Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΧθες στις 8:13 pm από akaliakoukou

» Eurovision 2024
H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2024 9:56 pm από Fay

» Πασχαλινά αυγά!
H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 H Κάντυ και οι άλλες!!!

Πήγαινε κάτω 
+5
Aldebaran
ΜΙΜΙ
xruste
elpidaki
ariathniM
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 10:20 am

Η Κάντυ είναι αυτονομη σαν προσωπικότητα και η Τζουλιετ έχει δίκιο όταν λέει οτι δεν μοιάζουμε με άλλον, είμαστε μοναδικές προσωπικότητες και ανεπανάληπτες, αυθύπαρκτες. Τολμώ ομως να θεσω αυτό το θέμα,λόγω και της λατρειας μου για την παγκοσμια λογοτεχνία εσείς όταν σκέφτεστε την Κάντυ σε ποια ηρωιδα άλλη πάει ο νους σας;! αυθορμητα χωρις πολύ σκέψη H Κάντυ και οι άλλες!!! 5036 Δεν ζητάω από που επηρεαστηκε η Μιζούκι, οχι δεν μας ενδιαφέρει αυτό, εμείς όταν σκεφτομαστε Κάντυ, σε ποια άλλη ηρωιδα φτανει ο νους μας: π.χ. στην Φρανσις Νοουλαν, στην Τζο Μαρς , στην Ελιζαμπεθ Μπεννετ, στην Χαιντι , στην Αννα των Αγρων αλλά και από θεατρικές και κινηματογραφικές ηρωιδες ποια μας θυμίζει H Κάντυ και οι άλλες!!! 5036 !! στην πρωτη που σας έρχεται στο νου και λετε εδω βλέπω Κάντυ!!

Εμένα αρκετά στην Νατασσα Ροστοβα του Τολστοι από το 'πόλεμος και ειρήνη' και στα χρωματα ακόμα μοιαζουν, είναι από τις πιο ζωντανές λογοτεχνικες ηρωιδές, της άρεσε να περπατά και να τρεχει ξυπόλητη στους κήπους και στους αγρούς, καταπατουσε το πρωτοκολλο, ηταν καλή και συμπονετική, περιποηθηκε τραυματισμένους κατα τους ναπολεοντιους πολέμους, εδινε πάντα απλόχερα την αγάπη της, είχε μια πολύ καλή φιλη που λατρευε , οταν χόρευε το εκανε με τοσο πάθος που ξεσήκωνε! Γνωρισε δυο έρωτες στην ζωή της, τον παθιασμένο με έναν στρατηγό του πολέμου τον πριγκηπα Αντρει Μπολόνσκι( άνδρας που δεν δεχόνταν αντιρρήσεις εύκολα) αλλά θα καταλήξει με τον ήσυχο και καλό Πιερ( ο οποιος θα γυρίσει από το μετωπο τραυματισμένος και σε άσχημη κατάσταση και η μεγάλη περιουσια του θα δημευτεί, μετά το τελος του πολέμου θα την πάρει πάλι πίσω)! Τελεια η τελευταια σκηνή που συναντιουνται οι αγαπημένοι, εκείνη νομίζει οτι τον αγαπημένο της Πιερ τον εχει ρουφήξει ο πόλεμος αλλά θα συναντηθουν στο δημευμένο σπίτι της, πλαι σε ετοιμόροπους σοβάδες, όταν ή Νατάσσα θα παίζει στο πιάνο ενα αγαπημένο, ξεχασμένο σκοπό!!! flower flower flower η μουσική θα φερει τον Πιερ στο σπίτι σχεδόν σαν υπνωτισμένο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 12:07 pm

Ξεχασα να πω οτι η Νατάσσα τον Πιερ τον σκεφτοταν μόνο φιλικά πως θα μπορούσε άλλωστε να τον σκέφτεται αλλιώς, ηταν τοσο ερωτευσιμος ο Αντρει, μάλιστα στον Πιερ( είχε μεγάλη περιουσια, δεν χρειαζόνταν να δουλεύει, έκανε όμως πολλές φιλανθρωπιες, εφτιαχνε σχολεια, εσωζε φτωχά παιδιά) είχε εξομολογηθεί τον ερωτα της για τον στρατιωτικό. εν γενει σε αυτον τα εξομολογουνταν όλα τα καλά και τα άσχημα ηταν ο φυλακας αγγελός της( ο Αντρει οποιος ήταν πολύ όμορφος άνδρας γεμάτος πάθος αλλά δεν συγχωρουσε εύκολα, αυτο ηταν το ελαττωμα του)! έτσι εμποδιο στον ερωτα τους θα σταθεί όχι κάποια άλλη γυναίκα αλλά ο βλοσυρός πατερας του Αντρευ , που δεν ήθελε την Νατάσσα με τιποτα( δυστυχώς και ο Αντρει δεν είχε το θάρρος να δει την παγίδα την οποια του εστηνε ο πατερας του και να πει οχι ενω στον πόλεμο έλεγε τα μεγάλα όχι), τεσπα όταν θα τον χάσει τον Πιερ τοτε μόνο θα καταλάβει πόσο τον λάτρευε και μονο τοτε θα τον αναζητήσει σαν άνδρα( αυτον και την ευγενική του αγάπη) πια στα τελευταία κεφάλαια του βιβλίου.. sunny

όταν κλείνω τα μάτια και σκέτομαι την Κάντυ H Κάντυ και οι άλλες!!! 891341 με αυτην την ηρωιδα την συγχέω :sweety1: είχαν και οι δυο τετοια ορμή για ζωή, περασαν παρα πολλά από τις συγκερίες και ενιωσαν τι σημαίνει μοναξιά αλλά και αγάπη και συγκίνηση για τον άλλον!! H Κάντυ και οι άλλες!!! 1058481448 Ελπιζω και η Κάντυ να βρει την ευτυχία στο τελος όπως και η Νατάσσα!! flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 31
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 10:17 am

δεν εχω διαβασει το συγκεκριμενο βιβλιο...αλλα απο την περιληψη σου ειδα οντως πολλα κοινα με την καντυ.
εμενα παλι μου θυμιζει τη τζο απο το μικρες κυριες.

ενα αεικινητο κοριτσι (καλυτερα αγριοκοριτσο!) που δεν τα παραταει ευκολα και που εχει δυναμη και θεληση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 11:02 am

Oντως θυμίζει και Τζο πολύ, ειδικά τοτε που ηρθε στην Νεα Υορκη να σπουδάσει και πήρε την ζωή στα χερια της!! Την Αννα των Αγρων δεν πρέπει να την θυμάσαι Ελπιδάκι αλλά και εκείνη ήταν ορφανή και αγοροκόριτσο σαν την Κάντυ!! flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 31
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 12:18 pm

ariathniM έγραψε:
Oντως θυμίζει και Τζο πολύ, ειδικά τοτε που ηρθε στην Νεα Υορκη να σπουδάσει και πήρε την ζωή στα χερια της!! Την Αννα των Αγρων δεν πρέπει να την θυμάσαι Ελπιδάκι αλλά και εκείνη ήταν ορφανή και αγοροκόριτσο σαν την Κάντυ!! flower

η αννα των ποιων????

οχι δεν την ξερω την κοπελα!!!! ειμαι λιγο μικρη για να τα ξερω!!!!

τελικα η θεματολογια με μικρα ορφανα που παιρνουν τη ζωη στα χερια τους ειναι πολυ συχνη!!!! ουτε μια πρωτοτυπια πια???!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 12:47 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Anne_of_Green_Gables
εδώ θα μάθεις περισσότερα, την έβαζε η ερτ την σειρα το 87' εσύ δεν ησουν ουτε στα πιο μεγαλεπίβολα σχεδια του Θεου ακόμα!!

Δεν θυμάμαι όμως H Κάντυ και οι άλλες!!! 5036 τί επαγγελονταν ο Γκιλμπερτ, ο έρωτας της Αννας και πως εξελίχθηκε το love-story, μηπως θυμάται η Μιμι να μας πει;

το κοριτσακι είναι ορφανό και το υιοθετεί μια οικογενεια στην αρχή δεν το θελουν, μετα θα την λατρεψουν!!

Τεσπα, εσένα στο μυαλό σου ερχεται η Τζο, εμένα η Νατάσσα λόγω του οτι πάντα έκανε και ελεγε πραγματα χωρις να πολυσκέφτεται τις συνέπειες, ηταν ελεύθερο πνεύμα, δεν της άρεσαν οι τύποι και θυσιαζόνταν για τους άλλους εύκολα! οτι εκανε το εκανε αυθορμητα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 31
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 12:49 pm

ariathniM έγραψε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Anne_of_Green_Gables
εδώ θα μάθεις περισσότερα, την έβαζε η ερτ την σειρα το 87' εσύ δεν ησουν ουτε στα πιο μεγαλεπίβολα σχεδια του Θεου ακόμα!!

Δεν θυμάμαι όμως H Κάντυ και οι άλλες!!! 5036 τί επαγγελονταν ο Γκιλμπερτ, ο έρωτας της Αννας και πως εξελίχθηκε το love-story, μηπως θυμάται η Μιμι να μας πει;

το κοριτσακι είναι ορφανό και το υιοθετεί μια οικογενεια στην αρχή δεν το θελουν, μετα θα την λατρεψουν!!

Τεσπα, εσένα στο μυαλό σου ερχεται η Τζο, εμένα η Νατάσσα λόγω του οτι πάντα έκανε και ελεγε πραγματα χωρις να πολυσκέφτεται τις συνέπειες, ηταν ελεύθερο πνεύμα, δεν της άρεσαν οι τύποι και θυσιαζόνταν για τους άλλους εύκολα! οτι εκανε το εκανε αυθορμητα!


κατσε μου ηρθε φλασια.....
η αννα το κοριτσι της χαρας η κατι τετοιο??? αυτο λες????

ειναι και μια πολυαννα.....
βρε μπλεξαμε....πολλα ορφανα μας βγηκαν τελικα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 12:56 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Natasha_Rostova

Eδω η Νατάασα, σαν Αννα των αγρων την ξέρω, ναι υπάρχει και η Πολλυάννα , αυτη και αν φερνει ομοιοτητες με την κάντυ( που την θυμήθηκες) δεν εχω ασχοληθεί πολύ μαζί της , πάω να την βρω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 31
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 1:00 pm

ariathniM έγραψε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Natasha_Rostova

Eδω η Νατάασα, σαν Αννα των αγρων την ξέρω, ναι υπάρχει και η Πολλυάννα , αυτη και αν φερνει ομοιοτητες με την κάντυ( που την θυμήθηκες) δεν εχω ασχοληθεί πολύ μαζί της , πάω να την βρω!!


ελα ντε!!!!
μπα δεν παω καλα!!!! το διαβασμα με τρελανε!!!! λες να μου αφησει κουσουρι???

αντε πηγαινε να τη βρεις!!!! φιλομαθης που εισαι!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 1:03 pm

Τα περασαμε όλες αυτά, το θεμα είναι να πετυχεις το σκοπό σου και να μην πάει χαμένο το διάβασμα!! τραβα να διαβάσεις, θα βρω εγώ ηρωιδες!

σ' ευχαριστω για την φιλοφρόνηση!! flower είσαι μια πριγκήπισσα queen τραβα να στωθείς, τα αγαθά κοποις κτωνται!

http://en.wikipedia.org/wiki/A_Tree_Grows_in_Brooklyn_(novel)


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ariathniM στις Τετ Μάης 12, 2010 1:07 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 31
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 1:07 pm

ariathniM έγραψε:
Τα περασαμε όλες αυτά, το θεμα είναι να πετυχεις το σκοπό σου και να μην πάει χαμένο το διάβασμα!! τραβα να διαβάσεις, θα βρω εγώ ηρωιδες!

σ' ευχαριστω για την φιλοφρόνηση!! flower είσαι μια πριγκήπισσα queen τραβα να στωθείς, τα αγαθά κοποις κτωνται!


δεν μπορω αλλο.....ζαλιζομαι......μια χαρα ειμαι εδω και ξεχνιεμαι.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 1:15 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Little_Dorrit

ενταξει μην μας πάθεις και τιποτα αμα ζαλίζεσαι κάθισε και γραψε εδώ , θα χαλαρωσεις!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 31
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 1:21 pm

ariathniM έγραψε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Little_Dorrit

ενταξει μην μας πάθεις και τιποτα αμα ζαλίζεσαι κάθισε και γραψε εδώ , θα χαλαρωσεις!!


μμμναι....για αυτο καθομαι.... μπας και χαλαρωσω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xruste
New Kid on the Blog...
New Kid on the Blog...
xruste


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ηλικία : 57
Αγαπημένος χαρακτήρας : Terry-Candy
Registration date : 12/01/2010

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 1:27 pm

H Κάντυ και οι άλλες!!! 1370021294 H Κάντυ και οι άλλες!!! 1370021294 καλημέρα πολύ ωραίο θέμα ariathniM πρόσφατα ασχολήθηκα

ξανά με την πολυάννα τα βιβλία τα έχω όλα και πρόσφατα τα έδωσα στην

κόρη μου και τα διάβασε ειναι της Eleanor Porter και το πρώτο βιβλίο είναι

"το παιχνίδι της χαράς" .

elpidaki καλό κουράγιο και καλή επιτυχία H Κάντυ και οι άλλες!!! 41307 H Κάντυ και οι άλλες!!! 41307

πω πω άργησα τρέχω H Κάντυ και οι άλλες!!! 798155 H Κάντυ και οι άλλες!!! 798155 H Κάντυ και οι άλλες!!! 798155
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 31
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 1:33 pm

ευχαριστω αγαπη μου!

και γω τα εχω τα βιβλια!!!! εεεμμμμ οχι ψεματα.. τα 2 νομιζω. τα αλλα τα ειχα δανειστει απο τη βιβλιοθηκη. ωραια ειναι αλλα λιγο βαρετα απο ενα σημειο και μετα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 2:25 pm

http://www.jstor.org/pss/434948

και η Εσθερ Σαμμερσον, ορφανή και αυτη με άγνωστη ταυτότητα, καλόκαρδη, μια αντι-μποβαρυ όπως την ονόμασαν!! κοντεψε να θυσιασει την ζωη της για ενα αρρωστο παιδάκι!

Πάντως από την λογοτεχνία αυτή που είναι πραγματικός χειμαρρος ζωής σαν την Κάντυ είναι η Νατάσσα!! ο αυθορμητισμός και των δυο τους δεν είχε όρια!! και οι δυο είχαν το εξαιρετικό ταλέντο να γραφουν τα πρωτοκολλα και τους κανόνες στα παλαιά των υποδημάτων τους και δη η Νατασσα εγραφε το τσαρικό πρωτοκολλο! και οι δυο έκαναν το πρωτο πραγμα που τους κατεβαινε στο κεφάλι και οι δυο γεμιζαν τον κοσμο με την χαρά τους!

Και την Νατάσσα την ερωτευτηκαν τρεις άνδρες μεχρι θανάτου!!
Ο πρίγκηπας Αντρει( ο ωραιοτερος άνδρα του τσαρικου στρατού την εποχή εκείνη) σε έναν χορό κάτω από το φως αυτης της ελευθεριας της, την αγάπησε με την πρωτη ματιά, οταν την είδε να πετάει τα παπουτσια της για να νιωσει πιο άνετα στο χορό! Τελικά θα ξεψυχήσει στα χέρια της, με το όνομα της! Δυσκολα χαριζε την καρδια του ο Αντρει σε γυναίκα, ήταν επιλεκτικός πολύ!


Ο Ανατολ, ενας αριβιστας , όμορφος στρατιωτικός( που δεν λογαριαζει τίποτα και κανένα) θελοντας να της κάνει κακό κανοντας την να τον ερωτευτεί( εκτελεί σχεδιο της πανουργας αδελφής του με σκοπό να εκδικηθουν την Νατάσσα) πέφτει ο ίδιος θυμα της γοητειας της και αλλάζει τα σχεδιά του.

Και τελος ο Πιερ, προσευχεται στο ονομα της όταν τον πιάνουν οι Γαλλοι και είναι ετοιμοι να τον εκτελέσουν!! παντου μιλαει για την Νατασσα του εχοντας στον νου την μορφη της πορευεται τραυματισμένος να φτασει στην αγία Πετρουπολη και να την δει!!
Την ερωτευεται σιγά, σιγά χωρις να το καταλάβει, της λέει( οταν για τον Αντρει είναι πια νεκρη) αν ήμουν όμορφος λιγο περισσότερο και σιγουρος για τον εαυτο μου θα επεφτα στα πόδια σου και δεν θα σηκωνόμουν ποτέ!!

Μεχρι και ο Τολστοι ερωτευεται την Νατάσσα και στο τελος της χαρίζει, την ζωή την ευτυχια( δεν το έκανε ευκολα ο Ρωσσος συγγραφεας για τους ηρωες του)!

Τελος και οι δυο γνωρισαν την μοναξιά!! τον φθόνο και την κακία των ανθρωπων και επιβιωσαν, εχοντας όμως και τις πληγες τους! και οι δυο εδιναν από την καρδιά τους χωρις να το πολυσκεφτονται!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ariathniM στις Τετ Μάης 12, 2010 2:34 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 31
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 2:31 pm

κολλησες εσυ με τη νατασσα!!!!!

παντως εχει πολλα κοινα με την ιστορια της μιζουκι....λες να εμπνευστηκε απο εκει??? γιατι τοσες συμπτωσεις πιααααα!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 2:40 pm

elpidaki έγραψε:
κολλησες εσυ με τη νατασσα!!!!!

παντως εχει πολλα κοινα με την ιστορια της μιζουκι....λες να εμπνευστηκε απο εκει??? γιατι τοσες συμπτωσεις πιααααα!!!!!

θα μας πουν και τα κοριτσια, καπου εχουν γραψει απο που εχει επηρεαστει η Μιζουκι, εγω τελειωσα την μελέτη μου( ηταν εμπειρεστατωμένη δεν εχεις παραπονο)! η xruste μας, μας μιλησε για την Πολυάννα! να δουμε τι θα πουν και τα κοριτσια!!

H Κάντυ και οι άλλες!!! 1370021294 από μενα χαιρετισματα, νομιζω το εξαντλησα το θεμα!!! ας πιω ενα καφεδάκι H Κάντυ και οι άλλες!!! 233698 ενα χυμό!! η Νατασα δεν ηταν ορφανη, είχε μάλιστα 4 αδελφια και με τον αδελφο της τον Νικολά ηταν πολυ δεμενοι!! οι αλλες εκτος της Νοουλαν ήταν ορφανές!! το θεμα δεν το εθεσα απο που επηρεαστηκε η Μιζουκι απλως οταν σκεφτομαστε την καντυ ποια αλλη ηρωιαδα μας ερχεται στο νου αυθορμητα!! φιλια Ελπιδακι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΙΜΙ
Candy Star
Candy Star
ΜΙΜΙ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Ηλικία : 46
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΠεμ Μάης 20, 2010 12:13 am

Να σου πω ariathni μου την Κάντυ μου θυμίζει πολύ η Σάντυμπελ και ένας λόγος που ξεκίνησα τότε να την βλέπω ήταν γιατί νόμιζα οτι έβλεπα την Κάντυ! Ήταν πολύ φιλότιμη, δυναμική κι αυτή συνεχώς την βλέπαμε να θυσιάζεται για τους άλλους και διάφορα άλλα που έχει και ο χαρακτήρας της Κάντυ. Επίσης μια που την ανέφερες και η μικρή Χάιντι ήταν πολύ δυναμική κι αυτή δε δίστασε να θυσιάσει τη ζωή της στα βουνά για να κάνει παρέα σε ένα ανάπηρο κορίτσι στην πόλη! flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 31
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΠεμ Μάης 20, 2010 12:14 am

ΜΙΜΙ έγραψε:
Να σου πω ariathni μου την Κάντυ μου θυμίζει πολύ η Σάντυμπελ και ένας λόγος που ξεκίνησα τότε να την βλέπω ήταν γιατί νόμιζα οτι έβλεπα την Κάντυ! Ήταν πολύ φιλότιμη, δυναμική κι αυτή συνεχώς την βλέπαμε να θυσιάζεται για τους άλλους και διάφορα άλλα που έχει και ο χαρακτήρας της Κάντυ. Επίσης μια που την ανέφερες και η μικρή Χάιντι ήταν πολύ δυναμική κι αυτή δε δίστασε να θυσιάσει τη ζωή της στα βουνά για να κάνει παρέα σε ένα ανάπηρο κορίτσι στην πόλη! flower


χμμμμ.... ναι οντως....εχεις δικιο....και η καντυ και η σαντυ ειχαν την ιδια δυνατη ψυχη....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

H Κάντυ και οι άλλες!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H Κάντυ και οι άλλες!!!   H Κάντυ και οι άλλες!!! Icon_minitimeΠεμ Μάης 20, 2010 8:10 am

[quote="ΜΙΜΙ"]Να σου πω ariathni μου την Κάντυ μου θυμίζει πολύ η Σάντυμπελ και ένας λόγος που ξεκίνησα τότε να την βλέπω ήταν γιατί νόμιζα οτι έβλεπα την Κάντυ!

εννοειται οτι μοιαζουν πολύ μιμι μου, πολύ εύστοχη η απάντηση σου καταρχήν είναι και
1[[/b]color=red].τα δύο γιαπωνεζικα manga[/color] με την ίδια φιλοσοφία!

2. και τα δύο παιδικά παρουσιάστηκαν στην δεκαετία του 80', η κάντυ το 76' , η Σάντυ το 81', πάντως στα eight' s εγιναν διάσημα!

3. και τα δύο η Τ.Ο.Ε.Ι τα παρουσίασε!

4 Οι φιγουρες των δυο κοριτσιών μοιαζουν πολύ μεταξύ τους, ξανθουλες με φακίδες και πιασμένα τα μαλλιά τους!αρα θα υπήρχε ομοιοτητα, αχ, βρε μιμι και εγώ λατρευω Σάντυ!