Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αλμπερτικό ημερολόγιο
ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2009 9:57 pm

Αποφασισα να γραψω και γω για το πως θα ηθελα να ειναι η συνεχεια..

1ο ΜΕΡΟΣ
Η καντυ με ολη την παρεα περναει υπεροχα στο παρτυ που γινεται στο σπιτι του μικρου αλογου, ειναι ολα τα αγαπημενα της προσωπα εκει, ο αλμπερτ,η αννυ,ο αρτσι,η κυρια πονυ,η αδελφη μαρια, ο τομ, ο τζιμι, ο κλιν και ολα τα παιδια του ορφανοτροφειου,παιζουν, χορευουν,διασκεδαζουν. Μετα απο αρκετες ωρες τελειωνει η γιορτη και ολοι πρεπει να επιστρεψουν πισω, η αννυ,ο αρτσι και ο αλμπερτ πρεπει να γυρισουν στη βιλλα και η καντυ θα εμενε στο ορφανοτροφειο, αλλωστε ειχε να κοιμησει και τα παιδια που ηταν κουρασμενα απο ολη την μερα,φευγοντας ο αλμπερτ λεει στην καντυ
-μη στεναχωριεσαι μικρη μου,θα τα διορθωσω ολα εγω, θα ερθω αυριο το πρωι να μιλησουμε,εχω σκεφτει κατι για το πως θα ακυρωσουμε τον αρραβωνα με τον νηλ, η καντυ εκπληκτη γνεφει καταφατικα το κεφαλι.
Το βραδυ,πεφτει να κοιμηθει, αλλα δεν μπορει,σκεφτεται '' τι να εχει κανονισει ο αλμπερτ;τι ηθελε να πει;τι με θελει αυριο; αλλα του χω εμπιστοσυνη, αραγε ο τερρυ τι να κανει;θα το εχει μαθει; σιγουρα θα το εχει φροντισει η ελιζα "και απο την αγωνια της κοιμαται καπως ανησυχα.

Την επομενη μερα, στην επαυλη των αντλεϋ ετοιμαζονται ολα για τον αρραβωνα, η ελιζα μερες πριν ειχε στειλει ενα γραμμα στον τερρυ λεγοντας του οτι η καντυ θα αρραβωνιαστει τον νηλ σε 3μερες και να μην τολμησει να εμποδισει αυτο τον γαμο, ο τερρυ λαμβανει το γραμμα την ημερα του αρραβωνα, το διαβαζει κ δεν μπορει να πιστεψει πως η καντυ θα αρραβωνιαστει το νηλ, εχει γινει νευρικος και πηγαινοερχεται πανω-κατω μεσα στο σπιτι σκεφτεται''δεν γινεται, η καντυ με τον νηλ;κατι πρεπει να κανω,ξερω οτι μ αγαπαει και την αγαπαω και εγω, δεν γινεται να αρραβωνιαστει καποιον που δεν θελει, εκτος...αν πραγματικα θελει τον νηλ..μα τι σκεφτομαι ο ηλιθιος;αυτο δεν ισχυει..κατι πρεπει να κανω αλλα τι;'' τις σκεψεις του διακοπτει η σουζανα,
-τερρυ, θελεις τσαϊ; τον βλεπει, κατι βασανιζει τις σκεψεις του, αλλα τι;..βλεπει το γραμμα της ελιζας και το διαβαζει, η καντυ!λεει, ο τερρυ βεβαια δεν την ακουει και στο προσωπο της βλεπει την καντυ,μετα απο 1λεπτο καταλαβαινει οτι ειναι η σουζανα και της λεει
-πρεπει να βγω, να παω μια βολτα,δεν μπορω αλλο εδω μεσα σηκωνεται και φευγει..περπαταει στους δρομους και σκεφτεται την καντυ ''κατι πρεπει να κανω, να βρω τον αλμπερτ να με βοηθησει, αλλα που να ειναι;δεν εχω πολυ χρονο μπροστα μου..εκει που περπαταει τον χτυπαει ενα αυτοκινητο, κ ακουει μια γνωριμη φωνη ειναι ο...στηαρ!
- τερρυ, φιλε μου! τι κανεις;ο τερρυ εχει μεινει να τον κοιταει,-που πας;να σε παω καπου; ξερεις το αυτοκινητο δεν ειναι και πολυ καλο, αλλα ο οδηγος του..ε;
ο τερρυ σκεφτεται "ο στηαρ ηρθε σαν απο μηχανης θεος, αλλα πως;αφου εχει πεθανει"και του λεει
- στηαρ,πρεπει να με βοηθησεις,πρεπει να σταματησουμε εναν αρραβωνα, μεσα στον πονο και τον πανικο του να προλαβει να ακυρωσει τον αρραβωνα δεν τον ρωταει πως βρεθηκε εκει, ουτε πως γινεται να ειναι ζωντανος,κ μπαινει στο αμαξι του στηαρ, στη διαδρομη του λεει τα παντα,για το γραμμα της ελιζας και το περιεχομενο του, τοτε ο στηαρ εκπληκτος λεει
- φυσικα και θα σε βοηθησω φιλε μου, εγω θελω η καντυ να ειναι ευτυχισμενη, και μονο μαζι σου μπορει να ειναι

Εντωμεταξυ στο ορφανοτροφειο... η καντυ και τα παιδια εχουν ξυπνησει και ειναι στην αυλη και παιζουν, η καντυ περιμενει να εμφανιστει ο αλμπερτ γιατι εχει αγωνια, ξαφνικα τον βλεπει στον λοφο και τρεχει...φτανει και του λεει
- καλημερα,εχω αγωνια, θα μου πεις τι σκεφτηκες;
- καλημερα μικρη μου, εχω ενα σχεδιο, ακου...λοιπον, εσυ θα ετοιμαστεις και θα ερθεις κανονικα στον αρραβωνα,ξερεις..ακομα δεν εχω παρουσιαστει σε ολους,δεν ξερουν οτι ειμαι ο μεγαλος θειος,(η καντυ τον κοιταει με κομμενη την ανασα) θα ερθεις και θα εισαι πολυ ευγενικη με ολους, τον διακοπτει η καντυ λεγοντας
- μα αλμπερτ, ξερεις.. και ο αλμπερτ συνεχιζει
- μη με διακοπτεις δεν τελειωσα,εκει στη μεση της σκαλας που θα στεκεσαι μαζι με τον νηλ,θα ερθει ο τζωρτζ και θα ανακοινωσει οτι εγω ειμαι η κεφαλη της οικογενειας,μετα εγω, αφου τον ευχαριστησω για οσα εχει κανει για μενα ολα αυτα τα χρονια, θα ανακοινωσω τους αρραβωνες οχι ομως τους δικους σου,αλλα του αρτσι και της αννυ, καντυ τι λες;
η καντυ εχει μεινει σαν στηλη αλατος να τον κοιταει,μετα απο καποια λεπτα
- αλμπερτ, ειναι υπεροχο σχεδιο, συμφωνω, αλλα τι θα πει η μεγαλη θεια και η οικογενεια ρανγαν;
- μην ανησυχεις γι αυτους, θα τους αναλαβω εγω, εμεις οπως ειπαμε, πρεπει να φυγω..λεει ο αλμπερτ και απομακρυνεται προς το σπιτι..

2ο ΜΕΡΟΣ

Η καντυ στο σπιτι της πονυ ετοιμαζεται για να παει στον αρραβωνα, η κυρια πονυ και η αδελφη μαρια ειναι καπως ανησυχες, η καντυ σκεφτεται "μακαρι να πανε ολα οπως τα σχεδιασε ο καλος μου ο αλμπερτ".. εντωμεταξυ στη νεα ϋορκη, ο στηαρ με τον τερρυ εχουν αποφασισει να βοηθησουν την καντυ και ξεκινουν για να πανε να την βρουν, στο δρομο προς το λεϊκ γουντ ο τερρυ ρωταει τον στηαρ:
- πως γινεται να εισαι ζωντανος; σε ειχαμε για πεθαμενο, τι εγινε στη Γαλλια;
και ο στηαρ αρχιζει και εξιστορει τα γεγονοτα:
- καλε μου φιλε, ακου να δεις πως εχουν τα πραγματα, οταν ημουν στη Γαλλια, το αεροπλανο μου χτυπηθηκε και επεσε εκεινη την ωρα σκεφτομουν την καντυ και την πατυ και τις χαιρετουσα με τον τροπο μου, γιατι ηξερα οτι θα πεθανω, για καλη μου τυχη ομως σωθηκα, δεν ξερω πως καποιο θαυμα θα γινε, επαθα ομως αμνησια και δεν θυμομουν τιποτα και κανεναν, δεν ειχα για νοσοκομα καποια που να μοιαζει την καντυ για να με βοηθησει να ξαναβρω γρηγορα τη χαμενη μου μνημη, οπως ειχε κανει εκεινη με τον αλμπερτ,θυμασαι; και ετσι ημουν αναγκασμενος να ζω στη Γαλλια μετα απο αρκετους μηνες με πηγαν στη Ιταλια γιατι εκει υποτιθεται υπηρχε ενα νοσοκομειο που ηταν ειδικευμενο στην αμνησια και εκει εμεινα για αρκετο καιρο,βεβαια οι νοσοκομες μου ελεγαν το πρωι οτι στον υπνο μου αναφερω κατι ονοματα οπως καντυ, αρτσι ,πατυ,αντονυ αλλα δεν ηξεραν τιποτα παραπανω και εγω δεν μπορουσα τις να βοηθησω να βρουν αυτα τα ατομα, ωσπου διαβασα μια εφημεριδα που ελεγε για σενα τοτε ανεβαζες τον αμλετ, ξαφνικα μου ερχοταν εικονες διασπαρτες απο το κολεγιο, απο το λεϊκ γουντ και προσπαθουσα να θυμηθω και μετα απο μια βδομαδα τα θυμηθηκα ολα και αποφασισα να γυρισω πισω και να βρω τα αγαπημενα μου προσωπα, για πες μου τερρυ τι εγινε με την καντυ οταν ηρθε να σε βρει;ο αρτσι,η αννυ, η πατυ;θελω να μου τα πεις ολα για να ξερω.
Τοτε ο τερρυ παιρνει μια βαθεια ανασα και αρχιζει να εξιστορει ολα τα γεγονοτα που εγιναν απο τη στιγμη που η καντυ πηγε να τον βρει,του ειπε για τη σουζανα,το ατυχημα και τον χωρισμο του με τη καντυ, επισης του ειπε οτι η πατυ εχει φυγει σε καποιο μερος της αμερικης για ξεχασει και να μην ποναει και η καντυ ξερει που εχει παει η φιλη της και οτι ο αρτσι με την αννυ ετοιμαζονται να αρραβωνιαστουν,αυτο το ειχε διαβασει ο στηαρ στα κοσμικα μιας εφημεριδας,συνεχιζει να του λεει διαφορα αλλα που εχουν συμβει μεχρι τωρα..οταν τελειωσε ειχαν ηδη φτασει στην επαυλη των αντλεϋ και ο στηαρ ηταν σοκαρισμενος απο αυτα που του ειχε πει ο τερρυ, του λεει
- και τωρα τι κανεις;η καντυ ξερω σ αγαπαει, πονεσε πολυ οταν εφυγες απο το κολεγιο και φανταζομαι θα πονεσε πολυ περισσοτερο οταν σου ειπε οτι επρεπε να χωρισετε,ελπιζω το κουτι της ευχτυχιας που της ειχα δωσει να της απαλυνε τον πονο, ο τερρυ τον κοιταζει και βλεπει οτι δεν αλλαξε καθολου και του λεει:
- στηαρ,εμενα δεν πρεπει να με δει κανεις και κυριως η καντυ και η ελιζα,πρεπει να μπω στο σπιτι κρυφα
- μα ουτε εμενα πρεπει να δουν, γιατι με νομιζουν για πεθαμενο,φανταζεσαι το σοκ;πρεπει να το μαθουν με πιο ηρεμο τροπο,οποτε θα παμε να δουμε τι γινεται και ας ελπισουμε οτι δεν θα μας δει κανεις,παμε τερρυ,ξερω ενα δωματιο που δεν θα μας δει κανεις και θα μπορουμε να βλεπουμε τι γινεται, και ετσι πανε να κρυφτουν στο δωματιο.

Ολα στη μεγαλη σαλα ειναι ετοιμα για τον αρραβωνα,ο νηλ πλεει σε πελαγη ευτυχιας, η ελιζα με τη μητερα της ειναι ικανοποιημενες με το σχεδιο που εχουν κανει και βλεπουν οτι ολα πανε με βαση αυτο και η καντυ περιμενει να επεμβει ο αλμπερτ για να τη σωσει για ακομα μια φορα.. ξαφνικα, ενω η καντυ και ο νηλ βρισκονται στη σκαλα,εμφανιζεται ο τζωρτζ και ανακοινωνει οτι ο μεγαλος θειος Γουλλιαμ διαλεξε τη σημερινη μερα για να παρουσιαστει σε ολους,μιά και ειναι μερα χαρας..και κατεβαινει ο αλμπερτ με τη επισημη αμφιεση των αντλεϋ και αρχιζει να μιλα, η καντυ σκεφτεται "ευτυχως πανε ολα οπως μου τα ειπε" ,παρουσιαζεται ως η κεφαλή των αντλεϋ, ευχαριστει ολους τους παρεβρισκομενους και φτανει στην αναγγελλια των αρραβωνων, ολα αυτα τα παρακολουθουν ο στηαρ με τον τερρυ και λεει ο τερρυ
-εμεις ηρθαμε να την βοηθησουμε..αλλα τελικα δεν κανουμε τιποτα αλλο απο το να παρακολουθουμε απραγοι αυτα που γινονται, ελπιζω ο αλμπερτ να εχει καποιο σχεδιο, τι λες στηαρ;
- ο αλμπερτ ειναι ο μεγαλος θειος;; ε;;; σοκαρισμενος ο στηαρ απο την αποκαλυψη συνεχιζει να μιλαει στον φιλο του-λογικα κατι θα εχει σκεφτει για να βοηθησει την καντυ, δεν μπορει...
εκει ακριβως ενω ολοι περιμενουν απο τον αλμπερτ να πει το ονομα της καντυ και του νηλ, φωναζει τον αρτσι και την αννυ να ανεβουν στη σκαλα,ηταν βεβαια και αυτοι στο σχεδιο, ενω ανεβαινουν τη σκαλα η ελιζα σκεφτεται "κατι δεν παει καλα,δεν μ αρεσει αυτο που γινεται", και ο αλμπερτ ανακοινωνει τους αρραβωνες του αρτσι κατι της αννυ ολοι μενουν εκπληκτοι,ο νηλ εχει μεινει αφωνος γιατι βλεπει οτι ο μεγαλος θειος ειναι αυτος που καποτε ειχε αποκαλεσει αλητη και νιωθει ντροπη και απογοητευση που τελικα δεν θα αρραβωνιαστει την καντυ... τα παιδια απο το δωματιο ειναι χαρουμενα και πιο πολυ ο τερρυ, που η καντυ δεν θα παρει το νηλ, τωρα βεβαια σκεφτονται πως θα βγουν εξω με τοσο κοσμο και ο στηαρ προτεινει να περιμενουν να φυγει ο κοσμος και μετα,επισης ζηταει απο τον τερρυ να βρουν μαζι εναν τροπο για να μαθουν ολοι οτι ειναι ζωντανος..χωρις να παθουν μεγαλο σοκ

Οι περισσοτεροι καλεσμενοι εχουν φυγει, η ελιζα σκεφτεται οτι η καντυ το οργανωσε ολο αυτο και ψαχνει τροπο να την κανει να πληρωσει, η καντυ που ξερει την ελιζα φοβαται και αποφασιζει να ζητησει τη βοηθεια του αλμπερτ,σαν μεγαλος θειος που ειναι θα μπορει να κανει κατι και πηγαινει προς το μερος του, ο αλμπερτ τη βλεπει να πλησιαζει και εχει καταλαβει το λογο και της ζηταει να πανε σε ενα αλλο δωματιο για να μιλησουν, η καντυ δεχεται και κατευθυνονται προς το δωματιο που ειναι ο στηαρ με τον τερρυ..

3ο ΜΕΡΟΣ

Τα παιδια στο δωματιο συζητουν για το πως θα παρουσιαστει ο στηαρ στους συγγενεις και φιλους και δεν καταλαβαινουν οτι καποιος πλησιαζει στο δωματιο,ξαφνικα βλεπουν το πομολο της πορτας...τι να κανουν;που να πανε;να βγουν στο μπαλκονι;θα τους δουν..τι να κανουν; ο στηαρ λεει στον τερρυ
- γρηγορα στην ντουλαπα γρηγορα...
μπαινει ο αλμπερτ με την καντυ
- αλμπερτ, θελω να σου μιλησω, φοβαμαι την αντιδραση της ελιζας, παλι θα..θα.. και ξεσπαει σε κλαματα
- μικρη μου καντυ,μη φοβασαι εγω ειμαι τωρα εδω και δεν θα αφησω κανενα να σε στεναχωρησει ή να σε βλαψει
- αλμπερτ, εχω περασει παρα πολλα εξαιτιας του νηλ και της ελιζας, αυτη φταιει που εφυγε ο τερρυ απο το σχολειο, αχ τερρυ! ποσο μου λειπεις..μακαρι να ησουν τωρα εδω, μακαρι! αν δεν ειχε φυγει θα ημασταν μαζι τωρα και στη θεση του νηλ θα ηταν αυτος...
- καντυ, ξερω οτι ακομα τον αγαπας και πιστευω οτι και αυτος σ αγαπαει, θα εμαθε αραγε για τους αρραβωνες;θα εμαθε οτι ακυρωθηκαν;
- ειμαι σιγουρη,οτι η ελιζα θα φροντισε να το μαθει, αμα δεν ηταν η σουζανα και η ελιζα ολα θα ηταν αλλιως..σημερα, ο στηαρ θα ηταν εδω μαζι μας αν δεν πηγαινε στον πολεμο,καταραμενε πολεμε! μου πηρες τον φιλο μου! στηαρ, τερρυ..αντονυ..και συνεχιζει να κλαιει
- ελα μικρη μου, παμε να φυγουμε, θα σε παω στο δωματιο σου, αλλωστε μη ξεχνας ειναι και δικο σου σπιτι,πηγαινε να κοιμηθεις και ολα θα τα τακτοποιησω εγω
- πως;μπορεις να φερεις πισω τον στηαρ,τον αντονυ? μπορεις να κανεις κατι για τον τερρυ;
- ελα παμε,θα δεις ολα θα πανε καλα, φευγοντας ο αλμπερτ ξεχναει τα γυαλια του στο δωματιο, συνοδευει την καντυ μεχρι το δωματιο της και τοτε αντιλαμβανεται οτι αφησε τα γυαλια του στο δωματιο που συζητουσε με την μικρη του καντυ και γυριζει να τα παρει, τα παιδια εχουν βγει απο την ντουλαπα και ειναι και οι 2 σαστισμενοι,
- ειδες τερρυ, στα λεγα εγω, σ αγαπαει ακομα, δεν μπορει θα βρεθει μια λυση για ειστε μαζι ξανα
- ναι στηαρ μ αγαπαει, αλλα μαλλον αγαπαει τον αντονυ πιο πολυ, δεν μπορει να τον ξεχασει
-τερρυ,ειναι λογικο που δεν μπορει να τον ξεχασει,ειχαν περασει ωραιες στιγμες μαζι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν σ αγαπαει..

Εκεινη την ωρα μπαινει μεσα ο αλμπερτ και βλεπει τον στηαρ ζωντανο! και τον τερρυ...ξαφνιαζεται και ετοιμαζεται να λιποθυμησει αμεσως τρεχουν τα παιδια και τον πιανουν, τον βοηθουν να καθησει στον καναπε που εχει το δωματιο, ευτυχως πανω στο τραπεζι υπαρχει ενα ποτηρι νερο, σκεφτεται ο στηαρ και το προσφερει στον αλμπερτ, ο αλμπερτ μετα απο λιγο συνερχεται,νομιζε οτι εβλεπε ονειρο, καποιος λοιπον πρεπει να μιλησει..ο αλμπερτ μαζευει τις δυναμεις του και ρωταει τον στηαρ
- εισαι ζωντανος;πως γινεται;καναμε την κηδεια σου, πως ειναι δυνατο να βρισκεσαι μπροστα μου ζωντανος; και συ τερρυ, πως ηρθες μεχρι εδω;πως μπηκες χωρις να σε καταλαβουν;η σουζανα;ακουσατε τη συζητηση που ειχα με την καντυ;
αρχιζει ο στηαρ να του αφηγηται την ιστορια με την αμνησια, πως βρηκε τυχαια τον τερρυ στο δρομο και πως αποφασισαν να ερθουν εδω για να βοηθησουν την καντυ, ο τερρυ με τη σειρα του λεει οτι ελαβε ενα γραμμα της ελιζας που του ελεγε για τον αρραβωνα του νηλ και της καντυ, εκεινη την ωρα ο αλμπερτ σκεφτεται την καντυ που του το ειχε πει νωριτερα
- επρεπε να κανω κατι αλμπερτ,συνεχιζει ο τερρυ,την αγαπαω ακομα,ετσι λοιπον βγηκα για μια βολτα για να σκεφτω και για καλη μου τυχη συναντησα τον στηαρ..ναι αλμπερτ, ακουσαμε ολη την κουβεντα που ειχες με την καντυ.
Η καντυ που κοιμαται στο δωματιο της βλεπει στον υπνο της τον τερρυ και τον στηαρ να της μιλανε"μη στεναχωριεσαι,εδω ειμαστε" "καντυ, σ αγαπαω" και πεταγεται απο τον υπνο της αλλα καταλαβαινει οτι ειναι ονειρο και μετα απο λιγο ξανακοιμαται, ο αλμπερτ λεει στον στηαρ και στον τερρυ να περιμενουν στο δωματιο,πρεπει να παει να τελειωσει μια δουλεια..

Ετσι ο αλμπερτ αφηνει τα παιδια στο δωματιο και παει να βρει την οικογενεια ρανγκαν..πηγαινει στο δωματιο που ειναι η μεγαλη θεια και ολη η οικογενεια της ελιζας, ανοιγει την πορτα και λεει,παντα με ηρεμο τονο,
- ευτυχως ειστε ολοι εδω, θελω να σας μιλησω, και επικρατει μια σιγη στο δωματιο, δεν θελω να με διακοψει κανεις, λοιπον, θα ηθελα απο την οικογενεια ρανγαν να αφησουν ησυχη την καντυ γιατι διαφορετικα θα με βρουν μπροστα τους, ελιζα,ξερω για τα γραμματα στο κολεγιο οπως επισης ξερω και για το γραμμα που εστειλες στον τερρυ για τους αρραβωνες, μην ξαναενοχλησεις την καντυ! και χτυπαει το χερι του στο τραπεζι, το ιδιο ισχυει και για σενα νηλ, δεν ξεχναω τι εχει τραβηξει απο σενα η καντυ και πως της εχει φερθει η μητερα σου, ελπιζω να με καταλαβατε, μεγαλη θεια, απο σας θα ηθελα να αγαπησεις την καντυ, εχει καλη καρδια και μοιαζει τοσο πολυ με την αδελφη μου! ολοι στο δωματιο εχουν παγωσει.. ο αλμπερτ φευγει απο κει και πηγαινει στον κηπο με τα τριανταφυλλα για να ηρμησει, για να μπορεσει μετα να ανακοινωσει στην καντυ και σε ολη την οικογενεια οτι ο στηαρ ειναι ζωντανος και ειναι εδω, μαζι με τον τερρυ..πρεπει να βρει ενα τροπο για το πει στην καντυ..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cristi στις Τετ Σεπ 02, 2009 12:52 am, 10 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΚυρ Ιαν 04, 2009 2:42 am

4ο ΜΕΡΟΣ

Ο αλμπερτ στον κηπο με τα τριανταφυλλα προσπαθει να βρει ενα τροπο για πει στην οικογενεια και στην καντυ για τον στηαρ και τον τερρυ, ετσι λοιπον αποφασιζει να γυρισει στο δωματιο και να βρει μια λυση μαζι με τα παιδια καθως ομως πηγαινει στο δωματιο συναντα τον αρτσι και την αννυ που ειναι πολυ χαρουμενοι, και ο αλμπερτ σκεφτεται "καλυτερα να τους το πω τωρα, για να ερθουν μαζι μου και να βρουμε μια λυση ολοι μαζι"
- αρτσι,αννυ ελατε μαζι μου στο δωματιο θελω να σας μιλησω
- ενταξει ερχομαστε, ο αρτσι και η αννυ ειναι περιεργοι τι να τους θελει αραγε ο μεγαλος θειος; μολις φτανουν εξω απο την πορτα γυριζει ο αλμπερτ και λεει
- μην τρομαξετε με ο,τι και αν δειτε, πρεπει να βρουμε εναν τροπο για να το πουμε, ο αρτσι και η αννυ δεν καταλαβαινουν τι λεει και τον κοιταζουν με απορια, ανοιγουν την πορτα και βλεπουν τον στηαρ και τον τερρυ!
η αννυ λιποθυμαει και ο αρτσι λεει
- αδυνατον! δεν μπορει! και ειναι σαστισμενος, μολις συνερχονται ο αλμπερτ λεει την ιστορια του στηαρ και του τερρυ και πως πρεπει να το πουν στην καντυ, ο τερρυ ομως..
- δεν θελω να καταλαβει οτι ειμαι εδω, δεν θελω να με δει..
- μα γιατι τερρυ? αφου σ αγαπαει και θα χαρει, ειναι ευκαιρια να ξαναρχισεται
- οχι αννυ, δεν θελω! αλλωστε υπαρχει η σουζανα
- τερρυ! δεν το δεχομαι αυτο, πρεπει να σε δει η καντυ, αννυ πηγαινε σε παρακαλω να φερεις την καντυ
- ναι αρτσι παω
- μα αρτσι...

- καντυ! καντυ! ξυπνα καλη μου, σου χω ευχαριστα
- αννυ μου! ειδα ενα ονειρο, ειδα τον στηαρ και τον τερρυ
- καντυ, ντυσου και ελα μαζι μου, θελω να σου γνωρισω κατι φιλους μου
- μα αννυ... ενταξει ερχομαι
- λοιπον καντυ, στην αρχη θα ξαφνιασστεις, γι' αυτο θελω να εχεις ψυχραιμια και μετα θα χαρεις παρα πολυ, ο φιλος σου ο στηαρ ειναι εδω και σε περιμενει εχει μαζι του και τον τερρυ!
- αννυ τι λες;;; φτανουν στο δωματιο και η αννυ ανοιγει την πορτα, η καντυ μολις τους βλεπει τα χανει, δεν ξερει τι να πει και πως να αντιδρασει
- καντυ, ωραια εκπληξη ε? λεει ο αλμπερτ
- μα αλμπερτ...πως ειναι δυνατον; τερρυ, τι εγινε?εμαθες για τους αρραβωνες μου, και ηρθες γι' αυτο ε?
- ναι καντυ, μου ειχε στειλει ενα γραμμα η ελιζα, στην αρχη δεν το πιστεψα ημουν νευρικος και βγηκα εξω για μια βολτα και ξαφνικα συναντησα τον στηαρ, που ειχε παθει αμνησια και ηταν στην Ιταλια, και ετσι ηρθαμε να σε βοηθησουμε να ακυρωσεις τον αρραβωνα αλλα δεν μπορεσαμε να κανουμε κατι, ευτυχως που ο αλμπερτ ειχε σχεδιο
- και η σουζανα τερρυ?
- την αφησα και ηρθα να σε βοηθησω
- λοιπον παιδια, αυτα καλυτερα να τα πειτε αλλη ωρα, τωρα πρεπει να βρουμε ενα τροπο να παρουσιασουμε τον στηαρ στη μεγαλη θεια
- ναι αλμπερτ εχεις δικαιο, το βρηκα! στηαρ, παρε ενα χαρτι και ενα μολυβι και γραψε ολη την ιστορια με την αμνησια,βαλε μια παλια ημερομηνια μετα εσυ αλμπερτ θα πας στη μεγαλη θεια και θα της πεις οτι ελαβες ενα γραμμα απο την ιταλια που ελεγε για τον στηαρ και επειδη ηταν οι αρραβωνες δεν ηθελες να την ταραξεις αλλα για να διαβασεις το γραμμα πρεπει να ειμαστε και εμεις μπορστα, τι λες; δεν ειναι καλο σχεδιο;
- καντυ, βλεπω οτι εισαι πιο εξυπνη απο μενα, αυτο επρεπε να το ειχα σκεφτει εγω, λεει ο στηαρ
- ναι καντυ, ωραια η ιδεα σου, στηαρ το εγραψες? δωσε να το δω
- οριστε αλμπερτ, εε.. μεγαλε θειε ηθελα να πω
- για σας θα ειμαι παντα ο αλμπερτ που ξερετε, παω στη θεια, θα στειλω να σας φωναξουν
- ελατε παιδια παμε στο διπλανο δωματιο, ν' αφησουμε τον τερρυ με την καντυ θα εχουν τοσα να πουν
και τα παιδια βγαινουν απο το δωματιο
- τερρυ, παει τοσος καιρος.... μαθαινω ομως νεα σου απο τις εφημεριδες, εχεις γινει πολυ διασημος ηθοποιος
- ναι καντυ, αλλα νιωθω αδειος χωρις εσενα, το μονο που με γεμιζει ειναι το θεατρο τιποτα αλλο
- και η σουζανα?
- δεν μπορω να ειμαι αλλο μαζι της, και αυτη η μητερα της μου τη δινει στα νευρα, ειναι πολυ πιεστικη
- θελει το καλο της κορης της, γι' αυτο
- ναι, αλλα για τη σουζανα εχουν γινει δυστυχισμενοι δυο ανθρωποι, εσυ και εγω, δεν το ανεχομαι αλλο, πρεπει να κανω κατι για να απαλλαγω απο αυτην
- δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο τερρυ, σε ξερω καλα
- εχεις δικαιο, δεν μπορω, ελπιζω μονο να το καταλαβει η σουζανα και να φυγει μονη της
- μακαρι ! γιατι περναω πολυ δυσκολα μακρια σου, εχω βεβαια τους φιλους μου και τα παιδια στο ορφανοτροφειο αλλα αυτο δεν καλυπτει το κενο που αφησες, σ' αγαπαω
- και εγω σ'αγαπαω καντυ, οταν ειμαι στο θεατρο παιζω μονο για σενα, για να μαθαινεις και να εισαι υπερηφανη για μενα

Στο αλλο δωματιο.... ο στηαρ αρχιζει να λεει στον αρτσι και στην αννυ οτι η καντυ ειναι πολυ καλη νοσοκομα και πως αν ειχε μια τετοια νοσοκομα διπλα του θα γινοταν πιο γρηγορα καλα και δεν θα αργουσε να ερθει σπιτι
- στηαρ, για πες μου αδελφουλη, οσο ειχες την αμνησια εκανες καμια νεα εφευρεση ή ησουν ησυχος;
- μα φυσικα αρτσι ! ενας εφευρετης ειναι παντα ετοιμος, οταν ημουν στη Γαλλια, αποφασισα να κανω ενα πιατο με ενα κουταλι διπλα για να σε ταϊζει μονο του, στην αρχη δουλευε αλλα μετα απο πεντε λεπτα χαλασε και λερωθηκα απο τη σουπα
- στηαρ, καμια εφευρεση σου δεν λειτουργει πανω απο πεντε λεπτα !
και ολοι αρχιζουν να γελανε, ξαφνικα χτυπαει η πορτα ειναι η ντοροθυ που τους καλει ολους στη μεγαλη σαλα,ηρθε η ωρα να φανερωθει ο στηαρ.. η αννυ χτυπα στο διπλανο δωματιο για να ειδοποιησει την καντυ να κατεβουν
- καντυ, ελα παμε ηρθε η ωρα
- ναι αννυ ερχομαι, τερρυ περιμενε εδω μη φυγεις

Φτανουν στη μεγαλη σαλα, ειναι ολοι τους σοβαροι, ο αλμπερτ αρχιζει να διαβαζει το γραμμα του στηαρ, η μεγαλη θεια νιωθει μια συγκινηση αλλα οταν βλεπει οτι ο στηαρ ειναι στο σπιτι λιποθυμαει και αμεσως την πηγαινουν στο δωματιο της, η καντυ της δινει τις πρωτες βοηθειες και την αφηνει να ηρεμησει...

Επιστρεφει στον τερρυ οποιος της αφησε ενα σημειωμα και εφυγε απο το παραθυρο, η καντυ περνει το σημειωμα και παει να το διαβασει το δωματιο της "αγαπητη μου καντυ,δυστυχως πρεπει να γυρισω πισω, χαρηκα τοσο πολυ που δεν αρραβωνιαστηκες τον νηλ, η κουβεντα που ειχαμε με εκανε να καταλαβω πολλα, εχουμε αναγκη ο ενας τον αλλον, μ' αγαπας και σ΄αγαπαω και εγω, θα βρουμε ενα τροπο για να ειμαστε ευτυχισμενοι, ελπιζω καποια στιγμη στο μελλον η μοιρα να μας ενωσει για παντα, τερρυ " η καντυ αρχιζει και κλαιει, σκεφτεται "δεν μπορω μακρια του" εκεινη την ωρα μπαινει ο αλμπερτ
- αλμπερτ, παλι εφυγε...
- ηρεμησε μικρη μου ολα θα φτιαξουν θα δεις.. εχε εμπιστοσυνη στο χρονο
Η μεγαλη θεια εχει συνελθει και ζηταει να δει την καντυ
- με ζητησατε μεγαλη θεια;
- ναι καντυ σε ζητησα, θελω να σ' ευχαριστησω που με βοηθησες
- μεγαλη θεια αυτο θα το εκανα για τον οποιονδηποτε
- μη με διακοπτεις καντυ! ποτε θα γινεις σωστη δεσποινιδα; δεν ξερεις οτι δεν πρεπει να διακοπτεις τον αλλον οταν μιλαει;
- συγνωμη, μεγαλη θεια
- καντυ! θελω ακομα να σου πω οτι εδω ειναι πια το σπιτι σου, και θα ηθελα να με συγχωρεσεις παιδι μου για οσα σου εχω κανει, απο δω και περα ολα θα αλλαξουν
- σας ευχαριστω μεγαλη θεια για ολα και σας ζητω συγνωμη αν εκανα κατι που σας προσεβαλε
- ενταξει καντυ, τελειωσαμε μπορεις να πηγαινεις
και η καντυ γυρισε στους φιλους της, αλλα δεν εχει σταματησει να σκεφτεται τον τερρυ, τι να κανει αραγε;

Ο τερρυ φτανει στην νεα ϋορκη ευτυχισμενος που ειδε την καντυ, κατευθυνεται προς το σπιτι του, μολις φτανει βλεπει οτι λειπουν τα πραγματα της σουζανας και αρχιζει ν'ανησυχει, πανω στο τραπεζι υπαρχει ενα σημειωμα " καλε μου τερρυ, δεν μπορω αλλο να ζω ετσι, ξερω οτι δεν μ' αγαπας, ξερω επισης οτι παντα θα αγαπας εκεινη, ποτε δεν μπορεσα να σε κανω να μ' αγαπησεις, καταλαβα οτι σε κανω δυστυχισμενο, εμποδιζω την ευτυχια σου, ακομα καταλαβα οτι αν σ' αγαπαω αληθινα πρεπει να σ' αφησω να βρεις την ευτυχια εστω και αν αυτη ειναι μακρια μου, η μητερα μου δεν προκειται να σε ξαναενοχλησει, πηγαινω στο πατρικο μου, σου ευχομαι τα καλυτερα και θα διαβαζω στις εφημεριδες τα νεα σου, σ 'ευχαριστω για ολα σουζανα " ο τερρυ σαστισμενος, δεν ξερει τι να κανει, σκεφτεται " επιτελους μπορω να ειμαι με το φακυδομουτρακι, πρεπει να την ειδοποιησω, αυτη τη φορα θα την κρατησω κοντα μου" και μ' αυτη τη σκεψη ο τερρυ επεσε για υπνο χαρουμενος κανοντας ονειρα για το μελλον...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cristi στις Τετ Σεπ 02, 2009 1:04 am, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΤετ Ιαν 07, 2009 4:11 am

5ο ΜΕΡΟΣ

Στο σπιτι των ρανγαν επικρατει μια αναστατωση...ο νηλ στο δωματιο του εμφανως λυπημενος που ακυρωθηκε ο αρραβωνας του με την καντυ, καθεται στο κρεβατι του και σκεφτεται" μα γιατι να μη με θελει; αφου την αγαπαω; γιατι να ακυρωσει τον αρραβωνα; τον περιμενα τοσο καιρο με ανυπομονησια" στο διπλανο δωματιο η ελιζα προσπαθει να βρει ενα τροπο για κανει την καντυ να πληρωσει για τον εξεφτελισμο της οικογενειας της και της ερχονται στο νου τα λογια του μεγαλου θειου " να μην βλαψει κανεις την καντυ"¨"κι ομως καποιος τροπος θα υπαρχει για να το καταφερω, θα παω στον νηλ, δεν μπορει μετα απο αυτο που εγινε να την αγαπαει ακομα, θα θελει και αυτος να την εκδικηθει" συνεχιζει να σκεφτεται, και πηγαινει στο δωματιο του νηλ για να βρουν εναν τροπο..
- εμπρος;
- εγω ειμαι νηλ, να περασω;
- ελα, τι θες;
- νηλ, αυτο δεν πρεπει να το αφησουμε να περασει ετσι, κατι πρεπει να κανουμε, μη μου πεις οτι δεν θελεις να την εκδικηθεις μετα απο αυτο που εκανε; ειχε μαλιστα και συνεργους τον μεγαλο θειο, τον αρτσι και φυσικα την φιλη της, την αννυ
- τι ειναι αυτα που λες ελιζα; ο μεγαλος θειος μας το ξεκαθαρισε πως αν πειραξουμε την καντυ θα εχουμε να κανουμε μαζι του, και αλλωστε εγω δεν θελω το κακο της καντυ, την αγαπαω..
- μα νηλ.. ακους τι λες; δεν εισαι ο αδελφος μου εσυ.. τι εγινε; πως μπορεις να επιτρεψεις κατι τετοιο;
- αυτο που νιωθω εγω για την καντυ δεν το χεις νιωσει ποτε οποτε δεν μπορεις να με καταλαβεις, μη τολμησεις να την πειραξεις γιατι θα με βρεις απεναντι σου, το καταλαβες; και τωρα πηγαινε σε παρακαλω
- παει αυτος τρελαθηκε, δεν ειναι με τα καλα του..
και φευγει απο το δωματιο..

Στην επαυλη των Αντλεϋ.... η καντυ εχει ξυπνησει και η ντοροθυ την βοηθαει να ετοιμαστει, κατεβαινει κατω και τους βρισκει ολους μαζι
- καλημερα αλμπερτ, στηαρ και αρτσι, η αννυ δεν κατεβηκε ακομη;
- καλημερα καντυ! η αννυ πηγε στο ορφανοτροφειο να δει την κυρια πονυ και τα παιδια
- καλα αρτσι, παω να τη βρω
- ελα καντυ παμε μαζι μεχρι εκει
- τι ωραια αλμπερτ! θα παμε μαζι
- ε, αν ειναι παμε ολοι μαζι, τι λες αρτσι;
- πολυ καλη ιδεα αδελφουλη
- παμε , μπορει να θελει να διορθωσουμε κατι στο ορφανοτροφειο
- ωχ οχι στηαρ! να μου υποσχεθεις οτι δεν θα προσπαθησεις να φτιαξεις κατι
και ολοι μαζι ξεκινουν να βρουν την αννυ στο ορφανοτροφειο, φτανουν στο σπιτι της πονυ και τα παιδια τρεχουν να βοηθησουν την αννυ, εκεινη την ωρα φτανει και ο ταχυδρομος, ο κυριος Μαθιου
- καλημερα παιδια
- καλημερα σας κυριε μαθιου
- καντυ ελα δω εχεις γραμμα
- γραμμα για μενα; απο ποιον ειναι; και το μυαλο της παει αμεσως στον τερρυ
- οριστε το γραμμα μικρη μου, γεια σου τωρα
- απο τη σουζανα;; γραμμα απο τη σουζανα; κατι θα γινε, θα επαθε κατι ο τερρυ.. και τρεχει στο μεγαλο δεντρο για να το διαβασει, τα παιδια βεβαια στο ακουσμα του ονοματος της σουζανας ξαφνιαστηκαν και ανησυχησαν
η καντυ πανω στο δεντρο διαβαζει το γραμμα " καντυ, εφυγα απο τον τερρυ, τον αφησα ελευθερο για να βρει την ευτυχια, τοσο καιρο τον εκανα και υπεφερε, τον ειχα υποχρεωσει να ζει με καποια που δεν αγαπαει και εμενε διπλα μου μονο απο υποχρεωση και τυψεις, ξερω οτι εσενα αγαπουσε παντα, μην ανησυχεις για μενα, ειμαι καλα, πηγαινε να τον βρεις και να ζησεται μαζι, συγνωμη, σουζανα" η καντυ εκπληκτη κοιταζει τον ουρανο, τα παιδια τρεχουν προς το μερος της
- καντυ! εισαι καλα; τι εγινε;
- καλε μου στηαρ, εσυ εισαι;
- πες μας τι γραφει το γραμμα, ανησυχουμε πολυ, τι εγινε; πες
- η σουζανα αφησε τον τερρυ και μου ζηταει να παω να τον βρω για να ειμαστε μαζι
- μα αυτο καντυ ειναι υπεροχο, λεει η αννυ
- εκεινη τι να κανει; πως να νιωθει χωρις τον τερρυ; και γιατι ο τερρυ δεν με ειδοποιησε;
- καντυ σταματα να σκεφτεσαι συνεχεια τους αλλους, κοιτα λιγακι και τον εαυτο σου, λεει ο αλμπερτ
- μπορει να μην προλαβε να σε ειδοποιησει λεει ο αρτσι
- αμα δεν με ειδοποιησει ο ιδιος δεν παω πουθενα
- μα καντυ...
- δεν ακουω τιποτα αννυ
και επιστρεφει στο ορφανοτροφειο, την ακολουθουν βεβαια και τα παιδια απο το γραμμα της σουζανας της ερχεται μια ιδεα
- παιδια σκεφτηκα κατι!
- τι;; λενε ολοι μαζι
- πρεπει να εδοποιησουμε και την πατυ, δε νομιζετε; χαρα που θα παρει η καλη μου η πατυ!
- ναι καντυ εχεις δικαιο, δεν ξερει οτι στηαρ ζει, πρεπει να της το πουμε, καλυτερα να της το γραψεις εσυ, παω να φερω χαρτι και μολυβι
- ναι αννυ πηγαινε, ευχαριστω
- εχει δικαιο η καντυ, πρεπει να την ειδοποιησουμε, πως και δεν το σκεφτηκαμε τοσο καιρο, στηαρ δε μιλας; λεει ο αρτσι
- φανταζομαι την πατυ οταν θα διαβασει το γραμμα, θα μεινει εκπληκτη!
- παιδια εχω μια καλυτερη ιδεα, να παμε ολοι μαζι να τη βρουμε
- γιουπι!!!!!! πολυ καλη η σκεψη σου αλμπερτ, να παμε ολοι μαζι μια εκδρομη μεχρι την πατυ
- καντυ, τι θα κανεις με τον τερρυ; μηπως θες να πας να τον βρεις και εμεις να παμε στην πατυ;
- οχι αλμπερτ, θελω να ερθω μαζι σας, να δω τη φιλη μου, ποτε φευγουμε; αννυ! το ακουσες; θα παμε ολοι μαζι να βρουμε την πατυ! δωσε το χαρτι να της στειλω το γραμμα για να την προετοιμασω για τον στηαρ, θα της γραψω οτι θα παμε να την βρουμε να μας περιμενει

Και ετσι επιστρεφουν στο σπιτι, χαρουμενοι που θα πανε να επισκεφτουν τη φιλη τους, εκει ομως περιμενει την καντυ μια εκπληξη..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cristi στις Τετ Σεπ 02, 2009 1:09 am, 7 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08, 2009 3:06 am

6ο ΜΕΡΟΣ

Η καντυ με την παρεα της ετοιμαζεται να παει στη φλοριδα για να συνατησουν την πατυ που ειχε παει για ξεπερασει τον θανατο του στηαρ, ομως εκει την περιμενει μια εκπληξη..

Στο σπιτι των αντλεϋ ειναι ολοι χαρουμενοι και ετοιμαζονται για πανε στην πατυ, τα παιδια ειναι στα δωματια τους και ετοιμαζουν τα πραγματα τους, η καντυ με τη βοηθεια της ντοροθυ ετοιμαζει τη βαλιτσα της, εξω ομως απο το δωματιο βρισκεται ο νηλ και ακουει το διαλογο
- καντυ, ποια απο τα φορεματα σου θα παρεις;
- δεν ξερω ντοροθυ, ειναι ολα τοσο ομορφα
- πρεπει να αποφασισεις ομως, ποια θα παρεις για το ταξιδι σου στη φλοριδα
- καλα λοιπον, ας διαλεξω αυτο, αυτο, το πρασινο που ηταν και το αγαπημενο του αντονυ, και αυτο, ας παρω και τη στολη της ιππασιας μαζι ποτε δε ξερεις, ωραια η βαλιτσα μου ειναι ετοιμη, ας παω να δω τι κανουν τα παιδια, σ' ευχαριστω ντοροθυ για τη βοηθεια
ο νηλ ακουει τα βηματα της καντυ και τρεχει στο δωματιο του και ενω ετοιμαζει και αυτος τα πραγματα του σκεφτεται " θα παει στη φλοριδα; ποιον θα συναντησει αραγε; μηπως αυτον τον ηθοποιο; πρεπει να την κανω να μ' αγαπησει οπως την αγαπαω και εγω, κατι πρεπει να κανω...το βρηκα! θα παω και εγω και θα της κανω εκπληξη" ετσι ξεικναει και ο νηλ για τη φλοριδα

Η καντυ μαζι με την αννυ πηγαινουν στο δωματιο του στηαρ και του αρτσι περιμενουν τον αλμπερτ μαζι με τον τζωρτζ να τους φωναξουν, και μεχρι να γινει αυτο συζητουν
- ειστε ετοιμοι παιδια;
- ναι καντυ ετοιμοι
- στηαρ, τι εχεις; δε νιωθεις καλα; μηπως αλλαξε κατι απεναντι στη πατυ και δε θελεις να παμε;
- οχι αννυ μου, δεν αλλαξε κατι απλα σκεφτομουν πως θα αντιδρασει η πατυ επισης σκεφτομουν τις στιγμες που περασαμε μαζι στο κολεγιο, θυμαμαι επισης το φεστιβαλ του μαϊου που ειχαν κλεισει την καντυ στην απομονωση αλλα χαρη στο δωρο του αλμπερτ καταφερε να βγει απο κει και να χαρουμε ολοι μαζι τη γιορτη, θυμαμαι επισης τη μερα που ηρθε ο τερρυ για να μας αποχαιρετησει και μας ειπε οτι δεν προκειται να πειραξουν την καντυ, αληθεια καντυ, θα πας να τον βρεις;
- θα παω στηαρ μολις γυρισουμε απο την πατυ, αλλωστε περιμενω να μου στειλει γραμμα
- εε.. παιδια ειμαστε ετοιμοι, ελατε φευγουμε
- τωρα αλμπερτ ερχομαστε
και ξεκιναν ολοι μαζι για τη φλοριδα..

Κατα τη διαρκεια του ταξιδιου ολοι ειναι πολυ χαρουμενοι, τραγουδανε, λενε αστεια και γελανε, ξαφνικα ομως ενα ατυχημα τους αναγκαζει να κατεβουν απο το αυτοκινητο
- μεχρι να φτιαχτει το λαστιχο, δεν κανουμε ενα πικ-νικ εδω στη λιμνη;
- πολυ ωραια η ιδεα σου καντυ, εχουμε πολυ χρονο, παμε παιδια
- ναι πολυ καλη σκεψη καντυ, μπραβο! να ξεκουραστουμε λιγακι και απο τη διαδρομη, λεει η αννυ
ολοι μαζι ειναι γυρω απο τη λιμνη και ο ηλιος ειναι πολυ φωτεινος
- στηαρ, ευτυχως που δεν οδηγουσες εσυ, γιατι σιγουρα θα πεφταμε παλι στη λιμνη! χαχα τι λες καντυ;
- αρτσι! τι λες; μα δε φταιει ο στηαρ που πεφτει συνεχεια στη λιμνη αλλα το αμαξι του
- καντυ συνεχεια τον δικαιολογεις!!
μετα απο αρκετη ωρα ο τζωρτζ τους φωναζει, ειναι ετοιμοι να συνεχισουν το ταξιδι τους για τη φλοριδα..φτανουν βραδυ και πηγαινουν κατευθειαν στο ξενοδοχειο για να ξεκουραστουν και αυριο θα δουν τη φιλη τους που τους περιμενει με αγωνια..Στο ξενοδοχειο ομως περιμενει την καντυ μια εκπληξη..μολις φτανει στη ρεσεψιον δεχεται κατι λουλουδια "απο ποιον να ειναι αραγε;" σκεφτεται.. βλεπει την καρτα και ειναι απο τον νηλ! "οχι θεε μου! και εδω; τι δουλεια εχει εδω ο νηλ; γιατι ηρθε; " συνεχιζει να σκεφτεται
- αλμπερτ, ελα λιγο σε παρακαλω
- ναι καντυ, τι ειναι; τι εγινε;
- δες εδω σε παρακαλω(και του δειχνει την καρτα)
- ο νηλ; τι να θελει αραγε; καντυ βλεπω πως του χεις παρει τα μυαλα, πως το καταφερες; χαχα
- αλμπερτ! μη με πειραζεις σε παρακαλω και πες μου τι να κανω;
- προς το παρον πηγαινε για υπνο και θα δουμε αυριο τι θα κανουμε
- μα αλμπερτ, αν ειναι εδω ο νηλ;
- ελα καντυ, πηγαινε να ξεκουραστεις και θα το τακτοποιησουμε αυριο, καληνυχτα καντυ, καληνυχτα παιδια
- καληνυχτα αλμπερτ, λενε ολοι μαζι
- καντυ, εγινε κατι;
- αννυ, αρτσι, στηαρ, ελατε εδω να δειτε!
τρεχουν και βλεπουν ολοι τα λουλουδια και την καρτα του νηλ
- μα αυτος σ' αγαπαει στ' αληθεια..
- στηαρ, τι ειναι αυτα που λες; δεν θελω να τον δω, τον μισω, τον μισω!
- ελα καντυ, ηρεμησε, ας παμε να κοιμηθουμε και θα δουμε αυριο πως θα το λυσουμε
Ετσι πηγαινουν ολοι για υπνο, με την καντυ να ειναι ανησυχη για το τι θα γινει αυριο..

Ο τερρυ στο σπιτι του ειναι χαρουμενος που επιτελους θα μπορεσει να ζησει μαζι με την καντυ ολα οσα ονειρευοταν, αποφασιζει να γραψει δυο γραμματα, το ενα θα το εστελνε στο ορφανοτροφειο και το αλλο στο σπιτι και αυτο γιατι ξερει οτι ελιζα μπορει να το βρει και να το πεταξει γι' αυτο θα στειλει δυο, αρχιζει λοιπον να γραφει το γραμμα που θα εστελνε στο ορφανοτροφειο " αγαπημενη μου καντυ, μετα απο τη συναντηση μας γυρισα σπιτι και δεν βρηκα τη σουζανα, μου ειχε αφησει ενα σημειωμα που ελεγε οτι αποφασισε να φυγει και να μ' αφησει να βρω την ευτυχια μαζι σου, επιτελους καντυ μπορουμε να κανουμε τα ονειρα μας πραγματικοτητα, θελω να ερθεις και να με βρεις για να συζητησουμε και να ζησουμε επιτελους μαζι, σ' αγαπαω ποτε μου δε σταματησα ξερω οτι και συ νιωθεις το ιδιο για μενα, γι' αυτο ελα οσο πιο γρηγορα μπορεις, σε περιμενω με ανηπομονησια, τερρυ" μετα γραφει και το δευτερο που θα ειναι πολυ συνοπτικο " αγαπητη μου καντυ, σε περιμενω, ελα να με βρεις τερρυ" εκεινη την ωρα καποιος χτυπα την πορτα του, ανοιγει και βλεπει ενα παιδι που ειναι μαζι στο θιασο
- καλησπερα τερρυ
- καλησπερα και σε σενα τζον, τι εγινε;
- τι δε τα μαθες; αρχιζουμε νεα παρασταση, θα ανεβασουμε τη δωδεκατη νυχτα και θελουν εσενα για πρωταγωνιστη, βεβαια μολις τελειωσουμε τις προβες θα αρχισουμε περιοδια σε ολη την Αμερικη και μετα θα παμε στην Ευρωπη
- τι ευχαριστα νεα ειναι αυτα; ειμαι πολυ χαρουμενος ωραια, σ' ευχαριστω που ηρθες μεχρι εδω για να μου το πεις, καληνυχτα
- τιποτα τερρυ, καληνυχτα
"ευκαιρια να το γραψω και αυτο στην καντυ" σκεφτεται και συνεχιζει το γραμμα που ειχε γραψει για το ορφανοτροφειο " θα παιξω στη δωδεκατη νυχτα, φυσικα θα προσπαθησω να ειμαι πολυ καλος για σενα φακυδομουτρακι, θα αρχισουμε προβες και μετα θα παμε σε ολη την Αμερικη και μετα στην Ευρωπη, φυσικα θα σε παρω μαζι μου, δεν φανταζεσαι ποσο ευτυχισμενος ειμαι, επιτελους θα χω και τις δυο μου αγαπες μαζι, εσενα και το θεατρο, σε περιμενω τερρυ" και ξαπλωνει για να κοιμηθει αυριο θα στειλει τα γραμματα ελπιζοντας να του απαντησει συντομα η καντυ, δεν ξερει ομως οτι η καντυ λειπει σε ταξιδι..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cristi στις Τετ Σεπ 02, 2009 1:14 am, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΣαβ Ιαν 10, 2009 1:55 am

7ο ΜΕΡΟΣ

Ο τερρυ την επομενη μερα, στελνει τα γραμματα και πηγαινει αμεσως στο θεατρο για να αρχισουν τις προβες, ελπιζει οτι γρηγορα θα λαβει την απαντηση της καντυ.

Στη φλοριδα η καντυ μαζι με τα παιδια και τον αλμπερτ προσπαθουν να καταλαβουν πως ο νηλ εμαθε για το ταξιδι τους και αν εστειλε απλως τα λουλουδια ή βρισκεται και αυτος εκει. Καλουν την καντυ απο τη ρεσεψιον να κατεβει στο σαλονι γιατι εχει επισκεψεις, το μυαλο της καντυ και των παιδιων πηγαινει στην πατυ και κατεβαινουν να τη συναντησουν.
- στηαρ, κρυψου να της κανουμε εκπληξη
- ναι καντυ παω
φτανουν στο σαλονι και αντι για την πατυ ειναι ο νηλ.!
- γεια σου καντυ, μπορω να σου μιλησω για λιγο;
- δε νομιζω νηλ οτι εχουμε να πουμε κατι εμεις οι δυο
- και ομως καντυ, θελω να μιλησουμε οι δυο μας
- νομιζω μετα την ακυρωση του αρραβωνα δεν εχουμε κατι, ολα εχουν ξεκαθαριστει
- ναι νηλ, εχει δικαιο η καντυ, μην την ξαναενοχλησεις
- μα μεγαλε θειε.. η ελιζα ετοιμαζει κατι, δεν ξερω τι ακριβως, για εκδικηθει την καντυ, επειδη ρεζιλεψε την οικογενεια μου
- ελα τωρα νηλ, μη μου πεις οτι ηρθες ως εδω και εστειλες τα λουλουδια για να πεις στην καντυ αυτο, ωστε ετσι ε; κατι ετοιμαζει η ελιζα, καλα θα το σκεφτω αφου γυρισουμε
- εγω τι να κανω τωρα; καντυ ακουσε με σε παρακαλω
- ενταξει νηλ, αλλα για λιγο γιατι εχω να παω καπου, σ' ακουω λοιπον
- να καντυ..ξερεις.. σκεφτομαι συνεχεια το μελλον μας, ειμαστε ωραιο ζευγαρι, δε νομιζεις; μη ξεχνας οτι πολλες κοπελες θα ηθελαν να ειναι στη θεση σου, αμα θελεις κανουμε αλλο παρτυ αρραβωνων
- νηλ νομιζω οτι δε θες να καταλαβεις, δεν σ' αγαπαω και ουτε προκειται να σ' αγαπησω ποτε καταλαβε το σε παρακαλω και ασε με ησυχη, πηγαινε τωρα η δικοι σου θα ανησυχουν, και οσο για την ελιζα κατι θα σκεφτω
και η καντυ φευγει απο το σαλονι και αφηνει τον νηλ μονο του
- ενταξει παιδια, παμε να βρουμε την πατυ;
- τι εγινε με τον νηλ;
- τιποτα αννυ μου, αυτο το παιδι δεν καταλαβαινει
- μην ανησυχεις καντυ, πηγαινε με τα παιδια στην πατυ, εγω θα μιλησω στον νηλ και μετα θα ερθω να σας βρω
- ενταξει αλμπερτ
τα παιδια φευγουν και ο αλμπερτ πηγαινει στο σαλονι να βρει τον νηλ
- λοιπον νηλ;
- μεγαλε θειε εσεις;
- θυμασαι τι ειχα πει στην ελιζα και σε σενα; να αφησετε ησυχη την καντυ, αλλα βλεπω οτι δεν το καταλαβαινετε
- μα μεγαλε θειε, την αγαπαω
- εκεινη ομως δεν σ' αγαπει και ειναι λογικο, δεν της εχεις κανει και λιγα, γυρισε σε παρακαλω πισω και αν αγαπας οπως λες την καντυ, προσπαθησε να μην υλοποιησει η ελιζα τα σχεδια της, ειναι η τελευταια φορα που σου το λεω με ηρεμο τροπο..
- μαλιστα, οπως θελετε, θα γυρισω πισω και θα προσπαθησω να αποτρεψω την ελιζα εφαρμοσει τα σχεδια της, αν και δε νομιζω να καταφερω τιποτα
εκεινη την ωρα τον κοιταει ο αλμπερτ με ενα βλεμμα ολο θυμο και το ματι του γυαλιζει..αφηνει τον νηλ και παει να βρει τους αλλους

Η καντυ μαζι με τα παιδια εχουν φτασει στην πατυ, ο στηαρ κρυβεται για να της κανει εκπληξη
- καντυ! αννυ! αρτσι! που ειναι ο στηαρ; δε νομιζω να μου κανατε πλακα;;
- γεια σου πατυ! τι κανεις; παει τοσος καιρος..
- να πατυ.. ξερεις.. ο στηαρ...
- τι;; τι επαθε; λεει ολο αγωνια η πατυ
- γεια σου πατυ! εδω ειμαι και γω ολοζωντανος!
- που εισαι στηαρ; γιατι δε σε βλεπω;
- εδω ειμαι.. εδω πανω..
- στηαρ κατεβα απο το δεντρο, θα πεσεις
- μην ανησυχεις πατυ.. ξερω να ανεβαινω στα δεντρα
και ξαφνικα ακουγεται ενα ντουκ.! και ο στηαρ ειναι πεσμενος κατω, τα παιδια γελανε και η πατυ τρεχει κοντα του για να δει αν ειναι καλα
- αυτος ο αδελφος μου τιποτα δεν μπορει να κανει πια!
εκεινη την ωρα φτανει και ο αλμπερτ
- γεια σου πατυ! εισαι καλα; τι εγινε;
- γεια σου αλμπερτ, ο στηαρ επεσε απο το δεντρο
η αννυ με τον αρτσι αποφασιζουν να πανε μια βολτα για να αφησουν τον στηαρ με την πατυ μονους..η καντυ πλησιαζει τον αλμπερτ
- τι ειπατε με τον νηλ;
- μην ανησυχεις καντυ, θα πανε ολα καλα, του ειπα να γυρισει πισω και να μην σε ξαναενοχλησει, ας ελπισουμε οτι αυτη τη φορα θα το κανει γιατι αλλιως... καντυ θελω να σου μιλησω
- λεγε αλμπερτ
- οταν θα γυρισουμε εγω θα πρεπει να ξαναφυγω, εχω να κανω πολλες δουλειες σε διαφορες πολεις, και φυσικα θα παρω μαζι μου και τον τζωρτζ θα σου γραφω βεβαια απο καθε πολη που θα ειμαι
- θα φυγεις δηλαδη; κριμα.. αλλα δεν πειραζει θα γυρισεις καποια στιγμη
α! κοιτα αλμπερτ, ενας λοφος! θες να παμε μεχρι εκει;
- ναι καντυ παμε
ο στηαρ λεει στην πατυ τις περιπετειες του, για την αμνησια του και ολη την ιστορια , η πατυ δειχνει συγκινημενη και ετοιμη να λιποθυμησει
ο αρτσι με την αννυ κανουν περιπατο και συζητουν για το γαμο τους.

Εχουν περασει τρεις μερες και ολοι ειναι χαρουμενοι που ειναι και παλι μαζι οπως παλια, στο κολεγιο, και ιδιως η πατυ που ξαναβρηκε τον στηαρ, ομως θα πρεπει να γυρισουν πισω
- πατυ γιατι δεν ερχεσαι μαζι μας;
- καλη η ιδεα σου καντυ, αντε κανε τα πραγματα σου και παμε, λεει ο στηαρ
- ενταξει πηγαινω
και ενω ολοι περιμενουν την πατυ να ετοιμαστει η καντυ αρχιζει παλι να σκεφτεται τον τερρυ " τι να κανει αραγε τωρα που εφυγε η σουζανα;"
- ετοιμη και γω, λεει η πατυ
- ωραια, ολοι στ' αμαξι, ξεκιναμε
και περνουν τον δρομο της επιστροφης

Στην επαυλη εχει φτασει το γραμμα του τερρυ,το βλεπει η ελιζα και το διαβαζει " ωστε ετσι ε; θελει να παει να τον βρει; δεν προκειται να το αφησω να συμβει" σκεφτεται και πεταει το γραμμα, ο νηλ ματαια προσπαθει να μαθει τι ετοιμαζει η αδελφη του. Εκεινη την ωρα φτανουν στη επαυλη ο αλμπερτ με την καντυ, την αννυ, τον στηαρ, τον αρτσι και φυσικα την πατυ..

Ο τερρυ εχει γυρισει απο την προβα του και δεν βλεπει καποιο γραμμα απο την καντυ και αρχιζει να ανησυχει που δεν του εχει απαντησει ακομα και σκεφτεται μηπως η καντυ δεν ελαβε ακομα το γραμμα που εστειλε στην επαυλη, ελπιζει να παρει το γραμμα που εστειλε στο ορφανοτροφειο..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cristi στις Τετ Σεπ 02, 2009 1:24 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΠαρ Ιαν 23, 2009 11:58 pm

8ο ΜΕΡΟΣ

Η καντυ με τον αλμπερτ και τα παιδια εχουν ηδη φτασει στην επαυλη χαρουμενοι αλλα και κουρασμενοι, μπαινουν στη μεγαλη σαλα κ κατω βλεπουν κομμενα χαρτια απο φακελο, τα μαζευουν κ διαβαζουν μονο το καντυ γουαίτ..και καταλαβαινουν οτι αυτος ο φακελος αφορα την καντυ, βλεπουν ομως μονο κατι κομματια και αμεσως καταλαβαινουν οτι η ελιζα κρυβεται πισω απο αυτο, η καντυ σκεφτεται αμεσως οτι το γραμμα αυτο θα μπορουσε να ειναι του τερρυ! και τρεχει να βρει την ελιζα
- ελιζα, γιατι εσκισες το γραμμα μου; με ποιο δικαιωμα;
- τι λες; δεν σε καταλαβαινω, παλι αρχισες τις ασυναρτησιες σου..
- ελιζα!
- δε φτανει που μας ντροπιασες, με κατηγορεις κιολας..
η καντυ ξερει πολυ καλα οτι το εκανε η ελιζα αλλα εκεινη δεν προκειται να παραδεχτει τιποτα και πηγαινει στο δωματιο της, εκει τακτοποιωντας τα πραγματα της περναει απο το μυαλο της μια σκεψη οτι ο τερρυ μπορει να εστειλε και αλλο γραμμα στο ορφανοτροφειο, τ' αφηνει ολα και τρεχει προς το σπιτι του μικρου αλογου. Ο στηαρ δειχνει στην πατυ το δωματιο της και ολοι τους αρχιζουν να τακτοποιουν τα πραγματα τους. Ο αλμπερτ βρισκεται στο γραφειο του μαζι με τον τζωρτζ και συζητουν για τις επιχειρησεις και τα ταξιδια που πρεπει να κανουν.

Η καντυ φτανει λαχανιασμενη και γεματη αγωνια στο σπιτι της κυριας πονυ, ολα τα παιδια ειναι πολυ χαρουμενα που την ξαναβλεπουν
- καλησπερα κυρια πονυ , αδελφη μαρια, μηπως υπαρχει καποιο γραμμα για μενα;
- καλησπερα καντυ, ελα καθησε να ξεκουραστεις, τζον φερε λιγο νερο στη καντυ
- παω αμεσως
- καντυ, περασε προχτες ο κυριος μαθιου και σου εφερε ενα γραμμα, ειναι απο τον φιλο σου τον τερρυ!
η καντυ ειναι ετοιμη να καταρευσει και εκεινη την ωρα ερχεται ο τζον με το νερο
- οριστε καντυ παρτο
- σας ευχαριστω πολυ, και τρεχει να το διαβασει στον αγαπημενο της λοφο
"αγαπημενη μου καντυ, μετα απο τη συναντηση μας γυρισα σπιτι και δεν βρηκα τη σουζανα, μου ειχε αφησει ενα σημειωμα που ελεγε οτι αποφασισε να φυγει και να μ' αφησει να βρω την ευτυχια μαζι σου, επιτελους καντυ μπορουμε να κανουμε τα ονειρα μας πραγματικοτητα, θελω να ερθεις και να με βρεις για να συζητησουμε και να ζησουμε επιτελους μαζι, σ' αγαπαω ποτε μου δε σταματησα ξερω οτι και συ νιωθεις το ιδιο για μενα, γι' αυτο ελα οσο πιο γρηγορα μπορεις, σε περιμενω με ανηπομονησια, τερρυ
Υ.Γ. ξερεις καντυ, θα παιξω στη δωδεκατη νυχτα, φυσικα θα προσπαθησω να ειμαι πολυ καλος για σενα φακυδομουτρακι, θα αρχισουμε προβες και μετα θα παμε σε ολη την Αμερικη και μετα στην Ευρωπη, φυσικα θα σε παρω μαζι μου, δεν φανταζεσαι ποσο ευτυχισμενος ειμαι, επιτελους θα χω και τις δυο μου αγαπες μαζι, εσενα και το θεατρο, σε περιμενω τερρυ" η καντυ συγκινημενη και χαρουμενη κατευθυνεται προς την επαυλη.

Οταν φτανει στην επαυλη την περιμενει μια εκπληξη, ευχαριστη αυτη τη φορα, η μεγαλη θεια ελροϋ ετοιμαζει δεξιωση προς τιμη της καντυ και ολα μαζι τα παιδια βοηθουν στις ετοιμασιες, εκτος βεβαια απο την ελιζα και τον νηλ, η καντυ ειναι χαρουμενη για την δεξιωση αλλα θελει να τρεξει οσο πιο γρηγορα γινεται κοντα στον τερρυ, ομως δεν πρεπει να προσβαλει τη μεγαλη θεια, ετσι αποφασιζει να μεινει μια μερα και να φυγει την επομενη. Ο αλμπερτ αναβαλει το ταξιδι του για μια μερα, για να ειναι κοντα στη μικρη του καντυ.

Η μερα της δεξιωσης εφτασε, ολοι ειναι εκει με τα καλα τους ρουχα και περιμενουν την μεγαλη θεια να κατεβει, και πραγματι μετα απο λιγα λεπτα κατεβαινει
- Σας ευχαριστω ολους που ηρθατε και μας τιματε με την παρουσια σας, η δεξιωση αυτη γινεται προς τιμη της καντυ γουαϊτ αντλεϋ, η οποια υιοθετηθηκε απο τον γουϊλιαμ αντλεϋ και ανηκει πλεον στην οικογενεια μας, καντυ παιδι μου πες λιγα λογια και συ
- μαλιστα μεγαλη θεια ελροϋ, θα ηθελα και εγω να σας ευχαριστησω για την παρουσια σας επισης θα ηθελα να ευχαριστησω τον μεγαλο θειο γουϊαλμ που με υιοθετησε καθως επισης και τη μεγαλη θεια που δεχτηκε να γινω μελος της οικογενειας της..
ολοι ξεσπουν σε χειροκροτηματα εκτος απο την κ. ρανγαν και την ελιζα που σκεπτεται πως θα την εκδικηθει..

Η δεξιωση τελειωσε με επιτυχια και η οικογενεια αντλεϋ ειναι πολυ ικανοποιημενη, πηγαν ολα οπως τα ειχαν σχεδιασει ο αλμπερτ με τον τζωρτζ, ομως η μεγαλη θεια απο την συγκινηση δεν νιωθει καλα και την μεταφερουν στο δωματιο της, ο στηαρ τρεχει γρηγορα να φωναξει την καντυ για να την περιποιηθει, ξερει ποσο καλη νοσοκομα ειναι..
- καντυ! τρεξε
- τι εγινε στηαρ;
- η μεγαλη θεια δεν ειναι καλα και την μεταφεραμε στο δωματιο της, ελα να τη δεις
- ναι παμε, πες μου σε παρακαλω τι εγινε, τι ενιωσε..
- εκει που καθοταν και μιλουσε με τον αλμπερτ ξαφνικα ενιωσε ενα πονο στο κεφαλι και στο στηθος
- μαλιστα
- τι μαλιστα καντυ; τι εχει η θεια;
- μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα, θα ειναι απο τη συγκινηση, ειναι και μεγαλη γυναικα, αφηστε με να την εξετασω και θα σας πω, περαστε ολοι εξω παρακαλω
- καντυ! τι εχω; τι εγινε; με συγχωρεις που τοσα χρονια...
- μεγαλη θεια μην μιλατε σας παρακαλω, σας εξεταζω
- λοιπον;
- δεν εχετε τιποτα αδικα ανησυχησατε, ελατε ολοι μεσα παρακαλω.. λοιπον η θεια δεν εχει τιποτα το ανησυχητικο απλα πρεπει να ξεκουραζεται περισσοτερο, θα μεινει ξαπλωμενη για δυο-τρεις μερες και θα γινει καλα, αρκει βεβαια να μην την κουραζουμε και εμεις
- καντυ, θα κανουμε ο,τι μας πεις
- χρειαζεται ηρεμια και οχι εντασεις, αυτο ειναι ολο
- ευτυχως καντυ που εχουμε και σενα, λεει ο αρτσι
- ελατε τωρα, ας την αφησουμε να ξεκουραστει
και βγαινουν ολοι απο το δωματιο, η καντυ πηγαινει να ετοιμασει την βαλιτσα της για την νεα ϋορκη, ομως δεν νιωθει καλα που θα αφησει την μεγαλη θεια μονη της, και αποφασιζει να μεινει δυο-τρεις μερες παραπανω για να δει πως θα τα παει η μεγαλη θεια. Πρεπει να ειδοποιησει τον τερρυ για να μην ανησυχει και πηγανει στο δωματιο της για να γραψει το γραμμα.

Στο δωματιο της η καντυ αρχιζει να γραφει το γραμμα που θα στειλει στον τερρυ
" αγαπημενε μου τερρυ, ελαβα το γραμμα σου και ημουν ετοιμη να τρεξω κοντα σου, ομως ενα απροσμενο γεγονος με αναγκαζει να αναβαλω το ταξιδι μου, αρρωστησε η μεγαλη θεια και πρεπει να βρισκομαι στο πλευρο της, ελπιζω να καταλαβαινεις, θα ερθω ομως γρηγορα, χαρηκα τοσο πολυ για σενα που πηρες αυτον τον σημαντικο ρολο! θα σου ξαναγραψω για το ποτε θα ερθω,τα γραμματα σου καλυτερα να τα στελνεις στο ορφανοτροφειο γιατι το γραμμα που μου ειχες στειλει εδω το εσκισε η ελιζα, θα ερθω να με περιμενεις, ταρζαν φακιδομουρα " το βαζει στο φακελο και γραφει τη διευθυνση του τερρυ, επειδη ομως γνωριζει οτι η ελιζα βρισκεται ακομα στην επαυλη αποφασιζει να το στειλει απο το ορφανοτροφειο και τρεχει προς το σπιτι του μικρου αλογου...φτανει και για καλη της τυχη βρισκει τον ταχυδρομο, τον κυριο μαθιου και του δινει το φακελο, επειτα μαζι με την κυρια πονυ και την αδελφη μαρια συζητουν για τα παιδια του ορφανοτροφειου και μετα απο λιγη ωρα επιστρεφει στην επαυλη οπου απεξω την περιμενουν η ελιζα με τον νηλ..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cristi στις Τετ Σεπ 02, 2009 1:29 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΠεμ Φεβ 05, 2009 9:52 pm

9ο ΜΕΡΟΣ

Η ελιζα με τον νηλ περιμενουν την καντυ εξω απο το σπιτι των Αντλεϋ, ο νηλ βρισκεται εκει για να εμποδισει την αδελφη του, η καντυ πλησιαζει και
- που πας καντυ; ακομα δεν καταλαβες οτι δεν εχεις θεση εδω περα;
- μα τι λες ελιζα; βρισκομαι εδω, χαρη του μεγαλου θειου και θα βρισκομαι για οσο θελω, εφοσον ειμαι πια μια Άντλεϋ
- δεν εισαι και ουτε προκειται να γινεις
- κανε ακρη να περασω ελιζα
- οχι δεν προκειται να σ' αφησω να μπεις μεσα στο σπιτι, γυρνα πισω στο ορφανοτροφειο, εκει ανηκεις
- ελιζα, αφησε την να περασει, μας βλεπει ο μεγαλος θειος απο το παραθυρο, λεει ο νηλ
ο αλμπερτ που βλεπει απο το παραθυρο του γραφειου καταλαβαινει οτι κατι δεν παει καλα, οτι η ελιζα παλι εμποδιζει την καντυ και εκεινη την ωρα παιρνει μια αποφαση την οποια ανακοινωνει στον τζωρτζ αφου αυτος προκειται να την υλοποιησει
- ακου τζωρτζ, αποφασισα να στειλω την ελιζα σε ενα κολεγιο με καλογριες στην αγγλια, στο κολεγιο αγιος ιωαννης, γιατι μονο ετσι πιστευω οτι θα γινει σωστος ανθρωπος και θα σκεφτεται και τους αλλους.. θελω να γραψεις ενα γραμμα στους ρανγκαν και να τους το ανακοινωσεις. ποιο ειναι το προγραμμα μας ; ποτε φευγουμε;
- μαλιστα κ. γουϊλιαμ, θα το γραψω, αλλα αν εχουν καποια αντιρρηση οι γονεις της ελιζας;
- δεν προκειται να γινει κατι τετοιο, μη ξεχνας οτι εγω ειμαι η κεφαλη της οικογενειας οποτε θα γινει αυτο που θα πω, δεν θελουν να ερθουν σε αντιθεση μαζι μου
- μαλιστα, θα το γραψω.. το προγραμμα μας εχει ως εξης : αυριο πρεπει να παμε στη νεα ϋορκη, μετα στη φλοριδα και υστερα θα παμε στην ευρωπη, ισπανια, ιταλια, γαλλια και στην επιστροφη μας θα κανουμε και μια σταση στην αγγλια διοτι εκεινη την περιοδο θα ειναι και η μεγαλη συνελευση της κεντρικης τραπεζας
- μαλιστα... θα κανουμε πολυ καιρο να επιστρεψουμε... γι αυτο θελω να περασω καποιες ωρες με την καντυ, παω να την βρω και εσυ να γραψεις το γραμμα σε παρακαλω
- μαλιστα κ. γουϊλιαμ, παω να το γραψω αμεσως

Η καντυ ειναι ηδη στο δωματιο της και ξεκουραζεται, ανυπομονει να ερθει η μερα για να συναντησει τον τερρυ, ο αλμπερτ πηγαινει στο δωματιο της και χτυπα την πορτα
- ποιος ειναι παρακαλω;
- εγω ειμαι καντυ, ο αλμπερτ
- αλμπερτ εσυ! περασε μεσα
- καντυ, θελεις να παμε μια βολτα στον κηπο, αυριο φευγω και θα ηθελα να περασω λιγο χρονο μαζι σου
- ωραια ιδεα! παμε.. που προκειται να πας; θα αργησεις να επιστρεψεις; ξερεις αλμπερτ, και εγω θα φυγω, θα παω να βρω τον τερρυ! επιτελους!
- θα κανω ενα μεγαλο ταξιδι μαζι με τον τζωρτζ για δουλειες, θα παω νεα ϋορκη, φλοριδα, και μετα ισπανια, ιταλια, γαλλια και αγγλια..αλλα θα σου γραφω συνεχεια μην ανησυχεις. πηρα μια αποφαση και θελω να σου την πω
- λεγε αλμπερτ, σ' ακουω
- θα στειλω την ελιζα σε κολεγιο στην αγγλια, γιατι πιστευω οτι ετσι δεν προκειται να σου δημιουργησει αλλα προβληματα και επιπλεον ελπιζω να γινει ενας σωστος ανθρωπος
- μα.. δεν προκειται ποτε να αλλαξει! δυστυχως..
- οχι καντυ! πρεπει να αλλαξει γιατι αλλιως δεν εχει θεση στην οικογενεια μου!!
- και με τον νηλ, τι θα κανεις; θα τον στειλεις και αυτον;
- οχι, ο νηλ θα μεινει εδω, αλλωστε η αγαπη που εχει για εσενα, τον εχει αλλαξει προς το καλυτερο φυσικα.. το κολεγιο ειναι καθαρα γυναικειο
- καημενη ελιζα!! χαχα.! τι σε περιμενει.. και εγω αλμπερτ, θα παω να βρω τον τερρυ! επιτελους! επιτελους θα τον δω μετα απο τοσο καιρο.. σκεφτομαι να φυγω μεθαυριο, θελω να ειμαι σιγουρη για την θεια, δεν θελω να την αφησω μονη της
- καλη μου καντυ! παντα σκεφτεσαι πρωτα τους αλλους και μετα τον εαυτο σου.. αυτο θελω και για την ελιζα
- μα αλμπερτ..το πιστευεις αυτο; εγω παλι οχι!!!
- λοιπον καντυ, πρεπει να φυγω, εχω να ετοιμασω τα πραγματα μου, θα τα πουμε το πρωι καληνυχτα μικρη μου
- καληνυχτα αλμπερτ, τα λεμε αυριο
και φευγουν για τα δωματια τους

Ο τζωρτζ εχει ηδη γραψει το γραμμα για την οικογενεια ρανγκαν το οποιο παραδιδει ο ιδιος την επομενη μερα, λιγες ωρες πριν φυγουν για την νεα ϋορκη. Το γραμμα αυτο φερνει μια ταραχη στην οικογενεια της ελιζας, αλλα πρεπει να παει εφοσον το λεει ο μεγαλος θειος
- ελιζα παιδι μου, πηγαινε σε παρακαλω να ετοιμασεις τα πραγματα σου αυριο αναχωρεις για αγγλια
- δεν θελω να παω μαμα, ειμαι σιγουρη οτι η καντυ επεισε τον μεγαλο θειο να γραψει αυτο το γραμμα
- ελιζα δεν θελω να ακουσω τιποτα, πηγαινε επανω να ετοιμασεις την βαλιτσα σου !
- μαλιστα μητερα
και πηγαινει επανω

Ο αλμπερτ γευματιζει μαζι με ολη την οικογενεια και επειτα αναχωρει, ο αρτσι, ο στηαρ, η αννυ, η πατυ και φυσικα η καντυ τον συνοδευουν στο αυτοκινητο
- καλο ταξιδι αλμπερτ, να προσεχεις, λενε τα παιδια
- να προσεχεις αλμπερτ και να μου γραφεις απο οπου και αν εισαι, λεει η καντυ
- γεια σας παιδια, θα περασει γρηγορα ο καιρος και θα ειμαστε παλι ολοι μαζι, γεια σας
- στο καλο, λενε ολοι μαζι
το αμαξι του αλμπερτ απομακρυνεται απο το σπιτι, τα παιδια εχουν μεινει πισω, η καντυ εχει προλαβει και εχει ανεβει σε ενα δεντρο για να χαιρετησει τον καλο της φιλο που φευγει και θα κανει πολυ καιρο να τον ξαναδει..

Στο σπιτι ολα κυλουν ηρεμα, η καντυ πηγαινει στο δωματιο της μεγαλης θειας ενω τα παιδια ειναι εξω στον κηπο και συζητουν, σκεφτονται να πανε μια εκδρομη και προσπαθουν να βρουν ενα μερος που να μην ειναι πολυ μακρια
- καλημερα μεγαλη θεια, πως αισθανεστε σημερα;
- καλυτερα παιδι μου, σ ' ευχαριστω.. ειναι η δευτερη φορα που με περιποιεισαι
- μα μεγαλη θεια, αν χρειαστει θα το ξανακανω, αυτη ειναι η δουλεια μου αλλα θα σας παρακαλεσω να προσεχετε απο δω και περα
- ενταξει καντυ, θα προσεχω
- και τωρα πρεπει να φυγω, αν γινει κατι να ειδοποιησετε τα παιδια, εγω θα λειψω για μερικες μερες
Η καντυ πηγαινει στα παιδια και τους ανακοινωνει οτι θα φυγει, θα παει να βρει τον τερρυ, τους λεει επισης οτι θα πρεπει να εχουν το μυαλο τους στη μεγαλη θεια και αν μπορουν να πανε μια βολτα μεχρι το ορφανοτροφειο..ετσι τα παιδια αποφασιζουν να πανε μια εκδρομη στο ορφανοτροφειο! ειναι κοντα στο σπιτι, μεσα στο πρασινο και ειναι ευκαιρια να βοηθησουν την κυρια πονυ και την αδελφη μαρια, μιά που η καντυ θα απουσιαζει..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cristi στις Παρ Φεβ 06, 2009 2:11 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΠαρ Φεβ 06, 2009 2:08 am

10ο ΜΕΡΟΣ

Η ελιζα ειναι ετοιμη να φυγει για την αγγλια, βεβαια σκεφτεται οτι ολα αυτα ειναι ιδεα της καντυ και απλα ο μεγαλος θειος την ακουσε, μολις ερθω πισω θα μου το πληρωσεις καντυ..και με αυτη την σκεψη φευγει απο το σπιτι της με την αμαξα που θα την πηγαινε στο λιμανι...η ελιζα δεν ξερει τι προκειται να συμβει εκει που θα παει.. Ο νηλ, εχει καταλαβει οτι η καντυ ετοιμαζεται να φυγει και να παει να βρει τον τερρυ και αποφασισμενος για ολα πηγαινει να την βρει για τελευταια φορα
- γεια σου καντυ
- τι θελεις παλι νηλ;
- να μιλησουμε, σου υποσχομαι οτι θα ειναι η τελευταια φορα που σε ενοχλω
- ενταξει νηλ, σ' ακουω
- καντυ, σ' αγαπαω και θελω να ειμαι μαζι σου, μου εχεις ξυπνησει συναισθηματα που ουτε εγω ο ιδιος ηξερα οτι υπηρχαν μεσα μου και οτι θα τα ενιωθα καποια στιγμη, σε ευχαριστω γι' αυτο, εχω αλλαξει δεν το βλεπεις; τελικα η αγαπη μπορει να αλλαξει τους ανθρωπους, παντα πιστευα οτι θα παντρευομουν καποια που απλα θα της αρεζα ή θα μου αρεζε και σιγουρα θα ειχε πιο μεγαλη περιουσια απ'οτι εγω. Παντα σε μειωνα, σε εκανα να αισθανεσαι ασχημα και σου φερομουν ταπεινοτικα και εγω το απολαμβανα, το εβλεπα σαν αστειο, δεν ηξερα πως νιωθει ο αλλος, καντυ, θελω να σου ζητησω συγνωμη για ολα οσα εχεις υποφερει απο μενα
η καντυ τον κοιταζει σαστισμενη
- νηλ, εισαι καλα; τι ειναι αυτα που λες; εσυ! ζητας συγνωμη απο μενα;
ο νηλ γονατιζει και συνεχιζει να λεει :
- ναι καντυ σου ζηταω συγνωμη, και αν συνεχιζεις να μην θελεις να γινεις γυναικα μου, εγω το καταλαβαινω, αλλα θα ηθελα να μου το ξεκαθαρισεις παλι
- μα φυσικα νηλ και...δεν θελω να γινω γυναικα σου, δεν μπορω να ξεχασω ολα οσα μου εχετε κανει η αδελφη σου και συ, γι' αυτο θα ηταν καλυτερα για ολους μας να βγαλεις αυτην την ιδεα απο το μυαλο σου
- χαιρομαι καντυ που μου μιλας ξεκαθαρα, τωρα μπορω να παρω την αποφαση που επρεπε να ειχα παρει εδω και πολυ καιρο
- ποια αποφαση νηλ;
- εφοσον δεν μ' αγαπας, πρεπει και εγω να βρω μια αλλη κοπελα, η οποια θα μ' αγαπησει και θα την αγαπησω και εγω, να προχωρησω στη ζωη μου αλλα παντα θα εισαι η πρωτη μου αγαπη και παντα θα κανω ο,τι μπορω για να σε προστατευω. Δεν θελω αλλο να καθομαι και να μην κανω τιποτα, μεχρι τωρα τα περιμενα ολα ετοιμα απο τους αλλους, εδινα διαταγες εκανα ο,τι ηθελα ενω εσυ εχεις κανει πιο ουσιαστικα πραγματα απο μενα, θελω λοιπον να βγω στον κοσμο και να δοκιμαστω, να δοκιμασω τις δυναμεις μου γι' αυτο αποφασισα να γινω ναυτικος! θελω να δω πως ζουν αυτοι οι ανθρωποι
- μα νηλ η δουλεια του ναυτικου ειναι πολυ δυσκολη και χρειαζεται κουραγιο και δυναμη, ξερω εναν καπετανιο, τον καπετανιο νιβεν που με εφερε απο την αγγλια στην αμερικη, ειναι ενας ανθρωπος με μεγαλη δυναμη ψυχης, με πολυ κουραγιο και αγαπη γι' αυτο που κανει, εσυ νηλ δεν ξερεις αυτη τη δουλεια και θα ειναι πολυ δυσκολο για σενα, γιατι δεν πας να δουλεψεις στις επιχειρησεις του πατερα σου; και επειτα σκεφτηκες τι θα πει η οικογενεια σου γι' αυτην σου την αποφαση;
- ναι το ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο που θελω να κανω αλλα με αυτο θα καταλαβω και θα μαθω πολλα και οσο για την οικογενεια μου δεν προκειται να τους του πω, θα βρω μια δικαιολογια
- τι να σου πω νηλ, κανε ο,τι καλαβαινεις, εγω σου ευχομαι καλη τυχη και τωρα πρεπει να τελειωσω την βαλιτσα μου
- σ' ευχαριστω για ολα καντυ, αντιο
και φευγει ο νηλ με ενα σακκο για το λιμανι, θα γινει ναυτης στον "γλαρο" οπου εκει ειναι καπετανιος ο νιβεν, ο ανθρωπος που βοηθησε την καντυ και τον κουκι να ερθουν στην αμερικη

Η καντυ πηγαινει να χαιρετησει τους φιλους της, οι οποιοι την συνοδευουν στο σταθμο, για να παρει το τρενο που θα την παει στον τερρυ, ειναι πολυ αναστατωμενη που μετα απο οσα εγιναν θα ξαναδει τον αγαπημενο της τερρυ

Η ελιζα μεσα στο πλοιο που την πηγαινει στην αγγλια γνωριζει ενα αγορι που ειναι γονος μιας πολυ πλουσιας οικογενειας του λονδινου και αρχιζει να κανει ονειρα για μεγαλη ζωη, δεξιωσεις και φυσικα την περιφανεια που θα νιωσει η μητερα της, ομως στην πραγματικοτητα αρχιζει να τον ερωτευεται σιγα-σιγα και να καταλαβαινει τον νηλ. Στο πλοιο γινεται μια δεξιωση και ο στιουαρτ συνοδευει την ελιζα
- στιουαρτ, θελεις να χορεψουμε;
- ναι ελιζα, παμε
- πες μου σε παρακαλω, τωρα που θα παμε στο λονδινο τι θα κανεις;
- θα παω σε ενα κολεγιο, το οποιο ειναι στα προαστια του λονδινου και λεγεται κολεγιο του αγιου παυλου και ειναι μονο για αγορια, εχει δημιουργησει νεα τμηματα για παιδια που θελουν να σπουδασουν οικονομικα ή νομικη, εγω θελω να γινω μεγαλοδικηγορος, να ακολουθησω δηλαδη τα βηματα του πατερα μου, εσυ ελιζα τι πας να κανεις στο λονδινο;
- εμενα με στελνουν στο κολεγιο αγιος ιωαννης, το οποιο ειναι μονο για κοριτσια, σκοπος αυτου του κολεγιου ειναι να εκπαιδευσει τα κοριτσια στην ανατροφη των παιδιων, και γενικα στις σχεσεις μεταξυ μητερας και παιδιου ετσι ωστε οταν γινουμε μητερες να ξερουμε πως θα μεγαλωσουμε τα παιδια και τι αναγκες θα εχουν..
ετσι με την κουβεντα περνουσε ευχαριστα η ωρα της ελιζας, η οποια δεν σκεφτοταν τιποτα αλλο απο το πως θα καταφερει να παντρευτει τον στιουαρτ

Ο αλμπερτ με τον τζωρτζ ειναι ηδη στη νεα ϋορκη, μεταξυ των επαγγελματικων γευμάτων και των μιτινγκ, ο αλμπερτ μαζι με τον τζωρτζ αποφασιζουν να πανε θεατρο και να δουν την δωδεκατη νυχτα, το εργο στο οποιο παιζει ο τερρυ, ειναι ευκαιρια για τον αλμπερτ να μιλησει με τον φιλο του, που εχει να τον δει παρα πολυ καιρο και εχουν να πουν παρα πολλα, θα μιλησουν βεβαια και για την καντυ, η οποια πλησιαζει στην νεα ϋορκη με το τρενο.
Η καντυ σε ολη τη διαδρομη φερνει στο μυαλο της την τελευταια φορα που ειχε παρει το τρενο για να παει να βρει τον τερρυ και ολα εκεινα τα οποια εγιναν και της στερησαν την ευτυχια, αλλα τωρα ολα ειναι αλλιως...ελπιζει πως αυτη τη φορα θα την κρατησει ο τερρυ για παντα διπλα του


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cristi στις Τετ Σεπ 02, 2009 1:41 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΤετ Φεβ 18, 2009 1:37 am

11ο ΜΕΡΟΣ

ο αλμπερτ πηγαινει στο καμαρινι του τερρυ χτυπαει την πορτα
- περαστε παρακαλω, λεει ο τερρυ
- γεια σου τερρυ! τι κανεις;
- αλμπερτ εσυ! περασε μεσα, τι κανεις; ευτυχως που ηρθες γιατι θελω να μιλησουμε
- και βεβαια θα μιλησουμε, εχουμε πολυ καιρο να βρεθουμε, για πες μου πως παει το θεατρο;απο οτι βλεπω εχεις μεγαλη επιτυχια, μπραβο πολυ χαιρομαι για σενα
- ευτυχως παει πολυ καλα, σε λιγο θα φυγουμε για περιοδεια, θα γυρισουμε σχεδον ολη την ευρωπη, τι κανει η καντυ; ελαβα το γραμμα της και σε λιγο θα παω να την παρω απο το σταθμο,θες να παμε μαζι;
- ναι ερχεται και ειναι πολυ χαρουμενη, ειναι καλυτερα να πας μονος σου, εχετε πολυ καιρο να ειδωθειτε, μη την στεναχωρησεις παλι, περασε πολυ δυσκολες ωρες μετα την τελευταια σας συναντηση στην νεα ϋορκη. Σε λιγο θα πρεπει να γυρισω στο ξενοδοχειο αυριο εχω πολλες δουλειες να κανω γιατι μεθαυριο φευγω για φλοριδα
- οχι αλμπερτ δεν προκειται να την στεναχωρησω το αντιθετο μαλιστα, λοιπον αφου εισαι εσυ ο κηδεμονας της, πρεπει πρωτα να το πω σε σενα
- τι ειναι τερρυ; μ' ανησυχεις
- αλμπερτ, θελω να παντρευτω την καντυ, θα μου δωσεις το χερι της;;
- τερρυ!!! φυσικα και θα στο δωσω με τον ορο ομως να μην την στεναχωρησεις ποτε!
- μα φυσικα, αυτο δεν προκειται να γινει ποτε, σου δινω το λογο μου, θελω να την κανω ευτυχισμενη, την αγαπαω
- το ξερω τερρυ, και εκεινη σ' αγαπαει, και ποτε θα γινει ο γαμος;
- μετα την περιοδεια,εχω σκοπο να την παρω μαζι μου και μετα θα μεινουμε στην νεα ϋορκη
- δεν ξερω αν θα θελει να ερθει, γιατι εχει και τα παιδια στο ορφανοτροφειο, αλλωστε θα θελει να ετοιμασει και το γαμο, λοιπον τερρυ πρεπει να φυγω τωρα, χαρηκα πολυ που σε ειδα και τα ειπαμε και που θα παντρευτεις την καντυ, αληθεια ποτε σκοπευεις να της το πεις;
- σημερα κιολας, δεν μπορω να το κραταω αλλο μεσα μου.. περασε η ωρα, πρεπει να παω να παρω την καντυ απο το σταθμο, αλμπερτ, αυριο θελεις να φαμε ολοι μαζι;
- καλη ιδεα, τα λεμε αυριο λοιπον , καληνυχτα
- καληνυχτα αλμπερτ
και φευγουν απο θεατρο, ο αλμπερτ με τον τζωρτζ πηγαινουν στο ξενοδοχειο και ο τερρυ να παραλαβει την καντυ απο το σταθμο, ειναι πολυ συγκινημενος και χαρουμενος που θα ξαναδει το φακιδομουτρακι του,
φτανει στο σταθμο και περιμενει το τρενο που το βλεπει να ερχεται μετα απο λιγο βλεπει την καντυ να κατεβαινει, τρεχει , την αρπαζει και αρχιζει να τρεχει, η καντυ δεν καταλαβαινει τι γινεται και αρχιζει να καλει σε βοηθεια τοτε σταματαει ο τερρυ και βγαζει το καπελο του
- τερρυ εσυ εισαι; με τρομαξες!
- γεια σου ταρζαν φακιδομουρη
- τερρυ! σταματα να με πειραζεις!!
και αρχιζουν να γελαν και οι δυο, μπαινουν στο αυτοκινητο του τερρυ και πανε σπιτι του, το οποιο φροντισε να στολισει και να φτιαξει μια ρομαντικη ατμοσφαιρα, μολις μπαινουν η καντυ ξαφνιαζεται, δεν περιμενε μια τετοια εκπληξη
- τερρυ!! τι ειναι ολα αυτα;
- φανταζομαι θα πεινας και θα εισαι κουρασμενη, ε;
- η αληθεια ειναι οτι οντως πειναω αλλα δεν ειμαι κουρασμενη κοιμηθηκα αρκετα στο τρενο, εσυ μαγειρεψες;
- ε..ναι και ελπιζω να σου αρεσει
- μα εσυ δεν ηξερες να μαγειρευεις, φανταζομαι χαλια θα το εκανες!! χαχαχα
- δοκιμασε πρωτα και μετα μου λες, ακους εκει χαλια!
καθονται στο τραπεζι και αρχιζουν να λενε τα νεα τους
- τι κανεις φακιδομουρα; τι κανουν οι φιλοι σου;
- οι φιλοι μας θελεις να πεις..καλα ειναι, ο αρτσι και η αννυ ετοιμαζονται να παντρευτουν και απο οτι καταλαβα ο στηαρ θα ζητησει απο την πατυ να παντρευτουν
ο τερρυ σκεφτεται "τωρα ειναι η καταλληλη στιγμη για να της το πω"
- α! ωραια, καντυ θελω να μιλησουμε λιγο σοβαρα, υπαρχει κατι που σκεφτομαι πολυ εντονα αυτες τις μερες και εισαι η μονη που μπορει να με βοηθησει..
- τι σκεφτεσαι ακριβως τερρυ;
- να καντυ... θελεις να γινεις γυναικα μου;;
η καντυ εχει μεινει και τον κοιταει εκπληκτη, δεν πιστευει στα αυτια της και δειχνει σαστισμενη, αυτο κραταει λιγα δευτερολεπτα και μετα αρχιζει να χαμογελαει και να δειχνει παρα πολυ χαρουμενη και παιρνει διαφορες περιεργες εκφρασεις και απανταει
- ναι τερρυ θελω να γινω γυναικα σου, γιουπι!!! ειμαι η πιο ευτυχισμενη γυναικα που υπαρχει
- σκεφτομαι να γινει ο γαμος σε ενα μηνα, τι λες? και μετα να ερθουμε να μεινουμε εδω
- α! ωραια συμφωνω και τα παιδια θα παντρευτουν σε ενα μηνα, το βρηκα! τι θα λεγες να παντρευουμε ολοι μαζι;;
- μμμμ...ναι γιατι οχι; θα ειναι πολυ ωραια
- αχ! εχω πολλα πραγματα να κανω
- αστα για αργοτερα, σε λιγες μερες φευγουμε
- φευγουμε;;
- δεν θα ερθεις μαζι μου στην περιοδεια;
- μα τερρυ..πρεπει να κανουμε πολλες ετοιμασιες για το γαμο και αμα ερθω και εγω στο τελος δεν θα προλαβουμε να κανουμε τιποτα, εγω θα κανω τις ετοιμασιες και εσυ θα πας στην περιοδεια
- καλα καντυ, απλα ηθελα να περασουμε αρκετο χρονο μαζι
- μετα τον γαμο θα εχουμε παρα πολυ χρονο ο ενας για τον αλλον, μην ανησυχεις λοιπον, ας ελπισουμε να πανε ολα καλα
- γιατι το λες αυτο; τι φοβασαι; την ελιζα και τον νηλ;
- οχι απο αυτους εχουμε ησυχασει για την ωρα
- μα πως;
- την ελιζα την εστειλε ο αλμπερτ στην αγγλια και θα καθησει αρκετο καιρο εκει και ο νηλ εφυγε στα καραβια, αποφασισε να γινει ναυτικος!
- ο νηλ;;ναυτικος;; χαχαχα
- ναι
- καντυ, πρεπει να σου πω και κατι αλλο
- τι;
- σημερα ειδα τον αλμπερτ, ηρθε απο το θεατρο για να δει την παρασταση και μετα ηρθε και με βρηκε, ειπαμε αυριο να φαμε ολοι μαζι, τι λες;
- ωραια ιδεα, ευκαιρια να τον δω πριν φυγει για φλοριδα
- καντυ.. ξερεις.. του ζητησα το χερι σου!
- ε;;; χαχα και τι σου ειπε; φανταζομαι θα στο εδωσε ε;
- ναι ναι με τον ορο να μην σε κανω δυστυχισμενη
- ελπιζω να κρατησεις την υποσχεση σου
- θα την κρατησω γιατι σ' αγαπαω και δεν θελω να εισαι ποτε ξανα λυπημενη
- χαιρομαι που το ακουω.. παω να ξαπλωσω, καληνυχτα τερρυ
- καληνυχτα καντυ

Στο σπιτι των αντλεϋ, η μεγαλη θεια εχει γινει καλα, ο αρτσι με την αννυ εχουν αρχισει τις προετοιμασιες του γαμου, ο στηαρ με την πατυ κανουν βολτες και συζητουν, σε καποιες απο τις βολτες τους με το αμαξι πεφτουν παλι στη λιμνη
- στηαρ! ποτε επιτελους θα φτιαξεις αυτο το αμαξι;;
- μα καλη μου πατυ, το φτιαχνω και δεν φταιω που ξαναχαλαει τοσο γρηγορα, τωρα θα προσθεσω και ενα αλλο εξαρτημα και ελπιζω να μην ξαναχαλασει
- ωχ! καταλαβα! παλι στη λιμνη θα καταληξουμε
και αρχιζουν να γελανε και οι δυο, ξαφνικα ο στηαρ σταματαει να γελαει, γυριζει προς την πατυ και ενω ακομα βρισκονται μεσα στην λιμνη
- πατυ, θελεις να παντρευουμε;
- στηαρ! τι ειναι αυτα που λες; με κανεις και κοκκινιζω
- γιατι οχι πατυ; ο αρτσι θα παντρευτει την αννυ, η καντυ καποια στιγμη θα παντρευτει τον τερρυ, γιατι να μην παντρευουμε και εμεις; αφου αγαπιομαστε, ετσι δεν ειναι;
- ναι καλε μου στηαρ, αγαπιομαστε δικαιο εχεις, τι θα ελεγες να καναμε τον γαμο μαζι με τα παιδια;
- ωραια ιδεα! παμε να τους το πουμε
βγαινουν απο την λιμνη, παιρνουν το αμαξι και πανε να βρουν τον αρτσι και την αννυ για να τους το πουν

Η ελιζα στο κολεγιο της αγγλιας αρχιζει παλι να στηνει τις πλεκτανες της και να σκεφτεται πως θα "τυλιξει" τον στιουαρτ, με τον οποιο αλληλογραφουν σχεδον καθημερινα και στις ελευθερες μερες τους πηγαινουν βολτες, κανουν ψωνια.
Ο νηλ, εχει παει στον "γλαρο" εχει γνωρισει το πληρωμα και την κορη του καπετανιου, την σαντρα, για την οποια αρχιζει να νιωθει καποια συμπαθεια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2009 12:32 am

12ο ΜΕΡΟΣ

Ο νηλ βρισκεται στο "γλαρο" και ολοι τον πειραζουν και του κανουν καψωνια, ακομα και ο κουκι. Σε καποια απο τις συζητησεις τους, ο κουκι αναφερεται στην καντυ και στο πως πηγαν στην αμερκη, ο νηλ και μονο στο ακουσμα του ονοματος της ταραζεται, ο κουκι και ολοι οι υπολοιποι το αντιλαμβανονται και αρχιζουν να τον ρωτουν αν και πως γνωριζει την καντυ, ο νηλ αρχιζει να εξιστορει τα γεγονοτα απο την αρχη, απο οταν δηλαδη πηγε η καντυ να μεινει μαζι τους, για το τι της εκανε οταν ηταν εκει, για το τι εγινε στο κολεγιο,για τον αρραβωνα και ο,τι αλλο ειχε συμβει μεχρι εκεινη την στιγμη. Τα παιδια του "γλαρου" αρχισαν να αντιπαθουν τον νηλ για ολα αυτα που εκανε στην καντυ, εκεινος το καταλαβαινει και τους λεει οτι της εχει ζητησει συγνωμη και εκεινη την δεχτηκε, τοτε ολοι ησυχαζουν αλλα συνεχιζουν να τον κοιταζουν περιεργα, αλλα το συναισθημα αυτο θα εξαφανιστει σιγα σιγα με το χρονο, θα τους δεσει και θα τους κανει φιλους, τους πρωτους αληθινους φιλους που θα εχει ο νηλ στη ζωη του. Η συμπαθεια που εχει στην σαντρα ολο και μεγαλωνει και γινεται αντιληπτη απο τους αλλους, εκτος απο την ιδια την σαντρα που ακομα δεν εχει καταλαβει τιποτα ή κανει πως δεν καταλαβαινει...

Στο λονδινο, η ελιζα περναει παρα πολυ ωραια, εχει κανει την παρεα της στο κολεγιο, η παρεα της αποτελειται απο πλουσια κοριτσια που εχουν το χαρακτηρα της και σκαρωνουν διαφορες δολοπλοκιες για δυο συμαθητριες τους, οι οποιες δεν ειναι και τοσο πλουσιες οσο αυτες. Η σχεση της με τον στιουαρτ πηγαινει πολυ καλα, και ψαχνει να βρει τροπο για τον παντρευτει και μπει στην υψηλη ταξη του λονδινου..
Ο στιουαρτ, στο σχολειο που βρισκεται λαμβανει ενα ανωνυμο γραμμα στο οποιο αναφερονται ολες οι πληροφοριες για την ελιζα, τι εκανε στο παρελθον, τι εκανε στο κολεγιο του αγ. παυλου και φυσικα τι κανει στο κολεγιο που βρισκεται τωρα, τι εχει σκαρωσει και ποιες εχει κατηγορισει. Αρχιζει να νευριαζει και να παραμιλαει : " δεν μπορει, δεν ειναι αυτη η ελιζα που γνωρισα,ειναι σιγουρα συκοφαντιες, αλλα καλυτερα να το ελεγξω πρωτα και μετα να κανω την οποιαδηποτε κινηση, αυριο κιολας θα παω στο κολεγιο του αγ.παυλου και στο κολεγιο του αγ.ιωαννη για να μαθω τι πραγματικα ισχυει" και φευγει για το μαθημα του.

Στην αμερικη, ολοι ετοιμαζονται πυρετωδως για τους γαμους, τα παιδια στο σικαγο και η καντυ με τον τερρυ στην νεα υορκη..
Η καντυ με τον τερρυ εχουν ξυπνησει και ετοιμαζονται να πανε στα μαγαζια για ψωνια και μετα να φανε με τον αλμπερτ..
- καλημερα ταρζαν!
- καλημερα τερρυ, εισαι ετοιμος; παμε;
- μα καλα πρεπει να ερθω και εγω; δεν μπορω να γυριζω στα μαγαζια συνεχεια, δεν θελω να ειμαι κουρασμενος το βραδυ εχω παρασταση
- ελα τωρα τερρυ! μονο σε δυο - τρια μαγαζια θα παμε και μετα θα συνατησουμε τον αλμπερτ, το ξεχασες;
- οχι ταρζαν, δεν το ξεχασα, καλα αντε παμε
και ξεκινουν για την αγορα για να κανουν τα πρωτα ψωνια για το γαμο τους, ξαφνικα σε ενα μαγαζι βλεπουν την σουζανα με την μητερα της, εκεινη ταραζεται ενω η μητερα της που δεν συμπαθει τον τερρυ της λεει πως θα ηταν καλυτερα να φυγουν αλλα εκεινη την ωρα μπαινουν μεσα
- καλημερα τερρυ, καλημερα καντυ
- καλημερα σουζανα, λενε και οι δυο μαζι και νιωθουν καπως περιεργα, δεν περιμεναν ποτε μια τετοια συναντηση, ολα πηγαιναν τοσο καλα, ειχαν ξεχασει εντελως τη σουζανα
- πως μπορεις και τους μιλας μετα απο αυτο που σου εκαναν! παμε να φυγουμε τωρα! λεει η μητερα της σουζανας, μην την ξαναενοχλησετε αρκετο κακο της εχετε κανει...σκοπος της ηταν να τους κανει να αισθανθουν τυψεις.. μετα απο αυτο δεν ειχαν καμια ορεξη για ψωνια και ετοιμασιες και αρχισαν να κανουν βολτες χωρις να μιλανε... και ξαφνικα συναντανε τον αλμπερτ
- καλημερα παιδια! λεει ολο ενθουσιασμο ο αλμπερτ
- καλημερα... λενε τα παιδια
- μα καλα τι εγινε και ειστε ετσι εσεις οι δυο; κανονικα θα πρεπει να πετατε απο την χαρα σας..
- συνατησαμε την σουζανα και την μητερα της, λεει η καντυ
- α! μαλιστα..τωρα καταλαβα, και η μητερα της σας γεμισε ενοχες, ετσι δεν ειναι;
- ακριβως, λεει ο τερρυ
- λοιπον παιδια ακουστε, με το να νιωθετε ενοχες δεν ωφελει κανεναν, και δεν χρειαζεται καν να νιωθετε ετσι, γιατι κανείς σας δεν ηθελε να γινει αυτο και κανείς σας δεν το προκαλεσε, το οτι εφυγε η σουζανα μονη της δεν φταιει ο τερρυ, μονη της το αποφασισε δεν της το επεβαλε κανενας, εκανε την επιλογη της και τωρα ζει τη ζωη της, δεν γινεται καθε φορα που θα την βλεπετε να νιωθετε ετσι.. λοιπον, τι καλο ψωνισατε;
- δικαιο εχεις.. λεει η καντυ
- αλλα..συνεχιζει ο τερρυ
- αν ειναι να ειστε ετσι καθε φορα και να μπλοκαρετε με ενοχες την ευτυχια σας τοτε τι να πω;;;!!!
- μα αλμπερτ... δεν το θελουμε, μας βγαινει.. λεει η καντυ
- λοιπον, αν δεν συνελθετε, θα φυγω
- οχι ενταξει..θα συνελθουμε απλα ηταν ενα σοκ για μας, δεν το καταλαβαινεις;
- ναι τερρυ, το καταλαβαινω, αλλα δεν πρεπει να κανετε πισω γιατι θα χασετε την αγαπη σας, δεν υπαρχει κανενας λογος να συμβει αυτο, δεν προκειται να αλλαξουν τα πραγματα, γι' αυτο πρεπει να μαθετε να ζειτε με αυτο, παντα πρεπει να κοιταζετε μπροστα, σ' αυτο που ερχεται και να αφηνετε το παρελθον
- δικαιο εχεις... λεει η καντυ και ο τερρυ γνεφει καταφατικα το κεφαλι
- λοιπον, σηκωθειτε θα παμε ολοι μαζι για ψωνια
και ξεκινουν ολοι μαζι, με αλλη διαθεση πιο χαρουμενη..

Στο σικαγο, ο αρτσι με την αννυ και ο στηαρ με την πατυ κανουν και αυτοι τις ετοιμασιες για τον γαμο τους, δεν ξερουν ακομα τιποτα για τον γαμο της καντυ και του τερρυ..
- πατυ, σ' αρεσει αυτο;
- ναι αννυ μου, ωραιο φορεμα σου πηγαινει πολυ
- ελα τωρα η σειρα σου να διαλεξεις ενα για τη δεξιωση
- αχ, αννυ μου δεν μπορω, ειμαι πολυ αδεξια σ' αυτα τα πραγματα, διαλεξε ενα εσυ με το δικο σου το γουστο
- μα πατυ! δεν θα το φορεσω εγω! δικο σου ειναι το φορεμα, εσυ πρεπει να το διαλεξεις
- ενταξει.. πως σου φαινεται αυτο;
- καλο ειναι αλλα... θα προτιμουσα να διαλεγες κατι αλλο
- αυτο;
- μπραβο πατυ! αυτο το πρασινο φορεμα ειναι πολυ ωραιο και θα σου ταιριαζει, δοκιμασετο
- λοιπον; τι λες;;
- ειναι πολυ ωραιο επανω σου, θα ξετρελαθει ο στηαρ μολις το δει, ειμαι σιγουρη
- λες αννυ; ελα τωρα η σειρα σου
- μα εγω διαλεξα..
- οχι ειναι πολυ μουντο αυτο που διαλεξες, καλυτερα να δεις κατι αλλο
- αυτο;
- α! ναι αυτο το μπλε ειναι τελειο, γιατι δεν το δοκιμαζεις και συ;
- λοιπον;
- ναι αυτο, ωραια χαιρομαι που καταληξαμε τοσο γρηγορα, τι να κανουν αραγε τα αγορια; παμε να δουμε
- ναι πατυ παμε
Στο διπλανο μαγαζι....
- λοιπον στηαρ, αυτο το λευκο κουστουμι πως σου φαινεται;
- ειναι πολυ ωραιο αδελφουλη, και σου πηγαινει, για δες εμενα;
- μμμ...δεν μου αρεσει το μαυρο.. γιατι δεν δοκιμαζεις και συ ενα λευκο, να ειμαστε το ιδιο ντυμενοι ε;
- καλη ιδεα! λοιπον, πως ειμαι με το λευκο;
εκεινη την ωρα μπαινουν τα κοριτσια
- στηαρ, εισαι πολυ ωραιος μ' αυτο το κουστουμι, τι λες εσυ πατυ;
- ναι στηαρ, πραγματι.. και κοκκινιζει
- τι εγινε κοριτσια; βρηκατε φορεμα για την δεξιωση;
- ναι βρηκαμε
- για να το δουμε
- μη στηαρ! θα το χαλασεις, θα το δειτε οταν φτασουμε σπιτι
- ξερετε τι σκεφτηκα; να φτιαξω ενα παπγιον που να δενει μονο του
- στηαρ!!!!!!!! λενε ολοι μαζι
- μα καλα τι ειπα; γιατι αντιδρατε ετσι;
- ελα τωρα παμε σπιτι και ασε τις εφευρεσεις, λεει ο αρτσι και φευγουν ολοι μαζι για το σπιτι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΚυρ Μαρ 08, 2009 2:45 am

13ο ΜΕΡΟΣ

Στην νεα ϋορκη, ο τερρυ με την καντυ και τον αλμπερτ εχουν τελειωσει τα πρωτα ψωνια και πηγαινουν ολοι μαζι για φαγητο
- μπραβο παιδια, ωραια πραγματα πηρατε
- σ' ευχαριστουμε πολυ αλμπερτ που μας βοηθησες
- ελα τωρα τερρυ..δεν εκανα και τιποτα, απλα σας εκανα παρεα
- ωραια ηταν τελικα, αλλα τωρα πειναω..!
- τι θα παρεις καντυ;
- δεν ξερω ακομα, θα ηθελα να δω το μενου πρωτα
αφου ολοι παρηγγειλαν συζητανε
- αχ αλμπερτ! ειναι αναγκη να φυγεις αυριο για φλοριδα;
- ναι μικρη μου καντυ, πρεπει να παω για δουλειες, μην νομιζεις ουτε εμενα μου αρεσει αυτος ο τροπος ζωης, αλλα τωρα πια πρεπει να αναλαβω εγω τις επιχειρησεις μας
- θα πας και αλλου;
- ναι, μετα την φλοριδα θα παμε με τον τζωρτζ αγγλια, ισπανια, ιταλια και μετα θα γυρισουμε, τερρυ να προσεχεις την καντυ!
- μεινε ησυχος, και εγω αυριο θα φυγω για την περιοδεια μας, θα γυρισω νωριτερα για το γαμο και μετα θα παρω και την καντυ μαζι
- ωραια ιδεα! θα κανετε το ταξιδι του γαμου μαζι με την περιοδεια, αλλα δεν θα ταν καλυτερο να πηγαινατε μαζι με τα παιδια;
- ωραια ιδεα αλμπερτ!
- ταρζαν...
- γιατι τερρυ δεν σου αρεσει η ιδεα;
- ωραια ειναι δε λεω.. αλλα η περιοδεια..
- καλα ας ερθει εκεινη η ωρα και βλεπουμε
- εχεις δικαιο αλμπερτ
- καντυ, εγραψες στα παιδια; τους ειπες τα νεα σου για το γαμο;
- το ξεχασα τελειως! τι κουτη που ειμαι! μολις γυρισουμε θα τους γραψω..
- εγω τωρα θα πρεπει να φυγω για να ετοιμασω τα πραγματα μου και να φυγουμε με τον τζωρτζ για φλοριδα
- να μου γραφεις αλμπερτ απο οπου και αν βρισκεσαι
- ενταξει μικρη μου καντυ, γεια σας
- γεια σου αλμπερτ, λεει ο τερρυ
- γεια σου αλμπερτ να προσεχεις, λεει η καντυ
και φευγει ο αλμπερτ για να ετοιμασει την βαλιτσα του, η καντυ με τον τερρυ γυριζουν στο σπιτι, εκεινος ετοιμαζεται για το θεατρο και εκεινη γραφει το γραμμα στους φιλους της...

Στο σικαγο, τα παιδια μετα τα ψωνια εχουνε παει για φαγητο
- ωραια αυτα που πηραμε ε πατυ;
- ναι αννυ μου, πολυ ωραια
- μονο εμεις δεν τα ειδαμε ακομα!
- εχει δικαιο ο στηαρ!,
- μα αρτσι θα τα δειτε μολις γυρισουμε σπιτι
- καλα..., λενε ο στηαρ με τον αρτσι
- αυριο πατυ θα παμε να δουμε για νυφικο;
- ναι αννυ παμε
- α! ωραια θα ερθουμε και εμεις για παρεα
- καλη η ιδεα σου αρτσι!
- καλυτερα να μην ερθετε μαζι μας, θα βαρεθειτε αλλωστε εχετε να δειτε το χωρο που θα γινει ο γαμος και η δεξιωση, λεει η αννυ
- γιατι να μην κανουμε και τα δυο στον κηπο με τα τριανταφυλλα;; θα ειναι πολυ ωραια
- ωραια ιδεα αδελφουλη!! γιατι οχι; ε κοριτσια; στον κηπο με τα τριανταφυλλα.. και η σκεψη του αρτσι πηγαινει στον αντονυ και γυρισμενος προς το παραθυρο ψιθυριζει "αντονυ..." βεβαια το ακουσαν ολοι και ξαφνικα σκοτεινιασαν και μελαγχολησαν
- ε.. τι παθατε; πρεπει να ειστε χαρουμενοι που ο γαμος μας θα γινει στον αγαπημενο κηπο του αντονυ, θα ειναι σαν να ειναι μαζι μας, ελατε χαμογελαστε, λεει η αννυ
η πατυ για να αλλαξει κουβεντα λεει
- τι να κανει αραγε η καντυ; δεν μας εστειλε κανενα γραμμα για να μας πει πως τα περναει με τον τερρυ
- δικαιο εχεις πατυ, αλλα μαλλον θα περναει πολυ ωραια για μας ξεχασε
- σωστα στηαρ, γυρναμε στο σπιτι; εχουμε να κανουμε και καποιες ετοιμασιες
- ναι παμε, νιωθω κουρασμενη, λεει η αννυ
- και εγω, λεει η πατυ
και φευγουν ολοι για το σπιτι, στο δρομο ειναι ολοι τους σκεπτικοι και στενοχωρημενοι, ολοι σκεφτονται τον αντονυ, ολα θα ηταν διαφορετικα αν ζουσε..φτανουν στο σπιτι και βρισκουν το γραμμα της καντυ
- παιδια κοιταξετε! ενα γραμμα, λεει ο στηαρ
- απο ποιον ειναι;; μαλλον θα ειναι απο την καντυ
- ναι αρστι, απο εκεινη ειναι,
- ελα αννυ μου ανοιξετο! λεει ολο αγωνια η πατυ
- ακουστε " αγαπητη αννυ, ελπιζω να πηγαινουν ολα καλα και να εχετε προχωρησει με τις ετοιμασιες.. εχω να σας πω κατι.. στο γαμο σας θα ειναι ακομα ενα ζευγαρι που θα παντρευτει μαζι σας.. ο τερρυ και εγω! ελπιζω να μας θελετε ε;; χαχα ειπαμε να παντρευτουμε σε ενα μηνα και του προτεινα να παντρευτουμε μαζι σας και δεχτηκε..ηταν και αλμπερτ εδω και με ζητησε επισημως απο εκεινον..σημερα πηγαμε για ψωνια και συναντησαμε την σουζανα με την μητερα της και μας χαλασε ολη την διαθεση αλλα μετα βρηκαμε τον αλμπερτ και ολα διορθωθηκαν, ευτυχως..θα τα πουμε απο κοντα, να δωσεις χαιρετησματα σε ολους"
- ο τερρυ θα παντρευτει την καντυ! δεν το περιμενα, εσυ αρτσι το περιμενες;
- ουτε εγω, αδελφουλη!!!
- επιτελους θα ειναι μαζι, εχουν περασει και οι δυο τοσα πολλα για να ειναι μαζι
- ναι, εχεις δικαιο πατυ! τους αξιζει να ειναι ευτυχισμενοι, λεει η αννυ
- ναι, αλλα αμα την στεναχωρισει ή την αφησει θα τον πλακωσω στο ξυλο!!!
- και εγω μαζι σου ειμαι αδελφουλη, αμα την πειραξει θα εχει να κανει μαζι μας και με τον αλμπερτ φυσικα, που δεν θα το αφησει να περασει ετσι, λεει ο στηαρ
- μα τι λετε; ο τερρυ την αγαπαει και δεν προκειται να την ξαναπληγωσει
- μακαρι αννυ μου! μακαρι!! λεει ο στηαρ με τον αρτσι
- εγω συμφωνω με την αννυ, δεν θα συμβει κατι τετοιο, ωραια λοιπον, εμεις με την αννυ θα παμε στα δωματια μας να ξεκουραστουμε, θα τα πουμε αργοτερα, λεει η πατυ
- και εμεις θα παμε να ξεκουραστουμε, γεια σας
και πηγαινουν ολοι στα δωματια τους..

Στο λονδινο, ο στιουαρτ αποφασιζει να παει να ρωτησει για την ελιζα και να μαθει αν ολα αυτα που εγραφε το ανωνυμο γραμμα ειναι αληθεια, και πηγαινει πρωτα στο κολεγιο του αγ. παυλου. Εκει βρισκει μια κοπελα, την μαρί, που ηταν στην ταξη της ελιζας εκεινη την χρονια και την ρωταει, εκεινη με την σειρα της του λεει ολα οσα ειχε κανει η ελιζα στην καντυ, στην αννυ και στην πατυ, ο στιουαρτ μενει εκπλητος, χαιρεταει την κοπελα και φευγει για το κολεγιο του αγ.ιωαννη.. Εκει πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικος για να μην τον δει η ελιζα, την ωρα που παει η ελιζα εχει μαθημα, βρισκει μια αλλη κοπελα την λουϊζα και την ρωταει, του απανταει περιπου τα ιδια, οτι δηλαδη η ελιζα μαζι με αλλα δυο-τρια κοριτσια ενοχλουν και κοροϊδευουν δυο κοριτσια που δεν ειναι τοσο πλουσια οσο αυτες και επιπλεον του λεει οτι τις εχουν στησει διαφορες παγιδες για να φαινονται εκεινες πιο καλες και πιο ανωτερες, του λεει επισης οτι εμαθε πως η ελιζα εχει δεσμο με ενα παιδι και κανει ονειρα για μεγαλη ζωη, σαλονια και τετοια πραγματα.. φευγει και απο εκει ο στιουαρτ και στο δρομο σκεφτεται " μα πως ειναι δυνατον; πως μπορω να εχω πεσει τοσο εξω; η ελιζα; κατι πρεπει να κανω, δεν μπορω να παντρευτω μια κοπελα που κοιταει μονο το συμφερον της και χρησιμοποιει τους αλλους για να φανει εκεινη η καλυτερη, και πως θελει να με παντρευτει μονο και μονο για μπει στην υψηλη ταξη του λονδινου, δεν γινεται, δεν το επιτρεπω, μια λυση μενει να την χωρισω, αλλα πως; πρεπει να βρω ενα τροπο ωστε να μην καταλαβει οτι ξερω αυτα τα πραγματα" και με αυτες τις σκεψεις ο στιουαρτ εχει φτασει στο σπιτι του, μολις μπαινει βλεπει ενα γραμμα της ελιζας, το σκιζει και το πεταει και πηγαινει στο δωματιο του να ηρεμησει..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cristi στις Τετ Σεπ 02, 2009 2:22 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΤρι Μαρ 10, 2009 12:44 am

14ο ΜΕΡΟΣ

Ο αλμπερτ εχει τελειωσει τις δουλειες του στη φλοριδα και φευγει για το λονδινο μαζι με τον τζωρτζ παντα, πηγαινουν να μεινουν στο σπιτι της οικογενειας. Ο αλμπερτ λεει στο τζωρτζ πως ειναι ευκαιρια να μαθουν πως τα πηγαινει η ελιζα στο κολεγιο και στελνει τον τζωρτζ να μαθει. Οταν φτανει στο κολεγιο, πηγαινει κατευθειαν στην διευθυνση οπου εκει του λενε οτι η ελιζα ειναι πολυ καλη μαθητρια, ομως ο τζωρτζ γνωριζει τι ειχε κανει η ελιζα στην καντυ οταν ηταν στο κολεγιο του αγ. παυλου και με δικια του πρωτοβουλια πηγαινει να ρωτησει μια κοπελα που ειναι συμαθητριες με την ελιζα και εντελως τυχαια βρισκει την λουιζα, την κοπελα που ειχε ρωτησει και ο στιουαρτ, και μαθαινει πως κανει ακριβως τα ιδια με την προηγουμενη φορα, επιπλεον πληροφορειται για την υπαρξη καποιου στιουαρτ και σκεφτεται να ρωτησει και εκεινον τι γνωμη εχει, ετσι βρισκει την διευθυνση του κολεγιου που πηγαινει και ξεκιναει να παει να τον βρει. Μετα απο λιγη ωρα φτανει εξω απο το κολεγιο του αγ.παυλου και ζητα να δει τον στιουαρτ, λιγα λεπτα αργοτερα φτανει και αρχιζουν να συζητανε για την ελιζα. Ο στιουαρτ του λεει ολη την ιστορια για το πως γνωριστηκαν και τι σχεση ειχαν αλλα του λεει επισης για την επιθυμια που εχει να διακοψει μαζι της γιατι θεωρει πως η ελιζα κοιταει μονο το συμφερον της και αδιαφορει για τα αισθηματα των αλλων και πως εκμεταλλευεται τα παντα για να πετυχει τον σκοπο της, ο τζωρτζ τον καταλαβαινει πολυ καλα και τον δικαιολογει και φευγει για βρει τον αλμπερτ για να του πει τι εμαθε, στο δρομο σκεφτεται " δεν θα του αρεσει καθολου αυτο που θα ακουσει, ειμαι σιγουρος". Φτανει στο σπιτι της οικογενειας αντλεϋ, βρισκει τον αλμπερτ και του λεει ολες τις πληροφοριες για την ελιζα, ο αλμπερτ σκεφτεται "δυστυχως, αυτο το κοριτσι δεν προκειται να αλλαξει ποτε, οσο και αν προσπαθησω", και πηγαινει στο δωματιο του για να ετοιμαστει για το συμβουλιο που εχει με τους ανθρωπους της τραπεζας του λονδινου.

Στο "γλαρο", ο νηλ εχει μαθει πια την δουλεια και του αρεσει, τα παιδια εχουν γινει φιλοι του και νιωθει πολυ ομορφα γι' αυτο, βρισκεται στην καμπινα του και σκεφτεται " ελπιζω να εχει λαβει το γραμμα μου ο στιουαρτ, ελπιζω να με συγχωρεσει η ελιζα γι' αυτο που εκανα, δεν θελω οι αλλοι να υποφερουν εξαιτιας της και εκεινη να ειναι χαρουμενη, τελικα της αρεσει να προξενει πονο στους ανθρωπους, πως ημουν και εγω ετσι καποτε; ευτυχως αλλαξα χαρη στην καντυ και θελω να βοηθαω τους ανθρωπους, θελω να ειναι ευτυχισμενη" την σκεψη του διακοπτει η σαντρα
- γεια σου νηλ!
- γεια σου σαντρα!
- που ειναι ο πατερας μου;
- εχει παει μεχρι το λιμεναρχειο για κατι δουλειες, αμα θελεις μπορεις να τον περιμενεις δεν θα αργησει να ερθει
- ενταξει θα τον περιμενω
- ξερεις σαντρα... εδω και αρκετο καιρο θελω να σου πω κατι και δισταζω..
- τι ειναι νηλ;; λεγε..
- ε... να... τι θα ελεγες να πηγαιναμε καμια βολτα οι δυο μας;
- ε;;; δεν καταλαβα οτι με συμπαθουσες τοσο πολυ!
- δεν σε συμπαθω μονο.. οταν σε βλεπω ταραζομαι, γινομαι νευρικος
εκεινη την ωρα φτανει ο καπετανιος νιβεν
- γεια σου πατερα!
- γεια σου σαντρα! ηρθες να με παρεις ε;
- ναι, αλλα δεν σε βρηκα και με εκανε παρεα ο νηλ μεχρι να ερθεις
- ωραια, παμε σπιτι;
- ναι πατερα παμε
και φευγουν για το σπιτι, ο νηλ καθεται να τους κοιταει που απομακρυνονται, χωρις να εχει παρει μια απαντηση απο την σαντρα

Στην αμερικη, ολοι πλεουν σε πελαγη ευτυχιας, ο τερρυ ετοιμαζεται να φυγει για την περιοδεια του και η καντυ προσπαθει να οργανωσει τον γαμο, δεν ξερει ακομα οτι θα παντρευτει στον αγαπημενο κηπο του αντονυ, στον κηπο που ειναι γεματο αναμνησεις απο εκεινη την εποχη.. Η καντυ μολις φυγει ο τερρυ θα φυγει και αυτη για το σικαγο για να βοηθησει στις ετοιμασιες και να περασει χρονο με τους φιλους της. Το βραδυ πριν φυγει ο τερρυ, η καντυ βλεπει ενα περιεργο ονειρο.. βλεπει τον αντονυ ολοζωντανο να καθεται διπλα της με ενα μπουκετο απο τα γλυκια καντυ και να της μιλαει " η μικρη μου, μεγαλωσες κοιταξε να γινεις ευτυχισμενη μονο ετσι θα ειμαι ησυχος, να ξερεις οτι σ' αγαπησα πραγματικα και να ξερεις οτι εισαι πιο ομορφη οταν χαμογελας παρα οταν κλαις, μην το ξεχασεις ποτε αυτο" και η μορφη του αντονυ εξαφανιζεται, η καντυ ξυπναει αναστατωμενη απο το ονειρο και αρχιζει να τον ψαχνει, πηγαινει προς το παραθυρο και βλεπει την μορφη του, της χαμολεγαει και η καντυ δακριζει και ψιθυριζει "και εγω σ'αγαπησα και δεν θα ξεχασω ποτε τις στιγμες που περασαμε μαζι, θα χαμογελω παντα και θα σε θυμαμαι" εκεινη την ωρα ξυπναει και ο τερρυ και την ψαχνει, την βλεπει και καταλαβαινει οτι κατι την αναστατωσε αλλα δεν μπορει να φανταστει τι, τις σκεψεις της διακοπτει η φωνη του τερρυ
- τι εγινε ταρζαν; γιατι εισαι ξυπινα;
- ε; τιποτα, απλα ηθελα λιγο νερο
απο τον τονο της φωνης της καταλαβαινει ο τερρυ οτι κατι δεν παει καλα
- εισαι καλα; αναστατωμενη μου φαινεσαι
- οχι, ειμαι μια χαρα, παω να ξαπλωσω καληνυχτα τα λεμε αυριο
- καληνυχτα
και ο τερρυ μενει για λιγη ωρα κοιταζοντας εξω απο το παραθυρο και σκεφτεται " τι να την απασχολει αραγε; γιατι ηταν τοσο αναστατωμενη;"

Στο σικαγο, τα παιδια ειναι χαρουμενα και εντεινουν τις ετοιμασιες γιατι πλησιαζει η πιο ομορφη στιγμη της ζωης του, ολοι μαζι ενωμενοι θα παντρευτουν τους ανθρωπους που αγαπουν χωρις κανενα εμποδιο. Η αννυ με την πατυ πηγαινουν να αγορασουν νυφικο και ο αρτσι με τον στηαρ οργανωνουν τον κηπο για το μυστηριο και την δεξιωση, εχουν αποφασισει στο γαμο να ειναι μονο τα πιο κοντινα τους προσωπα, ο αρτσι μετα θα πηγαινε να δει για τα προσκλητηρια.
- καλημερα αννυ, εισαι ετοιμη;
- καλημερα πατυ, ναι, παμε;
- ναι, αχ! ειμαι πολυ χαρουμενη επιτελους πλησιαζει η μερα, εχω πολυ αγχος
- και γω...
μετα απο λιγο φτανουν στο μαγαζι με τα νυφικα, μπαινουν μεσα και αρχιζουν να δοκιμαζουν, μετα απο πολυ ωρα εχουν αποφασισει, η αννυ εχει διαλεξει ενα νυφικο σε παλ ροζ αποχρωση ενω η πατυ σε σομον, εχουν κοιταξει και για το νυφικο της καντυ και εχουν δυο επιλογες, ενα σε ασπρο χρωμα με μακρυ πεπλο και ενα σε ροζ με διαφορα φιογκακια στο τελειωμα του με μακρια ουρα και κοντο πεπλο, το μονο που μενει ειναι να ερθει η καντυ να διαλεξει.. και φευγουν απο το μαγαζι για το σπιτι.

Στο λονδινο, η ελιζα επιδιωκει να συναντηθει με τον στιουαρτ, ο οποιος συνεχεια βρισκει δικαιολογιες για να μην πηγαινει, ομως καποια στιγμη πρεπει να της το πει, ετσι μια μερα που εχουν εξοδο αποφασιζει να περασει να την παρει για να πανε μια βολτα για να μιλησουν, η ελιζα δεν ξερει τιποτα, ειναι πολυ χαρουμενη που επιτελους θα τον δει μετα απο τοσο καιρο
- καλημερα ελιζα..
- καλημερα στιουαρτ! λεει ολο χαρα η ελιζα, επιτελους θα παμε βολτα, γιατι δεν ηθελες να με δεις τις προηγουμενες φορες; εγινε κατι;
- οχι, απλα ειχα κατι δουλειες με τον πατερα μου και επρεπε να λειπω και απο το κολεγιο
- καταλαβα.. και εκεινη την ωρα η ελιζα σκεφτεται διαφορα, πως θα ειναι οι δεξιωσεις που πηγαινουν, ποιους μπορει να γνωρισει.. ξαφνικα
- ελιζα, θελω να σου πω κατι..
το μυαλο της ελιζας πηγαινει κατευθειαν στην προταση γαμου που περιμενει να της κανει ομως....
- λεγε στιουαρτ αγαπη μου..
- να.. ξερεις... θα ηθελα να διακοψουμε, γιατι εχω πολυ διαβασμα και θα πρεπει να λειπω και αρκετο καιρο με τον πατερα μου στη σκωτια για δουλειες και δεν θα εχω χρονο για σενα
εκεινη την ωρα η ελιζα εχει μεινει αποσβολωμενη να τον κοιταει, εχει σταματησει ο χρονος
- ελιζα πες κατι..
- σιγουρα ειναι αυτο; μηπως σε βρηκε καποιος και σου ειπε ψεματα για μενα και συ τον πιστεψες;
- οχι, ελιζα, οχι!
- δεν μπορω να το πιστεψω αυτο, δεν μπορει να αλλαξες γνωμη ετσι ξαφνικα κατι θα μεσολαβησε
- δεν συμβαινει τιποτα!!!
εκεινη την ωρα νευριασμενη η ελιζα τον παραταει στη μεση του παρκου και αρχιζει να κανει βολτες στο λονδινο, και σκεφτεται " δεν μπορει.. καποιος θα του μιλησε για μενα, αλλα ποιος αραγε..θα τον βρω οποιος και να ειναι και θα μου το πληρωσει ακριβα, πολυ ακριβα" και με αυτες τις σκεψεις γυρισε πισω στο κολεγιο και οσες εβλεπε τις κοιτουσε με καχυποψια..

Ο αλμπερτ με τον τζωρτζ ταξιδευουν ηδη για ισπανια ενω ο τερρυ προβληματισμενος απο την συμπεριφορα της καντυ ξεκιναει την περιοδεια του, η καντυ εχει μεινει στην νεα υορκη αλλα ετοιμαζεται να παει στο σικαγο για να δει τους αγαπημενους της ανθρωπους και να βοηθησει στις ετοιμασιες..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cristi στις Τετ Σεπ 02, 2009 2:31 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cristi
Candy Expert
Candy Expert
cristi


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ηλικία : 42
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι   ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Icon_minitimeΤετ Μαρ 11, 2009 2:12 am

15ο ΜΕΡΟΣ

Η καντυ ειναι πια μαζι με τους φιλους της στο λεϊκγουντ, ολοι ειναι χαρουμενοι που επιτελους εχουν την καντυ κοντα τους. Η καντυ τους λεει για το ονειρο που ειδε με τον αντονυ και οτι ταραχτηκε πολυ, ο στηαρ της ανακοινωνει πως ο γαμος θα γινει στον κηπο με τα τριανταφυλλα, η καντυ δειχνει εκπληκτη αλλα νιωθει σιγουρια και συγκινηση που θα παντρευτει στον κηπο του αγαπημενου της αντονυ. Μετα απο λιγες μερες, η αννυ με την πατυ πηγαινουν την καντυ να διαλεξει το νυφικο της, τελικα διαλεγει το λευκο
- λοιπον καντυ πως σου φαινεται;
- ειναι πολυ ομορφο, αννυ μου, σας ευχαριστω πολυ που με σκεφτηκατε
- ελα τωρα καντυ, δεν ηταν τιποτα, λεει η πατυ
- λοιπον εχω μια ιδεα! μολις τελειωσουμε τα ψωνια να παμε στο σπιτι του μικρου αλογου, να δουμε τα παιδια, την κυρια πονυ και την αδελφη μαρια,
- ωραια η ιδεα σου καντυ! εχω πολυ καιρο να τους δω, λεει η αννυ
και φευγουν απο το μαγαζι για να συνεχισουν τα ψωνια τους, μετα απο δυο - τρεις ωρες πηγαινουν στην κυρια πονυ και καθονται για να μιλησουν και να πουν τα νεα τους..

Ο αλμπερτ εχει φτασει στην ισπανια, μετα απο μερικες μερες αφου εχει κανει πολλα ταξιδια μεσα στην χωρα για δουλειες καταληγει στην μαδριτη, εκει πρεπει να μεινουν για μια εβδομαδα. Ο αλμπερτ με τον τζωρτζ πηγαινουν απο συναντηση σε συνελευση, σε τραπεζες και διαφορες αλλες επιχειρησεις, ενα βραδυ ο προεδρος μιας τραπεζας οργανωνει δεξιωση προς τιμη του αλμπερτ, και εκεινος πηγαινει, παντα βεβαια μαζι με τον τζωρτζ. Στην δεξιωση παραβρισκονται πολλα σημαντικα προσωπα με τα οποια ο αλμπερτ θα ηθελε να κλεισει διαφορες συμφερουσες συμφωνιες και ειναι μια καλη ευκαιρια να τους γνωρισει. Αναμεσα στους καλεσμενους βρισκονται και πολλες γοητευτικες γυναικες, μια απο αυτες, η εσπεραντζα τραβαει την προσοχη και τον θαυμασμο του αλμπερτ, προσπαθει να την πλησιασει για να την γνωρισει καλυτερα, τελικα χαρη του φιλου του, που διοργανωσε την δεξιωση την γνωριζει. Προκειται για μια γυναικα που ειναι ελευθερο πνευμα, αγαπαει τα ζωα και την φυση και της αρεσει να βοηθαει τους συνανθρωπους της.
- καλησπερα, ονομαζομαι αλμπερτ
- καλησπερα, εμενα με λενε εσπεραντζα
- χαρηκα πολυ
- και εγω
- με τι ασχολεισαι; ρωταει ο αλμπερτ
- ειμαι προεδρος ενος οργανισμου που ασχολειται με τα ζωα και το περιβαλλον
- πολυ ενδιαφερον, ξερεις και εμενα μου αρεσουν τα ζωα και το περιβαλλον, καποτε ειχα παει στην αφρικη για να βοηθησω τους ανθρωπους και τα ζωα
και αρχιζει μια συζητηση για τις εμπειριες που ειχαν, για τα αλλα ενδιαφεροντα που μπορει να εχουν, στο τελος της βραδιας και οι δυο ειναι πολυ ενθουσιασμενοι και ο αλμπερτ της προτεινει να κανουν παρεα οσο καιρο θα βρισκεται εκει και η κοπελα συμφωνει.. τελειωνει η δεξιωση και φευγουν. Οταν φτανουν στο ξενοδοχειο αναθετει στον τζωρτζ να μαθει τα παντα για την εσπεραντζα, και γραφει ενα γραμμα στην αγαπημενη του καντυ.

Ο τερρυ πηγαινει πολυ καλα με την περιοδεια του, ανυπομονει να ερθει η ωρα να παντρευτει με την καντυ. Μια μερα συμβαινει ενα γεγονος και πρεπει μολις τελειωσουν τις παρστασεις απο το μανχαταν να γυρισουν πισω και να ακυρωσουν την υπολοιπη περιοδεια στην ευρωπη. Αυτο απο την μια πλευρα στεναχωρει τον τερρυ αλλα απο την αλλη τον γεμιζει χαρα που θα δει την καντυ νωριτερα απο οτι υπολογιζε.

Στην αγγλια, η ελιζα αναρωτιεται ακομα τι μπορει να πηγε στραβα στην σχεση της με τον στιουαρτ, ποιος μπορει να ειχε μιλησει και τι να του ειπαν. Μια μερα λαμβανει ενα γραμμα, ειναι απο την μεγαλη θεια, της ζηταει να παραβρεθει στο γαμο των παιδιων, μαζι με την οικογενεια της βεβαια, εκεινη δεν ξερει βεβαια οτι θα δει την καντυ και τον τερρυ να παντρευονται. Αρχιζει να ζηλευει την ευτυχια της αννυ και της πατυ, και σκεφτεται να κανει κατι οταν θα φτασει εκει, κατι που θα εμποδισει τους γαμους, και εκεινη την ωρα ζωγραφιζεται ενα σατανικο χαμογελο στο προσωπο της..

Ο καιρος περναει πολυ γρηγορα, ο αλμπερτ με την εσπεραντζα εχουν ερωτευτει και σκεφτεται ο αλμπερτ να της ζητησει να τον ακολουθησει στην αμερικη και μετα απο λιγο να παντρευτουν και αυτοι, εκεινη ειναι τοσο ερωτευμενη μαζι του που δεχεται και μετα απο μια μερα ετοιμαζονται να γυρισουν πισω. Η ελιζα συνεχιζει να ψαχνει τροπους ακυρωσης του γαμου. Ο νηλ, που εχει λαβει και εκεινος το ιδιο γραμμα απο την θεια ειναι χαρουμενος και ευτυχισμενος με τις χαρες των παιδιων και περιμενει με ανυπομονησια να ερθει η στιγμη που θα τους ευχηθει. Η σχεση του με την σαντρα ολο και καλυτερευει, νιωθει πως σιγα σιγα την πλησιαζει.

Μετα απο μια εβδομαδα, ολα ειναι ετοιμα για τον γαμο των παιδιων, ο κηπος μοιαζει παραμυθενιος, ολοι εχουν λαβει τις προσκλησεις τους, ο τερρυ εχει επιστρεψει απο την περιοδεια του και βρισκεται μαζι με την καντυ στο σικαγο. Εχει επιστρεψει και ο αλμπερτ μαζι με τον τζωρτζ και την εσπεραντζα, την οποια μια μερα παρουσιαζει στην μεγαλη θεια και στα παιδια, η θεια αρχιζει να γκρινιαζει για την επιλογη του αλμπερτ ενω τα παιδια την εχουν συμπαθησει πολυ, μοιαζει τοσο πολυ στον αλμπερτ, η καντυ ειναι πολυ ενθουσιασμενη που ο αγαπημενος της φιλος και θειος βρηκε μια κοπελα ανταξια του, οχι βεβαια στην περιουσια αλλα στα συναισθηματα.

Οι μερα του γαμου πλησιαζει, ολοι οι συγγενεις και οι φιλοι εχουν μαζευτει στο σπιτι των αντλεϋ, ολοι εκτος απο την ελιζα, η οποια κανονικα πρεπει να βρισκεται μεσα στο πλοιο και απο στιγμη σε στιγμη πρεπει να φτανει..ομως..η ελιζα οταν ταξιδευε με το πλοιο ειχαν ενα ατυχημα, ειχε πολυ ασχημο καιρο και το πλοιο ανατραπηκε και δυστυχως χαθηκαν καποιοι ανθρωποι, αναμεσα τους και η ελιζα, που ευτυχως δεν προλαβε να καταστρεψει τον γαμο των παιδιων. Η ναυτιλιακη εταιρια ειδοποιει την μεγαλη θεια και την οικογενεια ρανγαν για το απροσμενο και δυσαρεστο γεγονος, ολοι ειναι συντετριμενοι. Ομως η μεγαλη θεια δεν θελει να το πει στα παιδια, η μερα του γαμου εχει φτασει, δεν θελει να τους στεναχωρισει και δεν θελει να γινει ρεζιλι σε τοσους καλεσμενους, οποτε προτιμα να σωπασει μεχρι να γινει ο γαμος και να τους το ανακοινωσει αλλη στιγμη. Η οικογενεια της ειναι πολυ συντετριμενη, εχασαν την κορη τους και παρ' ολα αυτα θα πρεπει να παραβρεθουν στον γαμο για να μην τους κακολογησουν οι καλεσμενοι.

Η ημερα του γαμου επιτελους εφτασε, ολοι ειναι πολυ ευτυχισμενοι, δεν ξερουν βεβαια τι εχει συμβει ουτε ομως αναρωτιουνται που ειναι η ελιζα. Η μεγαλη θεια εχει παρει την αποφαση της, δεν προκειται να τους το πει, δεν θελει να τους χαλασει την ευτυχια, βλεπει τα εγγονια της τοσο ευτυχισμενα..Υπαρχει και μια εκπληξη, μαζι με τα παιδια παντρευεται και ο αλμπερτ την εσπεραντζα. Τα ζευγαρια πλησιαζουν, περπατουν πανω στο κοκκινο χαλι, ολα γυρω τους ειναι στολισμενα με τα γλυκια καντυ, πλησιαζουν στο ιερο που εχει στηθει στον κηπο και αρχιζει η τελετη. Η οικογενεια μπραϊτον, οι γονεις του στηαρ και του αρτσι, επισης η κυρια πονυ και η αδελφη μαρια που εχουν συγκινηθει τοσο πολυ που κλαινε, το ιδιο και ο τομ με τον τζιμι, και ολα τα παιδια, στο γαμο επισης παραβρισκεται και ο κυριος καλτραϊ, ο κυριος γουϊτμαν, ο ταχυδρομος ο κυριος μαθιου, και οσοι ακομα αγαπησαν την καντυ.

ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι 189650111529264 ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι N54699392112457967133ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι Candycandy379 ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι N7389594728383675336
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ ΙΙ
» Γλυκιά Κάντυ
» ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ Ι - ΣΧΟΛΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ
» ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΝΤΥ ΙΙ - ΣΧΟΛΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ
» ΚΑΝΤΥ - ΤΕΡΥ Η ΚΑΝΤΥ ΑΛΜΠΕΡΤ ........... ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ....;;;;;;;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Η δική σας πλοκή :: Ιστορίες των μελών μας-
Μετάβαση σε: