Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Icon_minitimeΔευ Απρ 01, 2024 10:01 am από Fay

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Υπάρχει Άγιος Βασίλης?

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Υπάρχει Άγιος Βασίλης?   Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Icon_minitimeΔευ Δεκ 30, 2019 3:22 pm

Ένα από τα παιδικά τραύματα που θυμάμαι έντονα ήταν η μέρα που μου επιβεβαίωσαν οι γονείς μου ότι αυτό που μου είπαν τα παιδάκια στο σχολείο είναι αλήθεια... ότι δεν υπάρχει ο Άγιος Βασίλης... τουλάχιστον όχι όπως τον είχα μέσα στο μυαλό μου....
Πληγώθηκα τόσο πολύ!
Δεν είναι που μου χάλασε η μαγεία, όλο αυτό που είχα στο μυαλό μου με το έλκηθρο που πετάει στον ουρανό, τον Άγιο Βασίλη να μπαίνει από τις καμινάδες να μοιράσει τα δώρα, τους τάρανδους με τα κουδουνάκια...
Ένιωσα "προδοσία" κατά κάποιον τρόπο από τους γονείς μου... μου έλεγαν τόσα χρόνια ψέμματα.. δεν σκέφτηκα σαν παιδί την αγωνία τους μέσα στα τόσα έξοδα να έχουν πάντα το δωράκι που είχα ζητήσει, τις ιστορίες και την μαγεία που μου πρόσφεραν... ένιωσα μόνο τα ψέμματα...
Πριν λίγες μέρες διάβασα το εξής καταπληκτικό και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας....
Είναι ένα εξαιρετικό κείμενο που κατάφερε κατά κάποιον τρόπο να μου γιατρέψει πληγές.....

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΗ

Γιος: "Μπαμπά, νομίζω ότι είμαι αρκετά μεγάλος τώρα. Υπάρχει Άγιος Βασίλης?"
Μπαμπάς: "Εντάξει, συμφωνώ ότι μεγάλωσες αρκετά. Όμως, πριν να σου απαντήσω, έχω να σου κάνω μία ερώτηση. Βλέπεις, η "αλήθεια" είναι ένα επικίνδυνο δώρο. Άπαξ  και μάθεις κάτι, δεν μπορείς να το αγνοήσεις. Έτσι και μάθεις την αλήθεια σχετικά με τον Άγιο Βασίλη, δεν θα τον αντιλαμβάνεσαι ούτε θα είσαι πια δεμένος μαζί του όπως είσαι τώρα. Έτσι, η ερώτησή μου είναι:  Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να ξέρεις?"
Σύντομη παύση
Γιος: "Ναι, θέλω να ξέρω"
Μπαμπάς: "Εντάξει, θα σου πω: Ναι, υπάρχει Άγιος Βασίλης"
Γιος: "Αλήθεια?"
Μπαμπάς: "Ναι, αλήθεια, όμως δεν είναι ένας γέρος με γενειάδα και κόκκινη στολή. Αυτό το λέμε στα παιδιά. Βλέπεις, τα παιδιά είναι πολύ μικρά για να κατανοήσουν την αληθινή φύση του Άγιου Βασίλη, κι έτσι τους εξηγούμε με τρόπο που μπορούν να καταλάβουν. Η αλήθεια σχετικά με τον Άγιο Βασίλη είναι ότι δεν είναι ένα πρόσωπο, αλλά ο Άγιος Βασίλη είναι μία ιδέα.
Σκέψου όλα αυτά τα δώρα που ο Άγιος Βασίλης σου πρόσφερε όλα αυτά τα χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι εγώ τα αγόρασα. Σε έβλεπα να τα ανοίγεις. Και δεν με πείραξε που δεν μου είπες ευχαριστώ? Και βέβαια όχι! Στην πραγματικότητα ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Βλέπεις, ο Άγιος Βασίλης είναι Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ.ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ,χωρίς να περιμένεις ευχαριστίες ή αναγνώριση.
Tην προηγούμενη βδομάδα, όταν είδα εκείνη τη γυναίκα στο μετρό που κατέρρευσε και κάλεσα βοήθεια, ήξερα ότι ποτέ δεν θα μάθαινε ότι εγώ κάλεσα το ασθενοφόρο. Όταν το έκανα αυτό, ήμουν ο Άγιος Βασίλης"
Γιος: Ααα!
Μπαμπάς:"Έτσι, τώρα που γνωρίζεις, είσαι κι εσύ ένα μέρος αυτής της ιδέας. Πρέπει να γίνεις εσύ ο Άγιος Βασίλης τώρα. Αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει ποτέ να πεις αυτό το μυστικό στα παιδάκια και πρέπει να μας βοηθάς να προμηθευτούμε τα δώρα του Άγιου Βασίλη για κείνα,και το πιο σημαντικό, πρέπει να ψάχνεις πάντα την ευκαιρία να βοηθήσεις ανθρώπους. Το κατάλαβες?"

Βοηθήστε ο ένας τον άλλο αυτά τα Χριστούγεννα 🎄santa και να είσαστε ευγενικοί I love you💕

Πρωτότυπο:

ATTENTION TO ALL PARENTS WHO NEED TO TELL THE TRUTH ABOUT SANTA santa

Son: "Dad, I think I'm old enough now. Is there a Santa Claus?."
Dad: "Ok, I agree that your old enough. But before I tell you, I have a question for you. You see, the “truth” is a dangerous gift. Once you know something, you can't unknow it. Once you know the truth about Santa Claus, you will never again understand and relate to him as you do now. So my question is: Are you sure you want to know?"
Brief pause...
Son: "Yes, I want to know"
Dad: "Ok, I'll tell you: Yes there is a Santa Claus"
Son: "Really?"
Dad: Yes, really, but he's not an old man with a beard in a red suit. That's just what we tell kids. You see, kids are too young to understand the true nature of Santa Claus, so we explain it to them in a way that they can understand. The truth about Santa Claus is that he's not a person at all; he's an idea. Think of all those presents Santa gave you over the years. I actually bought those myself. I watched you open them. And did it bother me that you didn't thank me? Of course not! In fact it gave me great pleasure. You see, Santa Claus is THE IDEA OF GIVING FOR THE SAKE OF GIVING, without thought of thanks or acknowledgement.
When I saw that woman collapse on the subway last week and called for help, I knew that she'd never know that it was me that summoned the ambulance. I was being Santa Claus when I did that."
Son: "Oh."
Dad: "So now that you know, you're part of it. You have to be Santa Claus too now. That means you can never tell a young kid the secret, and you have to help us select Santa presents for them, and most important, you have to look for opportunities to help people. Got it?"

Help each other this Christmas🎄santa and...be kind I love you💕

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπάρχει Άγιος Βασίλης?   Υπάρχει Άγιος Βασίλης? Icon_minitimeΤρι Δεκ 31, 2019 1:20 pm

Τη δική μου άποψη την ξέρεις... Υπάρχει Άγιος Βασίλης? 36501

Μπορεί να είναι τελείως παιδιάστικη, αλλά πιστεύω πως κάτι που έχεις αγαπήσει/επιθυμήσει/λαχταρήσει θα (ξανα)γίνει δικό σου σε χρόνο που δεν το περιμένεις και από εκεί που δεν το περιμένεις.
Έχουν υπάρξει πολλοί αγιοΒασίληδες στη ζωή μου που, χωρίς οι ίδιοι να το γνωρίζουν, μου έχουν χαρίσει απίστευτη ευτυχία και ελπίδα και χαρά. Υπάρχει Άγιος Βασίλης? 4045731086

Γι αυτό και δε χαλιέμαι όταν οι άλλοι γύρω μου παίρνουν το δασκαλίστικο ύφος τους και αρχίζουν το τροπάριο της... Ανυπαρξίας. Στην καρδιά μας πάντα θα υπάρχει η ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο, πιο ανθρώπινο και δοτικό και, αφού το έχουμε ζήσει και εμείς, οφείλουμε να προσφέρουμε με μιά απλή κίνηση ένα χαμόγελο στους γύρω μας. Άσε που τις περισσότερες φορές, αυτό που πραγματικά έχουν ανάγκη οι συνάνθρωποί μας δε μας κοστίζει τίποτε. Υπάρχει Άγιος Βασίλης? 891341

_________________
Υπάρχει Άγιος Βασίλης? 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Υπάρχει Άγιος Βασίλης? 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Υπάρχει Άγιος Βασίλης?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Άγιος Πατρίκιος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Ο λόφος της Πόνυ!-
Μετάβαση σε: