Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Οι μνήμες, διήγημα

Πήγαινε κάτω 
+5
candy-candy
stavroylaki
ariathniM
Aldebaran
VaggelisV
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤρι Ιαν 15, 2013 9:18 pm

Στον σκοτεινό διάδρομο του σπιτιού της Πόνυ αντήχησαν βήματα. Μια γυναικεία μορφή κοντοστάθηκε στην μέση του. Ναι, σίγουρα ο ήχος των βημάτων απ' αυτή προέρχονταν. Η γυναίκα ήταν 70χρονών πάνω-κάτω. Αφουγκράστηκε... το ροχαλητό των παιδιών από τα υπνοδωμάτια γέμιζαν τον αέρα. Η γυναίκα κατεθήνθηκε προς το γραφείο. Μόλις στάθηκε στο κατόφλι του ξαφνικά κατάλαβε πως δεν είχε αλλάξει και πολύ από τότε που η μις Πόνυ και η αδερφή Μαρία διέυθηναν. Τώρα είχε γυρίσει από το παρεκκλήσι του ορφανοτροφείου, είχε πάει να τις επισκευτεί. Αυτό το μέρος δεν είχε αλλάξει καθόλου από τότε που ήμασταν εδώ με την Άννυ και τον Τομ, σκέφτηκε. Κάθησε στο γραφείο της και άπλωσε τα χέρια της προς την μικρή ξυλόσομπα να τα ζεστάνει. Θα τους ρίξω μια ματιά και θα πάω για ύπνο, σκέφτηκε. Άνοιξε ένα συρταράκι κάτω από το γραφείο και έβγαλε από μέσα ένα μικρό, δαμασκηνί κουτί. Το άνοιξε και κοίταξε μέσα. Ένα ημερολόγιο, μερικές φωτογραφίες, ένα οικόσιμο, ένα κουτακι, επιστολές και ένα δακτυλίδι. Ξεφύλλισε λίγο το ημερολόγιο και σταμάτησε σε μια σελίδα με ένα μαυραστεράκι. Η μέρα που γνώρισα τον Στήαρ, σκέφτηκε. Η μέρα που γνώρισε τον Στήαρ, που γνώρισε τον Άρτσυ, που ξανά-έγινε φίλη με την Άννυ, που φίλησε τον Τέρρυ... όλα ήταν σημειωμένα σε αυτό το ημερολόγιο... Το έκλεισε και σήκωσε το οικόσιμο: το μενταγιόν του Άλμπερτ... ο Άλμπερτ είχε συγχωρεθεί εδώ και 5 χρόνια περίπου. Ήταν παντρεμένος, με παιδιά και εγγόνια. Τα γράμματα... το πρώτο έγραφε Τέρρενς Γκράντζεστερ προς Κάντις Γουάιτ Άντρειου. Αγαπητή Κάντυ, το ξέρω πως πάει τουλαχιστον ένας χρόνος που μας χώρισε η Σουζάννα. Αποφάσισα πως πρέπει να ξέρεις... η Σουζάννα δεν είναι πολύ καλά στην ψυχολογία της τώρα τελευταία. Έχει αρχίσει να τρελαίνεται, λέει, γιατί δεν την θέλω και μένω από καθήκον. Κάντυ, έχει τρελαθεί, δεν θα το καταλάβει αν φύγω. Μα έτσι και αλλιώς ο γιατρός λέει πως η τρέλα της επιρεάζει άσχημα τη καρδιά της και δεν θα ζήσει παραπάνω από ένα χρόνο στην καλύτερη περίπτωση... Κάντυ, μπορώ πλέον να έρθω στο Σικάγο και να παντρευτούμε επιτέλους... Κάντυ, περιμένω απάντηση... Η Κάντυ ήξερε την συνέχεια, μα σαν να ήταν σειρά βιβλίων που το κάθε ένα τέλειωνε στο καλύτερο άρπαξε αυτό με την ποιο κοντινή ημερομηνία απ' αυτή του προηγούμενου. Κάντις Γουάιτ Άντρειου προς Τέρρενς Γκράντζεστερ. Τέρρυ, ξέρω ότι τόσο παρορμητικός που είσαι μπορεί να ετοιμάζεσαι κιόλας να έρθεις, για αυτό θα προσπεράσω τα τυπικά και θα μπω απευθείας στο θέμα: Τέρρυ, μη φύγεις... δεν πρέπει να αφήσεις την Σουζάννα σύξηλη, έστω κι αν η ίδια δεν αντιλαμβάνεται τη διαφορά. Τέρρυ, ντροπή σου που θες να αφήσεις τη Σουζάννα ετοιμοθάνατη ενώ εσύ είσαι το πρόσωπο το οποίο θέλει να έχει δίπλα της τότε. Μείνε εκεί που είσαι και να προσεύχεσαι να μην επαληθευτούν τα λόγια του γιατρού. Η Κάντυ πήρε ένα άλλο γράμμα, που είχε διαφορά ημερομηνίας με το προηγούμενο περίπου ένα χρόνο Τέρρενς Γκράντζεστερ προς Κάντις Γουάιτ Άντρειου. Κάντυ, ότι μου είπες έκανα... δεν είμαι ο τύπος της εκκλησίας, μα πήγαινα κάθε μέρα και προσευχόμουνα να γίνει καλά η Σουζάννα. Η Σουζάννα όμως... Κάντυ, η Σουζάννα πέθανε... Η μητέρα της με αποδέσμευσε για λογαριασμό της κόρης της, μπορώ να έρθω στο Σικάγο. Βασικά, αν θες μπορείς να έρθεις εσύ στη Νέα Υόρκη. Υπάρχει, βέβαια, και η ενδιάμεση πόλη του Πίτσμπουργκ που παραλίγο να βρεθούμε. Τι θα κάνουμε; Η Κάντυ θυμήθηκε πως ένοιωσε όταν διάβασε αυτό το γράμμα... λυπήθηκε που πέθανε η Σουζάννα, αλλά τότε θυμήθηκε πόσο την μισούσε και αν δεν το διάβαζε φωναχτά στον Άρτσυ και τον Άλμπερτ θα ξέσπαγε σε γέλια. Θυμήθηκε πως η χαρά της ήταν τέτοια που είχε πιάσει και έγραψε Και οι 3 πόλεις είναι γεμάτες φαν σου που δεν θα μας αφήσουν σε χλωρό κλαρί. Θυμάσαι το Σπίτι της Πόνυ; Εγώ λέω να εγκατασταθούμε εκεί για ένα διάστημα Και είχε στείλει αμέσως τον Άλμπερτ να το τηλεγραφήσει. Τα γράμματα τελείωναν εκεί, οπότε έπιασε τις φωτογραφίες: από τον γάμο της με τον Τέρρυ, από τον γάμο της Άννυ με τον Άρτσυ, από τον γάμο του Άλμπερτ με εκείνη τη Ρέιτσελ και η Κάντυ με τον Τέρρυ και το αγοράκι τους που μόλις έχουν βγει από το μαιευτήριο. Έπιασε το δακτυλίδι, ήταν μια βέρα, απάνω έγραφε "Τέρρενς Γκράντζεστερ 1920". Το κουτάκι ήταν το κουτάκι της ευτηχίας του Στήαρ, που από τότε που δεν λειτουργούσε έβαζε μέσα τον σταυρό της μις Πόνυ. Ο Τέρρυ ήταν τώρα στη Καλυφόρνια για μια ταινία. Ο γιος τους σπούδαζε στο Χάρβαρντ και ζούσε με τους νονούς του την Άννυ και τον Άρτσυ που είχαν εγκατασταθεί στην Βοστόνη μετά τον θάνατο της Ελρόυ. Η Ελρόυ είχε εγκατασταθεί στη Γαλλία μετά το ρεζιλίκι από τον Άλμπερτ στα αρραβωνιάσματα της Κάντυ με τον Νηλ. Όταν οι Γερμανοί μπήκαν στη Γαλλία, την συνέλαβαν και δεν ξανά-ακούστηκε ποτέ για αυτή τίποτα. Η Ελίζα είχε μείνει στο ράφι και είχε αποσυρθεί σε ένα διαμέρισμα στο Μανχάταν, είχε κλειστεί στον εαυτό της. Ο Νηλ μόλις συνήλθε από τη χυλόπιτα που του ριξε η Κάντυ, παντρεύτικε τη Λουίζα τη κολλητή της Ελίζας από το St. Paul με μεσολάβησει της κας Ράνγκαν. Η Κάντυ με τον Τέρρυ δεν φύγανε ποτέ από το Σπίτι της Πόνυ. Μετά τον θάνατο της μισ Πόνυ και της Αδερφής Μαρίας η Κάντυ είχε την διεύθηνση του ορφανοτροφείου και με την χορηγία της Άννυ, της κληρονόμου των Μπράιτονς. Όλα πήγαιναν μια χαρά, μα τη ζωή και αυτή; Όχι, δεν έπρεπε να κλάψει... καλά, ίσως λίγο...

Τι λέτε για αυτό το τέλος; Ακούω γνώμες Οι μνήμες, διήγημα 764840
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤρι Ιαν 15, 2013 9:42 pm

Εγώ, εγώ!!! bounce bounce Μπορώ να είμαι η πρώτη που θα το σχολιάσει;;;

Βαγγέλη μου, για τόσο μικρός σε ηλικία φαν της Κάντυ, είσαι αρκετά διαβασμένος στα περί της νέας νουβέλας...

Μπράβο!!!

Τώρα... όσον αφορά στο φικάκι σου, αν παραβλέψουμε το γεγονός πως δεν έχει το τέλος που μιά αλμπερτικιά επιθυμεί, Οι μνήμες, διήγημα 180310
δεν παύει να είναι μιά πολύ όμορφη, περιεκτική ματιά στα γεγονότα...

Μου άρεσε που έκανες το ορφανοτροφείο νέο τους σπίτι και ακόμη που ένας ηθοποιός καταδέχτηκε να μένει εκεί...
Και που η γκαμήλα (Ελίζα) έμεινε μόνη της, την Ελρόυ τη χάσαμε στα χαρακώμαατα και το άλλο το ζωντανό το μοσχοπάντρεψαν με την άλλη τη μοσχάρα...

Να περιμένουμε και κάτι μεγαλύτερο;;; Οι μνήμες, διήγημα 699469
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤρι Ιαν 15, 2013 9:49 pm

Χαίρομαι που σου άρεσε Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 11:13 am

Βαγγέλη, εγω βλέπω ταλέντο στην περιγραφή, περιεκτικοτητα για τοσο μικρό παιδι και συγκροτημένη σκέψη. Μπράβο σου Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 2:30 pm

Ευχαριστώ Οι μνήμες, διήγημα 36501
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stavroylaki
Candy Genius
Candy Genius
stavroylaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 861
Ηλικία : 25
Τόπος : Earth.
Επάγγελμα : Yandere Killer :P
Αγαπημένος χαρακτήρας : Flany, Candy.
Registration date : 06/08/2011

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 4:02 pm

πολυ ωραιες περιγραφες ...
Κατ εμε υπεροχο τελος ...
Και να θα συμφωνησω με την αλντε ... Ξερεις αρκετα περι της νουβελας! Cool

Τελεια δουλεια! ^_^
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/stavroylaki
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 4:21 pm

Βαγγέλη θα γραφεις πολύ καλές εκθέσεις! Am i true;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 4:26 pm

Εγώ γράφω καλές εκθέσεις, μα η φιλόλογος δεν το εκτιμά και τόσο study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
candy-candy
Candy Star
Candy Star
candy-candy


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1152
Ηλικία : 23
Τόπος : Beverly Hills
Επάγγελμα : no job yet
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 14/06/2012

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 4:52 pm

μην ανησυχεις Βαγγέλη, με την κακία της θα μείνει! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://hamsterplanet.webnode.gr
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 4:54 pm

VaggelisV έγραψε:
Εγώ γράφω καλές εκθέσεις, μα η φιλόλογος δεν το εκτιμά και τόσο study

τι να πω, απο αυτο το μινι -φικ φαινονται δυνατοτητες πολλέςστον τροπο γραφης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 4:57 pm

Αυτή θα μεινει με τη κακία της κι εγώ στη τάξη :roll: χεχε, πλάκα κάνω, και με το 14 περνάω Οι μνήμες, διήγημα 48364
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elenor Baker
Candy Genius
Candy Genius
Elenor Baker


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 997
Ηλικία : 25
Τόπος : Baker theatre
Επάγγελμα : μαθήτρια
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ!!!Καντυ...Ελενορ
Registration date : 24/05/2012

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 6:51 pm

πολυυυυυυ μ αρεσε αυτο με την μεγαλειοτητα μις Ελρου....!!!!

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ Βαγγελη...θελω να πιστευω οτι αυτο εγινεεε....!!!!

χ0αχ0αχ0α....βλεπω εχεις κ συ τις ιδιες ''συμπαθιες''με τυπο0ς της καντυ,οπως εμεις....

Wink Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 6:59 pm

Εμ, αλίμονο... να αφήσω την Ελίζα στο ράφι, να παντρέψω τον Νηλ με τη κινούμενη μάζα τοξικών απόβλητων και να αφήσω την λυσσασμένη την Ελρόυ να φύγει με ελαφρά πηδηματάκια;
Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elenor Baker
Candy Genius
Candy Genius
Elenor Baker


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 997
Ηλικία : 25
Τόπος : Baker theatre
Επάγγελμα : μαθήτρια
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ!!!Καντυ...Ελενορ
Registration date : 24/05/2012

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 8:26 pm

η κινο0μενη μαζα τοξικων αποβλητων(πφφφ...μεχρι να το γραψω ξημερωσε....!!)

η κ.μ.τ.α. τεΣπα αν προσεξες στο ανιμε πηρε την τιμωρια της...

γτ να της δωσο0με το παλιονηλι...????τον μαζο0χο???... confused

αλλα θα μ πεις''δικη μ ειναι η ιστορια αν δν το καταλαβες...'',οποτε το κοβω!!!

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΤετ Ιαν 16, 2013 8:46 pm

Ναι, αυτό θα έλεγα Οι μνήμες, διήγημα 720684 Μα στην συνέχεια μου, ο μπαμπάς της κερδίζει το λαϊκό λαχείο και ξανά-πλουτίζουν. Η Λουίζα είναι ένα πιόνι που θυσίασα για να νικήσω την παρτίδα: όσο δυστιχισμένη θα 'ναι με τον Νηλ, τόσο δυστιχισμένος θα είναι και ο Νηλ. διπλή τιμωρία, ρουά ματ, νίκησα !!!! Στην υγειά μου drunken
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 17, 2013 12:38 am

Βαγγέλη με έχεις εντυπωσιάσει!! Οι μνήμες, διήγημα 679307 Οι μνήμες, διήγημα 41307
Αν και δεν μου πολυαρέσουν οι περιλήψεις, εδώ πολύ συνοπτικά μας έδωσες κάποια πραγματάκια πολύ ενδιαφέροντα και θα ήθελα κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο (πάνω από όλα τα μαθήματα και το σχολείο έτσι? ) να δω την ιστορία σου πιο ανεπτυγμένη!!
Εκείνο όμως που με έχει εντυπωσιάσει από τα γραφόμενά σου, είναι το εξής... γενικά από αυτά που μας γράφεις είναι ξεκάθαρο ότι γνωρίζεις πολύ καλά την ιστορία της Κάντυ και από το μάνγκα και από το άνιμε αλλά και από τη συνέχεια της νέας νουβέλας!
Ειδικά για το μάνγκα χαίρομαι ιδιατέρως γιατί είναι και το αγαπημένο μου!!! Οι μνήμες, διήγημα 930789 και μπράβο που ασχολήθηκες να το διαβάσεις (όχι σαν μερικές μερικές που έχουν κολλήσει στο άνιμε και ακόμη δεν έχουν ασχοληθεί να διαβάσουν το μάνγκα, ονόματα δε λέμε... silent Οι μνήμες, διήγημα 315913

Αλήθεια, βάζω στοίχημα ότι στον κόσμο της Κάντυ σε καλωσόρισε κάποια μαμά, μεγάλη αδελφή ή θεία ή ξαδέλφη που είχε μεγάλη αγάπη για τη σειρά!!! Πέφτω μέσα ή όχι??? Οι μνήμες, διήγημα 5036

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
candy-candy
Candy Star
Candy Star
candy-candy


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1152
Ηλικία : 23
Τόπος : Beverly Hills
Επάγγελμα : no job yet
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 14/06/2012

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 17, 2013 6:05 pm

χε χε εγώ προτίμησα να δώσω μια καλή συνέχεια στην Λουίζ flower , γιατί νομίζω πως είναι καλός χαρακτήρας πραγματικά Οι μνήμες, διήγημα 922907 ...
ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΙΚΑΕΙ...ΝΙΚΗΣΑ silent !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://hamsterplanet.webnode.gr
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 17, 2013 7:05 pm

Akaliakoukou, έπεσες έξω... η μαμά μου ούτε την σειρά έβλεπε ούτε το περιοδικό έπαιρνε, γιατί ήταν έφηβη όταν βγήκαν και τα δύο. Ο μπαμπάς μου τότε ήταν φαντάρος, ο θείος μου στην Αμερική και τα ξαδέρφια μου και ο αδερφός μου (που είναι 10 χρονών) ήταν αγέννητοι... ότι ξέρω το ξέρω μόνος μου. Χάρις στο youtube είδα το ανιμέ, χάρις στο CandyIngreekProgect διάβασα το μάνγκα και χάρις το Μοναστηράκι αγόρασα τα μάνγκα. Τώρα απλά η μαμά μου ξέρει την περίληψη ως την πρώτη εμφάνιση του Άντονυ και ο αδερφός μου έχει δει μερικά επεισόδια Οι μνήμες, διήγημα 205160
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 17, 2013 9:33 pm

VaggelisV έγραψε:
Akaliakoukou, έπεσες έξω... η μαμά μου ούτε την σειρά έβλεπε ούτε το περιοδικό έπαιρνε, γιατί ήταν έφηβη όταν βγήκαν και τα δύο. ...


Μα... και εμείς... πάνω - κάτω, την ηλικία της μαμάς σου είχαμε όταν βλέπαμε την Κάντυ... Οι μνήμες, διήγημα 36501
Μην κοιτάς που ακόμη ασχολούμαστε... Οι μνήμες, διήγημα 233698 παιδικά τραύματα είναι αυτά... Οι μνήμες, διήγημα 315913

Αλήθεια, το μάνγκα που το βρήκες;;; θέλω να πω... ξέρεις κάποιο μαγαζί να έχει τεύχη;;; confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 2:12 pm

Ένα μεγάλο παλιατζίδικο στο Μοναστηράκι, Δίπλα από την Αρχαία Αγορά. Τα έχει σχεδόν όλα, και μου κανε κι έκπτωση: 6 στην τιμή των 5 Οι μνήμες, διήγημα 41307
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 2:14 pm

Αχ, μοναστηράκι, τοπε με τα πολλά θαυματα, γιατι πέφτεις τοσο μακρυά μου

βαγγελη, εχει και φιγούρες καραγκιοζη, ξερεις πόσο τις πουλούν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 2:38 pm

Όχι, δεν ξέρω No No No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elenor Baker
Candy Genius
Candy Genius
Elenor Baker


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 997
Ηλικία : 25
Τόπος : Baker theatre
Επάγγελμα : μαθήτρια
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ!!!Καντυ...Ελενορ
Registration date : 24/05/2012

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 3:18 pm

καλα στο μοναστηρακι εγω ειδα οτι δν ειδα ποτε....

τη μονη φορα π πηγα αθηνα κ πηγα κ κει....ακο0στε πως με φτιαξανε:

ενας παππο0ς ηθελε να μ πο0λησει δερματινες βαλιτσες....ελεος!!!

τοσο γρια φαινομαι...???κ π να τα βρω εγω τα λεφτα....????οτι θες εκεινοι οι ανθρωποι!!!

ειπαμε...αθηνα πας να δεις οτι δνε χεις δει!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VaggelisV
Candy Genius
Candy Genius
VaggelisV


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 993
Ηλικία : 25
Τόπος : Athens
Επάγγελμα : Γυμνάσιο-Ερασιτέχνης Καραγκιοζοπαίχτης
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy, Terrence
Registration date : 04/01/2013

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 3:44 pm

Αν τις ήθελες τόσο πολύ αυτές τις βαλίτσες, το Μοναστηράκι φημίζεται για το τρελό παζάρμα :lolol: :lolol: :lolol:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elenor Baker
Candy Genius
Candy Genius
Elenor Baker


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 997
Ηλικία : 25
Τόπος : Baker theatre
Επάγγελμα : μαθήτρια
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ!!!Καντυ...Ελενορ
Registration date : 24/05/2012

Οι μνήμες, διήγημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μνήμες, διήγημα   Οι μνήμες, διήγημα Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18, 2013 3:47 pm

νν ρει...εξυπνος εισαι εσυ!!!! jocolor

τ να τις κανω εγω τις ΔΕΡΜΑΤΙΝΕΣ βαλιτσες....????

αλλα εχεις δικιο...ισως επρεπε να κανω παζαρεμα,να κατεβασω πολυ πολυ τη τιμη :afro:

κ μετα να πω:ααααα,τελικα δν τη θελω....χ0αχ0αχ0α

αρεεε γτ δν το σκεφτηκα τοτε!!!!????!!!! Οι μνήμες, διήγημα 310719
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Οι μνήμες, διήγημα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Το τέλος, βασισμένο στις "Μνήμες"

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Η δική σας πλοκή :: Ιστορίες των μελών μας-
Μετάβαση σε: