Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» ΚΑΝΤΥ ΚΑΝΤΥ Η ΤΑΙΝΙΑ (Στα Ελληνικά)
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΧθες στις 10:57 pm από v tz

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΠεμ Μάης 16, 2024 8:13 pm από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2024 9:56 pm από Fay

» Πασχαλινά αυγά!
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Arubato
Candy Fan
Candy Fan
Arubato


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 105
Registration date : 26/09/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Σεπ 27, 2017 1:34 am



Θέλω να αναφερθώ σε κάτι που παρατήρησα αλλά δεν έχω δει να αναφερθεί πουθενά.
Στο μάνγκα, αφότου έχει φύγει ο Άλμπερτ και η Κάντυ αναπολεί την συγκατοίκησή τους, υπάρχει αυτή η εικόνα:

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 3710


Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Candyc10


Φοράνε τις ίδιες πιτζάμες και έχουν κούπες με τα αρχικά τους.
Κάνεις δεν ξέρει ότι στην Ασία ένα ζευγάρι όταν ξεκινάει σχέση, φοράει τα ίδια ρούχα; Ότι υπάρχουν είδη για ζευγάρια όπως, δαχτυλίδια, μπλούζες, πιτζάμες κ.ο.κ.; Ότι δεν έχουν δημόσιες εκδηλώσεις του έρωτά τους όπως στη Δύση π.χ. να κρατιούνται χεράκι-χεράκι, αλλά φοράνε couple ρουχα, κοσμήματα και αξεσουάρ για να δηλώσουν σχέση, εντός και εκτός σπιτιού...;
Και αυτό δεν είναι νέο φαινόμενο στην Ασία, των τελευταίων χρόνων εννοώ, υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια. Και σε καμία περίπτωση δεν συμβαίνει ανάμεσα σε συγγενείς παντός είδους, αδερφικούς ή μη.
Αν αυτή η εικόνα στο μάνγκα δεν είναι ενδεικτική ως προς τα "αισθήματα" των ηρώων έστω και υποσυνείδητα, και προς τα πού τείνει (ή έχει ήδη ξεκινήσει) η σχέση Κάντυς-Άλμπερτ τότε τι είναι;
Ναι, οκ, δεν δείχνει φιλί πουθενά. Ούτε βλέπουμε σχέση όπως Κάντυς-Τέρυ, αλλά στην Ασία μια τέτοια "δήλωση" από μεριάς μάνγκα δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητη. Και ερωτώ λοιπόν εγώ: Πέφτω τόσο έξω ως προς τα συμπεράσματά μου...;


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fay
Endless Romance
Fay


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2351
Ηλικία : 53
Επάγγελμα : Η ρομαντική του φόρουμ
Αγαπημένος χαρακτήρας : William Albert Ardlay, Masumi Hayami
Registration date : 08/06/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Σεπ 27, 2017 2:32 am

Κατ' αρχήν να σε καλωσορίσω στο φόρουμ, όχι πως εγώ είμαι παλιά, πριν λίγο καιρό γράφτηκα κι εγώ εδώ, αλλά τέλος πάντων...
Κατά δεύτερον, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η εικόνα αυτή από το μάνγκα είναι από τις πλέον ενδεικτικές για τη σχέση της Κάντυ με τον Άλμπερτ. Ναι, όντως στην Ασία τα ζευγάρια συνηθίζουν να φοράνε τα ίδια ρούχα και να χρησιμοποιούν τα ίδια αξεσουάρ. Και δεν είναι πρόσφατο φαινόμενο στις ασιατικές χώρες. Το μάνγκα κυκλοφόρησε τη δεκαετία του 1970, άρα τουλάχιστον οι Ιάπωνες αναγνώστες πρέπει να αντιλήφθηκαν τι ήθελε να πει η Μιζούκι με αυτό το στοιχείο. Βέβαια η συγκατοίκηση Κάντυ-Άλμπερτ άρχισε σαν αδελφική, ζούσαν μαζί σαν αδέλφια, για να μην προκαλέσουν σχόλια, αλλά στην πορεία τα αισθήματα και των δυο άλλαξαν, και αυτό φαίνεται μέσα από το μάνγκα, από εικόνες σαν την παραπάνω, και πολλές άλλες. Η Ιγκαράσι έκανε εξαιρετική δουλειά, όλα αυτά που δε διαβάζουμε σαν κείμενο τα βλέπουμε σαν εικόνα. Μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις, όπως λένε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arubato
Candy Fan
Candy Fan
Arubato


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 105
Registration date : 26/09/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Σεπ 27, 2017 6:53 pm

Ευχαριστώ πολύ, Φαίη, να 'σαι καλά.
Για μένα δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν θέμα για το αν είχε αρχίσει να αναπτύσσεται ειδύλλιο ή όχι εκείνη την περίοδο μεταξύ τους, αλλά ο καθένας όπως το βλέπει. Τώρα γιατί δεν το έκανε λίγο πιο φανερό αλλά επέλεξε τον "Ιαπωνικό τρόπο", δεν μπορώ να το ξέρω. Νομίζω, όμως, ότι εκεί είναι το "πρόβλημα" και υπάρχει αυτός ο διχασμός ανάμεσα στις Καντοφαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΔευ Οκτ 02, 2017 5:54 pm

Φοβερή παρατήρηση, Arubato...

Δε νομίζω πως το είχε παρατηρήσει κανείς από αυτή τη σκοπιά... προσωπικά, ούτε που γνώριζα πως ισχύει κάτι τέτοιο. Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 5036

Αν όντως ισχύει, μήπως στην εικόνα αποτυπώνεται - έστω έμμεσα - η ανάγκη της Κάντυ να γίνει ζευγάρι με τον Άλμπερτ... Twisted Evil ίσως, υποσυνείδητα λειτουργούσε με αυτό τον τρόπο. Γιατί, επίσημα ζευγάρι δεν είναι, αυτό είναι σίγουρο, ανεξαρτήτως φιλιού ή δήλωσης.

_________________
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arubato
Candy Fan
Candy Fan
Arubato


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 105
Registration date : 26/09/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤρι Οκτ 03, 2017 3:32 am

Άλντε, ευχαριστώ, αλλά να διευκρινίσω κάτι για να μην παρεξηγηθώ:
Δεν άνοιξα το θέμα για πω ότι μόνο εγώ το παρατήρησα και κανείς άλλος, ανακάλυψα την παρθενογένεση κτλ...και ελπίζω να μην εκληφθεί έτσι.
Ακριβώς το αντίθετο: Το θέμα το άνοιξα για να εκφράσω την απορία μου ως προς το "γιατί" δεν έχει αναφερθεί από κανέναν... εφόσον θεωρούσα αυτονόητο ότι κάποιος, κάπου θα το γνωρίζει. Δεν είναι δα και κρατικό μυστικό, λίγο να έχεις ασχοληθεί είναι από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνεις.

Επίσης ήθελα να διαβάσω και τις δικές σας γνώμες πάνω σ' αυτό.
Η αλήθεια είναι πως απ' όσα έχω διαβάσει σχετικά με την Κάντυ, δεν έχω δει να αναφέρεται πουθενά αυτή η λεπτομέρεια. Περισσότερο στα ελληνικά σάιτ που έχω κοιτάξει, αλλά και κάποια ξένα. Και απλώς μου κάνει τρομερή εντύπωση.
Εντάξει, πες κάποια από τις τερρυκές το ξέρει και δεν το αναφέρει για ευνόητους λόγους και οι Αλμπερτικές, ας πούμε ότι δεν το γνωρίζει καμία. Μα δεν το ξέρει κανείς ούτε σε ξένα σάιτ;;; Ούτε οι Ιάπωνες;;; κανεις;
Τόσα χρόνια κανείς δεν το γνωρίζει ή το θεώρησε ασήμαντο να ειπωθεί μια λεπτομέρεια μεν, σημαντική δε; Δεν μπορώ να το καταλάβω, πραγματικά. Να, η Φαίη ας πούμε το ήξερε. Είναι μερικές φορές που τα ευκόλως εννοούμενα δεν πρέπει να παραλείπονται.


Και όντως ισχύει. Έβαλα παραπομπή ένα σχετικό άρθρο, αλλά δεν μ' αφήνει να το ποστάρω καθότι νέο μέλος.
Αυτό το έθιμο το έχουν τα ζευγάρια στην Ασία όταν ξεκινάνε τη σχέση περισσότερο. Μπορεί να συνεχίσει και στον γάμο, αλλά μόνο αν είναι νέα ζευγάρια και είναι νιόπαντροι ξερω 'γω. Γενικώς όταν είναι στα μέλια. Σε καμία περίπτωση δεν το έκαναν ποτέ φίλοι ή αδερφοί ή ό,τι άλλο. Ουσιαστικά με το να πάρεις ρούχα ή αντικείμενα για ζευγάρια, δηλώνεις ξεκίνημα σχέσης και συνήθως διαλέγουν μαζί (πλην εξαιρέσεων).
Πλέον είναι μεγάλη τάση στην Ασία τα matching outfits κ.τ.λ. αλλά υπάρχει από παλιά το έθιμο, σε λίγο πιο διακριτικό βαθμό ίσως.


Και έρχομαι στο παρακάτω: στις φώτο που έχω βάλει παραπάνω, στο αγγλικό μάνγκα ο Άλμπερτ λέει στην Κάντυ, "υποτίθεται ότι θα τα διαλέγαμε μαζί, αλλά τα διάλεξες/πήρες μόνη σου".
Ενώ στο ελληνικό λέει, "Κάντυ, κάθε μέρα μου έχεις και κάτι καινούργιο όταν έρχομαι σπίτι" ( ! )
Αυτές οι δύο μεταφράσεις έχουν πολύ μεγάλη διαφορά. Αλλάζει τελείως το νόημα όσο ασήμαντο κι αν φαίνεται. Διότι αν στο ορίτζιναλ λέει ότι θα τα διαλέγαμε μαζί... περνάμε πλέον σε άλλο επίπεδο.
Έψαξα στο Ιαπωνικό μάνγκα να δω μήπως μπορέσω να μεταφράσω την ορίτζιναλ πρόταση, αλλά τα 3 Ιαπωνικά αλφάβητα είναι λίγο χάος.... και δεν μπορώ να το βρω ως κείμενο να το κάνω κόπυ-πέιστ στη μετάφραση του γκούγκλ. Μετά έψαξα στο κορεατικό να δω εκεί πως το έχουν μεταφέρει που είναι πιο εύκολο να μεταφραστεί, αλλά ούτε κι αυτό βρίσκω. Τελικά ξέρει κανείς ποια είναι η πιο πιστή μετάφραση από τα Ιαπωνικά; Ή μήπως μπορούμε με κάποιο τρόπο να μεταφράσουμε αυτήν την πρόταση από το Ιαπωνικό...;


Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 09_13410
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arubato
Candy Fan
Candy Fan
Arubato


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 105
Registration date : 26/09/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤρι Οκτ 03, 2017 3:41 am

Και μια ερώτηση σχετική-άσχετη:
Στο ίδιο σημείο περίπου, που της λείπει, στο Ιαπωνικό έχει αυτή την εικόνα. Θυμάται κανείς αν υπάρχει και στο ελληνικό; Γιατί δεν μπορώ να το βρω τώρα, είναι ανακατεμένες οι εικόνες.

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 09_09410
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fay
Endless Romance
Fay


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2351
Ηλικία : 53
Επάγγελμα : Η ρομαντική του φόρουμ
Αγαπημένος χαρακτήρας : William Albert Ardlay, Masumi Hayami
Registration date : 08/06/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤρι Οκτ 03, 2017 9:34 am

Arubato, θα σου απαντήσω εγώ και στα δύο ερωτήματά σου, έχω κάποιες πληροφορίες και μπορώ να τις ποστάρω. Σε λίγες ώρες θα μπορέσω, τώρα δεν έχω χρόνο. Πάντως το θέμα που άνοιξες είναι άκρως ενδιαφέρον, και δίνει αφορμή για συζητήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fay
Endless Romance
Fay


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2351
Ηλικία : 53
Επάγγελμα : Η ρομαντική του φόρουμ
Αγαπημένος χαρακτήρας : William Albert Ardlay, Masumi Hayami
Registration date : 08/06/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤρι Οκτ 03, 2017 2:51 pm

Λοιπόν, να απαντήσω στην Arubato σχετικά με το ενδιαφέρον θέμα που άνοιξε. Πρώτα πρώτα, το θέμα σχετικά με τα ζευγάρια που φοράνε όμοια ρούχα και έχουν τα ίδια αξεσουάρ, δεν το ήξερα κι εγώ, ώσπου το βρήκα σ' ένα αγγλόφωνο μπλογκ, όπου έχω ανεβάσει και την αγγλική μετάφραση της νουβέλας. Η διαχειρίστρια του μπλογκ είναι Κινέζα στην καταγωγή και μάλιστα έχει ένα αντίγραφο της αυθεντικής νουβέλας στα Γιαπωνέζικα, δεν την έχει διαβάσει ολόκληρη, αλλά γνωρίζει σχετικά καλά τη γλώσσα, και επίσης έχει ανεβάσει πολλά ενδιαφέροντα θέματα στο μπλογκ αυτό σχετικά με την Κάντυ. Ένα από αυτά αφορά και τα όμοια ρούχα ανάμεσα σε ζευγάρια στις ασιατικές χώρες. Εδώ είναι το ποστ που έχει ανεβάσει:

http://mspuddleshaven.com/2014/04/21/matching-pajamas/

Σχετικά με τη μετάφραση της σελίδας όπου βλέπουμε την Κάντυ να φοράει ίδιες πυτζάμες με τον Άλμπερτ και να χρησιμοποιεί τις κούπες με τα αρχικά τους, έχω βρει το γαλλικό μάνγκα στο διαδίκτυο, το οποίο ξέρω ότι ακολουθεί πιστά το αυθεντικό στα κείμενα, σε αντίθεση με το ελληνικό που σε πολλές περιπτώσεις έλεγε άλλα αντί άλλων. Το γαλλικό μάνγκα, σ' αυτή τη σελίδα, γράφει το εξής:
Ο Άλμπερτ λέει: "Πάντα λες ότι θα τα διαλέγουμε μαζί, αλλά τελικά τα διαλέγεις μόνη σου."

Όσο αφορά τη δεύτερη εικόνα που ανέβασες, Arubato, στο μπλογκ που ανέφερα πιο πάνω υπάρχει ένα άλλο ποστ που περιγράφει αυτή ακριβώς την εικόνα, και περιλαμβάνει και τη μετάφραση από το αυθεντικό Γιαπωνέζικο μάνγκα.

http://mspuddleshaven.com/2015/10/20/candy-and-prince-on-the-hill-part-4/

Ελπίζω να απάντησα ικανοποιητικά στα ερωτήματα που έθεσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Uranya
Μάνα, Μητέρα, Μαμάαααα...
Uranya


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 523
Ηλικία : 53
Τόπος : Athens
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert for ever
Registration date : 02/04/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Οκτ 04, 2017 10:25 am

Τι λες τώρα; Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 679307 Ούτε που είχε περάσει από το μυαλό μου κάτι τέτοιο.

Και λογικό είνα αφού πέρα από την Κάντυ δε μ ενδιαφέρουν άλλες γιαπωνέζικες ιστορίες (η Λούνα τέτοια θεωρείται; αν ναι, τότε μου άρεσει και η Λούνα Razz )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arubato
Candy Fan
Candy Fan
Arubato


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 105
Registration date : 26/09/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Οκτ 04, 2017 2:36 pm

Φαίη, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Τη δεύτερη φωτογραφία που έβαλα τη βρήκα στο ελληνικό. Πάλι με πολύ διαφορετική μετάφραση.
Θα επανέλθω για σχόλια, γιατί τώρα δεν μου το επιτρέπει ο χρόνος και θέλω να αναφερθώ σε διάφορα θέματα.

Πριν απ' όλα θέλω να ρωτήσω πάλι τους διαχειριστές: Υπάρχει θέμα με τις φωτογραφίες που ανεβάζω; Αν είναι πείτε μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arubato
Candy Fan
Candy Fan
Arubato


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 105
Registration date : 26/09/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΠεμ Οκτ 05, 2017 2:37 am

Λοιπόν, για να συνοψίσω: Άρα η σωστή μετάφραση των 2 πρώτων εικόνων είναι "Πάντα λες ότι θα τα διαλέγουμε μαζί, αλλά τελικά τα διαλέγεις μόνη σου". Άρα στο ελληνικό έλεγε άλλα αντί άλλων;
Για τη δεύτερη εικόνα λέω να ανοίξω ξεχωριστό θέμα να μπουν εκεί όσες διαφορές εντοπιστούν γιατί και σ' αυτή η μετάφραση διαφέρει πολύ.
Όσο για το σάιτ που μου έδωσες είναι πολύ ενδιαφέρον, Φαίη, αλλά με προβλημάτισε κάτι προσωπικά:
Η τύπισσα έκανε το θέμα το '14 -και εκ των υστέρων έκανε edit προφανώς- λέγοντας ότι δεν γνώριζε πως στην Ιαπωνία έχουν αυτό το έθιμο με τα αξεσουάρ και τα ρούχα. Είναι σίγουρα από την Κίνα αυτή; Γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο να μην γνωρίζει ένα έθιμο που μοιράζεται με την Ιαπωνία και την Κορέα. Όχι ότι θα έπρεπε να ξέρει όλα τα έθιμα της κάθε γείτονος χώρας, αλλά συνήθως όσες χώρες είναι κοντά και μοιράζονται κάποιες βασικές συνήθειες τα γνωρίζεις.



Uranya έγραψε:
Τι λες τώρα; Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 679307  Ούτε που είχε περάσει από το μυαλό μου κάτι τέτοιο.

Και λογικό είναι αφού πέρα από την Κάντυ δε μ ενδιαφέρουν άλλες γιαπωνέζικες ιστορίες (η Λούνα τέτοια θεωρείται; αν ναι, τότε μου άρεσει και η Λούνα Razz  )

Ούτε κι εμένα μου είχε περάσει καν από το μυαλό μέχρι που, καθαρά από τύχη, έμαθα αρκετά πράγματα για την κουλτούρα της Άπω Ανατολής και όταν ξαναείδα την Κάντυ, σε μεγαλύτερη ηλικία πλέον, βλέποντας αυτή τη φώτο (που δεν θυμάμαι αν υπάρχει στο άνιμε) είπα: Πότε τα "φτιάξανε" και δεν το έδειξε...;;;;;;; Η Μιζούκι μπορεί να τοποθέτησε την Κάντυ στην Αμερική, να της έδωσε δυτικό όνομα και τόπο διαμονής, αλλά δεν ξέχασε ποτέ την Ιαπωνική της κουλτούρα και υπόβαθρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fay
Endless Romance
Fay


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2351
Ηλικία : 53
Επάγγελμα : Η ρομαντική του φόρουμ
Αγαπημένος χαρακτήρας : William Albert Ardlay, Masumi Hayami
Registration date : 08/06/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΠεμ Οκτ 05, 2017 12:02 pm

Arubato έγραψε:
Λοιπόν, για να συνοψίσω: Άρα η σωστή μετάφραση των 2 πρώτων εικόνων είναι "Πάντα λες ότι θα τα διαλέγουμε μαζί, αλλά τελικά τα διαλέγεις μόνη σου". Άρα στο ελληνικό έλεγε άλλα αντί άλλων;

Στο ελληνικό μάνγκα σε πολλά σημεία έλεγε άλλα αντί άλλων. Βλέπεις, έπρεπε να κρύψουν όσο μπορούσαν τα αισθήματα της Κάντυ και του Άλμπερτ κατά τη διάρκεια της αμνησίας και μετά, γιατί αλλιώς πώς θα κατέληγε η Κάντυ με τον Τέρρυ, σύμφωνα με το άθλιο σίκουελ των Ιταλών που το ακολούθησαν και οι Έλληνες κατά γράμμα; Βέβαια, τα κείμενα αλλοιώνονται, αλλά πώς να κρύψεις εκείνες τις εικόνες της Ιγκαράσι κι εκείνα τα βλέμματα μεταξύ Κάντυ και Άλμπερτ;

Arubato έγραψε:
Για τη δεύτερη εικόνα λέω να ανοίξω ξεχωριστό θέμα να μπουν εκεί όσες διαφορές εντοπιστούν γιατί και σ' αυτή η μετάφραση διαφέρει πολύ.
Όσο για το σάιτ που μου έδωσες είναι πολύ ενδιαφέρον, Φαίη, αλλά με προβλημάτισε κάτι προσωπικά:
Η τύπισσα έκανε το θέμα το '14 -και εκ των υστέρων έκανε edit προφανώς- λέγοντας ότι δεν γνώριζε πως στην Ιαπωνία έχουν αυτό το έθιμο με τα αξεσουάρ και τα ρούχα. Είναι σίγουρα από την Κίνα αυτή; Γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο να μην γνωρίζει ένα έθιμο που μοιράζεται με την Ιαπωνία και την Κορέα. Όχι ότι θα έπρεπε να ξέρει όλα τα έθιμα της κάθε γείτονος χώρας, αλλά συνήθως όσες χώρες είναι κοντά και μοιράζονται κάποιες βασικές συνήθειες τα γνωρίζεις.

Η ίδια είπε πως κατάγεται από την Κίνα, αλλά κατοικεί στον Καναδά. Αφού ξέρει Γιαπωνέζικα, λογικά θα πρέπει να ξέρει και κάποιες συνήθειες και έθιμα των Ασιατών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arubato
Candy Fan
Candy Fan
Arubato


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 105
Registration date : 26/09/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΠαρ Οκτ 06, 2017 12:12 am

Α, εντάξει, τώρα κατάλαβα γιατί δεν το ήξερε. Οκ, προφανώς ζει πολλά χρόνια Καναδά ή μεγάλωσε εκεί από μικρή οπότε λογικό.
Για το σίκουελ των Ίταλών ούτε καν ήξερα ότι υπήρχε, μέχρι που ασχολήθηκα με την Κάντυ σε μεγαλύτερη ηλικία και έμαθα για τη συνέχεια που έδωσαν. Επειδή έβλεπα το άνιμε και μικρή στην τιβί, δεν θυμάμαι να το συνέχισαν στην Ελλάδα. Νομίζω τελείωσε εκεί που τελειώνει κανονικά ή οχι;
Και το μάνγκα έπαιρνα μέχρι τη μέση περίπου που είχα τα περισσότερα, αλλά για από εκεί και μετά δεν ξέρω τι έκαναν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fay
Endless Romance
Fay


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2351
Ηλικία : 53
Επάγγελμα : Η ρομαντική του φόρουμ
Αγαπημένος χαρακτήρας : William Albert Ardlay, Masumi Hayami
Registration date : 08/06/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΠαρ Οκτ 06, 2017 12:35 am

Κατ' αρχήν το ελληνικό μάνγκα δεν τελείωσε με την αποκάλυψη του πρίγκιπα, όπως συμβαίνει στο αυθεντικό μάνγκα, αλλά αν δεις από κάτω γράφει "Συνεχίζεται" και ακολουθεί συνέχεια της ιστορίας, μόνο που αυτή τη συνέχεια δεν την έγραψε η Μιζούκι, αλλά είναι ένα σίκουελ των Ιταλών που δεν τους άρεσε το αυθεντικό φινάλε και συνέχισαν την ιστορία όπως τους άρεσε, καταλήγοντας, μέσα από τρελές καταστάσεις και ηλίθια σενάρια, να ξανασμίξουν την Κάντυ με τον Τέρρυ. Ακόμη και οι εικόνες δεν είναι φυσικά της Ιγκαράσι, αλλά αντίγραφα. Το μάνγκα το έπαιρνα κι εγώ τότε και το συνέχισα, χωρίς να καταλάβω ότι δεν ήταν πια η αυθεντική ιστορία. Έτσι κι αλλιώς το φινάλε με είχε μπερδέψει, τόσο στο ανιμέ, όσο και στο μάνγκα, και συνέχισα να διαβάζω, ήμουν και φαν του Τέρρυ τότε, αλλά σε κάποια φάση ομολογώ ότι το βαρέθηκα και σταμάτησα να το παίρνω. Ούτε που με ενδιέφερε να μάθω το φινάλε. Είχα και πανελλαδικές εκείνη την εποχή, είχα διάβασμα, δεν είχα καιρό για την Κάντυ, διάφοροι λόγοι προέκυψαν, ξενέρωσα και με την ηλίθια πλοκή, σταμάτησα το περιοδικό και αργότερα μάλιστα έδωσα όλα τα τεύχη σε μια ανιψούλα μου. Δεν ξανασχολήθηκα με την Κάντυ για χρόνια. Άλυτη μου έμεινε και η απορία τι απέγινε στο τέλος. Μόνο πριν από κάμποσους μήνες ανακάλυψα το υποφόρουμ στο ρετρό κι έγινα μέλος, μετά ανακάλυψα το μπλογκ που ανέφερα πιο πάνω, μάζεψα πληροφορίες, ανακάλυψα ξανά την Κάντυ, έμαθα τι έγινε πραγματικά, και κατάλαβα πόσο παραπλανηθήκαμε και με το ελληνικό μάνγκα και με το ανιμέ, που κι εκείνο μπορεί να τελείωσε πάλι με την αποκάλυψη του πρίγκιπα του λόφου, αλλά με το μάνγκα (το αυθεντικό) καμιά σχέση. Το ανιμέ της ΤΟΕΙ αλλοίωσε πάρα πολλά, παρέλειψε πολλά, πρόσθεσε άλλα τόσα περιττά, και αν δει κανείς μόνο αυτό, τότε δε θα καταλάβει και πολλά για την πραγματική ιστορία της Κάντυ. Όσο για τους Ιταλούς, δεν τους έφτανε που έφτιαξαν τη δική τους συνέχεια στο μάνγκα, που ακολούθησαν βλακωδώς και οι Έλληνες, αλλοίωσαν και το φινάλε στο ιταλικό ανιμέ, βάζοντας την Κάντυ να ξανασμίγει με τον Τέρρυ out of the blue, που λένε και στα αγγλικά, χωρίς καμιά συνοχή στο σενάριο, και γι' αυτό ίσως η Μιζούκι δέχτηκε να μεταφραστεί η νουβέλα στα Ιταλικά, για να καταλάβουν οι Ιταλοί φαν πόσο διαστρεβλώθηκε η ιστορία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arubato
Candy Fan
Candy Fan
Arubato


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 105
Registration date : 26/09/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΠαρ Οκτ 06, 2017 1:16 am

Τα ξέρω όλα αυτά που λες, απλώς δεν ήξερα ότι και στην ελλάδα είχα συνεχίσει το μάνγκα όπως στην Ιταλία, γιατί από τη μέση και μετά σταμάτησα να το παίρνω και είχα δει μόνο το άνιμε. Ξέρω ότι υπάρχουν και πολλές διαφορές ανάμεσα στα 2 (άνιμε και μάνγκα) και πως στο άνιμε έβαλαν και πολλά φίλερς.
Αλλά το ελληνικό άνιμε απ' όσο θυμάμαι τουλάχιστον, τελείωσε κανονικά και δεν έδωσαν το τέλος της Ιταλίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΔευ Οκτ 09, 2017 10:38 am

Νομίζω ότι οι Ιταλοί είχαν πιάσει τον παλμό της τότε Καντο_οικογένειας που είχε λατρέψει τη μικρή ηρωίδα και δεν ήθελε να τελειώσει η ιστορία της.
Σταδιακά, η μιά απογοήτευση (στην ιταλική πλοκή ) έφερνε την άλλη και δε νομίζω να υπήρξε φαν (ούτε καν οι Ιταλοί) που θα γοητεύτηκαν με την εξέλιξη.

Παρ΄όλα αυτά, δε συμφωνώ με το ότι Κάντυ και Άλμπερτ τα φτιάξανε.
Ακόμη και αν φοράνε τα ίδια ρούχα ή έχουν τις ίδιες κούπες, ακόμη και η γιαπωνέζικη φιλοσοφία ορίζει κάτι τέτοιο, εν τούτοις, ο Άλμπερτ δε θα έκανε ποτέ κάτι παραπάνω με την Κάντυ ακόμη και αν το ήθελαν και οι δύο. Γιατί σίγουρα η Κάντυ, κάνοντας τέτοιες αγορές, (ίσως) (εκ)δήλωνε την μύχεια ανάγκη της να είναι μαζί του, ο Άλμπερτ όμως γνώριζε πως ήταν ερωτευμένη με τον Τέρρυ (ίσως μετά την παγίδα του Νηλ κάτι να ξεκαθάρισε, αλλά μέχρι τότε η Κάντυ δεν είχε ξεπεράσει τον Τέρρυ) και πως ήταν έστω στα χαρτιά συγγενείς. ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ σε μιά κοινωνία με χριστιανικά στερεότυπα, δε θα εξέθετε την Κάντυ.

_________________
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arubato
Candy Fan
Candy Fan
Arubato


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 105
Registration date : 26/09/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΔευ Οκτ 09, 2017 9:24 pm

Aldebaran έγραψε:

Παρ΄όλα αυτά, δε συμφωνώ με το ότι Κάντυ και Άλμπερτ τα φτιάξανε.
Ακόμη και αν φοράνε τα ίδια ρούχα ή έχουν τις ίδιες κούπες, ακόμη και η γιαπωνέζικη φιλοσοφία ορίζει κάτι τέτοιο, εν τούτοις, ο Άλμπερτ δε θα έκανε ποτέ κάτι παραπάνω με την Κάντυ ακόμη και αν το ήθελαν και οι δύο. Γιατί σίγουρα η Κάντυ, κάνοντας τέτοιες αγορές, (ίσως) (εκ)δήλωνε την μύχεια ανάγκη της να είναι μαζί του, ο Άλμπερτ όμως γνώριζε πως ήταν ερωτευμένη με τον Τέρρυ (ίσως μετά την παγίδα του Νηλ κάτι να ξεκαθάρισε, αλλά μέχρι τότε η Κάντυ δεν είχε ξεπεράσει τον Τέρρυ) και πως ήταν έστω στα χαρτιά συγγενείς. ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ σε μιά κοινωνία με χριστιανικά στερεότυπα, δε θα εξέθετε την Κάντυ.


Άλντε, υποθέτω αναφέρεσαι σ' αυτό που είπα παραπάνω, σωστά;

Arubato έγραψε:

Ούτε κι εμένα μου είχε περάσει καν από το μυαλό μέχρι που, καθαρά από τύχη, έμαθα αρκετά πράγματα για την κουλτούρα της Άπω Ανατολής και όταν ξαναείδα την Κάντυ, σε μεγαλύτερη ηλικία πλέον, βλέποντας αυτή τη φώτο (που δεν θυμάμαι αν υπάρχει στο άνιμε) είπα: Πότε τα "φτιάξανε" και δεν το έδειξε...;;;;;;; Η Μιζούκι μπορεί να τοποθέτησε την Κάντυ στην Αμερική, να της έδωσε δυτικό όνομα και τόπο διαμονής, αλλά δεν ξέχασε ποτέ την Ιαπωνική της κουλτούρα και υπόβαθρο.


Εννοείται ότι δεν τα φτιάξανε και αν είδες το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά. Μάλλον εγώ δεν το εξέφρασα σωστά και παρερμηνεύτηκε. Το είπα έτσι απλώς για να δείξω πόσο διαφορετικά μετέφρασα την εικόνα αφότου γνώρισα 2-3 πράγματα σε σχέση με πριν, που την περνάς στο ντούκου. Και ότι ήταν φανερό ότι η Μιζούκι δεν ήθελε να δείξει πατρική ή αδερφική σχέση σε εκείνη τη φάση της ιστορίας. Με όλα τα υπόλοιπα που είπες συμφωνώ απόλυτα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤρι Οκτ 10, 2017 12:36 pm

Arubato έγραψε:
...

Εννοείται ότι δεν τα φτιάξανε και αν είδες το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά. Μάλλον εγώ δεν το εξέφρασα σωστά και παρερμηνεύτηκε. Το είπα έτσι απλώς για να δείξω πόσο διαφορετικά μετέφρασα την εικόνα αφότου γνώρισα 2-3 πράγματα σε σχέση με πριν, που την περνάς στο ντούκου...


Και μάλλον εγώ δεν το κατάλαβα... Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 310719 είσαι σαφέστατη... Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 48364
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Φεβ 14, 2018 11:51 am

Λόγω της ημέρας, βρήκα κάπου αυτό
http://www.o-klooun.com/gallery/vuuung-agapi-einai

Οι συνειρμοί, δικοί σας... Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 833201

_________________
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Uranya
Μάνα, Μητέρα, Μαμάαααα...
Uranya


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 523
Ηλικία : 53
Τόπος : Athens
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert for ever
Registration date : 02/04/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Φεβ 14, 2018 12:53 pm

Σε μιά τέτοια σοφίτα (και στο Παρίσι) θα ήθελα να ζήσω με το μεγάλο μου έρωτα φτάνει να μη χρειάζεται να ανεβαίνω όλα αυτά τα σκαλιά Razz
Αλντε, οι μισές τουλάχιστον εικόνες θυμίζουν σκηνές από τη συγκατοίκηση Κάντυ - Αλμπερτ Razz Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 48364 Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια, ε; scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Arubato
Candy Fan
Candy Fan
Arubato


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 105
Registration date : 26/09/2017

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Φεβ 14, 2018 6:29 pm

Άλντε, τι όμορφες φώτο... Μακάρι και η ζωή να ήταν πάντα τόσο ρομαντική και αθώα όσο αυτές οι εικόνες.
fly a kite
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΠεμ Φεβ 15, 2018 1:54 pm

Arubato έγραψε:
Άλντε, τι όμορφες φώτο... Μακάρι και η ζωή να ήταν πάντα τόσο ρομαντική και αθώα όσο αυτές οι εικόνες.
fly a kite

Στη δική μας εποχή, χλωμό το κόβω να υπάρχει ρομαντισμός... Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 35868 μπορεί σε πολύ μικρές ηλικίες όπου τα παιδιά είναι ανυποψίαστα, ή σε κάπως μεγαλύτερες σαν τη δική μα... γκουχου γκουχου... εμμ δική μου όπου ένας έρωτας έχει μετουσιωθεί σε αγάπη... απλά, αβίαστα και αβάδιστα σαν την εκτόνωση ενός φυσικού γεγονότος... όπως η νηνεμία μετά την καταιγίδα.

Είναι όμορφες πάντως... Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 699469 Ράνια, το έπιασες αμέσως το σκεπτικό μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2019 12:01 pm

Και μόλις τώρα διαπίστωσα ότι έχω αφήσει αναπάντητα ερωτήματα στην ενότητα... Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 559993

Σόρρυ Αρού... Embarassed

_________________
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2019 12:05 pm

Arubato έγραψε:

... Έβαλα παραπομπή ένα σχετικό άρθρο, αλλά δεν μ' αφήνει να το ποστάρω καθότι νέο μέλος.


Δεν ήξερα ότι βάζει τέτοιους περιορισμούς το σύστημα... Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 679307 Αν την έχεις πρόχειρη την παραπομπή στείλε μου την να την ανεβάσουμε (δεν είμαι σίγουρη αν μπορείς εσύ να κάνεις edit σε παλαιό μήνυμα Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 35868 ... νομίζω πως δεν... )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;   Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2019 1:51 pm

Έχοντας διαβάσει για μιά ακόμη φορά τα παραπάνω μηνύματα θα ήθελα να γράψω και το εξής:

Έχω αναφέρει και σε άλλα σημεία ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, η Κάντυ άρχισε να ξεπερνά τον Τέρρυ  μετά την παγίδα του Νηλ... μέχρι τότε, διατηρούσε - έστω και φρούδες - ελπίδες πως κάτι κάπου κάποτε μπορεί να ξαναγίνει  με τον ηθοποιό...
Το ψευδο_μήνυμα, της τις αναπτέρωσε αλλά, αν θυμάμαι καλά, θα συναντούσε τον Τέρρυ μόνο για να του πει να επιστρέψει στη Σουζάννα και να αρχίσει να ξαναχτίζει την καριέρα του... όχι για να τα "βρούν ξανά".
Κατά πώς φαίνεται, η αντίστροφη μέτρηση στα αισθήματά της είχε ξεκινήσει λίγο νωρίτερα.
Ίσως τότε που την προστάτευσε από το λιοντάρι με κίνδυνο της δικής του ζωής, όπως ακριβώς είχε κάνει και η Σούζυ με τον Τέρρυ
Σπόιλερ:


τότε, ίσως,  να έφτανε σταδιακά το κεφάλαιο Τέρρυ στο τέλος του.

Από το λιοντάρι μέχρι την αναπόληση της Κάντυ στην οποία αναφέρεται η Αρού μεσολαβεί σχεδόν ένας χρόνος. Νομίζω πως το διάστημα: (λιοντάρι,  φευγιό Άλμπερτ] είναι εκείνο στο οποίο η Κάντυ προβαίνει στις παραπάνω αγορές.
Άλλωστε, νωρίτερα, όπως ήδη αναφέραμε, ο λογισμός της έτρεχε αλλού.
Έτσι, υποσυνείδητα πάντα, νιώθει τον Άλμπερτ σύντροφό της, γι αυτό και τον εκπλήσσει με μικροπράγματα που θα προσδίδουν χρώμα στη ζωή τους  φέρνοντάς τους πιο κοντά, "μετατρέποντας" ένα απλό house σε home!
Ο  Άλμπερτ, σύμφωνα με το πρωτότυπο, θα ήθελε να ξεχύνονται μαζί στα παζάρια του Σικάγο,
Σπόιλερ:
 αλλά μάλλον λόγω φόρτου εργασίας στις επιχειρήσεις των Άρντλεϋ, κάτι τέτοιο δεν θα καθίστατο εφικτό.

Πάντως, ακόμη και αν η Αρού δεν ανέφερε αυτή την περίπτωση - που αποδεικνύεται ακλόνητη απόδειξη πως η καρδούλα της Κάντυ χτυπούσε για τον Άλμπερτ -  νομίζω πως όλα τα καρέ μέχρι να της χτυπήσει την πόρτα ο Τζωρτζ "καταδεικνύουν" αυτό ακριβώς. Η Κάντυ έχει αφήσει πίσω της τον Τέρρυ και στο παρόν, το παρελθόν της και το μέλλον της θέλει μόνο τον Άλμπερτ.
Για να προλάβω κάποιον που θα γράψει: "Μα... στο παρελθόν ήταν ο Τέρρυ και ο Άντονυ, όχι ο Άλμπερτ..." το καρεδάκι στο οποίο έχει πέσει στα πατώματα... εμμ... κρεβάτι κλαίγοντας τα λέει όλα:
τελικά, μόνο ο  Άλμπερτ δεν ήταν ρεφίλ... Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...; 889631
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Άλμπερτ-
Μετάβαση σε: