Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΔευ Απρ 01, 2024 10:01 am από Fay

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά....

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά....   Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΤετ Δεκ 18, 2019 4:47 pm

Πρόλογος:

Πριν από πολλά χρόνια (ω ναι, πολλά...) όταν πήγα πρώτη γυμνασίου, θα έπαιρνα μέρος σε μια Χριστουγεννιάτικη γιορτή με το κατηχητικό ντυμένη αγγελάκι Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... 833201
Η γιαγιά μου μου είχε δώσει ένα ποίημα (εάν τυχόν το έχω ανεβάσει παλιότερα εδώ δεν το θυμάμαι καθόλου, το έψαξα και δεν βρήκα τίποτα)
Δεν θυμάμαι ποιος το έχει γράψει, ούτε και η γιαγιά μου θυμόταν, όμως μου το είχε γράψει όπως το θυμόταν κι εκείνη και το είχα απαγγείλει στη γιορτή....
Νομίζω ότι σαν παιδάκι δεν είχα καταλάβει γρι από τους στίχους
Κάπου έχω το χειρόγραφο της γιαγιάς... συγχωρήστε με, σίγουρα θα κάνω λάθη γιατί θα σας το γράψω όπως το θυμάμαι και σε κάποια σημεία θα υπάρχουν κενά, όμως θα τα συμπληρώσω μόλις βρω το χειρόγραφο της γιαγιάς μου....
Απλά θα ήθελα να σωθεί κάπου να υπάρχει γιατί δεν το έχω συναντήσει πουθενά στο διαδίκτυο, όσο κι αν το έψαξα


Το ποίημα (όπως το θυμάμαι αυτή τη στιγμή... θα διορθωθεί στο μέλλον)

Μεσάνυχτα. Κι ενώ πυκνό πέφτει στη γη το χιόνι
το δε σκοτάδι αγκαλιά μαύρη σαν πίσσα απλώνει
ακτινοστόλιστη μορφή απ'τα ψηλά προβάλει
μ'ένα βαρύτατο Σταυρό, μ'αγκάθια στο κεφάλι..
Ειν' ο Χριστός! Κι εφετεινός του κόσμου ταξιδιώτης
ήρθε να δει τι γίνεται και πάλι η ανθρωπότης

Περνάει δρόμους στενωπούς, χωράφια, πολιτείες
λάσπες, καλύβες, μέγαρα, μαρμάρινες πλατείες
ταβέρνες που εργατικοί σαν κτήνη ξενυχτούνε
επαύλεις που ξεγύμνωτα χορεύουν και γλεντούνε
κι αναστενάζει βλέποντας πώς ειν' η γη μας-σπίτι
με μια και μόνη λατρευτή Θεά. Την Αφροδίτη.

Στ'αυτιά του έξαφνα ηχούν καμπάνες Χριστουγέννων
από κωδονοστάσιον χρυσοεπαργυρωμένον
κι ακολουθώντας την βοή σε μια καθέδρα φτάνει
που πλέει μες την ψαλμουδιά, τα μύρα, το λιβάνι
κονίσματα κατάχρυσα εκεί λαμποκοπούνε
λαμπάδες μύριες καίουνε και τη φωταγωγούνε

Ποιος όμως θα το πίστευε, μόλις ο Θείος ξένος
στα σκαλοπάτια ζύγωσε σκυφτός κι αποσταμένος
κορώνες διαμαντόφορες, χρηματοφόροι δίσκοι
κουβέντες, φτιασιδώματα, σάτυροι νεανίσκοι
ορμούνε και του φράζουνε της εκκλησιάς την πύλη
γιατί και μέσα στο ναό κυριαρχεί η ύλη

Τρέχουν τα δάκρυα άφθονα απ'του Χριστού τα μάτια
που μας αφήνει φεύγοντας προς τ'άυλα παλάτια
ενώ κουνών την κεφαλή την καταματωμένη
και λόγος απ'το στόμα του γεμάτος πόνο βγαίνει:
"Αχ κόσμε! Ένας μου Σταυρός δεν σ'έφτασε
κι άλλος ως βλέπω χρειάζεται, ακόμα πιο μεγάλος"

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά....   Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΠεμ Δεκ 19, 2019 4:32 pm

Πω πω... Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... 679307

Πρώτη φορά το διαβάζω και είναι συγκλονιστικό ποίημα... ταιριάζει απόλυτα στις μέρες μας, που έχουμε χάσει τελείως το νόημα των γιορτών...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Uranya
Μάνα, Μητέρα, Μαμάαααα...
Uranya


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 523
Ηλικία : 53
Τόπος : Athens
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert for ever
Registration date : 02/04/2017

Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά....   Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... Icon_minitimeΔευ Δεκ 30, 2019 12:58 pm

πολύ συγκινητικό το ποίημα της γιαγιάς σου Ακάλια, ούτε εγώ το έχω ακούσει ξανά

Τα δικά μου Χριστούγεννα έχουν τη μυρωδιά της γιαγιάς και του παππού, των κουραμπιέδων και των μελομάρονων, και της Πρωτοχρονιάτικης πίτας τσουρέκι της οποίας τη ζύμη τρώγαμε με τα δάχτυλα από το μπωλ. Περιμέναμε με αγωνία να ψηθούν, και α τοποθετηθούν στις πιατέλες, να στολίσουν το γιορτινό τραπέζι. Η γιαγιά εκτός από δραχμές τότε, πρόσφερε και από τις λιχουδιές της στα παιδιά που πήγαιναν να της πουν τα κάλαντα. Ήξερε πως θα ξελαρυγγιαστούν όλη μέρα στους δρόμους και στα σπίτια λέγοντας ευχές και κάλαντα που ένα γλυκάκι θα το είχαν μεγάλη ανάγκη.
Τι όμορφες μέρες που ήταν εκείνες!Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά.... 598902
Τώρα τα παιδιά βγαίνουν μόνο για να μαζέψουν χρήματα και σε κοιτάνε και με μισό μάτι αν τους δώσεις λιγότερα από τις προσδοκίες τους. Ήρθαν την παραμονή των Χριστουγέννων δύο κοριτσάκια να μας τα πούνε και τους φάνηκε λίγο το δίευρο. Εμείς, και με λίγες δραχμούλες ήμασταν ικανοποιημένα. Μάζευε μάζευε, γέμιζε το σακούλι μας και το μεσημέρι σχεδόν που σταματούσαμε να τα λέμε κάναμε τη μοιρασιά και τρέχαμε στα μαγαζιά να πάρουμε τα δώρα που θέλαμε για εμάς. Ο άγιος Βασίλης δε μας θυμόταν πάντα, είχε να πάει σε μικρότερα παιδάκια τα δώρα τους Razz
Σιγά σιγά χάνεται το νόημα των ημερών. Τα σημερινά παιδιά έχουν αφαιρέσει τη μαγεία από τη ζωή τους και δεν πιστεύουν σε... παραμύθια. Δεν ξέρω αν κάνουν καλά, αλλά ξέρω πως τις δικε΄ς μας ευτυχισμένες μέρες δεν προκειται να τις ζήσουν. Ποιός ξέρει; ίσως να είναι καλύτερα για εκείνα τώρα που μεγαλώνουν πιο γρήγορα. Κάπου όμως διάβασα πως δεν υπάρχει τίποτε πιό άσχημο (εξαιρουμένων των αρρωστιών και των απωλειών ) από το να ξυπνάς Χριστούγεννα και να μην είσαι πια παιδί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χριστουγεννιάτικα ποιήματα και ιστορίες... από παλιά....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σχόλια για τα μεταφρασμένα ποιήματα της Μιζούκι / Akalia's translation
» Σχόλια για τα ποιήματα της Κάντυ
» Μικρές χριστουγεννιάτικες ιστορίες
» Σχόλια για τις μικρές χριστουγεννιάτικες ιστορίες
» candy candy ποιήματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Ο λόφος της Πόνυ!-
Μετάβαση σε: