Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μάης 16, 2024 8:13 pm από akaliakoukou

» Eurovision 2024
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2024 9:56 pm από Fay

» Πασχαλινά αυγά!
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 σχολια για γραμματα απο geo

Πήγαινε κάτω 
+13
arwyn-t
maribu79
akaliakoukou
dolly
nuitetoile21
juliet
ΜΙΜΙ
Aldebaran
nina
geobacter
nansecrets
elpidaki
ariathniM
17 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ηλικία : 50
Registration date : 19/05/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 12:13 pm

Νατο Αλερικούλες μου!!!!!! ήρθε επιτέλους η στιγμη που περιμένατε!!!!!!
η Κάντυ καταλαβε οτι ο μικρουλης Μπερτ κατι ήθελε να της πει και του ζητα να της το αποκαλήψει!!!!!!! Τελικά το μόνο που χρειαζόταν ήταν ένα μαυσωλείο, γιατι , το πενθος μας φέρνει πιο κοντα!!!!! Την πηγενε κι αυτός ο κουτος βολτες σε εξοχες κι αηδιες σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 889631 σε νεκροταφεία για κανα κολυβάκι, να την πάθει την κατάθληψη η νέα να της φανει κι ο Αλμπερτ ακόμα λουκουμι.... αμ πως σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 735403 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 735403
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 12:20 pm

ariel έγραψε:
Νατο Αλερικούλες μου!!!!!! ήρθε επιτέλους η στιγμη που περιμένατε!!!!!!
η Κάντυ καταλαβε οτι ο μικρουλης Μπερτ κατι ήθελε να της πει και του ζητα να της το αποκαλήψει!!!!!!! Τελικά το μόνο που χρειαζόταν ήταν ένα μαυσωλείο, γιατι , το πενθος μας φέρνει πιο κοντα!!!!! Την πηγενε κι αυτός ο κουτος βολτες σε εξοχες κι αηδιες σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 889631 σε νεκροταφεία για κανα κολυβάκι, να την πάθει την κατάθληψη η νέα να της φανει κι ο Αλμπερτ ακόμα λουκουμι.... αμ πως σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 735403 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 735403

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nansecrets
Candy Star
Candy Star
nansecrets


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Ηλικία : 47
Registration date : 01/10/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 3:38 pm

ariel έγραψε:
Νατο Αλερικούλες μου!!!!!! ήρθε επιτέλους η στιγμη που περιμένατε!!!!!!
η Κάντυ καταλαβε οτι ο μικρουλης Μπερτ κατι ήθελε να της πει και του ζητα να της το αποκαλήψει!!!!!!! Τελικά το μόνο που χρειαζόταν ήταν ένα μαυσωλείο, γιατι , το πενθος μας φέρνει πιο κοντα!!!!! Την πηγενε κι αυτός ο κουτος βολτες σε εξοχες κι αηδιες σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 889631 σε νεκροταφεία για κανα κολυβάκι, να την πάθει την κατάθληψη η νέα να της φανει κι ο Αλμπερτ ακόμα λουκουμι.... αμ πως σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 735403 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 735403

Εισαι απιστευτη!!!!! Πανω κατω τα ιδια θα εγραφα!!!!!
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684

Μα ειναι ολα τοσο ξεκαθαρα πλεον! Παρακαλω ariel δεν προσεξες στο προηγουμενο γραμμα του που υπογραφει ως Big Bert??? Μην γραφεις μικρουλης γιατι μεγαλωσε..
Παντως η αληθεια ειναι πως τα γραμματα δεν μας δειχνουν τιποτα το ιδιαιτερο, και ειμαστε ακομα σε εκρεμμοτητα. Ελπιζω να φιλοτιμηθει η Μιζουκι και να γραψει κατι συγκεκριμενο στην "παραγραφο" που ολοι περιμενουμε με αγωνια!! (αυτο που δεν καταλαβα ειναι απο ποσες σελιδες θα πρεπει να αποτελειται η παραγραφος για να μας δωσει με σαφηνεια ενα ξεκαθαρο τελος.!!!!!) σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 315913
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 4:38 pm

Μαλλον λιγο περιεργα τα εννοειτε εσεις οι Αλμπερτικες τα ερωτικα γραμματα σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 889631 Συνηθως η προσφωνηση ενος τετοιου γραμματος θα επρεπε να ειναι κατι σαν "αγαπη μου", "καλη μου" και η αποφωνηση "με ολη μου την αγαπη", ή τελωσπαντων κατι τετοιο! Για ερωτευμενους μιλαμε, οχι για συμπεθερους σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 4:50 pm

juliet έγραψε:
Συγγνώμη βρε παιδιά μεταξύ σοβαρού και αστείου, διχασμένη προσωπικότητα είναι η Κάντυ και δεν μπορεί να του βρει μία προσφώνηση, μία little birt, μία Mr Albert, μία prince of the hill, κομμάτια τον έχει κάνει, μία ζέστη, μία κρύο...από οικειότητα πιο καλά ήταν με την αμνησία, lol! lol! lol! lol! lol! τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν ήθελε να το αποκαλύψει, lol! lol! lol!

Πάντως δεν βλέπω και κανέναν έρωτα από μεριά της και που είναι το κομμάτι της εξέλιξης της σχέσης τους; μεταξύ μας η Μιζούκι μου φαίνεται πως βαρέθηκε να το γράψει...και το εριξε στα γενικού περιεχομένου lol!

Aυτό το κουλό με το Mr Albert δεν το έχω καταλάβει... ίσως η Hitomi να μπορούσε να μας εξηγήσει πως λειτουργεί ως προσφώνηση... Για τις υπόλοιπες προσφωνήσεις, νομίζω πως η Κάντυ ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα.
Η σχέση της με τον Άλμπερτ είναι λίγο περίεργη. Είναι και ο Πρίγκηπάς της, μιά οπτασία μυθοποιημένη από το παρελθόν της, και ο θείος Γουίλιαμ που την υιοθέτησε, και ο μεγάλος της αδερφός με τον οποίο συγκατοίκησαν κοντά δυό χρόνια και ο νέος της έρωτας ( σύμφωνα με εμάς τις Αλμπερτικιές). Έτσι, ξεκινά να τον αποκαλεί με όλες τις παραπάνω ιδιότητες μέχρι να δει ποιά θα δεχτεί ο Άλμπερτ.
Αρχικά είναι ο Πρίγκηπας... Της το κόβει στο δεύτερο γράμμα
Στην πορεία, ο θείος και πατέρας;;; Και αυτό της το ξεκόβει...
Μετά, ο αδερφός - φίλος όπου τον αποκαλεί με το ίδιο όνομα που τον φώναζε η αδερφή του... της γράφει πως μεγάλωσε πιά... (Big Bert)
Και περιμένει να δει πως θα πάρει το Mr...

Αναμένω την απάντηση του Άλμπερτ ώστε να δω πώς θέλει να είναι τελικά η σχέση τους... scratch

_________________
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 4:52 pm

domniki έγραψε:
Μαλλον λιγο περιεργα τα εννοειτε εσεις οι Αλμπερτικες τα ερωτικα γραμματα σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 889631 Συνηθως η προσφωνηση ενος τετοιου γραμματος θα επρεπε να ειναι κατι σαν "αγαπη μου", "καλη μου" και η αποφωνηση "με ολη μου την αγαπη", ή τελωσπαντων κατι τετοιο! Για ερωτευμενους μιλαμε, οχι για συμπεθερους σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684

Στην αλληλογραφία Κάντυ - Τέρρυ στο μάνγκα έχει γράψει κανείς από τους δυό κάτι τέτοιο;;; σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 5036 Ρωτώ γιατί μου λείπουν τεύχη...

_________________
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arwyn-t
Candy Star
Candy Star
avatar


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1071
Ηλικία : 47
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 20/05/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 5:17 pm

domniki έγραψε:
Μαλλον λιγο περιεργα τα εννοειτε εσεις οι Αλμπερτικες τα ερωτικα γραμματα σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 889631 Συνηθως η προσφωνηση ενος τετοιου γραμματος θα επρεπε να ειναι κατι σαν "αγαπη μου", "καλη μου" και η αποφωνηση "με ολη μου την αγαπη", ή τελωσπαντων κατι τετοιο! Για ερωτευμενους μιλαμε, οχι για συμπεθερους σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684

Ερωτα θελετε;

Το παρακατω ειναι το τελευταιο γραμμα της Καντυ προς τον Αλμπερτ, το γραμμα που κλεινει τη νουβελα, μεταφρασμενο εδω και χρονια απο μια κοπελα στο CandyTerry's Paradise. Σας το κανω αντιγραφη/επικολληση και κανω εντονα τα σημεια που εχουνε ενδιαφερον.

******

Candy's Letter to Albert
(translated by Hitomi Fujii)


Dear William Albert Ardlay,

I read your letter over and over. It is not easy for every one to carry on their own life. Now I realize it. And I'm so glad that I feel you are much closer to me. I'm also happy to know about George and Anthony's mother. It is very beautiful to get to know people in my life. Many years have passed since I met you at Pony's hill. Since we met at first, there have been many sad "good-byes". But I believed that tomorrow will come. The badge is ringing at my chest. When you go and travel, please take me with you anywhere! If you say No, I'm going with you! Oh, Albert...It is wonderful to live! Wow! I can't sleep tonight! I'm so excited to think what happens tomorrow! When the door is knocked, then you might be there, Albert! I'm so grateful to my parents. Because if they didn't leave me at Pony's Home, I would not have met Albert. Oh, Sister Pony says don't stay up late. She always treats me as a baby. Well, I'm going to have a wonderful dream tonight. Good Night, Albert.

With love,
Candice White Ardlay

********

Αχ Αλμπερτ, μπαμπακοαδερφουλη μου, νταγκα ντουγκα κανει η καρφιτσα στο στηθος μου, δεν μπορω να κοιμηθω, θελω με το ζορι βρεξει χιονισει να ταξιδεψω μαζι σου, ουτε γονεις θελω ουτε τιποτα, πεφτω για υπνο με ονειρα γλυκα, με αγαπη.

Τι απο τα παραπανω δεν κολλαει;;; Παρτε το για τεστ.

Επισης, θυμαμαι αμυδρα ενα "I loved you", ενω εδω βλεπω "with love". Χμμμ....


σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 125220


Υ.Γ.Παρεπιπτοντως, η Χιτομι Φουτζι δεν νομιζω να ειναι η δικια μας η Χιτομι, ε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobacter
Candy Fan
Candy Fan
geobacter


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ηλικία : 50
Τόπος : Scotland
Αγαπημένος χαρακτήρας : Mizuki
Registration date : 15/04/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 5:41 pm

Να πω κατι σχετικα με το καινουριο γραμμα και τα Μιστερ Αλμπερτ.

Στην Ιαπωνικη κουλτουρα μπορει μεχρι και να δολοφονηθεις αν οι τροποι σου δεν ειναι αψογοι και δε χρησιμοποιεις τη σωστη προσφωνηση για καποιον, ειδικα καποιον μεγαλυτερο σου - δειτε αρθρο εδω

http://www.guardian.co.uk/world/2002/jun/09/jonathanwatts.theobserver

Η Χιτομι δεν μου το εξηγησε ακριβως ετσι με τις δολοφονιες δηλαδη, αλλα μου ειπε πως στα γραμματα οι προσφωνησεις δεν ειναι τιτλος τυπικοτητας - μαλλον η Μιζουκι ψιλομπερδευε τη Δυτικη και Ανατολικη κουλτουρα που και που στην ιστορια

Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nansecrets
Candy Star
Candy Star
nansecrets


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Ηλικία : 47
Registration date : 01/10/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 5:43 pm

Ο παρορμητισμος της καντυ ειναι γνωστος σε ολους μας. δεν βλεπω κατι περισσοτερο απο οτι γραφει ουτε στις σειρες που ξεχωρισες arwyn-t. Με το ζορι να βγαλετε ιστορια.. Οσο για τον ενθουσιασμο της κι αυτος λογικος μου φαινεται γιατι ακομα συνειδητοποιει καταστασεις, σχεσεις και συναισθηματα με ολους γυρω της ακομα και με τον Αλμπερτ που μπαινουν σε νεα φαση. Εκπληξη και ενθουσιασμο δειχνει. κι οσο γιατην φραση:
"I'm so grateful to my parents. Because if they didn't leave me at Pony's Home, I would not have met Albert." θεωρω απλα οτι ειναι λιγο τραβηγμενη να λεγεται αλλα λογω ενθουσιασμου, παρορμητισμου και των συναισθηματων της στιγμης που γραφει ειναι απολυτως αναμενομενη.

with love...(φαντασια που την εχετε!!!!! σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 720684 )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 5:54 pm

geobacter έγραψε:
Να πω κατι σχετικα με το καινουριο γραμμα και τα Μιστερ Αλμπερτ.

Στην Ιαπωνικη κουλτουρα μπορει μεχρι και να δολοφονηθεις αν οι τροποι σου δεν ειναι αψογοι και δε χρησιμοποιεις τη σωστη προσφωνηση για καποιον, ειδικα καποιον μεγαλυτερο σου - δειτε αρθρο εδω

http://www.guardian.co.uk/world/2002/jun/09/jonathanwatts.theobserver

Η Χιτομι δεν μου το εξηγησε ακριβως ετσι με τις δολοφονιες δηλαδη, αλλα μου ειπε πως στα γραμματα οι προσφωνησεις δεν ειναι τιτλος τυπικοτητας - μαλλον η Μιζουκι ψιλομπερδευε τη Δυτικη και Ανατολικη κουλτουρα που και που στην ιστορια

Smile

Α αυτό φταίει και έλεγα το είναι.... scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nansecrets
Candy Star
Candy Star
nansecrets


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Ηλικία : 47
Registration date : 01/10/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 5:57 pm

juliet έγραψε:
geobacter έγραψε:
Να πω κατι σχετικα με το καινουριο γραμμα και τα Μιστερ Αλμπερτ.

Στην Ιαπωνικη κουλτουρα μπορει μεχρι και να δολοφονηθεις αν οι τροποι σου δεν ειναι αψογοι και δε χρησιμοποιεις τη σωστη προσφωνηση για καποιον, ειδικα καποιον μεγαλυτερο σου - δειτε αρθρο εδω

http://www.guardian.co.uk/world/2002/jun/09/jonathanwatts.theobserver

Η Χιτομι δεν μου το εξηγησε ακριβως ετσι με τις δολοφονιες δηλαδη, αλλα μου ειπε πως στα γραμματα οι προσφωνησεις δεν ειναι τιτλος τυπικοτητας - μαλλον η Μιζουκι ψιλομπερδευε τη Δυτικη και Ανατολικη κουλτουρα που και που στην ιστορια

Smile

Α αυτό φταίει και έλεγα το είναι.... scratch


Ναι κι εγω..!!!!! Τωρα λυθηκε η απορια μου... lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobacter
Candy Fan
Candy Fan
geobacter


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ηλικία : 50
Τόπος : Scotland
Αγαπημένος χαρακτήρας : Mizuki
Registration date : 15/04/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 6:02 pm

Α, παιδια, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας :o

Εγω προτιμαω να ειμαι ανοιχτομυαλη στις επιρροες απο τις διαφορετικες κουλτουρες - η ομορφια της ιστοριας ισως ειναι ακριβως επειδη συνδυαζει το παραδοσιακο με το μοντερνο Very Happy

Λετε η Μιζουκι να μην μπορει να κοιμηθει τα βραδυα επειδη εμεις παλευουμε να καταλαβουμε το (μαλλον ακατανοητο) μηνυμα της ιστοριας της; lol!

Προσωπικα (οπως εχω ξαναπει) καρφι δε μου καιγεται με ποιον γκομενο εκατσε η Καντυ στο τελος. Η ιστορια εχει πολυ περισσοτερα να προσφερει στον αναγνωστη και θεατη περα απο τις ερωτοδουλειες των ηρωων, χιχιχι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 6:04 pm

arwyn-t έγραψε:


******

Dear William Albert Ardlay,
I read your letter over and over. It is not easy for every one to carry on their own life. Now I realize it. And I'm so glad that I feel you are much closer to me. I'm also happy to know about George and Anthony's mother. It is very beautiful to get to know people in my life. Many years have passed since I met you at Pony's hill. Since we met at first, there have been many sad "good-byes". But I believed that tomorrow will come. The badge is ringing at my chest. When you go and travel, please take me with you anywhere! If you say No, I'm going with you! Oh, Albert...It is wonderful to live! Wow! I can't sleep tonight! I'm so excited to think what happens tomorrow! When the door is knocked, then you might be there, Albert! I'm so grateful to my parents. Because if they didn't leave me at Pony's Home, I would not have met Albert. Oh, Sister Pony says don't stay up late. She always treats me as a baby. Well, I'm going to have a wonderful dream tonight. Good Night, Albert.

With love,
Candice White Ardlay

********

Αχ Αλμπερτ, μπαμπακοαδερφουλη μου, νταγκα ντουγκα κανει η καρφιτσα στο στηθος μου, δεν μπορω να κοιμηθω, θελω με το ζορι βρεξει χιονισει να ταξιδεψω μαζι σου, ουτε γονεις θελω ουτε τιποτα, πεφτω για υπνο με ονειρα γλυκα, με αγαπη.

Τι απο τα παραπανω δεν κολλαει;;; Παρτε το για τεστ.

Επισης, θυμαμαι αμυδρα ενα "I loved you", ενω εδω βλεπω "with love". Χμμμ....


σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 125220


Υ.Γ.Παρεπιπτοντως, η Χιτομι Φουτζι δεν νομιζω να ειναι η δικια μας η Χιτομι, ε;

Το οτι τον αποκαλεί Dear William Albert Ardlay, το παραβλέπουμε, είπαμε φταίει η τυπικότητα, όταν το έλεγε Little Birt πχ, δεν υπήρχε θέμα τυπικότητας μετά προέκυψε, άντε να το καταπιώ και αυτό γιατί με τόσους τίτλους και ιδιότητες μπερδεύτηκε το κοριτσάκι... (συμπάσχω μη νομίζετε) lol!
αλλά συγγνωμη ερωτα δεν βλέπουμε πουθενά, το crest είναι οικογενειακό κειμήλιο ένα πράγμα (η σύνδεση της με την οικογένεια του Άλμπερτ ) και εκεί με παραπέμπει και η φράση της για τους γονείς της. Γιατί όπως και να το κάνουμε στην οικογένεια που δεν είχε αλλά απέκτησε ανεφέρετε και όχι στον άντρα που της ξύπνησε τον έρωτα, μη κοροιδευόμαστε...
Από τη στιγμή που υπάρχει αμφισβήτηση στον έρωτα (και όχι μόνο από μένα αλλά έχετε και μεγαλη αντιπολίτευση) δεν μπορούμε να το αποδεχτούμε...παρα είναι αμφιλέγομενο και ανοιχτό στην ερμηνεία. Sorry αλλά ερωτικό δεν είναι, οικογενειακό ναι και συναισθηματικό. Η Candy είναι ταξιδιάρα ψυχή, βαρέθηκε το κοριτσάκι να ζει στο λόφο...

Όσο για τον Τέρυ που κάνετε οτι παραβλέπετε τα σχόλια το να ξεπεράσεις τον ένα δεν σε κάνει και αυτόματα ερωτευμένο με τον άλλο...νομίζω οτι αυτό νοείται, η συνήθεια να τρέχετε τον Τέρυ πίσω από το άρμα σας για να αποδείξετε οτι κάτι υπάρχει μεταξύ Κάντυ-Άλμπερτ είναι άτοπη...
Κάντυ-Άλμπερτ θέλω να δω...Κάντυ-Τέρυ είδα...ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arwyn-t
Candy Star
Candy Star
avatar


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1071
Ηλικία : 47
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 20/05/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 7:04 pm

Οσον αφορα το Γιαπωνεζικο εθιμοτυπικο και τις προσφωνησεις, εχω να προσθεσω οτι το "-san" που δινεται ως "κυριε", πχ Αλμπερτ-σαν= κυριε Αλμπερτ, δεν ειναι το κυριε/mister κανονικα. Ειναι απλα προσφωνηση ευγενειας προς εναν μεγαλυτερο ή σε ηλικια ή σε κοινωνικη θεση. Το οτι αποκαλει συνεχεια η Καντυ τον Αλμπερτ Αλμπερτ-σαν στα Γιαπωνεζικα ειναι οντως θεμα εθιμοτυπικου. Πολυ σωστα στις μεταγλωττισεις τις δυτικες, Ελληνικα, Γαλλικα, Ιταλικα, Ισπανικα, η Καντυ παυει να αποκαλει τον Αλμπερτ "κυριε" απο το νοσοκομειο και μετα, οταν δηλαδη δεν ειναι πια παιδι που μιλαει με μεγαλυτερο, αλλα εφηβη.

Χαρακτηριστικα παραδειγματα ιδιου Γιαπωνεζικου εθιμοτυπικου εχω ακουσει και σε δυο αλλες σειρες. Δυο καρατσεκαρισμενα ερωτευμενες κοπελες συνεχεια αποκαλουσανε "-σαν" το αντικειμενο του ποθου τους, Αντζιν-σαν η Μαρικο τον Τζων Μπλακθορν στο "Σογκουν", και Νταϊσούκε-σαν η Χικαρου τον Νταϊσουκε στο "Grendizer". Και στις δυο περιπτωσεις οι κοπελες ειναι μικροτερες σε ηλικια και χαμηλοτερης κοινωνικης θεσης οσον αφορα την αυστηρη Γιαπωνεζικη νοοτροπια. Μαλιστα σε δυο διαφορετικες πηγες στο Ιντερνετ διαβασα οτι ακομα και παντρεμενα ζευγαρια δεν ειναι ασυνηθιστο να αποκαλουν ο ενας τον αλλον με το -σαν!

Ωπα! Τωρα το ειδα!
It is still customary to use the honorific suffix 'san' even when addressing a friend. To fail to do so suggests familiarity or a lack of respect.
Και περιμενετε η Μιζουκι σε παιδικη νουβελα που περναει σαραντα κυματα ελεγχου να εχει την Καντυ να μη λεει '-σαν' τον Αλμπερτ; Αν μητι αλλο, τον σεβασμο της δεν τον χανει!

Απο κει και περα, η ιδια αυστηρη Γιαπωνεζικη εθιμοτυπικοτητα ισχυει και στον τροπο γραφης γραμματων. Θα ητανε ενδιαφερον να μας ελεγε μια αντικειμενικη πηγη αν ο τροπος που γραφουνε Καντυ και Αλμπερτ ειναι φιλικος, αδελφικος ή απο ενα σημειο και περα περναει σε ερωτικα υπονοουμενο επιπεδο. (*) Υπαρχει διαφορα στην επιλογη λεξεων, χρονων ρηματων και συνταξης σε καθε περιπτωση, που ειναι ομως κατανοητη μονο στα Γιαπωνεζικα, διοτι κατι αντιστοιχο στις δυτικες γλωσσες δεν υπαρχει και δυσκολα αποδιδεται με τη σωστη αποχρωση.

Γενικα η Γιαπωνεζικη γλωσσα ειναι τελειως διαφορετικη, με διαφορετικη εννοια γραμματικης και συνταξης. Γι' αυτο και τα on-line μεταφραστικα προγραμματα δεν μπορουν να την "πιασουν" κατανοητα, διοτι η ιδια λεξη μπορει να σημαινει τρια διαφορετικα πραμματα αναλογα με το σε ποια προταση και κατασταση ειναι.


study


(*) Πριν χρονια ειχα ακουσει απο Ελληνιδα φαν οτι καποια Γιαπωνεζα που απλα εριξε μια ματια στα γραμματα Καντυ-Αλμπερτ ειχε πει οτι το στυλ γραφης παει σιγα σιγα απο επισημο σε φιλικο σε ερωτικο για τη γιαπωνεζικη νοοτροπια. Δεν ξερω αν ισχυει οντως αυτο, σας λεω τι μου ειπανε, πειτε το ραδιο αρβυλα αν θελετε.

Προσωπικα, εγω τον Αλμπερτ αρεσω. Η Καντυ μου ειναι αδιαφορη, διοτι την θεωρω απο αναληθοφανη μεχρι χαζοβιολα. Αμα ο Αλμπερτ πει οτι θελει Καντυ, ας την παρει, αν βρει καλυτερη, με γεια του με χαρα του.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την arwyn-t στις Σαβ Ιουν 05, 2010 7:10 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : προσθηκη)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 32
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 7:40 pm

αχ αυτα τα ερμα τα γραμματα!!!!!
οπως θελει τα μεταφραζει και τα ερμηνευει ο καθενας!!!!!!!!!!!
πυργος της βαβελ!!!!!!!

για μενα παντως μπορει να μην ειναι φουλ ερωτικα αλλα ειναι γλυκα και συναισθηματικα......
δεν ξεχνω και το γεγονος οτι ειναι παιδικο (εεε δεν μπορει να προχωρησει και σε λεπτομερειες!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 9:19 pm

αργουην για ποιον σογκουν ομιλεις για το γνωστο σηριαλ από την δεκαετια του 80;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arwyn-t
Candy Star
Candy Star
avatar


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1071
Ηλικία : 47
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 20/05/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 9:21 pm

ariathniM έγραψε:
αργουην για ποιον σογκουν ομιλεις για το γνωστο σηριαλ από την δεκαετια του 80;

Ναι! Γι'αυτο! Αντζιν-σαν και Μαρικο-σαν και αχ ο ερωτας ο τραγικος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 9:22 pm

το εχεις παραγγειλει ή το θυμασαι από τοτε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arwyn-t
Candy Star
Candy Star
avatar


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1071
Ηλικία : 47
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 20/05/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 9:26 pm

ariathniM έγραψε:
το εχεις παραγγειλει ή το θυμασαι από τοτε;

Το θυμαμαι χαρακτηριστικα. Και ειχα νοικιασει το πρωτο μερος σε DVD ενα φεγγαρι, αλλα το δευτερο μετα δεν το πετυχα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 9:28 pm

κριμα βρε αργουην που δεν μπορουμε να τα ξαναβρουμε αυτα τα σηριαλ, εγω το θυμαμαι αχνα, χρονια πάνε , εσεις στην Αθηνα ειστε καλα τα βρισκετε , εδω δυσκολο!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arwyn-t
Candy Star
Candy Star
avatar


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1071
Ηλικία : 47
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 20/05/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 9:32 pm

ariathniM έγραψε:
κριμα βρε αργουην που δεν μπορουμε να τα ξαναβρουμε αυτα τα σηριαλ, εγω το θυμαμαι αχνα, χρονια πάνε , εσεις στην Αθηνα ειστε καλα τα βρισκετε , εδω δυσκολο!!

Δεν ειμαι Αθηνα, ειμαι Καβαλα!

Αλλα, υπαρχει ευκολα το Σογκουν, μπορω να το βρω και να στο δωσω.

Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 32
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 9:33 pm

καβαλα?????? ουαου!!!!! πολυ ωραια ποληηηηη!!!!! ηρθα φετος εκδρομουλα και ενθουσιαστηκα!!!!!!! κριμα να μην σε γνωριζα......θα συναντιομασταν......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ηλικία : 50
Registration date : 19/05/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Ιουν 07, 2010 1:44 am

Βρε παιδια καλη η κουβέντα για τις προσφωνήσεις, αλλα για τα γράμματα ουσιαστκα σχόλια δεν βλεπω....
Το 5ο γράμμα είναι ενας κοινωνικός καταπελτης, δεν είναι κριμα να περνα απαρατήρητο γιατι δεν έχει ερωτικα στοιχεία (οχι οτι τα αλλα έχουν, αλλα λέμε τωρα lol! )
Προσεξτε λίγο τί γράφει το κορίτσι μετα τα αλογάκια και τις χαρουλες του γενεθλιου πάρτυ της.

Ah, it was fun to be in Chicago after a long time.

What was particularly amusing was when we met Director Leonard of St Joanna’s hospital.

My God, Director Leonard, he looked so panicked, it was so funny that I couldn’t stand watching him.

Because you know, he put you in the sickroom, in the so-called “Unlucky Room No. 0” where they put someone without money or homeless person unwillingly in. Even though you had got injured in a train accident and lost your memory. The room No.0 is the worst place I can imagine. I think it’s improper that such a room ever exist in a hospital, though.When you said, “Thank you for all you had done for me at that time.” he was sweating. (Ha-ha). He deserved it because he misunderstood our relationship accusing me of being immoral and fired me!

But he learned a good lesson because of you and me, so the room No. 0 was abolished and the hospital became a friendly hospital with the common touch. We did something good to Chicagoans, I would say.

Μιλάει για τα αθλια δωματια των νοσοκομειων, που δεν θα έπρεπε να υπαρχουν, και εκει πετουσαν (και πετουν ) τους φτωχους.

Μιλάει για την αδικη απόλυσή της, με την κατηγορία οτι ήταν ανηθηκη, χωρις ποτε να της δωθει η ευκαιρια να απολογηθει και να εξηγησει τη σχέση της με τον Αλμπερτ.

Και τελικα λέει οτι έκαναν ενα καλο στο Σικαγο, αφου το δωματιο 0 εγινε κανονοκο δωματιο, χαρις, των δυο τους.

Δεν αξίζουν αυτα κάποιο σχόλιο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιουν 30, 2010 10:40 am

Geo μου, κανένα νεώτερο από τα γράμματα;;;; σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 951845 Είμαστε και σε κρίσιμο σημείο... σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 35868

_________________
σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobacter
Candy Fan
Candy Fan
geobacter


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ηλικία : 50
Τόπος : Scotland
Αγαπημένος χαρακτήρας : Mizuki
Registration date : 15/04/2010

σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σχολια για γραμματα απο geo   σχολια για γραμματα απο geo - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιουν 30, 2010 7:16 pm

Ασε τιποτα, ξεραιλα... η μεταφραστρια ειναι διακοπες στην Ιαπωνια... οποτε... δε βλεπω να δουμε νεοτερα αυτες τις μερες.

Νομιζω αλλα 2 γραμματα μεινανε και αυτα ειναι ηδη δημοσιευμενα αλλα ηθελε να τα μεταφρασει και αυτη για να βελτιωσει το νοημα.

Για να δουμε... θα σας πω παντως αν στειλει κατι, μην ανησυχεις! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
σχολια για γραμματα απο geo
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Δύο χρόνια μετά-Τα γράμματα
» Μα είναι τόσο φυσικό - σχόλια αναγνωστών
» Εκκαθάριση Τα σχόλια.
» σχολια για το ''το φικ της nuitetoile''
» New York Story, by Mercurio

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες-
Μετάβαση σε: