Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Πασχαλινά αυγά!
Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο

Πήγαινε κάτω 
+3
candy.
domniki
Λορένα
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!
Λορένα


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 14/06/2007

Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο   Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΠεμ Αυγ 05, 2010 11:28 am

Διαβασα στο θεμα"η ομορφια της καντυ", πως το σοι των Αντλευ την ερωτευτηκε για την ελευθερια της, που αυτοι ειχαν στερηθει. Και πως αυτο ηταν που την εκανε να ξεχωριζει

Όχι πως εχω αντιθετη αποψη. Ισα ισα, αλλα..

αναρωτιεμαι το εξης : η πορεια της ζωής της Καντυ, ηταν μια πορεια απο ευτυχεις συμπτωσεις??

Και λεω ευτυχεις, γιατι στον πραγματικο κοσμο, δεν νομιζω η καντυ (και δεν ξερω και ποια αλλη) θα μπορουσε να βιωσει τοσες εμπειριες. Θα μπορουσαμε τότε να μιλησουμε για ελευθερο πνευμα, ή.. για ενα τσακισμενο πνευμα?

Περα απο τους ερωτες της, ποσο ευκολο ειναι για ενα ορφανο κοριτσι να παει πιο περα απο την καριερα της υπηρετριας? (οπως η Ντοροθυ πχ?)
Ηταν το ελευθερο πνευμα της καντυ, που την εκανε, να εχει καλυτερη μοιρα (εννοωντας να ειναι σε θεση να παρει την ζωη στα χερια της).
Πως μου φαινεται πως εβαλε (κατα πολυ) το χερακι της η Μιζουκι, δημιουργωντας τις καταλληλες προυποθεσεις, για να της φτιαξει μια τοσο "πλουσια" ζωη!!

Με λιγα λογια, τι ηταν αυτο που.. στον πραγματικο κοσμο, θα εστεκε, ωστε ενα κοριτσι, να μπορεσει να ξεφυγει απο την οποια μοιρα του (ορφανια ή φτωχεια πχ) και να χαραξει την δικη του πορεια?

Οπως ειδαμε στην ιστορια, η καντυ δεν ωφελεθηκε απο τις σπουδες της στο κολεγιο, και ελαχιστα απο την υιοθεσια της. Η καριερα της ως νοσοκομα την βοηθησε, αλλα... οπως ειπα και αλλου, δεν ηταν ειδα πουθενα, σε ολοκληρη την ιστορια να παιρνει κατι στα πολυ σοβαρα (οσον αφορα την ζωη της). Σαν να τα αφηνε ολα στην μοιρα (με ελαχιστη εξαιρεση το πτυχιο της), εκτος.. αν ηταν να βοηθησει τους φιλους της (που τοτε θυσιαζοταν).

Τι καταληξη θα ειχε μια καντυ, στην πραγματικη ζωη?
Ποσο οι ξανθιες μπουκλες και τα πρασινα ματια θα την βοηθουσαν?
Ποσο οι φιλιες της, θα ηταν ικανες να την στηριξουν?
Ποσο θα αντεχε το ελευθερο της πνευμα ολες τις κακουχιες?
Και ποσο θα ηταν ερωτευσιμη, μετα απο όλα αυτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο   Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΠεμ Αυγ 05, 2010 11:43 am

Λορένα έγραψε:

Με λιγα λογια, τι ηταν αυτο που.. στον πραγματικο κοσμο, θα εστεκε, ωστε ενα κοριτσι, να μπορεσει να ξεφυγει απο την οποια μοιρα του (ορφανια ή φτωχεια πχ) και να χαραξει την δικη του πορεια?

Μονο η μορφωση μπορει να δημιουργησει ευκαιριες ωστε να αποκτησει ενας ανθρωπος εφοδια για μια καλυτερη ζωη, δεδομενου οτι δεν υπαρχει η οικονομικη επιφανεια. Με τις σπουδες μπορει καποιος να ξεφυγει απο μια μιζερη "μοιρα" και να δημιουργησει κατι δικο του, μια ζωη καλυτερα απο αυτη των γονιων του. Φυσικα χρειαζεται προσπαθεια και εργασια. Ο Βαρναλης στους μοιραιους λεει:

― Φταίει το ζαβό το ριζικό μας!
― Φταίει ο Θεός που μας μισεί!
― Φταίει το κεφάλι το κακό μας!
― Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!


και μετα

Δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα,
προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα!


Δεν αρκει να προσμενεις το θαυμα, πρεπει να δουλεψεις για τα ονειρα σου.

Στην περιπτωση της Καντυ, ειναι η υιοθεσια απο τους Αρντλευ η ευκαιρια που της δινεται να ξεφυγει. Οταν μετα αποποιειται το ονομα της οικογενειας, προσπαθει με τις σπουδες της στη νοσηλευτικη να χαραξει την δικια της πορεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
candy.
New Kid on the Blog...
New Kid on the Blog...
candy.


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 33
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy
Registration date : 15/03/2010

Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο   Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΠεμ Αυγ 05, 2010 1:19 pm

Εγώ γενικά πιστεύω πως σε μεγάλο βαθμό η εξέλιξη της ζωής μας επηρεάζεται απο την τύχη..προσωπικά το έχω δει να μου συμβαίνει πολλές φορες..
Σίγουρα η μόρφωση είναι ένα πολυ σημαντικό εφόδιο αλλά κατά τη γνώμη μου σημαντικότερα είναι το πείσμα του καθενός αλλά και η τύχη του...
Η Κάντυ πέρασε πολλά , και δεν ξέρω αν ένας πραγματικός άνθρωπος θα άντεχε τόσα χωρίς να καταρεύσει...Ωστόσο θεωρώ πως η πορεία της έχει να κάνει με μια σειρά απο συγκυρίες..καλές και κακές που χάραξαν τον δρόμο της...
Ας πούμε αν αρχικά είχε υιοθετηθεί απ τους Μπράιτον το πιθανότερο είναι ότι δεν θα χε συμβεί τίποτα απ τα υπόλοιπα γεγονότα...

Αυτό που θεωρώ πως μπορεί να κάνει έναν άνθρωπο να ξεφύγει απ την μοίρα του είναι καθαρά η προσωπική του θέληση. Δεν ξέρω αλλά εγώ είμαι υπέρμαχος του "δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω"..Πιστεύω πως ο καθένας μας μπορεί να πετύχει τον στόχο του άμα πραγματικά το θέλει και χρησιμοποιήσει κάθε τρόπο για να τον πετύχει..Σίγουρα παίζει ρόλο και η τύχη βέβαια, αλλά πιστεύω στην καλη και όχι στην κακή τύχη, δηλαδή στην τύχη που θα σε φέρει πιο κοντά στον στόχο σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TZENHG13
Candy Expert
Candy Expert
TZENHG13


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 489
Ηλικία : 44
Αγαπημένος χαρακτήρας : CANDY
Registration date : 11/09/2010

Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο   Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΚυρ Νοε 07, 2010 12:16 pm

δεν ξέρω τι θα γινόταν αν η Κάντυ δεν ήταν ένα καρτούν αλλά ένα φυσικό πρόσωπο...
δεν το' χω σκεφτεί...όταν το σκεφτώ θα απαντήσω...
μέχρι τότε ένα ξέρω να απαντήσω...

ΕΛΠΙΖΩ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ...!!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arwyn-t
Candy Star
Candy Star
avatar


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1071
Ηλικία : 47
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 20/05/2010

Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο   Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΤρι Νοε 09, 2010 8:06 pm

Ειμαι λιγο κυνικη προσωπικα. Πιστευω οτι οι καλοι ανθρωποι στο τελος τσακιζονται.

Αν δεν εχεις δικους σου ανθρωπους να σε στηριζουν, τοτε η καλοσυνη σου θα γινει αντικειμενο εκμεταλλευσης. Μια Καντυ θα εμπαινε σε μπελαδες απο ανθρωπους που θα την παραμυθιαζαν, σε σοβαρους μπελαδες. Επισης, θα ειχε και πολλους εχθρους, οχι μονο φιλους, εχθρους που θα ζηλευαν την καλσυνη της. Επισης, στον πραγματικο κοσμο, μια Καντυ θα επρεπε να ωριμασει και να βλεπει το μελλον της προσεχτικα. Μια δουλεια, ενα σπιτι, χρηματα.

Εχω πει οτι ο χαρακτηρας της Καντυ οπως δινεται μου ειναι αδιαφορος. Εννοω οτι τοση καλοσυνη την βρισκω εξωπραγματικη και δεν μπορω να νιωσω εναν τετοιο χαρακτηρα. Μια πραγματικη Καντυ θα ειχε και ενα θυμο, ενα παραπονο, μια αγριαδα παραπανω. Η επιβιωση θελει και λιγη σκληροτητα. Μια τοσο ζαχαρη μελι Καντυ ή χαζουλα θα την περνουσανε ή χαζουλα θα ητανε.

Θα την ειχα φιλη μου; Ναι. Αλλα μια μιζουκικη Καντυ θα της ελεγα να εχει και λιγο υγιη εγωισμο παραπανω!

Smile

Αρέσει στον χρήστη candymayia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Uranya
Μάνα, Μητέρα, Μαμάαααα...
Uranya


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 523
Ηλικία : 53
Τόπος : Athens
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert for ever
Registration date : 02/04/2017

Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο   Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΔευ Ιαν 22, 2018 1:39 pm

Η Κάντυ στις μέρες μας ή η Κάντυ στο χρονικό πλαίσιο που εντάσσε την ιστορία της η συγγραφέας; scratch

Στις μέρες μας, δε θα επιβίωνε χωρίς σπουδές ή χωρίς μέσο ή κάποιον ισχυρό να τη στηρίζει.
Η ελευθεριότητα στους σημερινούς νέους, η έλειψη ιδανικών και αρχών αλλά και η αδιαφορία του ανθρώπου για τον συνάνθρωπό του, δε νομίζω πως θα λειτουργούσαν θετικά στο να μπορέσει να αντιμετωπίσει τόσες καταστάσεις ένα νέο κοριτσάκι.
Άλλοι καιροί, άλλα ήθη.

Η Κάντυ ακόμη και για την εποχή της φαντάζει εξωπραγματική.
Πόσο μπορεί ένα κοριτσάκι να αντέξει τόσα πολλά; Σίγουρα θα ήταν ερωτεύσιμη αλλά σε μιά εποχή που το χάσμα μεταξύ πλούσιων και φτωχών, και κυρίως ορφανών φτωχών, είναι μεγάλο το πιό πιθανό είναι η Κάντυ να είχε καταλήξει στο Μεξικό.
Αν δεν υπήρχε παράλληλα ο χαρακτήρας του Άλμπερτ, έμμεσα ή άμεσα, να τη βοηθήσσει με όποιον τρόπο μπορούσε, μάλλον κανένας από τους φίλους της δε θα μπορούσε να ανατρέψει τη μοίρα της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο   Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΔευ Ιαν 22, 2018 5:20 pm

Ή καντυ στον πραγματικό κόσμο με τον αυθορμητισμό και την καλοσύνη της θα έτρωγε...πολλές σφαλιαρες! Όμως θα τις αντιμετώπιζε με χαμόγελο ζεστό. Ουράνια έχεις δίκιο τα νέα κορίτσια στις μέρες μας είναι αμοραλιστριες ή καντυ είχε αξίες, σαν εξωγήινος θα έμοιαζε χα χα!

Αρέσει στον χρήστη Έλλη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο   Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2022 8:05 am

Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο Fb_img37
Χτες ήταν η παγκόσμια μέρα νοσοκομας

Αρέσει στους χρήστες akaliakoukou, Aldebaran και Fay

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τι δεν μας αρεσει τοσο στην Καντυ-Καντυ;
» Δυο λογάκια για τα νέα μέλη μας!!!!!
» ΚΑΝΤΥ - ΤΕΡΥ Η ΚΑΝΤΥ ΑΛΜΠΕΡΤ ........... ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ....;;;;;;;
» καντυ-καντυ!ευτυχισμενο τελος για ολους!!
» Κάντυ-κάντυ συνέχεια όπως την θυμάμαι!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες-
Μετάβαση σε: