Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΧθες στις 8:13 pm από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2024 9:56 pm από Fay

» Πασχαλινά αυγά!
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Αννυ, η καλυτερη της φιλη

Πήγαινε κάτω 
+27
Ολγα
VaggelisV
papirous
candy-candy
ioanna
voula
Τερυλία
Elenor Baker
stavroylaki
Sierra
candy.
Funky_Axel
ΒΑΣΩ!!!
ntmhx
nuitetoile21
Λορένα
nansecrets
ΜΙΜΙ
nina
juliet
ariathniM
Aldebaran
titika
Turrican
domniki
misspepper77
akaliakoukou
31 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 27, 2010 4:42 pm

ούτε κουβέντα πάλι για την πρώτη αποφυγή πρότασης της υιοθεσίας! Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 238107





* Ας ζούσε ο Anthony και θα την έφερνε συνεχώς στο ορφανοτροφείο! drunken
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 27, 2010 5:11 pm

Aldebaran έγραψε:
nina έγραψε:
.... Μπορω να κατανοησω το κινητρο της χωρις να αποδεχομαι την πραξη της.
Οπως εδειξε και η μετεπειτα πορεια, η Καντυ ποτε δεν θελησε να κοψει τον ομφαλιο λωρο με το σπιτι της Πονυ. Ειναι το μονο παιδι που γυριζε και ξαναγυριζε πισω!

Ισως ειναι και ενας προιδεασμος της Μιζουκι για το μελλον της Καντυ. Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 310719 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 385145


Nina μου, αποδέχομαι το γεγονός πως η Άννυ ήθελε απεγνωσμένα μιά οικογένεια.
Εκεί που χαλιέμαι είναι ο τρόπος που το διεκδίκησε.
Ήθελε την πίττα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.
Όσο η πλάστιγγα έγερνε προς το μέρος της Κάντυ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της προκειμένου να μη φύγει η Κάντυ από το ορφανοτροφείο.
Όταν για χάρη της η Κάντυ αρνήθηκε να υιοθετηθεί από τους Μπράιτον η Άννυ δεν έχασε την ευκαιρία να πάει αυτή στη θέση της...

Όσο για το αν η Κάντυ δεν έκοψε ποτέ τον ομφάλιο λώρο με το ορφανοτροφείο, οφειλόταν κυρίως στο γεγονός πως η Κάντυ ποτέ δεν απέκτησε οικογένεια με τη στενή έννοια. Οι Ράνγκαν την ήθελαν για υπηρέτρια και η υιοθεσία της από τον Άλμπερτ μόνο ως μέλος μιάς οικογένειας δεν την έκανε να νιώσει, τουλάχιστον από το θάνατο του Άντονυ και μετά... Το ορφανοτροφείο ήταν ουσιαστικά το μόνο μέρος που ένιωθε πως έχει οικογένεια.

Πιστευω οτι δεν το διεκδικησε απλα το δεχτηκε. Οταν δεχτηκε το κολπο της Καντυ, ωστε να μην την υιοθετησουν οι Μπραιτονς δεν περιμενε οτι μετα θα επελεγαν εκεινη. Δηλαδη δεν της καταλογιζω προθεση ή δολο. Αδυναμια ναι. Δεν μπορεσε να αντισταθει, να εγκαταλειψει για δευτερη φορα (οπως τονισε και ο Turrican) το ονειρο της. Γι αυτο δεν μπορω να καταδικασω ενα κοριτσκι. Ηταν πολυ μεγαλο το διλημμα για ενα παιδι και η Καντυ (...ως συνηθως βεβαια) την διευκολυνε.

Οσο για το δεσιμο της Καντυ με το ορφανοτροφειο.......φυσικα δεν θεωρω οικογενεια τους Ραγκαν......ουτε με σφαιρες!!!! Κυριως αναφερομουνα στην αποφαση της να επιστρεψει οταν ηδη ειχε μαθει οτι ο Αλμπερτ ηταν ο κηδεμονας της και μετα την ακυρωση του αρραβωνα, οταν και η θεια ειχε μαθει οτι η Καντυ ηταν αυτη που φροντισε τον Αλμπερτ οσο ηταν αμνησιακος. Ισως τοτε ακομα κι αυτη να εβλεπε με αλλο ματι την παρουσια της στην οικογενεια των Αντριου. Αλλα η Καντυ για μια ακομη φορα προτιμησε να επιστρεψει στο σπιτι της Πονυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 27, 2010 7:26 pm

Turrican έγραψε:
akaliakoukou έγραψε:
Ειρήνη ημίν!!! Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 73559

Η αλήθεια είναι ότι όσο αναφορά το θέμα της Άννυ συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφει η Aldebaran δυσκολεύομαι να καταλάβω την επιμονή σου βρε Τούρι!!!
Σίγουρα στο θέμα της υιοθεσίας η Άννυ και η Κάντυ ήταν στην ίδια ηλικία και σίγουρα η Άννυ της την έφερε πισόπλατα. Δεν μπορώ να καταλαβω πώς γίνεται να σου είναι τόσο συμπαθής σε εκείνη την φάση. Δικαιολογία το γεγονός της ηλικίας??? Η Κάντυ δεν ήθελε μια μαμά κι έναν μπαμπά? Και βέβαια ήθελε! Όμως έβαλε παραπάνω τη φίλη της. Η Άννυ δεν ήταν ξεκάθαρη από την αρχή. Να της έλεγε, Κάντυ, αν μου το πρότειναν εμένα εγώ θα δεχόμουν, δεν θα έμενα εδώ για σένα. Αυτό το θεωρώ προδοσία. Όπως θεωρώ αχαρακτήριστη τη συμπεριφορά της στο κολέγιο.

Από κει και πέρα όμως η Άννυ ήταν πολύ εντάξει απέναντι στην Κάντυ.
΄Το ερώτημά μου είναι το εξής.

Αν ερωτεύονταν και οι δύο τον Τέρρυ, πώς θα ήταν η μεταξύ τους σχέση???????????
Σε τι δηλαδή συμφωνείς; Ότι έγινε προδοσία; Το γνωρίζουμε!! Συμφωνείς με τους χαρακτηρισμούς για τον χαρακτήρα της Άννυ; Μπορείς να το κάνεις άλλα θα μου το τεκμηριώσεις όμως! Διάβασε αν θες τι γράψαμε πριν και απάντησε μου επί της ουσίας! Εγώ θα σου κάνω ένα άλλο υποθετικό ερώτημα!! Σε περίπτωση που η Candy δεν έκανε πίσω στο θέμα του Άρτσυ πιστεύεις ότι η Άννυ θα την μισούσε και θα της έκοβε την καλημέρα;

Ναι, χαλαρά το πιστεύω!!!!!
Εδώ της την είχε κόψει την καλημέρα, χωρίς η Κάντυ να της έχει πάρει τον Άρτσι, φαντάσου να της τον έπαιρνε κι όλας τι θα έκανε!!!!
Κοίταξε, και πάλι το ξαναλέω, η Άννυ του άνιμε είχε κάποια στοιχεία σιγανοπαπαδιάς και συμφεροντολόγας τα οποία γενικά συχαίνομαι στους ανθρώπους και γι'αυτό δεν μου είναι καθόλου συμπαθής μέχρι το σημείο που έφτιαξε η σχέση της με την Κάντυ. Από κει και πέρα ήταν πολύ καλή σαν φίλη. Όμως στην αρχή δεν τη συμπαθούσα. Απλώς χαίρομαι γιατί έμαθα ότι η Μιζούκι δεν την είχε πλάσει ακριβώς έτσι.
Τώρα, επειδή δεν έχω χρόνο πάω να ετοιμαστώ για τη δουλειά και όταν γυρίσω θα ξαναδώ τα προηγούμενα ποστ και θα σου απαντήσω!
bzzz

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 27, 2010 8:14 pm

Άντε πάλι!!! Πότε λες ότι της είχε κόψει την καλημέρα; Τότε που δεν έπρεπε να μάθουν την καταγωγή της; Και άλλοι στην καθημερινή ζωή μπορεί σε δημόσιο χώρο να κάνουν ότι δε σε ξέρουν και σίγουρα θα υπάρχει κάποιος λόγος!!! Το χειρότερο για εμένα είναι να είναι όλο γλύκες με εμένα και να χαριεντίζονται και με τον εχθρό μου! Να τους καταλογίσεις ότι έκαναν φάουλ και αυτοί να λένε με μισοκακόμοιρο ύφος -" Α ναι';;;; Δεν το κατάλαβα!!!! Δεν το εννοούσα έτσι!!!!" Διάβασε αν θες αυτά που είπαμε και αν θέλεις να το συζητήσουμε εδώ είμαστε!

ΥΓ. Με κάλυψε πλήρως η nina!!! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 28, 2010 4:35 pm

nina έγραψε:


Πιστευω οτι δεν το διεκδικησε απλα το δεχτηκε. Οταν δεχτηκε το κολπο της Καντυ, ωστε να μην την υιοθετησουν οι Μπραιτονς δεν περιμενε οτι μετα θα επελεγαν εκεινη. Δηλαδη δεν της καταλογιζω προθεση ή δολο. Αδυναμια ναι. Δεν μπορεσε να αντισταθει, να εγκαταλειψει για δευτερη φορα (οπως τονισε και ο Turrican) το ονειρο της. Γι αυτο δεν μπορω να καταδικασω ενα κοριτσκι. Ηταν πολυ μεγαλο το διλημμα για ενα παιδι και η Καντυ (...ως συνηθως βεβαια) την διευκολυνε.



Νina μου, συνήθως οι φίλοι και μάλιστα οι αδερφικοί χαίρονται με τις επιτυχίες σου και λυπούνται με τις αποτυχίες σου.
Η Άννυ του ανιμέ, μόλις διαπίστωσε πως οι Μπράιτον ήρθαν για την Κάντυ, αντί να αγκαλιάσει τη φίλη της και να χαρεί που έστω μία από τις δύο θα αποκτούσε οικογένεια, την ένοιαξε που δεν ήταν εκείνη η εκλεκτή και άρχισε τα κλάματα και τις ιστορίες.
Και βέβαια, η συνέχεια του ανιμέ είναι γνωστή... Η Κάντυ έβαλε -ως συνήθως- τη φιλία πάνω από τη δική της ευτυχία και επέλεξε να μην αποδεχτεί την υιοθεσία προκειμένου να μη μείνει η Άννυ μόνη της. Κάτι που η Άννυ ουδέποτε σκέφτηκε να κάνει αφού ένα αβέβαιο μέλλον κοντά σε μιά άγνωστη οικογένεια μετρούσε πιό πολύ από την αδερφική της φίλη και τη θυσία που είχε κάνει για εκείνη.
Αυτό είναι ακόμη ένα σημείο που για μένα το μάνγκα απέχει παρασάγγας από το ανιμέ σε ποιότητα ιστορίας. Εκεί, η Κάντυ, όταν οι Μπράιτον έρχονται για την Άννυ, όχι μόνο δεν της στέκεται εμπόδιο αλλά την ενθαρρύνει να δεχτεί την υιοθεσία αφού αυτό ήταν πάντα το όνειρο της Άννυ. Κατ΄εμέ, έτσι φαίρονται οι σωστοί φίλοι...
Θα μου πεις... που γίνονται αυτά;;;
Η Κάντυ, ως χαρακτήρας, μόνο γήινη δεν είναι... ενώ για παρτάκηδες βρίθει ο τόπος...


nina έγραψε:
...Κυριως αναφερομουνα στην αποφαση της να επιστρεψει οταν ηδη ειχε μαθει οτι ο Αλμπερτ ηταν ο κηδεμονας της και μετα την ακυρωση του αρραβωνα, οταν και η θεια ειχε μαθει οτι η Καντυ ηταν αυτη που φροντισε τον Αλμπερτ οσο ηταν αμνησιακος. Ισως τοτε ακομα κι αυτη να εβλεπε με αλλο ματι την παρουσια της στην οικογενεια των Αντριου. Αλλα η Καντυ για μια ακομη φορα προτιμησε να επιστρεψει στο σπιτι της Πονυ.

H απόφασή της ήταν προγενέστερη της αποκάλυψης της ταυτότητας του μεγάλου θείου και είχε να κάνει κυρίως με τη μοναξιά που ένιωθε στο Σικάγο από τη στιγμή που έφυγε ο Άλμπερτ.
Επιπλέον, στο λόφο, θα ήταν απαραίτητη όχι μόνο για να βοηθήσει την κα Πόνυ και την αδερφή Μαρία αλλά κυρίως για να κλείσει ο κύκλος με τον Πρίγκηπά της!!! Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Lol Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Lol Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Lol

_________________
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 1:27 am

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 238107 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 238107 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 238107 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 238107 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 238107 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 238107 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 238107 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 238107

Δεν το πιστεύωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
ολα όσα ήθελα να ποστάρω χάθηκαν, γιατί λόγω αλλαγής μήνα με πέταξε έξω και έπρεπε να κάνω λογκ ιν και πάει το ποστ μου
Δεν αντέχω αυτή τη στιγμή να τα ξαναγράψω
άχου τα νεύρα μου... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 801611 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 801611 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 801611 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 801611 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 801611
θα πάω για νάνι και κάποια στιγμή μέσα στη βδομάδα θα επανέλθω.... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 310719

Καλό μήνα!!!!!!!

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 8:12 am

Aldebaran έγραψε:

Η Άννυ του ανιμέ, μόλις διαπίστωσε πως οι Μπράιτον ήρθαν για την Κάντυ, αντί να αγκαλιάσει τη φίλη της και να χαρεί που έστω μία από τις δύο θα αποκτούσε οικογένεια, την ένοιαξε που δεν ήταν εκείνη η εκλεκτή και άρχισε τα κλάματα και τις ιστορίες.

Εδω κανεις λαθος Ιωαννα. Η Αννυ ζητα απο την Καντυ να της μαθει να ανεβαινει στο μεγαλο δεντρο για να την χαιρετησει οταν θα φυγει. Μπορει να ηθελε κ'εκεινη να αποκτησει μια οικογενεια, ομως στο τελος σιγουρα χαρηκε περισσοτερο απο την Καντυ για την υιοθεσια, γιατι η Καντυ δεν ηθελε ετσι κ'αλλιως να φυγει απο το ορφανοτροφειο. Θυμαμαι πολυ καλα το συγκεκριμενο επεισοδιο, γιατι ηταν πραγματικα συγκινητικη η προσπαθεια της Αννυ να μαθει να ανεβαινει στο δεντρο. Ηταν φοβιτσιαρα και δεν θα φανταζοταν ποτε να ανεβει σε τοσο ψηλο δεντρο...για την Καντυ ομως θα το εκανε.

Μην κατηγορειτε την Αννυ για τους φοβους ή τις ανασφαλειες της. Ολοι εχουμε τετοιες. Ουτε πιστευω οτι η Αννυ θα σταματουσε να μιλαει στην Καντυ αν η Καντυ τα εφτιαχνε με τον Αρτσυ. Μπορει αρχικα να στεναχωριοταν (ε, μην μου πειτε οτι εσεις θα χαιροσασταν αν εισασταν σε μια τετοια θεση), αλλα σιγουρα στο τελος θα καταλαβαινε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nuitetoile21
Candy Star
Candy Star
nuitetoile21


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Ηλικία : 41
Registration date : 29/12/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 8:40 am

καλημερα σε ολους!! εγω πιστευω οτι ειναι αδικο να κρινουμε την αννυ του ανιμε. γιατι ειναι εντελως διαφορετικη απο την αννυ του manga. ειναι σαν να ειναι 2 τελειως διαφορτεικα προσωπα, ειδικα στην αρχη της ιστοριας. και αφου το manga προηγηθηκε του ανιμε, και εκει ειναι πιο καθαρη η προθεση της συγγραφεως σχετικα με τους χαρακτηρες, νομιζω το ανιμε πρεπει να το αφησουμε στην ακρη. γιατι καλες οι ψιλοδιαφορες οταν δεν αποτελουν προβλημα αλλα εδω μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικα προσωπα.λες και η αννυ εχει διπλη προσωπικοτητα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 9:49 am

domniki έγραψε:
Aldebaran έγραψε:

Η Άννυ του ανιμέ, μόλις διαπίστωσε πως οι Μπράιτον ήρθαν για την Κάντυ, αντί να αγκαλιάσει τη φίλη της και να χαρεί που έστω μία από τις δύο θα αποκτούσε οικογένεια, την ένοιαξε που δεν ήταν εκείνη η εκλεκτή και άρχισε τα κλάματα και τις ιστορίες.

Εδω κανεις λαθος Ιωαννα. Η Αννυ ζητα απο την Καντυ να της μαθει να ανεβαινει στο μεγαλο δεντρο για να την χαιρετησει οταν θα φυγει. Μπορει να ηθελε κ'εκεινη να αποκτησει μια οικογενεια, ομως στο τελος σιγουρα χαρηκε περισσοτερο απο την Καντυ για την υιοθεσια, γιατι η Καντυ δεν ηθελε ετσι κ'αλλιως να φυγει απο το ορφανοτροφειο. Θυμαμαι πολυ καλα το συγκεκριμενο επεισοδιο, γιατι ηταν πραγματικα συγκινητικη η προσπαθεια της Αννυ να μαθει να ανεβαινει στο δεντρο. Ηταν φοβιτσιαρα και δεν θα φανταζοταν ποτε να ανεβει σε τοσο ψηλο δεντρο...για την Καντυ ομως θα το εκανε.

Μην κατηγορειτε την Αννυ για τους φοβους ή τις ανασφαλειες της. Ολοι εχουμε τετοιες. Ουτε πιστευω οτι η Αννυ θα σταματουσε να μιλαει στην Καντυ αν η Καντυ τα εφτιαχνε με τον Αρτσυ. Μπορει αρχικα να στεναχωριοταν (ε, μην μου πειτε οτι εσεις θα χαιροσασταν αν εισασταν σε μια τετοια θεση), αλλα σιγουρα στο τελος θα καταλαβαινε.

Dom, όταν έγραψα για αυτομαστίγωμα μέχρι εξιλέωσης σε προηγούμενο ποστ αυτό εννοούσα. Πως η Άννυ, έστω και εκ των υστέρων κατάλαβε το λάθος της απέναντι στη φίλη της και προσπάθησε να διορθώσει τα αδιόρθωτα. Αλλά και πάλι, περισσότερο σα ψυχολογικό πόλεμο το είδα που λειτούργησε ώστε να κάνει η Κάντυ τα γνωστά καραγκιοζιλίκια παρά ως αποδοχή του γεγονότος ...
Τεσπα, διαφορά απόψεων... flower

Όσο για το αν θα της μιλούσε, έχω αντίθετη άποψη... Εδώ δεν καταδέχτηκε να της μιλήσει μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, αν της τον είχε πάρει θα της μιλούσε;;;; Άσε που αν δεν έρχονταν τα πράγματα όπως ήρθαν, ίσως και να μη μάθαινε κανείς για το ορφανοτροφείο οπότε και να μη θεωρούσε πως οφείλει να της μιλάει...

Συμφωνώ απόλυτα με τη Nuitetoile... Ουσιαστικά μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικές προσωπικότητες... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 233698

_________________
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 10:05 am

Aldebaran έγραψε:


Όσο για το αν θα της μιλούσε, έχω αντίθετη άποψη... Εδώ δεν καταδέχτηκε να της μιλήσει μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, αν της τον είχε πάρει θα της μιλούσε;;;; Άσε που αν δεν έρχονταν τα πράγματα όπως ήρθαν, ίσως και να μη μάθαινε κανείς για το ορφανοτροφείο οπότε και να μη θεωρούσε πως οφείλει να της μιλάει...

Συμφωνώ απόλυτα με τη Nuitetoile... Ουσιαστικά μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικές προσωπικότητες... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 233698

Λυπαμαι κοριτσια, αλλα εγω το anime γνωρισα, αγαπησα και αυτο ξερω. Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 310719 Πότε ακριβως κυκλοφορησε το περιοδικο στην Ελλαδα? Πριν ή μετα την τηλεοπτικη σειρα? Την τηλεοπτικη σειρα την ειδα το '85-86, ενω περιοδικα ανακαλυψα μετα το '92. Τα σκιτσα του περιοδικου δεν μου αρεσαν και τοσο, προτιμω τις εικονες τις ΤΟΕΙ Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 951845 Μην αρχισετε να μου λετε τι γραφτηκε πρωτο, δευτερο ή τριτο, δεν νομιζω οτι βοηθαει. Οταν αναφερομαστε σε ενεργειες ηρωων, αυτες ειναι δεδομενες και αυτες συζηταμε. Μπορειτε να αναφερουμε τις διαφορες anime-manga στην καταλληλη ενοτητα. Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 125220

Η Αννυ δεν ειναι υπαρκτο προσωπο, ειναι ενας φανταστικος χαρακτηρας. Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 5036 Βασιζομενη στις προηγουμενες αντιδρασεις της Αννυ (πχ, στα θεματα την υιοθεσιας, στα θεματα του Αρτσυ, κτλ) συμφωνα με το anime, ειναι φανερο οτι μπορει στην αρχη η Αννυ να στεναχωριεται και να κλαιει, αλλα στο τελος χαιρεται με την χαρα της φιλης της. Αλλο αν η Καντυ υποχωρει στα θεματα υιοθεσιας/Αρτσυ.

Αldebaran και nuitetoile21 εχετε ερθει ποτε σε αναλογη περιπτωση με αυτη της Αννυ με τον Αρτσυ? Τι θα κανετε τοτε? Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 35868
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 11:13 am

Συμφωνω με την dom, κι εγω το anime αγαπω περισσοτερο.Το manga το εχω διαβασει και ξαναδιαβασει και πιστευω οτι ναι ειναι πιο δεμενη η ιστορια και ισως εμβαθυνει περισσοτερο στους χαρακτηρες, αλλα δεν θεωρω οτι το τηλεοπτικο προιον αλλοιωνει σε τετοιο βαθμο τους ηρωες ωστε να μην αναγνωριζονται. Ισως τονιζει πιο πολυ καποια στοιχεια του χαρακτηρα τους που ομως ειναι υπαρκτα.

Και η Αννυ αν εξαιρεσουμε το θεμα της υιοθεσιας, πανω κατω το ιδιο συμπεριφερεται και στο ανιμε και στο μανγκα. Δλδ δεν νομιζω οτι ακομα και η Αννυ του μανγκα θα ειχε διαφορετικη αντιδραση αν αντιπετωπιζε την πιθανοτητα να υιοθετηθει η Καντυ και οχι αυτη. Οι αντιδρασεις της στο κολεγιο ειναι οι ιδιες και πηγαζουν απο τις ιδιες αδυναμιες και φοβιες.

Τωρα στο θεμα του Αρτσι, μετα το πρωτο σοκ, η Αννυ καταλαβαινει το λαθος της και αποκαθιστα την σχεση της με την Καντυ. Ακομα και οταν ξερει οτι η μιση καρδια του Αρτσι ανηκει στην φιλη της, δεν δειχνει ουτε ζηλια ουτε φθονο, ισα ισα που της δινει ακομα και του φουστανι που διαλεξε ο Αρτσι να φορεσει για να γινει πιο ομορφη και κομψη. Στηριζει την φιλη της και πονα με τον πονο της μεχρι το τελος. Η φιλια αυτη περασε απο δυσκολες καταστασεις και μεγαλα διλημματα και αντεξε και αυτο ειναι που μετραει τελικα. Και αν μου πειτε οτι η Καντυ εκανε τις περισσοτερες υποχωρησεις για να στηριξει αυτη τη σχεση θα πω οτι δεν ειναι ευκολο πραγμα να εισαι μια ζωη στην σκια ενος τοσο αγαπητου, σχεδον τελειου ανθρωπου, που τονιζει ακομα περισσοτερο τις δικες σου αδυναμιες, ή οταν ξερεις πως και ο ερωτας της ζωης σου ερωτευτηκε πρωτα αυτον τον ανθρωπο! Θελει μεγαλειο ψυχης για να ανταπεξελθεις και η Αννυ φαινεται οτι κατα βαθος το διεθεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 12:05 pm

domniki έγραψε:


Αldebaran και nuitetoile21 εχετε ερθει ποτε σε αναλογη περιπτωση με αυτη της Αννυ με τον Αρτσυ? Τι θα κανετε τοτε? Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 35868

Ναι, μου έχει συμβεί αντίστοιχη φάση με αυτή της Άννυ με τον Άρτσυ... Μόνο που τότε ήμουν και εγώ ερωτευμένη με το συγκεκριμένο πρόσωπο και απλά τον άφησα να επιλέξει... Δεν έφταιγα εγώ αν εκείνος ήθελε να είναι με εμένα αλλά με την κοπελιά για μεγάλο χρονικό διάστημα δε μιλούσαμε... Μετά κατάλαβε πως δεν έφταιγε κανείς από τους τρεις μας και τα πήγαμε μιά χαρά... flower
Όπως επίσης μου έτυχε να διαλύσω τη φιλία με μιά "κολλητή" μου γιατί ενώ ήξερε με ποιόν ήμουν και υπό ποιές συνθήκες δε δίστασε να του "την πέφτει" και μετά να μου κάνει την Κινέζα... pig

_________________
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 12:46 pm

Aldebaran έγραψε:
domniki έγραψε:


Αldebaran και nuitetoile21 εχετε ερθει ποτε σε αναλογη περιπτωση με αυτη της Αννυ με τον Αρτσυ? Τι θα κανετε τοτε? Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 35868

Ναι, μου έχει συμβεί αντίστοιχη φάση με αυτή της Άννυ με τον Άρτσυ... Μόνο που τότε ήμουν και εγώ ερωτευμένη με το συγκεκριμένο πρόσωπο και απλά τον άφησα να επιλέξει... Δεν έφταιγα εγώ αν εκείνος ήθελε να είναι με εμένα αλλά με την κοπελιά για μεγάλο χρονικό διάστημα δε μιλούσαμε... Μετά κατάλαβε πως δεν έφταιγε κανείς από τους τρεις μας και τα πήγαμε μιά χαρά... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_flower

Μα βρε Aldebaran δεν ειναι η ιδια περιπτωση, αφου τελικα εσυ ησουνα η εκλεκτη της καρδιας του. Η αλλη κοπελα ηταν στην θεση της Αννυ (περιπου) και οπως λες για ενα διαστημα δεν μιλουσατε, και στην πορεια εφτιαξαν τα πραγματα. Το ιδιο μπορει να συνεβαινε και στην περιπτωση της Αννυ με την Καντυ. Εμενα δεν μου εχει συμβει κατι αντιστοιχο, αλλα οπως το φανταζομαι μου φαινεται πολυ δυσκολο. Αν ο ερωτας της ζωης μου (οπως ηταν ο Αρτσι για την Αννυ) επελεγε την καλυτερη μου φιλη τοτε........μαλλον θα αποχωρουσα και ας εχανα και αυτην την φιλια. Θα μου ηταν πολυ δυσκολο να τους βλεπω μαζι καθημερινα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 1:26 pm

nina έγραψε:

Αν ο ερωτας της ζωης μου (οπως ηταν ο Αρτσι για την Αννυ) επελεγε την καλυτερη μου φιλη τοτε........μαλλον θα αποχωρουσα και ας εχανα και αυτην την φιλια. Θα μου ηταν πολυ δυσκολο να τους βλεπω μαζι καθημερινα!

Το ίδιο θα έκανε και η Άννυ κατά πως φαίνεται...Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 35868
Μη νομίζεις πως είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση που έζησα εγώ από αυτό που ρώτησε η Ντομ και λίγο πιό πάνω η Ακάλια. (εγώ τα συνδύασα και τα δύο lol! δλδ τι θα συνέβαινε αν Κάντυ και Άννυ ήταν ερωτευμένες με το ίδιο άτομο...)


Αλλά, Νina μου, στ΄αλήθεια θα θυσίαζες μιά φιλία για χάρη μιάς παρόρμησης;;;;
Γιατί ο έρωτας είναι συναίσθημα, κάτι που διαρκεί λίγο, και, με τον καιρό, μετουσιώνεται σε αγάπη... Η φιλία, όμως, κατ΄εμέ τουλάχιστον, είναι κάτι πολύ πιο δυνατό από τον έρωτα και σίγουρα σε πιό στέρεες βάσεις δομημένο... Νομίζω πως αρχικά θα αισθανόσουν πληγωμένη, αλλά με τον καιρό θα το δεχόσουν και θα προχωρούσες στη ζωή σου. Αλίμονο αν στα 14 είχαμε βρει τον άντρα της ζωής μας και αν δε μας καθόταν αυτός θα βάζαμε πλερέζες... Το ίδιο έκανε και η παραπάνω φίλη μου, το ίδιο θα έκανε και η Κάντυ και η πλειοψηφία των ανθρώπων...

Χώρια που νομίζω πως αν βρισκόσουν εσύ σε μιά παρόμοια κατάσταση δε θα πήγαινες να πιάσεις την "κολλητή" σου και από εκεί που (γιά άλλους λόγους) δεν (καταδέχεσαι να) της μιλάς, να της ζητήσεις να μη σου πάρει τον (όποιο) Άρτσυ σου... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 35868 Αν ο Άρτσυ δε σε ήθελε, με το στανιό θα έπρεπε να σε δεχτεί;;;;

Οι περιπτώσεις Κάντυ-Άννυ-Άρτσυ και Κάντυ-Σουζάννα-Τέρρυ παρά τις φαινομενικές διαφορές τους στο βάθος μοιάζουν αρκετά...

_________________
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 2:04 pm

Aldebaran έγραψε:
nina έγραψε:

Αν ο ερωτας της ζωης μου (οπως ηταν ο Αρτσι για την Αννυ) επελεγε την καλυτερη μου φιλη τοτε........μαλλον θα αποχωρουσα και ας εχανα και αυτην την φιλια. Θα μου ηταν πολυ δυσκολο να τους βλεπω μαζι καθημερινα!

Το ίδιο θα έκανε και η Άννυ κατά πως φαίνεται...Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 35868
Μη νομίζεις πως είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση που έζησα εγώ από αυτό που ρώτησε η Ντομ και λίγο πιό πάνω η Ακάλια. (εγώ τα συνδύασα και τα δύο Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Lol δλδ τι θα συνέβαινε αν Κάντυ και Άννυ ήταν ερωτευμένες με το ίδιο άτομο...)


Αλλά, Νina μου, στ΄αλήθεια θα θυσίαζες μιά φιλία για χάρη μιάς παρόρμησης;;;;
Γιατί ο έρωτας είναι συναίσθημα, κάτι που διαρκεί λίγο, και, με τον καιρό, μετουσιώνεται σε αγάπη... Η φιλία, όμως, κατ΄εμέ τουλάχιστον, είναι κάτι πολύ πιο δυνατό από τον έρωτα και σίγουρα σε πιό στέρεες βάσεις δομημένο... Νομίζω πως αρχικά θα αισθανόσουν πληγωμένη, αλλά με τον καιρό θα το δεχόσουν και θα προχωρούσες στη ζωή σου. Αλίμονο αν στα 14 είχαμε βρει τον άντρα της ζωής μας και αν δε μας καθόταν αυτός θα βάζαμε πλερέζες... Το ίδιο έκανε και η παραπάνω φίλη μου, το ίδιο θα έκανε και η Κάντυ και η πλειοψηφία των ανθρώπων...

Χώρια που νομίζω πως αν βρισκόσουν εσύ σε μιά παρόμοια κατάσταση δε θα πήγαινες να πιάσεις την "κολλητή" σου και από εκεί που (γιά άλλους λόγους) δεν (καταδέχεσαι να) της μιλάς, να της ζητήσεις να μη σου πάρει τον (όποιο) Άρτσυ σου... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 35868 Αν ο Άρτσυ δε σε ήθελε, με το στανιό θα έπρεπε να σε δεχτεί;;;;

Οι περιπτώσεις Κάντυ-Άννυ-Άρτσυ και Κάντυ-Σουζάννα-Τέρρυ παρά τις φαινομενικές διαφορές τους στο βάθος μοιάζουν αρκετά...


Συμφωνω αν επροκειτο για μια παρορμηση. Και σιγουρα δεν θα εβαζα για παντα πλερεζες για κατι που θα ηταν μονο στο δικο μου μυαλο και δεν εβρισκε ποτε ανταποκριση. Ομως αν το συναισθημα ηταν βαθυ( γιατι εγω πιστευω οτι στην εφηβεια ειναι πολυ εντονα τα αισθηματα) τοτε νομιζω οτι δεν θα αντεχα να τους βλεπω μαζι τουλαχιστον μεχρι να το ξεπερασω. Αν αυτο δεν μπορουσε να το καταλαβει η φιλη μου τοτε ναι θα την θυσιαζα αυτη την φιλια. Δεν θα μπορουσα να υποβαλω τον εαυτο μου σ΄αυτη την δοκιμασια. Μπορει να ειμαι λιγο φυγοπονη δεν ξερω! Σιγουρα ομως δεν θα απαιτουσα να μου τον παραχωρησει αν και αυτη ειχε τα ιδια αισθηματα για εκεινον ή και να μην τα ειχε, ο εγωισμος ή η αξιοπρεπεια μου δεν θα μου το επετρεπε. Οπως ειπες θα τον αφηνα να επιλεξει, χωρις κατινιες. Ομως η Καντυ δεν αισθανθηκε ποτε τιποτα παραπανω για τον Αρτσι. Δεν θυσιασε κατι.

Οσο για το τελευταιο......το εχω γραψει κι εγω οτι αυτες οι σχεσεις εχουν κοινα σημεια, με την μεγαλη διαφορα ομως οτι η Αννυ δεν μπηκε αναμεσα σε ενα ερωτευμενο ζευγαρι, οπως εκανε η Σουζανα. Αν το εκανε και συνεχιζε να το κανει μεχρι τελους τοτε θα εστελνα και την Αννυ στην.....Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 803997 . Χρησιμοποιει και η Αννυ τον οικτο, το δεχομαι. Απλα οι συνεπειες δεν ειναι οι ιδιες. Οπως εχω ξαναγραψει η μεταμελεια για μενα ειναι το καταλυτικο στοιχειο που με οδηγει να συγχωρησω την Αννυ και οχι την Σουζανα!

Τωρα αν εσυ βρισκοσουνα στην θεση της Αννυ και οχι στην ευχαριστη θεση να επιλεξουν εσενα και μπορουσες να ξεπερασεις τα αισθηματα σου στο αψε σβησε τοτε.......ή δεν θα ησουνα πραγματικα ερωτευμενη ή εχεις κανει πολυ καλη δουλεια για το καρμα σου! Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 205570
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 3:24 pm

Πάντως αυτό το θεμα δεν είναι πρωτότυπο, πόσες φορές (κυρίως στην εφηβεία) δεν έχετε βρεθεί με φίλη σας απέναντι από ένα αρσενικό που σας αρέσει και περιμένετε να δείξει την προτίμηση του; Ή και το αντιθετο εσείς και δυο αγόρια που φαινονται να ενδιαφέρονται εξίσου αλλά δεν είναι και να χαλάει και η καρδιά σου, εκτός και αν ναι, μιλάμε για τον τελειωμένο έρωτα, όπου κόβεις φλέβα. Στην περιπτωση της Κάντυ, η Άννυ έκοβε, η Κάντυ άλλον ήθελε και ο Άρτσι απλώς δεν είχε τελικά και πολύ πρόβλημα (αν και το βρίσκω σαχλό από τη μεριά του να υποχωρεί στην Άννυ αμέσως μετά τη χιλόπιτα της Κάντυ, δηλαδή δεν πολυστέκει αλλά τι να πω...ούτε αυτό είναι Μιζουκική σεναριακή πρωτοτυπία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 5:29 pm

nina έγραψε:


Τωρα αν εσυ βρισκοσουνα στην θεση της Αννυ και οχι στην ευχαριστη θεση να επιλεξουν εσενα και μπορουσες να ξεπερασεις τα αισθηματα σου στο αψε σβησε τοτε.......ή δεν θα ησουνα πραγματικα ερωτευμενη ή εχεις κανει πολυ καλη δουλεια για το καρμα σου! Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 205570

Θα συμφωνησω με την nina! Tα δυσκολα ερχονται οτι δεν ειμαστε η εκλεκτη της καρδιας του αγαπημενου μας. Και ακριβως οπως λεει η Nina, αν προκειται για πραγματικη αγαπη/ερωτα/συναισθημα (πεστε το οπως θελετε) ειναι πολυ δυσκολο να βλεπεις καθε μερα το αντικειμενο του ποθου σου αγκαλια με καποιαν αλλη, ακομα και οταν αυτη η αλλη ειναι μια καλη σου φιλη. Ειναι θεμα αυτοσυντηρησης! Ουτε κ'εγω θα ηθελα να ειμαι στην ζωη του, μεχρι τουλαχιστον να ξεπερασω το χτυποκαρδι μου. Αυτο ακριβως θα εκανε και η Αννυ. Αλλα στην περιπτωση της Αννυ, η Καντυ δεν ειχε ιδιαιτερα αισθηματα για τον Αρτσυ, τον θεωρουσε απλα φιλο της.

@Aldebaran, ησουν τυχερη στην περιπτωση που μας περιεγραψες. Ησουν η εκλεκτη της καρδιας του. Παρολο που η περιπτωση που μας περιεγραψες δεν εχει σχεση με το τριγωνο Αννυ-Αρτσυ-Καντυ, ειπες οτι δεν θα θυσιαζες την φιλια σου για τον ερωτα. Αν πραγματικα πιστευες οτι η φιλια ηταν πανω απο τον ερωτα, κανονικα θα επρεπε να "παραιτηθεις" απο την διεκδικηση του αγοριου, αφου εβλεπες οτι η φιλη σου δεν μπορουσε να το αντιμετωπισει. Γιατι να πρεπει να κανει πισω η φιλη σου και οχι εσυ? Βλεπεις λοιπον, κ'εσυ εβαλες τον ερωτα πανω απο την φιλια, οταν εκανες την επιλογη σου?

Ο,τι και να λεμε, ο ερωτας (ο πραγματικος εννοω) ειναι πολυ δυνατο συναισθημα. Εχω νιωσει τι σημαινει να χτυπαει η καρδια μου οταν με κοιταει, και να μετραω τα λεπτα για να τον συναντησω. Σε τετοιες περιπτωσεις, χανουμε τον κοσμο και νομιζουμε οτι μονο εμεις κ'αυτος ειμαστε πανω στη γη Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 5103
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 6:26 pm

Aldebaran έγραψε:
Νina μου, συνήθως οι φίλοι και μάλιστα οι αδερφικοί χαίρονται με τις επιτυχίες σου και λυπούνται με τις αποτυχίες σου.
Η Άννυ του ανιμέ, μόλις διαπίστωσε πως οι Μπράιτον ήρθαν για την Κάντυ, αντί να αγκαλιάσει τη φίλη της και να χαρεί που έστω μία από τις δύο θα αποκτούσε οικογένεια, την ένοιαξε που δεν ήταν εκείνη η εκλεκτή και άρχισε τα κλάματα και τις ιστορίες.
Ναι βέβαια! Άν έδινα εξετάσεις εγώ και ένας κολλητός μου για μια θέση σε ένα υπουργείο και παιζόταν το μέλλον μου έτσι ακριβώς θα ένοιωθα!!! Θα κέρδιζε αυτός και εγώ με δάκρυα στα μάτια θα έκλαιγα από ευτυχία γιαυτό!!! Μετά θα πήγαινα μάλλον σε καμία παμπ για να μεθύσω για να μη σκέφτομαι!!! Ζούμε σε ονειροχώρα και δεν το έχω καταλάβει; Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 137270

Παρομοίως και αν θέλαμε την ίδια γυναίκα!!!! Το καλύτερο που θα είχα να κάνω είναι να φύγω μακρυά να μη τους βλέπω μαζί!!!! Αν πάω να τους αγκαλιάσω αυτό σημαίνει, ή ότι δεν είμαι ερωτευμένος, ή ότι θέλω τρίο, ή αρχίζω να κατακτώ την τελειότητα.......του Άλμπερτ! Ε, δεν υπάρχει!!!!!Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 922907


Aldebaran έγραψε:
Και βέβαια, η συνέχεια του ανιμέ είναι γνωστή... Η Κάντυ έβαλε -ως συνήθως- τη φιλία πάνω από τη δική της ευτυχία και επέλεξε να μην αποδεχτεί την υιοθεσία προκειμένου να μη μείνει η Άννυ μόνη της. Κάτι που η Άννυ ουδέποτε σκέφτηκε να κάνει αφού ένα αβέβαιο μέλλον κοντά σε μιά άγνωστη οικογένεια μετρούσε πιό πολύ από την αδερφική της φίλη και τη θυσία που είχε κάνει για εκείνη.Αυτό είναι ακόμη ένα σημείο που για μένα το μάνγκα απέχει παρασάγγας από το ανιμέ σε ποιότητα ιστορίας. Εκεί, η Κάντυ, όταν οι Μπράιτον έρχονται για την Άννυ, όχι μόνο δεν της στέκεται εμπόδιο αλλά την ενθαρρύνει να δεχτεί την υιοθεσία αφού αυτό ήταν πάντα το όνειρο της Άννυ. Κατ΄εμέ, έτσι φαίρονται οι σωστοί φίλοι...
Θα μου πεις... που γίνονται αυτά;;;
Η Κάντυ, ως χαρακτήρας, μόνο γήινη δεν είναι... ενώ για παρτάκηδες βρίθει ο τόπος...

Απίστευτη!!! Προηγουμένως μάλλιασε η γλώσσα μας να λέμε ( έβαλα και την εικόνα) ότι η Άννυ πρότεινε να μείνουν μαζί και να γίνουν αληθινές αδελφές!!! (Κουβέντα πάλι!) Μετά μας την είπες συμφεροντολόγο και ότι διάλεξε την πλούσια οικογένεια! (Τώρα μας το λες αβέβαιο μέλλον σε μια άγνωστη οικογένεια! ). Παρατηρώ επίσης ότι ενώ η ιδεολογία σου μοιάζει να είναι και αυτή απο ένα άλλο πλανήτη (δηλαδή υποστηρίζεις την εξωγήινη καντική φιλία που η φίλη δίνει τα πάντα και συγχωρεί τα πάντα, απο την άλλη εσύ της το κρατάς μανιάτικο και δεν αναγνωρίζεις το παραμικρό ελαφρυντικό! Κάπου κάτι δεν κολλάει σε αυτά.... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 559316

Aldebaran έγραψε:


Αυτό είναι ακόμη ένα σημείο που για μένα το μάνγκα απέχει παρασάγγας από το ανιμέ σε ποιότητα ιστορίας. Εκεί, η Κάντυ, όταν οι Μπράιτον έρχονται για την Άννυ, όχι μόνο δεν της στέκεται εμπόδιο αλλά την ενθαρρύνει να δεχτεί την υιοθεσία αφού αυτό ήταν πάντα το όνειρο της Άννυ. Κατ΄εμέ, έτσι φαίρονται οι σωστοί φίλοι...
Θα μου πεις... που γίνονται αυτά;;;
Η Κάντυ, ως χαρακτήρας, μόνο γήινη δεν είναι... ενώ για παρτάκηδες βρίθει ο τόπος...
Μα εσύ για την Αννυ του anime έχεις την ένσταση και δεν δέχεσαι κουβέντα! Σου προβάλω τόσα επιχειρήματα και αρνείσαι να τα συζητήσεις!

nina έγραψε:

Μα βρε Aldebaran δεν ειναι η ιδια περιπτωση, αφου τελικα εσυ ησουνα η εκλεκτη της καρδιας του. Η αλλη κοπελα ηταν στην θεση της Αννυ (περιπου) και οπως λες για ενα διαστημα δεν μιλουσατε, και στην πορεια εφτιαξαν τα πραγματα. Το ιδιο μπορει να συνεβαινε και στην περιπτωση της Αννυ με την Καντυ.

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307

Συμφωνώ με την Νίνα για ακόμα μια φορά. Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 679307 lol!

Aldebaran έγραψε:


Dom, όταν έγραψα για αυτομαστίγωμα μέχρι εξιλέωσης σε προηγούμενο ποστ αυτό εννοούσα. Πως η Άννυ, έστω και εκ των υστέρων κατάλαβε το λάθος της απέναντι στη φίλη της και προσπάθησε να διορθώσει τα αδιόρθωτα. Αλλά και πάλι, περισσότερο σα ψυχολογικό πόλεμο το είδα που λειτούργησε ώστε να κάνει η Κάντυ τα γνωστά καραγκιοζιλίκια παρά ως αποδοχή του γεγονότος ...
Τεσπα, διαφορά απόψεων... flower
Όποιος κατάλαβε κατάλαβε!!!! Η Άννυ έφυγε τρέχοντας κρυφά και οριακά έγινε αντιληπτή! Πήγαινε να το περάσει μόνη της!!! Ψυχολογικός πόλεμος!!!! Αν αιμορραγήσει ή άν φωνάξει κάποιος είναι ψυχολογικός πόλεμος! Επίσης αν πέσει από τον τρίτο με μεγάλο γδούπο!!!! ( Πρέπει να το κάνει αθόρυβα )



Aldebaran έγραψε:

Αλλά, Νina μου, στ΄αλήθεια θα θυσίαζες μιά φιλία για χάρη μιάς παρόρμησης;;;;
Γιατί ο έρωτας είναι συναίσθημα, κάτι που διαρκεί λίγο, και, με τον καιρό, μετουσιώνεται σε αγάπη... Η φιλία, όμως, κατ΄εμέ τουλάχιστον, είναι κάτι πολύ πιο δυνατό από τον έρωτα και σίγουρα σε πιό στέρεες βάσεις δομημένο... Νομίζω πως αρχικά θα αισθανόσουν πληγωμένη, αλλά με τον καιρό θα το δεχόσουν και θα προχωρούσες στη ζωή σου. Αλίμονο αν στα 14 είχαμε βρει τον άντρα της ζωής μας και αν δε μας καθόταν αυτός θα βάζαμε πλερέζες... Το ίδιο έκανε και η παραπάνω φίλη μου, το ίδιο θα έκανε και η Κάντυ και η πλειοψηφία των ανθρώπων...

Έρως ανίκατε μάχαν.........Σιγά μια εκει πέρα ηλεκτροχημική αντίδραση! Θα τα βρούνε τα παιδιά!!! Βρε πότε γίναμε Βολκάνιοι????


domniki έγραψε:





@Aldebaran, ησουν τυχερη στην περιπτωση που μας περιεγραψες. Ησουν η εκλεκτη της καρδιας του. Παρολο που η περιπτωση που μας περιεγραψες δεν εχει σχεση με το τριγωνο Αννυ-Αρτσυ-Καντυ, ειπες οτι δεν θα θυσιαζες την φιλια σου για τον ερωτα. Αν πραγματικα πιστευες οτι η φιλια ηταν πανω απο τον ερωτα, κανονικα θα επρεπε να "παραιτηθεις" απο την διεκδικηση του αγοριου, αφου εβλεπες οτι η φιλη σου δεν μπορουσε να το αντιμετωπισει. Γιατι να πρεπει να κανει πισω η φιλη σου και οχι εσυ? Βλεπεις λοιπον, κ'εσυ εβαλες τον ερωτα πανω απο την φιλια, οταν εκανες την επιλογη σου?

Εμ εγώ ήμουν άλλο! Το έκανα για να τον προφυλάξω επειδή ήθελε εμένα! Επίσης έβλεπα ότι δεν ταιριάζανε και την προστάτεψα και αυτή!!! Θυσιάστηκα!!!!! Τόμπολα απο την dom!!!!! Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 41307
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 9:45 pm

domniki έγραψε:
nina έγραψε:


Τωρα αν εσυ βρισκοσουνα στην θεση της Αννυ και οχι στην ευχαριστη θεση να επιλεξουν εσενα και μπορουσες να ξεπερασεις τα αισθηματα σου στο αψε σβησε τοτε.......ή δεν θα ησουνα πραγματικα ερωτευμενη ή εχεις κανει πολυ καλη δουλεια για το καρμα σου! Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 205570

Θα συμφωνησω με την nina! Tα δυσκολα ερχονται οτι δεν ειμαστε η εκλεκτη της καρδιας του αγαπημενου μας. Και ακριβως οπως λεει η Nina, αν προκειται για πραγματικη αγαπη/ερωτα/συναισθημα (πεστε το οπως θελετε) ειναι πολυ δυσκολο να βλεπεις καθε μερα το αντικειμενο του ποθου σου αγκαλια με καποιαν αλλη, ακομα και οταν αυτη η αλλη ειναι μια καλη σου φιλη. Ειναι θεμα αυτοσυντηρησης! Ουτε κ'εγω θα ηθελα να ειμαι στην ζωη του, μεχρι τουλαχιστον να ξεπερασω το χτυποκαρδι μου. Αυτο ακριβως θα εκανε και η Αννυ. Αλλα στην περιπτωση της Αννυ, η Καντυ δεν ειχε ιδιαιτερα αισθηματα για τον Αρτσυ, τον θεωρουσε απλα φιλο της.

@Aldebaran, ησουν τυχερη στην περιπτωση που μας περιεγραψες. Ησουν η εκλεκτη της καρδιας του. Παρολο που η περιπτωση που μας περιεγραψες δεν εχει σχεση με το τριγωνο Αννυ-Αρτσυ-Καντυ, ειπες οτι δεν θα θυσιαζες την φιλια σου για τον ερωτα. Αν πραγματικα πιστευες οτι η φιλια ηταν πανω απο τον ερωτα, κανονικα θα επρεπε να "παραιτηθεις" απο την διεκδικηση του αγοριου, αφου εβλεπες οτι η φιλη σου δεν μπορουσε να το αντιμετωπισει. Γιατι να πρεπει να κανει πισω η φιλη σου και οχι εσυ? Βλεπεις λοιπον, κ'εσυ εβαλες τον ερωτα πανω απο την φιλια, οταν εκανες την επιλογη σου?

Ο,τι και να λεμε, ο ερωτας (ο πραγματικος εννοω) ειναι πολυ δυνατο συναισθημα. Εχω νιωσει τι σημαινει να χτυπαει η καρδια μου οταν με κοιταει, και να μετραω τα λεπτα για να τον συναντησω. Σε τετοιες περιπτωσεις, χανουμε τον κοσμο και νομιζουμε οτι μονο εμεις κ'αυτος ειμαστε πανω στη γη Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 5103


Μα μου έχει τύχει και η περίπτωση να επιλέγουν τη φίλη μου αντί για εμένα... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_flower Και σχετικά πρόσφατα... προ λίγων ετών στη Χίο...
(Αν κατονομάσω και το άτομο, η Ακάλια θα το γνωρίζει σίγουρα... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Lol Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Lol Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Lol )
Ήμουν τόσο ερωτοχτυπημένη (όπως ακριβώς τα περιγράφεις παραπάνω Ντομ) με το συγκεκριμένο άτομο (και πίστευα πως και εκείνος το ίδιο ένιωθε) που δεν υπολόγιζα πως όταν θα έβλεπε την κολλητή μου (την ξέρεις Ντομ, την Εύη) θα κόλλαγε μαζί της και θα έτρωγα μιά ωραία χυλόπιτα κατάμουτρα...
Τι να έκανα όμως;;;
Να μην ξαναμιλούσα στην Εύη για κάτι που έγινε χωρίς τη θέλησή της;;;;
Σιγά...
Όπως το λένε και τα Κατσιμιχάκια, για άλλη περίπτωση όμως αλλά ταιριάζει ο στίχος εδώ: ... Γι αυτό λοιπόν σε χαιρετώ, και φεύγω δίχως λόγια, με το κεφάλι μου ψηλά, και την ψυχή στα πόδια... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_flower
Αν τώρα αυτό σημαίνει πως τα έχω καλά με το κάρμα μου, δεν το ξέρω αλλά η Νάνσυ μπορεί να μας διαφωτίσει!!! Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_flower Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_flower Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_flower

Στην άλλη όμως περίπτωση που περιγράφω παραπάνω, που ήμουν εγώ η τυχερή, δε βρίσκω για ποιό λόγο θα έπρεπε να "θυσιαστώ" για τη φίλη μου αφού ο Θοδωρής είχε επιλέξει εμένα... Έπρεπε να του φορτώσω την άλλη κοπέλα για να μη νιώθει άσχημα εκείνη;;;;Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_scratch Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_scratch Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_scratch

_________________
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01, 2010 9:52 pm

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 720684 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 720684 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 720684 Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 180310
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Μαρ 02, 2010 8:18 am

Aldebaran έγραψε:

Ήμουν τόσο ερωτοχτυπημένη (όπως ακριβώς τα περιγράφεις παραπάνω Ντομ) με το συγκεκριμένο άτομο (και πίστευα πως και εκείνος το ίδιο ένιωθε) που δεν υπολόγιζα πως όταν θα έβλεπε την κολλητή μου (την ξέρεις Ντομ, την Εύη) θα κόλλαγε μαζί της και θα έτρωγα μιά ωραία χυλόπιτα κατάμουτρα...
Τι να έκανα όμως;;;
Να μην ξαναμιλούσα στην Εύη για κάτι που έγινε χωρίς τη θέλησή της;;;;
Σιγά...

Μα ουτε και η Αννυ επροκειτο να μην ξαναμιλησει στην Καντυ. Αλλα μην μου πεις οτι συνεχισες να βγαινεις με την Ευη (ή οι τρεις σας) οπως εβγαινες πριν τα φτιαξει με το ατομο? Προσωπικα δεν θα μπορουσα να το κανω αυτο, τουλαχιστον μεχρι να τον ξεπερασω. Εσυ θα ηθελες να βγαινει η Ευη μαζι σας αν τελικα ειχε προτιμησει εσενα το αντικειμενο του ποθου σας?

Aldebaran έγραψε:
Στην άλλη όμως περίπτωση που περιγράφω παραπάνω, που ήμουν εγώ η τυχερή, δε βρίσκω για ποιό λόγο θα έπρεπε να "θυσιαστώ" για τη φίλη μου αφού ο Θοδωρής είχε επιλέξει εμένα... Έπρεπε να του φορτώσω την άλλη κοπέλα για να μη νιώθει άσχημα εκείνη;;;;Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_scratch Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_scratch Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_scratch

Σε προηγουμενο ποστ σου προσπαθησες να μας εξηγησεις οτι η φιλια ειναι πανω απο τον ερωτα. Αλλα στην πραξη δεν ισχυει κατι τετοιο. Στο παραδειγμα που εφερες δεν σου ειπα να φορτωσεις καμια κοπελα στο αγορι (αλλωστε και να ηθελες δεν θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο γιατι ηταν δικια του η επιλογη, ουτε η Καντυ "φορτωσε" την Αννυ στον Αρτσυ). Σου ειπα να μην τον διεκδικησεις. Αυτο σημαινει "παραιτουμαι". Αλλα κ'εσυ εβαλες τον ερωτα πανω απο την φιλια, και δεν σε πειραξε που στεναχωρηθηκε η φιλη σου. Ας προσεχε Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 889631 Γιατι θα επρεπε μονο εκεινη να βαλει την φιλια πανω απο τον ερωτα, ενω εσυ εκανες αυτο που σ'ευχαριστουσε αδιαφορωντας για τα δικα της αισθηματα? Ολα αυτα λοιπον ειναι ασκησεις επι χαρτου. Η πραγματικη ζωη ειναι πολυ πιο σκληρη και αδικη Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 625188
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Μαρ 02, 2010 12:05 pm

Νομιζω οτι η Aldebaran δεν ''θυσιασε'' εναν ερωτα για την φιλη της, γιατι δεν θα ειχε την απαιτηση να κανει το ιδιο και η φιλη της αν βρισκοταν στην αντιστοιχη θεση. Θεωρει οτι καμια φιλια δεν πρεπει να διαταρασσεεται για καποιο ερωτα, αν εχω καταλαβει καλα. Δικαιο μου ακουγεται.

Ομως Aldebaran δεν ειμαστε ολοι οι ανθρωποι ιδιοι ή το ιδιο δυνατοι. Αν μια φιλη σου δεν μπορουσε να ξεπερασει μια κατασταση και διαλεγε την ''απομονωση'', γιατι δεν θα αντεχε τον πονο που θα της προκαλουσε να σε βλεπει μαζι με τον ανθρωπο που ηταν κι εκεινη ερωτευμενη θα την κατεκρινες και θα την καταδικαζες;;;; Εγω θα εκτιμουσα αυτη την ειλικρινη σταση απο καποια υποκριτικα χαμογελα.

Για μενα φιλια σημαινει και να μπορεις να καταλαβεις την διαφορετικοτητα του φιλου σου, να μπορεις να σεβαστεις τα αισθηματα του ακομα και αν εσυ δεν αισθανοσουνα το ιδιο, ακομα κι αν πρεπει να στερηθεις την φιλια του για λιγο ή για πολυ.

Και πιστευω οτι και η Καντυ καταλαβε εν τελει ποσο διαφορετικες ηταν αυτη και η Αννυ. Ενιωσε την μεγαλη αναγκη της φιλης για μια οικογενεια, αναγκη που ξεπερνουσε ακομα και το πονο του αποχωρισμου, παρολο που αυτη θα λειτουργουσε διαφορετικα! Κι αν δεχτουμε οτι η Αννυ ηταν εγωιστρια.......το ιδιο εγωιστικα δεν φερθηκε και η Καντυ οταν αρνουνταν την δυνατοτητα στην Αννυ να υιοθετηθει, ή οταν αρνηθηκε ακομα και την πιθανοτητα να υιοθετηθουν και οι δυο απο την ιδια οικογενεια;
Δεν εβαλε την δικη της αναγκη και το θελω της πανω απο την αναγκη της φιλης της;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Μαρ 02, 2010 9:54 pm

Dom, αν με τη φίλη μου έχουμε τσιμπηθεί με το ίδιο άτομο, ούτε εγώ αλλά ούτε και εκείνη θα κάνουμε πίσω... Άλλωστε, η επιλογή είναι δική του... Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_flower Όπως θα δεχτώ εγώ την όποια απόφασή του, θα τη δεχτεί και η φίλη μου. Δεν έχει να κάνει με φιλία αυτό.. Δε σημαίνει πως θα την αγαπώ λιγότερο ή δε θα την εμπιστεύομαι αν αυτή είναι η εκλεκτή της καρδιάς του...
Και βέβαια, εννοείται πως, όπως και ο χωρισμός, έτσι και η χυλόπιτα θέλει το χρόνο της... απλά είναι πολύ λιγότερος...Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Lol Το να βγαίνω μαζί τους ούσα μόνη μου δεν το κάνω όχι τόσο για να μη στενοχωρηθώ εγώ και νιώσω άσχημα όσο επειδή πιστεύω πως μιά νέα σχέση θέλει το χρόνο της για να δέσει και εγώ είμαι μάλλον παρείσακτη...
Πάντως, σε τέτοιες περιπτώσεις, δε δέχομαι χτυπήματα κάτω από τη μέση αλλά ούτε δίνω, και, όταν διαπιστώσω πως η "φίλη" μου χρησιμοποιεί αθέμιτα μέσα τότε μεταξύ μας δεν υπάρχει αύριο...


@Νινα, κατά την προσωπική μου πάντα άποψη, όταν η Άννυ προτείνει στην Κάντυ να τους υιοθετήσουν οι Μπράιτον δεν το κάνει τόσο επειδή θέλει να γίνουν πραγματικές αδερφές αλλά κυρίως επειδή βλέπει πως η κουτάλα με τα ζουμιά γέρνει προς το πιάτο της Κάντυ και προκειμένου να μη χάσει αυτή την κουτάλα, προτιμά να μοιραστεί το ίδιο πιάτο με τη φίλη της. Την Κάντυ από την άλλη πλευρά δεν την ενδιαφέρει να φύγει από το ορφανοτροφείο γι αυτό και δε δέχεται να ξεφουρνίσει η Άννυ την ιδέα της στους Μπράιτον. Δεν της απαγορεύει όμως να μιλήσει μόνο για τον εαυτό της...

_________________
Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Μαρ 02, 2010 11:30 pm

Aldebaran έγραψε:
Dom, αν με τη φίλη μου έχουμε τσιμπηθεί με το ίδιο άτομο, ούτε εγώ αλλά ούτε και εκείνη θα κάνουμε πίσω... Άλλωστε, η επιλογή είναι δική του... [img]https://illiweb.com/fa/i/smilesΌπως θα δεχτώ εγώ την όποια απόφασή του, θα τη δεχτεί και η φίλη μου. Δεν έχει να κάνει με φιλία αυτό.. Δε σημαίνει πως θα την αγαπώ λιγότερο ή δε θα την εμπιστεύομαι αν αυτή είναι η εκλεκτή της καρδιάς του...
Και βέβαια, εννοείται πως, όπως και ο χωρισμός, έτσι και η χυλόπιτα θέλει το χρόνο της... απλά είναι πολύ λιγότερος...Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Lol Το να βγαίνω μαζί τους ούσα μόνη μου δεν το κάνω όχι τόσο για να μη στενοχωρηθώ εγώ και νιώσω άσχημα όσο επειδή πιστεύω πως μιά νέα σχέση θέλει το χρόνο της για να δέσει και εγώ είμαι μάλλον παρείσακτη...
Πάντως, σε τέτοιες περιπτώσεις, δε δέχομαι χτυπήματα κάτω από τη μέση αλλά ούτε δίνω, και, όταν διαπιστώσω πως η "φίλη" μου χρησιμοποιεί αθέμιτα μέσα τότε μεταξύ μας δεν υπάρχει αύριο...

Ναι αυτό το είπαμε και πριν! Όμως θα μπορούσες να παραιτηθείς θυσιάζοντας; αυτό το πλεονέκτημα για χάρη της φίλης σου! Αυτό όμως απο ότι φάνηκε είναι εντελώς έξω από την κοσμοθεωρία σου! Η Candy παραιτήθηκε όπως λες της υιοθεσίας για να είναι με τη φίλη της! Δεν κάθισε να πει ότι αυτή ήταν η απόφαση των Μραιτονς!!! Απο ότι μας είπες επίσης η φίλη σου δεν το δέχτηκε αυτό και δεν σου μίλαγε!!!!! Θα μας τρελάνεις τελείως; Όλο ιδεολογίες είσαι άλλα η ζωή σε διαψεύδει! Το δικό μου αξίωμα είναι μην πάς να ανάψεις κάτι στον άλλο αν δεν καίει αυτό μέσα σου...

/icon_flower.png[/img]

Aldebaran έγραψε:
@Νινα, κατά την προσωπική μου πάντα άποψη, όταν η Άννυ προτείνει στην Κάντυ να τους υιοθετήσουν οι Μπράιτον δεν το κάνει τόσο επειδή θέλει να γίνουν πραγματικές αδερφές αλλά κυρίως επειδή βλέπει πως η κουτάλα με τα ζουμιά γέρνει προς το πιάτο της Κάντυ και προκειμένου να μη χάσει αυτή την κουτάλα, προτιμά να μοιραστεί το ίδιο πιάτο με τη φίλη της. Την Κάντυ από την άλλη πλευρά δεν την ενδιαφέρει να φύγει από το ορφανοτροφείο γι αυτό και δε δέχεται να ξεφουρνίσει η Άννυ την ιδέα της στους Μπράιτον. Δεν της απαγορεύει όμως να μιλήσει μόνο για τον εαυτό της...
Αυτό λέγεται απλός Ισχυρισμός! Μπορείς όμως να τον αναβαθμίσεις και να τον κάνεις άποψη στηρίζοντας τον με επιχειρήματα!Όταν μπορέσεις να το κάνεις αυτό τότε θα μπορέσεις να έχεις συμμετοχή σε μια συζήτηση! Τότε θα μπορέσεις να πείσεις τον άλλο απλά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nansecrets
Candy Star
Candy Star
nansecrets


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Ηλικία : 47
Registration date : 01/10/2009

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αννυ, η καλυτερη της φιλη   Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Μαρ 03, 2010 12:54 pm

Μήπως κολλήσαμε λίγο στο θέμα της Άννυ; Ο καθένας έχει την δική του αντίληψη των πραγμάτων και την δική του άποψη την οποία και μπορεί να εκφράσει ελεύθερα. Θεωρώ ότι ο καθένας μας έχει σχηματίσει την άποψη του για τον κάθε χαρακτήρα της ιστορίας και δεν αλλάζει πλέον (π.χ. εγώ έχω κολλήσει με τον Τέρρυ και δεν αλλάζω γνώμη ότι μόνο αυτός ταίριαζε στην Κάντυ με όσα στοιχεία και αν μου εμφανίσετε για τον Άλμπερτ). Γιατί αναλύουμε ορθολογιστικά και με μικροσκόπιο την κάθε περίπτωση δεν έχω καταλάβει. Νιώθω ότι αρχίζουμε να τους ξεφτίζουμε τα χρώματα και την μαγεία που είχαν όλοι οι αγαπημένοι μας ήρωες μέσα από το manga και το anime με τόση ανάλυση. (άποψή μου!!!)

Αννυ, η καλυτερη της φιλη - Σελίδα 5 5036
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αννυ, η καλυτερη της φιλη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 9Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Καλύτερη τιμωρια
» Ο πρώτος μεγάλος πόνος από την Άννυ
» FanArts: Αρτσυ Άννυ Πάττυ και Στήαρ
» η σχεση Αρτσυ - Αννυ.ποσο λογικη ηταν αυτη η καταληξη???

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Υπόλοιποι αγαπημένοι χαρακτήρες-
Μετάβαση σε: