Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤετ Ιαν 23, 2013 6:57 pm

Αφού εσείς το ζητήσατε, θα γράψω την ιστορία με λεπτομέρεις και όχι περιληπτικά... ορίστε το κεφάλαιο....

Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ

Ο Τέρρυ κάθησε στον καναπέ και άνοιξε την εφημερίδα. Οι τίτλοι τον συγκλόνισαν: "Η ΕΛΡΟΫ ΑΝΤΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ... περισσότερα στην σελίδα 5" και από κάτω "ΠΛΟΥΣΙΑ ΒΡΕΤΑΝΙΔΑ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΝΗΛ ΡΑΝΓΚΑΝ... περισσότερα στην σελίδα 3". Ο Τέρρυ δεν ήξερε τι να διαβασει πρώτο, μα μια φωνή τον έκανε να κρύψει πίσω του την εφημερίδα. "Τέρρενς, πήρες την εφημερίδα;" η κα Μάρλοου μπήκε στο σαλόνι. "Ό... όχι, κυρία..." είπε ο Τέρρυ. "Πήγαινε να πάρεις, λοιπόν !" είπε η κα Μάρλοου και έφυγε. Ο Τέρρυ πήρε ένα ψαλίδι και έκοψε τα πρωτοσέλιδα και τα άρθρα για τον Νηλ και την Ελρόυ. Αφού έδωσε την εφημερίδα στην Σουζάννα έτρεξε στο δωμάτιο του και έβγαλε τα άρθρα από την τσέπη του. "Σκάνδαλο προκάλεσε η απόφαση της μεγάλης Ελρόυ Άντριου να αποσυρθεί στην Γαλλία !!! Η ίδια δήλωσε "Αυτή η χώρα δεν με σηκώνει πλέον. Όπου και να πάω χάνω κάποιον αγαπητό συγγενή μου..." η κυρία Άντριου αναφαίρεται στον αδερφό της, την νύφη της την Ρόζμαρι Μπράουν, τον εγγονό της Άντονι Μπράουν και τον άλλο της εγγονό Αλιστήαρ Κρόμγουελ. Ο τελευταίος είχε καταταχτεί ως αεροπόρος στο μέτωπο στην Ευρώπη και σκοτώθηκε πολύ πρόσφατα. Ο μόνος εν ζωή εγγονός της και αδερφός του Αλιστήαρ, Άρτσιμπαλντ δηλώνει "Η γιαγιά όντως ταράχτηκε από τον θάνατο του Στήαρ, αλλά δεν ήταν αυτό που την έκανε να αναχωρήσει. Ανάγκασε με το ζόρι την θετή κόρη του Γουϊλιαμ Άντριου, την Κάντυ, να αρραβωνιαστεί τον Νηλ Ράνγκαν. Με παρέμβαση του Θείου Ουϊλιαμ, όμως, ο αρραβώνας χάλασε και η γιαγιά δεν άντεξε το ρεζιλίκι...". Όποιος και αν ήταν ο ρόλος της αναχώρησης της, η κεφαλή των Άντριου σήμερα το πρωί πήρε το πλοίο με προορισμό το Παρίσι. Η επιλογή της, όμως, να αποσυρθεί στην εμπόλεμη ζώνη δεν θεωρήθικε έξυπνη. Η ίδια αρνήται να αποκαλύψει γιατί επέλεξε το Παρίσι." Ο Τέρρυ διάβασε το επόμενο. "Κρυφά από τους παπαράτσι αρραβωνιάστηκε ο Νηλ Ράνγκαν την Λουίζα, συμμαθήτρια του στο πρώτυπο βρετανικό κολλέγιο St. Paul. "Σύντομα θα ακολουθήσει και ο γάμος !!!" δήλωσε η αδερφή του Νηλ και κολλητή της Λουίζας, Ελίζα. Ο Νηλ προσπάθησε να αρραβωνιαστεί δια της βίας την Κάντις Γουάιτ Άντριου, μα χωρίς αποτέλεσμα. Η μητέρα του τον αρραβώνιασε τότε με την Λουίζα. Η ίδια η Κάντις δήλωσε οργισμένα "Γνωρίζω τον Νηλ από τα 12 μου, που η μητέρα του με υιοθέτησε για να κραταω παρέα στην αδερφή του. Καλή συμπεριφορά δεν αντιμετώπησα ποτέ από αυτήν την οικογένεια. Μέχρι και στο Μεξικό επειχήρισαν να με στείλουν να δουλεύω στις φυτίες τους. Ας είναι καλά ο Θεός, σώθηκα επειδή ο κύριος Ουϊλιαμ με υιοθέτησε και μου έδωσε το όνομα των Άντριου. Στο κολλέγιο ήμουν συμμαθήτρια της Ελίζας και του Νηλ, μα έστω και Άντριου αν ήμουν, δεν άλλαξαν συμπεριφορά. Μάλιστα χάρις σε αυτούς παραλίγο να αποβληθώ για κάτι που δεν έφταιγα. Ευτηχώς την γλίτωσα με μια εβδομάδα στο κελί της απομώνοσης. Μόλις αποφοίτησα, γύρισα στην Αμερική και έγινα νοσοκόμα. Ο Νηλ τότε άλλαξε ξαφνικά συμπεριφορά απέναντι μου: μου ζητούσε συνέχεια να πάμε βόλτα με το αμάξι του. Όταν αρνήθηκα έγινε πάλι το κολλοβό φίδι που ήξερα. Με κλείδωσε σε ένα παλιό σπίτι και έπρεπε να πέσω στο νερό να του γλιτώσω. Μετά με ψέματα με ανάγκασε να τον αρραβωνιαστώ. Αν δεν ήταν ο Θετός μου πατέρας, θα ήμουν εγώ η αρραβωνιαστικιά του και τον ευχαριστώ που με γλύτωσε." Σκανδαλώδεις οι δηλώσεις την, οι οποίες επαληθεύτικαν από τον Άρτσιμπαλντ Κρόμγουελ, την Άννυ Μπράιτον και την Πατρίσια Ο' Μπράιαν. Η οικογένεια των Ράνγκαν αρνήται να απαντήσει με οποιονδήποτε τρόπο." Ο Τέρρυ χαμογέλασε, Ταρζάν-Φακιδομούρα... τους έδωσες και κατάλαβαν. Γέλασε ο Τέρρυ. Αυτο όμως το άρθρο τον ξάναψε... η Κάντυ... "Τέρρυ !!!" ακούστηκε η φωνή της Σουζάννας. Η Σουζάννα τσούλησε σβέλτα το καροτσάκι της και άρπαξε το άρθρο από το χέρι του Τέρρυ. "Πάλι η Κάντυ; Τέρρυ, αφού την ξεπέρασες..." είπε. "ΣΟΥΖΑΝΝΑ !!!" ούρλιαξε ο Τέρρυ με μια φωνή που τον άκουσε όλη η πολυκατοικεία. "Εσύ...." είπε ο Τέρρυ δίχνωντας την, το βλέμμα του είχε τόσο μίσος που η Σουζάννα δάκρυσε από φόβο. Τσούλησε το καροτσάκι μακριά προσπαθώντας να βγει από το δωμάτιο, μα ο Τέρρυ άρπαξε το καροτσάκι από το χερούλι. Ούτε στο Ροκστόουν δεν ήταν τόσο άγριος. "Σουζάννα....." Ο Τέρρυ γύρισε το καροτσάκι προς αυτόν. "ΜΑΜΑΑΑΑ !!!" ούρλιαξε τρομαγμένα η Σουζάννα. Η κα Μάρλοου έφτασε αμέσως. "Τι στο..;" είπε, μα μόλις είδε το πρόσωπο του Τέρρυ σώπασε. "Θα βλέπατε και οι δυό σας αν δεν ήταν η μια ανάπηρη και η άλλη γριά..." είπε. Πάνω που είχε καταπνίξει το εγώ του και φερόταν όπως έπρεπε, το άρθρο με τον Νηλ του θύμησε πως δεν ήταν άβουλη κούκλα, μα άντρας. Ένας άντρας που μια εγωίστρια τον κρατούσε με το ζόρι. "Τέρρυ..." ψέλλισε η Σουζάννα. Ο Τέρρυ έτρεξε έξω από το δωμάτιο... Δν έπρεπε να το είχε κάνει, δεν έπρεπε να είχε κάνει τίποτα... όλα ήταν λάθος...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤετ Ιαν 23, 2013 9:37 pm

ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ

Ο Τέρρυ έφτασε αλαφιασμένος στην κουζίνα κι έριξε λίγο νερό στο πρόσωπο του. "Κάντυ... Σουζάννα..." ψιθύρισε "Κάντυ, που είσαι;". Πολλά χιλιόμετρα μακριά από το διαμέρισμα στην Νεα Υόρκη, στην Βίλα των Άντριου στο Σικάγο. Από τότε που η καυστική δήλωση της Κάντυ έγινε πρωτοσέλιδο σε όλες τις εφημερίδες και τα περιοδικά, οι Ράνγκαν την είχαν κοπανήσει από το Σικάγο και κρύβονταν από τους παπαράτσι στην παλιά τους Βίλα, στο Λέικγουντ. Η Κάντυ με την Άννυ, τον Άρτσυ και τον Άλμπερτ συζήταγαν για το πως θα το αντιμετωπήσουν. Δείτε τι μου έστειλαν !!! Χα χα χα χα !!!" είπε ο Άλμπερτ και τους έδειξε έναν φάκελο. "Ποιά είναι η Ζόρα Μονρό;" ρώτησε η Κάντυ διαβάζωντας τις διευθήνσεις. "Έτσι γράφει απ' έξω, μα δείτε πως υπογράφει από μέσα..." είπε ο Άλμπερτ και άνοιξε τον φάκελο βγάζωντας την επιστολή. "Εδώ γράφει Κάρολ Ράνγκαν !!!" είπε η Άννυ. "Δώσ' το, Άλμπερτ !!!" είπε ο Άρτσυ και άρχισε να διαβάζει "Ουϊλιαμ, σε παρακαλώ να μαζέψεις την γλώσσα της κόρης σου, δεν πρέπει κανείς να μάθει ότι ήμαστε στο Λέικγουντ. Ένας Θεός ξέρει πως καταφέραμε να φύγουμε απ' το Σικάγο χωρίς να μας πάρει κανείς μυρωδιά. ΜΗΝ ΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΟΥΪΛΙΑΜ". Όλοι ξέσπασαν στα γέλια. "Για λύπηση, τα καημένα μου !!!" ψέλισε ο Άλμπερτ μέσα στα γέλια του. Η Κάντυ σταμάτησε πρώτη να γελάει. "Σε ποια εφημερίδα θα το πούμε πρώτα;" είπε. "Στα Σικάγο Τάιμς, από εκεί θα το μάθουν όλοι !!!" είπε η Άννυ. "Πάω να τους τηλεφωνίσω !" είπε ο Άλμπερτ κι έφυγε. "Πόσες Βίλες έχουν οι Ράνγκαν;" ρώτησε η Κάντυ σκεφτική. "Οι δύο μεγαλύτερες είναι οι γνωστές στο Σικάγο και στο Λέικγουντ. Μια στην Καλιφόρνια, μια στο Πίτσμπουργκ και ένα παλιό σπίτι στο Λος Άτζελες... Νομίζεις πως θα μπορούσαν να πάνε από την μια βίλα στην άλλη;" είπε ο Άρτσυ. "Δεν νομίζω να αλλάζουν και κάθε μέρα... οι αποστάσεις από την μια βίλα στην άλλη είναι μέρες με το τρένο... πια είναι η πιο κοντινή στο Λέικγουντ;" είπε η Κάντυ. "Το Πίτσμπουργκ !" είπε η Άννυ. "Πάω να ειδοποιήσω τον Άλμπερτ, όσο πιο πολλά ξέρουν οι παπαράτσι τόσο πιο εύκολα θα τους βρίσκουν !" είπε ο Άρτσυ και έφυγε από το δωμάτιο. Η Άννυ και η Κάντυ ξεκαρδίστηκαν στα γέλια σκεπτόμενοι τι έχουν να τραβήξουν οι άμοιροι Ελίζα και Νηλ. Την Λουίζα ο Νηλ την άφησε σύξηλη. "Έχουμε εφημερίδα;" ρώτησε η Κάντυ. "Πήρα καθώς ερχόμουν !" είπε η Άννυ, έβγαλε μια εφημερίδα από την τσάντα της και της την έδωσε. "Ω, κοίτα να δεις !!!" γέλασε η Κάντυ. Πρωτοσέλιδο ήταν η φάτσα της Λουίζας και από κάτω έγραφε "ΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΑ ΤΗΣ ΧΑΛΑΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΗΛ Η ΛΟΥΙΖΑ περισσότερα στην σελίδα 1" Η Κάντυ άνοιξε στην σελίδα αυτή και διάβασε φωναχτά "Έξαλη η Λουίζα χαλάει τον αρραβώνα της με τον Νηλ Ρανγκαν. Μας δήλωσε "Ούτε 3 μέρες μετά τον αρραβώνα ο Νηλ και το τρελό-σόι του την κοπάνησαν χωρίς ούτε μια λέξη... έστω να ξέρω που βρίσκεται ο αρραβωνιαστικός μου... δεν υπάρχει τίποτα άλλο να πω εκτός από το ότι ο Νηλ είναι ένα απαίσιο γουρούνι !!!" Η οικογένεια Ράνγκαν δεν φαίνεται να έχει πρόθεση να δηλώσει που κρύβεται για να αποφύγει τους παπαράτσι." Η Κάντυ και η Άννυ αντάλαξαν μια ματιά γεμάτη σημασία πριν ξεσπάσουν σε τρανταχτά γέλια...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 10:10 am

ΣΤΟ ΛΕΪΚΓΟΥΝΤ

Η παλιά Βίλα στο Λέικγουντ ήταν εγκαταλελειμένη εδώ και περίπου 3 χρόνια, είχε σχεδόν ρημάξει. Τα φυτά το είχαν σκεπάσει και πολλά είχαν γκρεμίσει κομμάτια της κεραμιδοσκεπής. Τα έπιπλα ήταν σαρακοφαγωμένα. "Νηλ, αφού σου λέω, δεν μπορούσαμε να πάμε πουθενά αλλού... το να προσπαθήσουμε να βγούμε από το Σικάγο ήταν αρκετά ριψοκύνδινο, δεν μπορούσαμε να διακυνδινεύσουμε να πάμε και πολύ μακριά... Μα που είναι ο Σάιμον;" ρώτησε η κα Ράνγκαν. "ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΣΑΪΜΟΝ;" φώναξε ο Νηλ μέσα στα αναφυλιτά του. "Δεν μπορούσαμε να πάρουμε πολλούς υπηρέτες μαζί μας !" είπε η κα Ράνγκαν. "Εδώ είμαι, βρήκα και την χθεσινή μαζί με την σημερινή." ο Σάιμον έτρεξε μέσα στο σπίτι και έδωσε τις εφημερίδες στην κα Ράνγκαν. Η κα Ράνγκαν είδε τους τίτλους τη χθεσινή εφημερίδα. "Νηλ, η Λουίζα χάλασε τον αρραβώνα..." είπε η κα Ράνγκαν και έδωσε την εφημερίδα στον Νηλ να διαβάσει το άρθρο. Έπιασε την σημερινή. "ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΤΩΝ ΡΑΝΓΚΑΝ ΟΙ ΠΑΠΑΡΑΤΣΙ περισσότερα στην σελίδα 8" Η κα Ράνγκαν άνοιξε αμέσως στην σελίδα 8. "Χθες το πρωί όλες οι εφημερίδες του Σικάγο ενημερώθηκαν από τον Γουϊλιαμ Άντριου για το ότι οι Ρανγκαν βρίσκονται σε μια Βίλα τους στην περιοχή Λέικγουντ. Επιλεγμενοι παπαράτσι έχουν πάρει το no-stop τρένο για το Λέικγουντ με σκοπό να αποσπάσουν από τους Ράνγκαν τις δηλώσεις τους για τα όσα κάνανε σε μια μικρή, αθώα ορφανή κοπέλα !!!" η κα Ράνγκαν πέταξε κάτω την εφημερίδα. "Ο Ουϊλιαμ μας κάρφωσε, οι παπαράτσι είναι καθ' οδόν !!!" είπε "Σάιμον, ετοίμασε την άμαξα, φεύγουμε για Πίτσμπουργκ !"

*******************************

Η αυριανή εφημερίδα θα έγραφε "ΠΑΡΑΤΑΝΕ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΩΝ ΡΑΝΓΚΑΝ ΟΙ ΠΑΠΑΡΑΤΣΙ περισσότερα στην σελίδα 3... Χθες το βράδυ οι επιλεγμένοι παπαράτσι μας έφτασαν στο Λέικγουντ. Η Βίλα των Ράνγκαν ήταν άδεια, μα το ότι οι Ράνγκαν ήταν εκεί και είχαν φύγει πριν το πολύ 3 ώρες ήταν ολοφάνερο. Σύμφωνα με τις μαρυρίες του Ουϊλιαμ Άντριου, υπολογίζομε πως με κάποιο μέσο οι Ράνγκαν φυγαδεύτηκαν και κατέφηγαν σε μια Βίλα τους στο Πίτσμπουργκ. Όμως η κατάσταση είναι υπερβολική ακόμα και για τους αιμοβόρους παπαράτσι του Σικάγο. "Αυτό είναι ανθρωποκυνηγιτό, δεν μπορούμε δα και να γυρίζουμε ξοπίσω τους τις Η.Π.Α. αφού ξεφεύγουν !" δήλωσε ένας παπαράτσι. Η υπόθεση των Ράνγκαν δεν θα προχωρήσει αν δεν εμφανιστούν πρώτα οι Ράνγκαν." Η κα Ράνγκαν θα το διάβαζε και θα ησύχαζε...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 1:45 pm

ΝΤΙΑΝΑ ΦΙΝΕΓΚΑΝ

Μόλις ο Άλμπερτ φόρεσε την ρόμπα του και εβαλε το κουάκερ να βράζει, βγήκε έξω να πάρει την πρωινή εφημερίδα και την αλληλογραφία. Έκατσε στο τραπέζι και διάβασε τους τίτλους. Κανένα νέο για τους Ράνγκαν ή την Θεια. Αφού διάβασε την εφημερίδα έπιασε τα γράμματα. Το πρώτο ήταν από το χρηματιστείριο. Το άλλο ήταν... από τον Άρτσυ !!! Το άνοιξε και διάβασε "Αγαπητέ Άλμπερτ, προτιμώ να το πω σε εσένα γιατί θα το πάρεις πιο ψύχραιμα από την Κάντυ μα... η Άννυ έφυγε χθες το βράδυ με το τρένο για το Πίτσμπουργκ να βρει τους Ράνγκαν. Εγώ αποφάσισα να την ακολουθήσω με την άμαξα. Παρακαλώ να το πεις στην Κάντυ με τρόπο. Άρτσυ" Ο Άλμπερτ ανασήκωσε το κεφάλι. Καημένη Άννυ, έπρεπε από την αρχή να πήγαινες μαζί με τον Άρτσυ. Το άλλο γράμμα ήταν από μια Ντιάνα Φίνεγκαν, που δεν την ήξερε. Μα μόλις το άνοιξε, υπέγραφε ως Κάρολ Ράνγκαν. "Ουϊλιαμ, δεν σεβάστηκες την απαίτιση μου και με πούλησες στις εφημερίδες. Το ξέρω πως οι παπαράτσι δεν έχουν διάθεση να μας κυνηγήσουν στο Πίτσμπουργκ μα κι εσύ μην κάνει τίποτα. Θα περάσει πολύς καιρός να πατίσουμε στο Σικάγο χάρις στην ασημάζευτη θετή σου κόρη. Εξ' αιτίας της χάλασε ο αρραβώνας του γιού μου και η αρραβωνιαστικιά του μας έκανε ρόμπα σε όλο το Σικάγο. Μην κάνεις τίποτα, Ουϊλιαμ." Ο Άλμπερτ γέλασε. Ναι, καλά, μπορεί οι παπαράτσι του Σικάγο να θέλουν ένα διάλειμμα μα οι παπαράτσι του Πίτσμπουργκ; Θα σε χορέψω στο ταψί, κυρά μου, και εσένα και τα παιδιά σου... όλοι θέλουμε πια να πάρουμε το αίμα μας πίσω από αυτό το τρελόσογο. Ο Άλμπερτ χαμογέλασε, μα την στιγμή χάλασε το σφύριγμα από την τσαγέρα. "ΤΟ ΤΣΑΪ !!!" είπε ο Άλμπερτ κι έτρεξε να το βγάλει απ' το γκαζάκι. Το τσάι σώθηκε μα τα λουκάνικα που είχε ξεχάσει στο τηγάνι κάηκαν.

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 2:46 pm

ΠΙΤΣΜΠΟΥΡΓΚ

"Ποιο γρήγορα !!!" φώναξε ο Άρτσυ στον αμαξά "Πρέπει να φτάσουμε πριν το τρένο !!!". Στο μεταξύ η Άννυ δεν είχε την παραμικρή ιδέα πως ο Άρτσυ ήταν πίσω της. Αρκετά πια το μικρό άβουλο κοριτσάκι, θα βρω τους Ράνγκαν και θα αποδείξω ποια είμαι, σκέφτηκε σφίγγοντας τις γροθιές της. "Έλα, σχεδόν τους προσπεράσαμε !!!" φώναξε ο Άρτσυ. Μόλις πέρασαν πια και την ατμομηχανή ο σταθμός του Πίτσμπουργκ φάνηκε στον ορίζοντα. Ο Άρτσυ πήδησε σαν ελατήριο έξω από την άμαξα και έτρεξε στην πλατφόρμα ακριβώς την στιγμή που το τρένο έμπαινε στον σταθο. Στάθηκε στην είσοδο του τρένου, μόλις η Άννυ τον είδε έμεινε με το στόμα ανοιχτό. "Άρτσυ;" είπε "Πως έφτασες πριν από εμένα;". "Με άμαξα !" είπε ο Άρτσυ και την βοήθησε να κατέβει. "Γιατί;" ρώτησε η Άννυ παραξενεμένη. "Άννυ, δεν πρόκειται να σε άφηνα μόνη στο Πίτσμπουργκ με μόνους σου γνωστούς τους Ράνγκαν !" είπε ο Άρτσυ. Αφού μπήκαν στην άμαξα ο αμαξάς ρώτησε "Που πάμε τώρα; Στο Σικάγο πάλι;". "Όχι" είπε ο Άρτσυ "Θα πάμε στο ταχυδρομείο, πρέπει να τηλεγραφίσω στον Άλμπερτ !". "Μάλιστα !" είπε ο αμαξάς και καμτσίκωσε το άλογο. "Άρτσυ, τι θα πεις στον Άλμπερτ;" ρώτησε η Άννυ. "Θα τονρωτήσω που είναι η Βίλα των Ράνγκαν." είπε ο Άρτσυ. Η Άννυ χαζογέλασε "Καλά που ήρθες, γιατί χωρίς εσένα θα χανόμουν. Δεν ξέρω που είναι οι Ράνγκαν !"

********************

Ο Άρτσυ έμεινε έκπληκτος όταν στο ταχυδρομείο του είπαν πως είχε ο ίδιος τηλεγράφημα από τον Άλμπερτ. Έκατσε με την Άννυ να το διαβάσουν. "Άρτσυ και Άννυ, η κα Ράνγκαν επηκοινώνισε μαζί μου και ζήτησε να μην την ξαναενοχλήσω. Γελασμένη ε; Πήρα, λοιπόν, την απόφαση να πω την διεύθηνση τους σε όλες τις εφημερίδες του Πίτσμπουργκ. Όμως για να μην πάει χαμένη η επίσκεψη σας, θα μπορούσατε να κάνετε κάτι δουλειές για τον Μεγάλο Θείο Ουϊλιαμ; Πρέπει να πάτε στο χρηματιστήριο του Πίτσμπουργκ και......"

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 6:38 pm

Η ΚΑΝΤΥ

Η Κάντυ δεν είχε ιδέα για το ότι ο Άρτσυ και η Άννυ ήταν στο Πίτσμπουργκ. Δεν είχε ιδέα ούτε για το ότι ο Άλμπερτ απλώς έδωσε στεγνά τους Ράνγκαν... πάλι. Ήταν στον δρόμο για τον δρ Μάρτιν. Ακόμη εκεί δούλευε. Στον δρόμο σταμάτησε σε ένα περίπτερο και αγόρασε εφημερίδα. Μόλις μπήκε μέσα στην μικρή κλινική και χαιρέτησε τον δρ Μάρτιν, πήγε στο πίσω δωμάτιο να διαβάσει, αφήνοντας επίτηδες την ντουλάπα ξεκλείδωτη με λίγο ουίσκι για να έχει περισσότερο χρόνο. Το πρωτοσέλιδο έγραφε "ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΤΣΜΠΟΥΡΓΚ ΓΥΡΝΑΝΕ ΟΙ ΡΑΝΓΚΑΝ περισσότερα στην σελίδα 4". "Παπαράτσι από το Πίτσμπουργκ βρίκαν χθες το βράδυ τους Ράνγκαν και επιτέλους οι ποθητές από όλους δηλώσεις δώθηκαν (Μπορείτε να δείτε τις συνεντεύξεις στην σελίδα 10). Ήσυχοι πια οι Ράνγκαν γύρισαν πίσω στο Σικάγο και ο Νηλ ξανά-αρρραβωνιάζεται την Λουίζα για καθαρούς λόγους συνχώνευσης των επιχηρίσεων τους. Η ίδια η Λουίζα δηλώνει "Εγώ διαφωνώ καθέτως να αρραβωνιαστώ τον Νηλ πάλι. Οι γονείς μοτ με ανάγκασαν και αν ακολουθήσει γάμος, θα είναι αυστηρά λευκός. Πάντως θα κάνω ό,τι περνά απ' το χέρι μου να χαλάσει ξανά ο αρραβώνας" Ο Νηλ δηλώνει "Ούτε εγώ θέλω να έχω σχέσεις με κάποια που με παράτησε. Για ό,τι έγινε και για ό,τι θα γίνει, υπεύθηνοι θα είναι οι γονείς μου." Στο μεταξύ η κα Ράνγκαν, έξαλη που ο Ουϊλιαμ Άντριου την μαρτύρησε πάλι, απαιτεί οι Ράνγκαν να αποκοπούν απ' τους Άντριου και να αναγνωριστούν ως ξεχωριστή οικογένεια" Η Κάντυ απόρρησε πότε ο Άλμπερτ έπεισε τους παπαράτσι να συνεχίσουν. Μετά την δουλειά θα πήγαινε σίγουρα μια βόλτα από την Βίλα των Άντριου να τον ρωτήσει. Εν' το μεταξύ που είχανε χαθεί η Άννυ και ο Άρτσυ; Εδώ και 3 μέρες δεν είχαν δώσει σημάδια ζωής. Μια υποψία δημιουργήθικε στο μυαλό της, ότι αυτοί οι 3 είχαν κάνει πράγματα που δεν ήξερε, πως είχε χάσει επεισόδια και δεν ήξερε γιατί. Τότε ήταν που κατάλαβε πως σε 5 λεπτά άνοιγαν για τους ασθενείς. Πόσο ουίσκι να έχει πιει ο δρ Μάρτιν; Λες να είχε κι άλλες κρυμένες προμήθειες; Έτρεξε να δει τι γίνεται, σίγουρη όμως πως μετά την δουλειά είχε να κάνει μια επισκεψούλα στον Θείο Ουϊλιαμ για να του πει 1-2 φωνήεντα...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 8:46 pm

Ο ΑΡΡΑΒΩΝΑΣ

Αφότου το Άρτσυ και η Άννυ έκαναν τις βαρετές δουλειές για τον Άλμπερτ, μπήκαν στην άμαξα να γυρίσουν στο Σικάγο. "Αύριο το πρωί θα φτάσουμε" είπε ο αμαξάς μόλις βγήκαν απ' την πόλη. "Άννυ, γιατί ήρθες εδώ;" την ρώτησε ο Άρτσυ. "Εγώ..." είπε η Άννυ "...δεν... Βαρέθηκα να είμαι το μικρό δειλό κοριτσάκι που δεν έχει δική του βούληση. Έτσι θα σας αποδείκνυα το αντίθετο". Ο Άρτσυ ανασήκωσε το κεφάλι "Άννυ, κανείς δεν σε βλέπει έτσι. Μόνο εσύ..." ξερόβηξε νευρικά "Άννυ, το ξέρεις ότι τα 'χουμε εδώ κι έναν χρόνο;". Η Άννυ γούρλωσε έκπληκτη τα μάτια, ξέροντας που το πήγαινε "Ναι, Άρτσυ ! Εννοώ... το ξέρω !". Ο Άρτσυ έβαλε το χέρι στην τσέπη του... οκ, ήταν ακόμα εκεί "Άννυ Μπράιτον." είπε ο Άρτσυ και έβγαλε από την τσέπη του ένα μονόπετρο δακτυλίδι "Θες...;". "ΝΑΙ !!!" φώναξε χαρούμενα η Άννυ "ΝΑΙ, ΘΕΛΩ !!!". Πήρε αρκετό καιρό, αλλά τελικά έγινε κι αυτό. Το υπόλοιπο ταξίδι κύλισε ομαλά, και τέλος η άμαξα πάρκαρε μπροστά στην Βίλα των Άντριου. Μόλις μπήκαν, είδαν την Κάντυ να μαλώνει τον Άλμπερτ που της έκρυψε όλα αυτά. Ο Άρτσυ φώναξε "Ήρθαμε και εμείς !!!". Η Κάντυ τον κοίταξε από πάνω μέχρι κάτω για λίγα λεπτά χωρίς να ξέρει αν έπρεπε να χαρεί ή να θυμώσει. Αλλά στο τέλος αποφάσισε να καλμάρει "Άρτσυ !!! Άννυ !!!" είπε. "Κάντυ !!! Δες αυτό !!!" είπε η Άννυ και της έδειξε το μονόπετρο δακτυλίδι που τώρα το φορούσε. Η Κάντυ το κοίταξε χαρούμενη, όλος ο θυμός της είχε εξανεμιστεί. "Σύντομα θα κάνουμε τον αρραβώνα !!!" είπε ο Άρτσυ.

***************

Οι αρραβώνες ήταν η απόδειξη ότι οι Άντριου ήξεραν καλά να οργανώνουν πάρτι. Λίγους μήνες μετά έγινε διπλό καλό: οι Ράνγκαν αποχώρισαν από τους Άντριου και έγιναν και οι γάμοι του Άρτσυ και της Άννυ, με κουμπάρα την Κάντυ βέβαια. Οι αρραβώνες ήταν ένα τίποτα μπροστά στην υπέρλαμπρη δεξίωση του γάμου. Στο μεταξύ όμως, στην Νέα Υόρκη, τα όσα είχε πει ο Τέρρυ δεν έβγαιναν σε καλό για την Σουζάννα...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 11:21 am

Η ΣΟΥΖΥ ΤΑ 'ΠΑΙΞΕ

Ο Τέρρυ, μετά το ξέσπασμα του στα δύο θυληκά του γένους Μάρλοου, αποφάσισε να δεχτεί μια πρόταση για δουλειά και έφυγε για την Καλιφόρνια. Πήρε τον πρωταγονιστηκό ρόλο στην Κωμωδία των Παρεξηγήσεων του Σαίξπηρ. Η παράσταση είχε μεγάλη επιτυχία και ο Τέρρυ πληρώθικε ικανοποιητικά. Όταν γύρισε πια στην Νέα Υόρκη και στο Μαρλόσπιτο, είχαν περάσει 6 μήνες. Μόλις μπήκε μέσα τον περίμενε μια δισάρεστη έκπληξη. Η Σουζάννα δεν ήταν πουθενά, μόνο η μητέρα της έκλαιγε στον καναπέ. "Κυρία Μάρλοου;" ρώτησε ο Τέρρυ. Η κυρία Μάρλοου τον κοίταξε με ένα πρόσωπο σπασμένο από την οδύνη. "Τέρρενς..." είπε και συνέχισε να κλαίει. "Που είναι η Σουζάννα; Τι έγινε εδώ;" ρώτησε ο Τέρρυ κοιτώντας ανύσηχος δεξιά-αριστερά στο δωμάτιο. Η κυρία Μάρλοου πήρε βαθειά εισπνοή και είπε "Αυτά που είπες τις προάλλες της προκάλεσαν κατάθλιψη... και η κατάθλιψη έγινε τρέλα... η καρδιά της, Τέρρενς...". Ο Τέρρυ ένοιωσε σαν να τον χτυπούσαν. "Γιατί δεν μου το είπατε; Γιατί όχι ένα γράμμα; Ένα τηλεγράφημα;" ψέλισε. Η κυρία Μάρλοου συνέχισε να κλαίει και δεν απάντησε. "Που είναι τώρα;" ρώτησε ο Τέρρυ. Η κυρία Μάρλοου του έδωσε μια κάρτα χωρίς να σταματήσει να κλαίει. "Νοσοκομείο Αγίου Σπυρίδονα..." διάβασε φωναχτά αυτός. Έτρεξε γρήγορα έξω από το σπίτι, βγήκε έξω στον δρόμο και όρμησε μέσα σε μια άμαξα "Νοσοκομείο Αγίου Σπυρίδονα !!!" φώναξε στον αμαξά. Σε όλη την διαδρομή ο Τέρρυ του φώναζε απεγνωσμένα "πιο γρήγορα, πιο γρήγορα". Πριν καλά-καλά σταματήσει η άμαξα, ο Τέρρυ χείθηκε έξω και μπήκε στο νοσοκομείο. "Γεια σας, ψάχνω την Σουζάννα Μάρλοου !!!" φώναξε στην ρεσεψιονίστ.

**************

Ο Τέρρυ άνοιξε απαλά την πόρτα και είδε την Σουζάννα να κοιμάται. Τουλάχιστον είναι ζωντανή, σκέφτηκε ο Τέρρυ και σκούπησε τον ιδρώτα του με το μαντήλι του. Κάθησε σε μια καρέκλα απέναντι από το κρεβάτι και περίμενε την Σουζάννα να ξυπνήσει. "Σουζάννα..." ψιθύρισε ο Τέρρυ "...Συγγνώμη μα ούτε και δια της βίας δεν μπορώ να σε δω ερωτικά... εσύ πάντα με υπερασπιζόσουν και εγώ σε προστάτευα... είμασταν δύο φίλοι, Σουζάννα... είμασταν φίλοι..."

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 1:19 pm

ΑΝΤΙΟ 4EVER, ΘΕΙΤΣΑ

Ο Άλμπερτ πήγαινε για το χρηματηστήριο όταν ένα παιδί μπήκε μπροστά του με μια αγκαλιά εφημερίδες "Κύριε, έκτακτο παράρτημα, θέλετε;" ρώτησε. "Φυσικά !" είπε ο Άλμπερτ και άνοιξε το πορτοφόλι του. Αφού την πλήρωσε έκατσε σε ένα παγκάκι για να δει έκπληκτος...
"ΓΕΡΜΑΝΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗ Η ΕΛΡΟΫ ΑΝΤΡΙΟΥ, ΑΓΝΩΣΤΗ Η ΜΟΙΡΑ ΤΗΣ περισσότερα στην σελίδα 1" Ο Άλμπερτ δεν μπορούσε να πιστέψει στα μάτια του. "Χαράματα εισέβαλαν στην οικεία ης Ελρόυ Άντριου στα προάστια του Παρισιού και την συνέλαβαν. Αγνοήται η τύχη της, μα από κυλίδες αίματος που βρεθηκαν διάσπαρτες στον χώρο του εγκλήματος, συμπεραίνουμε πως αν δεν είναι νεκρή, είναι βαριά τραυματισμένη. Άγνωστοι είναι επίσης οι λόγοι της απαγωγής η δολοφονίας της γηραιάς Άντριου. "Δεν ήταν, πάντως, για ανεφοδιασμό" δηλώνει ο εκληματολόγος Τζον Μπρούς "Κανένα από τα υπάρχοντα δεν είναι κλεμένο. Το πορτατίφ του κομοδίνου, όμως, είναι σπασμένο. Αυτό δηλώνει πως η κα Άντριου προσπάθησε να αμυνθεί στην αρχή. Έπειτα, την μαχαίρωσαν και την έσυραν έξω από το σπίτι. Την έβαλαν σε ένα αυτοκίνητο κι έφυγαν. Αυτά συμπεραίνωνται επειδή το κρεβάτι της είναι γεμάτο αίμα και στην συνέχεια αίματα οδηγούν έξω, όπου δείνουν την θέση τους σε ίχνη αυτοκινήτου." Όλη η οικογένεια Άντριου έχει βυθιστεί στο πένθος. Αν μέχρι τον επόμενο μήνα δεν βρεθούν αποδεικτικά στοιχεία ότι η κα Άντριου ζει, θα ανοιχτεί η διαθήκη της." Πο-ποοοο, σκέφτηκε ο Άλμπερτ. Δεν συμπαθούσε καθόλου την Θεία Ελρόυ, μα τώρα την λυπόταν. Λες να το έχει μάθει η Κάντυ; Σκέφτηκε. Να ένας καλός λόγος να αποφύγω τις αγγαρείες του χρηματηστιρίου. Ο Άλμπερτ κοίταξε το ρολόι της εκκλησίας. Η Κάντυ θα ήταν σπίτι της τώρα. Έκανε τον σταυρό του και γύρισε στην Βίλα να πάρει το αυτοκίνητο.

(TO BE CONTINUE)



Βαρύ, ε; :roll:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 4:02 pm

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

Όλοι ήταν στο λιμάνι. "Είσαι σίγουρος πως θες να το κάνεις, Άλμπερτ;" ρώτησε η Κάντυ. "Δεν είναι αργά για να αλλάξεις γνώμη, είναι πολύ επικύνδινο !!!" είπε η Άννυ."Το έχω πάρει απόφαση !" είπε ο Άλμπερτ. "Τα κορίτσια έχουν δίκιο, Άλμπερτ, είναι πολύ επικύνδινο. Τι θα γίνει αν σε πιάσουν κι εσένα; Είσαι ο Μεγάλος Θείος Ουϊλιαμ !" είπε ο Άρτσυ. "Θα αναλάβει η Κάντυ, που είναι θετή μου κόρη !" είπε ο Άλμπερτ που είδη ανέβαινε την ράμπα για να μπει στο πλοίο. "Άλμπερτ" είπε η Κάντυ "Δεν αμφιβάλω πως έχεις διασχίσει την Ευρώπη 2 φορές μα δεν πρέπει να πάρει ο Ουϊλιαμ Άντριου τέτοιο ρίσκο. Ας πάω εγώ, που έω πάει στην Βρετανία και οι Ιταλοί με έστηλαν και στην Αφρική...". "Κάντυ !" είπε ο Άλμπερτ "Στο επανιδείν !" και μπήκε στο πλοίο. Η κόρνα ήχησε, οι άγκυρες σηκώθηκαν και το πλοίο σάλπαρε. Οι 3 φίλοι έμειναν να το κοιτάνε αποχαυνωμένοι και κάποιος να μουρμουρίζει "Άλμπερτ" που και που. Ο Άλμπερτ είχε μόλις σαλπάρει για την Γαλλία, πήγαινε να ψάξει την Μεγάλη Θεια Ελρόυ. Ήταν μεγάλο ρίσκο, έβαζε σε κίνδυνο την ζωή του με αυτό το ταξίδι. Ο Άλμπερτ τους είχε ορκήσει να μην το πουν σε κανέναν μέχρι να περάσει ένας μήνας. Είχε αφήσει υπέυθηνο τον Άρτσι, γιατί η Κάντυ ήταν ακόμα 17. Ο Άρτσι ήταν 19 και είχε τις απαραίτητες γνώσεις. Το πλοίο ήταν τώρα μια κουκκίδα στον ορίζοντα που συρρικνονόταν. Η Άννυ φύσηξε την μύτη της στο μαντήλι της "Ώρα να πηγαίνουμε..." είπε. Ο Άρτσι και η Κάντυ κούνησαν καταφατικά το κεφάλι και μπήκαν στο αυτοκίνητο. Ο Άλμπερτ θα έμπαινε στο μάτι του κυκλώνα για να βρει την θεία Ελρόυ. Ήθελε αυτό το ταξίδι να είναι άκρως απόρρητο. Ούτε τον Τζορτζ δεν πήρε μαζί του. Η Κάντυ είχε ένα παράξενο προαίσθημα πως αυτό το ταξίδι θα άλλαζε κάτι στην ζωή του Άλμπερτ. "Που πάμε;" ρώτησε ο Άρτσι σπάζωντας την σειοπή. Η Κάντυ σκέφτηκε λίγο... "Στην εκκλησία !" είπε γεμάτη σιγουρία. "Τι να κάνουμε τέτοια ώρα στην εκκλησία;" ρώτησε ο Άρτσι. "Πολλά..." είπε η Κάντυ. Ο ήλιος έδυε, είχε ψύχρα. Ταυτόχρονα στην Νέα Υόρκη...

(TO BE CONTINUE)

Αλμπερτικιές, μην ανυσηχείτε. Σας υπόσχομαι πως ο Άλμπερτ θα γυρίσει σώος cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 6:43 pm

ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΣΠΥΡΙΔΟΝΑ

Ο Τέρρυ άνοιξε τα μάτια. Είχε κοιμηθεί στην καρέκλα μπροστά στο κρεβάτι του νοσοκομείου. Ο ήλιος έδειε. Στο τραπέζι ήταν ένα φλιτζάνι καφέ που τώρα είχε παγώσει και ένα σάντουιτς με τσένταρ και γαλοπούλα που ακόμα δεν του είχαν βγάλει το περιτύλιγμα. Ω, ναι, τα είχε πάρει πριν κοιμηθεί. Η Σουζάννα ακόμα κοιμόταν. Ο Τέρρυ σκέφτηκε πως ήταν ανυσηχητικό όταν σηνειδητοποίησε πως έτρωγε το σάντουιτς. Σηκώθηκε και βγήκε τρεκλίζοντας απ' το δωμάτιο. Στον διάδρομο έπεσε πάνω σε μια νοσοκόμα. "Συγγνώμη, η Σουζάννα ξύπνησε εν' όσο κοιμόμουν;" την ρώτησε. "Όχι, κύριε ! Ο Γιατρός έχει αρχίσει να ανυσηχεί πως..." η νοσοκόμα κούνησε το κεφάλι λυπημένα. "Μα αναπνέει, αν θέλετε να καταλύξετε εκεί που νομίζω." είπε ανήσυχος ο Τέρρυ. "Κύριε" είπε η νοσοκόμα "Αν κάποιος κοιμάται για τόσο καιρό, καλό δεν είναι... μπορεί να είναι κόμμα... κύριε, ο Γιατρός πιστεύει πως δεν έχει πολλές πιθανότητες ζωής. Ο Τέρρυ έκανε ένα βήμα πίσω έντρομος. Ένοιωθε να βουλιάζει στο πάτωμα. "Μπορώ να δω τον γιατρό, παρακαλώ;" ρώτησε. Η νοσοκόμα του έκανε νόημα να την ακολουθήσει και διέσχησαν τον διάδρομο. Η νοσοκόμα χτύπησε την τελευταία πόρτα και μόλις ακούστηκε από μέσα το "Περάστε" άνοιξε την πόρτα και ο Τέρρυ μπήκε μέσα.

**********

Ο Τέρρυ βγήκε έντρομος από το γραφείο. Πως είναι δυνατόν η τρέλα να επηρεάζει την καρδιά της; Ο Γιατρός έλεγε πως η Σουζάννα αν παρέμενε στο νοσοκομείο και ακολουθούσε μια βαριά φαρμακευτική αγωγή θα ζήσει έναν χρόνο τουλάχιστον. Ο Τέρρυ δεν ήξερε τι να κάνει. Δεν υπήρχε περίπτωση η Σουζάννα να ξυπνήσει για τις επόμενες ώρες και αποφάσισε να πάει στο διαμέρισμα. Είπε στην ρεσεψιονίστ αν η Σουζάννα ξυπνήσει να του τηλεφωνήσουν και βγήκε στον δρόμο. Ανέβηκε στην πρώτη άμαξα που βρήκε. "Λεοφώρος Μπρούσλεϊ, Μανχάταν" είπε στον αμαξά. Όταν έφτασε στο διαμέρισμα ήταν περασμένα μεσάνυχτα. Η κυρί Μάρλοου κοιμόταν. Έβαλέ τσάι να βράζει και άνοιξε την κατσαρόλα. Ζωμός Λαχανικών. Έβαλε λίγο στο πιάτο και έκατσε να φάει. Μα κι όταν ξάπλωσε στο κρεβάτι, ο ύπνος δεν τον έπαιρνε. Σηκώθηκε και αποφάσισε πως μια και οι μέρες της Σουζάννας ήταν μετρημένες, ήταν καιρός να γράψει ένα γράμμα... ένα γράμμα στην Κάντυ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 9:17 pm

ΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΗ ΝΥΧΤΑ ΑΠ' ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΚΟΠΙΕΣ...

Ο Τέρρυ αφού έγραψε όσα ήθελε ένοιθε πια τα μάτια του βαριά, οπότε ξάπλωσε σε έναν όχι και τόσο ήρεμο ύπνο. Ήταν βυθισμένος σε ένα απέραντο σκοτάδι και από παντού ακούγονταν οι φωνές της Κάντυ και της Σουζάννας να των φωνάζουν απελπισμένα. Έτρεξε προς μια τυχαία κατεύθηνση μα συνηδητοποίησε πως βυθιζόταν στο τίποτα με κάθε του βήμα. "ΚΑΝΤΥΥΥΥΥΥ !!!!" ούρλιαξε "ΣΟΥΖΑΝΝΑΑΑΑΑΑ !!!!". Οι φωνές εξακολουθούσαν να φωνάζουν το όνομα του. Ξαφνικά ανάμεσα στις φωνές τους άρχισε να σαλπίζει μια γκάιντα. Ο Τέρρυ κοίταξε πανικόβλητος γύρω του μα δεν έβλεπε τίποτα. Άρχισε πάλι να τρέχει φωνάζωντας τα ονόματα των κοριτσιών. Σκόνταψε κι έπεσε σε ένα άδειο σκοτεινό θέατρο. "ΤΕΡΡΥΥΥΥ !!!!" τα κορίτσια ήταν στον εξώστη. Μόλις έκανε ένα βήμα μπροστά, το θέατρο χάθηκε στο σκοτάδι και τα κορίτσια έπεσαν στο κενό. "ΟΧΙΙΙΙΙ !!!!" ούρλιαξε απελπισμένος βλέπωντας τες να φτάνουν εκεί που πατούσε μα να συνεχίζουν να πέφτουν. "Πρέπει να βγω από εδώ !" είπε ο Τέρρυ και άρχισε πάλι να τρέχει, μα μόλις έκανε ένα βήμα, έπεσε στο κενό.

***********

Η Κάντυ δεν κοιμόταν. Καθόταν στο σαλόνι ακούγοντας ραδιόφωνο και βλέποντας την βροχή να μαστιγώνει το παράθυρο. Πολλά στροβιλίζωνταν στο κεφάλι της. Ένοιωθε ένα παράξενο συναίσθημα πως κάτι δεν πήγαινε καλά. Όπου να 'ναι θα ξημέρωνε και εκείνη δεν μπορούσε να κοιμηθεί. Ένοιωθε πως έπρεπε να πάει κάπου, μα που; Ένοιωθε πως κάποιος ήταν σε ένα νοσοκομείο και έπρεπε να τον βρει. Ένοιωθε πως ο Τέρρυ είχε πρόβλημα, πως έπρεπε να πάει να τον βρει. Ο Νηλ αρραβωνιάστηκε, η Άννυ και ο Άρτσυ παντρεύτηκαν... όλοι είχαν προχωρήσει στην ζωή τους... ήθελε τον Τέρρυ... έπρεπε να πάει να βρει τον Τέρρυ.

***********

Μα και η Ελιζα τον ίδιο Γολγοθά σκαρφάλωνε. Προκειμένου να προχωρήσει κι αυτή στην ζωή της, είχε στείλει την Ντόροθυ να την προξενέψει σε ένα πλουσιόπαιδο, συμμαθητή του Νηλ από το St. Paul. Έπρεπε να βρει έναν σύζηγο. Δεν πρόκειται να κοιμόταν αν δεν γύριζε η Ντόροθυ. Η πόρτα άνοιξε "Λοιπόν;" είπε ανυπόμωνα η Ελίζα. "Κυρία" είπε η ντόροθυ και χαμήλωσε το βλέμμα "Δεν φταίω εγώ μα..."

***********

Ο Άλμπερτ ήταν στην πλώρη του πλοίου. Σε λίγες μέρες θα έφτανε στην Γαλλία. Γιατί αποφάσισε να κάνει αυτό το ταξίδι; Δεν έτρεφε την παραμικρή ελπίδα να βρει την θεία Ελρόυ. Το μόνο που έκανε ήταν να πέσει μες στην φωτιά χωρίς έναν ουσιώδη λόγο. Διακινδύνευε την ζωή του χωρίς να ξέρει καλά-καλά γιατί το έκανε αυτό. Ήταν, όμως, πια πολύ αργά για να αποφασίσει να γυρίσει πίσω στην Αμερική, στο Σικάγο... Αλήθεια, τι σκοπό είχε αυτό το ταξίδι; Το μόνο που ήξερε ήταν πως η Γαλλία τον καλλούσε...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 10:56 pm

ΓΕΡΟΝΤΟΚΟΡΗ

"ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΡΝΗΘΗΚΕ;" φώναξε η Ελίζα στην Ντόροθυ. Αυτή έκανε ένα βήμα πίσω "Δεσποινίς, δεν φταίω..." ψέλισε. "ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥ !!!!" φώναξε η Ελίζα και τούμπαρε ένα τραπέζι δίπλα της. "Δεσποινίς..." η Ντόροθυ οπισθοχωρούσε τρομαγμένη προς την πόρτα "Δεσποινίς Ελίζα...". "ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ !!!!" ούρλιαξε μανιασμένη η Ελίζα και κλώτσησε το τραπέζι μακριά. "Μάλιστα..." είπε τρομοκρατημένη η Ντόροθυ και έφυγε τρέχοντας. Η Ελίζα έγυρε στον τοίχο κι άρχισε να κλαίει. Γιατί δεν με θέλει ο Ρούπερτ; Τι κακό έχω κάνει; Σκέφτηκε, πήρε μια τσίγγινη πιατέλα από το πεσμένο τραπέζι και την εκσενδόνησε στην τζμαμαρία κάνοντας την 1.000 κομμάτια. "ΕΙΜΑΙ Η ΕΛΙΖΑ ΡΑΝΓΚΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΧΙ !!!!" ούρλιαξε και έπεσε, άρχισε να κυλιέται καινα κλαίει λες και πάλευε με κάποιον "ΕΙΜΑΙ Η ΕΛΙΖΑ ΡΑΝΓΚΑΑΑΑΑΑΑΝ !!!!!". Πέρασε αρκετή ώρα μέχρι να ξεπεράσει το σοκ, ανασηκώθεικε και είπε "Είμαι η Ελίζα Ράνγκαν και όποιος με κακοκαρδίζει το μετανιώνει... το μετανιώνει φριχτά..." σηκώθεικε. Στο δέρμα της είχε μπηχτεί ένα κομμάτι γυαλί από το τσαγιερό που βρισκόταν απάνω στο τραπέζι. Αιμοραγούσε. Η Ελίζα τράβηξε το γυαλί και το πέταξε στον μουσαμαδένιο πίνακα στον τοίχο, σχίζοντας τον. Η κα Ράνγκαν μπήκε έντρομη στο δωμάτιο να δει προς τι όλες αυτές οι φωνές. Αυτό που αντίκρησε ήταν ένα κατεστραμένο δωμάτιο και μια αιμόφυρτη Ελίζα. "Ελίζα;" ρώτησε βλέποντας την έτσι. "Μαμά" είπε η Ελίζα κι έτρεξε στην αγκαλιά της "Ο Ρούπερτ αρνήθηκε !!!". "Και κατέστρεψες ένα δωμάτιο μόνο γιατί απέρρηψε την πρόταση σου για αρραβώνα;" είπε έκπληκτη η κα Ράνγκαν "Ω, ναι ! Σίγουρα είσαι κόρη μου !!! Μα τώρα απομακρύνσου, θα μου γεμίσεις το φουστάνι αίματα !!!". Η Ελίζα έπνιξε έναν λυγμό "Μαμά, θέλω να τον στραγγαλίσω !!!" είπε. Η κα Ράνγκαν κούνησε χαρούμενα το κεφάλι "Θα πας στο φρέσκο αντο κάνεις ! Μπορω όωμς να καταστρέψω οικονομεικά την οικογένεια του !!!" είπε πρόσχαρα. "Ω, μαμά !!! Σε λατρεύω !!!" αναφώνησε η Ελίζα. "Πήγαινε τώρα να πληθείς και να κοιμηθείς !" είπε δήθεν αυστηρ΄η κα Ράνγκαν. Η Ελίζα χαμήλωσε το κεφάλι και καθώς έφευγε μουρμούρισε "Μια κουβέντα είναι.... στο τέλος γεροντοκόρη θα μείνω....".

(TO BE CONTINUE)

E, κι αυτοί οι Ράνγκαν. Έτοιμοι να βυθίσουν τα δόντια τους στο μεδούλι του άλλου... :pale:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 10:44 am

ΞΑΝΑ Ο ΤΕΡΡΥ...

Ο Τέρρυ πετάχηκε όρθιος, λουσμένος στον ιδρώτα. "Πάλι καλά !!!" μονολόγησε μόλις είδε πως βρίσκεται στο δωμάτιο του. "Μόνο ένας εφιάλτης..." είπε "Ένας φριχτός εφιάλτης...". Σηκώθηκε και πλησίασε το γραφείο του. Το γράμμα που ελιχε γρλαψει χτες τι βρλαδυ ήταν ακόμα εκεί. Όταν το έγραφε ανυπομωνούσε να το ταχυδρομίσει... μα τώρα ένοιωθε πως δεν ήταν ακόμα ώρα. Το έχωσε γρήγορα στο συρτάρι του. Βούρκωσε μα συγκρατήθηκε και πήγε στο σαλόνι, όπου βρίσκοταν η κυρία Μάρλοου. Αυτή δεν τον περίμενε. "Τέρρενς;" αναφώνησε "Πότε ήρθες εσύ;". "Χθες το βράδυ." είπε κοφτά ο Τέρρυ κι έκατσε στην πολυθρόνα. "Τι κάνει η Σουζάννα;" ρώτησε ανήσυχα η κυρία Μάρλοου. Ο Τέρρυ το είχε ξεχάσει εντελώς... η Σουζάννα... 1 χρόνος το πολύ... "Κυ-κυρία Μάρλοου...;" τραύλισε ο Τέρρυ. "Τέρρενς... τι έχει η Σουζάννα;" ρώτησε τρομαγμένη η κυρία Μάρλοου. Ο Τέρρυ έσφιξε το μπράτσο της πολυθρόνας. "Κυρία Μάρλοου..." είπε ο Τέρρυ "Κυρία Μάρλοου, της Σουζάννας της μένει... 1... 1 χρόνος ζωής, κυρία Μάρλοου...". Η κυρία Μάρλοου έμεινε να τον κοιτάζει άφωνη για αρκετή ώρα, μόλις βρήκε την φωνή της του ψέλισε " φύγε ". Άλλο που δεν ήθελε ο Τέρρυ, βγηκε από το διαμέρισμα. Στην είσοδο τον περίμενε μια έκπληξη. "Γεια σου Τέρρενς, τι κάνεις;" είπε ο σκηνοθέτης του θίασου του Στράντσφορντ. "Κύριε !!!" είπε έκπληκτος ο Τέρρυ. "Παιδί μου, δεν άλλαξες καθόλου ! Το κοινό σε ζητάει, Τέρρενς ! Τι θα έλεγες να έρθεις με τον θίασο για μια περιοδεία στην Β. Αμερική ως πρωταγονιστής του "Η Τρυκημία";". Μια λαμπρή ευκαιρία για τον Τέρρυ... "Θα πληρωθείς καλά, παιδί μου !" τον καθησύχασε ο σκηνοθέτης. "Φυσικά !!!" είπε ενθουσιασμένος ο Τέρρυ. Ο Τέρρυ δεν ήξερε πως η Κάντυ είχε πάρει το τρένο των 6.00 και ερχόταν ολοταχώς στην Νέα Υόρκη. "Αύριο φεύγουμε, παιδί μου" ύριο έφευγε ο Τέρρυ και μεθαύριο έφτανε η Κάντυ. Τι ατυχία....

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 3:55 pm

ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ

Ήταν ένα κρύο χειμωνιατικο πρωίνο, ίδιο σαν εκείνη την πρώτη φορά που ξεκήνισε για Νέα Υόρκη, σχεδόν 1 χρόνο πριν. Ο ήλιος χάραζε, είχε φύγει για τον σταθμό απ' τις 4.00* το πρωί, χωρίς να πει τίποτα σε κανέναν. Μόνο ένα σημείωμα είχε καρφιτσώσει στην πόρτα του Huppy Clinic, που έλεγε στον δρ Μάρτιν πως θα έλειπε για μια εβδομάδα στην Νέα Υόρκη, και πως είχε το ντουλάπι με τα ουίσκια κλειδωμένο. Ας ελπείσουμε πως θα το έλεγε στον Άρτσυ και την Άννυ. Θυμόταν ξεκάθαρα την διεύθηνση της Σουζάννας, Λεοφώρος Μπρούσλεϊ 1.239 στο Μανχάταν. Έπρεπε να βρει τον Τέρρυ, τελεία και παύλα. Ω ναι, θα το έλεγε απλά και ξάστερα στην Σουζάννα πως με τον συναισθηματικό εκβιασμό ντιπ δεν πετυψαίνει. Πως αν τον αγαπάει στ' αλήθεια, θα έπρεπε να τον αφήσει να κάνει την ζωούλα του ήσυχα κι ωραία. Ο Άλμπερτ τι να 'κανε τώρα; Τώρα θα ήταν στα μισά του Ατλαντικού, μεθαύριο θα έφτανε στην Γαλλία, στο Παρίσι, για να βρει την Μεγάλη Θεία Ελρόυ. Η Κάντυ πίστευε πως δεν υπήρχε καταλληλότερος άνθρωπος για αποστολή στην Ευρώπη από τον Άλμπερτ. Όμως κάτι της έλεγε πως την θεία δεν θα την ξανά-δουν. Ήταν 60 χρονών, πως θα μπορούσε να αντέξει επίθεση με μαχαίρι και βίαιο σύρσειμο στα πατώματα μιας πελώριας Βίλας. Άραγε ο Άλμπερτ να κατάφερνε τουλάχιστον να μάθει τι απέγινε; Αν ζει ή αν πέθανε; τουλάχιστον αυτό να μάθαινε για να ξέρουν ανπρέπει να ανοίξουν την διαθήκη της θείας ή όχι. Στο πάτωμα ήταν μια εφημερίδα, η Κάντυ την έπιασε και διάβασε "ΜΗΝΑ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΑΠΑΓΩΓΗ ΤΗΝ ΕΛΡΟΫ ΑΝΤΡΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΕΙΑ ΖΩΗΣ περισσότερα στην σελίδα 4" Η Κάντυ γούρλωσε τα μάτια "Σχεδόν 30 μέρες μετά την εξαφάνιση της Ελρόυ Άντριου και ακόμα κανείς δεν ξέρει αν ζει ή αν πέθανε. Το σίγουρο είναι πως μέχρι να μπει στο αυτοκίνητο ήταν ακόμα ζωντανή, επειδή το αίμα που έτρεχε δεν ήταν αρκετό για να πεθάνει από αιμοραγία. Φυσικά μπορεί να χτύπημα με το μαχαίρι να έγινε σε μοιραίο σημείο, όμως αυτό δεν το ξέρουμε. Οι Γερμανοί αρνούνται πεισματικά να δώσουν όποιαδήποτε πληροφορία. Κανείς δεν μπορεί να εικάσει γιατί την απήγαγαν. Σε εξέλιξη όμως έρευνες για το πόσοι ήταν μέσα στο σπίτι." Η Κάντυ ανασήκωσε το κεφάλι, δεν ήξερε ούτε και η ίδια τι να πιστεύσει...

(TO BE CONTINUE)

*=βλ. ΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΗ ΝΥΧΤΑ ΑΠ' ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΚΟΠΙΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΔευ Ιαν 28, 2013 6:26 pm

ΑΝ ΕΒΡΕΙΣ, ΠΑΡΕ

Όταν το τρένο στάθμευσε στον σταθμό της Νέας Υόρκης, η Κάντυ ξαφνικά σκέφτηκε πως έπρεπε να ανανεώσει το εισητήριο της και να πάει ως το Οχάιο, χωρίς να ξέρει γιατί. Όμως η λογική της κυριάρχεισε και βγήκε απ' το τρένο αδίστακτα. Αν γυρίσω στο Σικάγο χωρίς τον Τέρρυ να πέσει κεραυνός να με κάψει, σκέφτηκε καθώς βάδιζε με πείσμα στον σταθμό. "ΑΜΑΞΑ" είπε ξερά στην πρώτη άμαξα που πέρασε. Ο αμαξάς φρέναρε απότομα, ξαφνιασμένος. "Λεοφώρος Μπρούσλεϊ, Μανχάταν" είπε, το ίδιο ξερά, η Κάντυ μέσα από την άμαξα τώρα. Ο αμαξάς καμτσίκωσε το άλογο και ξεκήνισαν για το Μανχάταν.

**********

Η Κάντυ μόλις μπήκαν στην Λεοφώρο Μπρούσλεϊ ένοιωσε να καλμάρει κάπως. Ποιό είναι, είπαμε, το διαμέρισμα της Σουζάννας; Το 1.239 !!! Μέτραγε τα νούμερα καθώς προσπέρναγαν σπίτια... 1.237, 1.238, 1.239. "Σταματήστε εδώ, παρακαλώ !" είπε χαρωπά η Κάντυ στον αμαξά. Ο αμαξάς κόντεψε να μην γνωρίσει την φωνή της πελάτισσας του, μα φρέναρε εγκαίρως γιατί φοβόταν μήπως αυτή η αναπάντεχη ευγένια γίνει έκρηξη θυμού. Η Κάντυ κατέβηκε και χάρισε στον αμαξά ένα μεγάλο χαμόγελο "Τι σας οφείλω;". Ο άμαξας ξεροκατάπιε "Τι... τίποτα, δεσποινίς, ΑΝΤΙΟ..." η άμαξα έφυγε σβέλτα. "Μάλλον τον κέρδισε η γοητεία μου !!!" είπε η Κάντυ και καθως χαμογελούσε, πίεσε το μάγουλο με το δάκτυλο της. Η Κάντυ χάζεψε για λίγο το σπιτικό. Ο Τέρρυ, ο υπέρλαμπρος αστέρας, είχε δεχτεί να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του στην αφάνεια, με μια γυναίκα που δεν αγαπά, σε αυτό το φτωχικό διαμερισματάκι. Ω, ναι, ήταν στον δεύτερο όροφο, το θυμόταν. Η Κάντυ χτύπησε διστακτικά την πόρτα, αφού ανέβηκε τα σκαλιά. Άνοιξε η κυρία Μάρλοου. "Γεια σας..." είπε η Κάντυ στο αντίκρησμα της. "Εσείς δεν ήσαστε η δεσποινίς Κάντυ Γουάιτ Άντριου; Η πρώην του Τέρρενς;" είπε η κυρία Μάρλοου κοιτόντας την από πάνω εως κάτω. "Μάλιστα..." είπε η Κάντυ "Μήπως είναι εδώ ο τέρρυ ή η Σουζάννα;". Αν ήταν δυνατό να πεθάνεις από ένα βλέμμα, η κυρία Μάρλοου θα είχε σκοτώσει την Κάντυ ακαριαία εκείνη την στιγμή. "Ο Τέρρυ εφυγε σήμερα το πρωί για περιοδεία με τον θίασο του Στράντσοφρντ. Μέχρι το βράδυ θα έχει φτάσει στο Οχάιο." είπε η κυρία Μάρλοου, αποφεύγοντας να της αποκαλύψει που είναι η Σουζάννα. "ΣΤΟ ΟΧΑΪΟ;" είπε η Κάντυ και την έπιασε πάλι αυτό το τρομακτικό τικ στο μάτι. "Στο Οχάιο" είπε ξερά η κυρία Μάρλοου "Τίποτα άλλο;. "Όχι, αλλά..." ήταν πολύ αργά, η κυρία Μάρλοου είχε ήδη κλείσει την πόρτα στην μούρη της Κάντυ. Η Κάντυ έσφιξε τις γροθιές της, διέσχισε τον διάδρομο, κατηφόρισε τις σκάλες και βγήκε έξω στον δρόμο. Τα χείλη της έτρεμαν, μα πρόφεραν μια λέξη "Οχάιο"

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 3:28 pm

ΣΤΟ ΟΧΑΪΟ

Η Κάντυ κατέβηκε από το τρένο με το πιό έτοιμο για όλα βλέμμα της. Λες και ο Τέρρυ μπορούσε να κρύβεται σε κάθε γωνία του σιδηροδρομικού σταθμού του Οχάιο. Ένα δεκάλεπτο να κοιτάζει δεξιά-αριστερά για τον Τέρρυ με αποχαυνωμένο πρόσωπο θα το 'φαγε. Μόλις συνήλθε βγήκε από τον σταθμό και πήγε να βρει ξενοδοχείο. Στον δρόμο σκεφτόταν, άραγε πόσο καιρό να κάτσει εδώ ο θίασος; Θα τα καταφέρω να βρω τον Τέρρυ; Ο Τέρρυ πρωταγονιστής της Τρικυμίας, ο Τέρρυ-Φερδινάνδος !!!! Μήπως αυτό συμαίνει και την επάνοδο του μετά το Ροκστόουν; Μα αν δεν έγινε αυτό με την προηγούμενη φορά γιατί να γίνει με την δευτερη; Τέρρυ, θα σε βρω και θα σου μιλήσω ο κόσμος να χαλάσει...

**************

Αφού τακτοποίησε τα πράγμστα της στο δωμάτιο, κατέβηκε στην ρεσεψιόν και ρώτησε "Συγγνώμη, δεσποινίς, μήπως έφτασε ο θίασος Στράντσοφντ στο Οχάιο;". Η ρεσειονίστ κούνησε καταφατικά το κεφάλι "Ναι, θα παίξουν μόνο μια φορά και μετά θα φύγουν για την Ιντιάνα." είπε. "Μια μόνο παράστση είπατε;" είπε η Κάντυ. "Ακριβώς, δεσποινίς" είπε η ρεσεψιονίστ "Σε 2 μέρες από τώρα.". "Σε ποιο θέατρο;" ρώτησε η Κάντυ ανυπόμωνα. "Στο Ρούφ." είπε η ρεσεψιονίστ. "Ευχαριστώ !!!" είπε η Κάντυ και βγήκε έξω τρέχοντας, σταμάτησε μια άμαξα καιμπήκε μέσα "Θέατρο Ρουφ" είπε. Η άμαξα ξεκήνισε. Θα ξανάδω τον Τέρρυ στο Οχάιο, σκέφτηκε η Κάντυ χαρούμενα. Ξαφνικά μια σκιά δημιουργήθικε στο πρόσωπο της, και αν δεν μπορέσω να του μιλήσω; Μετά θα πάει στην Ιντιάνα, αρχίζω και απομακρίνομαι όλο και περισσότερο από το Σικάγο...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 6:41 pm

H ΠΡΕΜΙΕΡΑ

Η Κάντυ είχε προσπαθήσει με κάθε τρόπο να αποκτήσει πάσσο για τα παρασκήνια, μα είχε σταθεί αδύνατον. Η ταμίας είπε εκνευρισμένη και ψυχρή "Δεν υπάρχουν πάσσα για τα παρασκήνια !!!". Η Κάντυ βούρκωσε και οπισθοχώρησε αργά-αργά, όταν σηνάντισε 3 παλιούς γνωστούς. "Νηλ, Ελίζα, κα Ράνγκαν !!!!" η Κάντυ δεν μπορούσε να πειστέψει την γκανεμιά της. "Κι εσύ εδώ;" είπε ο Νηλ με την αντιπαθητική φωνή του. "Ας' την ορφανή να κλαίει την μοίρα της, αδερφούλη." είπε ειρωνικά η Ελίζα. "Ω, ναι;" είπε η Κάντυ "Τι είναι αυτά τα ράμματα στο γόνατο, Ελίζα; Ράγκμπι έπαιζες;". Η Ελίζα κοίταξε τα ράμματα απ' το γυαλί εκείνη την νύχτα "Έπεσα πάνω σε ένα γυαλί." είπε εκνευρισμένη. Η κα Ράνγκαν έκανε στροφή και απευθήνθικε στην ταμία "4 εισητήρια για την Τρυκιμία και ένα πάσσο για τα παρασκήνια, παρακαλώ." είπε. "Φυσικά !" είπε χαμογελαστή η ταμίας και της τα έδωσε όλα. Η Κάντυ ένοιωσε να πέφτει από τα σύννεφα. "ΠΩΣ;;;" ούρλιαξε. "Εσύ μην ανακατεύεσαι, ορφανή" είπαν ο Νηλ και η Ελίζα και μπήκαν μπροστά της. Η Κάντυ κοίταξε τα σατανικά τους βλέμματα. Πόση υπομονή είχε δείξει με αυτούς τους 2; Κάτι έσπασε μέσα της... "ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΑΣ, ΜΑΜΟΥΧΑΛΑ !!!!" ούρλιαξε, άρπαξε την Ελίζα από το μαλλί και την εκσενδόνησε απάνω στον Νηλ. Έπεσαν απάνω στο τραχύ χαλίκι του αυτοκινητόδρομου και γέμισαν αίματα. Η Κάντυ, όμοια με αστραπή, διέσχησε την απόσταση και πριν καλά τοπάρεις είδηση, η κα Ράνγαν ήταν φαρδιά-πλατία στο πεζοδρόμιο και η Κάντυ είχε αρπάξει κλαίγοντας την ταμία απ' τον γιακά. "ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΤΟ ΕΔΩΣΕΣ;;;; ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΑΝΓΚΑΝ;;;; ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΟΥΪΛΙΑΜ ΑΝΤΡΙΟΥ !!!!" ξεφώνιζε η Κάντυ χωρίς να κατεβάσει δευτερόλεπτο τον τόνο της φωνής της. Η κα Ράνγκαν έπιασε το πόδι της Κάντυ για να σηκωθεί "Όποια και να 'σαι, Κάντυ, είναι ανεπίτρεπτο να μπεις στα ιερά καμαρίνια της υποκριτικής τέχνης, βέβηλη !!!" η κα Ράνγκαν έτρεμε από οργή. Η Κάντυ κλώτσησε με δύναμη τον αέρα και η κα Ράνγκαν έπεσε πάλι με την μούρη. "Αφύστε με και πηγέντε αλλού να πλακωθήτε, δεσποινίς, πριν καλλέσω την ασφάλεια !!!" είπε η αντιπαθητική ταμίας. Η Κάντυ την κάρφωσε με ένα τρομακτικό βλέμμα, μα δεν της είπε τίποτα, μόνο την άφησε να σωριαστεί στο κράσπεδο. Η Κάντυ έφυγε κλαίγοντας, μακριά από τους κακούς ανθρώπους...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 11:02 pm

ΓΥΡΩ-ΓΥΡΩ ΜΙΑ ΠΟΛΗ

Με σφιγμένα δόντια και πληγωμένη περηφάνεια η Κάντυ απομακρυνόταν με γρήγορο βήμα η Κάντυ από το θέατρι Ρουφ του Οχάιο, που σε 2 μέρες θα έπαιζε ο Τέρρυ και εκείνη δεν μπορούσε να τον συναντήσει. Η κα Ράνγκαν, ο Νηλ και η Ελίζα είχαν έρθει και αυτοί στο Οχάιο, για λόγους χρηματιστηρίου. Όμως η κα Ράνγκαν δεν αρνήθηκε στην Ελίζα να πάνε στο έργο και η ταμίας δεν αρνήθηκε στην κα Ράνγκαν αυτό που είχε αρνηθεί στην Κάντυ: πάσσο για τα παρασκήνια. Η Κάντυ δεν άντεχε να περπατάει, δεν έβλεπε γιατί τα μάτια της είχαν πλυμμηρίσει από δάκρυα. Έκατσε σε ένα παγκάκι και άρχισε να κλαίει με λυγμούς. "Αυτοί οι Ράνγκαν κάποτε θα μου το πληρώσουν !!! Κάποτε θα μου το πληρώσουν !!!" η φωνή της με το ζόρι ακουγόταν. Οι περαστικοί την κοιτούσαν άλλοι με περιφρόνηση και άλλοι με συμπόνια. "Μα τίποτα δεν μπορεί να μου στερήσει τον Τέρρυ..." είπε και σηκώθηκε όρθια "Ήταν λάθος μου να τον εγκαταλείψω στο Ροκστόουν, ήταν λάθος που δεν έπρεπε να κάνω... και δεν θα το ξανά-κάνω...". Η Κάντυ σταμάτησε έναν περαστικό "Συγγνώμη, κύριε; Ξέρετε σε ποιο ξενοδοχείο βρίσκεται ο θίασος του Στράντσοφρντ;" ρώτησε. Μόλις πήρε την ποθιτή απάντηση έτρεξε στον δρόμο και πήδησε μέσα σε μια άμαξα.

*********

Ο Τέρρυ έστριψε τσιγάρο και έκατσε στο μπαλκόνι του δωματίου. Ένοιωθε πως η Κάντυ ήταν εκεί κοντά. Η Κάντυ... δεν είχε έστω μια φωτογραφία για να την θυμάται μα η μορφή της ήταν σχεδιασμένη ανεξίτηλα στο μυαλό του. Χάρις σε αυτήν είχε εγκαταλείψει εκείνο το τσαντίρι που ονομαζόταν θέατρο στο Ροκστόουν. Έπρεπε μόλις την δει να πηδήξει από την σκηνή και να την προλάβει μα δεν το έκανε. Η Κάντυ έδειχνε τόσο θλυμένη τότε. Μια άμαξα έστριψε στην γωνία και μια κοπέλα κατέβηκε από αυτήν. Ο Τέρρυ γούρλωσε τα ματια, δεν ήταν δυνατόν, μα η Κάντυ ήταν μπροστά του. "ΚΑΝΤΥ !!!!" φώναξε με όλη του την δύναμη, φοβούμενος μήπως εξαϋλοθεί ανά πάσα στιγμή. Η Κάντυ όμως σήκωσε το κεφάλι...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠεμ Ιαν 31, 2013 6:51 pm

ΦΤΟΥ ΚΙ ΑΠ' ΤΗΝ ΑΡΧΗ...

Η Κάντυ ξύπνησε, βρισκόταν στην άμαξα, είχε κοιμηθεί λίγο απ' ότι φαίνεται. Η άμαξα έτρεχε διασχίζοντας το Οχάιο. Όπου να 'ναι θα έβρεχε. Ο ουρανός ήταν γκρίζος κι ο αέρας φυσούσε δυνατά. Η άμαξα φρέναρε μπροστά σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο, "Εδώ, δεσποινίς..." είπε ο αμαξάς. Η Κάντυ έτρεξε μέσα στην ρεσεψιόν χωρίς καν να πληρώσει τον αμαξά που έμεινε σύξηλος στο κατώφλι του ξενοδοχείου. Η Κάντυ ρώτησε την ρεσεψιονίστ "Συγγνώμη, θα μπορούσατε να φωνάξετε τον κύριο Τέρρενς Γ. Γκράνζεστερ;". Η ρεσεψιονίστ κούνησε το κεφάλι δεξιά-αριστερά με βαριεστημένο ύφος "Λυπάμαι, μα ο θίασος Στράντσφορντ έχει φύγει για πρόβα..." μουρμούρισε. Η Κάντυ ένοιωσε να ανακατεύεται "Αντίο !!!" φώναξε κι έτρεξε έξω. Πήδηξε μέσα στην άμαξα που βρισκόταν ακόμη εκεί "Θέατρο Ρουφ !!!" φώναξε στον αμαξά. Η άμαξα έφυγε βολίδα ενώ η βροχή είχε αρχίσει. Πριν 1 ώρα το πολύ ήμουν εκεί και ήταν εκεί και οι Ράνγκαν, σκέφτηκε η Κάντυ. Ελπίζω να έχουν φύγει τώρα οι αχώνευτοι. Η άμαξα φρέναρε μπροστά στο θέατρο και η Κάντυ κουτρουβάλισε έξω και έτρεξε σκοντάφτοντας ως το ταμίο. "Πάλι το σκιζοφρενές κοριτσάκι;" ρώτησε η ταμίας "Τι αμαρτύες πληρώνω;". Η Κάντυ ξεφύσηξε "Συγγνώμη, είχα μια πολύ δύσκολη μέρα και το μόνο που θέλω είναι να ξαναδώ τον συμφοιτιτή μου, τον Τέρρενς. Παρακαλώ, άσε με τουλάχιστον να μπω για να τον συναντήσω τώρα που είναι μέσα και κάνει πρόβα !" είπε ικετευτικά και σπαραξικάρδια. Η ταμίας βούτηξε το πινελάκι στο βάζο με το μανό κι άρχισε να βάφει τα νύχια της "Φύγε πριν καλέσω την ασφάλεια" είπε χωρίς να σηκώσει το βλέμμα της. Η Κάντυ δάκρυσε "Παρακαλώ, ήρθα από το Σικάγο κυνηγώντας τον φίλο μου και μόνο καλά δεν έκανα με ό,τι τραβάω. Αφήστε με να μπω μέσα !!!" ψέλισε απελπισμένη. Η ταμείας απλώς κούνησε αρνητικά το κεφάλι. Η Κάντυ δεν ήξερε τι να κάνει. Και η ίδια απορρούσε πως και δεν είχε ακόμα στραγγαλίσει την ταμία. Η Κάντυ έπεσε στα 4 και σύρθηκε μέσα στο θέατρο. Η ταμίας την κατάλαβε μόνο όταν η Κάντυ είχε μπει επιτυχώς μέσα και έτρεχε στον διάδρομο προς την σκηνή. "ΦΥΛΑΚΕΣ !!!" ούρλιαζε πίσω της η ταμίας. 2 σωματόδεις τύποι εμφανίστηκαν μπροστά απ' την Κάντυ. Η Κάντυ έπεσε μπρούμιτα στο έδαφος και γλύστρισε ορμητικά ανάμεσα από τα πόδια του ενός. Τινάχτηκε όρθια και συνέχισε να τρέχει με 100. Η Κάντυ έπρεπε να φτάσει τον Τέρρυ με κάθε κόστος. Η φύλακες τρέχαν ξοπίσω της. Η Κάντυ έβγαλε τον τελευταίο άσσο που έκρυβε το μανίκι της: φώναξε με όλη της την δύναμη "ΤΕΡΡΥΥΥΥΥΥΥΥ !!!!" καθώς οι φύλακες την άρπαζαν και την τράβαγαν μακριά...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΠαρ Φεβ 01, 2013 3:53 pm

ΕΠΑΝΕΝΩΣΗ... ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ

Ο Τέρρυ ήταν όντως μέσα στην αίθουσα όταν άκουσε την φωνή της Κάντυ να φωνάζει το όνομα του. Αποκλείεται να ήταν η ιδέα του. Έτρεξε έξω και είδε που την τράβαγαν έξω. "ΚΑΝΤΥ !!!!" φώναξε. Έτρεξε προς τους δύο ''γορίλες'' που την κρατούσαν. "Αφήστε την κάτω, ατσούμπαλα παχύδερμα !!!" τους φώναξε. Αυτοί τον αγνόησαν και απλώς συνέχισαν να τραβολογάνε μακριά την Κάντυ. "ΤΕΡΡΥ !!!!" φώναξε η Κάντυ βλέποντας πως ο Τέρρυ αδυνατούσε να προφτάσει τους δύο άντρες. Όταν ο Τέρρυ βγήκε έξω, οι άντρες ήταν στην άλλη μεριά του δρόμου. "Αν δεν την αφήσετε κάτω..." τραύλισε. Οι δύο άντρες κατευθύνονταν ολοταχώς μακριά. Ο Τέρρυ, μην μπορώντας να τους φτάσει, τους πέταξε τουλάχιστον 1 τόνο πέτρες και τους στόλισε με διάφορα ''κοσμητικά'' επίθετα. Αυτοί δεν πτοούνταν ούτε κατά διάνοια. Ο ένας έγυρε πάνω απ' την Κάντυ "Λέγε γρήγορα που μένεις" της είπε άγρια. "Σε ξενοδοχείο στην άλλη πλευρά της πόλης..." ψέλλισε η Κάντυ καθώς ο Τέρρυ έτρεχε με όλη του την δύναμη προς το μέρος τους. Ο ένας απ' τους δύο τύπους έκανε ότοστοπ σε μια άμαξα. Πήδηξε μέσα στην άμαξα τραβώντας βίαια και την Κάντυ, ο δεύτερος ακολούθησε. Ο ένας απ' τους δύο άντρες είπε με την γαϊδουροφωνάρα του στον αμαξά "Στην άλλη μεριά της πόλης, όπου σε βολεύει !". Η άμαξα χύθηκε στον δρόμο και ο Τέρρυ την είδε να απομακρύνεται. Ένα άλογο ήταν δεμένο δίπλα του. Το έλυσε ενώ πήδαγε στην ράχη του. Ο ένας απ' τους δύο άντρες κοίταξε από το πίσω παράθυρο της άμαξας. "Να πάρει, μας ακολουθεί με άλογο !!!" είπε. Ο άλλος ούρλιαξε στον αμαξά "Πιο γρήγορα ρε φίλε, πιο γρήγο- ρα !!!". Το μόνιππο έσχιζε τον δρόμο ενώ το άλογο εξακολουθούσε να κερδίζει έδαφος. "Δεν θα τα καταφέρουμε !!!" είπαν ταυτόχρονα οι δύο ''γορίλες''. Ο ένας κοίταξε με κακία την Κάντυ μέσα από τα γυαλιά ηλίου του. "Στα τσακίδια, μικρούλα !!!" της είπε ενώ με το ένα χέρι άνοιγε την πόρτα και με το άλλο την έριχνε έξω. "ΤΕΡΡΥ !!!!" φώναξε στον Τέρρυ, μα δεν την είδε και συνέχισε να κυνηγάει την άμαξα. Η Κάντυ σηκώθηκε, δεν ήξερε καν που βρισκόταν. "ΤΕΡΡΥ !!!!" ξανάφώναξε, μα δεν πήρε απάντηση. Έτρεξε προς τα εκεί που είχε πάει η άμαξα και το άλογο φωνάζοντας το όνομα του Τέρρυ. Στο τέλος σωριάστηκε σε ένα παγκάκι, χωρίς να ξέρει που ήταν, τι ώρα ήταν και πόσος χρόνος είχε περάσει...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΣαβ Φεβ 02, 2013 1:42 pm

ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ

Η Κάντυ μόλις συνήλθε πήρε άμαξα και γύρισε στο ξενοδοχείο της. Μόλις μπήκε μέσα, ξεράθηκε στο κρεβάτι και κοιμήθικε. Που στο καλό να ήταν ο Άλμπερτ; Σε μια εβδομάδα θα άνοιγαν την διαθήκη της Μεγάλης Θείας Ελρόυ και δεν είχε δώσει σημεία ζωής. Μήπως η Κάντυ έπρεπε να αρχίσει να ανησυχεί; Όταν η Κάντυ ξύπνησε ήταν πλέον σίγουρη πως ο Άλμπερτ χρειαζόταν βοήθεια. Μάζεψε τα πράγματα της κι αφού δήλωσε στην ρεσεψιόν πως φεύγει και της έδωσε πίσω το κλειδί του δωματίου, έφυγε με άμαξα για το λιμάνι ενώ ο Τέρρυ γύριζε τον κόσμο ανάποδα για να την βρει. Η Κάντυ χωρίς να το ξέρει έκανε ότι είχε κάνει και στο Ροκστόουν: παράταγε τον Τέρρυ για να ψάξει τον Άλμπερτ που πιθανότατα την είχε περισσότερη ανάγκη από τον Τέρρυ. Η Κάντυ, λοιπόν, ήταν αποφασισμένη να φύγει με το πλοίο για την Γαλλία και να ψάξει τον Άλμπερτ και την θεία Ελρόυ φέρωντας το όνομα των Άντριου. Η Κάντυ πίστευε πως επιτέλους αυτό το επώνυμο θα της φαινόταν χρήσιμο. Η Κάντυ είχε φύγει από το Σικάγο πιστεύοντας πως θα λείψει το πολύ μια εβδομάδα, για να φέρει πίσω τον Τέρρυ. Είχε αφήσει μόνο ένα σημείωμα που έλεγε πως θα έλειπε μόνο αυτήν την μια εβδομάδα. Όμως η περιοδεία του Τέρρυ έκανε αυθόρμητα την Κάντυ να εγκταλείψει το αρχικό σχέδιο και να τον κυνηγήσει στην άλλη άκρη της Ακτής του Χρηματηστηρίου, στο Οχάιο. Η εβδομάδα που είχε δηλώσει δηλώσει πως θα έλειπε έλυγε σήμερα κι εκείνη αντί να πάρει το τρένο για να γυρίσει στο ασφαλές Σικάγο, έπαιρνε το πλοίο για να διασχίσει τον ωκεανό και να παει στην Γαλλία, να ρισκάρει την ζωή της για να ψάξει τον Άλμπερτ και την Μεγάλη Θεία Ελρόυ. Η Κάντυ δεν ήθελε να γυρίσει στην ασφάλεια της ρουτίνας, παρά να ξεκηνίσει μια ακόμη πτυχή στην ζωή της. Η Κάντυ μέχρι στιγμής είχε περάσει 3 κεφάλαια στην ζωή της τους Ράνγκαν, το st. Paul και το νοσοκομείο. Τώρα ξεκήναγε για το τέταρτο και μάλλον το πιό επικύνδινο που έζησε ποτέ...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΣαβ Φεβ 02, 2013 11:38 pm

ΣΤΟ ΣΙΚΑΓΟ

Η Άννυ μπήκε φουριόζα στο σαλόνι της βίλας των Άντριου. Εκεί ήταν ο Άρτσυ, ο δρ Μάρτιν και η Πάττυ που είχε έρθει άρον-άρον απ' την Φλόριντα. Όλοι την κοίταξαν ανυπόμονα. Η Άννυ έσφιξε ερμητικά το στόμα της και είπε "Τίποτα !". Όλοι έβγαλαν μια ανήσυχη κραυγή. Ο Άρτσυ σηκώθεικε όρθιος και έκανε νόημα στην Άννυ να καθήσει. Ύστερα ξερόβηξε και είπε "Λοιπόν, ας επαναλάβουμε τα όσα ξέρουμε ! Η Κάντυ πρέπει να έφυγε μέσα στην νύχτα γιατί μέχρι τις 11 εγώ και η Άννυ ήμασταν στο σπίτι της και το πρωί ο δρ Μάρτιν βρήκε στην πόρτα του ένα σημείωμα. Ο γραφικός χαρακτήρας είναι εμφανέστατα της Κάντυ. Έλεγε πως έπρεπε να λείψει μια εβδομάδα στην Νέα Υόρκη. Πάει σχεδόν 1 μήνας που η Κάντυ έφυγε και ακόμα δεν έχει δώσει σημεία ζωής. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι θα κάνουμε;". Η Πάττυ σήκωσε το χέρι. "Ναι, Πάττυ;" είπε ο Άρτσυ. "Κάποιος πρέπει να πάει στην Νέα Υόρκη για να ψάξει την Κάντυ !" είπε η Πάττυ. "Ναι !" συμφώνησε ο Άρτσυ "Μα ποιος; Εγώ έχω τις υποθέσεις των Άντριου να λύσω, ο δρ Μάρτιν έχει την κλινική να δουλεύει, η Πάττυ πρέπει να γυρίσει με το αυριανό τρένο στην Φλώριντα και...". "Εμένα μην με υπολογίζεται !" πετάχτηκε η Άννυ "Είπαμε, άντε μια φορά να τρελαθώ και να πάω στο Πίτσμπουργκμ, μα να τρέχω στην Νέα Υόρκη χαίροντας άκρας υγείας αποκλείεται !". Η πόρτα άνοιξε και μπήκε μέσα η Ελίζα. "Ελίζα;" είπαν όλοι. "Ναι, κι εγώ δεν χάρηκα που σας είδα ! Κάτι ρούχα μου ήρθα να πάρω !" είπε η Ελίζα "Και καλύτερα να πάτε στο Οχάιο να μαζέψετε την φίλη σας, τριγυρνάει στα σοκάκια και ξυλοφωρτόνει τον κόσμο !". Όλοι έμειναν έκπληκτοι από αυτό που είπε η Ελίζα. Η Κάντυ βρισκόταν στο Οχάιο, ένας Θεός ξέρει για ποιον λόγο. Τι είχε πάθει; Γιατί ήταν εκεί; "Ελίζα, περίμενε !!!" φώναξε ο Άρτσυ και βάδισε γρήγορα προς την Ελίζα. Αυτή έχωσε κάτω απ' την μασχάλη της τα ρούχα και κατευθήνθηκε προς την πόρτα "Παράτα μας !" του είπε ξερά. Ο Άρτσυ την άρπαξε από το μπράτσο μα η Ελίζα ανταπέδωσε με ένα γερό σκαμπίλι "Είπα παράτα μας, Άρτσιμπαλτ !" του είπε εκνευρισμένα, άνοιξε την πόρτα και αφού βγήκε έξω, την κοάνησε πίσω της. Οι 4 φίλοι έμειναν σύξηλοι να κοιτάζουν ή την πόρτα ή ο ένας τον άλλον. Η Κάντυ ήταν στο Οχάιο, σύμφωνα με την Ελίζα. Όμως αυτήν την στιγμή η Κάντυ διέσχιζε για τρίτη φορά στην ζωή της τον Ατλαντικό Ωκεανό...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΚυρ Φεβ 03, 2013 3:53 pm

Η ΔΙΑΘΗΚΗ

Εκείνη η νύχτα ήταν πολύ ανήσυχη. Στο τέλος αποφάσισαν να αφήσουν προσωρινά το θέμα γιατί η εξαφάνιση της Μεγάλης Θείας Ελρόυ έκλεινε μήνα και την επομένη θα ανοιγόταν η διαθήκη του δεύτερου πλουσιότερου μέλους των Άντριου.

********

Ο δικηγόρος έφτασε καθηστεριμένος, γύρω από το τραπέζι βρίσκονταν λίγα άτομα: ο Άρτσυ, η Άννυ, η Ελίζα, ο Νηλ και η κα Ράνγκαν. Είχαν πει πως ο Ουϊλιαμ Άντριου δεν μπόρεσε να παρευρεθεί επειδή αρρώστησε και η Κάντυ καθόταν να τον προσέχει. Ο δικηγόρος έριξε μερικά βλέμματα δεξιά-αριστερά για να διαβεβαιωθεί πως πλην τους 2 δικαιολογημένους, όλοι ήταν παρώντες. Άπλωσε τα μακριά και άσπρα δάκτυλα του και αφού τα άφησε μεταίωρα για λίγο πάνω από τον μεγάλο κίτρινο φάκελο, τελικά τον άρπαξε και τον άνοιξε αργά. Από μέσα έβγαλε ένα χαρτί κίτρινο, εμφανέστατα παλιό. Απάνω του ήταν καλιγραφικά γράμματα από μαύρη μελάνη. Ήταν ο γραφικός χαρακτήρας της θείας Ελρόυ. Ο δικηγόρος το ξεδίπλωσε κι αυτό έβγαλε έναν ξερό ήχο σαν το θρόισμα των ξερών φύλλων. Ο δικηγόρος έσφιξε στα χέρια του το χαρτί και ξερόβηξε δραματικά. Έπειτα ξεκήνισε: "Εγώ, η Ελρόυ Άντριου, είμαι πλέον στην γ' ηληκία και για αυτό έγραψα την διαθήκη μου. Την φαμίλια, ως γνωστών, την κατατρέχει μεγάλο θανατικό καθώς τα εγγόνια μου Άντονυ και Αλιστήαρ είναι νεκρά. Η περιουσία μου είναι μεγάλη και θα την μοιάσω όσο το δυνατόν πιο δίκαια. Ο κάθε ένας θα μείνει ευχαριστημένος. Παρακάτω αναγράφονται τα ονόματα των συγγενών μου και τι αφήνω στον κάθε ένα από αυτούς:

ΑΡΤΣΙΜΠΑΛΤ ΚΡΟΜΓΟΥΕΛ: Πολυαγαπημένε μου εγγονέ, σου αφήνω την Βίλα των Άντριου στο Λέικγουντ καθώς και όλα όσα βρίσκονται εκεί μέσα.

ΝΗΛ ΡΑΝΓΚΑΝ: Σε εσένα θα αφήσω το μισό υπηρετικό προσωπικό της οικογένειας Άντριου, καθώς και το αμάξι του μακαρίτη του Αλιστήαρ.

ΕΛΙΖΑ ΡΑΝΓΚΑΝ: Όμορφο κοριτσάκι μου, σου αφήνω το χρυσό μου πιάνο, που κι εγώ πήρα από την δική μου γιαγιά. σου αφήνω και όλα μου τα κοσμήματα.

ΚΑΡΟΛ ΡΑΝΓΚΑΝ: Κάρολ, σου αφήνω όλα μου τα άλογα, καθώς και όλα μου τα βιβλία.

ΟΥΪΛΙΑΜ-ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΝΤΡΙΟΥ: Ο πιο κοντινός κου συγγενής που με πίκρανε περισσότερο από όλους. Εσύ, παιδί μου, μιας και είσαι ο ανιψιός μου και δεν έχω δικά μου παιδιά, κερδίζεις τον τίτλο του Κόμη που είχε απονύμει στον άντρα μου η Βασίλισσα της Αγγλίας.

ΚΑΝΤΙΣ-ΓΟΥΑΪΤ ΑΝΤΡΙΟΥ: Η θετή κόρη του Ουϊλιαμ που μίσησα με όλη μου την ψυχή. μόνο και μόνο επειδή είσαι κόρη του Ουϊλιαμ θα πάρεις την καμαριέρα μου, την Ντόροθυ και τις φυτείες μου στο Μεξικό."

Ο δικηγόρος ξαναδίπλωσε το χαρτί και κοίταξε τουςέκπληκτους ακροατές "Υπάρχουν ερωτήσεις;" ρώτησε. "Όχι" είπαν όλοι. "Πολύ ωραία !" είπε ο δικηγόρος καθώς έβαζε το χαρτί στον φάκελο "Θα πρέπει ο κάθε ένας σας να πληρώσει το 20% της αξίας αυτού που κληρονόμησε στην εφορία ! Η δουλειά μου εδώ τελείωσε, καλή σας ημέρα λοιπόν !"...

(TO BE CONTINUE)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"   Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες" Icon_minitimeΤρι Φεβ 05, 2013 5:28 pm

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΑΛΜΠΕΡΤ

Ο Άρτσυ πετάχτηκε από το κρεβάτι του λουσμένος στον ιδρώτα. Κοίταξε το ρολόι του και είδε πως ήταν 3.00 π.μ. η ώρα. Κοίταξε έντρομος γύρω του ψάχνωντας να βρει... αυτό που... τέλος-πάντων, στον ύπνο του άκουγε μι φωνή να του λέει πως η Κάντυ ήταν στην Γαλλία και αυτό τον είχε ξυπνήσει και αυτό αναζητούσε τώρα. Δεν μπορούσε να προσδιορίσει αν η φωνή ήταν αντρική ή γυναικεία. Η Άννυ δίπλα του ακόμα κοιμόταν γαλήνια και βαθειά. Ο Άρτσυ δεν ήξερε τι να κάνει, δεν μπορούσε να κοιμηθεί. Κάτι ήταν κοντά του και πολύ κοντά μάλιστα. Ξάπλωσε ξανά και έκλεισε τα μάτια μα η παρουσία δεν έβγαινε από το μυαλό του. Είχα να νοιώσει αυτόν τον φόβο από 5 χρονών που νόμιζε πως ο μπαμπούλας ήταν κάτω από το κρεβάτι του. "Είσαι ώριμος άνθρωπος και λογικός, Άρτσιμπαλτ Κρόμγουελ" μουρμούρισε ο Άρτσυ "Η ιδέα σου είναι, κοιμήσου !". Όσο και να αγωνιζόταν, όμως, δεν μπορούσε να κοιμηθεί και τελικά κατέβηκε στο σαλόνι να ηρεμήσει λίγο. Άνοιξε την πόρτα του υπνοδωμάτιου και κατέβηκε στις σκάλες. Εκεί μόνο που δεν ούρλιαξε. Στον καναπέ ήταν ένας άντρας που έμοιαζε με ερημίτη, με ένα μεγάλο και αχτένιστο μούσι. Τον κοιτούσε με ένα ανέκφραστο βλέμμα μέσα από ένα ζευγάρι μεγάλα γυαλιά ηλίου που κάλυπταν ότι δεν κάλυπτε το μούσι στο πρόσωπο του πλην της μύτης. Τα ρούχα του έμοιαζαν με επαίτη. Αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η αριστοκρατική κορμοστασιά του. Ο Άρτσυ δεν ήξερε πως να αντιδράσει, μα τελικά μάζεψε το κουράγιο του και είπε επιτακτικά "Ποιος είστε και τι θέλετε τέτοιαν ώρα μέσα στο σπίτι μου;". Ο ξένος σηκώθηκε απότομα κι ο Άρτσυ έκανε ένα βήμα πίσω τρομαγμένος. Η φωνή του ξένου δεν ταίριαζε με το σώμα του: ήταν απαλή και λεία "Δεν με αναγνωρίζεις, Άρτσυ;". Ο Άρστυ τα είχε χάσει, απάντησε με την ίδια αυστηρότητα "Δεν νομίζω να έχουμε γνωριστεί ποτέ, κύριε !". Ο ξένος δεν απάντησε, μονάχα βάδισε αργά και στάθηκε στην άλλη άκρη της σκάλας "Ω, μα γνωριζόμαστε και πολύ καλά μάλιστα !" είπε. Ο Άρτσυ έκανε ένα βήμα πίσω μα κι ο ξένος ένα βήμα μπροστά. Ο Άρτσυ καθάρισε τον λαιμό του "Κύριε να έχουμε γνωριστεί, μπορεί και όχι. Όμως εγώ δεν σας αναγνωρίζω και απαιτώ να μάθω ποιος είστε και γιατί μπήκατε νυχτιάτικα μέσα στο σπίτι μου χωρίς ειδοποίηση !!!" είπε με τόνο που δεν σήκωνε αντιρρήσεις. Ο ξένος γέλασε και έβγαλε τα γυαλιά ηλίου. Ο Άρτσυ κοίταξε τα μάτια και κατάλαβε "Α-Άλμπερτ;" ψέλισε. Ο Άλμπερτ κούνησε το κεφάλι καταφατηκά "Άρτσυ, τόσο πολύ άλλαξα; Απλά έγινα όπως πριν καμιά δεκαετία !!! Στην Γαλλία δεν βρήκα την Ελρόυ, μα το σίγουρο είναι πως είναι ζωντανή... α, και ξέχασα: ΠΑΝΤΡΕΥΤΙΚΑ !!!!"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Συζητηση διχως τελος για το τελος
» Οι μνήμες, διήγημα
» Tο τέλος της ιστορίας
» Το νέο τέλος της ιστορίας
» Ενα μικρο τελος για την Καντυ.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Η δική σας πλοκή :: Ιστορίες των μελών μας-
Μετάβαση σε: