Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΔευ Απρ 01, 2024 10:01 am από Fay

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Μάρτης ή Μαρτιά

Πήγαινε κάτω 
+5
ntalia
katerina
ΚΑΤΕΡΙΝΑ
ΜΙΜΙ
ariathniM
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 6:01 pm

Πηγή: http://www.sansimera.gr/articles/131 και http://el.wikipedia.org/wiki/Μάρτης


Image hosted by servimg.com


«Μάρτης» ή «Μαρτιά»










Μάρτης ή Μαρτιά Martis
Ο «Μάρτης» ή «Μαρτιά» είναι ένα παμπάλαιο έθιμο, με βαλκανική διασπορά. Πιστεύεται ότι έχει τις ρίζες του στην Αρχαία Ελλάδα, και συγκεκριμένα στα Ελευσίνια Μυστήρια. Οι μύστες των Ελευσίνιων Μυστηρίων έδεναν μια κλωστή, την «Κρόκη», στο δεξί τους χέρι και το αριστερό τους πόδι.
Από τη 1η ως τις 31 του Μάρτη, τα παιδιά φορούν στον καρπό του χεριού τους ένα βραχιολάκι, φτιαγμένο από στριμμένη άσπρη και κόκκινη κλωστή, τον «Μάρτη» ή «Μαρτιά». Σύμφωνα με τη λαϊκή παράδοση, ο «Μάρτης» προστατεύει τα πρόσωπα των παιδιών από τον πρώτο ήλιο της Άνοιξης, για να μην καούν. Τον φτιάχνουν την τελευταία μέρα του Φλεβάρη και τον φορούν την πρώτη μέρα του Μάρτη, πριν βγουν από το σπίτι.
Σε μερικές περιοχές ο Μάρτης φοριέται στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού σαν δαχτυλίδι για να μην σκοντάφτει ο κάτοχός του. Το βραχιολάκι αυτό το βγάζουν στο τέλος του μήνα, ή το αφήνουν πάνω στις τριανταφυλλιές όταν δουν το πρώτο χελιδόνι, για να τον πάρουν τα πουλιά και να χτίσουν τη φωλιά τους.


Το έθιμο του Μάρτη γιορτάζεται ίδιο και απαράλλαχτο στα Σκόπια με την ονομασία «Μάρτινκα» και στην Αλβανία ως «Βερόρε». Οι κάτοικοι των δυο γειτονικών μας χωρών φορούν βραχιόλια από κόκκινη και άσπρη κλωστή για να μην τους «πιάσει» ο ήλιος, τα οποία και βγάζουν στα τέλη του μήνα ή όταν δουν το πρώτο χελιδόνι. Άλλοι πάλι, δένουν τον «Μάρτη» σε κάποιο καρποφόρο δέντρο, ώστε να του χαρίσουν ανθοφορία, ενώ μερικοί τον τοποθετούν κάτω από μια πέτρα κι αν την επόμενη ημέρα βρουν δίπλα της ένα σκουλήκι, σημαίνει ότι η υπόλοιπη χρονιά θα είναι πολύ καλή.
Τηρώντας παραδόσεις και έθιμα αιώνων, οι Βούλγαροι, την πρώτη ημέρα του Μάρτη, φορούν στο πέτο τους στολίδια φτιαγμένα από άσπρες και κόκκινες κλωστές που αποκαλούνται «Μαρτενίτσα». Σε ορισμένες περιοχές της Βουλγαρίας, οι κάτοικοι τοποθετούν έξω από τα σπίτια τους ένα κομμάτι κόκκινου υφάσματος για να μην τους «κάψει η γιαγιά Μάρτα» (Μπάμπα Μάρτα, στα βουλγαρικά), που είναι η θηλυκή προσωποποίηση του μήνα Μάρτη. Η «Μαρτενίτσα» λειτουργεί στη συνείδηση του βουλγαρικού λαού ως φυλαχτό, το οποίο μάλιστα είθισται να προσφέρεται ως δώρο μεταξύ των μελών της οικογένειας, συνοδευόμενο από ευχές για υγεία και ευημερία.
Το ασπροκόκκινο στολίδι της 1ης του Μάρτη φέρει στα ρουμανικά την ονομασία «Μαρτιζόρ». Η κόκκινη κλωστή συμβολίζει την αγάπη για το ωραίο και η άσπρη την αγνότητα του φυτού χιονόφιλος, που ανθίζει τον Μάρτιο και είναι στενά συνδεδεμένο με αρκετά έθιμα και παραδόσεις της Ρουμανίας. Σύμφωνα με την μυθολογία, ο Θεός - Ήλιος μεταμορφώθηκε σε νεαρό άνδρα και κατέβηκε στη Γη για να πάρει μέρος σε μια γιορτή. Τον απήγαγε, όμως, ένας δράκος, με αποτέλεσμα να χαθεί και να βυθιστεί ο κόσμος στο σκοτάδι.
Μια ημέρα ένας νεαρός, μαζί με τους συντρόφους του σκότωσε τον δράκο και απελευθέρωσε τον Ήλιο, φέροντας την άνοιξη. Ο νεαρός έχασε τη ζωή του και το αίμα του -λέει ο μύθος- έβαψε κόκκινο το χιόνι. Από τότε, συνηθίζεται την 1η του Μάρτη όλοι οι νεαροί να πλέκουν το «Μαρτισόρ», με κόκκινη κλωστή που συμβολίζει το αίμα του νεαρού άνδρα και την αγάπη προς τη θυσία και άσπρη που συμβολίζει την αγνότητα.

..................................
Από την βικιπαίδια

Παντού στην Ελλάδα επικρατεί η συνήθεια να δένουμε στο αριστερό, η και στα δύο χέρια λίγο πιο πάνω από τον καρπό, ένα βραχιολάκι από κόκκινη και λευκή κλωστή. Η κλωστή αυτή μπαίνει στην πρώτη Μαρτίου, και πέφτει από μόνη της, ή βγαίνει την τελευταία μέρα του Μαρτίου, από όπου και πήρε το όνομα «Μάρτης». Αν το Πάσχα πέσει μέσα στο Μάρτη, τον καίνε στη λαμπάδα της Ανάστασης
Τον Μάρτη τον φοράμε κυρίως στα μικρά παιδιά, για να «μην τα πιάνει το μάτι», ή κατά μια άλλη εκδοχή, για να «μην τα μαυρίζει ο ήλιος». Συμβολικά το λευκό και το κόκκινο χρώμα το συναντάμε συχνά στην δεισιδαιμονία όταν είναι να αποτρέψουμε κάποιο κακό. Αυτό μνημονεύεται και από τους αρχαίους Έλληνες συγγραφείς. Ο Αρτεμίδωρος στα «Ονειροκριτικά» συσχετίζει τους διάφορους στεφάνους των μαγισσών, ο Βιργίλιος στα Βουκολικά αναφέρει πολύχρωμους μίτους περιδεμένους τρις φορές σε εικόνα ερωμένου για να τον σαγηνέψουμε. Ο Πετρώνιος αναφέρει όμοιες μαγγανείες, όπου δένουμε πολύχρωμο στήμονα στον τράχηλο. Οι Βυζαντινοί αναφέρουν την χρήση βαμμένης κλωστής κατά της βασκανίας. Στα Ελευσίνια μυστήρια κατά την αρχαιότητα οι νεαροί μύστες φόραγαν κρόκους στο δεξί χέρι και στο πόδι. Πρόκειται λοιπόν για έθιμο πανάρχαιο, ή όμοιο πανάρχαιων εθίμων.



Image hosted by servimg.com

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 8:27 pm

Καλη μου Ακαλια ο πετρωνιος ειναι ενας συγγαρφεας συγκλητικος της Ρωμης; αυτος που αναφερεται στο βιβλιο που πηγαινεις κυριε, quo vadis domine.. πολυ καλη δουλεια απο μερους σου!! ποσο εμαθα..α, η Βουλη την Πεμπτη κατα τις 9 θα βαλει το εγω, ο κλαυδιος..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 9:20 pm

Αριάδνη μου δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο Πετρώνιος!!! Embarassed
Όπως τα έγραφε η Βικιπαίδια τα αντέγραψα εδώ γιατί μου άρεσαν πάρα πολύ και σκέφτηκα να τα μοιραστώ μαζί σας!

Εμένα κάθε πρώτη του Μάρτη η γιαγιά μου μου έδενε ένα βραχιολάκι με κόκκινη και άσπρη κλωστή στο χέρι μου "για να μη με κάψει ο ήλιος"
το είχα σαν φυλαχτό!

Ποτέ δεν κατάφερα να το κρατήσω μέχρι το τέλος του Μήνα, πάντα κάτι συνέβαινε και το έχανα περίπου στα μισά!

Μία μόνο φορά το έβγαλα από μόνη μου και το έβαλα πάνω σε μία τριανταφυλλιά για να το πάρουν τα πουλάκια να χτίσουν τη φωλιά τους.

Θυμάμαι καθόμουν και περίμενα πότε θα το πάρουν, ήθελα να τα δω, και μου είπε η γιαγιά ότι όσο κάθεσαι εδώ δεν θα έρθουν γιατί φοβούνται, άμα φύγουμε θα έρθουν να το πάρουν!!


Την άλλη μέρα πέρασα από την τριανταφυλλιά και δεν υπήρχε το βραχιολάκι μου και καταχάρικα που το πήραν τα πουλάκια να χτίσουν τη φωλίτσα τους!!! Μάρτης ή Μαρτιά 632323

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
ΜΙΜΙ
Candy Star
Candy Star
ΜΙΜΙ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Ηλικία : 46
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 10:06 pm

Eγώ πάντα έβαζα Μάρτη στο χέρι μου!!!! Τώρα βάζω στις κορούλες μου τις τα φτιάχνει η μαμά μου Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΤΕΡΙΝΑ
Candy Expert
Candy Expert
ΚΑΤΕΡΙΝΑ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 279
Ηλικία : 42
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
Registration date : 09/10/2010

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΔευ Φεβ 28, 2011 11:37 pm

Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου Ακάλια... όσο ζούμε μαθαίνουμε...

Κι εμένα η γιαγιά μου μας τα έφτιαχνε....Μόλις ξυπνούσαμε μας τα είχε έτοιμα να τα βάλουμε!!!

Το ίδιο κάνω κι εγώ στις μικρές μου...
Θα φτιάξω και για μένα ένα....πειράζει? Μάρτης ή Μαρτιά 315913
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 12:20 am

Εγώ έφτιαξα!!! jocolor
Είχα να φορέσω Μάρτη καμμιά εικοσαριά χρόνια!!!
Άντε, καλό μήνα!!!!!! Μάρτης ή Μαρτιά 41307 :\~/:

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
ΚΑΤΕΡΙΝΑ
Candy Expert
Candy Expert
ΚΑΤΕΡΙΝΑ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 279
Ηλικία : 42
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
Registration date : 09/10/2010

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 12:44 am

Λείπει ο Μάρτης από τη Σαρακοστή;

Του Μάρτη ο ήλιος βάφει, και πέντε μήνες δεν ξεβάφει.

Τσοπάνη μου την κάπα σου, το Μάρτη φύλαγε την.

Σ’ όσους μήνες έχουν «ρ» κάνεις μπάνιο με ζεστό νερό.

Του Μάρτη και του Τρυγητή ίσα τα ημερόνυχτια.

Καλό μήνα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 10:27 am

αν μπορειτε διαβαστε το quo vadis, ο Πετρωνιος ηταν πλουσιος συγκλητικος της Ρωμης, υπαρκτο πρόσωπο δεξι χερι του Νερωνα, πιστευε στις ηδονες και στην απολαυση, εκανε συγκεντρωσεις στο ανακτορό του, επισης ειχε και τον ρολο του δικαστη σε καποιες υποθεσεις..αργοτερα βλέποντας την αυθερεσια του Νερωνα και την καταχρηστικη ασκηση της εξουσια του, αρχισε να σκεφτεται αλλιως, αρχισε να φιλοσοφει και να γραφει βιβλια, ηταν καλοπερασακιας αλλα δεν ειχε δολοφονικα ενστικτα, του αρεσε το δικιο και η δικαιοσυνη..του αρεσε η ελληνικη γλωσσα και ιστορια, θεωρουσε τους Ελληνες αρχαιους σαν τα μεγαλυτερα πνευματα της εποχης του! μια σκλαβα του θα τον ερωτευτει τρελά, η πανεμορφη Ευνικη, ελληνιδα εκεινος στην αρχη δεν θα της δωσει σημασια , θα την εχει απλα να περνα την ωρα του μαζι θα πεθανουν διαπρατωντας αυτοκτονια με ενδοβλεφιο δηλητηριο οταν ο Νερωνας θα ζητησει τον θανατο ( αν καποιος δυσαρεστουσε τον Νερωνα , αυτο εκανε σου εστελνε εναν Πραιτωριανο και σου ζητουσε να μην ζησεις πια μεχρι το πρωι, τον εστελνε γυρω στα μεσανυκτα. σε ευγενεις σαν τον Πετρωνιο εστελνε τον Τιγγελινο, εναν αδιστακτο ανθρωπο που διεπραξε πολλα εγκληματα, ηταν αρχηγος των Πραιτωριανων, ηταν εγκεφαλος μεγαλων αιματοχυσιων που συνεβαιναν τοτε στην Ρωμη)! μισουσε ο Τιγγελινος τον Πετρωνιο γιατι ηταν πνευματικα καλλιεργημενος σαν ανθρωπος.και ειχαν ανταγωνισμο για το ποιος θα αρεσει καλυτερα στον Νερωνα.

ο Πετρωνιος ειχε εναν ανηψιο που αγαπησε μια Χριστιανη την Λυγια και ασπαστηκε ο ιδιος ο μαρκος Βινικιος τον χριστιανισμο σε μια εποχη που ζουσε ο Παυλος και ο Πετρος! ο Πετρωνιος πριν πεθανει θα του αφησει ενα αποχαραιτηστηριο γραμμα..ολα αυτα ειναι ιστορικα στοιχεία..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 11:58 am

Λες δηλαδή η Ευνίκη να είχε δέσει κόκκινη και άσπρη κλωστή για να κάνει τον Πετρώνιο να την ερωτευτεί??? Μάρτης ή Μαρτιά 5103

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 1:43 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Petronius

ναι μαλλον, εκανε πολλα, για εκεινον του εστωνε με ροδοπεταλα το κρεβατι, του εκανε μασαζ με αρωματικα ελαια, του διαβαζε ποιηματα οταν δεν τον επαιρνε ο υπνος και ηταν η πρωτη στην οποια διαβαζε τα γραφομενα του! καθε επιθυμια του γινοτανε αμεσως χωρις καν να προλαβει να την εκφρασει αλλα η προκαταληψη δεν τους αφησε, μια ελληνιδα σκλαβα με εναν Ρωμαιο Συγκλητικο..σαν ανδρας ο Πετρονιος ηταν γοητευτικοτατος και μετρουσε πολλες κατακτησεις..πηγαινε και στους καλυτερους ''οικους'' της εποχης, ολες τον ηθελαν δεν ηταν και ευκολο να τον εχεις δικο σου,ασε που ο ιδιος ηταν φιλευθερο πνευμα πολυ..διαφωνησε ομως με την καταστρεπτικη μανια του Νερωνα οταν εκαψε την πολη, γιατι ηταν θαυμαστης του ωραιου και επρεπε να βγει απο την μεση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 2:02 pm

Κοίτα να δεις τι μαθαίνουμε!!!!!
Μάρτης ή Μαρτιά 48364 Μάρτης ή Μαρτιά 41307

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
katerina
Candy Genius
Candy Genius
katerina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 532
Ηλικία : 41
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy
Registration date : 05/09/2010

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2011 5:45 pm

Πολύ ωραίο θέμα akaliakoukou μου.. μας γυρίζεις πίσω, στα παιδικά μας χρόνια!!
Εμένα μου θύμησες μια ιστοριούλα από το δημοτικό…
Στην τρίτη τάξη είχαμε μια υπέροχη και χαρισματική δασκάλα η οποία αγαπούσε την παράδοση και τηρούσε όλα τα ήθη και τα έθιμα. Μάρτης ή Μαρτιά 694429

Μόλις μπήκε ο Μάρτης λοιπόν, φέραμε κλωστές άσπρες και κόκκινες στην τάξη (ίσως να τις είχε φέρει η ίδια η δασκάλα, δεν θυμάμαι) και φτιάξαμε όλοι το μαρτάκι μας. Έπειτα μας είπε πως μόλις δούμε πως ήρθαν στην φωλιά που υπήρχε πάνω στο στύλο της ΔΕΗ δίπλα στο σχολείο μας, οι πελαργοί (οι οποίοι είναι αποδημητικά πουλιά - όπως και τα χελιδόνια - έρχονται στην Ελλάδα την Άνοιξη, αναπαράγονται, μεγαλώνουν τα μικρά τους και τον Αύγουστο αναχωρούν για πιο θερμά μέρη), να βάλουμε όλοι μαζί τα μαρτάκια μας κάτω από μία μεγάλη πέτρα, να περιμένουμε λίγες μέρες και μετά να ξαναπάμε όλοι μαζί και να κοιτάξουμε κάτω από την πέτρα, για να δούμε αν πήραν τα μαρτάκια μας (οι πελαργοί). Έτσι και έγινε. Λίγες μέρες αργότερα, πήγαμε και σηκώσαμε την πέτρα, αλλά εκεί μας περίμενε μία πολύ ευχάριστη έκπληξη! Κάτω από την πέτρα δεν υπήρχαν πια τα μαρτάκια αλλά πάρα πολλές πολύχρωμες καραμέλες!! Η δασκάλα μας, μας είπε πως τις έφεραν οι πελαργοί!!
Ήμασταν αρκετά μεγάλοι βέβαια για να πιστέψουμε ότι οι πελαργοί πήραν τα μαρτάκια μας (άλλο χέρι τα πήρε), αλλά πολύ περισσότερο ότι μας έφεραν πολύχρωμα καλούδια από τα μακρινά μέρη που ερχόταν! Μάρτης ή Μαρτιά 792894

Όμως παρόλα αυτά διασκεδάσαμε και χαρήκαμε πολύ και επιπλέον μας έμεινε μία υπέροχη παιδική ανάμνηση…

Υ.Γ. Καλό μήνα και καλή Άνοιξη να έχουμε όλοι μας παιδιά! Μάρτης ή Μαρτιά 319637
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntalia
Candy Star
Candy Star
ntalia


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1256
Ηλικία : 34
Τόπος : Nerima
Επάγγελμα : Πτυχιούχος...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Stiar , Tom <3
Registration date : 06/08/2010

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤετ Μαρ 02, 2011 11:56 pm

ariathniM έγραψε:
αν μπορειτε διαβαστε το quo vadis, ο Πετρωνιος ηταν πλουσιος συγκλητικος της Ρωμης, υπαρκτο πρόσωπο δεξι χερι του Νερωνα, πιστευε στις ηδονες και στην απολαυση, εκανε συγκεντρωσεις στο ανακτορό του, επισης ειχε και τον ρολο του δικαστη σε καποιες υποθεσεις..αργοτερα βλέποντας την αυθερεσια του Νερωνα και την καταχρηστικη ασκηση της εξουσια του, αρχισε να σκεφτεται αλλιως, αρχισε να φιλοσοφει και να γραφει βιβλια, ηταν καλοπερασακιας αλλα δεν ειχε δολοφονικα ενστικτα, του αρεσε το δικιο και η δικαιοσυνη..του αρεσε η ελληνικη γλωσσα και ιστορια, θεωρουσε τους Ελληνες αρχαιους σαν τα μεγαλυτερα πνευματα της εποχης του! μια σκλαβα του θα τον ερωτευτει τρελά, η πανεμορφη Ευνικη, ελληνιδα εκεινος στην αρχη δεν θα της δωσει σημασια , θα την εχει απλα να περνα την ωρα του μαζι θα πεθανουν διαπρατωντας αυτοκτονια με ενδοβλεφιο δηλητηριο οταν ο Νερωνας θα ζητησει τον θανατο ( αν καποιος δυσαρεστουσε τον Νερωνα , αυτο εκανε σου εστελνε εναν Πραιτωριανο και σου ζητουσε να μην ζησεις πια μεχρι το πρωι, τον εστελνε γυρω στα μεσανυκτα. σε ευγενεις σαν τον Πετρωνιο εστελνε τον Τιγγελινο, εναν αδιστακτο ανθρωπο που διεπραξε πολλα εγκληματα, ηταν αρχηγος των Πραιτωριανων, ηταν εγκεφαλος μεγαλων αιματοχυσιων που συνεβαιναν τοτε στην Ρωμη)! μισουσε ο Τιγγελινος τον Πετρωνιο γιατι ηταν πνευματικα καλλιεργημενος σαν ανθρωπος.και ειχαν ανταγωνισμο για το ποιος θα αρεσει καλυτερα στον Νερωνα.

ο Πετρωνιος ειχε εναν ανηψιο που αγαπησε μια Χριστιανη την Λυγια και ασπαστηκε ο ιδιος ο μαρκος Βινικιος τον χριστιανισμο σε μια εποχη που ζουσε ο Παυλος και ο Πετρος! ο Πετρωνιος πριν πεθανει θα του αφησει ενα αποχαραιτηστηριο γραμμα..ολα αυτα ειναι ιστορικα στοιχεία..

απ'τις αγαπημενες μου θρησκευτικες ταινιες !!!
δεν εχω διαβασει το βιβλιο αλλα την ταινια δεν την χανω ποτε !!!
η σκηνη με τον πετρωνιο κα την ευνικη ειναι απ'τις αγαπημενες σκηνες της ταινιας !!!
μην ξεχναμε οτι ο πετρωνιος σαυτην την ταινια ειναι και ο αγαπημενος μου χαρακτηρας !!! Μάρτης ή Μαρτιά 5103 Μάρτης ή Μαρτιά 5103 Μάρτης ή Μαρτιά 5103



ερως...ερως...σαλαμι αερως... Μάρτης ή Μαρτιά 5103 Μάρτης ή Μαρτιά 5103 Μάρτης ή Μαρτιά 5103

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2011 1:51 pm

καμια σχεση μικρα με το σηριαλ του 85' με τον αριστουργηματικο Κλαους Μαρια Μπρανταουερ στον ρολο του Νερωνα και τον Φρεντερικ Φορεστ στον ρόλο του Πετρωνιου..ενω τον μαρκο τον επαιζε ενα παιδι μα ενα παιδί, κουκλι και η Λυγια υπέροχη..καταρχην ηταν πολυ πιο κοντα στην ιστορικη αληθεια, ασυγκριτα πιο κοντά απο την ταινια!

εδειχνε τον Σενεκα, ιστορικο, πραγματικο πρόσωπο, μεντωρας του Νερωνα αλλα δημοκρατικος και καλος σαν ανθρωπος, ο Νερωνας ηθελε τον θανατο του και τον πέτυχε..αλλα και τον Τιγγελινο, την Ακταια, την σκλαβα που λατρεψε τον Νερωνα, ναι ειχαμε και τετοια την Ποππαια την σατανικη γυναικα του αυτοκρατορα που στο τελος ο Νερων την σκοτωνει, αφου σκοτωνει και τον γιο της απο αλλον γαμο..όλα αυτα τα προσωπα υπήρξαν!!

εδειχνε πολυ περισσότερα πραγματα για τις αυθερεσιες των συγκλητικών και την ''αλλη τους ζωή'' , την κρυφη που η ταινια δεν τα εδειχνε..για λογους λογοκρισιας, για το σκληρο τελος των σκλαβων, οταν χανονταν ο αφεντης τους επρεπε να τους σκοτωσουν και αυτούς, τεσπα και ο Πετρωνιος φωτιζεται πολυ καλυτερα, τα τολμηρά παρτυ που διεργανωνε, φωτιζεται καλυτερα..και ο ερωτας του για την Ευνικη στο τελος αλλα και η σχεση μισους και παθους με τον Νερωνα..δεν τα δειχνει αυτα η ταινια δυστυχώς..
δειχνει τις κατακομβες των Χριστιανων, ειναι καλυτερη ησ ειρα γιατι γυριστηκε απο rai uno, στα αληθινα μερη που συνεβησαν τα γεγονοτα..

η Λυγια με τον Μαρκο ισως να μην ηταν ετσι η ιστορια τους και να ηταν τελειως πραγματική..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΠεμ Μαρ 03, 2011 3:39 pm

Αυτό το τραγούδι πάντα με συγκινεί....
"... παλιάτσος λέγεται τέχνη... να βαλσαμώνεις τις πληγές... μ'ένα χαμόγελο."




_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΣαβ Απρ 16, 2011 8:38 am

κοιτα που ήρθε η Πασχαλιά!!!! τελικά όλα γρήγορα έρχονται!!!!!!!!!!!

Θυμόσαστε την σειρά quo vadisπου συζητούσαμε εδώ, ε, λοιπόν από αύριο και κάθε μέρα στις 10, έρχεται από την Ερτ!!! βρε σαν να το ζητήσαμε..

δειτε τον μάρκο Βινίκιο και πείτε μου δεν είναι κούκλος και τόσο καλός!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΣαβ Απρ 16, 2011 3:56 pm

Καλά και το είπες Αριάδνη μου, θα το δω!!!
Εκτός από Μ.Δευτέρα που... δεν χάνω με τίποτα το νησί!!!!!

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΣαβ Απρ 16, 2011 4:23 pm

Δεν θα το μετνιώσεις, πιστεψέ με, ναι πέφτει πάνω στο νησί την Δευτέρα, τι κρίμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΠαρ Μαρ 01, 2019 8:36 pm

Καλό μήνα να έχουμε!!! Μάρτης ή Μαρτιά 922907
Πριν λίγες μέρες είχα βρει αυτό το βιντεάκι που λέει πολύ όμορφα και αναλυτικά πώς να φτιάξουμε βραχιολάκια με την τεχνική Kumihimo και το δοκίμασα εχτές, πραγματικά είναι εντυπωσιακό το αποτέλεσμα και πανεύκολο και γρήγορο.
Σκέφτομαι να δοκιμάσω και κολιέ με άλλα χρώματα!


_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Arubato
Candy Fan
Candy Fan
Arubato


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 105
Registration date : 26/09/2017

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΚυρ Μαρ 03, 2019 6:33 pm

Καλόν μήνα σε όλους. Ωραία τα βραχιολάκια, Ακαλία!
Μου φάνηκε ότι έφυγε πολύ γρήγορα αυτός ο χειμώνας. Σαν χτες μου φαίνεται που περίμενα να έρθουν τα Χριστούγεννα.
Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2022 7:57 am

Καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε!!!!pareaki
1η μέρα της Άνοιξης σήμερα....
Μάρτης ή Μαρτιά 405732
Ας ευχηθούμε καλά μυαλά στους μεγάλους αυτού του κόσμου, και ας προσευχηθούμε για παγκόσμια Ειρήνη!!!!
Μάρτης ή Μαρτιά 891341

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2022 11:31 am

Καλό μήνα, Μάρτης ή Μαρτιά 509524 αν και δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι μπήκε η άνοιξη  Μάρτης ή Μαρτιά 889631




Arubato έγραψε:
Καλόν μήνα σε όλους. Ωραία τα βραχιολάκια, Ακαλία!
Μου φάνηκε ότι έφυγε πολύ γρήγορα αυτός ο χειμώνας. Σαν χτες μου φαίνεται που περίμενα να έρθουν τα Χριστούγεννα.
Sad

Εγώ, τα περιμένω και πάλι!!! Μάρτης ή Μαρτιά 77426

...καλά να είμαστε... Πυθία



Τα βραχιολάκια σας, μην ξεχάσετε!!!

Μάρτης ή Μαρτιά Martak10

_________________
Μάρτης ή Μαρτιά 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Μάρτης ή Μαρτιά 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alfaalfa
Candy Genius
Candy Genius
alfaalfa


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 530
Ηλικία : 45
Τόπος : Ελλάδα
Επάγγελμα : Λίγο απ' όλα
Αγαπημένος χαρακτήρας : 'Αννυ
Registration date : 16/12/2014

Μάρτης ή Μαρτιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάρτης ή Μαρτιά   Μάρτης ή Μαρτιά Icon_minitimeΤρι Μαρ 01, 2022 12:04 pm

Αυτό με τον χαρταετό είναι υπέροχο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μάρτης ή Μαρτιά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Ο λόφος της Πόνυ!-
Μετάβαση σε: