Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Απρ 01, 2024 10:01 am από Fay

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει...

Πήγαινε κάτω 
+10
candy-candy
stavroylaki
natalia
arwyn-t
ΚΑΤΕΡΙΝΑ
voula
Aldebaran
ioanna
Τερυλία
akaliakoukou
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει...   Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2012 11:25 am

Εγώ, βιώνω την κρίση εδώ και πέντε -έξι χρόνια...

Φεσωμένη μέχρι το λαιμό από τις τράπεζες και τα (παράνομα) πανωτόκια τους, πήρα την απόφαση να κάνω χρήση του νόμου για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά (Ν. 3869/2010) ευελπιστώντας έστω με την παρέμβαση Ειρηνοδίκη ή Εισαγγελέα να πληρώνω λιγότερα...
Τώρα διαβάζω πως οι τράπεζες θέλουν να μειώνονται μεν οι δόσεις αλλά όχι μόνο να μην κόψουν μέρος των κερδών τους αλλά να επιμηνύνουν τη διάρκεια των δανείων ώστε να βγάλουν ακόμη περισσότερα...
Και όλα αυτά, να τα πληρώνει ο Έλληνας φορολογούμενος πολίτης (γιατί... για τους ξένους... ούτε κουβέντα...) αφού το νέο δάνειο που θα πάρουμε θα πάει σχεδόν όλο στην αναδιάρθρωση των τραπεζών...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioanna
Candy Expert
Candy Expert
ioanna


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 444
Ηλικία : 43
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 21/05/2011

Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει...   Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2012 11:07 pm

Αχ, δεν θέλω να γίνομαι καταθλιπτική και να ρίχνω την ομάδα, αλλά από αυτήν την Παρασκευή και δεν ξέρω κι εγώ για πόσο με βλέπω να με κλαιν κι οι ρέγγες!!! Ελπίζω όταν ξαναβρώ δουλειά να μην είμαι γιαγιά με μαγγούρα!!! Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 315913 Ήθελα να ήξερα πώς θα πληρώνουμε τα χαράτσια τους από τη στιγμή που δουλειά δεν υπάρχει, επίδομα ανεργίας κάθε πόσο... Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 5036 α, κάθε 3-5 χρόνια, έχω χάσει κι εγώ το λογαριασμό!!!... Τι επίδομα? - της πείνας!!! Λεφτά από πού? Από τα έτοιμα στις τράπεζες? Λυπάμαι πολύ, αλλά δεν έχω...κι αυτοί που κάτι φύλαγαν, σε λίγο δεν θα έχουν μια, γιατί θα τα έχουν δώσει όλα σε φόρους στο κράτος του παραλόγου!!!! Ειλικρινά δεν ξέρω που θα πάει αυτή η κατάσταση, αλλά σίγουρα έχει ξεφύγει... Τι να πω? Κουράγιο, υπομονή... Όλα έχουν εξαντληθεί κι όλα έχουν τα όριά τους! Σκέφτομαι από τη μια να φύγω έξω, αλλά δεν έχω τα εφόδια, από την άλλη, δε θέλω να αφήσω αυτή την πανέμορφη χώρα με το απέραντο γαλάζιο και τις χιλιάδες ομορφιές και αναμνήσεις... Λατρεύω τη χώρα μου!!! Να φύγουν αυτοί που την έφεραν σε αυτά τα χάλια!!! Συγχύστηκα πάλι!!! Βρε, ουστ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
voula
Candy Expert
Candy Expert
voula


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 305
Ηλικία : 48
Τόπος : Ελλάδα
Επάγγελμα : Χαζομαμά
Αγαπημένος χαρακτήρας : Terry!!!
Registration date : 21/01/2011

Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει...   Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2012 11:18 pm

Δεν θέλω να στενοχωρώ τις μικρές μας φίλες με τα προβλήματα μας, αλλά υποθέτω πως ξέρουν πολύ καλά τι γίνεται γύρω τους και μάλλον και οι γονείς τους βιώνουν τα ίδια προβλήματα με εμάς.
Είναι δύσκολα τα πράγματα κορίτσια, για άλλες περισσότερο για άλλες λιγότερο, δύσκολα πάντως. Έχω έναν γιο στο λύκειο, έναν στο γυμνάσιο και μια μικρούλα στο δημοτικό. Οι υποχρεώσεις και τα έξοδα είναι δυσβάσταχτα. Μαζί και τα δάνεια. Να μη πω για το πετρέλαιο. Ρώτησαν οι άχρηστοι που κυβερνάν, πόσο πετρέλαιο χρειαζόμαστε για να ζεσταθούμε στην παγωμένη Φλώρινα; (Τον περασμένο χειμώνα χτυπήσαμε -25). Όλο τον χειμώνα ξοδέψαμε περίπου 2,5 με 3 τόνους πετρέλαιο (απίστευτος αριθμός για κάποιες από εσάς, ξέρω).
Βάλτε λοιπόν την ίδια ποσότητα με 1,40 ευρώ τον τόνο!!! Περίπου 3.500 ευρώ!! Απίστευτο;; Κι όμως!! Ας μας πει μόνο κάποιος που θα τα βρούμε αυτά τα λεφτά.
Βρήκα -όπως έχω αναφέρει- δουλειά σε μια τρομερά κρίσιμη περίοδο για την οικογένειά μου (πραγματικά δεν πήγαινε άλλο, ήμασταν έτοιμοι να πάμε στο χωριό) και είμαι ευγνώμων γι αυτό. Δεν ξέρω πόσο θα είμαι εκεί, αλλά όσο και να είμαι, είναι σημαντικό γιατί και στον άντρα μου μειώσανε τρομερά τον μισθό.

Ελπίζω και εύχομαι από την καρδιά μου να πάνε καλά τα πράγματα σε όλες, αλλά και σε όλο τον κόσμο. Κουράγιο κορίτσια.....

Υ.Γ. Άλντε και εμένα με κάνει έξαλλη το γεγονός ότι το χρέος των τραπεζών, ενσωματώθηκε στο εθνικό χρέος και οδεύουμε προς την εξαθλίωση εξαιτίας τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει...   Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Νοε 20, 2012 2:07 pm

Πάντως η περίοδος που περνάμε τώρα, μου θυμίζει πολύ την περίοδο που ήμουν παιδάκι και βλέπαμε την Κάντυ... Είχαμε παρόμοια οικονομικά προβλήματα η οικογένειά μου και είχαμε ζοριστεί αρκετά...
Η Κάντυ για μένα τότε ήταν μεγάλη παρηγοριά!
Έτσι κάπως είναι και τώρα!!!

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει...   Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Νοε 20, 2012 2:19 pm

voula έγραψε:
...
Υ.Γ. Άλντε και εμένα με κάνει έξαλλη το γεγονός ότι το χρέος των τραπεζών, ενσωματώθηκε στο εθνικό χρέος και οδεύουμε προς την εξαθλίωση εξαιτίας τους.

Πριν μπούμε στο ΔΝΤ, είχαμε συνάντηση στο Γ.Λ.Κ., σχετικά με τα διαθέσιμα και τις υποχρεώσεις ανά Υπουργείο...
Φαντάζεσαι να ακούς πως για να μην πέσει η μετοχή της ΕΤΕ στα ξένα χρηματιστήρια έπρεπε το κράτος να πληρώσει/καλύψει το μεγαλύτερο μέρος των υποχρεώσεων της ΕΤΕ στα ασφαλιστικά ταμεία;;; Να μην αναφέρω ΟΤΑ γενικώτερα καθώς και οργανισμούς που τους πληρώνουμε -πέρα από το εργασιακό κόστος... αναφέρομαι κυρίως στο λειτουργικό για να μην παρεξηγηθώ- χωρίς να έχουν λόγο ύπαρξης, πέρα από την εξυπηρετηση πολιτικών μικροσκοπιμοτήτων...

Και να σε κοροϊδεύουν από πάνω, μιλώντας για εφεδρεία, διαθεσιμότητα και μετακίνηση υπαλλήλων όταν δεν υπάρχει ΈΝΑΣ οργανισμός, φορέας ή υπηρεσία με σαφή προσδιορισμό των εργασιακών καθηκόντων κάθε υπαλλήλου...
Πως λοιπόν θα γίνει η μετακίνηση των (υπο απόλυση) υπαλλήλων όταν δεν ξέρει κανείς που και γιατί υπάρχουν κενά;;;

Θα διαβαστεί φασιστικό και ειλικρινά δεν είμαι οπαδός ακραίων καθεστώτων/παρατάξεων αλλά:

Στα χρόνια του Μεταξά ακούστηκε και ένα ΟΧΙ
Στα δικά μας -δημοκρατικά- χρόνια μόνο ΝΑΙ ακούγεται...

_________________
Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
natalia
Candy Fan
Candy Fan
natalia


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 49
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy-Antony
Registration date : 10/01/2011

Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει...   Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 08, 2012 7:13 pm

Παράθεση :
Στα χρόνια του Μεταξά ακούστηκε και ένα ΟΧΙ
Στα δικά μας -δημοκρατικά- χρόνια μόνο ΝΑΙ ακούγεται...

To αν τα χρόνια που ζούμε είναι τελικά δημοκρατικά θέλει πολύ κουβέντα.
Στις δημοκρατίες δε χτυπάνε τους πολίτες που θέλουν να εκφράσουν τη διαμαρτυρία τους. Πολύ περισσότερα οταν αναμεσά τους υπάρχουν μικρά παιδιά και ηλικιωμένοι.
Ούτε ψηφίζουν διατάγματα που αντιτίθονται με τους νόμους του Συντάγματος.
Επιπλέον φορολογούνται ΟΛΟΙ , οχι μόνο οι μη έχοντες όπως γίνεται στη χώρα μας, ενω οι έχοντες καταθέτουν τα χρηματα τους σε λογαριασμούς στην Ελβετία!
Συγνώμη για το ύφος μου και ισως εδω να μην είναι ο κατάλληλος χώρος για να εκφράσω τα συναισθηματα μου, αλλα πραγματικά είμαι πολυ θυμωμένη με αυτα που συμβαίνουν. Κάποιοι σ'αυτή τη χώρα πρέπει να πληρώσουν κάποτε για τις ευθύνες που τους αναλογούν,γιατί δε φτάσαμε τυχαία σ'αυτό το σημείο! Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 137270


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει...   Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 14, 2012 6:21 pm

Η κρίση παιδιά είναι και ηθική πάνω από όλα και κρίση αξιών
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η κρίση και πόσο και πώς μας επηρεάζει...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» Υπάρχουν και κάποια καλά μέσα στην κρίση...
» η σχεση Αρτσυ - Αννυ.ποσο λογικη ηταν αυτη η καταληξη???

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Ο λόφος της Πόνυ!-
Μετάβαση σε: