Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Μάης 16, 2024 8:13 pm από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2024 9:56 pm από Fay

» Πασχαλινά αυγά!
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Αθώος ή ένοχος

Πήγαινε κάτω 
+9
domniki
elpidaki
ΜΙΜΙ
Aldebaran
nuitetoile21
Turrican
nina
nansecrets
juliet
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ηλικία : 50
Registration date : 19/05/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 1:33 pm

geobacter συμφωνω απόλυτα με την τοποθέτησή σου για το ροκστοουν. Επιπλέον θέλω να πω, επειδή στο προηγούμονο ποστ μου ήμουν ακατανοήτη, οτι θεωρω αυτή τη κινηση του Αλμπερτ ενδειξη πραγματικού ενδιαφέροντος και φιλίας. Βλέπει και τους δύο να υποφέρουν και να αδυνατουν να συνεχίσουν τη ζωή τους, οπότε ως μεγαλύτερος και ωριμότερος, αποφασίζει να επέμβει. Ο τρόπος του είναι κλασσικά Αλμπερτικός, διακριτικός και καθοριστικής σημασίας για την πλοκή lol! Η σχέση Τερρυ- Κάντυ έχει τελειώσει (για πάντα Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 385145 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 385145 ) και πρέπει τώρα και οι δύο να κοιτάξουν μπροστα! αν τελματώσουν το μόνο που θα πετύχουν θα είναι να καταστρέψουν τη ζωή τους και κάτι τετοιο προσωπικά δν θα το ήθελα ούτε για την κάντυ ούτε για τον μεγάλο μου έρωτα Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 833201
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 32
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 4:09 pm

geobacter έγραψε:
Εγω νομιζω πως η αρχικη ερωτηση ειναι πιθανως ατοπη.

Η Μιζουκι μεσα σε ολη την ιστορια εχει καταφερει να κρατησει την ουσια των ηρωων ακεραια, δηλαδη, ολοι της οι χαρακτηρες συμπεριφερονται συμφωνα μια συγκεκριμενη νοοτροπια - πιθανη εξαιρεση ο Νηλ που προς το τελος αλλαξε, αλλα ισως η αλλαγη του ηταν συμφεροντολογικη παρα ειλικρινης.

Στη φαση που συζηταμε, η συγγραφεας χρειαζοταν ενα στοιχειο η ενα τοπιο αν θελετε να προχωρησει την ιστορια παρακατω. Κατα την ταπεινη μου γνωμη, η τριαδα εδω συμπεριφερεται και αντιδρα ακριβως οπως κανεις θα περιμενε, δηλαδη,

ο Αλμπερτ (ο οποιος εχει προφανως δει τον Τερρυ στο Ροκσταουν) προσπαθει να τον βοηθησει εμμεσα, στελνοντας την Καντυ - γιατι ξερει πως ειναι η μονη που μπορει να προσεγγισει συναισθηματικα τον Τερρυ στη φαση αυτη. Ο Αλμπερτ δεν εχει αλλο κινητρο κατα τη γνωμη μου περα απο το οτι δοκιμαζει οτι νομιζει εκεινη τη στιγμη καλυτερο προκειμενου να βοηθησει τον φιλο του. Δεν του μιλαει ο ιδιος γιατι ισως δε θελει να κανει τον Τερρυ να νιωσει τελειως ντροπιασμενος γνωριζοντας πως ενας καλος φιλος τον εχει δει σε τετοιο χαλι. Κι επειτα, καταλαβαινουμε πως ο Αλμπερτ δεν προφταινει ουτε να πεθανει τωρα με τις δουλειες των Αρντλευ, πολυ περισσοτερο να κατσει να παρασχολειται με τα ερωτοχτυπηματα της Καντυ και του Τερρυ.

Εμενα αυτο μου φερνει στο μυαλο το πως νιωθουμε ολοι οταν βλεπουμε μπροστα μας μια εξαιρετικα τραυματικη σκηνη, πχ μετα απο μια φυσικη καταστροφη που ειναι ολα ρημαδιο και βλεπεις ανθρωπους τραυματισμενους, σοκαρισμενους που εχουν χασει τα παντα, αλλα δεν ειμαστε σε θεση να κανουμε τιποτα περισσοτερο περα απο το να κανουμε μια οικονομικη συνεισφορα (και μια προσευχη αν ειμαστε θρησκευομενοι) προκειμενου να τους συνδραμουμε στην ωρα του πονου. Πες για παραδειγμα τις καταστροφικες πυρκαγιες στην Πελοποννησο πριν απο μερικα χρονια η το σεισμο στην Αιτη. Σου πιανεται η καρδια και μαυριζει η ψυχη σου, αλλα οπως και να το κανεις, η ζωη σου συνεχιζεται.

Η Καντυ επισης αντιδρα οπως θα περιμενα. Εφοσον εφυγε στο Σικαγο και αφησε τον Τερρυ να συνεχισει τη ζωη του με το θεατρο και τη Σουζαννα, τι αλλο θα μπορουσε να κανει. Και βεβαια κλαιει και ειναι συγκλονισμενη που βλεπει τον ανθρωπο που αγαπησε να ειναι ρακος αλλα δεν μπορει να μεινει και να προσφερει τιποτα περισσοτερο. Αυτο θα ηταν σα να ελεγε και ξελεγε - και στην καθημερινη πραγματικοτητα τιποτα δεν ειχε αλλαξει. η Σουζαννα εξακολουθουσε να ειναι αναπηρη και να λατρευει τον Τερρυ. Οσο και να ποναει τι μπορει να κανει περα απο τον αφησει να πονεσει και σιγα σιγα να συνερθει να να συνεχισει τη ζωη του. Θα ηταν εντελως εκτος χαρακτηρα ξαφνικα να παει να πεσει στην αγκαλια του και να του πει, ελα να φυγουμε μαζι και ξεχνα ολα τα αλλα.

Το ιδιο ισχυει και για τον Τερρυ - νομιζω πως ολοι οι ηρωες θα επεφταν εντελως στην εκτιμηση μας αν ξαφνικα εκαναν κατι διαφορετικο απο το οτι εκαναν.

Για μενα η Μιζουκι χρησιμοποιησε τη συναισθηματικη φορτιση αυτου του επεισοδιου εντεχνα, ωστε να μας δειξει το μεγεθος του πονου και τη βαρυτητα των αποφασεων που δεν μπορουν πια να αλλαξουν. Σαν ενα κλεισιμο σε αυτο το κεφαλαιο, ισως πιο δραματικο απο το πρωτο με εκεινες τις καταραμενες σκαλες. Δεν ξερω γιατι αυτη η γυναικα το ειχε σκοπο να μας διδαξει πως οι πραξεις στη ζωη εχουν αποτελεσματα και πως καλο ειναι να σκεφτεσαι βαθεια τις αποφασεις σου πρωτου τις παρεις γιατι συχνα δεν εχεις την επιλογη να γυρισεις πισω.

Νομιζω πως αυτο ειναι το γενικοτερο συγγραφικο της στυλ, τα επεισοδια που δειχνει εχουν μια χροια πεπρωμενου.

Γιαυτο νομιζω πως η ερωτηση ειναι ατοπη - το πως ερμηνευει κανεις συναισθηματικα τις πραξεις των ηρωων δηλαδη. Το αθωος/ενοχος ειναι πιστευω ασχετο - ακριβως γιατι ο ρολος αυτου του επεισοδιου ειναι να δωσει στη Μιζουκι την ευκαιρια να ξανα-επεξεργαστει τις πρωτυτερες οριστικες αποφασεις και να δωσει "δικαιωση" αν θελετε στους ηρωες πως κατα βαθος (και παρα τον πονο) εκαναν το σωστο, βασισμενοι στην ηθικη, προσωπικοτητα και αξιες τους. Δηλαδη το ηθικο διδαγμα για μενα ειναι πως ο πονος ειναι μερος της ζωης ειτε σου αρεσει ειτε οχι. Ομως, οταν παιρνεις αποφασεις που αντιπροσωπευουν ποιος πραγματικα εισαι, τουλαχιστον εχεις την ηθικη δικαιωση.

Λιγο βαρυ για παιδικη σειρα αλλα υποθετω πως και αλλοι συγγραφεις σου περναν το μηνυμα του να εισαι πιστος στις αξιες σου. Χμμ...


ΣΟΥ ΒΓΑΖΩ ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ!!!!!!
ΠΡΟΣΚΙΝΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!
ΕΙΣΑΙ ΘΕΑ!!!!!
ΜΠΡΑΒΟ! ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΝΟΤΑΝ!!!!
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 41307
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ηλικία : 50
Registration date : 19/05/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 5:15 pm

Αχ βρε Ελπίδα μου καθόλου δεν μοιάζεις στον αλμπερτ!!!! αυτός είναι τόσο ευαίσθητη ψυχή που αμέσως τον αγγίζουν οι σκέψεις της αγαπημένης του... εσύ βλέπεις ολόκληρο καρέ με την κάντυ να αναπολεί την πιο τρυφερη της στιγμη με τον Τέρρυ και πάλι τίποτα?
Αλμπερτικούλες μου καλες απαντήστε μου μόνο σε αυτό... Εχουν περάσει 2 χρόνια, με τα γράμματα έρχονται όλο και πιο κοντα, γιατι δεν γινεται αρση αυτής της ρημάδας της υιοθεσίας? Νομίζω ότι σε γενικές γραμμές αθωωσαμε τον Αλμπερτ για την ηθική και τις προθέσεις του, γιατι ακόμα δεν "ανοιγεται" στην καλή του? Κυρία, κυρία να πω? Γνώμη μου είναι, εξ αλλου αν δε συμφωνήτε ξέρετε τι πρέπει να κάνετε Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 180310 Ο Αλμπερτ θεωρει την Κάντυ μοναδική και δεν θέλει να τη χάσει απ τη ζωή του, για κανένα λόγο. Για την ένωση τους (= γάμος) υπαρχουν εκατέρωθεν εμπόδια. Η μικρή μας τον αγαπάει μόνο σαν αδελφικό φίλο. C' est la vie.. Δεν σας έχει τύχει δλδ να λιώνει για σας ο τέλειος αντρας και σεις να μην μπορείτε να τον δείτε αλλιώς? Να μην πω το χειροτερο να πεθαινετε για κάποιον και να σας βλεπει μονο σαν κολλητο/η? Μακάρι να το ελέγχαμε αλλα δεν πάει ετσι. Απ την αλλη (παιδια με το μαλακο μη με φατε ολοι μαζι!!) ποσο σίγουρο είναι οτι ο Αλμπερτ θα μπορούσε να παντρευτει την Κάντυ? Η κοινωνικές διαφορές είναι τεράστιες και ο Αλμπερτ είναι μεν επαναστάτης αλλά ο Γουίλιαμ όχι.... Η ηθηκή του Αλμπερτ, δεν του επιτρέπει να ξεκινήσει μια σχέση με αμφίβολα αποτελέσματα και να γίνει ένας Ριτσαρντ Γκράντσεστερ, υπομένει λοιπόν στωικά το ρόλο που του επιφύλαξε η μοίρα και γι αυτό πραγματικά τον λυπάμαι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobacter
Candy Fan
Candy Fan
geobacter


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ηλικία : 50
Τόπος : Scotland
Αγαπημένος χαρακτήρας : Mizuki
Registration date : 15/04/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 5:26 pm

Εμ δε σου ειπα σε αλλο ποστ πως η Μιζουκι το εχει βαλτο να τους αφησει ολους μιζεριασμενους και ξεκρεμαστους; Βρε ουτε ενας να μη βρει ευτυχια σε αυτη τη σειρα.

Η Παττυ μιζερη (παει ο καλος μας ο Στηαρ ανεπιστρεπτι).
Ο Αρτσι φορτωθηκε την Αννυ που δεν ηταν και η πρωτη του επιλογη.
Η Αννυ ενα ματσο ανασφαλειες στο θεμα Αρτσι επισης.
Ο Τερρυ εμεινε με τη Σουζαννα λογω χρεους.
Η Σουζαννα κατα βαθος το ξερει πως ο Τερρυ δεν την αγαπαει και αν ηταν αλλιως τα πραγματα δε θα εμενε μαζι της.
Η Καντυ... ε, τα ξερουμε...
Ο Αλμπερτ, αλλος ερμος κι αυτος. Την πατησε με την Καντυ (οπως και ολα τα αρσενικα της σειρας) αλλα τι με την υιοθεσια τι με την κοινωνικη θεση τι με την Καντυ στην ψιλο-καταθλιψη, παει κι αυτος.
Ο Τζωρτζ, εχασε την αγαπημενη του Ροζμαρυ.
Ο Νηλ κολλησε με τη Νταιζη Ντιλμαν τη χαζοχαρουμενη και η Ελιζα εμεινε γεροντοκορη.

Το τραγουδι που περιγραφει το ολο θεμα Καντυ-Καντυ ειναι κατα τη γνωμη μου το

"Και μαζι και μονοοοος, ιδιος ειναι ο πονοοοοος" Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 699469


Έχει επεξεργασθεί από τον/την geobacter στις Κυρ Μάης 30, 2010 5:29 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ηλικία : 50
Registration date : 19/05/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 5:27 pm

τόσες αλμπερτικες και είμαι η μόνη τερρυκια... γιατι δεν δαγκωσατε το τυράκι Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 385145 ελάτε πείτε μου κάτι, αστε τα βαθυστόχαστα κατα μέρος :\~/:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liana
Candy Expert
Candy Expert
liana


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 47
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ Καντυ !!!
Registration date : 26/05/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 5:28 pm

εχεις δικιο ο αλμπερτ δεν θελει να τη χασει απο τη ζωη του στα γραμματα τις ξεκοβει τα περει θειου και μπαμπα το τελευτεο γραμμα της καντυ δειχνει πως τον βλεπει πλεον και σιγουρα οχι σαν πατερα αν η μιζουκι συνεχιζε την ιστορια τοτε θα βλεπαμε και την λυση της υοθεσειας .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ηλικία : 50
Registration date : 19/05/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 5:30 pm

geobacter έγραψε:
Εμ δε σου ειπα σε αλλο ποστ πως η Μιζουκι το εχει βαλτο να τους αφησει ολους μιζεριασμενους και ξεκρεμαστους; Βρε ουτε ενας να μη βρει ευτυχια σε αυτη τη σειρα.

Η Παττυ μιζερη (παει ο καλος μας το Στηαρ ανεπιστρεπτι).
Ο Αρτσι φορτωθηκε την Αννυ που δεν ηταν και η πρωτη του επιλογη.
Η Αννυ ενα ματσο ανασφαλειες στο θεμα Αρτσι επισης.
Ο Τερρυ εμεινε με τη Σουζαννα λογω χρεους.
Η Σουζαννα κατα βαθος το ξερει πως ο Τερρυ δεν την αγαπαει και αν ηταν αλλιως τα πραγματα δε θα εμενε μαζι της.
Η Καντυ... ε, τα ξερουμε...
Ο Αλμπερτ, αλλος ερμος κι αυτος. Την πατησε με την Καντυ (οπως και ολα τα αρσενικα της σειρας) αλλα τι με την υιοθεσια τι με την κοινωνικη θεση τι με την Καντυ στην ψιλο-καταθλιψη, παει κι αυτος.
Ο Τζωρτζ, εχασε την αγαπημενη του Ροζμαρυ.
Ο Νηλ κολλησε με τη Νταιζη Ντιλμαν τη χαζοχαρουμενη και η Ελιζα εμεινε γεροντοκορη.
Το τραγουδι που περιγραφει το ολο θεμα Καντυ-Καντυ ειναι κατα τη γνωμη μου το

"Και μαζι και μονοοοος, ιδιος ειναι ο πονοοοοος" Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 699469


lol! lol! geo είσαι όλα τα λεφτα!!! ελπίζω να έχεις καταλάβει οτι δηλώνοντας τερρυκιά εννοώ οτι τον θέλω για την πάρτη μου Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 5103
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ηλικία : 50
Registration date : 19/05/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 5:36 pm

liana έγραψε:
εχεις δικιο ο αλμπερτ δεν θελει να τη χασει απο τη ζωη του στα γραμματα τις ξεκοβει τα περει θειου και μπαμπα το τελευτεο γραμμα της καντυ δειχνει πως τον βλεπει πλεον και σιγουρα οχι σαν πατερα αν η μιζουκι συνεχιζε την ιστορια τοτε θα βλεπαμε και την λυση της υοθεσειας .

ετσι, ετσι αντιδράσεις θέλω... καλα καντε υπομονή και ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός geek λες να το αργει τοσο η Μιζούκι για να πεθάνουν πρώτα οι εκδότες της που είχαν ψύχωση με τον Τέρρυ και δεν την αφησαν οι απαισιοι να προχωρήσει στο αρχικό της πλάνο? Λες να είναι τυχαιο, δεν νομίζω!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 6:37 pm

ariel έγραψε:



lol! lol! geo είσαι όλα τα λεφτα!!! ελπίζω να έχεις καταλάβει οτι δηλώνοντας τερρυκιά εννοώ οτι τον θέλω για την πάρτη μου Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 5103


A... ωραία...

Εγώ τον Άλμπερτ που είναι 120 σχεδόν και ετοιμάζεται για τον 3ο Παγκόσμιο, και εσύ με τον Τέρρυ που όταν θα ανεβαίνει στο σανίδι θα απαγγέλει Δάντη... Χρήστο Δάντη...

Από το ορφανοτροφείο της Πόνυ θα καταλήξουμε στο γηροκομείο "τα Λυκόπουλα..." lol!

_________________
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 9:05 pm

geobacter έγραψε:
Εγω νομιζω πως η αρχικη ερωτηση ειναι πιθανως ατοπη.

Η Μιζουκι μεσα σε ολη την ιστορια εχει καταφερει να κρατησει την ουσια των ηρωων ακεραια, δηλαδη, ολοι της οι χαρακτηρες συμπεριφερονται συμφωνα μια συγκεκριμενη νοοτροπια - πιθανη εξαιρεση ο Νηλ που προς το τελος αλλαξε, αλλα ισως η αλλαγη του ηταν συμφεροντολογικη παρα ειλικρινης.

Στη φαση που συζηταμε, η συγγραφεας χρειαζοταν ενα στοιχειο η ενα τοπιο αν θελετε να προχωρησει την ιστορια παρακατω. Κατα την ταπεινη μου γνωμη, η τριαδα εδω συμπεριφερεται και αντιδρα ακριβως οπως κανεις θα περιμενε, δηλαδη,

ο Αλμπερτ (ο οποιος εχει προφανως δει τον Τερρυ στο Ροκσταουν) προσπαθει να τον βοηθησει εμμεσα, στελνοντας την Καντυ - γιατι ξερει πως ειναι η μονη που μπορει να προσεγγισει συναισθηματικα τον Τερρυ στη φαση αυτη. Ο Αλμπερτ δεν εχει αλλο κινητρο κατα τη γνωμη μου περα απο το οτι δοκιμαζει οτι νομιζει εκεινη τη στιγμη καλυτερο προκειμενου να βοηθησει τον φιλο του. Δεν του μιλαει ο ιδιος γιατι ισως δε θελει να κανει τον Τερρυ να νιωσει τελειως ντροπιασμενος γνωριζοντας πως ενας καλος φιλος τον εχει δει σε τετοιο χαλι. Κι επειτα, καταλαβαινουμε πως ο Αλμπερτ δεν προφταινει ουτε να πεθανει τωρα με τις δουλειες των Αρντλευ, πολυ περισσοτερο να κατσει να παρασχολειται με τα ερωτοχτυπηματα της Καντυ και του Τερρυ.

Εμενα αυτο μου φερνει στο μυαλο το πως νιωθουμε ολοι οταν βλεπουμε μπροστα μας μια εξαιρετικα τραυματικη σκηνη, πχ μετα απο μια φυσικη καταστροφη που ειναι ολα ρημαδιο και βλεπεις ανθρωπους τραυματισμενους, σοκαρισμενους που εχουν χασει τα παντα, αλλα δεν ειμαστε σε θεση να κανουμε τιποτα περισσοτερο περα απο το να κανουμε μια οικονομικη συνεισφορα (και μια προσευχη αν ειμαστε θρησκευομενοι) προκειμενου να τους συνδραμουμε στην ωρα του πονου. Πες για παραδειγμα τις καταστροφικες πυρκαγιες στην Πελοποννησο πριν απο μερικα χρονια η το σεισμο στην Αιτη. Σου πιανεται η καρδια και μαυριζει η ψυχη σου, αλλα οπως και να το κανεις, η ζωη σου συνεχιζεται.

Η Καντυ επισης αντιδρα οπως θα περιμενα. Εφοσον εφυγε στο Σικαγο και αφησε τον Τερρυ να συνεχισει τη ζωη του με το θεατρο και τη Σουζαννα, τι αλλο θα μπορουσε να κανει. Και βεβαια κλαιει και ειναι συγκλονισμενη που βλεπει τον ανθρωπο που αγαπησε να ειναι ρακος αλλα δεν μπορει να μεινει και να προσφερει τιποτα περισσοτερο. Αυτο θα ηταν σα να ελεγε και ξελεγε - και στην καθημερινη πραγματικοτητα τιποτα δεν ειχε αλλαξει. η Σουζαννα εξακολουθουσε να ειναι αναπηρη και να λατρευει τον Τερρυ. Οσο και να ποναει τι μπορει να κανει περα απο τον αφησει να πονεσει και σιγα σιγα να συνερθει να να συνεχισει τη ζωη του. Θα ηταν εντελως εκτος χαρακτηρα ξαφνικα να παει να πεσει στην αγκαλια του και να του πει, ελα να φυγουμε μαζι και ξεχνα ολα τα αλλα.

Το ιδιο ισχυει και για τον Τερρυ - νομιζω πως ολοι οι ηρωες θα επεφταν εντελως στην εκτιμηση μας αν ξαφνικα εκαναν κατι διαφορετικο απο το οτι εκαναν.

Για μενα η Μιζουκι χρησιμοποιησε τη συναισθηματικη φορτιση αυτου του επεισοδιου εντεχνα, ωστε να μας δειξει το μεγεθος του πονου και τη βαρυτητα των αποφασεων που δεν μπορουν πια να αλλαξουν. Σαν ενα κλεισιμο σε αυτο το κεφαλαιο, ισως πιο δραματικο απο το πρωτο με εκεινες τις καταραμενες σκαλες. Δεν ξερω γιατι αυτη η γυναικα το ειχε σκοπο να μας διδαξει πως οι πραξεις στη ζωη εχουν αποτελεσματα και πως καλο ειναι να σκεφτεσαι βαθεια τις αποφασεις σου πρωτου τις παρεις γιατι συχνα δεν εχεις την επιλογη να γυρισεις πισω.

Νομιζω πως αυτο ειναι το γενικοτερο συγγραφικο της στυλ, τα επεισοδια που δειχνει εχουν μια χροια πεπρωμενου.

Γιαυτο νομιζω πως η ερωτηση ειναι ατοπη - το πως ερμηνευει κανεις συναισθηματικα τις πραξεις των ηρωων δηλαδη. Το αθωος/ενοχος ειναι πιστευω ασχετο - ακριβως γιατι ο ρολος αυτου του επεισοδιου ειναι να δωσει στη Μιζουκι την ευκαιρια να ξανα-επεξεργαστει τις πρωτυτερες οριστικες αποφασεις και να δωσει "δικαιωση" αν θελετε στους ηρωες πως κατα βαθος (και παρα τον πονο) εκαναν το σωστο, βασισμενοι στην ηθικη, προσωπικοτητα και αξιες τους. Δηλαδη το ηθικο διδαγμα για μενα ειναι πως ο πονος ειναι μερος της ζωης ειτε σου αρεσει ειτε οχι. Ομως, οταν παιρνεις αποφασεις που αντιπροσωπευουν ποιος πραγματικα εισαι, τουλαχιστον εχεις την ηθικη δικαιωση.

Λιγο βαρυ για παιδικη σειρα αλλα υποθετω πως και αλλοι συγγραφεις σου περναν το μηνυμα του να εισαι πιστος στις αξιες σου. Χμμ...

H ερώτηση έχει να κάνει με την ηθική του Άλμπερτ όχι με τα διδάγματα της Μιζούκι (που δεν πιστεύω καν οτι υπάρχουν στη συγκεκριμένη περίπτωση). Η σκηνή στο Ροκστόουν όπως η ίδια η Μιζούκι λέει (αν θυμάμαι καλά) είχε σκοπό της τον Τέρυ, όχι τον Άλμπερτ, όχι την Κάντυ, είχε σκοπό να δείξει πως ο ίδιος ξεπερνά τον εαυτό του και κατορθωνει να σταθεί στα πόδια του, χαρακτηριστικά αναφέρεται στην blog της Itomarou

"Mizuki wrote the scene with the intention of expressing that Terry became true actor by bitter experience and told a transformation from an adolescent hero into an adult."

Αλλά αυτήν δεν ήταν η αρχική μου ερώτηση, δεν ρώτησα για την συγγραφέα αλλά για τις προθέσεις των ηρώων της, που ως συγγραφέας μπορεί και εκείνη ακόμα (λόγω ανωριμότητας ή απερισκιψίας) να τους καταβαραθρώνει χωρίς να το γνωρίζει.

Το ερώτημα μου αφορά αποκλειστικά τον Άλμπερτ και την τέλεια ηθική του που δεν μου φαίνεται τέλεια στις περιπτώσεις που
α) Αποφασίζει να προχωρήσει σε μία σχέση με την κηδευομενη του
β) Την στένει να συναντήσει τον πρώην της, οποίος είναι σε μία ελλεινή κατάσταση
γ) δεν της λέει την αλήθεια για το ποιος είναι αλλά την αφήνει όταν αυτή τον χρειάζεται

Και προς θεού το αθώο ένοχος δεν είναι κυριολεκτικό απλώς ο κύριος τέλειος μήπως δεν είναι τέλειως; και μόνο άριστα ηθικό δεν τον λες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 32
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 9:12 pm

ariel έγραψε:
liana έγραψε:
εχεις δικιο ο αλμπερτ δεν θελει να τη χασει απο τη ζωη του στα γραμματα τις ξεκοβει τα περει θειου και μπαμπα το τελευτεο γραμμα της καντυ δειχνει πως τον βλεπει πλεον και σιγουρα οχι σαν πατερα αν η μιζουκι συνεχιζε την ιστορια τοτε θα βλεπαμε και την λυση της υοθεσειας .

ετσι, ετσι αντιδράσεις θέλω... καλα καντε υπομονή και ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός geek λες να το αργει τοσο η Μιζούκι για να πεθάνουν πρώτα οι εκδότες της που είχαν ψύχωση με τον Τέρρυ και δεν την αφησαν οι απαισιοι να προχωρήσει στο αρχικό της πλάνο? Λες να είναι τυχαιο, δεν νομίζω!! lol!


πουλακι μουυυυυ!!!!!! σκυλοκαβγα μου θες????
κατσε να γυρισει η αρχηγος η ναν και τοτε κανονιζουμε μια οικογενειακη συναντηση!!!!! εκει να δεις τι θα γινει!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nansecrets
Candy Star
Candy Star
nansecrets


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Ηλικία : 47
Registration date : 01/10/2009

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 9:21 pm

elpidaki έγραψε:
ariel έγραψε:
liana έγραψε:
εχεις δικιο ο αλμπερτ δεν θελει να τη χασει απο τη ζωη του στα γραμματα τις ξεκοβει τα περει θειου και μπαμπα το τελευτεο γραμμα της καντυ δειχνει πως τον βλεπει πλεον και σιγουρα οχι σαν πατερα αν η μιζουκι συνεχιζε την ιστορια τοτε θα βλεπαμε και την λυση της υοθεσειας .

ετσι, ετσι αντιδράσεις θέλω... καλα καντε υπομονή και ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός geek λες να το αργει τοσο η Μιζούκι για να πεθάνουν πρώτα οι εκδότες της που είχαν ψύχωση με τον Τέρρυ και δεν την αφησαν οι απαισιοι να προχωρήσει στο αρχικό της πλάνο? Λες να είναι τυχαιο, δεν νομίζω!! lol!


πουλακι μουυυυυ!!!!!! σκυλοκαβγα μου θες????
κατσε να γυρισει η αρχηγος η ναν και τοτε κανονιζουμε μια οικογενειακη συναντηση!!!!! εκει να δεις τι θα γινει!!!!!


Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684
Ελπιδακι με πεθανες λεμε!!!!!! Δεν ξερεις ποση ωρα γελαω!!!! Να σαι καλα βρε!!!! Ναι αμα γυρισω θα τα πουμε αλλα η ariel εχει απολυτο δικιο!!!!(ετσι! για να ζωντανευουν λιγο τα αιματα εδω μεσα!!!!) Παω να ηρεμησω απο τα γελια αν και δεν το βλεπω....

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 32
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 9:24 pm

[quote="nansecrets"][quote="elpidaki"]
ariel έγραψε:
liana έγραψε:

πουλακι μουυυυυ!!!!!! σκυλοκαβγα μου θες????
κατσε να γυρισει η αρχηγος η ναν και τοτε κανονιζουμε μια οικογενειακη συναντηση!!!!! εκει να δεις τι θα γινει!!!!!


Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684
Ελπιδακι με πεθανες λεμε!!!!!! Δεν ξερεις ποση ωρα γελαω!!!! Να σαι καλα βρε!!!! Ναι αμα γυρισω θα τα πουμε αλλα η ariel εχει απολυτο δικιο!!!!(ετσι! για να ζωντανευουν λιγο τα αιματα εδω μεσα!!!!) Παω να ηρεμησω απο τα γελια αν και δεν το βλεπω....

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684


χαιρομαι που γελασες αν και ακομα δεν καταλαβα το γιατι!!!!! scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nansecrets
Candy Star
Candy Star
nansecrets


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Ηλικία : 47
Registration date : 01/10/2009

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 9:26 pm

[quote="elpidaki"][quote="nansecrets"]
elpidaki έγραψε:
ariel έγραψε:
liana έγραψε:

πουλακι μουυυυυ!!!!!! σκυλοκαβγα μου θες????
κατσε να γυρισει η αρχηγος η ναν και τοτε κανονιζουμε μια οικογενειακη συναντηση!!!!! εκει να δεις τι θα γινει!!!!!


Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684
Ελπιδακι με πεθανες λεμε!!!!!! Δεν ξερεις ποση ωρα γελαω!!!! Να σαι καλα βρε!!!! Ναι αμα γυρισω θα τα πουμε αλλα η ariel εχει απολυτο δικιο!!!!(ετσι! για να ζωντανευουν λιγο τα αιματα εδω μεσα!!!!) Παω να ηρεμησω απο τα γελια αν και δεν το βλεπω....

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684


χαιρομαι που γελασες αν και ακομα δεν καταλαβα το γιατι!!!!! scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch

για τον σκυλοκαυγα!!!!! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 32
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 9:31 pm

[quote="nansecrets"][quote="elpidaki"]
nansecrets έγραψε:
elpidaki έγραψε:
ariel έγραψε:
liana έγραψε:

πουλακι μουυυυυ!!!!!! σκυλοκαβγα μου θες????
κατσε να γυρισει η αρχηγος η ναν και τοτε κανονιζουμε μια οικογενειακη συναντηση!!!!! εκει να δεις τι θα γινει!!!!!


Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684
Ελπιδακι με πεθανες λεμε!!!!!! Δεν ξερεις ποση ωρα γελαω!!!! Να σαι καλα βρε!!!! Ναι αμα γυρισω θα τα πουμε αλλα η ariel εχει απολυτο δικιο!!!!(ετσι! για να ζωντανευουν λιγο τα αιματα εδω μεσα!!!!) Παω να ηρεμησω απο τα γελια αν και δεν το βλεπω....

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 720684


χαιρομαι που γελασες αν και ακομα δεν καταλαβα το γιατι!!!!! scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch

για τον σκυλοκαυγα!!!!! lol! lol! lol!


αααα!!!!!! Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 315913
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobacter
Candy Fan
Candy Fan
geobacter


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ηλικία : 50
Τόπος : Scotland
Αγαπημένος χαρακτήρας : Mizuki
Registration date : 15/04/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Μάης 30, 2010 10:22 pm

Να σου πω... για μενα οι ηρωες ειναι απο φυσικου τους μουγγοι Very Happy

Στο προσωπο τους βλεπω τις ιδεες της συγγραφεως και δε νιωθω πως ο καθε ηρωας ειναι μεγαλυτερος η πραγματικοτερος απο το δημιουργο του. Δεν το εχω σκεφτει ποτε αν ο Αλμπερτ ηταν τελειος η οχι. Το ιδιο και για την Καντυ για παραδειγμα. Και τις υπολοιπες παρουσιες στην ιστορια.

Το τελειος ειναι μια λεξη συνυφασμενη στο μυαλο μου με τη λεξη τελος - δηλαδη μια οντοτητα που παυει να εξελλισεται. Και κανενας απο τους ηρωες της Μιζουκι δε μου δινει αυτη τη εντυπωση, ισα ισα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μάης 31, 2010 9:05 pm

Οπως πάντα, οι αναλύσεις της Geo μας αφήνουν άναυδους!!!

Εύγε Geo μου για μιά ακόμη φορά!!!

Η αλήθεια είναι πως από το μάνγκα έλειψαν πάρα πολλές αναλύσεις που υπήρχαν στη νουβέλα γιατί υποδηλώνονταν μέσα από τις εικόνες...
Για τους ανατολίτες: 1 εικόνα = 1000 λέξεις και η Ιγκαράσι σ΄αυτόν τον τομέα έκανε άψογη δουλειά!!!

_________________
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 32
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μάης 31, 2010 10:46 pm

Aldebaran έγραψε:
Οπως πάντα, οι αναλύσεις της Geo μας αφήνουν άναυδους!!!

Εύγε Geo μου για μιά ακόμη φορά!!!

Η αλήθεια είναι πως από το μάνγκα έλειψαν πάρα πολλές αναλύσεις που υπήρχαν στη νουβέλα γιατί υποδηλώνονταν μέσα από τις εικόνες...
Για τους ανατολίτες: 1 εικόνα = 1000 λέξεις και η Ιγκαράσι σ΄αυτόν τον τομέα έκανε άψογη δουλειά!!!


μας αφηνουν μας αφηνουν....τι να κανουμε!!!! στην ομαδα του αλμπερτ εχουμε σοφες!!!!! γιουπιιιιιι!!!!!!!! Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 951845 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 951845 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 951845 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 951845 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 951845
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ηλικία : 50
Registration date : 19/05/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μάης 31, 2010 11:08 pm

εχω προσπαθήσει να γράψω μια ολοκληρωμένη απάντηση, τουλαχιστον 4 φορές και πάντα στο τέλος χάνεται... αμα λεω για την καταρα του μπερτ :farao: να με ακούτε.. lol! Η Juliet εχει δίκιο κάπου χάσαμε την απάντηση οπότε λέω να ξαναδοκιμάσω και να το χωρίσω σε μικρά ποστ μπας και τα καταφέρω. Αρχίζω με το πόσο ηθικό είναι να κάνεις σχέση με την κηδευομενη σου. Οχι δεν είναι. Οταν αναλαμβάνεις να προστατευεις ένα πλάσμα, οφήλεις να το προστατευεις και απο τον εαυτό σου ακόμα. Ασφαλώς ο Αλμπερτ δεν είναι ένοχος για τον έρωτά του προς την Κάντυ. Οντας αμνησιακός ήταν μόνο ενας νέος αντρας και μια κοπελίτσα. όλα καλά! Μετά όμως? ειναι δυνατόν να μην αισθάνεται αβολα που αγαπησε την προστατευομένη του? Δείτε το αλλιώς... αν δεν υπήρχε ηθικό κόλλημα, δεν θα είχαν γίνει μεχρι σήμερα τόσες νομολογικες τροπολογίες ωστε να προστατευονται τα υιοθετημένα παιδιά,σωστά? Και κατι ακόμα βρε αλμπερτικες μου... ο ήρωας που παρουσιάζεται είναι πάρα πολύ αντιπαθητικός κατα βάθος. Λετε ας πούμε οτι ήταν πολύ συνηθισμένο εκεινα τα χρόνια νεαροί κυριοι, να παντρεύονται κοριτσάκια που μεγαλώνουν στα σπίτια τους. Μα πιο αποκρουστική ιδέα απ' αυτή υπαρχει? πώς μπορείτε να κατατάσετε τον Αλμπερτ σ' αυτό το συνάφι? Μετά γράφετε με πολύ έμφαση οτι ποτε δεν την είδε σαν κόρη.... Τι εννοήτε οτι σας αρέσει ενας χαρακτήρας που δεν αναλαμβάνει τις ευθήνες του και η ψυχή ενός ορφανού κοριτσιου τον αφήνει αδιάφορο? μηπως να το ξανασκευθήτε? Ο Αλμπερτ όπως εγώ τον βλέπω ποτέ δεν θα τα έκανε όλα αυτα, δεν εχει τόσες αδυναμίες σαν χαρακήρας. Δεν τον βρησκω ένοχο για σχέση γιατι ποτε δεν θα κάνει σχέση μετην Κάντυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 32
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Μάης 31, 2010 11:15 pm

χαχα!!!! να πω κατι????

εμενα απο την αρχη αυτη η ερωτηση μου φανηκε λιαν επιεικως αστοχη.....
χαβαλε κανουμε ρε παιδια!!!!! δεν συζηταμε για πραγματικα προσωπα και γεγονοτα!!!!! ελεος δλδ!!!!! γιατι τα ψειριζουμε τοσο πολυ??????
στο κατω κατω της γραφης τι μας νοιαζει????
κινουμενο σχεδιο ειναι!!!!!!

αρνουμαι να συζητησω τοσο σοβαρα για ενα καρτουν...ετσι πιστευω οτι χανω την ουσια που ειναι ο δυναμισμος της καντυ.
δεν ξερω....αποψη μου....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ηλικία : 50
Registration date : 19/05/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 01, 2010 12:01 am

elpidaki έγραψε:
χαχα!!!! να πω κατι????

εμενα απο την αρχη αυτη η ερωτηση μου φανηκε λιαν επιεικως αστοχη.....
χαβαλε κανουμε ρε παιδια!!!!! δεν συζηταμε για πραγματικα προσωπα και γεγονοτα!!!!! ελεος δλδ!!!!! γιατι τα ψειριζουμε τοσο πολυ??????
στο κατω κατω της γραφης τι μας νοιαζει????
κινουμενο σχεδιο ειναι!!!!!!

αρνουμαι να συζητησω τοσο σοβαρα για ενα καρτουν...ετσι πιστευω οτι χανω την ουσια που ειναι ο δυναμισμος της καντυ.
δεν ξερω....αποψη μου....

μπα μπα μπα τωρα τραπήκαμε σε ατακτο φυγη? Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 352138 Δεν θα ξανα πούμε σιγα που την ειδε ποτε σαν πατερας, και τι ειναι ένα παλιόχαρτο? Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 735403
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 01, 2010 11:35 am

ariel έγραψε:
... Αρχίζω με το πόσο ηθικό είναι να κάνεις σχέση με την κηδευομενη σου. Οχι δεν είναι. Οταν αναλαμβάνεις να προστατευεις ένα πλάσμα, οφήλεις να το προστατευεις και απο τον εαυτό σου ακόμα. Ασφαλώς ο Αλμπερτ δεν είναι ένοχος για τον έρωτά του προς την Κάντυ. Οντας αμνησιακός ήταν μόνο ενας νέος αντρας και μια κοπελίτσα. όλα καλά! Μετά όμως? ειναι δυνατόν να μην αισθάνεται αβολα που αγαπησε την προστατευομένη του? Δείτε το αλλιώς... αν δεν υπήρχε ηθικό κόλλημα, δεν θα είχαν γίνει μεχρι σήμερα τόσες νομολογικες τροπολογίες ωστε να προστατευονται τα υιοθετημένα παιδιά,σωστά?


Aσφαλώς και στις μέρες μας δεν είναι ηθικό να τα φτιάχνει ο θετός πατέρας με την (ανήλικη) κόρη του αλλά δε μιλάμε για το τί ισχύει σήμερα, στις δυτικές χώρες, και τί θεωρούμε εμείς νόμιμο και ηθικό.
Στην αρχαία Ελλάδα, η παιδοφιλία και παιδεραστία ήταν σύνηθες φαινόμενο, στις μέρες μας είναι κακούργημα.
Στην (σύγχρονη) λωρίδα της Γάζας οι μουσουλμάνοι των 25+ έχουν δικαίωμα να επιλέξουν το κοριτσάκι της αρεσκείας τους (από 8-11) να το παντρευτούν με τις ευλογίες του θεού τους και να ασκήσουν πάνω τους κάθε συζυγικό δικαίωμα και με όποιον τρόπο θέλουν. Αν στα μάτια μου φαντάζει έγκλημα στα δικά τους είναι νόμιμο και θεάρεστο.

Αναφερόμαστε στην ιστορία της Κάντυ και στο τί ίσχυε στην περίπτωση μιάς ανοιχτής υιοθεσίας όπως της δικής της.
Δεν υπάρχει νομικός περιορισμός στην ακύρωση ακόμη και μονομερώς της υιοθεσίας. Σκέψου να ήταν αλλιώς τα πράγματα και να ήθελε η Κάντυ να παντρευτεί τον Τέρρυ αλλά να μην της το επέτρεπε το Πρωτόκολλο των Άρντλεϋ. Αν η Κάντυ ήθελε να ακυρώσει την υιοθεσία τί θα έλεγες;;; Πως δεν είναι σωστό και αφού δέχτηκε κάποτε να υιοθετηθεί από την οικογένεια να κάτσει στ΄αυγά της και να δεχτεί το Πρωτόκολλο;;; Μάλλον όχι...
Το ίδιο και εδώ. Αν η Κάντυ θελήσει να αποποιηθεί το όνομα και την περιουσία των Άρντλεϋ, γονυπετής να την παρακαλάει η Ελρόυ να αλλάξει γνώμη δεν θα τα καταφέρει. Η υιοθεσία εξυπηρέτησε μιά δεδομένη στιγμή και είναι σε ισχύ μόνο όσο το επιθυμούν και τα δύο μέρη.

Επιπλέον, ο Άλμπερτ με την Κάντυ δεν έχουν τη διαφορά ηλικίας που έχει ο κος Μπράιτεν με την Άννυ. Τί πιό φυσιολογικό από το να ερωτευτεί ο ένας τον άλλον;;;;


ariel έγραψε:
Και κατι ακόμα βρε αλμπερτικες μου... ο ήρωας που παρουσιάζεται είναι πάρα πολύ αντιπαθητικός κατα βάθος. Λετε ας πούμε οτι ήταν πολύ συνηθισμένο εκεινα τα χρόνια νεαροί κυριοι, να παντρεύονται κοριτσάκια που μεγαλώνουν στα σπίτια τους. Μα πιο αποκρουστική ιδέα απ' αυτή υπαρχει? πώς μπορείτε να κατατάσετε τον Αλμπερτ σ' αυτό το συνάφι? Μετά γράφετε με πολύ έμφαση οτι ποτε δεν την είδε σαν κόρη.... Τι εννοήτε οτι σας αρέσει ενας χαρακτήρας που δεν αναλαμβάνει τις ευθήνες του και η ψυχή ενός ορφανού κοριτσιου τον αφήνει αδιάφορο? μηπως να το ξανασκευθήτε? Ο Αλμπερτ όπως εγώ τον βλέπω ποτέ δεν θα τα έκανε όλα αυτα, δεν εχει τόσες αδυναμίες σαν χαρακήρας. Δεν τον βρησκω ένοχο για σχέση γιατι ποτε δεν θα κάνει σχέση μετην Κάντυ.

Ο Άλμπερτ δεν επιβάλει γάμο στην Κάντυ με το έτσι θέλω (σε αντίθεση με τη θεία Ελρόυ που προσπαθεί με δόλιο τρόπο να την παντρέψει με το Νηλ). Απορώ που είδες εσύ πως προσπαθεί να την παντρευτεί χωρίς τη σύμφωνη γνώμη της. Αντιθέτως ο ίδιος αναφέρει μπροστά στους Άρντλευ πως η Κάντυ θα παντρευτεί όταν όποτε και με όποιον επιθυμεί εκείνη.
Η Κάντυ ανήκει στα κορίτσια εκείνα που ωριμάζουν πολύ πριν την ώρα τους (βλ. 'Ενα δέντρο μεγαλώνει στο Μπρούκλιν" ) και από τα 16 τους (κάτι που σ΄εμάς φαντάζει πρόωρο) μπορούν να επιλέξουν με ποιόν θέλουν να περάσουν την υπόλοιπη ζωή τους. Αν λοιπόν παντρευτούν θα είναι επειδή το επέλεξαν οι ίδιοι ως αποτέλεσμα μιάς αγάπης που ξεκίνησε από μιά -αγνή- συγκατοίκηση, πέρασε από λαίλαπες και είχε ευτυχή - αίσια κατάληξη και όχι επειδή ο Άλμπερτ λιμπίστηκε το μικρό και άβγαλτο κοριτσάκι που τον γιατροπόρευσε και θέλει να του ικανοποιήσει και άλλες ορέξεις...

_________________
Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arwyn-t
Candy Star
Candy Star
avatar


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1071
Ηλικία : 47
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 20/05/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 01, 2010 4:04 pm

Βρε παιδια... ειλικρινα, ελεος. Ειπα να μη γραψω, αλλα δεν αντεχω. Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 73559

Ενας νεος 21 χρονων πρωτα γινεται φιλος και μετα δινει το ονομα της οικογενειας του σε ενα κοριτσι 12 χρονων για να την προστατευσει. Νομικα πρεπει αυτο το ονομα να γινει δεσμος καποιου βαθμου, οποτε στα χαρτια γινεται 1ος βαθμος συγγενειας, αυτο που λεμε γονιος-τεκνο. Νομικα, για τα χαρτια, για να εχουμε ενταξει την γραφειοκρατια.

Εφοσον δεν υπαρχει δεσμος αιματος, ολα τα υπολοιπα ειναι μελανι στα χαρτια. Οπως ενα μελανι εγραψε "ξερετε τωρα η Καντυ ειναι και Αρντλεϋ", ενα αλλο μελανι μπορει ωραιοτατα να πει "τωρα αποκληρωνεται η Καντυ, δεν ειναι πια Αρντλεϋ". Αν το μονο νομικο εμποδιο ειναι η υιοθεσια, τοτε καλλιστα η υιοθεσια ακυρωνεται, οπως ακυρωνεται και ενας γαμος πχ ή μια εμπορικη συμφωνια.

Απο κει και περα, ελεος με τα "δεν ειναι ηθικο". Μιλαμε για εναν αντρα και μια γυναικα με το πολυ 9 χρονια διαφορα που ειναι ΦΙΛΟΙ, δεν ητανε ποτέ πατερας με κορη με οποιοαδηποτε ουσιαστικη εννοια! Ξερω πολυαγαπημενα ζευγαρια με 15, 12 και 8 χρονια διαφορα! Για ποια ανηθικοτητα μιλαμε οποτε, ε; Αμα οι καρδιες μιλησουνε, η διαφορα 9 ετων και καποια μελανια σε χαρτια θα πουνε οχι απαπαπαπα;

Ειλικρινα εχω την εντυπωση οτι οι τερρυ-φανς βλεποντας τον Αλμπερτ να ειναι σοβαροτατος αντιπαλος δεν ξερουν πώς να τον κακολογησουν. Και οταν ολα δεν πιανουν, το ριχνουνε στην "συγγενεια". Ειναι πατερας της, φτου κακα. Ειναι απο αστειο μεχρι χαζο αυτο. Δεν ειναι πατερας της, δεν την γεννησε, απλα ενα χαρτι την εκανε νομικα συγγενη του. Τιποτα αλλο λοιπον;

Ξανα-ματα-παλι: Ο,τι ενωνει ο νομος και μονο, τοτε ωραιοτατα μπορει ο νομος και να χωρισει. Οι υιοθεσιες μπορουν να ακυρωθουν, καντε μια ερευνα στο Google να δειτε. Και οταν δεν υπαρχει δεσμος αιματος, πραγματικη συγγενεια, τοτε δεν υπαρχει ουτε ελλειψη ηθικης ουτε ενοχη αμα ερωτευτεις. Και αμα ερωτευτεις μια κοπελα σαν την Καντυ, με τοσα βασανα απο δω και απο κει, τοτε ειναι λογικοτατο να κομπιαζεις και να αργεις να κανεις κινησεις μεχρι να δεις αμα σε παιρνει.

Τελος, μην ξεχναμε οτι η ολη ιστορια ειναι γραμμενη απο μια Γιαπωνεζα με πολλα πωθημενα. Δεν ειναι Δυτικη, δεν εχει το δικο μας τροπο σκεψης, αλλα αντιθετα εγραψε μια ιστορια συμφωνα με τα δικα της μυαλα για να ξορκισει δικα της κακα. Αν περιμενετε αληθοφανεια στους χαρακτηρες, δεν θα την βρειτε εδω.

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 73559 Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 310719
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ηλικία : 50
Registration date : 19/05/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 01, 2010 4:27 pm

Aldebaran καλη μου, βρήσκω τα επιχειήματα σου λίγο εκτος τόπου και χρονου... Η ιστορία μας διαδραματίζεται στην Αμερικη στις αρχες του 1ου Παγκόσμιου και όχι σε κάποιο μουσουλμανικό κόσμο οπου τα ήθη πράγματι έχουν όπως αναφέρεις. Αν διαβασες προσεκτικά την απάντηση μου, θα πρόσεξες οτι δεν βρήσκω καθόλου παράλογο τον έρωτα του Αλμπερτ, αλλα υπαρχουν κολύματα στην εκδήλωση του (εξ ου και τον θεωρω τραγικό πρόσωπο). Τα περι πρωτοκόλλου και αποποιησης του ονοματος, από μεριάς Κάντυ είναι δεδομένα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση αν το καλοσκευτεις, αυτός που θα πρέπει να ξαναγίνει Αλμπερτ, είναι ο Γουίλιαμ, γιατί κανένας στον κύκλο του δεν θα δεχτει το φτωχο ορφανο σαν πρώτη κυρία των Αρντλευ.
ariel έγραψε:
Και κατι ακόμα βρε αλμπερτικες μου... ο ήρωας που παρουσιάζεται είναι πάρα πολύ αντιπαθητικός κατα βάθος. Λετε ας πούμε οτι ήταν πολύ συνηθισμένο εκεινα τα χρόνια νεαροί κυριοι, να παντρεύονται κοριτσάκια που μεγαλώνουν στα σπίτια τους. Μα πιο αποκρουστική ιδέα απ' αυτή υπαρχει? πώς μπορείτε να κατατάσετε τον Αλμπερτ σ' αυτό το συνάφι? Μετά γράφετε με πολύ έμφαση οτι ποτε δεν την είδε σαν κόρη.... Τι εννοήτε οτι σας αρέσει ενας χαρακτήρας που δεν αναλαμβάνει τις ευθήνες του και η ψυχή ενός ορφανού κοριτσιου τον αφήνει αδιάφορο? μηπως να το ξανασκευθήτε? Ο Αλμπερτ όπως εγώ τον βλέπω ποτέ δεν θα τα έκανε όλα αυτα, δεν εχει τόσες αδυναμίες σαν χαρακήρας. Δεν τον βρησκω ένοχο για σχέση γιατι ποτε δεν θα κάνει σχέση μετην Κάντυ

Το σχόλιο σου είναι τελείως ασχετο, σορυ... Εννοώ πως παρουσιάζεται τον Αλμπερτ λίγο επιπόλαιο. Υιοθετει το κοριτσι για χάρη και μόνο των ανιψιων του και μετα τέλος? Δεν αισθάνεται καθόλου κηδαιμόνας της δλδ, γιατι στο Λονδίνο εγώ άλλα βλέπω. Κι αν μέχρι το Λονδίνο νιώθει λίγο σαν μεγάλος αδελφός, ενα ηθικό στραπάτσο μετά , δε γίνετε, το έχει φάει. Εσύ δεν το βλέπεις καθόλου έτσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ηλικία : 50
Registration date : 19/05/2010

Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 01, 2010 4:41 pm

Η υιοθεσία δεν έιναι καραμέλα για τις Τερρυκίες κορίτσια, είναι το μπαζούκα που θα βάλλει εναντίον του ζευγαριου, αν τελικά γίνει αυτός ο γάμος. Η κοινωνία του Σικάγο δεν είναι ο Αρτσι και η Αννυ, αλλα Η Ελίζα, η Λουίζα, η Μαρι και λοιπές ξυνές... Η Κάντυ μας ουτως ή άλλως αυτόν τον κύκλο δεν τον συμπαθει, σε σημειο να απαρνηθει το όνομα και μία σημαντική περιουσία για να έχει την ηρεμία της και την ζωή της. Θα την ξαναρίξει τελικά ο Αλμπερτ στο λάκο με τα φίδια, και μάλιστα με τη ρετσινιά της κηδευομένης που αποπλάνησε τον "πατερα" της?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αθώος ή ένοχος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Άλμπερτ-
Μετάβαση σε: