Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΧθες στις 8:13 pm από akaliakoukou

» Eurovision 2024
O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 13, 2024 9:56 pm από Fay

» Πασχαλινά αυγά!
O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 06, 2024 11:03 pm από akaliakoukou

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 O αντικομφορμισμός της Κάντυ.

Πήγαινε κάτω 
+7
xruste
Turrican
nansecrets
Aldebaran
juliet
elpidaki
ariathniM
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O αντικομφορμισμός της Κάντυ.   O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 07, 2010 12:05 am

Δύσκολο για τις δικές μου δυνάμεις να το σκεφτώ! Επαναστάτης είσαι όταν κάνεις την αντίθεση σου πράξη! Η Αντίθεση της Candy βρίσκονταν παραδοσιακά απέναντι στο άδικο που όταν το έβλεπε ασυζητητί όρθωνε το ανάστημα της και επαναστατούσε!

Σεβόταν όμως τις ιδιαιτερότητες και τις κοινωνικές συμβάσεις ώστε να μη στεναχωριέται κανένας. Προσπάθησε πολύ να γίνει μια αληθινή κυρία της υψηλής κοινωνίας (άσχετα αν δε τα κατάφερνε πάντα) ώστε να μη στεναχωρήσει την Ελρόυ και τον κύκλο της! Νομίζω ότι σεβόταν τους κανόνες του παιχνιδιού και γενικά τηρούσε τους τύπους! Τα όποια παραστρατήματα ίσως έγιναν κάτω υπό το κράτος έντονου "πάθους" που της δικαιολογούν έως ένα σημείο το ακαταλόγιστο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O αντικομφορμισμός της Κάντυ.   O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 07, 2010 8:15 am

elpidaki έγραψε:
ariathniM έγραψε:
ειδες πόσα κοινά έχεις με την κάντυ, γι' αυτο σου λεω απόψε να είσαι ευτυχισμένη!!! queen τωρα για τα ζωδια λίγα πράγματα γνωριζω, τι να σου πω ζωδιακά με ποιον ταιριαζει καλύτερα η κάντυ, δεν ξερω O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 5036 αλλά ο καρκίνος είναι πολύ εαισθητος αυτό ξερω, τωρα ο ταυρος.. εσύ θα μας πεις o Terry είναι υδροχόος.. o καλός μας ο Αντονυ είναι ζυγός. ετσι εξηγουνται πολλά πραγματα είναι επικοινωνιακοί οι ζυγοί...καλά στο επίπεδο των διδυμων όχι, εμείς είμαστε ικανοί να μιλάμε όλη μερα!!! :\~/:

Λοιπόν Ελπιδάκι από οτι κατάλαβες οι ελεύθερες Αλμπερτικιες ψάχνουμε για άνδρα καρκίνο!!! Laughing όλοι οι ξανθοι, ελεύθεροι, καλόψυχοι I love you καρκίνοι από σημερα θα καταγράφονται Suspect :affraid: σε κατάστιχα και θα παιρνουν από οντισιόν confused ( αστειευομαι!!! ) αν είναι και πλουσιοι και από ευγενές σοι ακόμα καλύτερα αν είναι πάλι φτωχαδάκια , άντε ας πάει και το παλιάμπελο στον Αλμπερτ να μοιαζουν..


χαχαχαχαχα!!!!!! εισαι φοβερη!!!!! O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 720684 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 720684 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 720684 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 720684
παντως τα ζωδια ποτε δεν τα πιστεψα...οποτε....αστο καλυτερα!

ακου και αυτό: θα κάνουμε διαφήμιση: lol! νέε μου, είσαι μόνος και καρκίνος στο ζωδιο; είσαι ρομαντικός και εαισθητος και ανηκεις στην γεννιά των 700! σου αρεσουν τα ταξίδια; μην αγχεσαι, εχουμε την λύση, φροντιζουμε για το μελλον σου! O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 559316 μια αλμπερτική, καλή ψυχή περιμένει για σενα γεμάτη όνειρα και προσδοκίες O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 564279 μια ευγενική χορηγία !!!! καλό ελπιδάκι! να γελάσεις λίγο να πάρεις δύναμη!! O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 233698 ( παιδια ατειευομαι φυσικά)!

Τουρι η καντυ ήταν με άλλα λόγια περισσότερη ασυμβίβαστη εναντι του 'κακού και του αδικου' και ενθερμος υποστηρικτής της δικαιοσύνης παρά αντικομφορμιστρια, τωρα βγαίνει νόημα και πλησιάζουμε τον χαρακτηρα της περισσότερο !!! καλημέρα σε όλους!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpidaki
Candy Star
Candy Star
elpidaki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Ηλικία : 31
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O αντικομφορμισμός της Κάντυ.   O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 07, 2010 10:45 am

ariathniM έγραψε:
elpidaki έγραψε:
ariathniM έγραψε:
ειδες πόσα κοινά έχεις με την κάντυ, γι' αυτο σου λεω απόψε να είσαι ευτυχισμένη!!! queen τωρα για τα ζωδια λίγα πράγματα γνωριζω, τι να σου πω ζωδιακά με ποιον ταιριαζει καλύτερα η κάντυ, δεν ξερω O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 5036 αλλά ο καρκίνος είναι πολύ εαισθητος αυτό ξερω, τωρα ο ταυρος.. εσύ θα μας πεις o Terry είναι υδροχόος.. o καλός μας ο Αντονυ είναι ζυγός. ετσι εξηγουνται πολλά πραγματα είναι επικοινωνιακοί οι ζυγοί...καλά στο επίπεδο των διδυμων όχι, εμείς είμαστε ικανοί να μιλάμε όλη μερα!!! :\~/:

Λοιπόν Ελπιδάκι από οτι κατάλαβες οι ελεύθερες Αλμπερτικιες ψάχνουμε για άνδρα καρκίνο!!! Laughing όλοι οι ξανθοι, ελεύθεροι, καλόψυχοι I love you καρκίνοι από σημερα θα καταγράφονται Suspect :affraid: σε κατάστιχα και θα παιρνουν από οντισιόν confused ( αστειευομαι!!! ) αν είναι και πλουσιοι και από ευγενές σοι ακόμα καλύτερα αν είναι πάλι φτωχαδάκια , άντε ας πάει και το παλιάμπελο στον Αλμπερτ να μοιαζουν..


χαχαχαχαχα!!!!!! εισαι φοβερη!!!!! O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 720684 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 720684 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 720684 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 720684
παντως τα ζωδια ποτε δεν τα πιστεψα...οποτε....αστο καλυτερα!

ακου και αυτό: θα κάνουμε διαφήμιση: lol! νέε μου, είσαι μόνος και καρκίνος στο ζωδιο; είσαι ρομαντικός και εαισθητος και ανηκεις στην γεννιά των 700! σου αρεσουν τα ταξίδια; μην αγχεσαι, εχουμε την λύση, φροντιζουμε για το μελλον σου! O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 559316 μια αλμπερτική, καλή ψυχή περιμένει για σενα γεμάτη όνειρα και προσδοκίες O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 564279 μια ευγενική χορηγία !!!! καλό ελπιδάκι! να γελάσεις λίγο να πάρεις δύναμη!! O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 233698 ( παιδια ατειευομαι φυσικά)!

Τουρι η καντυ ήταν με άλλα λόγια περισσότερη ασυμβίβαστη εναντι του 'κακού και του αδικου' και ενθερμος υποστηρικτής της δικαιοσύνης παρά αντικομφορμιστρια, τωρα βγαίνει νόημα και πλησιάζουμε τον χαρακτηρα της περισσότερο !!! καλημέρα σε όλους!!

μολις γυρισα με πονοκεφαλο απο το σχολειο και μου εφτιαξες τη μερααααα!!!!!! ευχαριστωωωωω!!!!! καλα εχεις πολυ ορεξη το πρωι!!!! μπραβο!!! σε ζηλευω...!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xruste
New Kid on the Blog...
New Kid on the Blog...
xruste


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ηλικία : 57
Αγαπημένος χαρακτήρας : Terry-Candy
Registration date : 12/01/2010

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O αντικομφορμισμός της Κάντυ.   O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 3:37 am

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 41307 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 41307 ariathniM μου άρεσε πολύ το θέμα σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγω πιστεύω ότι όντως για τα δεδομενα της εποχής ήταν επαναστάτρια η

Candy μέσα όμως απο την αθωότητα της ηλικίας της και βέβαια δεν πρέπει

να ξεχνάμε τον τρόπο που μεγάλωσε. Η O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 891341 είναι ένα παιδί που μεγα-

λώνει ορφανό γνωρίζει απο πολύ νωρίς τη σκληρότητα της ζωής αυτό είναι

ένα μάθημα που άλλους ανθρώπους τους κάνει πιο ευαισθητους και δοτικούς

και άλλους τους σκληραίνει η Candy ανήκει στη πρώτη κατηγορία επειδή

πήρε πολλή αγάπη απο δυο γυναίκες αληθινά παραδείγματα αλτρουισμού

και αυταπάρνησης

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 509524 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 509524

όσο για το αν είναι εξωπραγματικός ο χαρακτήρας της Candy θα πρότεινα

να κοιτάξουμε γύρω μας προσεκτικά και σίγουρα θα βρούμε ανθρώπους

που αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες της ζωης με αισιοδοξία και χαμόγελο

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 36501 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 36501 και δίνουν στους άλλους χωρίς να περιμένουν ανταπόδοση,

εκτός αν έχουμε χάσει την ικανοτητα να τους ξεχωρίζουμε!!!!!!!!!!!!!!!

τέλος θέλω να πω ότι το να μπορεί κάποιος να συγχωρεί αυτούς που τον

έχουν πειράξει απαιτεί να έχει ξεπεράσει το ΕΓΩ του και αυτό χρειάζεται πολλή

δουλειά και αυτογνωσία και είναι για μένα η αληθινή επανάσταση. αυτό

πιστεύω οτι είναι και το μήνυμα που περνάει η Candy. πω πω νομίζω οτι

σας κούρασα καληνύχτα η μάλλον καλημέρα


O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 798155 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 798155 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 798155
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό
ariathniM


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4197
Ηλικία : 44
Τόπος : σπίτι του μικρού αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O αντικομφορμισμός της Κάντυ.   O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 9:34 am

xruste έγραψε:
O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 41307 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 41307 ariathniM μου άρεσε πολύ το θέμα σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγω πιστεύω ότι όντως για τα δεδομενα της εποχής ήταν επαναστάτρια η

Candy μέσα όμως απο την αθωότητα της ηλικίας της και βέβαια δεν πρέπει

να ξεχνάμε τον τρόπο που μεγάλωσε. Η O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 891341 είναι ένα παιδί που μεγα-

λώνει ορφανό γνωρίζει απο πολύ νωρίς τη σκληρότητα της ζωής αυτό είναι

ένα μάθημα που άλλους ανθρώπους τους κάνει πιο ευαισθητους και δοτικούς

και άλλους τους σκληραίνει η Candy ανήκει στη πρώτη κατηγορία επειδή

πήρε πολλή αγάπη απο δυο γυναίκες αληθινά παραδείγματα αλτρουισμού

και αυταπάρνησης

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 509524 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 509524

όσο για το αν είναι εξωπραγματικός ο χαρακτήρας της Candy θα πρότεινα

να κοιτάξουμε γύρω μας προσεκτικά και σίγουρα θα βρούμε ανθρώπους

που αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες της ζωης με αισιοδοξία και χαμόγελο

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 36501 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 36501 και δίνουν στους άλλους χωρίς να περιμένουν ανταπόδοση,

εκτός αν έχουμε χάσει την ικανοτητα να τους ξεχωρίζουμε!!!!!!!!!!!!!!!

τέλος θέλω να πω ότι το να μπορεί κάποιος να συγχωρεί αυτούς που τον

έχουν πειράξει απαιτεί να έχει ξεπεράσει το ΕΓΩ του και αυτό χρειάζεται πολλή

δουλειά και αυτογνωσία και είναι για μένα η αληθινή επανάσταση. αυτό

πιστεύω οτι είναι και το μήνυμα που περνάει η Candy. πω πω νομίζω οτι

σας κούρασα καληνύχτα η μάλλον καλημέρα


O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 798155 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 798155 O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 798155

xruste μου πάντα γράφεις, μιλάς λίγο αλλά αυτο το λίγο όμως λέει πολλά. Ναι εκεί ηθελα να καταλήξω και εγώ οτι η μεγαλύτερη επανάσταση είναι να ξεπεράσουμε το 'Εγω' μας σκεφτεστε τότε πόσο διαφορετική θα ήταν η ζωή μας αλλά στο χερι μας είναι να το πετυχουμε. flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Turrican
Banned δια παντός
Turrican


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O αντικομφορμισμός της Κάντυ.   O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 4:18 pm

Πολύ σωστό αυτό! Μιλάτε βέβαια για τη δύναμη της συγχώρεσης! Δύσκολα δε θα συγχωρέσω κάποιον που θα μου πει συγνώμη! Απο την άλλη βλέπω μια Candy που έτεινε να συγχωρέσει τους εχθρούς της επάνω στην εξέλιξη της κακίας τους χωρίς να περιμένει μεταμέλεια! Βέβαια θυμάμαι τουλάχιστον μια φορά στο anime που αυτή η συγχώρεση είχε ελαφρά μια γεύση ειρωνείας. O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 48364
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O αντικομφορμισμός της Κάντυ.   O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 5:15 pm

Turrican έγραψε:
Πολύ σωστό αυτό! Μιλάτε βέβαια για τη δύναμη της συγχώρεσης! Δύσκολα δε θα συγχωρέσω κάποιον που θα μου πει συγνώμη! Απο την άλλη βλέπω μια Candy που έτεινε να συγχωρέσει τους εχθρούς της επάνω στην εξέλιξη της κακίας τους χωρίς να περιμένει μεταμέλεια! Βέβαια θυμάμαι τουλάχιστον μια φορά στο anime που αυτή η συγχώρεση είχε ελαφρά μια γεύση ειρωνείας. O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 48364

Συμφωνω! Το να μπορεις να συγχωρεις οταν βλεπεις αληθινη και εμπρακτη μεταμελεια ειναι αρετη...... το να συγχωρεις ομως ανευ ορων; Και η Καντυ αυτο κανει. Συγχωρει πχ την Αννυ γιατι βλεπει τις αδυναμιες της, αλλα και την μετεπειτα συμπεριφορα της, αλλα συγχωρει και την Ελιζα και τον Νηλ! Δεν ξερω αν οφειλεται στο υψηλο επιπεδο αυτογνωσιας της ή σε καποια μορφη θυματοποιησης! Ισως εμαθε στα ελαχιστα και δεν εμαθε να διεκδικει για τον εαυτο της αυτο που της αξιζε......περισσοτερο σεβασμο και μεγαλυτερο κομματι απο την ευτυχια! Αυτο ειναι το μοναδικο στοιχειο στο χαρακτηρα της που με ενοχλει λιγακι. Θα ηθελα να "απαιτει" απο τη ζωη και να μαχεται κατα της αδικιας που υφισταται με την ιδια δυναμη που το εκανε και για τους αλλους!

Γενικα την θεωρω μη ρεαλιστικο χαρακτηρα.......τουλαχιστον εγω δεν εχω συναντησει ανθρωπο με τετοια αυταπαρνηση.

Οσο για το στοιχειο του αντικομφορμισμου........το ειχε. Προσπαθησε να μπει στο ρολο της "μικρης κυριας" αλλα εγκατελειψε και τελικα χαραξε τον δικο της δρομο, κοντρα στα ταμπου της εποχης, στηριζομενη στις δικες της δυναμεις.

Σε πραγματικες συνθηκες ζωης ομως, και οχι στον "δοκιμαστικο σωληνα" ενος μυθιστορηματος δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο θα επιβιωνε. O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 5036
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nuitetoile21
Candy Star
Candy Star
nuitetoile21


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Ηλικία : 41
Registration date : 29/12/2009

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O αντικομφορμισμός της Κάντυ.   O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 5:40 pm

Turrican έγραψε:
Πολύ σωστό αυτό! Μιλάτε βέβαια για τη δύναμη της συγχώρεσης! Δύσκολα δε θα συγχωρέσω κάποιον που θα μου πει συγνώμη! Απο την άλλη βλέπω μια Candy που έτεινε να συγχωρέσει τους εχθρούς της επάνω στην εξέλιξη της κακίας τους χωρίς να περιμένει μεταμέλεια! Βέβαια θυμάμαι τουλάχιστον μια φορά στο anime που αυτή η συγχώρεση είχε ελαφρά μια γεύση ειρωνείας. O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 48364

απλα να σχολιασω κατι για το θεμα της συγχωρεσης θελω, δεν εχει να κανει συγκεκριμενα με αυτα που εγραψες turrican.
πιστευω οτι το θεμα του να συγχωρεσεις καποιον για κατι που σου εκανε αθελα του ή ηθελημενα δεν εχει να κανει με τον αλλον αλλα με τον εαυτο σου. Δηλαδη ο αλλος μπορει να σου ζητησει συγγνωμη, μπορει να σου δειξει και οτι μετανιωσε εμπρακτα αλλα αν εσυ δεν ειναι σε θεση να τον συγχωρεσεις, οτι και αν κανει δεν θα τον συγχωρεσεις ποτε. Απο την αλλη αν μπορεις να τον συγχωρεσεις, αν καταλαβαινεις γιατι το εκανε, ή ακομα και αν δεν καταλαβαινεις αλλα νιωθεις οτι μπορεις να προχωρησεις χωρις να του κρατας κακια, τοτε ακομα και η λεξη ''συγγνωμη'' ειναι περριτη. Δεν ξερω, για μενα το ''συγγνωμη'', οπως και η εκφραση ''θα κανω τα παντα για να με συγχωρεσεις'' και ολα αυτα με μπερδευουν. Θα το με παραδειγμα. αν καποιος μου εκανε κατι και μετα μου ελεγε συγγνωμη ή ακομα περισσοτερο δεχοταν να περασει καποια σταδια μεχρι να τον συγχωρησω (η φραση ''θα κανω τα παντα'') και εγω με αυτον τον τροπο τον συγχωρουσα, θα μου φαινοταν πολυ υποκριτικο. Γιατι ολη αυτη η κατασταση εμπεριεχει την εννοια της ανταλλαγης. μου εκανες αυτο - πληρωνεται με μια συγγνωμη. μου εκανες το αλλο - πληρωνεται τοσο κτλ. Οχι, εγω πιστευω αν τα εχεις βρει με τον εαυτο σου, κατανοεις οτι κανεις δεν ειναι τελειος και ολοι κανουν λαθη, και προχωρας χωρις να κρατας κακιες και χωρις να εχεις αναγκη απο το να ακουσεις το συγγνωμη. Δεν λεω βεβαια οτι μετα θα μπορεις ανετα να συνυπαρξεις με αυτον τον ανθρωπο σαν να μην εχει συμβει τιποτα. Αυτο ειναι αναλογο του τι εκανε. Ή το προσπερνας σαν μια κακια στιγμη ή τον βγαζεις απο την ζωη σου. Αυτο ειναι αλλο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet
Candy Star
Candy Star
juliet


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Ηλικία : 43
Registration date : 05/09/2009

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O αντικομφορμισμός της Κάντυ.   O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 11, 2010 5:54 pm

nina έγραψε:
Turrican έγραψε:
Πολύ σωστό αυτό! Μιλάτε βέβαια για τη δύναμη της συγχώρεσης! Δύσκολα δε θα συγχωρέσω κάποιον που θα μου πει συγνώμη! Απο την άλλη βλέπω μια Candy που έτεινε να συγχωρέσει τους εχθρούς της επάνω στην εξέλιξη της κακίας τους χωρίς να περιμένει μεταμέλεια! Βέβαια θυμάμαι τουλάχιστον μια φορά στο anime που αυτή η συγχώρεση είχε ελαφρά μια γεύση ειρωνείας. O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 48364

Συμφωνω! Το να μπορεις να συγχωρεις οταν βλεπεις αληθινη και εμπρακτη μεταμελεια ειναι αρετη...... το να συγχωρεις ομως ανευ ορων; Και η Καντυ αυτο κανει. Συγχωρει πχ την Αννυ γιατι βλεπει τις αδυναμιες της, αλλα και την μετεπειτα συμπεριφορα της, αλλα συγχωρει και την Ελιζα και τον Νηλ! Δεν ξερω αν οφειλεται στο υψηλο επιπεδο αυτογνωσιας της ή σε καποια μορφη θυματοποιησης! Ισως εμαθε στα ελαχιστα και δεν εμαθε να διεκδικει για τον εαυτο της αυτο που της αξιζε......περισσοτερο σεβασμο και μεγαλυτερο κομματι απο την ευτυχια! Αυτο ειναι το μοναδικο στοιχειο στο χαρακτηρα της που με ενοχλει λιγακι. Θα ηθελα να "απαιτει" απο τη ζωη και να μαχεται κατα της αδικιας που υφισταται με την ιδια δυναμη που το εκανε και για τους αλλους!

Γενικα την θεωρω μη ρεαλιστικο χαρακτηρα.......τουλαχιστον εγω δεν εχω συναντησει ανθρωπο με τετοια αυταπαρνηση.

Οσο για το στοιχειο του αντικομφορμισμου........το ειχε. Προσπαθησε να μπει στο ρολο της "μικρης κυριας" αλλα εγκατελειψε και τελικα χαραξε τον δικο της δρομο, κοντρα στα ταμπου της εποχης, στηριζομενη στις δικες της δυναμεις.

Σε πραγματικες συνθηκες ζωης ομως, και οχι στον "δοκιμαστικο σωληνα" ενος μυθιστορηματος δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο θα επιβιωνε. O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 5036

Ειδικά στην ηλικία που ήταν καμία πιθανότητα δεν θα είχε να επιβιώσει..δεν είναι καν θέμα εποχής..όλες οι εποχες ήταν την βρωμιά και την υποκρισία στο πετσί τους, η Κάντυ ειναι μία εξαιρετική περίπτωση υπο όλες τις συνθήκες...
Αλλά ένα κοριτσάκι που φεύγει από την Αγγλία για την Αμερική χωρίς λεφτά και γνωριμίες, χωρίς μία στήριξη, αμφιβάλλω αν θα εφτανε και ποτέ. Η Κάντυ σαν χαρακτήρας μπορεί να μην είναι τόσο εξωπραγματική, πολλές γυναίκες δούλευαν στην εποχή της ακόμα και στους στάβλους ή ήταν περιθωριοοπιημένες λόγω ηθικής πχ. αυτό που αντιμετώπισε η Κάντυ με τον Άλμπερτ, οι καταστάσεις στις οποίες όμως βρίσκεται και κατορθώνει να ξεπερασει χωρίς να της κοστίσει αυτό σε "ηθικό", "Ψυχολογικό" επίπεδο..πχ. να αποκτήσει πιο έντονο το στοιχείο της αυτοάμυνας απέναντι στην κακία (γιατί συνέχεια κορόιδο πιάνεται) ε ναι, αυτό για μένα είναι το πιο εξωπραγματικό στοιχειο της αν με καταλαβαίνετε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki
Candy Star
Candy Star
domniki


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O αντικομφορμισμός της Κάντυ.   O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 9:09 am

nina έγραψε:
Δεν ξερω αν οφειλεται στο υψηλο επιπεδο αυτογνωσιας της ή σε καποια μορφη θυματοποιησης! Ισως εμαθε στα ελαχιστα και δεν εμαθε να διεκδικει για τον εαυτο της αυτο που της αξιζε......περισσοτερο σεβασμο και μεγαλυτερο κομματι απο την ευτυχια! Αυτο ειναι το μοναδικο στοιχειο στο χαρακτηρα της που με ενοχλει λιγακι. Θα ηθελα να "απαιτει" απο τη ζωη και να μαχεται κατα της αδικιας που υφισταται με την ιδια δυναμη που το εκανε και για τους αλλους!

Με καλυψες nina O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 36501 Η Καντυ υποχωρει παντα και διεκδικει σε ελαχιστες περιπτωσεις. Φαινεται σαν αν ειναι ερμαιο των καταστασεων, σαν η ζωη να την σερνει εκει που δεν θελει εκεινη να παει, και στο τελος να συμβιβαζεται και να βρισκει την χαρα ακομα και στις δυσκολοτερες συνθηκες (πχ. ορυχεια). Ειδικα το σχολιο σου περι θυματοποιησης και ελλειψης μαχητικοτητας για τα δικα της "θελω" ειναι ακριβως στο στοχο O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 41307

nina έγραψε:
Γενικα την θεωρω μη ρεαλιστικο χαρακτηρα.......τουλαχιστον εγω δεν εχω συναντησει ανθρωπο με τετοια αυταπαρνηση.

Kαι παλι θα συμφωνησω. Ουτε κ'εγω εχω συναντησει τετοιο ανθρωπο. Ειναι εντελως στη σφαιρα του φανταστικου.

nina έγραψε:
Σε πραγματικες συνθηκες ζωης ομως, και οχι στον "δοκιμαστικο σωληνα" ενος μυθιστορηματος δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο θα επιβιωνε. O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 5036

Ακριβως! Ας μην ξεχναμε οτι προκειται για φαντασια. O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 175236

Οσο για τον αντικομφορμισμο, νομιζω οτι αν τα πραγματα ειχαν κυλησει ομαλα και δεν ειχε σκοτωθει ο Αντονυ, μια χαρα θα ειχε προσαρμοστει στον ρολο της συζυγου του O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 35868 Απλα της επεσαν ολα μαζεμενα και δεν ηξερε τι να πρωτοαντιμετωπισει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kiki.lianou
Candy Fan
Candy Fan
kiki.lianou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 164
Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 13/05/2011

O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O αντικομφορμισμός της Κάντυ.   O αντικομφορμισμός της Κάντυ. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 04, 2011 11:21 pm

Θα διαφωνήσω ότι η Κάντυ δεν ειναι μαχητική. Μαχεται με οτι δυνάμεις έχει χωρις όμως να ξεχνάει τις αρχές της και τα πιστευω της. Αν δε μαχοταν δε θα επιβίωνε, μην ξεχνάτε τι δυσκολες καταστασεις πέρασε τοσο στους ράγκαν, στη σχολή, στο νοσοκομείο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
O αντικομφορμισμός της Κάντυ.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» ΚΑΝΤΥ - ΤΕΡΥ Η ΚΑΝΤΥ ΑΛΜΠΕΡΤ ........... ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ....;;;;;;;
» Κάντυ-κάντυ συνέχεια όπως την θυμάμαι!
» Τι δεν μας αρεσει τοσο στην Καντυ-Καντυ;
» καντυ-καντυ!ευτυχισμενο τελος για ολους!!
» Candy-Candy comic in english

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Κάντυ-
Μετάβαση σε: