Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μάης 16, 2024 8:13 pm από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2024 9:56 pm από Fay

» Πασχαλινά αυγά!
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.

Πήγαινε κάτω 
+9
Turrican
ntmhx
akaliakoukou
domniki
candyholic1
nana
Lina
Λορένα
nefelh
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2007 12:42 pm

Πήγαινε εδώ : http://www.candyterry.com/ccnovels/ccnovels.html

και εδώ : http://www1.freewebs.com/candycandynation/

εκτός αν τα έχεις δει ήδη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lina
Newbie
Newbie
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Registration date : 11/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2007 12:45 pm

Λορένα μου ευχαριστώ πολύ!

τι πιστεύεις; θα συνεχιστεί η ιστορία ή τζάμπα ελπίζουμε και αγωνιούμε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2007 12:53 pm

Ναι, πιστευω πως θα βρουν τρόπο. Η Μιζουκι έχει τύψεις. Οι εταιριες μετα από ψηφοφορίες των φαν σε όλο τον κόσμο, έδειξαν ξανά ενδιαφέρον. Η Μιζουκι πάλι σε κάποιο γράμμα της, (θα το βρεις στην πιο πάνω διευθ.) λέει πως το τέλος της καντυ, κοντευει να ολοκληρωθεί στο μυαλό της. Νομιζω πως ψάχνουν τρόπο να παραμερισουν την Ιγκαράσι. Αλλά δε νομίζω να γίνει γρήγορα. Δεν είναι και τόσο ευκολα τα πράγματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lina
Newbie
Newbie
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Registration date : 11/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2007 12:58 pm

απ'όλα όσα διάβασα και διαβάζω το μόνο που μπορώ να δεχτώ με σιγουριά είναι ότι η Μιζούκι αγαπάει πραγματικά την Κάντυ...δεν είναι απλώς ένα βιβλίο που έγραψε και της απέφερε κέρδη....αντίθετα με την ακατανόμαστη την Ιγκαράσι...που αγάπησε μόνο τα κέρδη....αυτό που με ανησυχεί είναι το γράμμα της Μιζούκι που ανέφερα παραπάνω....τι συμπέρασμα βγάζεις από αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2007 1:30 pm

Το διάβασα το γράμμα, όπως διάβασα και τα υπόλοιπα γράμματα της Μιζούκι, που είναι στην πιο πάνω διευθ. που σου έδωσα. Το συγκεκριμενο γράμμα, δεν έχει ημερομηνια, και έτσι δεν ξερω ποτε το έγραψε. Τα άλλα που έχουν ημερομηνιες, ξεκινουν πιο αισιόδοξα (με υπόσχεση για συνέχεια δηλαδή, σύντομα), και καταλήγουν απαισιόδοξα, αλλά και πάλι αφηνουν μια αμυδρή ελπιδα. Εσυ που μπορεις να μεταφράσεις τα γιαπωνέζικα μπορεις να μπεις σε πολλά site. Βάλε το όνομα της Μιζουκι στο google και μπες όπου βρεις. Εγώ περιορίζομαι στα αγγλικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lina
Newbie
Newbie
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Registration date : 11/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2007 1:35 pm

θα κάνω ότι μπορώ! ελπίζω να βγάλουμε κάποια άκρη....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 07, 2007 11:52 am

Υπάρχει ένα ακομη γραμμα του Άλμπερτ προς την καντυ, που συμπληρωνει τα κενα. Επιστροφη στα γραμματα, που ειναι πιο πανω, γιατί εκει το τοποθέτησα
Και, προσεχως θα μπουν εδω και κάποια γράμματα της μιζουκι, για να μπορεσουμε να καταλαβουμε τις προθέσεις της σχετικα με την οποια συνεχεια της Καντυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 13, 2007 9:10 pm

Συνεχίζω με κάποια γραμματα που έγραψε η Μιζουκι στους θαυμαστες της Κάντυ, με σκοπο να τους εξηγησει πως έχει η υποθεση με την Ιγκαρασι
Ο σκοπος, (α) για να μαθουμε τι έγινε, και πως τσακώθηκαν, (β) να γνωρίσουμε καλυτερα την Μιζουκι, και (γ) να μάθουμε τι έχει σκοπό έχει να κάνει στο μέλλον με την καντυ (αυτό ειναι το μερος που μας ενδιαφέρει πιο πολύ).
Τα γραμματα θα έιναι με σειρά ημερομηνιας, και... μετα από αυτη την μεταφραση θα δώσω εξετασεις για πτυχιο μεταφραστριας (πλακα κανω).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2007 12:17 pm

Μήνυμα 1ο. kyoko mizuki 2000-11-06 Μοn 19:58:33
Απολογούμαι, που δεν μπόρεσα να απαντήσω στα μηνύματα σας νωρίτερα, εξαιτίας των φτωχών αγγλικών μου
Φαίνεται πως είναι η κατάλληλη στιγμή για να εκφράσω την άποψή μου
1) Η κ. Ιγκαράσι και εγώ, υπογράψαμε και συμφωνήσαμε για της καντυ-καντυ τα προϊόντα. Η συμφωνία έλεγε, πως κάθε απόφαση που παίρνεται για την καντυ, θα πρέπει να είναι από κοινή συμφωνία της Ιγκαράσι και εμού.
Αλλά η κ. Ιγκαράσι εκμεταλλεύτηκε τα δικαιώματα της ως μέρος της ιδιοκτησίας που είχε στο σχεδιασμό, και έφτιαξε πολλές επιχειρήσεις χρησιμοποιώντας την καντυ-καντυ, χωρίς τη άδεια μου, ή την συμφωνία μου.

2) Η κ. Ιγκαράσι επέμενε πως τα διακαιώματα της καντυ δεν μου ανήκαν, και υπέγραψε συμβόλαια με άτομα που έφτιαξαν προϊόντα της Καντυ, χωρίς να με ενημερώσει. Η κ Ιγκαράσι ακόμη ισχυρίστηκε πως , δεν είμαι η γνήσια δημιουργός της καντυ, και ξεκινησε με δικες στα δικαστήρια. Επιμένω για την επίθεση της κ. Ιγκαρασι στα δικαιώματα μου.
3). Η κ Ιγκαράσι ανακατεύτηκε και με τα δικαιώματα του ονόματος και στην ΤΟΕΙ animation Film, που είχε ένα συμβόλαιο για να δημιουργήσει μια animation βερσιόν της καντυ-Καντυ.
Όλοι μου οι ισχυρισμοί, έγιναν αποδεκτοί, και κέρδισα τις δίκες και στα δύο δικαστήρια του Τοκιου, και στο τοπικό, αλλά και στο ανώτατο. Η κ Ιγκαρασι διατάχθηκε να μην ξαναπουλήσει σχέδια και αγαθά της καντυ, ποτέ ξανά. Παρόλα αυτά η κ Ιγκαρασι κατέφυγε ξανά στο ανώτατο δικαστήριο. Συνεχίζει να επιμένει πως εγώ δεν έχω κανένα δικαίωμα πάνω στην καντυ.
Όπως το δικαστήριο αποφάσισε, ότι όλες οι φιγούρες και τα προϊόντα της καντυ, χωρίς την άδεια μου, αν βγαίνουν στην αγορά, σε ολόκληρο τον κόσμο, θα είναι παράνομα.
Η ιστορία θα μπορούσε να είναι πολύ απλή, εάν στην περίπτωση του 3 τόμου, ανακατεύτηκαν τα δικαιώματα της συγγραφέως. Το τρίτο μέρος τελει υπό κράτηση, και αυτό είναι το τέλος της ιστορίας. Ο λόγος που πήρε τόσο πολύ χρόνο η υπόθεση της Καντυ, είναι το άτομο που του ανήκουν ένα μέρος από τα δικαιώματα, ανακατεύτηκε με άλλους που ιδιοκτήτες δικαιωμάτων που είχαν δίκιο.
Γιατί δεν δίνω την έγκριση των προϊόντων της καντυ; Γιατί η κ. Ιγκαρασι ξεκίνησε να λέει, ότι δεν έχω κανένα δικαίωμα πάνω στην καντυ, και δεν μπορώ να ανακατευτώ με τα δικαιώματα του ονόματος με την εταιρία ΤΟΕΙ animation Film. Πολλοί άνθρωποι έχουν ανακατευτεί με επιχείρηση των σκίτσων. Η κ Ιγκαράσι πήγε στα δικαστήρια την ΤΟΕΙ το περασμένο καλοκαίρι, λέγοντας πως της ανήκουν τα δικαιώματα της Καντυ. Αυτό κάνει την καντυ αδύνατο να επιστρέψει ξανά στην τ.ν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nana
New Kid on the Blog...
New Kid on the Blog...
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 37
Registration date : 22/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2007 5:18 pm

signomi pio 3 tomo leei afton me ta grammata sthn soyzana,ton terry kai ton almpert?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2007 6:41 pm

Δεύτερο μερος του παραπάνω γράμματος :

Σε δεύτερη φάση, θα ήθελα να πω την γνώμη μου, σκεφτόμενη το πρόβλημα που υπάρχει στο μυαλό των φανς, στο να αγοράσουν παράνομο υλικό, ή στο να μην αγοράσουν.

Εάν και δεν είμαι το άτομο που να του ταιριάζει αυτό, θα μπορούσα να σας φωνάξω δυνατά ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αγοράσετε παράνομο υλικό. Μα αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα για μένα, γιατί μπορώ να καταλάβω, σαν συγγραφέας της καντυ-καντυ, πως νιώθουν αυτοί οι φανς, που θέλουν να αγοράσουν υλικό της καντυ,. Και επίσης έχω μπερδεμένα αισθήματα γιατί είμαι ακόμη ευγνώμων, να ακούω για λίγο αυτές τις σκέψεις, γιατί θα πρέπει να αγαπάνε την δουλειά μου.

Θα ήθελα να σας μιλήσω ακριβώς σαν να ήμουν η ΜΗΤΕΡΑ σας, για λίγο.

Εάν ήμουν η μητέρα σας…, Θα σας ρωτούσα το εξής « γιατί θέλεις ακόμη να αγοράσεις αυτό το παράνομο υλικό, όταν ξέρεις γι’ αυτό το θέμα που προέκυψε με τα δικαιώματα;» και επίσης θα σας ρώταγα το εξής «Θα μπορούσες να είσαι ευτυχισμένος όταν θα αγοράσεις αυτό το παράνομο υλικό ξέροντας ότι είναι αντίθετο στην συμφωνία μεταξύ φίλων;» και «Εξακολουθείς ακόμη να θέλεις αυτό το παράνομο υλικό, ξέροντας τα ΟΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ;»

….μα τα παιδιά είναι τελείως διαφορετικές προσωπικότητες από την ΜΗΤΕΡΑ. Αυτό μπορεί να είναι το εγωιστικό σημείο από την πλευρά της ΜΗΤΕΡΑΣ.

Μερικά από τα ΠΑΙΔΙΑ μπορεί να απαντήσουν σε αυτές τις ερωτήσεις, κάπως έτσι « ναι, έχεις δίκιο. Αγοράζοντας παράνομο υλικό, μπορεί να ρίξει τα αισθήματα της συγγραφέως στο έδαφος. Μα αγαπώ αυτές τις εικόνες, που η σκιτσογράφος σχεδίασε. Αυτό το παράνομο υλικό μπορεί να πωλείται παράνομα , μα, οι εικόνες σε αυτό, είναι όλες ζωγραφισμένες από την ίδια την σκιτσογράφο.»
Εάν θα απαντήσουν κάπως έτσι… θα χάσω πραγματικά τα λόγια μου, και θα σκύψω το κεφάλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 15, 2007 3:23 pm

Μέρος Τρίτο (και τελευταίο) του παραπάνω γράμματος


Για το τέλος θα ήθελα να σας πω πως εγώ σκέφτομαι γι’ αυτό το παράνομο υλικό, για το οποίο ανησυχώ.

25 χρόνια πριν, όταν ακόμη έγραφα την ιστορία της καντυ-καντυ, σαν συγγραφέας, ήλπιζα, ότι θα μπορούσε να γίνει ένα ωραίο manga. Ήταν η μόνη μου ευχή. Και όταν λέω ένα ΩΡΑΙΟ manga, εννοώ ότι θα μπορεί να διαβαστεί από πολλούς ανθρώπους από όλες τις ηλικίες, και το μήνυμα της συγγραφέα να αγγίξει τις καρδιές των αναγνωστών. Κάτι τέτοιο έλπιζα για το manga. Δεν με ένοιαζε αν οι αναγνώστες θα θυμόντουσαν το όνομα της συγγραφέως. Πιστεύω πως μια καλή ιστορία θα μείνει στο βάθος του μυαλού των ανθρώπων.

Όταν ξεκίνησα να γράφω την ιστορία της καντυ-κάντυ, δεν φαντάστηκα ότι θα γινόταν έτσι εμπορική, ή ότι θα γινόταν ένα anime.

Και ακόμη και τώρα οι σκέψεις μου, δεν άλλαξαν από τότε.

Για ακόμη μια φορά, δεν δημιούργησα την ιστορία της καντυ με σκοπό να φτιάξω προϊόντα από τους χαρακτήρες.

Μα όπως ξέρετε, πόσο τυχερή ήμουν, και η καντυ έγινε μια τεράστια επιτυχία, και η ΤΟΕΙ έφτιαξε το anime για αυτήν, (Η ΤΟΕΙ το έφτιαξε; Όχι η ΜιζουκιWink και η καντυ-καντυ αγαπήθηκε από τόσους πολλούς ανθρώπους, και έτσι πολλά προϊόντα φτιάχτηκαν από αυτήν, την περίοδο του ’70. Ήμουν πραγματικά πολύ χαρούμενη, που δημιουργήθηκαν τόσα προϊόντα από αυτή την ιστορία. Και τότε, και τώρα, ποτέ δεν θεώρησα πως ήταν λάθος που φτιάχτηκαν προϊόντα της καντυ. Θα είμαι πολύ χαρούμενη να δω όλους τους φανς, να μπορούν να τα παίρνουν, μα μόνο εάν είναι αναγνωρισμένα. Είναι μεγάλος πόνος για μένα να τους κάνω να σταματήσουν, να φτιάχνουν και να πουλάνε αυτά τα προιόντα….Είναι μια φοβερή τραγωδία για όλους εσάς τους φανς σε όλον τον κόσμο, και ακόμη και για την δουλειά μου, που αναγκάστηκα να φέρω αυτό το θέμα στα δικαστήρια. Οι επιχειρήσεις, δεν είναι και το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο. Γι’ αυτόν τον λόγο, αποφάσισα, να φέρω αυτό το θέμα στα δικαστήρια, με σκοπό να το σταματήσω αυτό. Ειλικρινά, ακολουθώ το πνεύμα της καντυ, στην καρδιά μου. Αυτό από την άλλη μεριά σημαίνει επίσης, πως καταστρέφω τα όνειρα των φανς, ανά τον κόσμο.

Δεν θα το ξεχάσω ποτέ αυτό, για την υπόλοιπη ζωή μου.

Αγαπητοί, υπερατλαντικοί οπαδοί

Ξέρω, ότι αυτή η υπόθεση, σας ¨έριξε¨, με πολλούς τρόπους. Δεν περιμένω, ότι όλοι εσείς, οι υπερατλαντικοί φανς είναι μπλεγμένοι σε αυτή την φασαρία. Ειλικρινά λυπάμαι γι’ αυτό. Μα ειλικρινά, καταλάβετε με, όταν σας λέω, πως θα συνεχίσω αυτόν τον δρόμο. Τώρα ξέρω, πως το πιο συμαντικό πράγμα που πρέπει να ανακαλύψω, δεν είναι η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΤΥ, αλλά ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΚΑΝΤΥ.

Σε όλους εσάς, θα ήθελα να πω ένα ευχαριστώ! Ειλικρινά ευχαριστώ πολύ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 15, 2007 3:38 pm

Kyoko Mizuki's γράμμα στις 10/29/2001 μετά από την τελευταία δίκη]


Αγαπητοί υπερατλαντικοί φίλοι της καντυ
Λυπάμαι τόσο που δεν σας απαντώ, γιατί πάντα αισθάνομαι πολύ άσχημαΣτις 25 Οκτωβρίου, τελικά κέρδισα τα δικαιώματα της καντυ-καντυ από το ανώτατο δικαστήριο της Ιαπωνίας. Ως Kyoko Mizuki, επιβεβαιώνομαι, ως η συγγραφέας της καντυ-καντυ βάση νόμου. Αυτό σημαίνει ότι όποια προϊόντα της καντυ κατασκευάστηκαν και προωθήθηκαν μόνο από την Ιγκαράσι, είναι όλα παράνομα. Και αυτό επιβεβαιώνεται και από τον νόμο
Ήταν για μένα μακρύς ο δρόμος να φτάσω μέχρι τα δικαστήρια. Πέρασαν 5 χρόνια από τότε που ξεκίνησε η δίκη. Είχα πληροφορηθεί ότι η Ιγκαράσι είχε επιτρέψει να πουληθούν προϊόντα της καντυ μαζί με σχέδια της. Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες, για τα παράνομα προϊόντα της καντυ που βρέθηκαν δίπλα σας. Πραγματικά το εκτιμώ. Θα ήθελα να σας παρείχα τα γνήσια, και θα ήθελα πραγματικά να το ευχαριστηθείτε. Παρόλα αυτά λυπάμαι που αυτά τα παράνομα προϊόντα εξαπλώθηκαν σε τόσες χώρες.
Παρόλο το γεγονός πως η Ιγκαράσι απειλούσε την ΤΟΕ με το κρατά δικαιώματα της καντυ το θέμα ολοκληρώθηκε και η ΤΟΕ νίκησε. Παρόλα αυτά, αυτό προξένησε το πάγωμα της σειράς, και μέχρι τώρα είναι αδύνατο να απελευθερώσουμε την καντυ, και στα βίντεο και στα DVD, ακόμη και στην Ιαπωνία.
Εξετάζουμε επίσης τις πληροφορίες, για DVD της καντυ σε Ασιατικές χώρες, στον Καναδά, στο Μεξικό, στην Γαλλία, και στην Γερμανία. Και όλα αυτά τα DVD είναι πολύ ύποπτα, όχι μόνο για την αντιγραφή τους, αλλά για παράνομο υλικό που η Ιγκαράσι μπορεί να εμπλέκετε σε αυτό.
Ως η συγγραφέας της καντυ-καντυ, ελπίζω η όλο αυτό να ξεκαθαρίσει. Για όσο καιρό , αυτά τα παράνομα υλικά εμφανίζονται στην διεθνή αγορά, θα είμαι πολύ δυστυχισμένη η εικόνα της καντυ να λερώνεται έτσι. Ελπίζω, να πείτε στους φίλους σας, που είναι επίσης φαν της καντυ, και στον κόσμο επίσης, για όλο αυτό
Πάντα διαβάζω όλα τα μηνύματα σας εδώ. Λυπάμαι που δεν σας απαντώ, εξαιτίας των λίγων μου αγγλικών. Είμαι τόσο χαρούμενη που λαμβάνω τα καλοσυνάτα, και ζεστά μηνύματα σας. Ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη σας. πραγματικά το εκτιμώ.
Kyoko Mizuki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2007 6:38 pm

Επόμενο γράμμα

Mizuki Kyoko 05-06-2002

Έχω ένα ακαθόριστο σχέδιο για το μέλλον.
Το βασικό μέρος της ιστορίας, έχει σχεδόν ολοκληρωθεί, κάποιοι εκδότες, έδειξαν σοβαρό ενδιαφέρον για το σχέδιο.
Το μόνο άγχος ήταν η πορεία γι’ αυτή την υπόθεση, αλλά τώρα, έφτιαξα ένα πλάνο στο μυαλό μου, το τι θα κάνω, χωρίς να χάνω τον έλεγχο.
Παρόλο που έχω πει στον εαυτό μου, η ιστορία, είχε μεγάλη επίδραση σε μένα, ένας εκδότης μου έδωσε κουράγιο για να γράψω την ιστορία, χωρίς επίσημη αναφορά στην καντυ.
Αλλά αν την ιστορία θα την απολαύσουν οι κλασσικοί οπαδοί της Καντυ, τότε δεν θα τα παρατήσω.
Εάν η "the harvest time" έρθει, κανένας δεν θα μπορέσει να με σταματήσει, από το να γράψω την ιστορία.
Νομίζω, πως κάποια μέρα, οι χαρακτήρες μου θα είναι αγχώδεις που βγήκαν έξω στον κόσμο.
Δεν μπορώ να πω, πότε αυτό θα ολοκληρωθεί, αλλά ποτέ δεν θα κάνω ζημιά στην εικόνα της καντυ, η οποία φτιάχτηκε από μένα μαζί με την κα Ιγκαράσι, γιατί ποτέ δεν θέλω να πληγώσω την Καντυ, και αυτούς που την αγαπούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nana
New Kid on the Blog...
New Kid on the Blog...
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 37
Registration date : 22/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 27, 2007 4:39 pm

Καλύτερα αποδίδει η Μιιζουκη την δικαίωση στην πραγματική της ζωή παρά σε αυτά που γράφει . είναι πραγματικά εντυπωσιακό το γεγονός πως σε καμία περίπτωση δεν έχει «ρίξει «την ιγκαρατσι . δεν παραδέχεται απλά το ταλέντο της αλλά αναγνωρίζει και πόση σημασία είχε το έργο της όσο αναφορά Καντυ γενικός . το αδιανόητο είναι η πικρία που νιώθει για αυτήν σχετικά με τα περί δικαστηρίου και της ενέργειες της Ιγκαρατσι ….κανονικά θα έπρεπε να είναι μίσος .
Η μιζουκι τελικά έχει πολλά χαρακτηριστικά από την προσωπικότητα της Καντυ ( η μάλλον το αντίθετο ) . ίσως τελικά να έκανε κάτι περισσότερο από το εμπνευστεί από την προσωπική της ζωή. ίσως να έγραφε την ιδία της την ζωή ...βέβαια αυτό θα παρά ήταν τραβηγμένο…ακόμα και για την Μιζουκι ( αλλά μας δίνει ένα απατηλό λογο γιατί δεν συνέχισε τότε την ιστορία- μπορεί να έχει και αυτή έναν Τερρυ κάπου και περιμένει ακόμα να δει πως θα εξελιχτούν τα πράγματα ),αλλά όπως είπα παρα είναι τραβηγμένο…
Η τραγική ειρωνεία της υπόθεσης είναι η παγίδα της Ιγκαρατσι , και λέω τραγική ειρωνεια γιατί κάτι τέτοια σκάρωνε και η Ελιζα. Η υπόθεση των δικαστηρίων θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ένα επεισόδιο της Καντυ. Τελικά η σκίτσο γραφος ίσως επιβεβαίωσε αυτό που λένε για τους ζωγράφους ….πως από όλους τους καλλιτέχνες είναι αυτοί που εξωτερικεύουν στο έργο τους αυτό που πραγματικά είναι ( για σκεφτείτε λίγο έχετε δει εσείς ποτέ πιο πετυχημένη ζωγραφιά κακού έχτος από την ελιζα ?από όλους τους χαραχτήρες ήταν η μοναδική που πραγματικά θέλαμε όλοι να πάθει κάτι…κάτι πολύ κακό και μας έβγαινε και αυθόρμητα αυτό το συναίσθημα …με το που την βλέπαμε!!!!!!!! μάλλον το ίδιο νιώθουμε και για την ιγκαρατσι, ε!??????????)
Πάντως από σο φαίνεται στα γράμματα, την συνέχεια η Μιζουκι μετά αποφάσισε να την δώσει και αυτό εξαιτίας των εταιριών ( γιατί όπως έχουμε πει η Καντυ δεν είναι ξαναζεσταμένο φαγητό –ειναι μια πετυχημένη συνταγή).
Δεν είναι όμως εύκολο κάτι τέτοιο και όχι μόνο εξαιτίας την Ιγκαρατσι αλλά και από την σεναριογράφο…
Η Καντυ ως δημιούργημα έπαθε…. ,ε!!! και τι δεν επαθε? Χρησιμοποιήθηκε από τη Ιγκαρατσι μόνο για οικονομικούς λόγους και αργότερα έγινε το μήλο της Έριδος για τους δημιουργούς της , το αγαπημένο μωρό της Μιζουκι από μεγάλη επιτυχία έγινε παράνομη μεγάλη επιτυχια στερώντας στα παιδάκια όλου του κόσμου ( και στα μεγάλα Παιδία βέβαια ) την ευχαρίστηση της ύπαρξης της και όχι μόνο !!!!!! γιατι οτιδήποτε βρήκε ποτέ για την Καντυ απαγορευτικέ ! πράγμα που απογοήτευσε την Μισουκι σίγουρα και ως άνθρωπο και ως καλλιτέχνη, (το λέει και η ίδια.)
Κάποιοι άλλοι δώσανε συνέχεια η αλλάξανε σε κάποιο βαθμό την ιστορία για χάρη της μεταγλώττισης η απλά γιατί δεν τους άρεσε το τελικό αποτέλεσμα η ακόμα και για να προστατεύσουνε την παιδική ψυχή. Κάτι που επηρεάζει αρνητικά ένα καλλιτέχνη.
η Μιζουκι καλείτε να αντιμετωπίσει σε πολύχρονες και ψυχοφθόρες δικές την άλλη «μαμά» της Καντυ αλλα και φίλη της . Και όταν όλα τελειώνουν και γίνετε η προσφορά της πολυπόθητης συνέχειας ξαναβρίσκετε αντιμέτωπη με την Ιγκαρατσι που την εμποδίζει να συνεχίσει χρησιμοποιώντας τα σχεδια της ( πράγμα αδιανόητο για τους φανατικούς φαν μια και τα σκίτσα ήταν και ένας από τους λόγους επιτυχίας
Έτσι λοιπόν η Μιζουκι ( που όπως φαίνεται είναι από τους καλούς της υπόθεσης ) έχει να αντιμετωπίσει τους φαν ,την ιγκαρατσι και τα προσωπικά της φαντάσματα ( που δημιουργήθηκαν μέχρι τώρα ) ,.
Ακόμα και αν άφησε πίσω της όλες τις άσχημες αναμνήσεις πρέπει να φτιάξει μια συνέχεια…από εκεί που έμεινε…
Και μάλιστα μια συνεχεία ισάξια με την Ίδη επιτυχημένη ιστορία …
Και εγώ σας ρωτώ …αν εμείς ήμασταν στη θέση της Μιζουκι και κουβαλούσαμε στις πλάτες μας όχι μόνο το κακό που προκάλεσε η Ιγκαρατσι και την ευθύνη έναντι στους θαυμαστέ μας (που πια έχουνε μεγαλώσει και έγιναν πιο απαιτητικοί ) αλλα προπαντός την ευθύνη απέναντι στον εαυτό μας και κυρίως την ευθύνη απέναντι στο δημιούργημα μας…ποσό εύκολα ,πόσο γρήγορα και με πόσο ψυχικό κόπο και φθορά θα γράφαμε μια συνέχεια...?????????
η απάντηση μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο …ένα όμως πιστεύω δεν θα άλλαζε…αυτό που είπε η Μιζουκι
θα κρατήσει την υπόσχεση της για ακόμα ένα φινάλε όμως ….ίσως …ίσως να μην είναι ακόμα έτοιμη. Δεν ξέρω τι λέει το επόμενο γράμμα αλλά ένα είναι σίγουρο …οι χαραχτήρες της θα έχουν πολλή άγχος όταν ΞΑΝαβγούν στον έξω κόσμο…και μαζί τους και εμείς .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nana
New Kid on the Blog...
New Kid on the Blog...
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 37
Registration date : 22/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2007 12:17 pm

________________________________________
Μήνυμα από Mizuki Kyoko στους θαυμαστές της σε όλο τον κόσμο στις 27 Νοεμβρίου 2001.
Στις 25η Οκτωβρίου, το ανώτατο δικαστήριο αποφάσισε τελικά ότι είμαι η αυθεντική συγγραφέας της Καντυ-Καντυ. Απόφαση σύμφωνη με την κρίση, του περιφερειακού δικαστηρίου και του ανώτατου δικαστηρίου του Τόκιο. Αυτό σημαίνει ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει από αυτό που ήμουν 25χρόνια πριν, όταν δημοσιεύθηκε η καντυ-καντυ στο μηνιαίο περιοδικό, Nakayoshi. Εντούτοις, αισθάνομαι πως ένας καινούργιος κόσμος δημιουργήθηκε όταν επιβεβαιώθηκα ως η συγγραφέας βάσει του νόμου.
η όλη διαδικασία με πλήγωσε, αλλά από την άλλη έλαβα και πολλά απροσδόκητα δώρα από αυτή. Θα πω σε κάθε έναν από σας αυτές τις ιστορίες στο κοντινό μέλλον. Πάνω από όλα είχα εκπλαγεί από τον εαυτό μου που άρχισα να σκέφτομαι το γράψιμο μιας νέας ιστορίας για την Καντυ. Πραγματικά δεν είχα φανταστεί πως θα ένιωθα με αυτόν τον τρόπο πριν συμβούν όλα αυτά.
Όταν άρχισα να καταλαβαίνω πως κανένας δεν θα μπορούσε να σταματήσει την παράνομη πράξη της Igarashi, η ιδέα μιας «νέας -Καντυ» δημιουργήθηκε, έτσι η Toei Animations μου έκανε μια πρόταση. Με ρώτησαν εάν είναι δυνατό μια «νέα ιστορία της καντυ» χωρίς την χρησιμοποίηση των αρχικών σχεδίων της Igarashi. Σκέφτηκαν μάλλον πως θα μπορούσα να συνεχίσω την ιστορία μόνο αν έλεγα αντίο στα σχέδια της Ιγκαρατσι χωρίς θλίψη. Εντούτοις η πρόταση τους ήταν πολύ ευέλικτη, ήξεραν ότι κάτι τέτοιο εξαρτάτε μόνο από εμένα.

Απάντησα ότι «εγώ δεν θα γράψω οποιαδήποτε συνέχεια της Καντυ. »
Ναι…Αφιερώθηκα πραγματικά στην Καντυ που η Igarashi και εγώ δημιουργήσαμε από κοινού.
Σκέφτομαι την Candy White Ardray μόνο με την μορφή που της έδωσε η Igarashi, ειδικά για το manga.
Η Καντυ που έχει αγαπηθεί από πολλούς, γεννήθηκε από τα σχέδια Igarashi.
Εάν η συνέχεια της Καντυ γινόταν με τα νέα σχέδια από κάποιον άλλο, θα ήταν μάλλον δύσκολο να τα δεχτούν όλοι εκείνοι οι αφοσιωμενι θαυμαστές της .
Με σεβασμό στα συναισθήματα των θαυμαστών της , αποφάσισα να παραμείνω στα σχέδια της Igarashi ό,τι και να γίνει.
Είπα επίσης πως «για ʽμενα είναι αδύνατο να γραφτεί η συνέχεια της καντυ. Αλλά μπορώ να γράψω μια νέα ιστορία βασισμένη στην αρχική».
Τι εννοώ με μια νέα ιστορία…! ένα νέο κεντρικό χαραχτήρα και με την Καντυ να συνυπάρχει μέσα στην καινούργια ιστορία.
Αυτή η νέα ιστορία πρέπει να είναι και ελπίζω πως θα είναι μια ιστορία που θα την απολαύσουν και οι παλιοί αναγνώστες που έχουν διαβάσει την αρχική Καντυ αλλά και οι καινούργιοι που δεν ξέρανε την Καντυ μέχρι τώρα.. Και εάν η νέα ιστορία γινόταν αποδεκτή από πολλούς θαυμαστές και γίνει επιτυχία, τότε η παλαιά και νέα ιστορία της Καντυ θα ήταν ζωντανέψουν από κοινού. Έτσι δεν θα απογοητεύσω κανέναν. Αυτή ήταν η σκέψη μου.
Παρόλα αυτά, σκεπτόμουν τι «σχεδιάζαμε « η Toei και εγώ για την ιστορία και ειχα τις αμφιβολίες μου.
<Γιατί γράφω αυτήν την ιστορία; >
Έπρεπε αρχικά να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου κάποια πράγματα.
Όταν έγραψα την αρχική ιστορία της Καντυ, αισθάνθηκα «κάτι σαν μια αόρατη δύναμη που πήρε το χέρι μου και άρχισα να γράφω.».
Ήταν πραγματικά αγνά και φυσικά αισθήματα χωρίς ίχνος ανασφάλειας .
Κατάλαβα μόνο με εκείνο το είδος συναισθημάτων θα μπορούσα να ξαναγράψω.
<όχι για οποιοδήποτε, όχι για έναν ορισμένο σκοπό. Θα γράψω επειδή το θέλω (νιώθω)!>
Χωρίς ένα τέτοιο καθαρό πνεύμα, δεν θα μπορούσα να δικαιολογήσω το γιατί γραφώ στους χαρακτήρες της ιστορίας.
Δεν είμαι ο καλύτερος δημιουργός ιστορίας, αλλά όλοι οι χαρακτήρες που έχω δημιουργήσει γεννήθηκαν από τέτοια συναισθήματα.
Επιθυμία μου είναι να δημιουργήσω τη νέα ιστορία της Καντυ με τον ίδιο αγνό τρόπο σκέψης που είχα τότε.
Δεν ξέρω εάν πρόκειται να είναι ένα manga ή animation.
Αλλά…
Θα γράψω επειδή το θέλω !
Για την ώρα ελπίζω ότι θα γράψω την ιστορία σε ύφος μυθιστορήματος.
Εάν από αυτό γίνει κάτι όμορφο, τότε ίσως εξελιχτεί και σε κάτι άλλο.
Η Igarashi μπορεί δημιουργήσει προβλήματα στη νέα ιστορία της Καντυ.
Το κυριότερο είναι πως οι επιχειρήσεις που δεν θέλουν να έχουν οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να αρνηθούν να δημοσιεύσουν το μυθιστόρημά μου.
Σκέφτηκα πως δεν έχω κανένα πρόβλημα να γράψω τη νέα ιστορία της Καντυ βάσει του νόμου.
Εντούτοις, πιστεύω ότι όλα εξαρτώνται από εάν η νέα ιστορία που πρόκειται να γράψω γίνει επιτυχία ή όχι .
Θέλω να συνεργαστώ με μια επιχείρηση και έναν συντάκτη που έχει το θάρρος να το κάνει (μάλλον εννοεί πέρα από τις δυσκολίες που μπορεί να υπάρξουν).
Όλη αυτή η κατάσταση έχει απογοητεύσει πολλούς θαυμαστές της καντυ
Το γράψιμο της νέας ιστορίας θα δικαιώσει για το παρελθόν…;
Δεν το γνωρίζω ακόμα…
Αλλά ο σπόρος της ιστορίας μεγαλώνει καθημερινά.
Μερικές δεκαετίες αργότερα, σε ένα νέο σπίτι της Πόνυ….
Ποιος είχε χτίζει εκείνο το σπίτι;
Ποιος έζησε εκεί;
Και τι είδους ιστορίες προέρχονται από αυτό..
Αναρωτιέμαι ….
Κάποια μέρα, θα σας πω…
Kyoko Mizuki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nana
New Kid on the Blog...
New Kid on the Blog...
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 37
Registration date : 22/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 05, 2008 2:45 pm

Μήνυμα Mizuki Kyoko για τους θαυμαστές σε όλο των κόσμο στις 28 Απριλίου 2002.
Στους θαυμαστές (της Κάντυ)σε όλο των κόσμο….

Καταρχήν, πρέπει να ζητήσω συγγνώμη από τα βάθη της καρδιάς μου σε όλους εσάς ,που γνωρίζετε για τις δίκες της Κάντυ και για το πόσο έχετε απογοητευτεί από την όλη κατάσταση. Θέλω να ξέρετε πως επιθυμία μου είναι να Θυμάστε ( με επιφύλαξη βάζω αυτό το ρήμα και μόνο για χάρη του ελληνικού λόγου) την Καντυ ως έργο. Από την μεριά μου αισθάνομαι θλίψη που έπρεπε να το περάσετε και εσείς όλο αυτό. (εννοεί τα Δικαστήρια και τον τρόπο που «λερώθηκε» η εικόνα της Κάντυ.)
Σήμερα, θα περιγράψω τα δικά μου αισθήματά με απλότητα και ειλικρίνεια.
Είχα τις επιφυλάξεις μου για το τι πρόκειται να πω, γιατί μπορεί και να σας στενοχωρήσει. Παρʼ όλα αυτά, σκέφτηκα τι έχω περάσει μέχρι τώρα και κατάλαβα πως κάποια πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα. Με ανθρώπινη κοινή λογική είναι φυσικό να σκεφτεί κάποιος πως το animation και magna της Κάντυ θα μπορούσαν να επιστρέψουν στην αγορά νόμιμα μετά από την απόφαση του ανώτατου δικαστηρίου. Για σκεφτείτε το, είναι χαζό να αμφισβητούν στο ανώτατο δικαστήριο εάν το πρόσωπο που είχε γράψει στην ιστορία 25 Χρόνια πριν κράτησε τα πνευματικά δικαιώματα ή όχι, παρόλο που ο εκδοτικός οίκος με έχει αναγνωρίσει ως συγγραφέα κατά τη διάρκεια των προηγούμενων 25 χρόνων.
Είναι δύσκολο για τους περισσότερους από σας να καταλάβετε πως είναι δυνατό να αμφισβητήσει κάποιος σε οποιοδήποτε σημείο κατά την πορεία του έργου εάν η Mizuki είναι συγγραφέας ή όχι, πράγμα το οποίο εννοείται.
Αυτή η αμφιβολία ήταν και η ρίζα του κακού.
Όπως ξέρετε ήδη, Igarashi είχε σπάσει το συμβόλαιο με τηMizuki.
Εάν το μόνο πρόβλημα ήταν το «σπάσιμο» του συμβολαίου, τότε ένα καινούργιο συμβόλαιο που θα συμπεριλάμβανε την αναγνώριση την ενοχή της θα ήταν εφικτό.
Όμως τα πράγματα ήταν πολύ Χειρότερα, Igarashi δεν με αναγνώρισε, όχι μονο ως συντάκτρια, αλλά όταν κατέθεσε στο δικαστίριο επέμενε πως «…δημιούργησα την μορφή της Κάντυ βασισμένη στην ιστορία έγραψα εγώ, η ιστορία Mizuki δεν είναι η αυθεντική!!!!!!!!».
Ακόμα έχω εφιάλτες από αυτή τη σκηνή.
Πολύ φοβάμαι πως η Κάντυ δεν είναι πλέον ζωντανή μετά από την κατάθεση Igarashi.
Πιστεύω ότι η Κάντυ είναι μια εργασία που η ιστορία και σχέδια αλληλοσυμπληρώνονται, όπως είπε και το δικαστήριο. Εάν η Ιγκαρατσι νοιαζόταν για την Καντυ όπως παλιά, θα έπρεπε να σεβαστούμε ο ένας τον άλλον όπως εγώ προσπαθούσα πάντα να κάνω. Όμως αντί για αυτό κατάστρεψε από μόνη της τη σχέση μας. ακόμα και μετά από την απόφαση του ανώτατου δικαστηρίου ο τρόπος σκέψης της δεν άλλαξε. Αυτός σημαίνει πως και η Καντυ καταστράφηκε επίσης.
Οι λόγοι για τους οποίους TOEI, KODANSHA και άλλες επιχειρήσεις δεν μπορούν να αναβιώσουν την καντυ, παρόλο που είναι ακόμα συμπαθητική εργασία, είναι τα παράνομα εμπορεύματα σε όλο τον κόσμο, για τα οποία έχω πει ήδη επανειλημμένως, και τα οποία ηταν και η αιτία της διαμάχης.
Μια δουλειά, που η σχέση μεταξύ συντάκτη και εικονογράφου έχει χαθεί δεν μπορεί να υπάρξει στην αγορά οπουδήποτε, διότι θα μπορούσε να προκαλέσει κι άλλα προβλήματα.
Ο κύριος σκοπός μιας επιχείρησης είναι το κέρδος, ξέρετε. Αλλά μια καλή επιχείρηση έχει επίσης μια υψηλή ηθική αίσθηση.
Τίποτα δεν θα μπορεί να αλλάξει η να δημιουργηθεί κάτι νέο αν δεν τακτοποιηθεί η υπόθεση της Igarashi από την ίδια την Ιγκαράτσι.
Θεωρώ την ιστορία μου κλεμμένη και την προσπάθεια μου αποτυχημένη αφου τα παράνομα εμπορεύματα εξακολουθούν να υπάρχουν, τα οποία που έχουν την ψυχή της Καντυ και την δική μου.
Εξαρτάται από σας εάν θα τα αγοράσετε ή όχι, από τον τρόπο που σκέφτεστε.
Η υπόθεση αυτή θα γίνει 6 χρονών στις 26η Μαΐου. Καθʼ όλη την διάρκεια, τα συναισθήματά μου έχουν αλλάξει τόσο πολύ. Τα Πρώτα χρόνια, δοκίμασα να κρατήσω την εργασία ζωντανή. τώρα αρνούμαι να δω το πρόσωπο της Καντυ που τόσο αγάπησα, η πίεση και η λύπη είναι μεγάλη.
Οι άνθρωποι γύρω μου, οι οικογένεια μου και οι φίλοι μου με ωθούν να ξεχάσω την Καντυ. Και λένε επίσης ότι μου παίρνει χρόνια από τη ζωή μου, ίσως είναι αλήθεια. Ανησυχούν και φροντίζουν πάρα πολύ.
Σκέφτομαι πως η Καντυ είναι η εργασία που η ιστορία και τα σχέδια ήταν αδιάσπαστα σχετικα για πολύ, αλλά τώρα η ιστορία μου επιστέφθηκε. Αυτός με κάνει να αισθανθώ λίγο καλύτερα και κάνει τα πράγματα πιο ευκολα.
Λυπάμαι για όλους τους θαυμαστές της Καντυ . Ζητώ συγγνώμη για όλο αυτό που συνέβην. ξέρω πόσο, αγαπήσατε αυτήν την εργασία, και αισθάνομαι τόση θλίψη. Δεν μπορώ να σας πω πόση….
Ελπίζω ότι η καντυ θα είναι ακόμα εκεί για εσάς και θα συνεχίσετε να την έχετε στην καρδιά σας.
Μισώ να χρησιμοποιήσω τη λέξη, ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ. Θα προτιμήσω να πω ότι ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ, ή ΙΣΩΣ… ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.
Επρόκειτο να κρατήσω το guestbook λίγο περισσότερο από τα άλλα, αλλά τώρα αποφάσισα να κλείσω στο τέλος του Μαΐου τόσο αυτό όπως και τα άλλα 2 BBSs που υπάρχουν για τους Ιάπονες θαυμαστές.
Λυπάμαι πραγματικά για αυτό.
Kyoko Mizuk
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 12, 2008 7:33 pm

Το επομενο που ακολουθει, δεν ειναι γραμμα, αλλά μια διευθ. της Μιζουκι. Σας την δινω μεταφρασμενη. Στην διευθ. αυτη, μαλλον μπορεις να επικοινωνησεις μαζι της. Το εκανα χωρις επιτυχια.


ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΗΤΩ
Ελπιζω να διασκεδασατε εδω, μεχρι αυτή την μερα, που η Κεντρική σελίδα θα κλεισει, οταν τα προβλήματα τακτοποιηθουν. Τωρα μερικες χαρες που θελω να σας ζητησω. Ελπίζω να καταλαβαίνεται, πως οποιοδηποτε υλικο για την Καντυ, δεν ειναι νόμιμο τώρα. Λυπαμαι, αλλά ειναι όλα παράνομα. Δεν θα πρέπει να υπαρχει καμια εκδοση του βιβλίου στο εξωτερικό, δεν θα υπαρξει εκδοση στο Χονγκ-Κονγκμ μετά το 1999. Εάν, τυχει ποτε να βρειτε τιποτα από αυτά (βιβλία, αγαθά, ή οτιδήποτε εχει την Καντυ πανω του), οπουδηποτε, σε καθε γωνιά του κόσμου, παρακαλώ ειδοποιήστε με. Επίσης θα το εκτιμούσα, εάν βοηθούσατε και την φιλη μου Mr. Man Izawa, με τον ίδιο τρόπο. Ειναι ο συγγραφεας της "Georgie", ζωγραφισμενο, απο την κ. Ιγκαράσι, και ειναι στην ίδια θεση με μενα. Ποτέ δεν έδωσε άδεια στην κ. Ιγκαράσι, να κανει οτιδήποτε με την "Georgie". Σας ευχαριστώ για την αγάπη, και την υποστηριξή σας στην Καντυ.



Γεια σας, και σας καλοσωρίζω στην Κεντρική μου ιστοσελιδα. Αυτή ειναι η Kyoko Mizuki, η συγγραφέας της ιστορίας. Είναι σίγουρα ευχαρίστηση, να έχω όλους εσας απο το εξωτερικό, αλλά αισθάνομαι και λιγο λυπημένη, την ίδια στιγμή που θα σας ενημερωσω για καποια προβλήματα που αφορουν την Καντυ, και εμενα εδώ. Η ιστορία της "Καντυ-καντυ" γεννήθηκε πριν 25 χρόνια. Κάποιοι από σας, μπορει να ειναι ενημερωμένοι, οτι εγώ εγραψα την αυθεντική ιστορία., και πως η κ. Yumiko Igarashi, που ζωγράφισε τις φιγουρες, βασίστηκε πάνω σε αυτή. Κατά κάποιον τρόπο, εντελώς ξαφνικά, μετά 25 χρόνια, συνεργασίας και φιλίας με την κ Yumiko Igarashi, οταν επεμενε πως κατεχει τα αποκλειστικά διακαιώματα της Καντυ-καντυ, και όλη την δημιουργια της καντυ, την έκανε εκεινη.... Μετά αρχισε καποιες εμπορικές δταστηριότητες, χρησιμοποιώντας την Καντυ, χωρίς να της έχει δωθεί νόμιμη άδεια. Ήταν εξω απο τα όρια, πολυ λυπηρό, και μπερδεμένο για μενα, πως ακόμη δεν ξέρω, εάν ειναι σωστό να κανουμε οπαδους της καντυ, για το γεγονος πως εκεινη και εγώ, ειμαστε στα δικαστηρια, αλλά τουλαχιστόν θα ήθελα οι φίλοι της καντυ, να μην καταλαβουν τιποτα άλλο, εκτος απο την αλήθεια. Γιαυτό ακριβώς άνοιξα αυτή την σελίδα. Εν τω μεταξύ, ήμουν χαρούμενη, που βρήκα παρα πολλά αγγλικά μηνυματα στο γιαπωνέζικο site μου, και με έκανε να σκεφτώ, πως θα πρεπει να υπαρχει ενα ειδικό μέρος, για τους αγγλοφωνες, για να μπορεσουν άθρωποι από άλλες χώρες να συζητουν και εδω για την Καντυ. Παρόλο που δεν είμαι πολυ καλη στα αγγλικά, πιστοί μου φίλοι, θα με βοηθήσουν να καταλαβω τα μηνυματα σας (ζητουνται εθελοντες!). Μακαρι να μπορουσα, μα λυπαμαι, δεν θα μπορεσω να απαντησω στα μηνυματα σας (... λυπαμαι..,)


Η διευθ. των παραπανω ειναι η : http://www.k-nagi.com/cgi-bin/englsys.cgi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2008 4:10 am

Αγαπητές μου Λορένα και Νανά, εδώ έχετε κάνει καταπληκτική δουλειά!
Διάβασα τα όσα έχετε γράψει με μεγάλη προσοχή, ξανά και ξανά…
Φαντάζομαι ότι η Λορένα θα έφαγε αρκετές ώρες να μεταφράσει τα γράμματα της Μιζούκι… τα οποία επαναλαμβάνουν συνεχώς τα ίδια και τα ίδια…
Είναι λίγο κουραστικό και στο τέλος… δε νομίζω να μας είπε κάτι καινούριο, κάτι δηλαδή που δεν ξέραμε ήδη…

Στην απορία που έθεσε η Νανά:
Και εγώ σας ρωτώ …αν εμείς ήμασταν στη θέση της Μιζουκι και κουβαλούσαμε στις πλάτες μας όχι μόνο το κακό που προκάλεσε η Ιγκαρατσι και την ευθύνη έναντι στους θαυμαστές μας (που πια έχουνε μεγαλώσει και έγιναν πιο απαιτητικοί ) αλλά προπαντός την ευθύνη απέναντι στον εαυτό μας και κυρίως την ευθύνη απέναντι στο δημιούργημα μας…ποσό εύκολα ,πόσο γρήγορα και με πόσο ψυχικό κόπο και φθορά θα γράφαμε μια συνέχεια...?????????
Κατ αρχήν, για να ζητάμε συνέχεια, σημαίνει ότι η ιστορία έχει αφήσει κενά.
Δίνει την αίσθηση ότι κόπηκε απότομα. Άφησε εκκρεμότητες. Και σ’αυτό συμφωνούμε όλοι.
Από κει και πέρα τώρα, αν η ίδια θεωρεί ότι η ιστορία της Κάντυ ολοκληρώθηκε, δεν υπάρχει και λόγος να αισθάνεται ευθύνη απέναντι στους φαν.
Το πρόβλημά μας δεν είναι να αποκτήσουμε μια κασετίνα με την Κάντυ, ούτε μια αφίσα με τον πρίγκιπα του λόφου, ούτε μια κούκλα Κάντυ-Κάντυ.
Το πρόβλημα είναι να μάθουμε τι έγινε στην πορεία.
Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να μάθω λεπτομερώς τι έγινε με τα δικαστήρια και τις διαμάχες… θα μου αρκούσαν 3 γραμμές με δυο κουβέντες, κι όχι το ένα γράμμα μετά το άλλο, που να λέει τα ίδια και τα ίδια…
Και η περίφημη νουβέλα που είχε «ολοκληρωθεί», πριν η Κάντυ μεταφερθεί στο περιοδικό και στην τηλεόραση, πριν αποκτήσει ξανθά μαλλιά και κοτσιδάκια, τι τέλος είχε???? Ήτανε σαφές???
Πιστεύω πως όχι. Μάλλον θα συνεχιζόταν σε δεύτερη νουβέλα…
Ας περιμένουμε λοιπόν, ή μάλλον ας ελπίσουμε, ότι το επόμενο πράγμα που θα διαβάσουμε από τη Μιζούκι, θα είναι μια συνέχεια της ιστορίας, με μια φυσιολογική και σαφή κατάληξη, είτε θα έχει happy end, είτε όχι, αλλά να είναι σαφές ότι ΤΕΛΟΣ, και όχι άλλο ένα γράμμα που να μιλάει για διαμάχες και δικαστήρια…


Image hosted by servimg.com

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2008 7:08 am

Όταν ανέφερα παραπάνω ότι λίγα λόγια μου αρκούν, εννοώ αυτό ακριβώς που διάβασα στη σελίδα που σας δίνω.
Τα αντιγράφω και εδώ, αυτούσια, όπως ακριβώς τα βρήκα.

The manga and the anime CANDY CANDY produced in the 1970's are seen never again. "Classic" CANDY CANDY was killed by wicked manga artist Igarashi Yumiko, dishonest companies and fake fans who bought illegal CANDY goods.

R.I.P. Classic CANDY CANDY...

But some possibilities are offering hope for the future. The Supreme Court confirmed Ms. Mizuki Kyoko as the author of Candy Candy, so she owns the copyright on the story that she created in the seventies. Even if she publishes the novel of this story, Igarashi has no right to hinder that . Moreover, Ms. Mizuki has authority to give somebody permission to draw a manga based on the novel, and TOEI can produce new anime CANDY CANDY.
In fact KODANSHA had offered Ms. Mizuki to remake the manga 10 years ago, and TOEI commissioned her to write New CANDY CANDY several years ago.
Ms. Mizuki announced that she'll write a novel of New CANDY CANDY after several years.


Η σελίδα είναι:

http://sekichiku.freehosting.net/candyr_top.htm

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
nana
New Kid on the Blog...
New Kid on the Blog...
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 37
Registration date : 22/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2008 10:52 pm

Έχεις απόλυτο δίκαιο, κανέναν δεν ενδιαφέρει τι έγινε στο δικαστίριο, αλλά μας βοήθησαν τα γράμματα να καταλάβουμε όχι το τέλος της Κάντυ… αλλά αν θα υπάρξει τέλος ....τουλάχιστον όπως το φανταζόμαστε εμείς.
Δεν εννοώ βέβαια ποιος θα μείνει με ποιόν, απλός όλοι οι φαν θέλανε κάτι πιο ξεκάθαρο από αυτό που δείξανε….
Διάβασα τα γράμματα προσεχτικά, ρώτησα μια φίλη μου Γιαπωνέζα για κάποιες λεπτομέρειες που ίσως δεν ξέραμε και κατέληξα στο εξις…
Η Μιζούκι δεν είναι μόνο θύμα αλλά και θύτης. Αυτό που την πείραξε είναι τα λευτά πού έβγαλε Ιγκαρατσι και οχι η εικόνα της Καντυ. Επιμένει πως με τα προϊόντα αυτή η εικόνα λερώθηκε αλλά δεν είναι ετσι. Νομίζω πως σαν παιδιά όλοι θέλαμε κούκλες και κασετίνες της Καντυ και του Τερυ. Αλλά ακόμα και έτσι να μην είναι αυτό που την ενόχλησε είναι πως η Ιγκαρατσι την άφησε έξω από μια τέτοια κερδοφόρα επιχείρηση. Γι ʽαυτο και μέσα από τα γράμματα της (ξέροντας τι επιρροή έχει στους φαν ) προσπάθησε με κάθε τρόπο να μας εμποδίσει να αγοράσουμε τα προϊόντα…με αποτέλεσμα να χάσει η Ιγκαράτσι. Δεν περνω το μέρος της Ιγκαράτσι απλά βλέπω τα πράγματα όπως εκείνες ….καθαρή επιχείρηση…γιατί στην τελική αυτό ήταν….
Βέβαια με αυτό τον τρόπο η Μιζούκι έχασε κάτι που ίσως δεν υπολόγισε ,τα κέρδη απο την πώληση των επεισοδίων….αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Αν οι κούκλες είναι παράνομες τότε όλα είναι…
Το σίγουρο είναι πως η Μιζούκι δεν είχε σκοπό να γράψει συνέχεια γιατί αυτή ήταν όλη η ιστορία… οι περιπέτειες ενός έφηβου κοριτσιού ,οι επιλογές της και οι επιλογές των γύρων της, πως επηρέασαν την ζωή των άλλων και πως έμαθε ο κάθε χαραχτήρας να ζει με αυτές . ΤΕΛΟΣ…
..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 03, 2008 12:30 pm

Το σίγουρο είναι πως η Μιζούκι δεν είχε σκοπό να γράψει συνέχεια γιατί αυτή ήταν όλη η ιστορία… οι περιπέτειες ενός έφηβου κοριτσιού ,οι επιλογές της και οι επιλογές των γύρων της, πως επηρέασαν την ζωή των άλλων και πως έμαθε ο κάθε χαραχτήρας να ζει με αυτές . ΤΕΛΟΣ…
..


Αυτό είναι που με προβληματίζει...
Αν όντως είχε αυτό στο μυαλό της για τέλος, λείπει κάτι πολύ βασικό.
Λείπει το κερασάκι της τούρτας. Φτάσαμε στην πηγή και δεν ήπιαμε νερό!!!
Λείπει ο επίλογος.
Αν μας ξεκαθάριζε ότι πχ. Ο Τέρυ έμεινε στο πλευρό της Σουζάννας, παντρεύτηκαν κλπ. Η Άννυ με τον Στήαρ παντρεύτηκαν και έκαναν παιδάκια. Η Κάντυ αποφάσισε να συνεχίσει το έργο της κ.Πόνυ και της αδελφής Μαρίας. Ο Άλμπερτ… η Πάτυ… Η Ελίζα και ο Νηλ… κλπ. κλπ κλπ…. έτσι δε θα είχαμε αμφιβολία ότι αυτό ήταν, τελείωσε. Όταν παρακολουθείς μια ιστορία τόσο καιρό, με τοσες πολλές περιπέτειες και λεπτομέρειες, δε σε καλύπτει ένα τόσο απότομο φινάλε.
Είναι σαν να βλέπεις μια ταινία που διαρκεί 4 ώρες, και στα 10 τελευταία λεπτά να κόβεται το ρεύμα και να χάνεις το τέλος.
Νομίζω ότι ένας συγγραφέας έχει υποχρέωση τη στιγμή που κάνει μια τόσο μεγάλη επιτυχία, να δικαιώνει τον κόσμο. Πρόσφατο παράδειγμα είναι ο Χάρυ Πόττερ. Η Τζόαν Ρόουλινγκ όταν τον ξεκίνησε δεν φανταζόταν ότι θα είχε τέτοια επιτυχία!!!
Όμως δικαίωσε τον κόσμο και έδωσε ένα σαφές φινάλε!!!!!!!
Έναν επίλογο!!! Και τον Χάρυ έφηβο τον αφήνουμε, όμως μας λέει τι απέγινε!!!!

Αν η Μιζούκι έγραψε την Κάντυ για τον εαυτό της, ας την κρατούσε στο σπίτι της και ας μην την έκανε γνωστή στο ευρύ κοινό. Το μόνο που τη νοιάζει είναι τα παράνομα προιόντα…

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
nana
New Kid on the Blog...
New Kid on the Blog...
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 37
Registration date : 22/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2008 5:19 pm

akaliakoukou kalh mou singrinis 2 anonima pragmata. kamia sxesi den exei o ditikos tropos sigrafis me ta iaponika...
aloste h Mizouki ws sigrafes den ofili kamia sinexia telika ( an kai to skeyto mouna kai egw etsi -kapou to exw grapsi kiolas)
k den ine kai dikeo nomizw na protimousame na min vlepame pote thn kanty mono kai mono giati den mas arese to telos...swsta? aloste ine klironomia ths genias mas
iparxoun kapia pragmata apo to paraskinio pou den kseroume kai pou siga siga mathenoume. molis ta singetroso ola ayta tha ta grapsw opos mou ta ipane kai tote isws katalavoume oloi to teliko plano ths Mizouki....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2008 7:02 pm

Αν είναι έτσι, τότε περιμένω, και όχι μόνο εγώ, όλοι περιμένουμε με αγωνία!!!

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
nana
New Kid on the Blog...
New Kid on the Blog...
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 37
Registration date : 22/10/2007

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.   Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 17, 2008 11:29 pm

Τα παρακάτω είναι ότι ακούστηκε τότε στην Ιαπωνία για την μιζούκι, τα περισσότερα είναι αλήθεια, κάποια άλλα όχι…τις πληροφορίες μου τις έδωσε μια φίλη Γιαπωνέζα και για αυτό την ευχαριστώ πολύ
Και κάπως έτσι άρχισε και τελείωσε η Κάντυ….
Όταν η Μιζούκη άρχισε να γράφει την ιστορία της καντυ ποτέ της δεν φτάστηκε πως θα είχε τόση μεγάλη ευτυχία…ο γενικός σκελετός υπήρχε στο μυαλό της αλλά ήταν σίγουρη μόνο για την αρχή και το τέλος της…. Ο γενικός σκελετός ήταν αυτός που έγραψα πριν λίγο καιρό

Με κύρια έμπνευση τη δική της ζωή ήθελε να γράψει τις περιπέτειες ενός ορφανού κοριτσιού οι επιλογές της και οι επιλογές των γύρων της, πως επηρέασαν την ζωή των άλλων και πως έμαθε ο κάθε χαραχτήρας να ζει με αυτές .
Σκοπός της Μιζούκι ηταν να θίξει τη προκατάληψή, το ρατσισμό, το πώς ένας άνθρωπος μπορεί να αλλάξει καταστάσεις και ανθρώπους γύρο του. Ο έρωτας δεν ήταν ποτέ μέσα στα σχέδια της, με την έννοια πως το τελικό αποτέλεσμα δεν θα ήταν με ποιόν έμεινε η Καντυ Είτε αυτό μας αρέσει είτε όχι. Ο έρωτας όμως έπαιξε σημαντικό ρόλο ως αναφορά την πλοκή και φυσικά δεν μπορούσε όσο και αν το ήθελε η Μιζουκι να τον παραβλέψει γιατί στην εφηβεία αυτό είναι αδύνατο. Το βασικό είναι πως σε αυτή την ιστορία δεν υπάρχει μόνο ένα κύριο πρόσωπο αλλά πολλά. Η Μιζούκι μας έδωσε να καταλάβουμε με το δικό της τρόπο,πρώτον άνθρωποί δεν είναι πάντα αυτό που φαίνονται… δηλαδή. Ένας κακός δεν είναι πάντα κακός (τερρυ και όλοι οι χαραχτήρες κατά τη διάρκεια που αλλάξανε ),ένας καλός δεν είναι πάντα καλός ,ένας πλούσιος δεν είναι πάντα μέσα στη χλιδή ( αλμπερτ) κτλ…και κατά δεύτερον η δικαιοσύνη δεν έρχεται πάντα και πως στη πραγματική ζωή δεν τιμωρούντε όλοι στο τέλος. Ο θάνατος είναι και αυτός μέρος της ζωής αλλά πως είπε και ο τερρυ οι ζωντανοί με τους ζωντανούς …
Πάνω από όλα η Μιζούκι έδειξε τι θα πει αυτοθυσία !!!!!!!!!!!!!!!!! οοοοοοοοοολα αυτά δεν είναι δικά ου συμπεράσματα αλλά τα έχει πει η ίδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα ότι η Κντυ ξεκίνησε σαν ʽένα βιβλίο και πώς κατέληξε στη τ.β το ξέρουμε όλοι, αυτό όμως που μας έκανε εντύπωση είναι γιατί έχουνε κάποιες βασικές διαφορές ως προς το τέλος.
Το βιβλίο από τη φύση του αναλύει περισσότερο χαραχτήρες άρα αυτή η απορία λύθηκε…
Το περιοδικό ήταν μαγικό λόγω Ιγκαράτσι και των σχεδίων της όμως δεν μπορούσε να τα βάλει όλα μέσα και η σειρά πλέον έχει να κάνει με τη ανάγκη της εταιρίας εκεί προσθέτοντε η αφερόυντε χαραχτήρες και επεισόδια που δεν έχουν όμως αλλάξει το βασικό νόημα του έργου…
Και τώρα η ερώτηση του αιώνα ….γιατι δεν έδωσε συνεχεία η Μιζούκι αφού το σενάριο μπορούσε να συνεχιστεί?????????????????????????
Γιατί απλούστατα η συνεχεία που ζητάμε είναι τι απέγιναν οι πρωταγωνιστές και ο σκοπός δεν ήταν αυτός …η Μιζούκι έθιξε κοινωνικά θέματα και όχι ερωτικά.
Το ότι η ίδια είναι και θύμα και θύτης το έγραψα ʽΊδη.
Γιατί υποσχέθηκε συνέχεια μετά τη δίκη και δεν το έκανε ποτέ???????????????????????
Διότι η εταιρία δεν της πρόσφερε όσα χρήματα ζητούσε, η Μιζουκι ήθελε να βγάλει περισσότερα από την Ιγκαράτσι.
Η κάντυ έγινε αρρώστια τελικά για αυτήν και λυπάμαι αλλά δεν έχει ούτε είχε ποτέ σκοπό να δώσει συνέχεια…


Η ταινία κινουμένων σχεδίων με τον Τερρυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μια παρηγοριά στην όλη υπόθεση είναι μια ιδέα της ιγκαρατσι για μια ταινία με τον Τερρυ πολύ πριν την δίκη και τα σκάνδαλα. Από εδώ όμως αρχίζουν τα κουτσομπολιά μέχρι τώρα όλα τα παραπάνω είχαν αποδείξεις αλλά για την ταινία κανείς δεν ξέρει. πάντως ως ιδέα κρύβει μια αλήθεια…
Η ιγκαράτσι λοιπόν έχοντας επιχειρηματικό μυαλό και όταν είδε πόση επιτυχία άρχισε να έχει η Κάντυ (γιατί αυτά αν γίνανε ήταν πριν ολοκληρωθεί η δουλειά ) ξεχώρισε από όλους έναν χαραχτήρα που ήτανε σίγουρη πως θα αγαπηθεί …τον Τερρυ. Έριξε την ιδέα στην Μιζουκι και η δεύτερη δεν διαφώνησε …
Να πούμε ότι η ιγκαράτσι δεν ήταν και πολύ σύμφωνη με το φινάλε αλλά αυτή ήταν σκίτσο γράφως δεν της έπεφτε λόγος πάντως στο ότι μιλάγανε για την πλοκή ήταν σίγουρο γιαυτό μετά ζήταγε και τα ρέστα. Τέλος πάντων η ταινία δείχνει τι έγινε μετά και έμμεσα δείχνει και την καντυ αλλά δεν έχει και μεγάλο ρόλο. Κάποια κομμάτια του σεναρίου και περισσότερη ανάλυση στο επόμενο…φιλιά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ συνέχεια της Κάντυ.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Κάντυ-κάντυ συνέχεια όπως την θυμάμαι!
» Σχόλια : Κάντυ Κάντυ η συνέχεια...
» Τι δεν μας αρεσει τοσο στην Καντυ-Καντυ;
» Η συνέχεια της Κάντυ (1η εκδοχή), σχόλια
» ΚΑΝΤΥ ΚΑΝΤΥ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες-
Μετάβαση σε: