Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΠεμ Μάης 16, 2024 8:13 pm από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2024 9:56 pm από Fay

» Πασχαλινά αυγά!
Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Αθώος ή ένοχος

Πήγαινε κάτω 
+9
domniki
elpidaki
ΜΙΜΙ
Aldebaran
nuitetoile21
Turrican
nina
nansecrets
juliet
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΠαρ Μάης 07, 2010 11:48 pm

Λοιπόν με αφορμή τον αθώο και τέλειο στα μάτια των Albert fans χαρακτήρα του Άλμπερτ, ανοίγω αυτό το thread, αν και πολλές φορές το έχουμε συζήτήσει, περι υιοθεσίας κτλ. θα ήθελα να εκφράσω τη δική μου άποψη περι ανιδιοτέλειας του πατρός (μην ρωτήσετε ποίαςWink.
Κατά πόσο δικαιολογείται ένας αμέμπτου ηθικής χαρακτήρας να έχει συναισθήματα για την κηδευομένη του που την έχει υιοθετήσει; και να τα προβάλλει πάνω της κλονίζοντας αυτή τη σχέση εμπιστοσύνης;
Είναι ηθικό αυτό, είναι τέλειο; είναι σωστό;
Πολλές φορές αναφέρεται η συνάντηση στο Ροκ στόουν, είναι ηθικό για έναν άντρα να στέλνει την γυναίκα που αγαπάει να δει την εξαθλίωση του πρώην της ή υπό οποιασδήποτε συνθήκες και ακόμα και υπο οποιαδήποτε δικαιλογία;
Και στην περίπτωση που της λέει οτι ξαναβρήκε την μνήμη του είναι ηθικό αυτό, να σιωπεί γιατί τον βολεύει η κατάσταση; Μόνο εγώ βλέπω τον κύριο Τέλειο γεμάτο από πονηριές;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nansecrets
Candy Star
Candy Star
nansecrets


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Ηλικία : 47
Registration date : 01/10/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 12:24 am

Στο θεμα αν ειναι ηθικο οτι ενας κηδεμονας δεν μπορει να εχει συναισθηματα ερωτικα ως προς την προστατευομενη του, εχω εκφρασει πολλακις την αντιρρηση και την διαφωνια μου οτι δεν στεκει σαν κατασταση απο μονο του ως ηθικη συμπεριφορα.
Οπως επισης κι εγω δεν καταλαβα την καλοσυνη που εκρυβε η πραξη του Αλμπερτ στην περιπτωση στο Ροκσταουν οπου εστειλε την Καντυ(που τοσο αγαπουσε!) για να δει εναν Τερρυ, στο χειροτερο σημειο που μπορει να φτασει ενας ανθρωπος που εχασε την μοναδικη γυναικα της ζωης του, τοσο τραγικα "βιαια" και φτανοντας στο τελευταιο σκαλοπατι αξιοπρεπειας και αυτοσεβασμου υποβαλλοντας τον εαυτο του να ζει με συντροφια το αλκοολ και να παιζει σε αθλια θεατρα-καταγωγια οπου μονο για την αξια του ως καλλιτεχνη δεν εκαναν.
Την τριτη περιπτωση που θιγεις juliet ειναι αληθεια πως ακομα εχω ερωτηματικα γιατι της εκρυψε οτι βρηκε τη μνημη του. Αν ισχυει η περιπτωση ερωτα και απο πλευρας της Καντυ οπως βλεπουν οι Αλμπερτφανς λογικα δεν θα υπηρχε προβλημα να μεινει ακομα με την Καντυ ο Αλμπερτ. Την κατακραυγη την ειχαν ηδη λουστει ως προς την συγκατοικηση. Οποτε καταληγω κι εγω στο συμπερασμα οτι απλα δεν τιθεται η περιπτωση Αλμπερτ ως προσωπο αμεμπτου ηθικης. Λαθη, παθη, αδυναμιες εχουν ολοι και εμενα προσωπικα αυτο μου δειχνει η συμπεριφορα του, ειδικα αν συμπεριλαβω και τα οσα βλεπουν απο συναισθηματικης πλευρας του οι Αλμπερτφανς.
Αθώος ή ένοχος 5036
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 1:01 am

Μμμμμ το εβαλες τελικα το θεματακι Juliet Αθώος ή ένοχος Icon_twisted Αθώος ή ένοχος Icon_twisted Αθώος ή ένοχος Icon_twisted Αθώος ή ένοχος Icon_twisted Αθώος ή ένοχος Icon_twisted Αθώος ή ένοχος Icon_twisted Αθώος ή ένοχος Icon_twisted .......κι ελεγες εμενα διαβολουδι....Αθώος ή ένοχος 125220 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684

Επιφυλασσομαι να απαντησω αυριο........Αθώος ή ένοχος 35868
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 1:28 am

Αν ξεπεράσουμε το θέμα της κηδεμονίας αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι έπρεπε να κάνει την προσπάθεια του τότε που υποτίθεται ήταν ανώνυμος και φτωχός παρά μετά όταν εμφανίστηκε με όλη του την μεγαλοπρέπεια και τον πλούτο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nuitetoile21
Candy Star
Candy Star
nuitetoile21


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Ηλικία : 41
Registration date : 29/12/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 8:34 am

Η δικια μου αποψη ειναι οτι ο Αλμπερτ πανω απο κηδεμονας ειναι ανθρωπος.Και ας μην ξεχναμε οτι ηταν πολυ νεος για κηδεμονας της Καντυ. Δηλαδη το να την ερωτευτηκε δεν το βρισκω τοσο παραλογο ή ανηθικο. Αλλά απο εκει και περα το να της το δειξει,ναι μου φαινεται ανηθικο εντελως (επειδη ειχε τον ρολο που ο ιδιος επελεξε, αυτου του προστατη και πατερα)
Οσο για τον Τερρυ και εδω θα συμφωνησω. Δεν μπορω να τον δικαιολογησω με τιποτα γιατι επρεπε να κανονισει ωστε η Καντυ να τον δει ετσι. Μου φαινεται εντελως αψυχολογητη κινηση. Εκτος αν πιστευε οτι ετσι θα τους δωσει μια ευκαιρια να τα ξαναβρουν, αλλα δεν το πιστευω καθολου.
Και το σκηνικο με την ανακτηση της μνημης του εχει πολλα ερωτηματικα. Υποτιθεται οτι ο Αλμπερτ φευγει απο το σπιτι γιατι εχει εκθεσει την Καντυ. και εγω απλα αναρωτιεμαι: δηλαδη οταν χανεις την μνημη σου, χανεις και τις ηθικες σου αξιες;δηλαδη οσο ειχε αμνησια δεν καταλαβανε οτι την εκθετει;
και απο την αλλη πλευρα ας πουμε οτι εγιναν ετσι τα πραγματα, οτι δεν το καταλαβανε μεχρι που βρηκε την μνημη του. Ποιος ο λογος να μην της το πει; και επιπλεον ποιος ο λογος να εξαφανιστει ετσι οπως εξαφανιστηκε. υποτιθεται πως οταν αγαπας εναν ανθρωπο δεν τον κανεις να ανησυχει φευγοντας ετσι απλα και αφηνοντας του ενα γραμμα.
και κατι τελευταιο γιατι σας κουρασα. απο την στιγμη που ο αλμπερτ βρηκε την μνημη του προφανως θυμηθηκε οτι ειναι ο κηδεμονας της καντυ. αρα η παραμονη του στο σπιτι μαζι της και κυριως το παιχνιδι ''θυμαμαι αλλα το παιζω κινεζος'' ε ναι δεν μου φαινεται καθολου ηθικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 10:09 am

Θα παραβλέψω και εγώ το κομμάτι της υιοθεσίας γιατί θα το αναλύσουμε σε ξεχωριστό θέμα... (είμαι σε φάση μελέτης...) lol!

Όσο για τα αισθήματα του Άλμπερτ:
- Ναι, είχε ερωτευτεί την Κάντυ στο διάστημα της συγκατοίκησής τους κάτι που είναι αναμενόμενο, ανθρώπινο και μη κατακριτέο.
- Δεν εκδηλώθηκε φανερά ποτέ γιατί έβλεπε την Κάντυ να υποφέρει από το χωρισμό της με τον Τέρρυ και διαπίστωνε πως από τη μέχρι τότε συγκατοίκησή τους, τον έβλεπε σαν τον μεγάλο αδερφό που ποτέ δεν είχε αλλά επιθυμούσε όσο τίποτα να είναι εκείνος. Χαρακτηριστική η κλασική σκηνή που σκύβει πάνω της έτοιμος να φιλήσει και αποτραβιέται αφού συνειδητοποιεί πως εκείνη κλαίει για κάποιον άλλον. Νωρίτερα, μόλις έχει θυμηθεί όλα όσα τους συνδέουν.
- Το ότι θα έφευγε κάποια μέρα το ήξερε τόσο εκείνος όσο και η Κάντυ. Μέχρι όμως τη στιγμή που έφυγε δεν είχε ακούσει τα σχόλια των γειτόνων και τί αντίκτυπο θα είχε η συγκατοίκησή τους στην Κάντυ. Η κοπέλα ήδη είχε χάσει τη δουλειά της (αλλά ευτυχώς είχε βρει αλλού) και θα ήταν άδικο να τη διώξουν και από το σπίτι χωρίς ουσιαστικό λόγο. Ο τρόπος με τον οποίο άφησε την Κάντυ ήταν ο γνωστός: δυό λόγια και πως κάποια μέρα θα συναντηθούμε ξανά.
- Στο Ρόκσταουν (ή όπως αλλιώς λέγεται) δεν την έστειλε για να δει τον Τέρρυ στα χάλια του και να χάσει κάθε ιδέα για αυτόν αλλά για να τους βοηθήσει. Ήξερε (ή έτσι τουλάχιστον πίστευε) πως η Κάντυ είναι ακόμη ερωτευμένη με τον Τέρρυ (δεν είχε περάσει ένας χρόνος από το χωρισμό τους), και έβλεπε και τους δύο να βασανίζονται από κάτι το οποίο δεν επέλεξαν. Ο Άλμπερτ μάλλον νόμιζε πως αν βρεθούν θα ξανασμίξουν γι αυτό και την έστειλε κοντά του. Δεν είχε υπολογίσει πως η Κάντυ είχε ανοίξει πανιά για αλλού αλλά ούτε πως ο Τέρρυ δεν θα επέστρεφε κοντά της.
- Ο Άλμπερτ μόλις ανέκτησε τη μνήμη του σκέφτηκε πως -αν και το ήθελε- μάλλον δε θα μπορούσε να μείνει κοντά της ως ασθενής πιά και ετοιμαζόταν να της το πει. Άλλαξε τα σχέδιά του γιατί ήξερε πως η Κάντυ το έχει ανάγκη μέχρι να ξεπεράσει το χωρισμό και να ηρεμήσει.

_________________
Αθώος ή ένοχος 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αθώος ή ένοχος 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 12:03 pm

Aldebaran έγραψε:
Θα παραβλέψω και εγώ το κομμάτι της υιοθεσίας γιατί θα το αναλύσουμε σε ξεχωριστό θέμα... (είμαι σε φάση μελέτης...) lol!

Όσο για τα αισθήματα του Άλμπερτ:
- Ναι, είχε ερωτευτεί την Κάντυ στο διάστημα της συγκατοίκησής τους κάτι που είναι αναμενόμενο, ανθρώπινο και μη κατακριτέο.
- Δεν εκδηλώθηκε φανερά ποτέ γιατί έβλεπε την Κάντυ να υποφέρει από το χωρισμό της με τον Τέρρυ και διαπίστωνε πως από τη μέχρι τότε συγκατοίκησή τους, τον έβλεπε σαν τον μεγάλο αδερφό που ποτέ δεν είχε αλλά επιθυμούσε όσο τίποτα να είναι εκείνος. Χαρακτηριστική η κλασική σκηνή που σκύβει πάνω της έτοιμος να φιλήσει και αποτραβιέται αφού συνειδητοποιεί πως εκείνη κλαίει για κάποιον άλλον. Νωρίτερα, μόλις έχει θυμηθεί όλα όσα τους συνδέουν.
- Το ότι θα έφευγε κάποια μέρα το ήξερε τόσο εκείνος όσο και η Κάντυ. Μέχρι όμως τη στιγμή που έφυγε δεν είχε ακούσει τα σχόλια των γειτόνων και τί αντίκτυπο θα είχε η συγκατοίκησή τους στην Κάντυ. Η κοπέλα ήδη είχε χάσει τη δουλειά της (αλλά ευτυχώς είχε βρει αλλού) και θα ήταν άδικο να τη διώξουν και από το σπίτι χωρίς ουσιαστικό λόγο. Ο τρόπος με τον οποίο άφησε την Κάντυ ήταν ο γνωστός: δυό λόγια και πως κάποια μέρα θα συναντηθούμε ξανά.
- Στο Ρόκσταουν (ή όπως αλλιώς λέγεται) δεν την έστειλε για να δει τον Τέρρυ στα χάλια του και να χάσει κάθε ιδέα για αυτόν αλλά για να τους βοηθήσει. Ήξερε (ή έτσι τουλάχιστον πίστευε) πως η Κάντυ είναι ακόμη ερωτευμένη με τον Τέρρυ (δεν είχε περάσει ένας χρόνος από το χωρισμό τους), και έβλεπε και τους δύο να βασανίζονται από κάτι το οποίο δεν επέλεξαν. Ο Άλμπερτ μάλλον νόμιζε πως αν βρεθούν θα ξανασμίξουν γι αυτό και την έστειλε κοντά του. Δεν είχε υπολογίσει πως η Κάντυ είχε ανοίξει πανιά για αλλού αλλά ούτε πως ο Τέρρυ δεν θα επέστρεφε κοντά της.
- Ο Άλμπερτ μόλις ανέκτησε τη μνήμη του σκέφτηκε πως -αν και το ήθελε- μάλλον δε θα μπορούσε να μείνει κοντά της ως ασθενής πιά και ετοιμαζόταν να της το πει. Άλλαξε τα σχέδιά του γιατί ήξερε πως η Κάντυ το έχει ανάγκη μέχρι να ξεπεράσει το χωρισμό και να ηρεμήσει.

Ναι σωστά το μελετάς το θέμα για να ξέρεις και τι να πεις και στους υποψήφιους πελάτες Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684
Εγώ πάντως βλέπω στους άλμπερτ-φανς γαργάρα όλα να τα κάνουνε Αθώος ή ένοχος 147157 Ελάτε παιδιά ομολογήστε το αμάρτησε για το παιδί του Αθώος ή ένοχος 180310 Αθώος ή ένοχος 180310 Δεν είναι ντροπή και ουδείς αναμάρτητος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 2:42 pm

Χμμμμ Αθώος ή ένοχος! Αυτό έχει να κάνει στενά με το είδος της ηθικής που θα υιοθετήσουμε ως γνώμονα και σημείο αναφοράς!

Τι είναι άραγε ορθό και τι ανάρμοστο και λανθασμένο;

Αν το δούμε το πράγμα σε σχέση με την ηθική περί κοινωνικών συμβάσεων των περισσοτέρων κοινωνιών μια σχέση ανάμεσα στον θετό πατέρα και την κόρη κρίνεται ως ανάρμοστη! Μπορεί βέβαια να γίνει γιατί κανένας δεν είναι τέλειος άλλα σίγουρα παραμένει απαγορευμένη και μη αποδεκτή.


Αν ξεφύγουμε λίγο απο αυτό και πάμε στην περίπτωση του Almpert θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει υιοθετήσει ένα τελείως διαφορετικό δικό του σύστημα αξιών ασυνήθιστο και υπερβατικό. Αυτό αυτομάτως θα τον δικαιολογούσε και θα τον απέμπλεκε από το ηθικό πρόβλημα.

Και φαίνεται λογικό αφού δε φέρεται όπως ένας συνηθισμένος άνθρωπος της τάξης του άλλα ούτε κάν σαν το μέσο αστό. Τον βλέπουμε να τα παρατάει όλα και να ζει μια εκκεντρική ζωή με πολλά χαρακτηριστικά αναχωρητισμού. Έτσι ίσως να είναι δυνατόν ένα τέτοιο άτομο να έχει διαμορφώσει μια δική του ηθική που θα του επέτρεπε να προσπεράσει τέτοιου είδους "συμβατικότητες".


Είναι φανερό ότι τα πράγματα δυσκολεύουν αν θα θελήσουμε να τον ελέγξουμε ηθικά αφού γίνεται φανερό ότι θα χρειαστούμε άλλου είδους "εργαλεία" για να τον κατανοήσουμε καλύτερα.

Έτσι είμαι αναγκασμένος να καταφύγω σε κάτι περισσότερο "διαχρονικό" και κοινό με τον Άλμπερτ που δεν είναι άλλο απο την ανδρική ιδιοσυγκρασία. Εδώ όμως είναι που μπερδεύομαι περισσότερο και σύμφωνα με την ανδρική ηθική τον βρήκα ένοχο!

Παραδοσιακά ως άνδρας είμαι ιδιαίτερα προστατευτικός με τις γυναίκες που συνοδεύω και δεν έχει σημασία με το αν τις ξέρω χρόνια ή βγήκα μαζί τους για μια φορά! Τις συνοδεύω πάντα μέχρι να σιγουρευτώ ότι επέστρεψαν ασφαλείς εκεί που πρέπει είτε πρόκειται για σπίτι είτε για τρένο λεωφορείο κτλ. Αυτό το άγχος μου είναι αποτέλεσμα του τρόπου που μεγάλωσα και δεν έχει να κάνει με κανένα εμφανή κίνδυνο αφού είναι βέβαιο ότι στο 99,9% των περιπτώσεων δεν συντρέχει ο παραμικρός κίνδυνος και η ανησυχία μου κρίνεται ως υπερβολική.




Έτσι δεν μπορώ να καταλάβω - συγχωρήσω κάποιον άντρα που αφήνει ένα κορίτσι μόνο του (άσχετο αν είναι ή δεν είναι επικίνδυνο - εμείς απο την πλευρά του άνδρα το βλέπουμε) με τα χίλια δυο προβλήματα (+ την ορφάνια που πέρασε) μόνη της! Δεν μπορώ να το χωνέψω πως μπορούσε να κοιμηθεί τα βράδια κάποιος όταν ξέρει ότι η κοπέλα που υποτίθεται ότι αγαπάει είναι ολομόναχη. Δεν μπαίνω καν στον κόπο να ξανα θυμηθώ γεγονότα όπως θανάτους, απαγωγές, ξυλοδαρμοί και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς που συνέβη στη ζωή της - ζωές τους και ήταν και απο τους δύο γνωστά!

Φυσικά αυτό είναι αδύνατον να γίνει ακόμα και απο κάποιον που νοιώθει πατέρας και κηδεμόνας άλλα αυτό το αντιπαρέρχομαι αφού ο ίδιος μπορεί να μην ένοιωσε απο την αρχή έτσι.

Για εμένα ελέγχεται και δεν μπορεί να γίνει κατανοητή με κανένα τρόπο η άνεση του να γίνεται καπνός χωρίς να δίνει κανένα σημάδι ζωής... το θεωρώ ανεπίτρεπτο, τρομερά - τρομερά επικίνδυνο και αλλόκοτο.

Νομίζω ότι σε αυτό το κομμάτι η Mizuki τον αδίκησε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 3:10 pm

Εγραφα 1 ωρα και το εχασα....Αθώος ή ένοχος 137270 Αθώος ή ένοχος 137270 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 790358 Αθώος ή ένοχος 790358 Αθώος ή ένοχος 790358 Αθώος ή ένοχος 790358 Αθώος ή ένοχος 790358 Αθώος ή ένοχος 801611 Αθώος ή ένοχος 801611 Αθώος ή ένοχος 801611 Αθώος ή ένοχος 801611 Αθώος ή ένοχος 801611 Αθώος ή ένοχος 801611

Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145

Θα προσπαθησω αργοτερα.....δεν με θελει αυτο το θεμα.......Αθώος ή ένοχος 625188
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 3:23 pm

nina έγραψε:
Εγραφα 1 ωρα και το εχασα....Αθώος ή ένοχος 137270 Αθώος ή ένοχος 137270 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 790358 Αθώος ή ένοχος 790358 Αθώος ή ένοχος 790358 Αθώος ή ένοχος 790358 Αθώος ή ένοχος 790358 Αθώος ή ένοχος 801611 Αθώος ή ένοχος 801611 Αθώος ή ένοχος 801611 Αθώος ή ένοχος 801611 Αθώος ή ένοχος 801611 Αθώος ή ένοχος 801611

Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145 Αθώος ή ένοχος 385145

Θα προσπαθησω αργοτερα.....δεν με θελει αυτο το θεμα.......Αθώος ή ένοχος 625188

ΚΑΙ ΕΓΩ Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107 Αθώος ή ένοχος 238107
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 3:46 pm

Καλά που πρόλαβα!!!! Αθώος ή ένοχος 1535215984 Αθώος ή ένοχος 1535215984 Αθώος ή ένοχος 1535215984 Αθώος ή ένοχος 1535215984 Αθώος ή ένοχος 1535215984 Αθώος ή ένοχος 1535215984 Αθώος ή ένοχος 1535215984 Αθώος ή ένοχος 1535215984 Αθώος ή ένοχος 1535215984
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΙΜΙ
Candy Star
Candy Star
ΜΙΜΙ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Ηλικία : 46
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 4:03 pm

Πιστεύω πως ο Άλμπερτ έχει καλή ψυχή και του αρέσει να προσφέρει και αυτό έκανε και με την Κάντυ, βέβαια συμφωνώ οτι σε αρκετές περιπτώσεις που η Κάντυ κυνδίνευε ήταν απών confused στο θέμα της υιοθεσίας δεν μπορώ να του καταλογίσω κάτι γιατί ναι μεν φαίνεται ανήθικο το να ερωτευτεί ένας θετός πατέρας τη θετή του κόρη αλλά στη ζωή όλα γίνονται και αν γίνονται διακριτικά που όπως πάντα έκανε ο Άλμπερτ δεν νομίζω οτι είναι και τόσο τρομερό! Αυτό που δεν μου άρεσε είναι όταν την πήγε να δει τον Τέρρυ που ήταν στη χειρότερη στιγμή της ζωής του! Αντίθετα στο anime ο Άλμπερτ φαίνεται πιο καλός και το μόνο που κάνει ειναι να προσπαθεί να επαναφέρει τον Τέρρυ στην πραγματικότητα! Επίσης το οτι έφυγε μόλις βρήκε την μνήμη του δείχνει για μένα οτι είναι ηθικός άνθρωπος και προσπαθεί να καταπολεμήσει τα αισθήματα του για την Κάντυ αφού ανακάλυψε οτι είναι ο θετός της πατέρας και όλα αυτά που νιώθει καλό θα ήταν να τα ξεχάσει αλλά όσο μένει μαζί της του είναι δύσκολο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 6:06 pm

Το ερωτημα αθωος ή ενοχος μου κανει λιγο δικη προθεσεων, με την εννοια οτι δεν εχουμε αδιασειστα και αδιαμφισβητητα στοιχεια που να τον αθωωνουν ή να τον καταδικαζουν, παρα μονο περιστασιακες ενδειξεις.

Το κλειδι βρισκεται στην ερωτηση αν ο Αλμπερτ ηταν ερωτευμενος οποτε οι προθεσεις και τα κινητρα του ελεγχονται ή οχι οποτε αθωωνεται απο πολλα που του εχουν καταλογισθει!

Εχω ξαναγραψει οτι δεν ειμαι πεπεισμενη οτι ο Αλμπερτ ετρεφε ερωτικα αισθηματα για την Καντυ, αλλα δεν θα το αναλυσω παλι εδω. Με λιγα λογια θα ηθελα να εβλεπα απο την πλευρα του πραξεις, λογια ή εστω σκεψεις που θα ηταν απολυτα φυσιολογικες για καθε ερωτευμενο ανθρωπο, που δεν θα μπορουσαν να αφορουν σε εναν αδερφο για παραδειγμα! Μεχρι τωρα δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο.

Με την ιδια οπτικη της αμφισβητησης......η συναντηση Καντυ-Τερρυ στο Ροκστοουν, ηταν σιγουρα προσχεδιασμενη απο τον Αλμπερτ;;;; Μπορει να μου διαφευγει καποιο διαφωτιστικο στοιχειο, αλλα μηπως θα μπορουσε να ειναι εντελως τυχαια;;; Μηπως ο Αλμπερτ περνουσε και ταχυδρομησε το δεμα προς την Καντυ χωρις να γνωριζει για την παρουσια του Τερρυ;;;;
Απο την αλλη αν ηταν προσχεδιασμενο.......απο μονη της αυτη η υπολογιστικη σκεψη μου ανατρεπει ολο το προφιλ του καλοκαγαθου και ανιδιοτελη Αλμπερτ, μου δημιουργει ασχημες υποψιες για τα κινητρα του και οχι τοσο γιατι εστειλε την απροετοιμαστη και ανυποψιαστη Καντυ να δει τον Τερρυ σε αυτη την αθλια κατασταση αλλα και γιατι ο ιδιος δεν προσπαθησε να τον συναντησει και να τον βοηθησει στο ονομα της φιλιας τους, οταν μαλιστα ο Τερρυ στο παρελθον δεν ειχε φερει καμια αντιρρηση στην συγκατοικηση του με την Καντυ, αφου επροκειτο γι αυτον!!!!

Επισης το γεγονος οτι βρηκε την μνημη του και δεν το αποκαλυψε στην Καντυ για αρκετο διαστημα ...... καλοπροαιρετα ειχα σκεφτει οτι το εκανε για δυο λογους, πρωτον γιατι ειχε διαπιστωσει επανειλημμενες φορες οτι η Καντυ εκλαιγε και πονουσε για τον Τερρυ οποτε θεωρησε οτι τον ειχε ακομη αναγκη και δευτερον γιατι και ο ιδιος απολαμβανε την κοινη τους ζωη, κατι που αλλωστε δεν ειναι καθολου ξενο με τον χαρακτηρα του και με την μεχρι τοτε συμπεριφορα του. Παντα προσπαθουσε να "αποδρασει" απο τις ευθυνες και την ζωη που τον περιμενε ως κεφαλη της οικογενειας. Γιατι θα πρεπει να με ξενισει αυτη του η επιλογη ή να σκεφτω οτι ηταν ερωτευμενος;;;; Αν της αποκαλυπτε οτι βρηκε την μνημη του δεν θα ειχε δικαιολογια για να παραμενει διπλα της! Πως θα μπορουσε να της συμπαρασταθει στις δυσκολες στιγμες που περνουσε;;; Το ιδιο ακριβως δεν θα εκανε και ενας στοργικος αδερφος;;;;

Αυτο ομως που θεωρω απαραδεκτο και δεν μπορω να βρω καμια δικαιολογια για την συμπεριφορα του , ηταν ο τροπος που εφυγε! Ηταν εγκαταλειψη!!!! Ειχε δει την σκηνη που η σπιτονοικοκυρα, τον κατηγορουσε για υποπτες συναναστροφες και απειλουσε την Καντυ με εξωση. Νομιζω οτι οφειλε στην Καντυ μια πιο ξεκαθαρη εξηγηση, μια εξηγηση που θα καθησυχαζε τους φοβους και την αγωνια της! Οση εμπιστοσυνη κι αν του ειχε, η συμπεριφορα του το τελευταιο διαστημα ηταν περιεργη και υποπτη στο μυαλο της Καντυ. Συμφωνα με τις σκεψεις της (και οχι με δικες μου αυθαιρετες ερμηνειες) ο Αλμπερτ ελειπε ολη την ημερα και ελαχιστα τον εβλεπε, ειχε αποκτησει μια ξαφνικη και ανεξηγητη οικονομικη ευχερεια, τον ειχαν δει με υποπτες παρεες και της ειχε πει ψεμματα για την δουλεια του στον ζωολογικο κηπο, οπως η ιδια διαπιστωσε στην εναγωνια προσπαθεια της να λυσει το μυστηριο μετα την φυγη του! Εεεε μετα απο ολα αυτα συν το ξερο αποχαιρετιστηριο γραμμα του, δεν ηταν απολυτα φυσιολογικο να κλαιει, να ποναει, να αισθανεται μονη και να τον ψαχνει σε λαγκαδια, βουνα και ραχουλες;;;; Το ιδιο δεν θα εκανε και για τον αδερφο της;;;;;; Που πηγε ο προστατευτισμος του, η στοργη του;;.......μαλλον πηγαν περιπατο!!! Ειτε σαν κηδεμονας, ειτε σαν αδερφος ειτε σαν καλος φιλος, ειτε ακομα περισσοτερο σαν ερωτευμενος αντρας και οχι εφηβος, οφειλε να συμπεριφερθει αλλιως, επρεπε να δειξει εμπιστοσυνη στην Καντυ και να της αποκαλυψει την ταυτοτητα του, τη στιγμη μαλιστα που αυτο ειχε δρομολογηθει και ηταν πλεον θεμα χρονου να γνωστοποιηθει σε ολους! Γιατι περα απο τον ασκοπο πονο που της προκαλεσε, αν δεν ηταν η αυτοβουλη παρεμβαση του Τζωρτζ, η Καντυ θα μπορουσε να ηταν αρραβωνιασμενη με τον Νηλ..Αθώος ή ένοχος Lol Επομενως ως προς αυτο ειναι ενοχος και δεν ξερω καν αν ειναι εξ αμελειας!

Το θεμα της υιοθεσιας δεν μπορω να το παραβλεψω αφου αποτελεσε καταλυτικο στοιχειο των εξελιξεων, αλλα ουτε να το δω μονο μεσα απο τα στενα νομικα ορια! Αλλα περα απο την ηθικη φορτιση που δινει ο καθενας μας σ΄αυτο, εμενα με ενδιαφερει περισσοτερο η αποψη, η ηθικη διασταση, και ο τροπος σκεψης της Καντυ. Ο εξοργισμενος τροπος που αντιμετωπισε τον διευθυντη του νοσοκομειου οταν την κατηγορησε για την συγκατοικηση της υπονοωντας μια αναρμοστη σχεση, αλλα και το γεγονος οτι αυτο το περιστατικο αναφερεται εκτος απο το manga και στα γραμματα, σημαινει οτι η συγγραφεας δινει ιδιαιτερη βαρυτητα σε αυτο! Κι αν σκεφτοταν ετσι πριν καν μαθει οτι ο Αλμπερτ ειναι και ο θετος της πατερας.......μετα θα εκμηδενιζε αυτοματως ολες τις αναστολες και τους ενδοιασμους που η ιδια εθετε, μονο και μονο για τα ωραια του ματια ;;;;;; Πολυ αμφιβαλλω!
Δεν μπορω να φανταστω οτι η συγγραφεας επελεξε να ξεκινησει μια σχεση αναμεσα στον Αλμπερτ και την Καντυ απο μια τετοια αφετηρια.......την Καντυ να θεωρει αναρμοστη μια τετοια σχεση αφου οπως λεει την γνωριζε απο παιδι, να τονιζει μεχρι τελους (γραμματα) τα αδερφικα της αισθηματα και να χαιρεται που τελικα ο θετος της πατερας ειναι ο Αλμπερτ!!!!! Εκτος απο την ηθικη ή ανηθικη διασταση του θεματος, το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι οτι στερειται καθε ρομαντικης, ερωτικης διαστασης και ατμοσφαιρας......Αθώος ή ένοχος Lol

Αθωος ή ενοχος λοιπον;;;; Για μενα αθωος λογω αμφιβολιων.......Μεχρι ο Αλμπερτ να εκφρασει και να κανει πραξη τα ερωτικα του αισθηματα (αν υπαρχουν και αν το κανει ποτε, που πολυ αμφιβαλλω Αθώος ή ένοχος Icon_scratch ) προτιμω να μην τον καταδικαζω......Αθώος ή ένοχος Icon_flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 32
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 7:06 pm

ακομη δεν μπορω να καταλαβω γιατι ανοιξε αυτο το θεμα....
ενα καρτουν ειναι στο κατω κατω! οχι πραγματικος ανθρωπος!!!
ενα καρτουν που τις ενεργεις του τις οφειλει στη μιζουκι! το ιδιο ειναι αθωο και θυμα των αποθημενων της συγγραφεας....
αυταααα!!!!!
εγω προσωπικα τον αλμπερτ τον εχω εξιδανικευσει στο μυαλο μου και οτι και να ακουσω, οτι και αν του καταλογιστει, αυτη η εικονα δεν θα χαλασει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΣαβ Μάης 08, 2010 7:21 pm

Χριστέ μου!!! Αυτό το post χάθηκε;Αθώος ή ένοχος 679307


Υποκλίνομαι!!!!Αθώος ή ένοχος 836490
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 12:37 am

nina έγραψε:
..

Με την ιδια οπτικη της αμφισβητησης......η συναντηση Καντυ-Τερρυ στο Ροκστοουν, ηταν σιγουρα προσχεδιασμενη απο τον Αλμπερτ;;;; Μπορει να μου διαφευγει καποιο διαφωτιστικο στοιχειο, αλλα μηπως θα μπορουσε να ειναι εντελως τυχαια;;; Μηπως ο Αλμπερτ περνουσε και ταχυδρομησε το δεμα προς την Καντυ χωρις να γνωριζει για την παρουσια του Τερρυ;;;;
Απο την αλλη αν ηταν προσχεδιασμενο.......απο μονη της αυτη η υπολογιστικη σκεψη μου ανατρεπει ολο το προφιλ του καλοκαγαθου και ανιδιοτελη Αλμπερτ, μου δημιουργει ασχημες υποψιες για τα κινητρα του και οχι τοσο γιατι εστειλε την απροετοιμαστη και ανυποψιαστη Καντυ να δει τον Τερρυ σε αυτη την αθλια κατασταση αλλα και γιατι ο ιδιος δεν προσπαθησε να τον συναντησει και να τον βοηθησει στο ονομα της φιλιας τους, οταν μαλιστα ο Τερρυ στο παρελθον δεν ειχε φερει καμια αντιρρηση στην συγκατοικηση του με την Καντυ, αφου επροκειτο γι αυτον!!!!

Η ίδια η Κάντυ φεύγοντας από το Ροκσταουν αναρωτιέται μήπως η συνάντησή της με τον Τέρρυ είχε προσχεδιαστεί από τον Άλμπερτ... Μόνο που, παρά το γεγονός πως χάρηκε που ξαναείδε τον Τέρρυ, τελικά η παρουσία της εκεί ήταν μόνο για να του πει ένα δεύτερο αντίο.


nina έγραψε:
Επισης το γεγονος οτι βρηκε την μνημη του και δεν το αποκαλυψε στην Καντυ για αρκετο διαστημα ...... καλοπροαιρετα ειχα σκεφτει οτι το εκανε για δυο λογους, πρωτον γιατι ειχε διαπιστωσει επανειλημμενες φορες οτι η Καντυ εκλαιγε και πονουσε για τον Τερρυ οποτε θεωρησε οτι τον ειχε ακομη αναγκη και δευτερον γιατι και ο ιδιος απολαμβανε την κοινη τους ζωη, κατι που αλλωστε δεν ειναι καθολου ξενο με τον χαρακτηρα του και με την μεχρι τοτε συμπεριφορα του. Παντα προσπαθουσε να "αποδρασει" απο τις ευθυνες και την ζωη που τον περιμενε ως κεφαλη της οικογενειας. Γιατι θα πρεπει να με ξενισει αυτη του η επιλογη ή να σκεφτω οτι ηταν ερωτευμενος;;;; Αν της αποκαλυπτε οτι βρηκε την μνημη του δεν θα ειχε δικαιολογια για να παραμενει διπλα της! Πως θα μπορουσε να της συμπαρασταθει στις δυσκολες στιγμες που περνουσε;;; Το ιδιο ακριβως δεν θα εκανε και ενας στοργικος αδερφος;;;;

Αυτο ομως που θεωρω απαραδεκτο και δεν μπορω να βρω καμια δικαιολογια για την συμπεριφορα του , ηταν ο τροπος που εφυγε! Ηταν εγκαταλειψη!!!! Ειχε δει την σκηνη που η σπιτονοικοκυρα, τον κατηγορουσε για υποπτες συναναστροφες και απειλουσε την Καντυ με εξωση. Νομιζω οτι οφειλε στην Καντυ μια πιο ξεκαθαρη εξηγηση, μια εξηγηση που θα καθησυχαζε τους φοβους και την αγωνια της! Οση εμπιστοσυνη κι αν του ειχε, η συμπεριφορα του το τελευταιο διαστημα ηταν περιεργη και υποπτη στο μυαλο της Καντυ. Συμφωνα με τις σκεψεις της (και οχι με δικες μου αυθαιρετες ερμηνειες) ο Αλμπερτ ελειπε ολη την ημερα και ελαχιστα τον εβλεπε, ειχε αποκτησει μια ξαφνικη και ανεξηγητη οικονομικη ευχερεια, τον ειχαν δει με υποπτες παρεες και της ειχε πει ψεμματα για την δουλεια του στον ζωολογικο κηπο, οπως η ιδια διαπιστωσε στην εναγωνια προσπαθεια της να λυσει το μυστηριο μετα την φυγη του! Εεεε μετα απο ολα αυτα συν το ξερο αποχαιρετιστηριο γραμμα του, δεν ηταν απολυτα φυσιολογικο να κλαιει, να ποναει, να αισθανεται μονη και να τον ψαχνει σε λαγκαδια, βουνα και ραχουλες;;;; Το ιδιο δεν θα εκανε και για τον αδερφο της;;;;;; Που πηγε ο προστατευτισμος του, η στοργη του;;.......μαλλον πηγαν περιπατο!!! Ειτε σαν κηδεμονας, ειτε σαν αδερφος ειτε σαν καλος φιλος, ειτε ακομα περισσοτερο σαν ερωτευμενος αντρας και οχι εφηβος, οφειλε να συμπεριφερθει αλλιως, επρεπε να δειξει εμπιστοσυνη στην Καντυ και να της αποκαλυψει την ταυτοτητα του, τη στιγμη μαλιστα που αυτο ειχε δρομολογηθει και ηταν πλεον θεμα χρονου να γνωστοποιηθει σε ολους! Γιατι περα απο τον ασκοπο πονο που της προκαλεσε, αν δεν ηταν η αυτοβουλη παρεμβαση του Τζωρτζ, η Καντυ θα μπορουσε να ηταν αρραβωνιασμενη με τον Νηλ..Αθώος ή ένοχος Lol Επομενως ως προς αυτο ειναι ενοχος και δεν ξερω καν αν ειναι εξ αμελειας!
Τόσο η Κάντυ όσο και ο Άλμπερτ γνωρίζουν πως όταν εκείνος ξαναέβρισκε τη μνήμη του θα έφευγε από το σπίτι. Η Κάντυ σχεδόν το απεύχεται, ενώ ο Άλμπερτ αναρωτιέται πώς μπορεί να μείνει κοντά της τώρα που δεν υπάρχει πιά η σχέση νοσοκόμας - ασθενή...
Αν της εξηγούσε τί είχε συμβεί το πιό πιθανό είναι να τέλειωνε εκεί η ιστορία αφού θα μάθαινε η Κάντυ ποιός ήταν ο θείος Γουίλλιαμ, δε θα είχαμε τη δυνατότητα να δούμε πως οριστικά είχε τελειώσει η σχέση της με τον Τέρρυ, θα χάναμε το ρεζιλίκι του Νηλ και όλες εκείνες τις γεμάτες ένταση αλλά και χαρά στιγμές που πέρασε με τον Άλμπερτ στο Λέικγουντ. Επίσης δε θα είχε λόγο να γυρίσει η Κάντυ στο λόφο οπότε δε θα μαθαίναμε ποτέ ποιός ήταν ο πρίγκηπας...
Ο Άλμπερτ "φεύγει" όπως ακριβώς το περίμενε η Κάντυ, όπως τότε από το νοσοκομείο και μας δίνει τη χαρά σ' εμάς τις Αλμπερτικιές να καταλάβουμε πως η Κάντυ είχε αφήσει τα δόντια της στη λαμαρίνα... Αθώος ή ένοχος 5103 Αθώος ή ένοχος 5103 Αθώος ή ένοχος 5103

nina έγραψε:
Το θεμα της υιοθεσιας δεν μπορω να το παραβλεψω αφου αποτελεσε καταλυτικο στοιχειο των εξελιξεων, αλλα ουτε να το δω μονο μεσα απο τα στενα νομικα ορια! ....

Και πολύ καλά κάνεις αφού δεν υπάρχουν στενά νομικά όρια... Αθώος ή ένοχος 48364
Αλλά, για την υιοθεσία θα τα πούμε αλλού...

_________________
Αθώος ή ένοχος 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αθώος ή ένοχος 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 1:00 pm

Aldebaran έγραψε:

nina έγραψε:
..

Με την ιδια οπτικη της αμφισβητησης......η συναντηση Καντυ-Τερρυ στο Ροκστοουν, ηταν σιγουρα προσχεδιασμενη απο τον Αλμπερτ;;;; Μπορει να μου διαφευγει καποιο διαφωτιστικο στοιχειο, αλλα μηπως θα μπορουσε να ειναι εντελως τυχαια;;; Μηπως ο Αλμπερτ περνουσε και ταχυδρομησε το δεμα προς την Καντυ χωρις να γνωριζει για την παρουσια του Τερρυ;;;;
Απο την αλλη αν ηταν προσχεδιασμενο.......απο μονη της αυτη η υπολογιστικη σκεψη μου ανατρεπει ολο το προφιλ του καλοκαγαθου και ανιδιοτελη Αλμπερτ, μου δημιουργει ασχημες υποψιες για τα κινητρα του και οχι τοσο γιατι εστειλε την απροετοιμαστη και ανυποψιαστη Καντυ να δει τον Τερρυ σε αυτη την αθλια κατασταση αλλα και γιατι ο ιδιος δεν προσπαθησε να τον συναντησει και να τον βοηθησει στο ονομα της φιλιας τους, οταν μαλιστα ο Τερρυ στο παρελθον δεν ειχε φερει καμια αντιρρηση στην συγκατοικηση του με την Καντυ, αφου επροκειτο γι αυτον!!!!


Η ίδια η Κάντυ φεύγοντας από το Ροκσταουν αναρωτιέται μήπως η συνάντησή της με τον Τέρρυ είχε προσχεδιαστεί από τον Άλμπερτ... Μόνο που, παρά το γεγονός πως χάρηκε που ξαναείδε τον Τέρρυ, τελικά η παρουσία της εκεί ήταν μόνο για να του πει ένα δεύτερο αντίο.


Α! δεν το θυμομουνα αυτο...αλλα και παλι δεν πεφτει φως στο μυστηριο, αφου και η Καντυ αναρωτιεται. Ισως μονο ο Αλμπερτ να μπορουσε να απαντησει αυθεντικα σε αυτο το ερωτημα. Αλλα και προσχεδιασμενο να ηταν, τοσο το χειροτερο για τον Αλμπερτ......ισχυει η δευτερη τοποθετηση μου μετα! Φανταζομαι οτι συμφωνεις μαζι μου, ιδιαιτερα στο θεμα της φιλιας, την οποια τοποθετεις πολυ ψηλα στον αξιακο σου κωδικα.....πιο πανω και απο τον ερωτα! Αρα δινεις και εσυ κοκκινη καρτα στον Αλμπερτ, αφου φερθηκε ετσι στον Τερρυ.......Χαιρομαι γιατι συμφωνουμε! Αθώος ή ένοχος Lol

Οσο για το "δευτερο αντιο" , ετσι εγιναν τα πραγματα.....δεν νομιζω να εγραψα οτι του εκανε προταση γαμου; Γνωριζουμε ομως καλα, οτι δεν ειχε αλλη επιλογη! Αλλο τι θελουμε και επιθυμουμε και αλλο τι μπορουμε να κανουμε γι αυτο......υπαρχει τεραστια διαφορα!

Aldebaran έγραψε:
Τόσο η Κάντυ όσο και ο Άλμπερτ γνωρίζουν πως όταν εκείνος ξαναέβρισκε τη μνήμη του θα έφευγε από το σπίτι. Η Κάντυ σχεδόν το απεύχεται, ενώ ο Άλμπερτ αναρωτιέται πώς μπορεί να μείνει κοντά της τώρα που δεν υπάρχει πιά η σχέση νοσοκόμας - ασθενή...

Μα δεν λεω κατι διαφορετικο Aldebaran. Η συγκατοικηση τους οφειλοταν στην αμνησια. Αν της αποκαλυπτε αμεσως οτι ξαναβρηκε την μνημη του, θα επρεπε να φυγει και δεν θα μπορουσε πλεον να την βοηθησει στις δυσκολες στιγμες που περνουσε. Γνωριζουμε καλα οτι η Καντυ δεν θα ζητουσε ποτε βοηθεια απο μονη της, αρα επρεπε να ειναι κοντα της για να ελεγχει την κατασταση.
Με την φραση "σχεδον το απευχεται", φανταζομαι οτι υποννοεις οτι το κινητρο της ηταν ερωτικο. Να θυμισω λοιπον οτι το ιδιο αισθανοταν και για την Αννυ....."σχεδον απευχοταν" την προοπτικη μιας υιοθεσιας για να μην χωρισουν, παρα το γεγονος οτι ηξερε πως καποια στιγμη αυτο θα γινοταν......Μηπως ηταν ερωτευμενη και με την Αννυ τοτε;;;;; Αθώος ή ένοχος 889631

Aldebaran έγραψε:
Αν της εξηγούσε τί είχε συμβεί το πιό πιθανό είναι να τέλειωνε εκεί η ιστορία αφού θα μάθαινε η Κάντυ ποιός ήταν ο θείος Γουίλλιαμ, δε θα είχαμε τη δυνατότητα να δούμε πως οριστικά είχε τελειώσει η σχέση της με τον Τέρρυ, θα χάναμε το ρεζιλίκι του Νηλ και όλες εκείνες τις γεμάτες ένταση αλλά και χαρά στιγμές που πέρασε με τον Άλμπερτ στο Λέικγουντ. Επίσης δε θα είχε λόγο να γυρίσει η Κάντυ στο λόφο οπότε δε θα μαθαίναμε ποτέ ποιός ήταν ο πρίγκηπας...

Καλα με αυτη τη λογικη και η Καντυ επρεπε να παει στους Ραγκαν, επρεπε να περασει τα παθη του Χριστου ωστε να γνωρισει τον Αντονυ.........η Ελιζα επρεπε να ειναι κακια και αδιστακτη, επρεπε να στησει την παγιδα ωστε ο Τερρυ να δειξει ποσο αγαπουσε την Καντυ....κ.ο.κ. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα δικαιολογησουμε τις κακιες της Ελιζα και του Νηλ, με το σκεπτικο οτι μονο ετσι θα προχωρουσε η ιστορια......

Aldebaran έγραψε:
Ο Άλμπερτ "φεύγει" όπως ακριβώς το περίμενε η Κάντυ,

Η Καντυ ναι περιμενε οτι ο Αλμπερτ καποια στιγμη θα εφευγε, αφου δεν υπηρχε κανενας ερωτας αναμεσα τους, ωστε να σκεφτεται πχ γαμο και παιδια οπως εκανε με τον Τερρυ......Αθώος ή ένοχος 36501

Ο τροπος ομως που επελεξε να φυγει, ηταν εγκαταλειψη και σιγουρα δεν τον περιμενε. Φανταζομαι οτι δεν χαρηκε καθολου, οταν αναγκαστηκε να γινει "ντετεκτιβ" και οταν ανακαλυπτε το ψεμα του Αλμπερτ για την δουλεια του.....

Aldebaran έγραψε:
όπως τότε από το νοσοκομείο και μας δίνει τη χαρά σ' εμάς τις Αλμπερτικιές να καταλάβουμε πως η Κάντυ είχε αφήσει τα δόντια της στη λαμαρίνα...

Α! αλλαζεις παλι θεση; Νομιζα οτι ειχες παραδεχτει, οτι εκεινο το διαστημα η Καντυ ηταν ερωτευμενη με τον Τερρυ!!!!! Αλλα δεν πειραζει, με βολευει καλυτερα αυτη σου η τοποθετηση:
1. Γιατι μετα τον "παρατησε" στα χερια καλων φιλων, αφου τα ιδια θα του προσφεραν με εκεινη και ετρεξε χωρις δευτερη σκεψη στο μεγαλο της ερωτα στην ΝΥ!......αρα εκανε την επιλογη της ξεκαθαρα.....Αθώος ή ένοχος 125220
2. Τα δοντια της στην λαμαρινα τα αφησε....μονο που στην "ουγια" εγραφε Τ Ε Ρ Ρ Υ !!!!!Αθώος ή ένοχος 5103 Αθώος ή ένοχος 5103 Αθώος ή ένοχος 5103 Αθώος ή ένοχος 5103

3. Αν με τετοιο τροπο ερμηνευετε τετοιες σκηνες.........τοτε ειμαστε απολυτα δικαιολογημενες εμεις οι Τερρικιες οταν μιλαμε για την αχαλινωτη φαντασια των Αλμπερτοφαν......Αθώος ή ένοχος 951845

Aldebaran έγραψε:

nina έγραψε:
Το θεμα της υιοθεσιας δεν μπορω να το παραβλεψω αφου αποτελεσε καταλυτικο στοιχειο των εξελιξεων, αλλα ουτε να το δω μονο μεσα απο τα στενα νομικα ορια! ....

Και πολύ καλά κάνεις αφού δεν υπάρχουν στενά νομικά όρια... Αθώος ή ένοχος 48364
Αλλά, για την υιοθεσία θα τα πούμε αλλού...


Αυτο καταλαβες;;;; Τοτε να το αναδιατυπωσω, πιο αναλυτικα.

Η πραξη της υιοθεσιας εχει τουλαχιστον τρεις συνιστωσες, την νομικη, την συναισθηματικη και την ηθικη. Οταν την απογυμνωνεις και δινεις βαρος μονο στην νομικη διασταση του θεματος, την περιοριζεις στο στενο νομικο πλαισιο. Μια νομικη-συμβολαιογραφικη πραξη μπορει να ακυρωθει, ισως και ευκολα οπως πολλες φορες εχεις διατυμπανισει! Η ηθικη υποχρεωση ομως και η συναισθηματικη φορτιση μιας υιοθεσιας, δεν μπορει και δεν πρεπει να ακυρωνεται με την ιδια ευκολια! Τοτε την τοποθετουμε στο ιδιο επιπεδο μιας αγοραπωλησιας........ο θετος γονιος δεν αγοραζει κτημα ή διαμερισμα ωστε αν το μετανιωσει αργοτερα, με μια αλλη νομικη πραξη να απαλλαχτει απο αυτο το βαρος........Καταλαβαινω οτι μια τετοια οπτικη βολευει για την επιτευξη του απωτερου στοχου των Αλμπερτοφαν......οπως θα "βολευε" τους φαν του Τερρυ να εγκαταλειψει την Σουζανα και να παρει το καπελακι του και να φυγει........ομως θα ηταν ο ιδιος Τερρυ που αγαπησαμε;;;; Οχι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 8:53 pm

nina έγραψε:
Aldebaran έγραψε:



Η ίδια η Κάντυ φεύγοντας από το Ροκσταουν αναρωτιέται μήπως η συνάντησή της με τον Τέρρυ είχε προσχεδιαστεί από τον Άλμπερτ... Μόνο που, παρά το γεγονός πως χάρηκε που ξαναείδε τον Τέρρυ, τελικά η παρουσία της εκεί ήταν μόνο για να του πει ένα δεύτερο αντίο.


Α! δεν το θυμομουνα αυτο...αλλα και παλι δεν πεφτει φως στο μυστηριο, αφου και η Καντυ αναρωτιεται. Ισως μονο ο Αλμπερτ να μπορουσε να απαντησει αυθεντικα σε αυτο το ερωτημα. Αλλα και προσχεδιασμενο να ηταν, τοσο το χειροτερο για τον Αλμπερτ......ισχυει η δευτερη τοποθετηση μου μετα! Φανταζομαι οτι συμφωνεις μαζι μου, ιδιαιτερα στο θεμα της φιλιας, την οποια τοποθετεις πολυ ψηλα στον αξιακο σου κωδικα.....πιο πανω και απο τον ερωτα! Αρα δινεις και εσυ κοκκινη καρτα στον Αλμπερτ, αφου φερθηκε ετσι στον Τερρυ.......Χαιρομαι γιατι συμφωνουμε! Αθώος ή ένοχος Lol

Οσο για το "δευτερο αντιο" , ετσι εγιναν τα πραγματα.....δεν νομιζω να εγραψα οτι του εκανε προταση γαμου; Γνωριζουμε ομως καλα, οτι δεν ειχε αλλη επιλογη! Αλλο τι θελουμε και επιθυμουμε και αλλο τι μπορουμε να κανουμε γι αυτο......υπαρχει τεραστια διαφορα!
Εγώ Νίνα μου από τα συφραζόμενα καταλαβαίνω πως ο Άλμπερτ προσχεδίασε τη συνάντηση μήπως και τα ξαναβρούν... Αθώος ή ένοχος 35868 Άρα δεν μπορώ στην παρούσα φάση να δώσω κόκκινη κάρτα...

Aldebaran έγραψε:
Τόσο η Κάντυ όσο και ο Άλμπερτ γνωρίζουν πως όταν εκείνος ξαναέβρισκε τη μνήμη του θα έφευγε από το σπίτι. Η Κάντυ σχεδόν το απεύχεται, ενώ ο Άλμπερτ αναρωτιέται πώς μπορεί να μείνει κοντά της τώρα που δεν υπάρχει πιά η σχέση νοσοκόμας - ασθενή...

nina έγραψε:
...

Με την φραση "σχεδον το απευχεται", φανταζομαι οτι υποννοεις οτι το κινητρο της ηταν ερωτικο. Να θυμισω λοιπον οτι το ιδιο αισθανοταν και για την Αννυ....."σχεδον απευχοταν" την προοπτικη μιας υιοθεσιας για να μην χωρισουν, παρα το γεγονος οτι ηξερε πως καποια στιγμη αυτο θα γινοταν......Μηπως ηταν ερωτευμενη και με την Αννυ τοτε;;;;; Αθώος ή ένοχος 889631
Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684
Όχι... σ΄εκείνη τη φάση δεν έχει ακόμη πέσει στον έρωτά του... lol! lol!


Aldebaran έγραψε:
Αν της εξηγούσε τί είχε συμβεί το πιό πιθανό είναι να τέλειωνε εκεί η ιστορία αφού θα μάθαινε η Κάντυ ποιός ήταν ο θείος Γουίλλιαμ, δε θα είχαμε τη δυνατότητα να δούμε πως οριστικά είχε τελειώσει η σχέση της με τον Τέρρυ, θα χάναμε το ρεζιλίκι του Νηλ και όλες εκείνες τις γεμάτες ένταση αλλά και χαρά στιγμές που πέρασε με τον Άλμπερτ στο Λέικγουντ. Επίσης δε θα είχε λόγο να γυρίσει η Κάντυ στο λόφο οπότε δε θα μαθαίναμε ποτέ ποιός ήταν ο πρίγκηπας...

nina έγραψε:
Καλα με αυτη τη λογικη και η Καντυ επρεπε να παει στους Ραγκαν, επρεπε να περασει τα παθη του Χριστου ωστε να γνωρισει τον Αντονυ.........η Ελιζα επρεπε να ειναι κακια και αδιστακτη, επρεπε να στησει την παγιδα ωστε ο Τερρυ να δειξει ποσο αγαπουσε την Καντυ....κ.ο.κ. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα δικαιολογησουμε τις κακιες της Ελιζα και του Νηλ, με το σκεπτικο οτι μονο ετσι θα προχωρουσε η ιστορια......
Ασφαλώς και δε δικαιολογούμε τον Νηλ και την Ελίζα για το πώς φέρθηκαν... Αυτό όμως δε σημαίνει πως θα βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι με τους κακούς και τον Άλμπερτ... Άλλωστε με την ίδια ψυχρή λογική θα μπορούσαμε να πούμε πως ο Τέρρυ μετά την επίσκεψή του στο λόφο δεν ενδιαφέρθηκε για το πού βρισκόταν η Κάντυ...
Aldebaran έγραψε:
Ο Άλμπερτ "φεύγει" όπως ακριβώς το περίμενε η Κάντυ,

nina έγραψε:
Η Καντυ ναι περιμενε οτι ο Αλμπερτ καποια στιγμη θα εφευγε, αφου δεν υπηρχε κανενας ερωτας αναμεσα τους, ωστε να σκεφτεται πχ γαμο και παιδια οπως εκανε με τον Τερρυ......Αθώος ή ένοχος 36501
Τη στιγμή που το σκεφτόταν δεν ήταν ερωτευμένη ή τουλάχιστον δε διαφαινόταν κάτι σχετικό... ΄Οταν όμως έφυγε ο Άλμπερτ τα αισθήματά της γι αυτόν είχαν αρχίσει να αλλάζουν... Αθώος ή ένοχος 5103
nina έγραψε:
Ο τροπος ομως που επελεξε να φυγει, ηταν εγκαταλειψη και σιγουρα δεν τον περιμενε. Φανταζομαι οτι δεν χαρηκε καθολου, οταν αναγκαστηκε να γινει "ντετεκτιβ" και οταν ανακαλυπτε το ψεμα του Αλμπερτ για την δουλεια του.....
Το ψέμα για τη δουλειά του το είχε ανακαλύψει πολύ πριν φύγει ο Άλμπερτ, μάλιστα πριν το θάνατο του Στήαρ... Φοβόταν μήπως είχε μπλέξει με κακές παρέες αλλά και πάλι του είχε εμπιστοσύνη... Άλλωστε, αν καιγόταν να μάθει θα μπορούσε να τον ρωτήσει η ίδια... Χρόνο είχαν ακόμη μπροστά τους προτού εκείνος φύγει...

Aldebaran έγραψε:
όπως τότε από το νοσοκομείο και μας δίνει τη χαρά σ' εμάς τις Αλμπερτικιές να καταλάβουμε πως η Κάντυ είχε αφήσει τα δόντια της στη λαμαρίνα...

nina έγραψε:
Α! αλλαζεις παλι θεση; Νομιζα οτι ειχες παραδεχτει, οτι εκεινο το διαστημα η Καντυ ηταν ερωτευμενη με τον Τερρυ!!!!! Αλλα δεν πειραζει, με βολευει καλυτερα αυτη σου η τοποθετηση:
1. Γιατι μετα τον "παρατησε" στα χερια καλων φιλων, αφου τα ιδια θα του προσφεραν με εκεινη και ετρεξε χωρις δευτερη σκεψη στο μεγαλο της ερωτα στην ΝΥ!......αρα εκανε την επιλογη της ξεκαθαρα.....Αθώος ή ένοχος 125220
2. Τα δοντια της στην λαμαρινα τα αφησε....μονο που στην "ουγια" εγραφε Τ Ε Ρ Ρ Υ !!!!!Αθώος ή ένοχος 5103 Αθώος ή ένοχος 5103 Αθώος ή ένοχος 5103 Αθώος ή ένοχος 5103

3. Αν με τετοιο τροπο ερμηνευετε τετοιες σκηνες.........τοτε ειμαστε απολυτα δικαιολογημενες εμεις οι Τερρικιες οταν μιλαμε για την αχαλινωτη φαντασια των Αλμπερτοφαν......Αθώος ή ένοχος 951845

Βρε Νίνα μου, ή δεν το διατύπωσα σωστά ή μου τα έχεις μπερδέψει... Αθώος ή ένοχος 315913 -
- Τα αισθήματα της Κάντυ για τον Άλμπερτ αλλάζουν και αρχίζει να τα συνειδητοποεί μετά την παγίδα του Νηλ.
Δλδ, τουλάχιστον 7-8 μήνες μετά το χωρισμό της με τον Τέρρυ.
- Όταν έγραφα πως η Κάντυ περίμενε πως ο Άλμπερτ θα την έκανε με ελαφρά όπως τότε στο νοσοκομείο, αναφερόμουν στη φάση που αυτός νοσηλευόταν στο δωμάτιο 0 της Αγίας Ιωάννας και τη μέρα του ρεπό της σηκώθηκε και έφυγε...
- Το ότι η ούγια της λαμαρίνας έγραφε "Άλμπερτ" φάνηκε στο Ρόκσταουν όπου μετά από τόοοοοοοοσα κλάματα που είχε ρίξει για τον Τέρρυ τον άφησε (και πάλι... αυτή τη φορά οριστικά) να βρει το δρόμο του μόνος του αφού πιά μόνο ο Άλμπερτ την ενδιέφερε... Αθώος ή ένοχος 930789 Αθώος ή ένοχος 930789 Αθώος ή ένοχος 930789

Aldebaran έγραψε:

nina έγραψε:
Το θεμα της υιοθεσιας δεν μπορω να το παραβλεψω αφου αποτελεσε καταλυτικο στοιχειο των εξελιξεων, αλλα ουτε να το δω μονο μεσα απο τα στενα νομικα ορια! ....

Και πολύ καλά κάνεις αφού δεν υπάρχουν στενά νομικά όρια... Αθώος ή ένοχος 48364
Αλλά, για την υιοθεσία θα τα πούμε αλλού...


nina έγραψε:
Αυτο καταλαβες;;;; Τοτε να το αναδιατυπωσω, πιο αναλυτικα.

Η πραξη της υιοθεσιας εχει τουλαχιστον τρεις συνιστωσες, την νομικη, την συναισθηματικη και την ηθικη. Οταν την απογυμνωνεις και δινεις βαρος μονο στην νομικη διασταση του θεματος, την περιοριζεις στο στενο νομικο πλαισιο. Μια νομικη-συμβολαιογραφικη πραξη μπορει να ακυρωθει, ισως και ευκολα οπως πολλες φορες εχεις διατυμπανισει! Η ηθικη υποχρεωση ομως και η συναισθηματικη φορτιση μιας υιοθεσιας, δεν μπορει και δεν πρεπει να ακυρωνεται με την ιδια ευκολια! Τοτε την τοποθετουμε στο ιδιο επιπεδο μιας αγοραπωλησιας........ο θετος γονιος δεν αγοραζει κτημα ή διαμερισμα ωστε αν το μετανιωσει αργοτερα, με μια αλλη νομικη πραξη να απαλλαχτει απο αυτο το βαρος........Καταλαβαινω οτι μια τετοια οπτικη βολευει για την επιτευξη του απωτερου στοχου των Αλμπερτοφαν......οπως θα "βολευε" τους φαν του Τερρυ να εγκαταλειψει την Σουζανα και να παρει το καπελακι του και να φυγει........ομως θα ηταν ο ιδιος Τερρυ που αγαπησαμε;;;; Οχι!

Νίνα μου, τόσες μέρες διαβάζω το μάνγκα και οσονούπω θα ανεβάσω τις απόψεις μου περί της υιοθεσίας... Ειλικρινά, ανατρέπονται πάρα πολλά... Αθώος ή ένοχος 1370021294

_________________
Αθώος ή ένοχος 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αθώος ή ένοχος 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 9:18 pm

Aldebaran έγραψε:
Εγώ Νίνα μου από τα συφραζόμενα καταλαβαίνω πως ο Άλμπερτ προσχεδίασε τη συνάντηση μήπως και τα ξαναβρούν... Αθώος ή ένοχος 35868 Άρα δεν μπορώ στην παρούσα φάση να δώσω κόκκινη κάρτα...

Λεει κατι ο Αλμπερτ για το θεμα;;;;; Δεν νομιζω....αρα ο καθενας δικαιουται να βγαζει απο τα συμφραζομενα οτι θελει.... Αθώος ή ένοχος 125220

Σιγα μην την εβγαζες...... Αθώος ή ένοχος 180310 Αθώος ή ένοχος 720684

Aldebaran έγραψε:

Aldebaran έγραψε:
όπως τότε από το νοσοκομείο και μας δίνει τη χαρά σ' εμάς τις Αλμπερτικιές να καταλάβουμε πως η Κάντυ είχε αφήσει τα δόντια της στη λαμαρίνα...
Βρε Νίνα μου, ή δεν το διατύπωσα σωστά ή μου τα έχεις μπερδέψει...

Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Μαλλον εσυ τα μπερδεψες γιατι εσυ δαγκωσες την λαμαρινα απο το νοσοκομειο......Αθώος ή ένοχος 720684 Και φυσικα εγω δεν θα εχανα την ευκαιρια Αθώος ή ένοχος 833201 να σε πειραξω λιγακι....Αθώος ή ένοχος 180310 Αθώος ή ένοχος 36501


Τουλαχιστον βρε Aldebaran αναγνωρισε μου το γεγονος οτι εβγαλα αθωοτικο βουλευμα για τον Αλμπερτ.......Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 798155
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 9:24 pm

Σπόιλερ:

nina έγραψε:


Τουλαχιστον βρε Aldebaran αναγνωρισε μου το γεγονος οτι εβγαλα αθωοτικο βουλευμα για τον Αλμπερτ.......Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 798155


Ναι καλέ... Αθώος ή ένοχος 833201 Αθώο είναι το πουλάκι μας... Αθώος ή ένοχος 564279


Αχχχχχ....

_________________
Αθώος ή ένοχος 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αθώος ή ένοχος 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 9:27 pm

Aldebaran έγραψε:
Σπόιλερ:

nina έγραψε:


Τουλαχιστον βρε Aldebaran αναγνωρισε μου το γεγονος οτι εβγαλα αθωοτικο βουλευμα για τον Αλμπερτ.......Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 798155


Ναι καλέ... Αθώος ή ένοχος 833201 Αθώο είναι το πουλάκι μας... Αθώος ή ένοχος 564279


Αχχχχχ....


Εεεεε ειπαμε .....λογω αμφιβολιων Αθώος ή ένοχος 559316 μην το παραχ.........Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 9:52 pm

Aldebaran έγραψε:
Σπόιλερ:

nina έγραψε:


Τουλαχιστον βρε Aldebaran αναγνωρισε μου το γεγονος οτι εβγαλα αθωοτικο βουλευμα για τον Αλμπερτ.......Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 798155


Ναι καλέ... Αθώος ή ένοχος 833201 Αθώο είναι το πουλάκι μας... Αθώος ή ένοχος 564279


Αχχχχχ....

Δηλαδή τι εννούμε αθώος; οτι δεν είδε ποτέ ερωτικά αλλά ακόμα και αν την είδε το κράτησε για την πάρτη του, σεβόμενος το οτι ήταν ο κηδεμόνας της; Χμ;
Οτι δεν της έστειλε το πακέτο για να δει τον Τέρυ σε μία τελειωμένη κατάσταση ενώ ο ίδιος δεν τον πλησίασε καν;
Οτι ως κηδεμόνας της, την είχε τόσο πολύ στην έννοια του και τη φροντίδα του που πληροφορήθηκε από την ίδια και μετά τη δική της επιμονή να μιλήσει στον Θείο Ουίλλιαμ αλλά και την παρατυπία του Τζωρτ να παρακούσει τις εντολές του θείου οτι θα αραβωνιαζόταν τον Νηλ;
Οτι δεν της είπε οτι καναβρήκε την μνήμη του γιατί όπως λεει στο τελευταίο του γράμμα, "προτιμούσα να μείνω κοντά σου, το λόγο μπορείς να τον φανταστείς"...
Οτι ακόμα και ως κηδεμόνας κοίταγε τα ταξίδια του και όχι την προστατευομένη του;
Μ, σας κατάλαβα...

Αυτός είναι ο κύριος τέλειος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 10:49 pm

juliet έγραψε:


Δηλαδή τι εννούμε αθώος; οτι δεν είδε ποτέ ερωτικά αλλά ακόμα και αν την είδε το κράτησε για την πάρτη του, σεβόμενος το οτι ήταν ο κηδεμόνας της; Χμ;

Ασφαλώς και την είδε ερωτικά... Αθώος ή ένοχος 5103 αλλά σεβάστηκε το ότι ήταν ερωτευμένη ακόμη με τον Τέρρυ 'οπως τουλάχιστον νόμιζε...
juliet έγραψε:
Οτι δεν της έστειλε το πακέτο για να δει τον Τέρυ σε μία τελειωμένη κατάσταση ενώ ο ίδιος δεν τον πλησίασε καν;
Για να τον βοηθήσει το έκανε αφού και ο ίδιος καταλάβαινε -όπως και η μαμά του Τέρρυ- πως μόνο η Κάντυ θα μπορούσε να έχει κάποια επιρροή πάνω του.
juliet έγραψε:
Οτι ως κηδεμόνας της, την είχε τόσο πολύ στην έννοια του και τη φροντίδα του που πληροφορήθηκε από την ίδια και μετά τη δική της επιμονή να μιλήσει στον Θείο Ουίλλιαμ αλλά και την παρατυπία του Τζωρτ να παρακούσει τις εντολές του θείου οτι θα αραβωνιαζόταν τον Νηλ;
Από που να το μάθει;;; Αθώος ή ένοχος 35868
Αφού μόνο η Ελρόυ και οι Ράνγκαν το ήξεραν...
Για να τη στείλει στο Λέικγουντ, μήπως ο Τζωρτζ ήξερε κάτι παραπάνω για τα συναισθήματα του Άλμπερτ;;;
Αθώος ή ένοχος 699469
juliet έγραψε:
Οτι δεν της είπε οτι καναβρήκε την μνήμη του γιατί όπως λεει στο τελευταίο του γράμμα, "προτιμούσα να μείνω κοντά σου, το λόγο μπορείς να τον φανταστείς"...
Να τη βοηθήσει ήθελε, ο καημένος... αν και ποιός άντρας θα ήθελε να φύγει μακριά της;;; Αθώος ή ένοχος 930789 Αθώος ή ένοχος 930789 Αθώος ή ένοχος 930789
juliet έγραψε:
Οτι ακόμα και ως κηδεμόνας κοίταγε τα ταξίδια του και όχι την προστατευομένη του;
Με βαριά καρδιά... Άστα σου λέω... Αθώος ή ένοχος 889631 ένα δράμα ζούσε μέχρι να της πάρει την υπόσχεση να συνταξιδέψουνε...

juliet έγραψε:
Μ, σας κατάλαβα...

Αυτός είναι ο κύριος τέλειος...

Εμμμμ... επιτέλους...
Μάλλιασε η γλώσσα μας να τα γράφουμε... lol!

_________________
Αθώος ή ένοχος 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Αθώος ή ένοχος 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nuitetoile21
Candy Star
Candy Star
nuitetoile21


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Ηλικία : 41
Registration date : 29/12/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 10:57 pm

συγγνωμη βρε παιδια αλλα εχω μια απορια. απο που προκυπτει οτι ο αλμπερτ στο ροκστοουν δεν μιλησε στον τερρυ αλλα εστειλε την καντυ εκει γιατι καταλαβαινε οτι μονο εκεινη μπορουσε ν ακανει κατι? το λεει πουθενα ο ιδιος?το λεει η καντυ?? αυτο ειναι συμπερασμα που βγαζουν κυριως οι αλμπερτο φανς. εγω απο την αλλη δεν βλεπω αυτο. βλεπω οτι ο αλμπερτ θα μπορουσε να μιλησει στον τερρυ πρωτα και αν εκρινε πως μονο η καντυ θα μπορουσε να τον συνεφερει τοτε ναι θα μπορουσε να την παρασυρει ως εκει για να τα βρουνε. τεσπα το εχω ξαναπει αυτη η κινηση του αλμπερτ εμενα δεν μου αρεσε καθολου. ηταν πολυ ασχημο να δει η καντυ σε τετοια χαλια και απροειδοποιητα τον τερρυ. πραγματικα δεν μπορω να τον δικαιολογησω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Αθώος ή ένοχος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αθώος ή ένοχος   Αθώος ή ένοχος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 11:02 pm

nuitetoile21 έγραψε:
συγγνωμη βρε παιδια αλλα εχω μια απορια. απο που προκυπτει οτι ο αλμπερτ στο ροκστοουν δεν μιλησε στον τερρυ αλλα εστειλε την καντυ εκει γιατι καταλαβαινε οτι μονο εκεινη μπορουσε ν ακανει κατι? το λεει πουθενα ο ιδιος?το λεει η καντυ?? αυτο ειναι συμπερασμα που βγαζουν κυριως οι αλμπερτο φανς. εγω απο την αλλη δεν βλεπω αυτο. βλεπω οτι ο αλμπερτ θα μπορουσε να μιλησει στον τερρυ πρωτα και αν εκρινε πως μονο η καντυ θα μπορουσε να τον συνεφερει τοτε ναι θα μπορουσε να την παρασυρει ως εκει για να τα βρουνε. τεσπα το εχω ξαναπει αυτη η κινηση του αλμπερτ εμενα δεν μου αρεσε καθολου. ηταν πολυ ασχημο να δει η καντυ σε τετοια χαλια και απροειδοποιητα τον τερρυ. πραγματικα δεν μπορω να τον δικαιολογησω.

Καλα βρε καλη μου εσυ μονο μια απορια εχεις;;;;;; Αθώος ή ένοχος 315913

Περιμενε διαβαζει η Aldebaran ξανα το manga και θα μας λυσει ολες τις αποριες Αθώος ή ένοχος 889631 με τον τροπο που μονο αυτη ξερει.......Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684 Αθώος ή ένοχος 720684
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αθώος ή ένοχος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Άλμπερτ-
Μετάβαση σε: