Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Tο τέλος της ιστορίας

Πήγαινε κάτω 
+18
nansecrets
juliet
aimee
noni
misspepper77
Aldebaran
akaliakoukou
Sofia
Ελένη
domniki
origdim
cristi
ZIZIKA
nana
candyholic1
Λορένα
rz1
nefelh
22 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 30, 2009 9:44 pm

κ γω μαζι σου ζιζικα! αχ τερρυ..!! Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 930789
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
origdim
Candy Fan
Candy Fan
origdim


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 125
Ηλικία : 44
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : Ο ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ ΤΗΣ ΚΑΝΤΥ
Registration date : 25/01/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 30, 2009 10:03 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΗΣ ΚΑΝΤΥ.ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩΣ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ (ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΝΤΥ) ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΣΑΣΠΕΝΣ ΕΤΣΙ. ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.ΕΝΝΟΙΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΕΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ Η ΚΑΝΤΥ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΡΥ ΣΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΠΟ ΣΚΗΝΗ ΧΩΡΙΣΜΟΥ (ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΠΩ ΠΟΣΑ ΧΑΡΤΟΜΑΤΗΛΑ ΞΟΔΕΨΑ)ΕΙΧΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΗΝΗ ΣΤΙΣ ΣΚΑΛΕΣ (ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΟΣΕΣ ΚΑΤΑΡΕΣ ΕΡΙΞΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΖΑΝΑ)ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΛΟΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΜΠΕΡΤ ΚΑΙ ΚΑΝΤΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΩΣ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΠΟΥ Η ΚΑΝΤΥ ΓΥΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΛΜΠΕΡΤ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΣΠΟΙΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΣΚΗΝΗ ΠΟΥ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΟΒΕΡ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΝΤΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΥΩΣΕΙ ΜΕ ΣΚΛΑΒΩΝΕΙ ΩΠΑ ΛΕΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ LOVE IS IN THE AIR(ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ).ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΕΡΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΗΜΕΝΗ ΚΑΝΤΥ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ. ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΠΟΥ Ο ΤΕΡΥ ΜΠΕΚΡΟΠΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΑΡ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΕΙ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΤΟΝ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΖΙ Ο ΤΕΡΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΤΥ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΤΗΝ ΚΑΝΤΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΑ ΧΩΝΕΙ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΝΤΥ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΛΙΓΑ ΑΥΤΟΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΚΑΝΤΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΚΛΑΛΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΗΝ ΣΟΥΖΑΝΑ "ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΣΟΥΖΑΝΑ Η ΚΑΗΜΕΝΗ Η ΣΟΥΖΑΝΑ"ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΔΕΝ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΛΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΑΝΤΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ, ΟΠΟΤΕ ΕΚΕΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΣ ΨΙΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΡΙΞΕ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΟΥ. ΑΜΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΣΕ Ο ΤΕΡΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΝΤΥ.ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΡΝΙΕΤΑΙ.Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΟΜΩΣ (Ο ΣΩΣΤΟΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ) ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΤΥ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΝΤΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΜΠΕΡΤ(ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΜΙΖΟΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΜΠΕΡΤ).ΚΑΘΑΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΤΟΥ ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΚΑΝΤΥ ΦΕΥΓΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΡΥ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΑΜΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΤΥ.ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΚΑΝΤΥ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟΣ ΚΑΘΑΡΟΣ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΤΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΘΑΨΕΙ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΠΩΣ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΕΨΑΧΝΕ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΗΣ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ Ο ΕΡΩΣ.ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΤΡΕΞΑΝΕ ΠΟΛΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ 5 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΚΙΑ ΤΑ ΗΘΕΛΑ. ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΟΜΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΟΒΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΒΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΑΠΟΚΤΗΣΑΤΕ ΜΙΑ ΑΛΜΠΕΡΤΙΚΙΑ ΑΤΟ FORUM!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 02, 2009 7:45 am

Καλωσηρθατε Ζιζικα και origdim Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 1370021294

ZIZIKA έγραψε:

Όταν ήμουν μικρή ήθελα την Κάντυ με τον Τέρυ και μάλιστα μου είχε ακουστεί εντελώς άσχετο το να μείνει τελικά με τον Άλμπερτ.Μεγαλώνοντας όμως και χάρη σε εσάς,ξαναδιάβασα το manga (που για μένα αυτό σημαίνει και είναι Κάντυ Κάντυ!!!) και αναθεώρησα.Ανακάλυψα απ΄την αρχή τον Άλμπερτ και τον βρήκα τρυφερό,γλυκό και γοητευτικό,μα πάνω από όλα τον βρήκα συγκροτημένο,σταθερό,υπεύθυνο και σοβαρό.Αξιόλογο άτομο,ικανό να κάνει μια γυναίκα να νιώσει ασφαλής και ευτυχισμένη.
Εξακολουθώ να αγαπώ τον Τέρυ και να τον θεωρώ γοητευτικό και πολύ ερωτεύσιμο,ικανό να εμπνεύσει άγρια και δυνατά πάθη,απλά ο Άλμπερτ μου κάνει για ήσυχο,ήρεμο λιμανάκι.Μάλλον έχει να κάνει αποκλειστικά με τον χαρακτήρα μου,αλλά εγώ προτιμώ τα ήσυχα,σίγουρα και ασφαλή μονοπάτια.Ο παράφορος έρωτας και το τρελλό πάθος με τρομάζουν,ενώ πιστεύω πως δεν μπορούν να διαρκέσουν για πάντα.Με απλά λόγια,τον Τέρυ θα τον ερωτευόμουν,τον Άλμπερτ θα τον παντρευόμουν!

Καπως ετσι ενιωσα κ'εγω οταν ξανασκεφτηκα την ιστορια μετα απο χρονια και σαν ενηλικη πια. Ο Τερρυ ειναι το ονειρο, το ανεκπληρωτο, ο παραφορος ερωτας, αλλα ο Αλμπερτ ειναι η ησυχη δυναμη, που ολοι θα θελαμε να ειχαμε διπλα μας. Παρολα αυτα, οταν ξαναειδα τα επεισοδια, ξανακυλησα Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 5103 Τελικα ειναι πολυ δυσκολο να απαρνηθω τον πρωτο μου ερωτα Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 35868

ΥΓ. @origdim, θα σε παρακαλουσα να γραφεις με μικρα ελληνικα, γιατι ειναι πιο ευαναγνωστα Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 48364
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ZIZIKA
New Kid on the Blog...
New Kid on the Blog...
ZIZIKA


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 44
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ΑΝΝΥ
Registration date : 27/01/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 06, 2009 4:34 pm

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα domniki!! Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 36501

Έχεις απόλυτο δίκαιο!Έτσι είναι πράγματι!!Με πνίγει το παράπονο που ο Τέρυ ''παγιδεύτηκε'' έτσι,αλλά αφού δυστυχώς μας τελείωσε,καλοδεχόμαστε τον Άλμπερτ στη ζωή της Κάντυ,γιατί δυστυχώς όπως λέει και ο φίλτατος Φοίβος Δεληβοριάς

''είναι αλήθεια πως ο χρόνος
ό,τι παίρνει,το παίρνει για πάντα....'' Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 310719
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 25, 2009 3:52 pm

akaliakoukou έγραψε:
Βρε παιδιά ότι και να ναι… τα σκίτσα της Ιγκαρασι είναι ανεπανάληπτα!...
Τον Τέρυ τον ερωτεύεσαι, την Ελίζα και το Νηλ τους απεχθάνεσαι, την Κάντυ τη λατρεύεις…
Τι να πω! Έτσι την αγαπήσαμε τη σειρά και δε νομίζω ότι θα δεχτούμε εύκολα άλλη Κάντυ!
Μάλλον μου φαίνεται αδύνατον να φανταστώ την Κάντυ διαφορετική, αφού αυτές οι εικόνες έχουν μείνει στη μνήμη μου. (και όλων μας πιστεύω)
Ίσως μια λύση ήταν να γυριστεί η σειρά με ηθοποιούς. Θυμάστε το μικρό σπίτι στο λιβάδι?
Αν γινόταν μια σοβαρή και προσεγμένη δουλειά θα ήταν καταπληκτικό το αποτέλεσμα…
(ελπίζω όχι στα γιαπωνέζικα, δεν έχω τίποτα με τη γλώσσα, αλλά θα μου φανεί κάπως περίεργο να το συνηθίσω)

Αυτό το Σαββατοκύριακο έκατσα και είδα πάρα πολλά επεισόδια της Κάντυ!
Και συγκινήθηκα πάλι και έκλαψα!....

Σκέφτομαι κάποια πράγματα για την εξέλιξη της ιστορίας και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.

Η Μιζούκι μας δίνει μια εικόνα που όσα χρόνια και να περάσουν, δε θα πάψει να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Τι θέλω να πω.
Η Κάντυ ουσιαστικά αγάπησε 3 ανθρώπους.
Τον Άλμπερτ, τον Άντονι και τον Τέρυ.

Θα μιλήσω πρώτα για τον Άντονι και τον Τέρυ.
Όταν πρωτογνώρισε τον Άντονι, νόμιζε ότι είχε μπροστά της τον πρίγκιπα του λόφου. (ο οποίος ήταν και ο πρώτος άνθρωπος που την έκανε να νιώσει ένα τσιμπιματάκι…)
Θυμάστε εκείνα τα χρόνια της τρυφερής παιδικής ηλικίας μας? Ακόμη και τότε νιώθουμε πράγματα… αισθήματα παιδικά και αθώα, που όμως όσα χρόνια κι αν περάσουν τα θυμόμαστε με τρυφερότητα…

Τον Άντονι όμως η Κάντυ(σε αντίθεση με τον πρίγκιπα) τον έζησε και τον αγάπησε. Και βρήκε ανταπόκριση στα αισθήματά της
Όμως έζησε το πιο βαρύ, το πιο επίπονο συναίσθημα που μπορεί να αντέξει ένας άνθρωπος. Το θάνατο. Και μάλιστα πέθανε ο αγαπημένος της. Κανένας πόνος δεν είναι τόσο μεγάλος όσο ο πόνος του θανάτου. Και μάλιστα πέθανε μπροστά στα μάτια της. Το κενό που αφήνει ένας άνθρωπος όταν πεθαίνει δεν περιγράφεται με λέξεις.
Ο μοναδικός γιατρός είναι ο χρόνος. Και η Κάντυ που αγάπησε με όλη της τη δύναμη, χρειάστηκε χρόνο. Ακόμα κι όταν μπήκε ο Τέρυ στη ζωή της, άργησε να δεχτεί και να καταλάβει τα αισθήματά της γιατί ακριβώς ήθελε το χρόνο της. Μόνο όταν ο Τέρυ άφησε το κολέγιο κατάλαβε η Κάντυ πόσο πολύ τον αγαπούσε!
Μα και σε μας δεν συμβαίνει αυτό? Πόσες φορές συνειδητοποιούμε τι νιώθουμε για κάποιον, όταν πάμε να τον χάσουμε?

Μετά ήρθε ο χωρισμός της με τον Τέρυ. Με τον Τέρυ, που στην ευαίσθητη ηλικία της εφηβείας ερωτεύτηκε. Και ήταν συνειδητοποιημένη πια ότι αυτό που ένιωθε ήταν έρωτας. (πόσο άσκημα μου ακούγεται τώρα που μεγάλωσα στη μεταγλώττιση η λέξη «φιλία»! Ευτυχώς στο περιοδικό η μετάφραση είναι καλύτερη!)
Και φυσικά ο χωρισμός θέλει το χρόνο του. Λίγο πολύ χωρισμό έχουμε βιώσει όλοι μας. (και η Μιζουκι φαντάζομαι). Κι όταν βιώνεις ένα χωρισμό, το ξέρουμε καλά, είναι σαν να βιώνεις ένα θάνατο.
Και πάλι χρειάζεται ο χρόνος, να γιατρέψει τις πληγές και να απαλύνει το κενό που αφήνει η απουσία του αγαπημένου…

Όσο αναφορά τον Τέρυ και την Κάντυ, τι θα νιώθαμε αν παρατούσαν τη Σουζάννα στη μοίρα της και ζούσαν τον έρωτά τους? Μήπως θα αγαπούσε το ίδιο ο Τέρυ την Κάντυ αν τον πίεζε να μείνει μαζί της? Ένας τέτοιος χαρακτήρας ήταν η Κάντυ που γνωρίσαμε? Κι ο Τέρυ? Θα ήταν ο έντιμος χαρακτήρας που αγάπησε η Κάντυ αν παρατούσε τη Σουζάννα?
Είδαμε πόσο υπέφερε ο Τέρυ, κι όμως κατάφερε να ξαναβρεί τον εαυτό του.
Και αποφάσισε να μείνει κοντά στη γυναίκα που του έσωσε τη ζωή, που πήγε να αυτοκτονήσει για χατίρι του. Η εντιμότητά του, δεν του επέτρεψε να την παρατήσει και να πάει να ζήσει με την Κάντυ. Κι αν θα το έκανε, πάντα θα τους κυνηγούσε η σκιά της Σουζάννας και θα τους έκανε δυστυχισμένους

Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, δεν υπήρχε άλλη επιλογή για την εξέλιξη της ιστορίας. Το ιδανικό θα ήταν να βρεθεί κάποιος άλλος να ερωτευτεί με τη Σουζάννα και να μείνει μαζί της. Ή να πεθάνει η Σουζάννα. (όπως έγινε στη συνέχεια που έδωσε η Ιταλία.) όμως τέτοια πράγματα γίνονται μόνο στα παραμύθια. Η αληθινή ζωή είναι πιο σκληρή. Και μάλλον η Μιζούκι θέλησε να δώσει εικόνες από την πραγματική ζωή κι όχι να γράψει άλλο ένα παραμυθάκι.
Δυστυχώς στην αληθινή ζωή, λίγοι μεγάλοι έρωτες καταλήγουν να είναι για πάντα μαζί. (Κάντυ-Τέρυ) Κι αυτοί που πάνε στον πόλεμο και το λέει η καρδιά τους, δε γυρίζουν πίσω… (Στήαρ). Κι αυτοί που είναι έντιμοι και σωστοί… συχνά πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης. Οι μεγάλες προσωπικότητες, οι καλοσυνάτοι άνθρωποι, έχουν μεγάλες συμπάθειες και μεγάλες αντιπάθειες… (Κάντυ) … άσχετα με τις νοοτροπίες άλλων λαών και πολιτισμών, ο έρωτας είναι έρωτας και η εντιμότητα εντιμότητα.

Αυτή τη σκηνή του χωρισμού με τον Τέρυ στη σκάλα, ούτε κι εγώ ξέρω πόσες φορές την έχω δει…

Όμως όταν είδα την Κάντυ στο τελευταίο επεισόδιο να ανεβαίνει στο λόφο και να φωνάζει τα ονόματα των αγαπημένων της που έχασε για πάντα (Άντονι, Στήαρ, Τέρυ) , ένιωσα ξαφνικά ένα αίσθημα λύτρωσης.
Τότε ήταν που ανακάλυψε ποιος είναι ο Πρίγκιπάς της!.. ο πρίγκιπας, ο θείος Γουίλιαμ, ο φίλος…

Σ’ολη την πορεία της η Κάντυ τον είχε κοντά. Τον φύλακα άγγελό της. Τον Άλμπερτ! Ειδικά όταν έζησαν μαζί στο ίδιο σπίτι, παρόλο που πονούσε, ένιωθε σιγουριά και ασφάλεια δίπλα του. Από τότε που έμειναν μαζί άρχισα να πιστεύω ότι ίσως η Κάντυ μείνει στο τέλος μαζί του.
Αλλά ακόμα κι αν είχε στο μυαλό της αυτό η Μιζούκι, και πάλι η Κάντυ χρειάζεται το χρόνο της.

Δεν ήξερα τόσες λεπτομέρειες για τα γεγονότα, και έμαθα τα περισσότερα από τη Λορένα και πραγματικά, Λορένα, θέλω να σε ευχαριστήσω! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν οι τρεις νουβέλες, κι ότι στην μικρή συνέχεια που δόθηκε, η Κάντυ έγραψε 3 γράμματα.
Ειδικά μετά από τα γράμματα που έγραψε η Κάντυ και που τόσο ωραία μας τα μετέφρασε η Λορένα, άρχισα να πιστεύω ότι η Μιζούκι είχε στο μυαλό της να ερωτευτεί η Κάντυ με τον Άλμπερτ.

Και παρόλο που θα είναι ένα ευτυχές τέλος, όπως στα παραμυθάκια, και πάλι ανταποκρίνεται στην πραγματική ζωή. Ναι, θα είναι πολύ αίσιο τέλος η Κάντυ να γίνει γυναίκα του πάμπλουτου θείου Γουίλιαμ, του αρχηγού της οικογένειας των Άρτλει. (φαντάζομαι τα μούτρα της Ελίζας και το καταφχαριστιέμαι)

Όμως πόσες φορές στη ζωή μας η πραγματική αγάπη είναι μπροστά στα μάτια μας και δεν είμαστε σε θέση να τη δούμε? Πόσες φορές συνειδητοποιούμε μετά από πολλά χρόνια τι νιώθουμε για έναν άνθρωπο που είναι μπροστά μας και τόσο καιρό δεν τον βλέπαμε? Πόσες φορές αλήθεια δεν μπορούμε να δούμε πέρα από τη μύτη μας?

Ελπίζω να μη σας κούρασα!

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο στην ανάλυση που έκανε η Akaliakoukou.
Ο κύκλος που άνοιξε με τον πρίγκιπα του λόφου όταν η Κάντυ ήταν 6 χρονών κλείνει πάλι με τον Άλμπερτ 10 χρόνια μετά.
Διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας την Κάντυ διαπίστωνα όλο και περισσότερο πως ο δικός της διακαής πόθος ήταν να ξανασυναντήσει τον πρίγκιπά της. Στις πιό δύσκολες στιγμές της, αυτόν αποζητούσε, χωρίς να γνωρίζει πως ήταν πάντα πλάι της.
Η ιστορία της Μιζούκι μου θυμίζει κάτι μεταξύ Οδύσσειας και Αλχημιστή: όταν επιθυμείς κάτι, όλο το σύμπαν συνομωτεί ώστε να το κατακτήσεις. Κάθε τί που θα σε σημαδέψει θα σε κάνει πιό δυνατό και στο τέλος θα φτάσεις στην Ιθάκη σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2009 6:35 pm

candyholic1 έγραψε:
...Θα ήθελα να υποβάλω την εξής σκέψη προς τους experts της Candy που συχνάζουν σε αυτό το forum :
Εφόσον, όπως έχει ήδη αναφερθεί, τίποτε δε γράφτηκε και δεν αναφέρθηκε τυχαία στη συγκεκριμένη ιστορία, μήπως ο Albert είναι θείος της Candy και ο Anthony αδελφός της, καθώς αναφέρεται πολλές φορές ότι η Candy έχει τα ίδια μάτια με τη μητέρα του Anthony. Αυτό δικαιολογεί το ότι δε θα μπορούσε ποτέ να παντρευτεί τον Anthony, ως αδελφό της, καθώς και ότι δεν θα μπορέσει να παντρευτεί τον Albert, που είναι θείος της.
Το να είναι θείος της ο Albert δικαιολογεί και τη μοιραία σύνδεση και σχέση που έχουν από την πρώτη στιγμή, δικαιολογεί δηλαδή ότι την προστατεύει από τα πρώτα επεισόδια, έστω και αν δεν το ξέρει ούτε ο ίδιος.

Σύμφωνα με τις παρακάτω πληροφορίες που όμως δε γνωρίζω αν έχουν αντληθεί από επίσημη πηγή, Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 35868 η Κάντυ με τον Άντονυ είναι φύσει αδύνατον να είναι αδέρφια.
Προσέξτε τις ημερομηνίες γέννησης των δύο παιδιών.

http://kira.dyndns.dk/CandyCandy/CC_CandyProfile.htm

http://kira.dyndns.dk/CandyCandy/CC_AnthonyProfile.htm


Μεταξύ μας, πίστευα πως όταν η Κάντυ συνάντησε τον Άντονυ αυτός ήταν δύο χρόνια μεγαλύτερός της. Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 679307 Εσείς, βγάζετε κάποια άκρη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2009 6:45 pm

Αποκλειεται να ειναι αδερφια ο Αντονυ και η καντυ.

Τοτε θα επρεπε να ειναι νοθο παιδι της Ροζμαρι που την εγκατελειψε στο ορφανοτροφειο. Η οποια Ροζμαρι δεν αντεξε στην γεννα ενος μονο παιδιου (του Αντονυ), οχι και της καντυ (που ειναι και μικροτερη του Αντονυ). Δεν κολλαει πουθενα.

Εκτος των άλλων, επανεερχομαι στην σκεψη της Μιζουκι, που την ήθελε ερημη σαν καλαμια στον καμπο, να φτιαξει μονη της την ζωη της, γι'αυτο και δεν ασχοληθηκε ποτε με την οικογενεια της. Μαλλον εμεις ολοι επηρεασμενοι απο ολες τις αλλες ιστοριες, σκεφτηκαμε πως και εδω κατι αναλογο θα πρεπει να συμβαινει, που.. δεν συμβαινει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2009 6:55 pm

@ Λορένα, μήπως γνωρίζεις καμιά επίσημη πηγή για τις χρονολογίες γέννησης των πρωταγωνιστών; study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2009 7:06 pm

χμ.. επισημη πηγη!

Σε καποιο αλλο θεμα εγραψα για τις ημερομηνιες γεννησης του καθενος. Το αρχειο που τα αντεγραψα ελεγε πως ειναι ακριβως οι ημερομηνιες που εδωσε η Μιζουκι. Λογικα πρεπει να το εχω κρατησει, δεν ειμαι ομως και σιγουρη. θα το κοιταξω.

Αν δεν εβλεπα οτι αυτα τα εδωσε η Μιζουκι παντως, δεν θα τα εγραφα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2009 8:10 pm

Λορένα έγραψε:
...
Σε καποιο αλλο θεμα εγραψα για τις ημερομηνιες γεννησης του καθενος. Το αρχειο που τα αντεγραψα ελεγε πως ειναι ακριβως οι ημερομηνιες που εδωσε η Μιζουκι...

https://candy-candy.forumgreek.com/forum-f6/topic-t11.htm

Λορένα, έχεις δίκιο. cheers Ο Άντονυ είναι όντως μεγαλύτερος σύμφωνα με τις πληροφορίες που παραθέτεις. Κάπως έτσι τα ήξερα και εγώ αλλά σκαλίζοντας από εδώ και από εκεί, όλο και κάτι βρίσκω.

Αν είχαμε τη δυνατότητα να μεταφράσουμε την αυθεντική νουβέλα της Κάντυ είμαι σίγουρη πως θα αντλούσαμε πολύτιμες πληροφορίες που δίνουν άλλη τροπή στην ιστορία. Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 137270
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2009 8:43 pm

Την αυθεντική νουβέλα της Κάντυ μπορώ να τη βρω.
Όμως... ποιος ξέρει γιαπωνέζικα????

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2009 9:20 pm

akaliakoukou έγραψε:
Την αυθεντική νουβέλα της Κάντυ μπορώ να τη βρω.
Όμως... ποιος ξέρει γιαπωνέζικα????

Αν τα δίναμε σε κάποιο φροντιστήριο να μας τα μεταφράσει; Μόνο να μη στοιχίζουμε τα αηδόνια στη σειρά lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2009 9:21 pm

σοβαρα...? βρες την εσυ, και μεχρι γιαπωνεζικα μαθαινω εγω.!

Ε.. στην τελικη λεμε στην γιαπωνεζα φιλη της νανας, να μα πει τιποτα.

Ιντερνετ υπαρχει να παιξει καμια μεταφραση...

ενα γιαπωνεζικο αλφαβητο πηρε το ματι μου...

κατι θα γινει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ελένη
Admin
Ελένη


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 346
Ηλικία : 48
Επάγγελμα : Hippie
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy
Registration date : 11/06/2007

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 26, 2009 10:54 pm

Στο site που δίνεις Aldebaran, λένε ότι το ζώδιο του Άντονυ είναι Ζυγός, ενώ λίγο πιο πάνω αναφέρει ότι γεννήθηκε στις 9 Σεπτέμβρη. Καλέ Παρθένος είναι ο άνθρωπος!!!

_________________
The Hunger Site
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.thenailhacker.blogspot.gr
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2009 1:11 pm

Λοιπόν, θα κάνω ότι μπορώ να βρω τη νουβέλα.
και θα ψάξω για μεταφραστή
Ξέρετε πόσο στοιχίζει η μετάφραση???

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2009 8:33 pm

Ελένη έγραψε:
Στο site που δίνεις Aldebaran, λένε ότι το ζώδιο του Άντονυ είναι Ζυγός, ενώ λίγο πιο πάνω αναφέρει ότι γεννήθηκε στις 9 Σεπτέμβρη. Καλέ Παρθένος είναι ο άνθρωπος!!!

Χριστε και Παναγια...9 Σεπτεμβριου εχω γεννηθει Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 679307
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sofia
Newbie
Newbie
Sofia


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 42
Τόπος : Thessalonikh
Registration date : 22/02/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 13, 2009 5:28 pm

Μόλις τελείωσα την ανάγνωση του manga... Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα διαβάσει ξανά ολόκληρο. Είμαι ακόμη μισοσοκαρισμένη, μισοκλαμμένη (το δάκρυ κορόμηλο)... Δεν ξέρω...
Στην αρχή είναι ο Άντονυ ο οποίος είναι ο ιδανικός. Παρόλα αυτά και παρότι μικρή ήμουν τρελά ερωτευμένη μαζί του, μας αφήνει νωρίς και έτσι μπορείς να συνηθίσεις την απουσία του, ούτως ή άλλως είναι νεκρός, δεν μπορεί να γυρίσει πίσω. We have to live with that.
Ο Τέρυ όμως...? Είναι ζωντανός, χειροπιαστός...Είναι τόσο κρίμα και για τους δύο. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τελειώνει έτσι, τόσο απλά... Ότι δεν μπορεί να βρεθεί μια λύση. Η Κάντυ δεν τον έχει ξεπεράσει και δεν θα τον ξεπεράσει ποτέ. Παρόλο που στο manga λέει ότι αρχίζει και ξεχνάει ότι έχει γίνει πάντα ο Τέρυ είναι μέσα στη σκέψη της...
Και μετά είναι ο Άλμπερτ...
Της έχει φερθεί τόσο καλά...Την έχει υιοθετήσει, την έχει παρηγορήσει άπειρες φορές, την έχει βοηθήσει, της έχει σταθεί σαν να ήταν πραγματική οικογένειά της. Ειδικά στο manga (όχι τόσο στο anime) δείχνει και αρκετά σημάδια ιδιαίτερης συμπάθειας προς την Κάντυ αλλά... Μένει ένα αλλά...
Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί και είμαι και πολύ χάλια ψυχολογικά τώρα... Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 385145 Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 385145
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 13, 2009 11:34 pm

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...
αυτά τα παιδικά τραύματα που μου άφησε η Κάντυ, δεν λένε να κλείσουν...
Ευτυχώς που βρέθηκε μια Στέφανι Μέγιερ με το "Λυκόφως" και με έχει απορροφήσει... τώρα διαβάζω το τέταρτο και τελευταίο βιβλίο της σειράς και νοιώθω ότι από την ιστορία της Μπέλλα και του Έντουαρντ, άρχισαν να επουλώνονται λίγο οι πληγές που μου άφησαν η Κάντυ και ο Τέρρυ...

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 15, 2009 9:33 pm

Αναρωτιέμαι μήπως μπορούσαμε να έχουμε κάποιας μορφής αποδεκτή μετάφραση κάνοντας χρήση κάποιου on line μεταφραστή.
Τι λέτε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
noni
Newbie
Newbie
noni


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 52
Registration date : 19/03/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 19, 2009 11:41 am

Πρωτα απ'ολα θα 'θελα να πω ενα γεια σε ολους καθοτι ειμαι νεο μελος Very Happy Τωρα εδω που τα λεμε ρε παιδια η Καντυ θα πρεπε με τον αλφα η βητα τροπο να μεινει με τον Τερυ.Ποσες φορες εχω δει αυτη τη σκηνη στις σκαλες ! και κλαμα που ριξα !μετα απο τοσα χρονια και παλι γυρισα πισω στην τρυφερη εκεινη ηλικια αλλα τα συναισθηματα παλι ιδια !καταπληκτικο! Το τελος που των επισοδειων δεν το'χα δει ποτε εψαξα και το βρηκα μετα απο τοσα χρονια και ομολογω πως τσαντιστηκα πολυ! ακους εκει επειδη εσυ κυρα μου εισαι μουρλη και θες να πηδας απο ταρατσες πρεπει να στερηθουμε την αγαπη της ζωης μας?πρεπει να αφησουμε πισω το αλλο μας μισο την αδελφη ψυχη μας...γιατι αυτο ηταν η Καντυ με τον Τερυ δυο ψυχες που αλληλοσυμπληρωσαν η μια την αλλη και γεμησαν τα κενα και ο πονος με αγαπη και τρυφεροτητα για να χωρησουν βιαια αργοτερα.Οπως καταλαβαινετε Τερυκια με χιλια!Κατι αλλο...τη νουβελα που μπορει κανεις να τη βρει ?οχι στα γιαπωνεζικα βεβαια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
misspepper77
Candy Fan
Candy Fan
misspepper77


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 213
Ηλικία : 46
Αγαπημένος χαρακτήρας : ΑΝΝΥ
Registration date : 01/11/2008

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 19, 2009 12:31 pm

Καλως ήρθες καλή μου!
Θα βρεις μεγαλη συμπαράσταση απο τις Τερρυκές εδώ επι του θεματός.
Και πάλι καλώς μας βρήκες cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
noni
Newbie
Newbie
noni


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 52
Registration date : 19/03/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 19, 2009 2:08 pm

Ευχαριστω πολυ misspepper77 Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 19, 2009 3:01 pm

Noni, καλώς ήλθες! Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 891341

Δυστυχώς, η νουβέλα δεν έχει μεταφραστεί σε καμιά άλλη γλώσσα πέρα από τα γιαπωνέζικα που κυκλοφόρησε.
Από λίγες μεταφράσεις που έχουν γίνει από φαν τις σειράς έχουμε καταφέρει να μάθουμε κάποιες επιπλέον πληροφορίες αλλά όχι όλα όσα έχουν γραφτεί. :mpouaaa:

Ίσως με χρόνια με καιρούς κάτι να γίνει και για μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2009 10:26 pm

Λοιπόν παιδιά, σας έχω νέα!
Έχω τη νουβέλα στα χέρια μου!!!!
Η νουβέλα είναι γραμμένη στα γιαπωνέζικα.
Ψάχνω μεταφραστή!
Χρειάζομαι την βοήθειά σας!
Γνωρίζει κάποιος από σας κάποιον που να ξέρει γιαπωνέζικα?
Θα ρωτήσω και θα ψάξω ακόμη και για επαγγελματία, όμως θα ήθελα και τη δική σας βοήθεια!

Δομνίκη και Ελένη, μήπως να κάνουμε ξεχωριστή ενότητα για τη νουβέλα της Κάντυ???

Παιδιά, αν κάποιος από σας γνωρίζει άνθρωπο που να ξέρει γιαπωνέζικα, σας παρακαλώ να μας το πει!
Έχουμε τις απαντήσεις που ψάχνουμε στα χέρια μας!!!!

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
aimee
Newbie
Newbie
aimee


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Επάγγελμα : Φοιτήτρια
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 25/05/2009

Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tο τέλος της ιστορίας   Tο τέλος της ιστορίας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 18, 2009 10:44 am

Γειά σας! Πριν λίγες μέρες γράφτηκα στο φόρουμ, είναι καταπληκτικό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Tο τέλος της ιστορίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Το νέο τέλος της ιστορίας
» Ιταλικό manga: Το τέλος της ιστορίας της Κάντυ.
» Συζητηση διχως τελος για το τελος
» Διαφωνίες στη ροή της ιστορίας.
» Τα κομβικά σημεία που αλλάζουν το ρουν της ιστορίας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες-
Μετάβαση σε: