Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μάης 16, 2024 8:13 pm από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2024 9:56 pm από Fay

» Πασχαλινά αυγά!
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Συζητηση διχως τελος για το τελος

Πήγαινε κάτω 
+9
nuitetoile21
Aldebaran
akaliakoukou
ΜΙΜΙ
ariathniM
ntmhx
Turrican
Λορένα
nina
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 1:43 am

Χμμ...η κατάσταση είναι απο τη φύση της αρκετά μπερδεμένη! Το θέμα νομίζω δεν είναι αυτό που θα ήθελε να γράψει η Μιζουκι άλλα αυτό που έγραψε τελικά! Εγώ τρέφω φυσική συμπάθεια για τον χαρακτήρα του Αλμπερτ όπως και για όλους αλώστε. Αυτό όμως που προσπάθησα τελικά να πω είναι ότι αν η συγγραφέας θελήσει να σπρώξει την ιστορία προς εκείνη τη μεριά ( Αλμπερτ) θα έχει να κάνει μπόλικη δουλειά και να σκεφτεί πως θα τα "βολέψει". Όπως γράφτηκε έτσι η ιστορία, ευνόητες είναι και οι απορίες που διατυπώνονται από πολλούς.


Επίσης κάτι που ελαφρώς με προβληματίζει στην επιχειρηματολογία των Αλπερτικών είναι η πεποίθηση ότι ο Αλμπερτ ήταν εκεί όποτε τον χρειαζόταν. Παιδιά η Candy πέρασε πολύ άγριες στιγμές και τις πέρασε τελείως μόνη! Και αν θα έπρεπε να ήμουν περισσότερο ακριβής θα έλεγα ευτυχώς που ήταν αυτά τα παιδιά μαζί της και την έβγαλαν ο καθένας με τον τρόπο του απο τη δύσκολη θέση! Ειλικρινά αν δεν υπήρχαν αυτοί η Candy δε θα τα είχε καταφέρει. Ακόμα και παντρεμένη παραλίγο να καταλήξει!!!! Ευτυχώς που ο Τζώρτζ παίρνοντας καθυστερημένα δική του πρωτοβουλία βοήθησε την κατάσταση! Είναι παραπάνω απο φανερό ότι πάντα υπήρχε μια τεράστια απόσταση και κενό επικοινωνίας !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 1:50 am

Συγνώμη ariathniM μου, τώρα είδα το μήνυμα σου. Είναι αρκετά ΄ύποπτη αυτή η ενέργεια του Στιαρ! Εδώ δεν ξέρω την ίδια την Παττυ αν πήγε να χαιρετήσει! Θυμήσου επίσης πως αυτός μαζί με τον Άρτσυ και τον Αντονυ προσπαθούσαν στα πρώτα επεισόδεια να πλασαριστούν καλύτερα διεκδικώντας ένα βλέμμα του νέου κοριτσιού που μπήκε ξαφνικά στη ζωή τους! Σίγουρα κάτι έκρυβε μέσα του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΙΜΙ
Candy Star
Candy Star
ΜΙΜΙ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Ηλικία : 46
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 8:19 am

Εγω πραγματικά ποτέ δεν φανταζόμουν την Κάντυ με τον Άλμπερτ πάντα στο μυαλό μου μετα το θάνατο του Άντονυ φυσικά ήταν να είναι μαζί με τον Τέρρυ! Βέβαια τώρα που διαβάζω τα μηνύματα σας βλέπω πως θα μπορούσε στο τέλος να είναι με τον Άλμπερτ γιατί όντως από τότε που άρχισε η Κάντυ να τον φροντίζει προς τα εκει πάει το πράγμα! Ο Άλμπερτ είχε αρχίσει να δείχνει τα αισθήματα του για την Κάντυ, η Κάντυ όμως δεν έδειξε πουθενά ή τουλάχιστον εγώ δεν πρόσεξα κάτι οπότε πως ξαφνικά εκεί που ήταν τόσο ερωτευμένη με τον Τέρρυ ξαφνικά να τον ξεχάσει και να ερωτευτεί αυτόν που τόσο καιρό έβλεπε φιλικά; Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 922907
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 10:29 am

Ας μην παρουσιάζουμε την Κάντυ σαν το αδύναμο κοριτσάκι που αν δεν είχε έναν άντρα δίπλα της δε θα είχε επιβιώσει.
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 889631 Άλλωστε η ίδια η ιστορία της Κάντυ είναι η ιστορία ενός κοριτσιού που σε κάθε αντιξοότητα της ζωής της μπορεί να τα βγάλει πέρα.
Όπως λέει και το τραγουδάκι της
"... μα υπάρχει ελπίδα πάντοτε
δεν τελειώνει εδώ η ζωή... "

Η Μιζούκι ήταν ξεκάθαρη σ΄αυτό που ήθελε να πει. Ή τουλάχιστον όσο ξεκάθαρη μπορεί να είναι μιά συγγραφέας ανατολίτικης φιλοσοφίας.
Η σχέση της Κάντυ με τον Αλμπερτ ήταν εξαρχής καρμική και αυτή ήθελε να αναδείξει η Μιζούκι στη νουβέλα της.

Το πως παρουσιάστηκαν τόσο στο μάνγκα όσο και στο ανιμέ έχει να κάνει με τη συμβολή της Ιγκαράσι. Η ΤΟΕΙ βασίστηκε στο στόρυ της Μιζούκι αλλά παρουσίασε τη δική της εκδοχή με όλα εκείνα τα κωμικοτραγικά ευτράπελα που συνέβησαν προκειμένου να έχει διάρκεια η σειρά αλλά απείχαν παρασάγγας από την αρχική ιστορία. Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 137270
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 11:17 am

Αυτο το .. "καρμικη", Aldebaran, ειναι πολυ της μοδας τελευταια, και στην συγκεκριμενη περιπτωση της καντυ, δειχνει να κολλαει μια χαρα.

__________________________

Εχουμε γραψει τοσα εδω για την συνεχεια και της καντυ, και μολις προσφατα μου ηρθε μια αλλη ιδεα στο μυαλο : το ποσο ανατρεπτικη ειναι η Μιζουκι.

Ποιος πχ θα φανταζοταν οταν η καντυ εφευγε απο το κολεγιο και γυριζε στο ορφανοτροφειο, πως θα υπαρχει αυτη η συνεχεια; Καθε φορα δεν επαυε να μας εκπλησει. Και γι'αυτον τον λογο, πιστευω πως αν αποφασιζε να δωσει μια ("γερη") συνεχεια, θα μας ξαφνιαζε το διχως αλλο (το αν θα μας ξαφνιαζε ευχαριστα.. αυτο ειναι αλλο θεμα).

Από την αλλη ομως.. ειναι τοσο πολυ δεμενα μεταξυ τους, τα προσωπα και οι καταστασεις που περιγραφει, απο την αρχη της ιστοριας, ακομη και με προσωπα απο το παρελθον, ακομη και στους δευτερους χαρακτηρες (δες Τζωρτζ), που λες : δεν μπορει.. καπου πρεπει να οδηγει ολο αυτο!
(Σημ. Γιατι αισθανομαι ξαφνικα πως δεν μπορω να δω και πολυ περα απο την μυτη μου; )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 12:24 pm

Λορενα εισαι νοσοκομα? Πολλες ομοιοτητες με την Καντυ διακρινω! Να σαι καλα για την δημιουργια αυτου του forum, οσο και να σ ευχαριστησει κανεις λιγο θα ναι παλι! Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 891341 σ εχει σημαδεψει η καντυ για τα καλα και το επαγγελμα σου επαιξε ρολο σ αυτο Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 908648 για ολα!!! και η ομαδα πεταει, νεες εγγραφες βλεπω, χαιρομαι που υπαρχουν και αλλοι με τοσες ευαισθησιες, δεν εχει χαθει η μαγεια, ενα το σιγουρο, καποιοι την διατηρουν!

Τουρι μου καλημερα, λες οτι η Καντυ περασε δυσκολες στιγμες και οτι δεν ηταν διπλα της ο Αλμπερτ, μα πως θα μπορουσε να ναι! Αν κατι θαυμαζω στην Καντυ ειναι το εξης, οτι ειχε παρει τα αντισωματα εκεινα μαλλον απο την ανατροφη της πονυ και του γενικοτερου κλιματος του ορφανοτροφειου που της επετρεπαν να επιβιωνει οσο δυσκολες και αν ηταν οι καταστασεις! Και δυσκολες καταστασεις, θελουμε δεν θελουμε θα ερθουν στην ζωη μας, δεν γινεται να της αποφυγουμε! Sad :x Embarassed :affraid: Το θεμα ειναι πως της αντιμετωπιζουμε, βλεπω μητερες σημερα που μεγαλωνουν τα παιδια τους σε χρυσα κλουβια και οταν εκεινα βγουν στην ζωη που διεπεται απο το εμποριο και τους νομους του σκληρου ανταγωνισμου, οχι μονο τα χανουν αλλα γινονται φοβικα και τρωνε σπραπατσα! η γινονται παθητικα τρωνε τα χαστουκακια τους απο συναδελφους, συγγενεις και φιλους και παντα καθονται στην ακρη ηττημενα και δουλικα χωρις να διεκδικουν τιποτε, ειτε υιοθετουν την τακτικη οφθαλμος αντι οφθαλμου. Η Καντυ δεν κανει ουτε το ενα ουτε το αλλο, αλλα φερεται δυναμικα και μαχητικα, ξερει να υπερασπιστει καλα τον ευατο της χωρις να θιγει τον αλλον! Εχει σταση ζωης δυναμικη δεν τα παραταει με την πρωτη δυσκολια. Εδω η Φλαννυ αμφισβητουσε την επαγγελματικη της επαρκεια και οι αλλες νοσοκομες το κανουν η Λορενα που ειναι νοσοκομα ισως θα μπορουσε να μας πει πως ειναι το λειψο σημερα και ανταγωνιστικο συστημα υγειας, εκεινη δεν τα παραταει ομως! Ποιος θα μπορουσε να την υπερασπιστει εκει, ο Αλμπερτ η η κυρια Πονυ, δεν γινεται, επρεπε μονη της να βρει τους καλους τροπους να ελιχθει ωστε να μην προδωσει ουτε το επιπεδο της, ουτε να κλειστει στον εαυτο της, ουτε να ακουει τις προσβολες σκυβωντας το κεφαλι, αυτο ειναι το βαθυτερο μηνυμα του παιδικου αυτου, δεν ξερω αν η Λορενα συμφωνει, πολυ θα θελα την αποψη της! Δεν γινεται να εχεις την μανουλα σου παντα διπλα να σε υπερασπιζεται η εναν Αλμπερτ, τοτε δεν ωριμαζεις, τιποτα δεν γινεσαι, η Καντυ ξερει να ζει και να νικα, ακομα και οταν ερχεται στο πλοιο για αμερικη, απο το Λονδινο, μονη της παιρνει την αποφαση, πως ο καημενος ο Αλμπερτ να βοηθησει! Μηπως και εκεινος δεν κανει το ιδιο, δεν περνα απο δυσκολιες που τον εξελισσουν ως ανθρωπο flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 12:38 pm

καλη μου ariathniM, δεν ειμαι νοσοκομα.
Μαλιστα.. λιποθυμω σχεδον στην θεα του αιματος.

Τα οσα ομως παρεθεσες (περαν αυτου), ειναι πολυ ευστοχα. Το πως μεγαλωσε η καντυ, και πως αντιμετωπιζε τις δυσκολιες ειναι παραδειγμα για ολους μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 2:02 pm

Αγαπητη μου Αldebaran νομιζω οτι εκφραζεις την προσωπικη σου επιθυμια οπως ολοι μας αλλωστε γιατι η συνεχιση της ιστοριας καθε αλλο απο απλη ειναι ακομη και για την ιδια την συγγραφεα.Ας μην ξεχναμε οτι εχουν περασει πολλα χρονια και εχουν χυθει τονοι μελανης απο εμας τους φαν ανα τον κοσμο και η Μιζουκι ειναι αναγκασμενη να λαβει υποψην της και τα σημερινα δεδομενα αλλα και το anime/manga γιατι η ιστορια της μεσα απο αυτα αγαπηθηκε, εκτος κι αν εχει σκοπο να αλλαξει πολυ την ιστορια απο αυτη που ηδη γνωριζουμε. Επισης η συμβολη της Ιγκαρασι υπηρξε καταλυτικη και αναποσπαστο κομματι της επιτυχιας και εγω δεν την υποτιμω καθολου.Το αντιθετο μαλιστα αν τα γεγονοτα ειναι οπως τα περιγραφεις μαλλον πιο δημοφιλη και εμπορικη εκανε τη νουβελα της Μιζουκι και αυτο αποδεικνυεται απο την πληθωρα τον video που κυκλοφορουν στο you tube με την Καντυ και τον Τερρυ Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 540227589 Τελος να προσθεσω οτι ειδικα στις ισπανοφωνες χωρες ενα τελος χωρις τη Καντυ και τον Τερρυ μαζι δεν θα γινοταν ευκολα αποδεκτο εκτος και αν η Μιζουκι αδιαφορει πραγμα που δυσκολευομαι να το πιστεψω αφου ολη η φασαρια για το κερδος εγινε και οχι για τις καλλιτεχνικες τους διαφορες. Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 73559
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 5:54 pm

nina έγραψε:
Αγαπητη μου Αldebaran νομιζω οτι εκφραζεις την προσωπικη σου επιθυμια οπως ολοι μας αλλωστε γιατι η συνεχιση της ιστοριας καθε αλλο απο απλη ειναι ακομη και για την ιδια την συγγραφεα.Ας μην ξεχναμε οτι εχουν περασει πολλα χρονια και εχουν χυθει τονοι μελανης απο εμας τους φαν ανα τον κοσμο και η Μιζουκι ειναι αναγκασμενη να λαβει υποψην της και τα σημερινα δεδομενα αλλα και το anime/manga γιατι η ιστορια της μεσα απο αυτα αγαπηθηκε, εκτος κι αν εχει σκοπο να αλλαξει πολυ την ιστορια απο αυτη που ηδη γνωριζουμε. Επισης η συμβολη της Ιγκαρασι υπηρξε καταλυτικη και αναποσπαστο κομματι της επιτυχιας και εγω δεν την υποτιμω καθολου.Το αντιθετο μαλιστα αν τα γεγονοτα ειναι οπως τα περιγραφεις μαλλον πιο δημοφιλη και εμπορικη εκανε τη νουβελα της Μιζουκι και αυτο αποδεικνυεται απο την πληθωρα τον video που κυκλοφορουν στο you tube με την Καντυ και τον Τερρυ Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 540227589 Τελος να προσθεσω οτι ειδικα στις ισπανοφωνες χωρες ενα τελος χωρις τη Καντυ και τον Τερρυ μαζι δεν θα γινοταν ευκολα αποδεκτο εκτος και αν η Μιζουκι αδιαφορει πραγμα που δυσκολευομαι να το πιστεψω αφου ολη η φασαρια για το κερδος εγινε και οχι για τις καλλιτεχνικες τους διαφορες. Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 73559

Nina μου, στο τελευταίο μου ποστ δεν εκφράζω την προσωπική μου άποψη αλλά αυτό που κατά καιρούς έχει αναφέρει η ίδια η Μιζούκι σε (παλαιότερες) συνεντεύξεις της: πόσο οι παρεμβάσεις της Ιγκαράσι έφεραν άλλο αποτέλεσμα από αυτό που εκείνη επεδίωξε στη νουβέλα της.
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 35868 Όσο για το πόνημά της όταν επιτέλους ολοκληρωθεί και απ΄ό,τι λένε οι πηγές μου δε θα είναι καθόλου επηρεασμένο από το μάνγκα ή το ανιμέ αλλά θα περιλαμβάνει όλες εκείνες τις λεπτομέρειες που είχαν κοπεί από το μάνγκα (για το ανιμέ δεν το συζητάμε... η σφαγή της αρκούδας... Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 559993 )
Όσο για τα ισπανόφωνα φόρα, απ΄όσο έχω διαβάσει (δυστυχώς, αυτή τη στιγμή το σημαντικότερο από αυτά είναι πριβέ) μάλλον δε θα βάλουν πλερέζες αν δεν τελειώσει με την Κάντυ και τον Τέρρυ μαζί Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 727288


Να προσθέσω πως αν δεν ήταν η Ιγκαράσι με τα υπέροχα σχέδιά της τόσο στο μάνγκα όσο και στο ανιμέ ίσως να μην είχαμε αγαπήσει τόσο την Κάντυ. Για την ακρίβεια, δεν ξέρω αν θα μου άρεσε μιά άλλη εικόνα της Κάντυ έστω και λίγο διαφορετική από αυτή που ήδη γνωρίζουμε. Εννοείται πως της δίνω τα εύσημα (όχι πως έχει ανάγκη τη δική μου αναγνώριση του ταλέντου της Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 310719 ) και πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να τα ξαναέβρισκαν οι δυό τους έστω μόνο στο οικονομικό μέρος και να μας έδιναν και πολλές πολλές υπέροχα εικονογραφημένες ιστορίες της γλυκιάς μας ηρωίδας. Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 951845
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 6:15 pm

Προς θεού ποτέ δεν είπα ότι η Candy ήταν ένα αδύναμο κοριτσάκι! Όμως αν και ορφανή δεν έπαυε να ήταν ένα παιδί που μεγάλωσε με αγάπη στο ορφανοτροφείο της κυρίας Πόνυ και ήταν αλλιώς μαθημένο! Όσο προικισμένη και να ήταν από την αρχή της ζωής της, δεν νομίζω ότι κανείς θα ήταν προετοιμασμένος για αυτά που θα ακολουθούσαν!

Στο σπίτι των Ράγκαν έζησε μια κόλαση! Αν δεν υπήρχε ο Άντονυ να την υπερασπιστεί δεν ξέρω αν θα τα είχε καταφέρει! Εδώ ακόμα και κλέφτρα την έβγαλαν και όλοι έκαναν το παγόνι.....

Μετά το Θάνατο του Άντονυ τα ξαδέλφια έκαναν τα πάντα για να τη στηρίξουν! Τη βοήθησαν επίσης και όλοι στο ορφανοτροφείο. Ο Τέρρυ είχε το δικό του μερίδιο επίσης σε αυτό! Στο κολέγιο ξανά στην κόλαση! Κινδύνεψε να διωχθεί......άλλος πάλι καθάρισε για αυτήν!


Η ιστορία ναι μεν μιλάει για την δύναμη της ψυχής άλλα ταυτόχρονα και για την πίστη στον άνθρωπο, τη συμπόνια , τη φιλία και τη συντροφικότητα! Πρέπει να είναι ταπεινός κάποιος για να παραδεχτεί ότι δεν είναι ο θεός και έχει ανάγκη τους ανθρώπους. Η Candy ποτέ δεν αρνήθηκε τη βοήθεια σε κανένα άλλα ούτε απέρριψε το χέρι βοήθειας των άλλων. Αυτό είναι το μήνυμα που βγαίνει πάνω από όλα. Μπορεί τα πάντα να πάνε στραβά άλλα πάντα θα βρούμε ανθρώπους να μας ακούσουν και να μας καταλάβουν. Η αληθινή δύναμη βγαίνει από αυτό! Τώρα αν τα κατάφερε; Ναι! Άλλα αν είχε ένα προσδόκιμο ζωής τα 85 χρόνια και τελικά φτάσει να ζήσει μονάχα μέχρι τα 65 μετά απο αυτά που πέρασε τι να το κάνει; Αν μπορούσε κάποιος να ενδιαφερθεί θα τα είχε γλυτώσει αυτά!

Τώρα για το θέμα της Mizuki πραγματικά πρέπει να έχει κάνει και τα δικά της λάθη στην υπόθεση! Μας λέει ότι ήθελε να γράψει κάτι άλλα το έκανε αλλιώς! Μετά λέει ότι το έγραψε μαζί με την Ιγκαράσι και τελικά η ΤΟΕΙ έκανε ότι ήθελε!!!! Εγώ δε τα θεωρώ σοβαρά αυτά! Δεν έχω ξαναδει συγγραφέα έργου να είναι σε τόσο ανίσχυρη θέση!!! Το μόνο δεδομένο που έχουμε στα χέρια μας είναι μια ιστορία ανοιχτή σε πολλά φινάλε! Το έκανε συνειδητά αυτό και δεν νομίζω ότι είναι σωστό να το αποποιείται εκ των υστέρων μόνο και μόνο για να πικάρει την άσπονδη φίλη της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 9:39 pm

Παιδια με συγχωρειτε αλλα πως αλλαζω το αβαταρ και τι ακριβως ειναι αυτο;Πηγαινω profile μετα πατω αβαταρ αλλα μου βγαζει φωτοθηκη ξενων ηθοποιων, mangas με το μικυ μαους, εικονες της Καντυ πως μπορω να επιλεξω τελικα; Σας βαζω σε κοπο αλλα θα ειμαι υποχρεη σε οποιον μου πει! Καληνυκτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 10:17 pm

ariathniM δεν εχει οντως φωτογραφιες της καντυ στη φωτοθηκη.Θα πρεπει να κατεβασεις καποιες απο το ιντερνετ ή απο καποια αλλη θεματικη ενοτητα του forum οπου υπαρχουν μερικες να τις αποθηκευσεις και μετα δεν επιλεγεις απο την φωτοθηκη αλλα απο την ενδειξη "Αναζητηση απο υπολογιστη", και την ανασυρεις απο εκει που την εχεις αποθηκευσει π.χ. απο την επιφανεια εργασιας. Ελπιζω να σε βοηθησα Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 798155
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 30, 2009 10:48 pm

Δυστυχως ειμαι ανεπιδευτη μαθησεως Sad , αποθηκευσα καποια μετα πηγαινω αβαταρ δεν μου την βγαζει, δεν πειραζει, νιωθω σαν τους ασχετους που πανε στa ριαλιτι μαγειρικης και δεν εχουν ξαναπιασει στα χερια τους τηγανι! Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 238107 Σ ευχαριστω για την βοηθεια νινα Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 908648 Καθε αρχη και δυσκολη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΙΜΙ
Candy Star
Candy Star
ΜΙΜΙ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Ηλικία : 46
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 31, 2009 9:03 am

Καλημέρα μην αγχώνεσαι με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρεις! bounce πιστεψε με κι εγώ το ίδιο άσχετη ήμουν και τέλικά το άλλαξα μετα από πολλές προσπάθειες! Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 801611
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 31, 2009 11:21 am

ΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!
Δεν σας προλαβαίνω!!!!!
Ακόμα δεν έχω αξιωθεί να γράψω ένα ποστ της προκοπής....
ψάχνω να ποστάρω κάποιο υλικό από το ελληνικό μάνγκα, όμως δεν μπορώ να το βρω στον υπολογιστή μου, πολύ φοβάμαι ότι κάτι έγινε με το τελευταίο φορματ που έκανα και χάθηκε, και το σκάνερ μου έχει χαλάσει.... Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 137270
Θέλω να ρίξετε μια ματιά εδώ σας παρακαλώ, όσοι δεν το έχετε δει

https://candy-candy.forumgreek.com/forum-f2/topic-t8.htm

και το ξανασυζητάμε!!!!
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 891341

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 31, 2009 1:49 pm

Μιμι να σαι καλα υπαρχουν δια βιου σεμιναρια δωρεαν με 250 ωρες, που μαθαινεις πολυ καλα υπολογιστη, εκει θα απευθυνθω, δηλαδη θα γινοταν αλλα το κρατος δεν διοριζει ακομα γενικους γραμματεις, κατι τετοιο! Τουρι ωραιο αυτο που ειπες οτι ταπεινοφροσυνη ειναι να ζητας βοηθεια μερικες φορες οπως και να δινεις, ο καλυτερος ορισμος της ταπεινοτητας, γιατι χρειαζεται να ταπεινωθεις για να ζητησεις βοηθεια και να δειξεις στον αλλον οτι εισαι ανισχυρος και αδυναμος ! Ακαλια, ποσο υλικο εχετε συναξει, συγχαρητηρια και σε σενα και στην Λορενα! δηλ. πλησιαζουμε προς το τελος, μακαρι! Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 737737
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 02, 2010 5:33 am

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Βρήκα επιτέλους τις εικονες που έψαχνα να σας ποστάρω!!!!
Είναι το φινάλε από το μάνγκα στα ελληνικά.
(θα κάνω μια παρένθεση εδώ και θα ξαναπώ για τα νέα μέλη μας που τυχόν δεν τα έχουν διαβάσει, ότι εγώ προσωπικά την Κάντυ την γνώρισα καλά από το περιοδικό. Πρώτη φορά βέβαια την είχα δει στην τηλεόραση, όμως έχασα πάρα πολλά επισόδεια γιατί η δασκάλα των αγγλικών μου μας έβαζε το μάθημα την ώρα που έπαιζε η Κάντυ στην τηλεόραση... το κλάμα που είχα κάνει δεν θα το ξεχάσω, όπως επίσης γεγονός είναι ότι έχω μισήσει τα αγγλικά.
Επίσης, όσο αναφορά το σενάριο της ιστορίας, η ΤΟΕΙ, η τηλεοπτική σειρά δηλαδή, έχει προσθέσει και αφαιρέσει αρκετά πράγματα, και η Ελληνική μεταγλώττιση, αν και οι φωνές των ηθοποιών είναι ανεπανάληπτες και κακά τα ψέμματα, τις λατρέψαμε, έχει στη μετάφραση πολλά λάθη. Θεωρώ λοιπόν ότι τα συμπεράσματά μας για την υπόθεση της ιστορίας πρέπει να βασίζονται στο μάνγκα και όχι στο άνιμε)

Όταν λοιπόν διάβαζα μετά μανίας το περιοδικό, και έφτασα στο τελευταίο τεύχος, είχε ανακοίνωση η Κάντυ ότι θα μας αποκαλύψει τη συνέχεια της ιστορίας της, τι έγινε δηλαδή μετά την συνάντηση με τον Άλμπερτ στο λόφο, όπου και αποκαλύφθηκε ότι ο Άλμπερτ είναι ο πρίγκηπάς της.
Περνάει λοιπόν η Κάντυ κάτι τρελές περιπέτειες, και στο τέλος καταλήγει με τον Τέρρυ! Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 632323
Όλα αυτά τα χρόνια ένιωθα μια κάθαρση, που δεν την ένιωσα με το φινάλε της τηλεόρασης. Όταν έμαθα όμως από αυτό εδώ το φόρουμ ότι η συνέχεια αυτή ήταν της Ιταλίας, οι παλιοί εφιάλτες ήρθαν στην επιφάνεια...
Αν και το σενάριο των Ιταλών ήταν παρατραβηγμένο, στο τελευταίο τεύχος ένιωσα ευτυχισμένη γιατί είδα ένα σαφές φινάλε. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την Κάντυ με κάποιον στο πλευρό της, κάποιον που την αγαπάει και τον αγαπάει, και που έχουν αποφασίσει να μείνουν για πάντα μαζί.
(έχω ποστάρει εδώ το φινάλε αυτό: https://candy-candy.forumgreek.com/forum-f17/topic-t82.htm)

Κι αυτό είναι το κανονικό φινάλε:

Image hosted by servimg.com

Image hosted by servimg.com

Image hosted by servimg.com

Image hosted by servimg.com
Για μένα αυτό το φινάλε ΔΕΝ είναι σαφές. Λοίπουν μερικές σελίδες, μια αγκαλιά, ένα φιλί, μια ακύρωση υιοθεσίας, κάτι τέλος πάντων που να μου δείχνει ότι η Κάντυ και ο Άλμπερτ δεν αγαπιούνται απλώς σαν αδελφάκια, αλλά υπάρχει μεταξύ τους έρωτας...


_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 02, 2010 5:47 am

Πριν από κάποιους μήνες βρήκα αυτά τα δύο σκίτσα, είναι από τα ιλουστρασιόν μπουκς(πάλι πρόβλημα με τον υπολογιστή μου, δεν μπορώ να βγάλω τα ελληνικά αυτή τη φορά...) της Ιγκαράσι.
Δεν ξέρω αν αυτά τα σκίτσα έγιναν με προτροπή της Μιζούκι, ή αν η Ιγκαράσι τα έφτιαξε από μόνη της.
Νομίζω ότι πρέπει να τα έφτιαξε πριν τσακωθούν, πρώτον γιατί η Ιγκαράσι ήθελε φινάλε με τον Τέρρυ, οπότε λίγο άκυρο να φτιάξει νύφη την Κάντυ και γαμπρό τον Άλμπερτ και δεύτερον, υπάρχουν μέσα στα βιβλία αυτά και κάποια ποιήματα της Μιζούκι. Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι αν τα συγκεκριμένα σκίτσα είναι από το ίδιο βιβλίο με τα ποιήματα, ή αν εκδόθηκαν την ίδια χρονική περίοδο. Αν γνωριζει κάποιος λεπτομέρειες ας μας διαφωτίσει!

Πάντως αν τελικά τα σκίτσα έγιναν με προτροπή της Μιζούκι, δεν υπάρχει λόγος να προβληματιζόμαστε πια σχετικά με το τέλος!
Τα πράγματα είναι σαφέστατα!!!!!

Image hosted by servimg.com

Image hosted by servimg.com


Image hosted by servimg.com

Image hosted by servimg.com


-ΕΝΤΙΤ-
Δεν μπορώωωωωωωωωω Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 833201
Σαν γνήσια Τερρυκια.... Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 5036
πιστεύω ότι στην τελευταία εικόνα, ο Άλμπερτ ειναι έτοιμος να παραδόσει την υιοθετημένη κόρη του στον γαμπρό, τον Τέρρυ δηλαδή.... Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 36501
Ο Τέρρυ γαμπρός και ο Άλμπερτ κουμπάρος!!!! Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 41307

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 02, 2010 12:41 pm

Χμμμ έχω την εντύπωση ότι αυτό που είδαμε για πρώτη φορά, αυτό είναι που γράφει δυνατότερα μέσα μας! Πόσο ακόμα όταν είναι με τέτοιο τρόπο φτιαγμένο ώστε να τεντώσει τις αισθήσεις σου σε τέτοιο βαθμό και να σε αναγκάσει να το κατατάξεις στις ...εμπειρίες της ζωής σου!


Όπως και να το δούμε το πράγμα υπάρχει εδώ μια αντικειμενική αλήθεια. Το manga προηγήθηκε της τηλεοπτικής παραγωγής και αυτό θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη. Όμως εδώ έχουμε το εξής φαινόμενο. Η δημιουργός ισχυρίζεται ότι δεν το έγραψε ακριβώς όπως το ήθελε (συνεπώς παραδέχεται ότι βγήκε κάτι άλλο από αυτό που έπρεπε) και (μάλλον )δεν την εκφράζει 100%. Ακολουθεί η παραγωγή της TOEI που επίσης δηλώνει ότι δεν την ικανοποιεί.

Απο αυτά μπορώ να καταλάβω ( ας μη φτάσω στο άλλο άκρο και εκφράσω την απορία αν το έγραψε τελικά μόνη της) ότι μάλλον θα ήθελε μια άλλη σεναριακή εξέλιξη που τελικά όμως δεν δόθηκε!!! Εμείς σαν αναγνώστες και τηλεθεατές θα κρίνουμε με βάση αυτά που έχουμε και όχι με αυτά που πιθανώς θα είχαμε!

Αν η ιστορία πάσχει από κάποια παράδοξα και αδιέξοδα οφείλουν (για να υπάρξει σωστή συνέχεια) να εξηγηθούν και να ξεπεραστούν με συγγραφική μαεστρία και όχι όπως - όπως και με άτσαλο τρόπο, γιατί τότε κινδυνεύει να καταστραφεί αυτό το δημιούργημα (που αυτή η αοριστία το προστάτεψε τόσο καιρό). Ακόμα και έτσι είναι ένα μικρό αριστούργημα και πιστεύω ότι αυτό σκέφτεται διστάζοντας τόσο καιρό η misuki και δεν το αγγίζει. Και πως θα μπορούσε άλλωστε; H candy είναι σαν μια πεταλούδα τόσο ευαίσθητη, τόσο εύθραυστη που μόνο να την πιάσεις. στα χέρια σου δεν θα μπορέσει να ξανα-πετάξει.


Αυτός είναι και ο λόγος που δεν θέλει καν να αποχαιρετήσει τα σκίτσα της igarashi. Είναι σαν τον ιστό της αράχνης! Ότι αγγίξεις καταστρέφεται για πάντα. Δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα δούμε ποτέ τέλος! Δε θα ήταν έξυπνο απο την πλευρά κανενός. Οι συγγραφείς στάθηκαν απλά τυχεροί και τους βγήκε. Φάνηκαν επίσης ανάξιοι να υποστηρίξουν το έργο τους και κατέρρευσαν. Όταν σου βγει κάτι τυχαίως δεν το πειράζεις γιατί δεν ξέρεις να το ξανα-δημιουργήσεις αν το χαλάσεις... Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 574483

Και φυσικά είναι ιδιοφυές το εύρημα του πρίγκιπα του λόφου. Και φυσικά θα ήταν το τέλειο ειδύλλιο! Όμως η συγγραφική πένα δεν προπαρασκεύασε επαρκώς αυτό το ενδεχόμενο με αποτέλεσμα να υπάρχουν" σοβαρά προβλήματα. "

Παιδιά δεν είμαι αισιόδοξος..... Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 559993




Σας παραθέτω παρακάτω ( μιας και ξεκίνησε η εργατική μας akaliakoukou ) και το τέλος του manga στα αγγλικά όπως το κατέβασα από το link που έδωσα σε άλλο thread. Αν καταλαβαίνω από τα φτωχά αγγλικά μου της λέει ότι δε θα την ξεχάσει ποτέ;;; Μετά μας πάει πίσω στα χρόνια της αθωότητας! Βγάλε τώρα συμπέρασμα!!!
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 137270

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Manga1jy

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Manga2

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Manga3k
(Είναι τρεις φωτό αν δεν φαίνονται θα κατεβούν σε άλλη στιγμή)


Ακαλιακούκου έγραψες πάλι!!! Ζηλεύω την μεγάλη σου συλλογή από φωτογραφίες! Απίστευτο το τελείωμα σου μας την έφερες!!!!! Χα! Χα! Χα! Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 391308

Στο ιταλικό τέλος έπρεπε να το υποψιαστείς βρε παιδί μου! Είναι δυνατόν να του είπε ο Αρτσυ ότι η candy ήταν εκεί; Να τον ξυλοφορτώσει μάλλον μπορούσε!!! Χα! Χα! Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 790358

Μπαίνω και εγώ στον πειρασμό να διεκδικήσω....ένα δικό μου τέλος! Ένα τέλος μόνο για τον εαυτό μου!
Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Antonymerage

Ο Άντονυ σε ένα επεισόδιο του anime για μια στιγμή "χάθηκε" βλέποντας μια στιγμιαία εικόνα! Αυτή είναι και η μοναδική περίπτωση που έχουμε κάτι πιο χειροπιαστό στα χέρια μας. Ο Άντονυ και η Candy σε μεγαλύτερη ηλικία παντρεμένοι!!! Μακάρι να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Εσείς όλοι τουλάχιστον κάτι έχετε να περιμένετε.

( Να πάρει η ευχή πολύ μοιάζει με τον θείο!! Μήπως έγινε βρε παιδιά κανένα λάθος; Μήπως ο Αλμπερτ έπεσε απο το άλογο και αυτός που βλέπουμε τώρα είναι ο μεγάλος θείος Αντονυ;; Αν είναι έτσι....να το στηρίξουμε το παιδί!!!! Υπέροχο το τέλος της mizuki!!! Μεγαλοφυές!!!!!)
:\~/:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Turrican στις Σαβ Ιαν 02, 2010 3:06 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 02, 2010 1:27 pm

Παράθεση :
H candy είναι σαν μια πεταλούδα τόσο ευαίσθητη, τόσο εύθραυστη που μόνο να την πιάσεις. στα χέρια σου δεν θα μπορέσει να ξανα-πετάξει.

Τούρι έγραψες!!!!!

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 41307

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 02, 2010 1:46 pm

Ακαλια μου εφτιαξες την μερα, εκανες το καλυτερο ποδαρικο, η Καντυ με τον Αλπερτ νιοπαντροι τι αλλο να ζητησω, και μαλιστα δια χειρος Ιραγκασι και Μιζουκι! Μπραβο εργατικη μελισσουλα αντε και σ' αλλα τετοια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 02, 2010 1:46 pm

Turrican με προλαβες! Μεχρι να βαλω σε μια σειρα τις σκεψεις μου εδωσες ενα post που με καλυπτει αρκετα αλλα θα κανω μια προσπαθεια.

Αυτο που ειναι σαφεστατο ειναι οτι η Μιζουκι ειναι το λιγοτερο μια διχασμενη προσωπικοτητα.Αλματα στη λογικη και το συναισθημα απαιτουνται για να παρακολουθησουμε τις επιθυμιες της,Αν αυτο ειναι το τελος που εξ αρχης ηθελε δλδ την Καντυ με τον Αλμπερτ τοτε εκανε πολλα λαθη στην πορεια και ενα απο αυτα ηταν να δεχθει τις παρεμβασεις της Ιγκαρασι!Τι διεκδικουσε λοιπον με ολα αυτα τα δικαστηρια αφου δεν αποδεχεται το εργο της οπως παρουσιαστηκε σε εμας τουλαχιστον?Αυτο που καταφερε ηταν να πεθανει τον αγαπημενο μας Αντονυ και να αφησει τραυματα στις παιδικες ψυχες μας, να καταδικασει τον λατρεμενο Τερρυ σε μια ζωη που απεχθανοταν καθως βαδιζει στα χναρια του πατερα του, να συμβιβασει τον πιο ασυμβιβαστο χαρακτηρα την Καντυ ενωνοντας την ζωη της με εναν ανθρωπο που απαρνηθηκε δυο φορες (βλ. Αντονυ-Τερρυ) και τελος να μετατρεψει τον πιο ανιδιοτελη ηρωα (Αλμπερτ) σε ιδιοτελη.
Δυστυχως για τη Μιζουκι οτι γραφει δεν ξεγραφει και το μονο που θα καταφερει ειναι να διχασει και να απογοητευσει για αλλη μια φορα Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 238107 Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 559993
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 02, 2010 1:58 pm

Βεβαια για μενα το ιδανικο τελος στο magna κυριως θα ηταν καπως ετσι" να τελειωσει η ιστορια στον λοφο της Πονυ με την Καντυ και τον Αλμπερτ να χορευουν τον χορο του Ησαια στο εκκλησακι του ορφανοτροφειου με παρεα ολους τους αγαπημενους τους φιλους καθως και των καουμποι της περιοχης που αγαπουσαν ιδιαιτερα την Καντυ και κουμπαρους τον Τζωρτζ και τον κυριο Καλτραιτ. Την Καντυ φυσικα θα την συνοδευε ο Τομ ενω παρανυφες θα ηταν ηΑννυ με την Πατυ! Και στο φιναλε να στηθει κατω απο το γερικο δεντρο του ορφανοτροφειου το γαμηλιο τραπεζι και κατοπιν το ζευγος να χορεψει το γαμηλιο βαλς κατω απο τα χειροκροτηματα των καλων του φιλων ενω τα δακρυα να μην σταματουν να κυλου απο τα προσωπα των αδελφων Πονυ και Μαριας. Ο λοφος θα ηταν ολος ανθοστολιστος, ολοι θα σηκωναν τα ποτηρια τους να ευχηθουν στην Καντυ, η οποια θα ελαμπε μεσα στις αστραφτερες ασπρες μουσελινες της και τον Αλμπερτ πανευτηχη στο πλευρο της! Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 1363687423 Μακαρι να τελειωνε καπως ετσι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 02, 2010 2:18 pm

Αυτό ακριβώς εννοώ ότι λείπει ο ΕΠΙΛΟΓΟΣ.
Το κερασάκι της τούρτας!
Μας αφήνει στο καλύτερο να κάνουμε υποθέσεις.
Αν η Κάντυ μέχρι το τέλος δεν σκεφτόταν τον Τέρρυ, αν ο Τέρρυ δεν ήταν δυστυχισμένος, ίσως να μπορούσα και να το δεχτώ.
Όμως έτσι μου αφήνει μια μεγάλη απογοήτευση.
Ο μεγάλος έρωτας ήταν ο Τέρρυ.
Και έμεινε ανεκπλήρωτος.
Και δεν ξεπέρασαν ποτέ ο ένας τον άλλο.
Για τον Τέρρυ τουλάχιστον που είναι και ο αγαπημένος μου ήρωας, δεν υπάρχει λύτρωση.
Κι αυτό με πληγώνει.
Είναι τόσο ζωντανοί και αληθινοί οι χαρακτήρες της Μιζούκι, που κάλλιστα θα μπορούσαν να είναι υπαρκτά πρόσωπα.
Και όταν μας κάνει να ταυτιζόμαστε με τους ήρωες, μας κάνει να πονάμε όταν πονάνε κι αυτοί.....

Θέλω να απαντήσω σε ένα προηγούμενο ποστ του Τούρι.
Όταν η Κάντυ συγκατοικούσε με τον Άλμπερτ, δεν ήταν δυνατόν να υπάρξει κάτι ξεκάθαρα ερωτικό μεταξύ τους, τουλάχιστον από την πλευρά της Κάντυ, διότι τότε η Κάντυ ήταν τρισευτυχισμένη που είχε ξαναβρει τον Τέρρυ... ειδικά όταν της έστειλε το εισητήριο χωρίς επιστροφή, η Κάντυ πετουσε στα ουράνια....
girl

Θέλω να μεινω σε μια ατάκα του Άλμπερτ... "άραγε αν ξαναβρω το παρελθόν μου, θα μπορώ να ζω με την Κάντυ? Θα απαρνιόμουν το παρελθόν, για να μπορώ να ζήσω μια ήρεμη ζωή δίπλα στην Κάντυ..."

Αυτό ίσως και να δίχνει κάτι, όμως ο Άλμπερτ ήξερε επίσης καλά ότι η Κάντυ ήταν φουλ ερωτευμένη με τον Τέρρυ. Και αν ήταν κι εκείνος ερωτευμένος με την Κάντυ, δεν θα ζήλευε? Δεν θα έδειχνε έστω και το παραμικρό σημάδι ζήλειας? Όπως το έκαναν και ο Άρτσι αλλά και ο Τέρρυ???

Όλα αυτά με χαλάνε στη σχέση Άλμπερτ-Κάντυ.
Μου φαίνεται σαν αδελφική σχέση περισσότερο παρά ερωτική

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Συζητηση διχως τελος για το τελος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 02, 2010 2:34 pm

Οταν λειπει ο επιλογος σε μια ιστορια ολα μενουν ξεκρεμαστα, στον αερα μηπως φετος της ερθει η επιφωτηση και τελικα η μιζουκι, μας κανει την μεγαλη ανατροπη, λιγες ειναι οι ιστοριες στην παγκοσμια λογοτεχνια χωρις τελος η διφορουμενο τελος! Ας δωσει ενα τελος και ολοι θα το δεκτουμε, οποιο και αν ειναι αυτο αρκει να ειναι το δικο της τελος! Σιγουρα η Μιζουκι καποιες φορες ενεργει ως διχασμενη προσωπικοτητα, καμια σχεση με την αγαπημενη μου Τζεην Ωστεν που παντα το τελος καθε βιβλιου της ειναι τοσο ξεκαθαρο που δεν αφηνει περιθωρια για τυχον αμφιβολιες, συγκρουσεις, παρεξηγησεις! Ακομα και ο Ντικενς που τα βιβλια του ειναι μακροσκελη με μωσαικο χαρακτηρων και σκηνων εχουν παντα ενα ξεκαθαρο τελος! Αλλα μαλλον αυτη θα ειναι η ευρωπαικη, λογοτεχνικη νοοτροπια bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συζητηση διχως τελος για το τελος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 16Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Tο τέλος της ιστορίας
» Το νέο τέλος της ιστορίας
» Ενα μικρο τελος για την Καντυ.
» Σχόλια για το "Τέλος
» Τελος χρονου για διορθωση μηνυματων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες-
Μετάβαση σε: