Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΧθες στις 8:13 pm από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2024 9:56 pm από Fay

» Πασχαλινά αυγά!
Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Η επιλογή του Τέρρυ...

Πήγαινε κάτω 
+4
akaliakoukou
Candice
ΜΙΜΙ
Aldebaran
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3810
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η επιλογή του Τέρρυ...   Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 18, 2011 5:46 pm

Η αλήθεια είναι ότι αυτό με χαλάει κι εμένα.
Έστω ότι ο Τέρρυ στο Ροκστόουν ΔΕΝ επιστρέφει στη Σουζάννα, αλλά στο θέατρο.
Έστω ότι είναι δυστυχισμένος δίπλα στη Σουζάννα και θέλει την Κάντυ.
Πεθαίνει η Σουζάννα.
Και αντί να τρέξει στην Κάντυ (εφόσον τη θέλει ακόμη) της στέλνει απλά ένα τηλεγράφημα μετά από ενάμιση χρόνο?
(γιατί τρεις σειρές τηλεγράφημα είναι, όχι γράμμα)

Εκεί νιώθω ότι μου αφήνει κενά η συγγραφέας τεράστια.

Τουλάχιστον το γράμμα προς τον Άντονυ πριμοδοτεί το όλο βιβλίο και μόνο γι'αυτό αξίζει!!

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Virginia1
Candy Fan
Candy Fan
Virginia1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 180
Ηλικία : 41
Τόπος : κήπος με τα τριαντάφυλλα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αντονυ
Registration date : 09/03/2011

Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η επιλογή του Τέρρυ...   Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 19, 2011 8:41 am

δεν το εχω διαβασει το γαλλικο.
οτι εμεινε μαζι της απο επιλογη (να κανει το σωστο, επειδη δεθηκε μαζι της με αορατες αλυσιδες υστερα απ το ατυχημα) το καταλαβα και στο ελληνικο, οχι ομως απο αγαπη.

Γιατι τετοια αλλαγη στους διαλογους απο τη μια χωρα στην αλλη;
Οταν αγαπας καποιον, θελεις να ειναι ευτυχισμενος. Ισως ο Τερυ να σκεφτοταν εκεινη την ωρα: Με την επιλογη που εκανα θα ειμαι για παντα δυστυχισμενος, οποτε ας ειναι τουλαχιστον η Καντυ ευτυχισμενη". Αν κατεληγε στο Ροκστουν επειδη ειχε τυψεις για την Καντυ, μετα θα εψαχνε να δει αν η Καντυ παει καλα στη ζωη της για να του φυγουν οι τυψεις, εχω την εντυπωση οτι κατεληξε εκει, γιατι δεν αντεχε τη Σουζανα, ουτε να τη βλεπει δεν ηθελε, ουτε ζωγραφιστη που λενε.
Δεν το καταλαβα καλα αυτο, η Σουζανα αυτοκτονει τελικα;
Το γραμμα προς την Καντυ τι λεει;
Προς τον Αντονυ τι λεει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η επιλογή του Τέρρυ...   Η επιλογή του Τέρρυ... - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 21, 2011 11:20 am

Virginia1 έγραψε:
...
Γιατι τετοια αλλαγη στους διαλογους απο τη μια χωρα στην αλλη;
Οταν αγαπας καποιον, θελεις να ειναι ευτυχισμενος. Ισως ο Τερυ να σκεφτοταν εκεινη την ωρα: Με την επιλογη που εκανα θα ειμαι για παντα δυστυχισμενος, οποτε ας ειναι τουλαχιστον η Καντυ ευτυχισμενη". Αν κατεληγε στο Ροκστουν επειδη ειχε τυψεις για την Καντυ, μετα θα εψαχνε να δει αν η Καντυ παει καλα στη ζωη της για να του φυγουν οι τυψεις, εχω την εντυπωση οτι κατεληξε εκει, γιατι δεν αντεχε τη Σουζανα, ουτε να τη βλεπει δεν ηθελε, ουτε ζωγραφιστη που λενε.
Δεν το καταλαβα καλα αυτο, η Σουζανα αυτοκτονει τελικα;
Το γραμμα προς την Καντυ τι λεει;
Προς τον Αντονυ τι λεει;

Και εγώ συμφωνώ πως έπρεπε, αν ένιωθε τύψεις για τη συμπεριφορά του απέναντι στην Κάντυ, να μιλήσει πρωτίστως μαζί της.
Όμως, μετά το χωρισμό τους, ο Τέρρυ απλά επιλέγει να εξαφανιστεί ρίχνοντάς το στο ποτό και καταλήγοντας στο μπουλούκι.
Αν τώρα σκεφτούμε πως από τότε που έφυγε από το θίασο μέχρι το Ροκστοουν μεσολαβεί ένας σχεδόν χρόνος εύκολα συμπεραίνει κανείς πως δεν είναι στις προθέσεις του να συναντήσει την Κάντυ...
Σπόιλερ:
Ε... κάποια στιγμή (μετά την παγίδα του Νηλ) , το παίρνει και η Κάντυ απόφαση και πάει για άλλα...

Όσον αφορά στην αλλαγή στους διαλόγους κατά την ταπεινή μου γνώμη οφείλεται στο ότι οι ελληνικές εκδόσεις βασίστηκαν στην ιταλική μετάφραση η οποία επέδρασε στους διαλόγους έτσι ώστε να αφήνεται στον αναγνώστη η εντύπωση πως δε χάθηκαν όλα και πως κάποια μέρα η Κάντυ και ο Τέρρυ θα είναι και πάλι μαζί. Άλλωστε, ετοίμαζαν και τη δική τους συνέχεια, αυτό το εξάμβλωμα απ΄όλες τις απόψεις που συνεχίστηκε για καμιά 30αριά τεύχη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η επιλογή του Τέρρυ...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Τα ελαττωματα του Τερρυ
» Η επιλογή της Κάντυ από την Origdim - Σχόλια Αναγνωστών
» Τέρρυ - Άλμπερτ : οι ομοιότητες
» Θα αποδεχοσασταν εναν Τερρυ;
» Αν ο Τερρυ..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Τέρυ-
Μετάβαση σε: