Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αλμπερτικό ημερολόγιο
πορτραίτα- Portraits  Icon_minitimeΧθες στις 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
πορτραίτα- Portraits  Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
πορτραίτα- Portraits  Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
πορτραίτα- Portraits  Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
πορτραίτα- Portraits  Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
πορτραίτα- Portraits  Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
πορτραίτα- Portraits  Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
πορτραίτα- Portraits  Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
πορτραίτα- Portraits  Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 πορτραίτα- Portraits

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
candymayia
Candy Expert
Candy Expert
candymayia


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 379
Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ,Στήαρ,Κάντυ,Άλμπερτ
Registration date : 18/03/2013

πορτραίτα- Portraits  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πορτραίτα- Portraits    πορτραίτα- Portraits  Icon_minitimeΠαρ Ιαν 22, 2021 11:36 pm


- Να δυναμώσω λίγο τη φωτιά; Τι λές;
- Ναι, θέλω! Θα ρίξω τις τριανταφυλλιές και τις λεβάντες.
- Να ρίξω και τις γαλλικές ελιές.
- Τέρρυ! Πρέπει να ανοίξουμε παράθυρα μέσα στο καταχείμωνο!!
- Και π΄βς αλλιώς θα έρθεις στην αγκαλιά μου;
- Τέρρυ! Θα έρθω έτσι κι αλλιώς στην αγκαλιά σου!
- Έτσι λοιπόν!Ένα φιλί.
Ένα μαγικό φιλί ,που σφράγισε το σύμπαν.
Ο Τέρρυ και η Κάντυ αγκαλιά,δίπλα στο Χριστουγεννιάτικο δέντρο και στο αναμμένο τζάκι.Το χιόνι, όπως το έβλεπαν έξω από το παράθυρο, στόλιζε τους κήπους του πύργου μαζί με τα ασημένια φωτάκια.Ο Τέρρυ και η Κάντυ αγκαλιά, στο μικρό σαλόνι του πύργου. Έκεί ,που είχαν κρυφτεί για να γλιτώσουν μια βροχή αρκετά χρόνια πριν. Κι εκεί που τώρα, παραμονές Πρωτοχρονιάς του 1921, προετοίμαζαν τον πύργο τους για να υποδεχτούν τους υψηλούς προσκεκλημένους τους.Έμοιαζαν όλα ίδια. Μόνο η διακόσμηση στους τοίχους είχε αλλάξει. Τα πορτραίτα στους τοίχους και το γενεαλογικό δέντρο των Grandchester. Οι παππούδες και οι γιαγιάδες του Τέρρυ με ρίζες και ιστορίες, που χάνονταν στα βάθη των αιώνων και στις πανοπλίες των Σταυροφόρων. Και ήτανε πάνω στο τζάκι το πορτραίτο του δούκα, που φτιάχτηκε με αφορμή τον πρόσφατο γάμο του. Ο Δούκας Ρίτσαρντ και η Δούκισσα Έλενορ. Οι γονείς του Τέρρυ. Και ήταν πιο πέρα μια θέση κενή για το πορταίτο του διαδόχου του δούκα. Το πορτραίτο του πρωτότοκου γιού του. Του Τέρρυ.
- Λες να μας ζωγραφίσουν κι εμάς; Ρώτησε τρομαγμένη η Κάντυ.
- Απαραιτήτως. Και με τον γάμο ακόμα περισσότερο, απάντησε χαλαρώνοντας λίγο την αγκαλιά του ο Τέρρυ.
- Και ύστερα, -λίγο πιο παιχνιδιάρικα,- μα γιατί κάνεις έτσι; Δεν σε ζωγράφισαν στους Ardlay;
- Προσπάθησαν. Αλλά δεν ήμουν ήσυχη και το άφησαν.
- Λογικό. Ποι΄ς μπορεί να ζωγραφίσει μια μαΐμού; Ολο κουνιέται.
- Τέρρυ!!Η Κάντυ κάθησε στο πάτωμα με τα χέρια της απλωμένα στο τζάκι. “ Λες να γίνουμε κι εμείς ποτραίτα Τέρρυ; Λες όταν μας ζωγραφίσουν να γίνουμε αλλιώς;
-Πώς αλλιώς; -Να, διαφορετικοί, πιο επίσημοι.-Έίναι σαν ρόλος το πορταίτο. Έίναι σαν το θέατρο. Ένα κομμάτι του εαυτού σου είναι εκεί. Αλλά όποιο διαλέξεις και όποιο προβάλλεις εσύ. Και όσο πιο αληθινή είσαι, τόσο πιο αληθινός και ο πίνακας. Και μετά ανεβαίνει η αξία του.Γίνεται έργο τέχνης. Θέλει βέβαια και καλό ζωγράφο, αλλά εμείς εδώ έχουμε εξαιρετικούς ζωγράφους. Που μας προσέχουν και μας φροντίζουν. Να μη φοβάσαι.
- Σαν τον Αλμπερτ μιλάς.- Αποκλείεται. Έγώ σ’αγαπώ πιο πολύ.-Κι εγώ σ’αγαπώ πιο πολύ. Πιο πολύ από όλους τους Ardlay, πιο πολύ από τους γονείς μου, πιο πολύ από τον κόσμο όλο, εγώ αγαπώ εσένα.Έμειναν πάλι αγκαλιά. Καθισμένοι στο πάτωμα πλάι στο τζάκι. Η Κάντυ είχε κουρνιάσει στην αγκαλιά του Τέρρυ. Λίγο αργότερα, στην αγκαλιά του ακόμα, άρχισε να περιεργάζεται τον χώρο.Το βλέμμα της έπεσε στο πιάνο, στην άλλη άκρη του σαλονιού. Πιάνο με ουρά, φτιαγμένο από ξύλο κερασιάς και από πάνω του στον τοίχο ήτανε το πορτραίτο μιας γυναίκας, που έπαιζε μαγεμένη.
- Έίναι πολύ όμορφη, μουρμούρισε η Κάντυ. Ποια είναι;
- Έίναι πιανίστα, Αυστριακή, Αρχιδούκισσα. Ζει στο Λονδίνο. Ο πύργος της είναι στην άλλη μεριά της λίμνης. Θα τους γνωρίσεις. Θα έρθουν στην δεξίωση. Η εγγονή της, η Maria Elisabeth θα είναι η πιανίστα στη δεξίωση.
- Και αυτή ποια είναι; Πώς τη λένε; Ρώτησε πάλι η Κάντυ;
- Lorena. Lorena von Hapsburg. Kαι αυτός είναι ο σύζυγός της. Ο κόμης Rudolf von Brank, συνέχισε ο Τέρρυ δείχνοντας τον διπλανό πίνακα.
- Α ναι, σωστα. Η Αννι μου έλεγε ότι είχε διαβάσει την ιστορία της στα περιοδικά. Και η Πάττυ μου είπε ότι έχει γίνει βιβλίο.
- Ναι, μας το χάρισαν το βιβλίο. Έίναι κάπου στην βιβλιοθήκη μας. Στο ράφι με τα δώρα.
- Και αυτή η Maria Elisabeth; Μόνη της είναι;
- Οχι. Ο σύντροφός της ο Wilhelm von Essen είναι ζωγράφος.
- Ζωγράφος;
- Ω ναι!
- Και θα μας ζωγραφίσει αυτός ο Wilhelm;
- Έτσι νομίζω.
- Τέρρυ!
- Να μη φοβάσαι! Ολα καλά θα πάνε αγάπη μου. Μονο να μη φοβάσαι.
- Δεν θα φοβάμαι. Έγώ είμαι δυνατη είπε η Κάντυ και ξέσπασε σε κλάματα



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
πορτραίτα- Portraits
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πορτραίτα- Portraits . Tα σχόλια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Η δική σας πλοκή :: Ιστορίες των μελών μας-
Μετάβαση σε: