Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΧθες στις 8:13 pm από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2024 9:56 pm από Fay

» Πασχαλινά αυγά!
Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Ο μεγάλος έρωτας

Πήγαινε κάτω 
+15
TZENHG13
nuitetoile21
ΜΙΜΙ
ariathniM
nina
juliet
ntmhx
origdim
dolly
Aldebaran
misspepper77
mariam
Turrican
akaliakoukou
domniki
19 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Ιαν 26, 2010 11:34 pm

Σε ένα μέρος που δεν αγαπούν πολύ τους Άγγλους λογοτέχνες! Μη το λες γενικότερα η Ωστεν θεωρείται λίγο ξεπερασμένη αλλά υπάρχει ελπίδα ! Σου λέω ότι είχα και μια γνωστή με Ωστεν ξημέρωνε και κοιμόταν! Εργάζεσαι σε πρακτορείο;πολυταξιδευμένο μου νιάτο! άστα να πάνε Εντουαρντ και αλμπερτ με έχουν καψουρέψει σε βαθμό υστερίας!

Είσαι και φωτογράφος ακόμα καλύτερα! Τι εννοείς να με βάλεις στην λίστα. θα τα πούμε καληνύκτα!

Ντάρσυ και Τέρυ, τι ομοιότητες έχουν; Τι κοινό; την υπεροψία και το κλειστό του χαρακτήρα ίσως!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Ιαν 26, 2010 11:38 pm

Αλήθεια ο Τέρρυ έπαιζε πιάνο; Καλά τώρα έχω μείνει! silent Ακάλια αν βρεις την χουανίτα πες της χαιρετισμούς και ότι λείπει από αυτό το forum ! Αυτή τη στιγμή διαβάζω το φανφικ της και είναι υπέροχο, να' ναι καλά! Μου έδωσε ελπίδες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nuitetoile21
Candy Star
Candy Star
nuitetoile21


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Ηλικία : 41
Registration date : 29/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Ιαν 26, 2010 11:40 pm

οχι δεν εργαζομαι σε πρακτορειο.φωτογραφος ναι ειμαι, αυτο εχω σπουδασει δηλαδη. κ τωρα με εναν φιλο προσπαθουμε να φτιαξουμε ενα προγραμμα για να επισκεφτουμε μερη της ελλαδας που εχουν σχεση με την μυθολογια και να φτιαξουμε κατι σαν λευκωμα- βιβλιο ή να τα παρουσιασουμε σε εκθεση.θα δουμε.παντως ολα τα μερη κινουν το ενδιαφερον ενος φωτογραφου. για αυτο σου λεω μπορω να προγραμματισω να περασω και απο εκει καποια στιγμη να τα πουμε και απο κοντα. Smile
τωρα για νταρσυ - τερρυ : νομιζω βγαζουν και οι 2 κατι αριστοκρατικο. κ επιπλεον και οι 2 ειναι εντελως παρεξηγημενοι χαρακτηρες. επισης και οι 2 συνηθιζουν να την ''λενε'' στην κοπελα που τους αρεσει. πανω κατω αυτα. δεν μπορω να σκεφτω αλλες ομοιοτητες τωρα. δεν το ειχα σκεφτει κ ποτε η αληθεια ειναι αν μοιαζουν. με εβαλες σε σκεψη τωρα! lol! lol! homework για το βραδυ! lol! lol! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 12:50 am

Πότε την αρχίζετε αυτήν την περιοδεία; Ενδιαφέρον!!!!

Ο τέρυ με τον Ντάρσυ και αν έχουν κοινά! και ο Ντάρσυ όταν είδε την Είζαμπεθ την κριτίκαρε άσχημα εξαιτίας της εμφάνισή της, θυμάσαι, άσε που όλες τον κηνύγαγαν, κούκλος, πλούσιος, απόμακρος, υπερόπτης, μα κατά βάθος καλός! Και ζηλιάρης! Αύριο κυρία μου έχεις εργασία! Ετσι θα σ' αφήσω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 7:45 am

Απορω πώς σας κοροϊδευαν επειδη σας αρεσει η Jane Austin! Μα ειναι κλασικη συγγραφεας! Ειναι σαν να σε κοροϊδευουν γιατι σ'αρεσει ο Shakespear....κ'αυτος ειναι βρετανος, μελοδραματικος, ρομαντικος και αναφερεται σε πολυ παλιοτερες εποχες, αλλα ειναι κλασικη αξια Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 922907

Εχω διαβασει αρκετα βιβλια της Austin, αλλα δεν εχω δει ακομα την κλασικη μεταφορα του Yπερηφανια και Προκαταληψη απο το BBC Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 310719 Πρεπει οπωσδηποτε να το βρω και να το δω Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 564279

Εκεινο που δεν μ'αρεσει στην Austin ειναι οτι ξερω απο την αρχη το τελος και παντα ειναι χαρουμενο. Εχω ενα κολλημα με τους μεγαλους ερωτες που εχουν θλιβερο τελος...ειδατε μηπως το Ερωτευμενη Τζεην? Ειχα διαβασει οτι ηταν η αληθινη ιστορια της Austin και οτι ειχε εναν ατυχο ερωτα που την σημαδεψε και απο τοτε αρχισε να γραφει μονο ιστοριες με χαρουμενο τελος.

Akaliakoukou, ειχες κανενα νεοτερο για τις νουβελες???

nuitetoile21, εισαι φωτογραφος??? Αχ, τι ωραια Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 41307 Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 41307 Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 41307 Θα ανεβασεις καμια καλλιτεχνικη φωτογραφια σου στο φορουμ? Μπορεις να τις ανεβασεις στο Off-topic τμημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nuitetoile21
Candy Star
Candy Star
nuitetoile21


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Ηλικία : 41
Registration date : 29/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 8:58 am

καλημερα! εχω δει το ''ερωτευμενη τζεην'' αν και δεν μου αρεσε κ πολυ,αλλα εχω ακουσει κ εγω οτι προκειται για αληθινη ιστορια. ναι εχεις δικιο παντως, σχεδον ειναι σιγουρο καθε φορα ποιο θα ειναι το τελος, παντα καταληγει με γαμο. αλλα γραφει πολυ ωραια και καποιοι απο τους χαρακτηρες που εχει φτιαξει ειναι αριστουργηματα. τεσπα, ναι να ανεβασω φωτος αν θελετε,απλα νομιζα οτι ολα αφορουν την καντυ εδω και δεν το ειχα σκεφτει καθολου lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 9:30 am

Καλημερα κοριτσια!

Κι εμενα μου αρεσει η Τζεην Οστιν πολυ. Κι εχω δει τις ταινιες και τρελενομαι με τα happy end! Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 24956 Αν και νομιζω αυτο το καταλαβατε ηδη. Η ερωτευμενη Τζεην ειναι η αυτοβιογραφια της και γι αυτο δεν ειχε αισιο τελος. Οταν ξαναβρεθηκαν μετα απο πολλα χρονια ουσα συγγραφεας και αυτος με μια κορη ονοματι Τζεην! Τι τραγικο!Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 385145 Τετοιο τελος θα ειχε και η Καντυ μας αν δεν καταληξει με τον Τερρυ!

'' Η Καντυ παντρεμενη με τον Αλμπερτ και ενα γιο που θα τον φωναζει Τερρυ!!!!!'' Ποσο τραγικο για ολους!Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 310719

Οσο για την κουβεντα περι Αγγλων, Σκωτσεζων κλπ, μια ταξιδιωτικη πληροφορια σου δινω μονο ariathniM μου. Μην πεις ποτε σε Σκωτσεζο οτι ειναι Αγγλος! Δεν ξερεις τι θα ριξει στο φαγητο ή το τσαι σου!
Το Βρετανος του καθεται καλυτερα. Να φανταστεις ειχα σκωτσεζικες λιρες και δεν τις αναγνωριζαν στο Λονδινο! Τις αποκαλουσαν funny money! Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 125220Για να μην σου πω οτι σε μια ξεναγηση σε ενα καστρο στη Σκωτια ο ξεναγος μας ρωτουσε εναν εναν ποιος ειναι Αγγλος για να ξερει ποιοιν θα κρεμασει στο τελος! Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 803997 Νομιζω οτι η περιγραφη μου ηταν κατατοπιστικη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 10:33 am

nina έγραψε:
Η ερωτευμενη Τζεην ειναι η αυτοβιογραφια της και γι αυτο δεν ειχε αισιο τελος. Οταν ξαναβρεθηκαν μετα απο πολλα χρονια ουσα συγγραφεας και αυτος με μια κορη ονοματι Τζεην! Τι τραγικο!Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 385145 Τετοιο τελος θα ειχε και η Καντυ μας αν δεν καταληξει με τον Τερρυ!

Ακριβως γι'αυτο μου αρεσε η "Ερωτευμενη Τζεην"! Θεωρω οτι στην πραγματικη ζωη οι εντονοι ερωτες ειναι πολυ σπανιοι και με δυσαρεστο τελος. Οταν βλεπω/διαβαζω μια ερωτικη ιστορια με χαρουμενο τελος, αυτη μου φαινεται δυο φορες πιο απιθανο να συμβει! Ενω οταν εχει δυσαρεστο τελος ειναι πιο πιστευτη και νιωθω οτι "ναι, μπορει να συμβει" Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 310719

Αυτο με το ονομα της κορης του στην "Ερωτευμενη Τζεην" δεν το θυμομουν, αλλα ειναι τραγικο Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 175236 Πρεπει να ομολογησω οτι ενας μεγαλος ερωτας μου, μού ειχε πει οταν χωρισαμε οτι αν κανει παιδια θα τους δωσει ενα ονομα που να αρχιζει απο "Μ" (απο το ιδιο γραμμα αρχιζει το ονομα μου)....αλλα δεν ξερω αν το εκανε...δεν τους πολυπιστευω τους αντρες Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 889631

Οι Σκωτσεζοι με τους Αγγλους εχουν μισος αιωνων. Δεν ειναι να παιζει κανεις μ'αυτα τα πραγματα Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 679307
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 10:52 am

Συμφωνω dominiki μου οτι στη ζωη το happy end σπανιζει δυστυχως! Ομως γι αυτο το θελω στα εργα, για να μας δειχνουν οτι υπαχει ελπις! Εστω και προς στιγμην με κανουν να νιωθω ομορφα! Ειναι τοσο περιπλοκη η ζωη μας ας ξεχνιομαστε που και που με καποια αληθοφανη ιστορια. Εγω θελω να πιστευω οτι υπαρχει ο ενας και μοναδικος ερωτας! Αυτο που δεν ειναι σιγουρο ειναι αν θα εισαι τυχερος να τον βρεις !

Η οπτικη μου μαλλον εχει να κανει οτι ειμαι ψαρι και ως γνωστον ζουμε πολλες φορες στον δικο μας φανταστικο κοσμο! Αλλιως δεν μπορω να το εξηγησω, γιατι κατα τα αλλα μαλλον ειμαι απαισιοδοξο ατομο!
Οσο για τους αντρες που λες, μμμ μαλλον πιστευω οτι ειναι αξιοι εμπιστοσυνης περισσοτερο απο εμας τις γυναικες και πιο ευαισθητοι κατα βαθος.
Δεν ξερω. Σιγουρα ο καθενας διαμορφωνεται κι απο τις εμπειριες του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nuitetoile21
Candy Star
Candy Star
nuitetoile21


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Ηλικία : 41
Registration date : 29/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 11:28 am

και εγω προτιμω το τελος να μην ειναι κ πολυ ευτυχισμενο.γιατι δεν μου φαινεται ρεαλιστικο.οταν γραφω ιστοριες ποτε δεν τελειωνουν ευτυχισμενα.ή χωριζουν ή καποιος πεθαινει. αυτο νομιζω δινει και την δυνατοτητα στον αναγνωστη να νιωσει πιο εντονα συναισθηματα απο οτι θα ενιωθε με ενα τυπικο happy end. πρεπει να πω ομως πως αν η μιζουκι επιλεξει καποιο αλλο τελος περα απο το να ειναι η καντυ με τον τερρυ μαζι θα τραβαω τα μαλλια μου!! Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 238107
ειναι απο τις λιγες φορες που θελω happy end!!.
παντως μοιαζουμε,και εγω ειμαι απαισιοδοξη γενικα (παρολο τοξοτης) αλλα στον ερωτα πιστευω οτι υπαρχει αυτο που λεμε το αλλο σου μισο και ο ερωτας της ζωης σου.μαλλον το πιστευω γιατι τον εχω βρει. αλλα κ πριν τον βρω το πιστευα. (μαλλον φταιει η σεληνη μου που εχω στους ιχθεις. πολυ ρομαντζαδα και καμια επικοινωνια με τον πλανητη γη lol! )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 11:39 am

Παιδια μην με παρεξηγειτε...μ'αρεσουν κ'εμενα τα happy endings Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 36501
Notting Hill, Pretty Woman, Bridget Jones Diary, Love Actually, About a boy,
Two Weeks Notice, κτλ με κορυφαιο το The Holiday αποτελουν καποιες απο τις αγαπημενες μου ταινιες Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 833201
Για την ακριβεια θυμαμαι μια φορα που αισθανομουν down, εβαλα το The Holiday στο DVD Player και ενιωσα στον 7ο ουρανο σε χρονο μηδεν Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 509524

Απλα ολες αυτες οι ταινιες ειναι στην σφαιρα του φανταστικου-ιδανικου-ιδεατου, οποτε δυσκολευομαι να πιστεψω οτι κατι απο αυτες μπορει να γινει αληθεια Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 35868 Σιγουρα ομως με κανουν να νιωθω υπεροχα Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 951845 Και για να πω την αληθεια πιστευω οτι ολα αυτα μπορει να συμβουν, αλλα σιγουρα οχι σε μενα Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 5036 Μηπως ειμαι απαισιοδοξη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 11:48 am

Αχ ναι το Pretty Woman και το Ιπταμενος και τζεντλεμαν ντρεπομουν να τα αναφερω Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 829804 αλλα οσες φορες και να τα δω τα ξαναβλεπω ευχαριστως! Μια απο τις πιο αγαπημενες μου ειναι ειναι η '' Μεγαλες προσδοκιες'' λιωνω με αυτη την ταινια!

Την '' The Holiday'' δεν την ξερω, ποιοι παιζουν μου κινησες την περιεργια τωρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 11:54 am

domniki έγραψε:
Παιδια μην με παρεξηγειτε...μ'αρεσουν κ'εμενα τα happy endings Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 36501
Notting Hill, Pretty Woman, Bridget Jones Diary, Love Actually, About a boy,
Two Weeks Notice, κτλ με κορυφαιο το The Holiday αποτελουν καποιες απο τις αγαπημενες μου ταινιες Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 833201
Για την ακριβεια θυμαμαι μια φορα που αισθανομουν down, εβαλα το The Holiday στο DVD Player και ενιωσα στον 7ο ουρανο σε χρονο μηδεν Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 509524

Απλα ολες αυτες οι ταινιες ειναι στην σφαιρα του φανταστικου-ιδανικου-ιδεατου, οποτε δυσκολευομαι να πιστεψω οτι κατι απο αυτες μπορει να γινει αληθεια Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 35868 Σιγουρα ομως με κανουν να νιωθω υπεροχα Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 951845 Και για να πω την αληθεια πιστευω οτι ολα αυτα μπορει να συμβουν, αλλα σιγουρα οχι σε μενα Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 5036 Μηπως ειμαι απαισιοδοξη?

Όχι domniki μου, είσαι ρεαλίστρια. Απλώς άλλο η πραγματικότητα και άλλο η φαντασία και η μυθοπλασία. Υπάρχουν τόσες ιστορίες σε βιβλία και ταινίες που τελειώνουν με ρεαλισμό ή είναι ρεαλιστικές που γιατί να προσθέσουμε ένα ακόμα; Στο κάτω-κάτω η ίδια η Κάντυ δεν είναι ρεαλιστική, γιατί τώρα στο τέλος να της αφαιρέσουμε αυτό το βασικό χαρακτηριστικό και να αποδεχτούμε ένα ρεαλιστικό τέλος σε μία μη ρεαλιστική ιστορίαπου αγαπήσαμε ακριβώς επειδή δεν είναι ρεαλιστική; Δεν ακούγεται ρεαλιστικό, καταλάβατε τίποτα ή;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 12:03 pm

juliet έγραψε:


Όχι domniki μου, είσαι ρεαλίστρια. Απλώς άλλο η πραγματικότητα και άλλο η φαντασία και η μυθοπλασία. Υπάρχουν τόσες ιστορίες σε βιβλία και ταινίες που τελειώνουν με ρεαλισμό ή είναι ρεαλιστικές που γιατί να προσθέσουμε ένα ακόμα; Στο κάτω-κάτω η ίδια η Κάντυ δεν είναι ρεαλιστική, γιατί τώρα στο τέλος να της αφαιρέσουμε αυτό το βασικό χαρακτηριστικό και να αποδεχτούμε ένα ρεαλιστικό τέλος σε μία μη ρεαλιστική ιστορίαπου αγαπήσαμε ακριβώς επειδή δεν είναι ρεαλιστική; Δεν ακούγεται ρεαλιστικό, καταλάβατε τίποτα ή;

Δεν ειμαι απαισιοδοξη, απλα ειμαι αισιοδοξη με πειρα Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 315913 Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 315913 Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 315913

Συμφωνω μ'αυτο που λες για την ιστορια της Καντυ. Αφου ολη η ιστορια κινειται στα πλαισια του φανταστικου-ιδεατου, γιατι να μην γευτουμε το happy end που τοσο περιμεναμε Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 951845 Οταν η ολη ιστορια ειναι ρεαλιστικη, τοτε δεν μπορω να δεχτω το happy end, ενω οταν ξερω οτι προκειται για παραμυθι το αποζητω το happy Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 41307

@nina, για το The holiday, δες εδω http://www.imdb.com/title/tt0457939/
Πώς την εχασες αυτη την ταινια????? Ειναι το ΑΠΟΛΥΤΟ chick-flick Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 436003608
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 12:14 pm

Και μια που και μιλάμε για μεγάλους έρωτες το Μονόγραμμα του Ελύτη είναι το πιο ερωτικό ποίημα που έχω διαβάσει:
Πενθώ τα χρόνια που έρχονται χωρίς εμάς και τραγουδώ τα άλλα που πέρασαν. Πενθώ το ρούχο που άγγιξα και που μου ήρθε ο κόσμος, ανατρίχιασα.
Για όσους δεν το έχουν διαβάσει υπάρχει ανεβασμένο στο youtube αφηγηση Καριοφυλλιά Καραμπέτη, θεικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nuitetoile21
Candy Star
Candy Star
nuitetoile21


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Ηλικία : 41
Registration date : 29/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 12:19 pm

εμενα το αγαπημενο μου ερωτικο αποσπασμα απο ποιημα ειναι ενα του τασου λειβαδιτη.ισως επειδη το εχω συνδεσει με δικα μου πραγματα..

΄΄..και συνηθως τα πραγματα που κρατησες στα χερια σου
χανονταν μυστηριωδως: σα να'σουν καπου αλλου την ωρα που τα χρησιμοποιουσες. Ισως για αυτο και οι αποτυχιες σου δε σε πληγωσαν ποτε, αφου βεβαια την ωρα που αποτυχαινες εσυ δεν ησουν εδω. Που ησουν λοιπον?
Και γιατι γυρισες?''


αυτο το ''γιατι γυρισες'' μου κομματιαζει την καρδια καθε φορα που το διαβαζω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 12:44 pm

juliet έγραψε:

Για όσους δεν το έχουν διαβάσει υπάρχει ανεβασμένο στο youtube αφηγηση Καριοφυλλιά Καραμπέτη, θεικό.

Τωρα που ανεφερες την Καριοφυλλια Καραμπετη, θυμηθηκα "Το τελευταιο Αντιο", του Βασ. Βασιλικου, στην τηλεοπτικη μεταφορα του οποιου πρωταγωνιστουσε ο Κιμουλης και η Καραμπετη.

"Οι μερες χωρις εσενα ειναι μερες χωρις ζωη".
"Δεν εισαι η μοναδικη γυναικα στον κοσμο. Εισαι ολος ο κοσμος".


Tα απαγγειλε ο Κιμουλης με την μοναδικα αισθαντικη φωνη του στην αγαπημενη του Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 5103
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 1:03 pm

Κορίτσια τί ωραίο που έχουμε τα ίδια λογοτεχνικά γούστα! Εγώ νιώθω λίγο εγκλωβισμένη, να μιλάς για το μονόγραμμα του Ελύτη, δεν είναι κάτι συνηθισμένο, χρείαζεται ο άλλος που έχεις απέναντι λίγο να ψαχθεί πέρα από το καφέ και το κους-κους!

Δεν είναι τυχαίο τελικά που είμαστε στο ίδιο forum! Nίνα θα προσέχω τώρα αν πάω Αγγλία να μην μιλήσω ποτέ για Σκωτία, η Σαντυμπελ πάλι είναι σκοτσέζα νομίζω και η ιστορία διαδραματίζεται το 1977 σε Σκωτία και Αγγλία αλλά δεν βλέπω το μίσος αυτό στο manga.

H Αγαπημένη μας Ωστεν είχε ένα ειδύλλιο με έναν άνδρα, ο οποίος μετά από λίγο δεν δείχνει σημεία ζωής! Σύντομα μαθαίνει οτι είναι νεκρός!

Ο νεαρός που δείχνει στο 'ερωτευμένη Τζέην ' της έκανε πρόταση γάμου στην αρχή δέκτηκε το άλλο όμως πρωι ανακάλεσε την πρόταση του, γιατί η ίδια έλεγε ότι ο έρωτας είναι κάτι πολύ σοβαρό, δεν το παίρνεις αψήθιστα! Αυτή είναι η πραγματική ιστορία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 1:16 pm

Τώρα που μιλάμε για λογοτεχνία, ο Τέρρυ κατα πόσο ήταν προκατελημμένος με πρόσωπα και καταστάσεις; Ηταν ένας άλλος Ντάρσυ; Νομίζω ότι ο Τέρρυ είναι καλός αρκεί να έχεις τα κλειδιά να ξεκλιδώσεις την καρδιά του! Η Κάντυ τα είχε, ειδάλλως ήταν ολιγομίλητος και ψυχρός.

Αν η Αννυ του έκανε ερωτική εξομολόγηση πως λέτε ν' αντιδρούσε, θα έτρωγε η Αννυ την χυλόπιτα της ζωή της, συμφωνείτε; Η Κάντυ είναι δυναμική γι' αυτό την ερωτεύτηκε, ήξερε να του βάζει χαλινάρι γι' αυτό σας λέω δεν κάνω εγώ για τον Τέρρυ, αφήστε με με τον Αλμπερτ, με τον Τέρρυ έπρεπε πάντα να του ανάβεις την φωτιά να τον έχεις στην τσίτα! Είναι έρωτας αυτός, με έναν φόβο δεν θα ζούσες; Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 310719 Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 506181
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 1:24 pm

ariathniM έγραψε:
Τώρα που μιλάμε για λογοτεχνία, ο Τέρρυ κατα πόσο ήταν προκατελημμένος με πρόσωπα και καταστάσεις; Ηταν ένας άλλος Ντάρσυ; Νομίζω ότι ο Τέρρυ είναι καλός αρκεί να έχεις τα κλειδιά να ξεκλιδώσεις την καρδιά του! Η Κάντυ τα είχε, ειδάλλως ήταν ολιγομίλητος και ψυχρός.

Αν η Αννυ του έκανε ερωτική εξομολόγηση πως λέτε ν' αντιδρούσε, θα έτρωγε η Αννυ την χυλόπιτα της ζωή της, συμφωνείτε; Η Κάντυ είναι δυναμική γι' αυτό την ερωτεύτηκε, ήξερε να του βάζει χαλινάρι γι' αυτό σας λέω δεν κάνω εγώ για τον Τέρρυ, αφήστε με με τον Αλμπερτ, με τον Τέρρυ έπρεπε πάντα να του ανάβεις την φωτιά να τον έχεις στην τσίτα! Είναι έρωτας αυτός, με έναν φόβο δεν θα ζούσες; Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 310719 Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 506181

Νομίζω οτι ο Τέρυ κάθε άλλο παρά προκατειλλημένος είναι και να σου πω την αλήθεια δεν μπορώ να τον συγκρίνω με τον Κ. Ντάρσυ γιατί δεν έχω διαβάσει (ακόμα το βιβλίο), λίγο την ταινία έχω δει αλλά δεν μπορώ έτσι να κρίνω. Ο Τέρυ είναι από αυτούς που βλέπουν πίσω από τα προσχήματα και τους τύπους γιατί και ο ίδιος έζησε πίσω από αυτά (νόθο παιδί) για αυτό και νομίζω οτι αισθάνεται καλύτερα την Κάντυ και την υπερασπίζεται τόσο έντονα όταν ο Νηλ θίγει το θέμα οτι είναι ορφανό και είναι το κορίτσι των στάβλων. Το ίδιο κάνει και με τον Άλμπερτ, τη νύχτα που το βοηθά γίνεται αυτομάτως φίλος του και ας είναι ένας απλός φύλακας του πάρκου. Αντίθετα ο Τέρυ σιχαίνεται τους τύπους και τη δήθεν καλή κοινωνία που κρύβει την υποκρισία για αυτό και αντιδρά στον πατέρα του, στις καλόγριες (όπου και προκαλεί λέγοντας εγώ γιατί δεν τιμωρούμαι; για τις δωρεές του πατέρα μου) καθώς και στο θέατρο με την φιλανθρωπική παράσταση. Είναι πολύ πιο ταπεινός ο ίδιος από οτι νομίζουν οι άλλοι γιατί προτιμά την απλότητα και την ειλικρίνεια από μία στείρα κοινωνία που κολλά στους τύπους και στα προσχήματα αποκλείοντας το συναίσθημα και την αληθινή αξία των ανθρώπων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 1:28 pm

Δεν συμφωνω ariathniM μου, μαλλον εσυ εισαι λιγο προκατελειμενη με τον Τερρυ. Αυτος ηταν παντα ευγενικος με τα κοριτσια! Ακομα και την Ελιζα ευγενικα την αποφευγει μεχρι να του στησει την παγιδα φυσικα γιατι ολα εχουν και τα ορια τους! Εξαλλου αυτη του την ευγενεια του χρεωνεται και στην περιπτωση της Σουζανας! Αποφασιστε τελικα! Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 238107

Αχ! Juliet τι ωραια που τον περιγραφεις! Αυτος ειναι αληθινος πριγκιπας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 1:46 pm

nina έγραψε:
Δεν συμφωνω ariathniM μου, μαλλον εσυ εισαι λιγο προκατελειμενη με τον Τερρυ. Αυτος ηταν παντα ευγενικος με τα κοριτσια! Ακομα και την Ελιζα ευγενικα την αποφευγει μεχρι να του στησει την παγιδα φυσικα γιατι ολα εχουν και τα ορια τους! Εξαλλου αυτη του την ευγενεια του χρεωνεται και στην περιπτωση της Σουζανας! Αποφασιστε τελικα! Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 238107

Αχ! Juliet τι ωραια που τον περιγραφεις! Αυτος ειναι αληθινος πριγκιπας!

Thanks nina, είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω γιατί υπάρχουν τόσες θεωρίες γύρω από τον Τέρυ (σνομπ, είρωνας, αντικοινωνικός) και φυσικά καμία από αυτές δεν ανταποκρίνεται στην αληθινή του φύση, που είναι πολύ φιλάνθρωπη, ζεστή, ενθουσιώδης και ουσιώδης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 27, 2010 2:06 pm

ariathniM έγραψε:

Αν η Αννυ του έκανε ερωτική εξομολόγηση πως λέτε ν' αντιδρούσε, θα έτρωγε η Αννυ την χυλόπιτα της ζωή της, συμφωνείτε;

Νομιζω οτι θα την απερριπτε αλλα ευγενικα. Ηταν παντα ευγενικος και τυπικος με ολα τα κοριτσια του σχολειου. Ακομα και με την Ελιζα ηταν ευγενικος στην Σκωτια, οπως λεει και η nina. Μετα εγινε επιθετικος, οταν αυτη τους εστησε παγιδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΙΜΙ
Candy Star
Candy Star
ΜΙΜΙ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Ηλικία : 46
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 21, 2010 9:22 am

Εβλεπα προχθές την σκηνή στο κολέγιο που η Κάντυ άκουγε τον Τερρυ με το άλογο και αυτή νόμιζε οτι ήταν ο Άντονυ και λυποθήμησε και την πήρε αγκαλιά!! Μιλάμε είχα ξεχάσει πόσο πολύ μου άρεσε η συγκεκριμένη σκηνή Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 930789 Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 930789 Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 930789 Την ώρα που την πήρε αγκαλιά ο Τέρρυ ήταν όλα τα λεφτά Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 5103
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TZENHG13
Candy Expert
Candy Expert
TZENHG13


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 489
Ηλικία : 44
Αγαπημένος χαρακτήρας : CANDY
Registration date : 11/09/2010

Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 21, 2010 12:37 pm

ΜΙΜΙ έγραψε:
Εβλεπα προχθές την σκηνή στο κολέγιο που η Κάντυ άκουγε τον Τερρυ με το άλογο και αυτή νόμιζε οτι ήταν ο Άντονυ και λυποθήμησε και την πήρε αγκαλιά!! Μιλάμε είχα ξεχάσει πόσο πολύ μου άρεσε η συγκεκριμένη σκηνή Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 930789 Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 930789 Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 930789 Την ώρα που την πήρε αγκαλιά ο Τέρρυ ήταν όλα τα λεφτά Ο μεγάλος έρωτας - Σελίδα 4 5103

Όντως πολύ συγκινητική σκηνή.
Έμένα μου άρεσε που αν και τόσο νέος ο Τέρρυ, ήξερε ακριβώς τι έπρεπε να κάνει για να ξεπεράσει η Κάντυ, τους φόβους της με τα άλογα (μετά το θάνατο του Άντονι) Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ο μεγάλος έρωτας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ο έρωτας του Νηλ για την Κάντυ
» Ο πρώτος μεγάλος πόνος από την Άννυ
» Κάντυ-Τέρυ ο αιώνιος έρωτας και η κατάληξη που άξιζε να έχει
» Κάντυ-Τέρυ ο αιώνιος έρωτας/η κατάληξη - σχόλια αναγνωστών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Τέρυ-
Μετάβαση σε: