Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Candy-Candy ''The end'' Icon_minitimeΤετ Μάης 01, 2024 10:52 am από Fay

» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Candy-Candy ''The end'' Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Candy-Candy ''The end'' Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Candy-Candy ''The end'' Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Candy-Candy ''The end'' Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Candy-Candy ''The end'' Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Candy-Candy ''The end'' Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Candy-Candy ''The end'' Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
Candy-Candy ''The end'' Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Candy-Candy ''The end''

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nina
Candy Genius
Candy Genius
nina


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Ηλικία : 47
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

Candy-Candy ''The end'' Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Candy-Candy ''The end''   Candy-Candy ''The end'' Icon_minitimeΣαβ Ιαν 16, 2010 4:53 pm

Εισαγωγή στην ιστορία

Η ιστορία συνεχίζεται με την Κάντυ να βρίσκεται στο ορφανοτροφείο όπου ανταλλάσσει τα γνωστά γράμματα με τους φίλους της.

Κεφάλαιο 1ο

Η Κάντυ μετά από μια κουραστική μέρα στο ορφανοτροφείο κάθεται μπροστά στο παράθυρο και βυθισμένη στις σκέψεις της αναπολεί τις ευτυχισμένες μέρες που πέρασε στο κολέγιο του Αγίου Παύλου , τις διακοπές της στη Σκωτία , τη ζωή της στο Σικάγο όταν ξαφνικά ένας γλυκός ήχος , η απαλή μελωδία μιας φυσαρμόνικας τεντώνει τις αισθήσεις της και πετάγεται έξω τρέχοντας
Αδερφή Μαρία: .Κάντυ παιδί μου γιατί τρέχεις έτσι; Που πηγαίνεις με τόση βιασύνη; Μήπως συνέβη κάτι στα παιδιά;
Η Κάντυ όμως ούτε που άκουσε τη φωνή της αδερφής
Κάντυ: Μα από πού έρχεται αυτή η μελωδία; Α! από το λόφο νομίζω! Δεν μπορεί , δεν μπορεί μάλλον είναι μια παραίσθηση ! Όχι δεν μπορεί ! Τέρρυυυ !!! Τέρρυυυ!!!
Η Κάντυ φωνάζει με όλη τη δύναμη της ψυχής της τρέχοντας προς το λόφο
Κάντυ: Τέρρυ εσύ είσαι; Απάντησε μου σε παρακαλώ!!.
Ξαφνικά μια μικρή φιγούρα ξεπροβάλλει πίσω από το μεγάλο δέντρο.
Κάντυ: Μπίλυ εσύ ; Εσύ, εσύ έπαιζες την φυσαρμόνικα; Απάντησε μου, απάντησε μου !
Η απογοήτευση είχε πάρει τη θέση της αγωνιάς και της γλυκιάς προσμονής στο πρόσωπο της Κάντυ.
Μπίλυ: Ναι εγώ εγώ Κάντυ !Εγώ ήμουν. Μα δεν καταλαβαίνω αρχηγέ έκανα κάτι κακό;
Κάντυ: Αχ! Μικρέ μου Μπίλυ κανένα κακό , κανένα κακό δεν έκανες .Συγνώμη αν σε τρόμαξα δεν το ήθελα .Να απλααά ανησυχήσαμε για σένα αυτό είναι όλο .Τρέξε τώρα γρήγορα πίσω στο ορφανοτροφείο η κα Πόνυ και η αδερφή Μαρία θα σε ψάχνουν!
Η Κάντυ βλέποντας τον μικρό να απομακρύνεται κρατώντας στο χέρι του τη φυσαρμόνικα δεν μπορούσε πλέον να συγκρατηθεί . Τα μάτια της πλημμύρισαν δάκρυα και ξέσπασε σε λυγμούς.
Κάντυ: Αχ! Τέρρυ νόμιζα ότι μπορούσα να συνεχίσω την ζωή μου κρατώντας τη θύμηση σου κάπου βαθιά κρυμμένη στην καρδιά μου. Όμως αυτός ο ήχος απόψε έφερε στην επιφάνεια την αλήθεια. Μια αλήθεια που δεν ήθελα να σκέφτομαι . Σ’ αγαπώ Τέρρυ ακόμα σ’ αγαπώ! Πέρασε τόσος καιρός από τον χωρισμό μας και ακόμα δεν τήρησα την υπόσχεση που σου έδωσα να γίνω ευτυχισμένη !Είναι τόσο δύσκολο ,τόσο δύσκολο!!!
Και η Κάντυ έμεινε μόνη, καθισμένη κάτω από το αγαπημένο της δέντρο αφήνοντας τον κρύο αέρα να στεγνώσει για άλλη μια φορά τα υγρά της μάτια.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

Παράλληλα στη Νέα Υόρκη ο Τέρρρυ μετά την πρόβα του στο θέατρο κατευθύνεται προς το διαμέρισμα όπου μένει η Σουζάνα με την μητέρα της. Τα βήματα του τον οδηγούν μηχανικά έξω από την πόρτα του διαμερίσματος. Κοντοστέκεται για μια στιγμή , παίρνει μια βαθιά ανάσα και χτυπάει την πόρτα.
Σουζάνα: Ναι; Τέρρυ εσύ; Πέρασε παρακαλώ.
Η Σουζάνα βρίσκεται καθισμένη στην αναπηρική καρέκλα της δίπλα στο τζάκι και διαβάζει το θεατρικό έργο που πρόκειται να ανεβάσει ο θίασος του Στράτφορντ.
Τέρρυ: Καλησπέρα Σουζάνα. Είσαι μόνη;
Σουζάνα: Όχι Τέρρυ η μητέρα μου είναι στο διπλανό δωμάτιο .Την ξέρεις τώρα πόσο υπερπροστατευτική είναι μαζί μου . Περίμενε να έρθεις πρώτα και μετά να πάει για ψώνια …
Η Σουζάνα προσπαθεί να ανοίξει μια συζήτηση .Μάταια όμως .Ο Τέρρυ κοιτάζοντας τις φλόγες της φωτιάς να αγκαλιάζουν τα ξύλα , βρίσκεται μίλια μακριά αδυνατώντας να παρακολουθήσει τα λόγια της της Σουζάνας. Βγάζει από την τσέπη του το δώρο της Κάντυ .Εκείνη την παλιά φυσαρμόνικα , το μόνο αντικείμενο που έχει από εκείνη και ασυναίσθητα την φέρνει στο στόμα του και αρχίζει να παίζει , όταν ξαφνικά η διαπεραστική φωνή της Σουζάνα τον επαναφέρει στην σκληρή πραγματικότητα.
Σουζάνα: Πάλι αυτή; Αυτή τη παλιοφυσαρμόνικα δεν την αποχωρίζεσαι ποτέ! Δεν μπορώ άλλο δεν αντέχω! Έχει περάσει τόσος καιρός και ακόμα την σκέφτεσαι ! Απάντησε μου Τέρρυ, απάντησε μου! Την αγαπάς ακόμη έτσι δεν είναι; Ποτέ δεν την ξέχασες ! Εγώ έδωσα τα πάντα σε σένα Τέρρυ και εσύ…εσύ με βλέπεις σαν ένα φορτίο που είναι καθήκον σου να κουβαλάς ! Απάντησε μου λοιπόν!
Τέρρυ: Ηρέμησε σε παρακαλώ Σουζάνα . Η ένταση δεν κάνει καλό στην υγειά σου.
Σουζάνα: Ποια υγεία μου Τέρρυ ; Αυτή τη θυσίασα για σένα ! Σταμάτα να παίζεις θέατρο για χάρη μου. Σταμάτα ! Αυτό είναι πλέον πιο βαρύ να το αντέξω ακόμα και από αυτή εδώ την καταραμένη αναπηρική πολυθρόνα ! Δώσε μου πίσω λοιπόν την υγειά μου αν μπορείς , αφού σου είναι τόσο δύσκολο να ξεχάσεις την Κάντυ και να μ αγαπήσεις !!!
Ο Τέρρυ παγώνει από το ξέσπασμα της Σουζάνα και δεν μπορεί να αντιδράσει.
Την ίδια στιγμή εμφανίζεται η μητέρα της θορυβημένη από τις φωνές της.
κα Μάρλοου: Τι συμβαίνει εδώ; Τέρρυ τι έκανες στη Σουζάνα και βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση; Δεν καταλαβαίνω .Εγώ την άφησα ήρεμη και εσύ το μόνο που καταφέρνεις κάθε φορά είναι να την αναστατώνεις και να την πληγώνεις ! Μα τι άνθρωπος είσαι εσύ τελικά ;
Ο Τέρρυ αισθάνεται σαν να σηκώνει στους ώμους του όλο το βάρος του κόσμου.
Σουζάνα: Τέρρυ συγνώμη . Σε παρακαλώ συγχώρεσε με . Μη δίνεις σημασία στα λόγια μου. Δεν ήθελα να ξεσπάσω πάνω σου. Ο γιατρός λέει ότι τα νεύρα μου είναι λίγο τεντωμένα λόγω της κατάστασης μου! Σε παρακαλώ συγχώρεσε με!( και δάκρυα γεμίζουν τα μάτια της ).
κα Μάρλοου: Τι λες παιδί μου ; Εσύ δεν φταις σε τίποτα . Μην απολογείσαι. Αυτός είναι που πρέπει να σου ζητήσει συγνώμη.
Τέρρυ: Μην ανησυχείς Σουζάνα . Προσπάθησε να ηρεμήσεις και θα τα πούμε αύριο . Καληνύχτα.
Σουζάνα: Τέρρυ που πας ; Μην φεύγεις έτσι σε παρακαλώ !
Όμως ο Τέρρυ είχε κλείσει ήδη την πόρτα πίσω του προσπαθώντας να ξεφύγει από τις τύψεις και τα σκληρά λόγια της Σουζάνα και της μητέρας της .
Περπατά αργά ανάμεσα στο ανώνυμο πλήθος κάτω από τα φώτα των θεάτρων του Μπρόντγουει μουδιασμένος ακόμη από τη σκηνή που προηγήθηκε , όταν χωρίς να το καταλάβει βρίσκεται έξω από το ξενοδοχείο που είχε μείνει τότε η Κάντυ. Τότε που της έστειλε την πρόσκληση για την πρεμιέρα του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας και ένα εισιτήριο χωρίς επιστροφή. Τότε που το μέλλον τους φαινόταν φωτεινό και γεμάτο ευτυχία.
Τέρρυ: Κάντυ γλυκό μου φακιδομουτράκι που να βρίσκεσαι άραγε αυτή τη στιγμή ; Είσαι εσύ τουλάχιστον ευτυχισμένη ; Η σκέψη ότι μπορεί να με ξέχασες είναι δυσβάσταχτη ! Δεν μπορώ πλέον να συνεχίσω έτσι ! Πρέπει να ξεχάσω το όνειρο να είμαστε μαζί .Ήταν ένα απατηλό όνειρο , όπως ο απατηλός λόφος του κολεγίου . Όχι ! όχι! Όσα ζήσαμε εκεί ήταν αληθινά και ποτέ δεν θα τα ξεχάσω! Οι μέρες που πέρασα μαζί σου μου δίνουν δύναμη να συνεχίζω. Εσύ Κάντυ, εσύ μου δίνεις δύναμη, εσύ αγαπημένη μου!
Ο Τέρρυ προσπαθώντας να ξεφύγει από τη δύνη των σκέψεων του και να επανέλθει στην πραγματικότητα φέρνει στο μυαλό του την παράσταση και τις πρόβες , όταν συνειδητοποιεί ότι έχει ξεχάσει τα λόγια του έργου στο καμαρίνι του.
Τέρρυ: Να πάρει η ευχή ! Πρέπει να γυρίσω στο θέατρο να πάρω το σενάριο για να κάνω πρόβα το βράδυ στο σπίτι μου. Πρέπει να έχω κάτι να απασχολήσω το μυαλό μου αλλιώς θα τρελαθώ.
Φτάνοντας έξω από το θέατρο μπροστά στα σκαλιά της κεντρικής εισόδου βλέπει μια οικεία φιγούρα να κοιτάζει την μεγάλη αφίσα που απεικόνιζε τον ίδιο με την συμπρωταγωνίστρια του, την Κάρεν. Πλησιάζοντας η αμφιβολία του γίνεται βεβαιότητα.
Τέρρυ: Πατέρα ; Εσύ εδώ; Μα πως ; Τι κάνεις εδώ;
Ο Τέρρυ αντίκριζε για πρώτη φορά τον πατέρα του από τότε που έφυγε από το Λονδίνο με τον οποίο δεν είχε καμία επικοινωνία έκτοτε .
Δούκας Γκράντσεστερ: Τέρρυ παιδί μου , πόσο μεγάλωσες ! Πάει τόσος καιρός από την τελευταία μας συνάντηση .Έχεις γίνει ολόκληρος άντρας πια και από ότι μαθαίνω ένας ταλαντούχος ηθοποιός. Τελικά δεν κατάφερα να σε αποτρέψω από το να ακολουθήσεις τα βήματα της μητέρας σου.
Τέρρυ: Αν ήρθες να μου πεις ότι ντρέπεσαι για μένα και ότι δεν τιμώ το όνομα των Γκράντσεστερ τότε …
Δούκας Γκράντσεστερ: Όχι ! Όχι μην παρεξηγείς τα λόγια μου. Δεν ήρθα ως εδώ για να μαλώσουμε. Σε παρακαλώ μπορούμε να πάμε κάπου να μιλήσουμε ήσυχα ; Κάποιος από το θέατρο μου είπε προ ολίγου ότι οι πρόβες τελείωσαν για σήμερα και πως όλοι οι ηθοποιοί είχαν φύγει. Ήταν μεγάλη τύχη να σε βρω τέτοια ώρα εδώ.
Τέρρυ: Ναι τυχαία βρέθηκα τώρα εδώ. Μπορούμε να πάμε στο καμαρίνι μου να μιλήσουμε , δεν θα μας ενοχλήσει κανείς.
Το καμαρίνι του Τέρρυ είναι γεμάτο με τις αφίσες των παραστάσεων του θιάσου. Μόνο σε μια γωνιά υπάρχει μια αφίσα της μητέρας του και το βλέμμα του δούκα μαγνητίζεται από αυτή.
Δούκας Γκράντσεστερ: Την βλέπεις ακόμη ; Έχετε επικοινωνία ;
Τέρρυ: Όχι. Νομίζω ότι έχει παρακολουθήσει κάποιες παραστάσεις μου διακριτικά.
Δούκας Γκράντσεστερ: Δεν με ενοχλεί πια παιδί μου. Έχω καταλάβει πως ήταν λάθος μου που σου στέρησα την μητέρα σου τόσα χρόνια.
Τέρρυ: Εεεε!
Δούκας Γκράντσεστερ: Η συνάντηση που είχα με εκείνο το κορίτσι στο κολέγιο του Αγίου Παύλου , εκείνη τη φίλη σου , Κάντυ νομίζω τη λέγανε , με βοήθησε να καταλάβω το κακό που σου κάναμε παιδί μου , εγώ και η μητέρα σου.
Τέρρυ: Την Κάντυ είπες; Συνάντησες την Κάντυ ; Πότε;
Δούκας Γκράντσεστερ: Μετά την φυγή σου από το κολέγιο επισκέφτηκα την αδερφή Γκρέυ και απαίτησα να επιστρέψεις, αλλιώς θα σταματούσα τις δωρεές . Τότε η Κάντυ ανέβηκε στην άμαξα μου και με ανάγκασε να την ακούσω. Μου έδωσε να καταλάβω πόσο ανάγκη είχες την μητέρα σου , ότι έφυγες να βρεις το δρόμο σου και αν σε αγαπούσα θα έπρεπε να σε αφήσω ελεύθερο .
Ο Τέρρυ σκέφτεται ότι η Κάντυ για άλλη μια φορά στη ζωή του τον είχε βοηθήσει και αυτός δεν ήξερε τίποτα . Γλυκιά μου Κάντυ πόσους ανθρώπους έχεις αγγίξει; Κατάφερες μέχρι και την σκληρή καρδιά του πατέρα μου να μαλακώσεις !
Δούκας Γκράντσεστερ: Γι αυτό Τέρρυ δεν σε ενόχλησα . Παρακολουθούσα από μακριά τα βήματα σου στο θέατρο αλλά και τη ζωή σου. Ξέρω Τέρρυ ότι αντιμετώπισες πολλά προβλήματα και από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις βρει ακόμα την ηρεμία που τόσο ήθελες.
Τέρρυ: Ξέρεις για τη Σουζάνα και το ατύχημα;
Δούκας Γκράντσεστερ: Ναι . Οι εφημερίδες γράφουν συχνά για σένα . Όπως επίσης ξέρω ότι έμεινες δίπλα της θυσιάζοντας την ευτυχία σου. Εγώ το γνωρίζω καλά πόσο βαρύ είναι το φορτίο σου. Το ξέρω γιατί το έζησα.
Τέρρυ: Πατέρα εγώ…
Δούκας Γκράντσεστερ: Δεν χρειάζεται να μου πεις τίποτα . Ήρθα να σου μιλήσω και να σε στηρίξω. Η μοίρα έπαιξε άσχημο παιχνίδι και σου επεφύλαξε ένα μέλλον που δεν επέλεξες. Το καθήκον σου ήταν να μείνεις δίπλα στη Σουζάνα και σωστά έπραξες. Όμως τώρα πια μετά από τόσο καιρό πρέπει να πάρεις μια οριστική απόφαση . Πρέπει να την παντρευτείς Τέρρυ , πρέπει. Μόνο έτσι θα βάλεις ένα οριστικό τέλος στα όνειρα σου για τη Κάντυ.
Ο Τέρρυ ήθελε να αντιδράσει αλλά δεν μπορούσε . Ήξερε βαθιά μέσα του ότι ο πατέρας του είχε δίκιο . Τώρα καταλάβαινε τι τον οδήγησε στην απόφαση του να εγκαταλείψει τη μητέρα του και να κάνει το καθήκον απέναντι στην οικογένεια του.
Δούκας Γκράντσεστερ: Ξέρω Τέρρυ ότι δεν είμαι ευχάριστος όμως έτσι θα καταστρέψεις εντελώς τη ζωή και την καριέρα σου. Πόσες φορές νομίζεις ότι μπορείς να επανέλθεις; Ήσουν τυχερός που κατάφερες να επιστρέψεις στο θέατρο μετά τον τρόπο που εγκατέλειψες τα πάντα. Σου δόθηκε μια δεύτερη ευκαιρία και δεν πρέπει να πάει χαμένη.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.




Την επόμενη μέρα στο θέατρο οι πρόβες πήγαιναν χάλια. Ο Τέρρυ δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί και το παίξιμο του ήταν άνευρο και χωρίς συναίσθημα. Ο σκηνοθέτης έβαλε τις φωνές και διέκοψε την πρόβα υπενθυμίζοντας στον Τέρρυ πως αν δεν έβρισκε τον παλιό καλό εαυτό του θα έβρισκε σύντομα τον αντικαταστάτη του!
Η Σουζάνα είχε παρακαλέσει την μητέρα της να την βοηθήσει να πάει στο θέατρο και έτσι παρακολούθησε όλη τη σκηνή κρυμμένη χωρίς να την καταλάβει ο Τέρρυ.
κα. Μάρλοου: Μα τι άχρηστος που είναι πια αυτός ο Τέρρυ ; Τίποτα δεν μπορεί να κάνει σωστά . Είναι ένας αποτυχημένος!
Σουζάνα: Σςς! Θα μας ακούσουν, .σε παρακαλώ μητέρα δεν θέλω να μας αντιληφθεί ο Τέρρυ! Πάρε με από εδώ δεν μπορώ άλλο να βλέπω.
Ο Τέρρυ κλεισμένος στο καμαρίνι του τα έχει βάλει με τον εαυτό του.
Τέρρυ: Δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι ! Πρέπει να σταθώ στα πόδια μου ! Πρέπει να μιλήσω με τη Σουζάνα !!


Κεφάλαιο 2ο

Πίσω στο διαμέρισμα της, η Σουζάνα ακούει ήρεμα αυτή τη φορά ένα ακόμη λογύδριο της μητέρας της, περί της ανικανότητας του Τέρρυ και ότι έπρεπε επιτέλους να τον πιέσει να την παντρευτεί και για πρώτη φορά αντιδρά .
Σουζάνα: Μητέρα κρίνεις πολύ αυστηρά και άδικα τον Τέρρυ. Δεν φταίει αυτός για την κατάσταση μου. Δεν μου ζήτησε να θυσιάσω το πόδι μου για να τον σώσω. Μόνη μου το έκανα. Η εμμονή μου μαζί του με οδήγησε σε αυτή εδώ την καρέκλα.
κα. Μάρλοου: Μα Σουζάνα τι είναι αυτά που λες;
Σουζάνα: Σε παρακαλώ μητέρα πρέπει να με ακούσεις. Για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό βλέπω τα πράγματα καθαρά. Δεν ξέρω αν ποτέ αγάπησα πραγματικά τον Τέρρυ . Στην αρχή το είδα σαν ένα παιχνίδι και όσο αυτός δεν ανταποκρινόταν τόσο μεγάλωνε η εμμονή μου να τον κατακτήσω. Βλέπεις μητέρα εσείς δεν μου αρνηθήκατε ποτέ τίποτα , είχα πάντα ότι επιθυμούσα και τότε ήθελα τον Τέρρυ και έπρεπε να γίνει δικός μου! Ούτε όταν έμαθα ότι η καρδιά του Τέρρυ ανήκε στην Κάντυ σταμάτησα. Το αντίθετο μάλιστα .Προσπάθησα να τους χωρίσω και έδιωξα την Κάντυ από από το ξενοδοχείο στο Σικάγο! Ναι φέρθηκα τόσο σκληρά και στην Κάντυ ενώ εκείνη με έσωσε και έφυγε μακριά για να έχω τον Τέρρυ μόνο δικό μου. Αυτή μητέρα τον αγαπάει πραγματικά κι όχι εγώ! Αυτή !!
Η Σουζάνα ξεσπάει και δάκρυα κυλάνε στα μάγουλα της.
κα. Μάρλοου: Σουζάνα παιδί μου κι εσύ τι θα απογίνεις; Ότι έγινε , έγινε. Το ατύχημα άλλαξε τα πράγματα και ο Τέρρυ δεν μπορεί να σε εγκαταλείψει πια. Θα σε παντρευτεί και θα ζήσετε ήρεμα. Η Κάντυ είναι υγιής και θα βρει τον δρόμο της. Σκούπισε τα δάκρυα σου.
Σουζάνα: Μα δεν καταλαβαίνεις λοιπόν ; Ο Τέρρυ δεν πρόκειται ποτέ να με αγαπήσει όπως αυτήν και εγώ δεν θέλω να μείνει δίπλα μου από οίκτο!! Ποτέ δεν θα είμαστε ευτυχισμένοι μητέρα , όχι μετά από όλα αυτά που συνέβησαν. Η σχέση μας ξεκίνησε από λάθος αφετηρία και είναι αργά πια να διορθωθεί. Από καιρό τα συναισθήματα μου απέναντι στον Τέρρυ είχαν αλλάξει , απλά δεν είχα την δύναμη να το παραδεχτώ. Τον χρησιμοποιούσα για δεκανίκι και φοβόμουν πως αν τον έχανα θα γκρεμιζόμουν. Βυθιζόμουνα κάθε μέρα στην ανασφάλεια και στο φόβο και εσύ μητέρα επιδείνωνες την κατάσταση με την υπερπροστατευτικότητα σου. Τώρα πια ξέρω τι θέλω να κάνω στη ζωή μου.
Την ίδια στιγμή ο Τέρρυ μπαίνει στο διαμέρισμα κρατώντας ένα μπουκέτο με λουλούδια , αλλά αντιλαμβάνεται γρήγορα την τεταμένη ατμόσφαιρα ανάμεσα στη Σουζάνα και τη μητέρα της.
Τέρρυ: Καλησπέρα Σουζάνα . Κυρία Μάρλοου. ( και προσφέρει τα λουλούδια στη Σουζάνα)
Σουζάνα: Καλησπέρα Τέρρυ, χαίρομαι που σε βλέπω.
Τέρρυ: Σουζάνα θα ήθελα να μιλήσω σε σένα και στην μητέρα σου.
Σουζάνα: Και στην μητέρα μου; Δεν καταλαβαίνω ; Το ύφος σου είναι πολύ σοβαρό. Συνέβη κάτι;
Τέρρυ: Όχι μην ταράζεσαι. Αυτή τη φορά έχω ευχάριστα νέα και θέλω να τα ακούσει και η μητέρα σου.
Η Σουζάνα τα χάνει καθώς σκέφτεται ότι μετά τη σκηνή που παρακολούθησε στο θέατρο ο Τέρρυ θα έπρεπε να έχει πολύ άσχημη διάθεση.
Τέρρυ: Ξέρετε έχω πάρει μια απόφαση που ίσως από καιρό θα έπρεπε … Κυρία Μάρλοου θα ήθελα να παντρευτώ την Σουζάνα και να ζητήσω την άδεια σας.
Η κυρία Μάρλοου έμεινε να κοιτάζει τον Τέρρυ.
κα. Μάρλοου: Τέρρυ επιτέλους φέρθηκες σαν σωστός άντρας με ευγενική καταγωγή και…
Εκείνη τη στιγμή παρεμβαίνει η Σουζάνα και διακόπτει τη μητέρα της.
Σουζάνα: Μητέρα σε παρακαλώ μπορείς να μας αφήσεις λίγο μόνους;
Η μητέρα της απρόθυμα αποχωρεί από το σαλόνι
Τέρρυ: Μα δεν καταλαβαίνω τίποτα Σουζάνα! Γιατί έδιωξες τη μητέρα σου; Τι αντίδραση είναι αυτή. Νόμιζα ότι σήμερα τουλάχιστον θα σε έκανα ευτυχισμένη.
Σουζάνα: Τέρρυ η πρόταση σου δεν με ξάφνιασε.Ηξερα ότι κάποια στιγμή θα μου ζητούσες να παντρευτούμε γιατί έτσι έπρεπε να κάνεις. Χρειαζόσουν απλά τον χρόνο σου , όπως άλλωστε τον χρειαζόμουν κι εγώ για να ξεκαθαρίσω τα συναισθήματα μου. Το πρωί παρακολούθησα κρυφά την πρόβα και είδα ακριβώς τι έγινε και κατάλαβα. Είδα τη ζωή σου να καταστρέφεται και το δικό μου μέλλον αβέβαιο και σκοτεινό.
Τέρρυ: Σουζάνα δεν έπρεπε να έρθεις . Όμως μην ανησυχείς . Την απόφαση μου την πήρα και θα προσπαθήσω να σταθώ αντάξιος δίπλα σου αλλά και στο θέατρο.
Σουζάνα: Όχι Τέρρυ . Το πρωί δεν παρακολούθησα απλά μία πρόβα .Είδα καθαρά την πρόβα της ζωής μας .Της κοινής μας ζωής και δεν μου άρεσε καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να σε παντρευτώ.
Τέρρυ: Πώωωως!!!
Σουζάνα: Και όχι γιατί δεν πιστεύω στα λόγια σου. Είσαι έντιμος άντρας Τέρρυ με ευαίσθητη ψυχή και ξέρω ότι θα έμενες μαζί μου να με φροντίζεις για πάντα και στην πορεία θα με αγαπούσες. Όχι όμως όπως εκείνη . Ποτέ! Πάντα στην καρδιά και στο μυαλό σου θα είναι η Κάντυ και της αξίζει αυτό. Αυτή Τέρρυ σε αγάπησε πραγματικά και σε άφησε ελεύθερο να μείνεις δίπλα μου γιατί αλλιώς δεν θα ήσουν ο άνθρωπος που αγάπησε. Πήγαινε κοντά της Τέρρυ και γίνε ευτυχισμένος.
Τέρρυ: Καλή μου Σουζάνα την απόφαση μου την πήρα εδώ και πολύ καιρό και η Κάντυ την γνωρίζει και την σέβεται. Εμείς θα ζήσουμε μαζί και δεν πρέπει να σε απασχολεί το παρελθόν.
Σουζάνα: Τέρρυ δεν καταλαβαίνεις λοιπόν πως όλο αυτό το καιρό σε χρησιμοποιούσα; Έβλεπα τη μάχη που γινόταν μέσα σου , ανάμεσα στο καθήκον και την αγάπη σου για την Κάντυ και δεν με ενδιέφερε ! Κάποια στιγμή μπορώ να πω ότι σε μίσησα κιόλας! Ήθελα να υποφέρεις όπως υπέφερα κι εγώ. Να καταστραφεί η καριέρα σου όπως καταστράφηκε η δική μου.
Τέρρυ: Σουζάνα ! Τι είναι αυτά που λες! Έπρεπε να είχα καταλάβει. Έπρεπε να σε είχα βοηθήσει . Έπρεπε ! Έπρεπε!
Σουζάνα: Σταμάτα να κατηγορείς τον εαυτό σου. Εγώ είμαι υπεύθυνη για την κατάσταση που ζούμε τώρα κι όχι εσύ. Τώρα πια ξέρω τι θέλω Τέρρυ . Η ομίχλη που σκέπαζε την ψυχή και το μυαλό μου διαλύθηκε. Σκέφτηκα πολύ το μέλλον μου και τι θέλω να κάνω στη ζωή μου.
Τέρρυ: Χαίρομαι Σουζάνα και σου υπόσχομαι να σε βοηθήσω να πραγματοποιήσεις τα όνειρα σου.
Σουζάνα: Σε ευχαριστώ Τέρρυ .Με στήριξες την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής μου. Στάθηκες δίπλα μου , μετά το ατύχημα, και ανεχόσουν στωικά όλα μου τα ξεσπάσματα. Ακόμα και όταν εξαφανίστηκες ήξερα ότι θα επέστρεφες όπως και έκανες. Όμως τώρα δεν σε χρειάζομαι πια Τέρρυ. Πρέπει να με αφήσεις για να στηριχτώ στις δικές μου δυνάμεις. Η παρουσία σου με αποδυναμώνει και μου υπενθυμίζει συνεχώς το ατύχημα και τη ζωή που θα μπορούσα να έχω και χάθηκε για πάντα. Έμαθα να αγαπώ τον εαυτό μου όπως είναι και πιστεύω ότι μου αξίζει να αγαπηθώ κι εγώ απόλυτα. Έτσι όπως αγαπάς εσύ την Κάντυ .
Τέρρυ: Ναι το αξίζεις Σουζάνα κι εγώ…
Σουζάνα: Εσύ πρέπει να φύγεις Τέρρυ , να προσπαθήσεις να ξεχάσεις και να γίνεις ευτυχισμένος. Μόνο έτσι θα ηρεμήσω κι εγώ , ξέροντας πως είσαι ευτυχισμένος και πως δεν στάθηκα εγώ η αιτία να καταστρέψεις τη ζωή σου.
Τέρρυ: Σουζάνα πως είναι δυνατόν να ξεχάσω!
Σουζάνα: Θα το κάνεις Τέρρυ και είναι η τελευταία χάρη που σου ζητώ. Άλλωστε αποφάσισα να μετακομίσω με την μητέρα μου στην Καλιφόρνια . Το κλίμα εκεί θα κάνει καλό και στην υγεία μου . Σκέφτομαι να ασχοληθώ με την συγγραφή σεναρίων. Ξέρεις Τέρρυ εκεί ανθίζει μια νέα τέχνη , ο κινηματογράφος και είναι κάτι που με ενθουσιάζει πολύ! Ποιος ξέρει , ίσως κάποια μέρα να γίνω γνωστή σεναριογράφος και να σε καλέσω να παίξεις σε κάποια ταινία μου! (και ξεσπάει σε γέλια)
Ο Τέρρυ παρακολουθεί τη Σουζάνα και για πρώτη φορά μετά το ατύχημα της βλέπει εκείνη την παλιά λάμψη στα μάτια της , όπως τότε που ετοιμαζόταν να παίξει την Ιουλιέτα στο πλευρό του.
Η κυρία Μάρλοου παρακολουθώντας τη σκηνή κρυμμένη δεν μπορεί να συγκρατήσει τα δάκρυα χαράς , βλέποντας και ακούγοντας την κόρη της να ζει επιτέλους ξανά και να μιλάει με τόσο ενθουσιασμό για το μέλλον της.
Σουζάνα: Τέρρυ δεν θα σε ξεχάσω ποτέ, και οι δυο μας μπορούμε να παραμείνουμε δυο καλοί φίλοι για πάντα, γιατί μαζί ξεπεράσαμε ίσως την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής μας. Βοηθήσαμε ο ένας τον άλλο και βγήκαμε στην επιφάνεια. Μετά την τρικυμία έρχεται πάντα η νηνεμία , να το θυμάσαι αυτό αγαπημένε μου.
Τέρρυ: Σουζάνα νομίζω ότι θα γίνεις μια καταπληκτική συγγραφέας.


Κεφάλαιο 3ο

κα. Πόνυ: Κάντυ παιδί μου τι κάνεις τόσο νωρίς πάνω στη σκάλα; Από τι ώρα σηκώθηκες. Ανησυχώ για σένα παιδί μου. Με τόση δουλειά θα πρέπει τουλάχιστον να κοιμάσαι καλά!
Κάντυ: Μην ανησυχείτε για μένα κύρια Πόνυ! Είμαι σκληρό καρύδι εγώ ! Είπα να ξεκινήσω γενική καθαριότητα σήμερα.
κα. Πόνυ: Κατέβα κάτω σε παρακαλώ Κάντυ και έλα να πάρουμε όλοι μαζί πρωινό στην τραπεζαρία.
Κάντυ: Έρχομαιαιαι ! Αμέσως!
Αδερφή Μαρία: Κύριε Μάθιου καλημέρα. Πως κι έτσι τόσο πρωινός σήμερα;
κΜάθιου: Έχω γράμματα για την Κάντυ και ξέρω πόσο πολύ τα περίμενε , γι αυτό είπα να περάσω πρώτα από δω. Αλήθεια που είναι η Κάντυ; Πάντα με υποδεχόταν πρώτη.
Κάντυ: Εδώ είμαι!! Καλημέρα κύριε Μάθιου. Άκουσα ότι έχετε γράμματα για μένα. Αχ τι καλά! Πεθύμησα τόσο πολύ τους φίλους μου. Α! ένα από την Άννυ και ένα από τον Άλμπερτ. Αχ! γλυκέ μου Άλμπερτ πόσο μου έλειψες! Αδερφή Μαρία πάω αμέσως να τα διαβάσω !
Αδερφή Μαρία: Μα Κάντυ η κυρία Πόνυ και τα παιδιά μας περιμένουν !
Κάντυ: Δεν πεινάω τώρα! Αντίο κύριε Μάθιου ! Ελπίζω να σας δω σύντομα !
Αδερφή Μαρία: Τι θα κάνω με αυτό το κορίτσι; Δεν θα μεγαλώσει ποτέ;
κΜάθιου: Μεγάλωσε αδερφή Μαρία. Στα μάτια της Κάντυ μας υπάρχει μια θλίψη που όσο κι αν προσπαθεί να την κρύψει δεν τα καταφέρνει! Άντιο αδερφή Μαρία θα ξανάρθω σύντομα.
Η Κάντυ βρισκόταν ήδη στον αγαπημένο της λόφο και διάβαζε τα γράμματα των φίλων της.
Κάντυ: Αγαπημένη μου Άννυ πόσο χαίρομαι για τον αρραβώνα σου με τον Άρτσι. Επιτέλους κι ένα ευχάριστο γεγονός. Μετά το μνημόσυνο του Στήαρ κανένας μας δεν είχε όρεξη για τίποτα. Γλυκέ μου Στήαρ πάντα κατάφερνες να μας κάνεις να γελάμε με τις απίθανες εφευρέσεις σου. Και στον Άρτσι λείπεις τόσο πολύ! Ελπίζω η Άννυ να καταφέρει να απαλύνει λιγάκι τον πόνο του. Άννυ μου σου υπόσχομαι να έρθω σύντομα στο Σικάγο για να σε βοηθήσω με τις προετοιμασίες του γάμου.

Το γράμμα του Άλμπερτ:

Αγαπημένη μου Κάντυ


Ελπίζω το γράμμα μου να σε βρίσκει καλύτερα από την τελευταία φορά που μου έγραψες. Ξέρω πως το γράμμα της Σουζάνα σε αναστάτωσε πολύ και ας μην το αναφέρεις. Υπέφερες πολύ γλυκιά μου Κάντυ , αλλά είσαι πιο όμορφη όταν γελάς μην το ξεχνάς !
Σου γράφω από το Λονδίνο . Αν το ταξίδι μου πάει όπως το σχεδιάσαμε με τον Τζώρτζ ελπίζω να τα καταφέρω και να έρθω σύντομα στην Αμερική. Στο επόμενο ταξίδι μου όμως θέλω να έρθεις μαζί μου Κάντυ. Νομίζω θα σου κάνει καλό να φύγεις μακριά από τα μέρη που σου ξυπνούν τόσες αναμνήσεις και να προσπαθήσεις να ξεχάσεις. Τι λες μικρή μου θα έρθεις;

Με εκτίμηση
Ουίλιαμ Άλμπερτ Άρντλευ


Κάντυ: Αχ! Τι ωραία που θα είναι να ταξιδέψω με τον καλό μου φίλο. Ο Άλμπερτ πάντα με βοηθούσε να ξεπερνάω τις στενοχώριες μου. Είμαι τόσο ενθουσιασμένη μ’ αυτό το ταξίδι ! Σίγουρα θα με βοηθήσει να ηρεμήσω και να δω τι θα κάνω με τη ζωή μου. Δεν μπορώ να κάθομαι άλλο και να κλαίω τη μοίρα μου . Ναι Κάντυ όχι αλλά δάκρυα.
Η Κάντυ σχεδίαζε με ενθουσιασμό το επικείμενο ταξίδι της χωρίς να γνωρίζει την απόφαση της Σουζάνα να εγκαταλείψει τον Τέρρυ.
Την επόμενη μέρα μια ακόμα έκπληξη περίμενε την Κάντυ.
Αδερφή Μαρία: Κάντυ , Κάντυ ξύπνα παιδί μου. Έχεις επισκέψεις. Μου φαίνεται ότι ξενύχτησες εχθές το βράδυ και δεν μπορείς να σηκωθείς!
Κάντυ: Μμμμ! Αδερφή Μαρία μην με μαλώνετε. Αλλά άκουσα καλά; Είπατε ότι έχω επισκέψεις; Ποιος είναι ;
Αδερφή Μαρία: Έλα παιδί μου ντύσου . Σε περιμένει στο γραφείο της κυρίας Πόνυ.
Κάντυ: Πάτυ! Καλή μου Πάτυ ! Πόσο μου έλειψες. Ανησυχούσαμε τόσο για σένα. Πόσο χαίρομαι που ήρθες να με δεις!
Πάτυ: Ναι Κάντυ κι εσύ μου έλειψες πολύ!
Κάντυ: Μετά το μνημόσυνο του Στήαρ και το ταξίδι σου στη Φλώριδα δεν είχαμε κανένα νέο σου.
Πάτυ: Συγνώμη Κάντυ , αλλά έπρεπε να απομακρυνθώ για κάποιο διάστημα από τα μέρη και τους ανθρώπους που μου θύμιζαν τόσο πολύ τον Στήαρ.
Κάντυ: Ναι καλή μου Πάτυ μην στενοχωριέσαι . Σημασία έχει πως γύρισες και είμαστε πάλι μαζί. Έχω τόσα νέα να σου πω.
Οι δύο φίλες μείνανε πολύ ώρα συζητώντας για το πως πέρασαν όλο αυτό το διάστημα που ήτανε χώρια.

Πάτυ: Ξέρεις Κάντυ πήρα μια απόφαση και θα ήθελα τη γνώμη σου. Σκεφτόμουν να μείνω εδώ στο ορφανοτροφείο για ένα διάστημα. Η ζωή μου μετά το θάνατο του Στήαρ δεν είχε κανένα νόημα. Πέρασαν πολλές σκοτεινές σκέψεις από το μυαλό μου και ντρέπομαι γι’ αυτές. Όμως μετά σκέφτηκα εσένα Κάντυ που ποτέ δεν το βάζεις κάτω . Αν βοηθήσω την κυρία Πόνυ και την αδερφή Μαρία εδώ στο ορφανοτροφείο, προσφέροντας στα παιδιά , η ζωή μου θα έχει κάποιο σκοπό. Τι λες Κάντυ νομίζεις ότι θα τα καταφέρω;
Η Κάντυ είχε βουρκώσει σκεπτόμενη τις δύσκολες στιγμές που πέρασε η φίλη της και την γενναιόδωρη προσφορά της και ήταν σίγουρη ότι όλα θα πήγαιναν καλά.
Κάντυ: Ναι Πάτυ , και θα δεις ότι με τον καιρό ο πόνος σου θα γλυκάνει. Θα σε βοηθήσουμε όλοι σ’ αυτό.
Πάτυ: Σ’ ευχαριστώ Κάντυ . Είσαι η καλύτερη μου φίλη.
Τώρα ήταν σειρά της Πάτυ να συγκινηθεί. Τα δάκρυα της όμως αυτή τη φορά έκρυβαν και μια μικρή ελπίδα ότι στο μέλλον ίσως την περίμεναν πιο ευχάριστες στιγμές!


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

Ο καιρός κυλούσε γρήγορα. Η Πάτυ φαινόταν να έχει προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον και είχε αναλάβει την διδασκαλία των παιδιών. Η Κάντυ είχε ξεχαστεί λίγο με το ταξίδι που της είχε υποσχεθεί ο Άλμπερτ και ανυπομονούσε γι’ αυτό, όμως έπιανε πολλές φορές τον εαυτό της να σκέφτεται τον Τέρρυ. Είχε πολύ καιρό να μάθει νέα του και ώρες, ώρες την έπιανε ένα περίεργο αίσθημα αγωνίας που δεν μπορούσε να εξηγήσει.
Κάντυ: Αν είχε παντρευτεί την Σουζάνα θα το είχα μάθει. Δεν μπορεί., όλο και κάτι θα έγραφαν οι εφημερίδες. Την τελευταία φορά διάβασα ότι ο θίασος του Στράτφορντ θα ανέβαζε νέα παράσταση με τον Τέρρυ στον πρωταγωνιστικό ρόλο. Στο κομμάτι που ήταν αφιερωμένο σ’ αυτόν δεν έλεγε τίποτα για τη σχέση του με τη Σουζάνα!
Πάτυ: Τι έπαθες Κάντυ ; Μόνη σου μιλάς;
Κάντυ: Πάτυ δεν σε κατάλαβα! Είσαι αρκετή ώρα εδώ;
Πάτυ: Αρκετή ώστε να καταλάβω ότι σκέφτεσαι ακόμη τον Τέρρυ. Πολλές φορές ήθελα να σε ρωτήσω Κάντυ αλλά δεν τολμούσα. Φοβόμουν ότι μια τέτοια συζήτηση θα σου προκαλούσε πόνο και το απέφευγα.
Κάντυ: Χμμμ. Πάτυ εσύ μπορείς να με καταλάβεις. Προσπάθησα τόσο πολύ να τον βγάλω από το μυαλό μου, όμως στάθηκε αδύνατο. Ξέρω ότι δεν μπορώ να ονειρεύομαι πια ότι κάποια μέρα θα είμαστε ξανά μαζί. Πρέπει να μείνει στο πλευρό της Σουζάνα .Αυτή τον χρειάζεται περισσότερο.
Πάτυ: Όμως Κάντυ είστε και οι δυο ζωντανοί. Ο Τέρρυ ζει κι ας είναι μακριά σου.
Κάντυ: Ναι Πάτυ έχεις δίκιο. Ζει και προσεύχομαι να γίνει ευτυχισμένος. Αυτό πρέπει να μου αρκεί. Εξάλλου έχω κι ένα ταξίδι να κάνω. Ένα ταξίδι με τον Άλμπερτ , μακριά , ίσως με βοηθήσει να ξεχάσω.
Πάτυ: Ναι Κάντυ και όσο εσύ θα λείπεις θα φροντίζω εγώ τα παιδιά. Να είσαι ήσυχη.
Κάντυ: Τι καλή που είσαι Πάτυ μου!
Πάτυ: Πριν από αυτό όμως μην ξεχνάς ότι έχουμε το γάμο της Άννυ και του Άρτσι! Υποσχεθήκαμε να πάμε στο Σικάγο να την βοηθήσουμε με τις τελευταίες ετοιμασίες.
Κάντυ: Πω πω!! Τι χαζή που είμαι! Παραλίγο να το ξεχάσω! Μας περιμένουν μεθαύριο. Ελπίζω να είναι και ο Άλμπερτ εκεί. Στην τελευταία κάρτ ποστάλ , μου έγραφε ότι βρισκόταν ήδη στην Αμερική. Θα έμενε για λίγες μέρες στη Νέα Υόρκη και μετά θα ερχόταν στο Σικάγο για το γάμο των παιδιών. Τι ωραία που θα είναι Πάτυ να βρεθούμε πάλι όλοι μαζί και μάλιστα για ένα τόσο ευχάριστο γεγονός. Ένα γάμο!
Η μέρα της αναχώρησης των κοριτσιών για το Σικάγο έφθασε!
Κάντυ: Τομ! Τι κάνεις εσύ εδώ τόσο πρωί;
Τομ: Να ξέρεις Κάντυ ξέφτηκα να σας συνοδέψω μέχρι το σταθμό με την άμαξα. Η Πάτυ δεν είναι συνηθισμένη νααα….
Κάντυ: Τομ ! Δεν είχα καταλάβει ότι εσύ…
Εκείνη τη στιγμή εμφανίζεται η Πάτυ και η συζήτηση διακόπτεται απότομα.
Πάτυ: Καλημέρα Τομ. Τι κάνεις;
Τομ: Καλημέρα Πάτυ! Εμπρός κορίτσια ανεβείτε στην άμαξα. Αν δεν βιαστούμε θα χάσετε το τρένο
Η Πάτυ σκέφτεται ότι ο Τομ είναι τόσο ευγενικός και δυνατός , όμως και τόσο διαφορετικός από τον αγαπημένο της Στήαρ!
Κάντυ: Λοιπόν Τομ έχω μια καταπληκτική ιδέα! Τι θα έλεγες να ερχόσουν κι εσύ στο γάμο της Άννυ μας. Στο κάτω κάτω μεγαλώσαμε μαζί σαν αδέρφια. Είμαι σίγουρη ότι η Άννυ θα χαιρόταν , και ο Άρτσι σε συμπαθεί πολύ! Θυμάσαι Τομ τότε που βοήθησες τον Άντονυ στο ροντέο; Είχατε κάνει πολύ καλή παρέα. Εξάλλου κάποιος πρέπει να συνοδέψει και την Πάτυ μας! Ε! τι λες λοιπόν;
Πάτυ: Κάντυυυυ!! Δεν είναι ανάγκη να βάλεις τον Τομ σε τόσο κόπο για μένα!
Τα μάγουλα της Πάτυ είχαν γίνει κατακόκκινα.
Τομ: Θα το ήθελα πολύ αν δεν είχαν αντίρρηση τα παιδιά και η Πάτυ φυσικά.
Κάντυ: Τέλεια! Κανονίστηκε λοιπόν. Είμαι σίγουρη ότι όλοι θα χαρούν πολύ να σε δουν.
Τα κορίτσια ευχαρίστησαν τον Τομ που τις συνόδευσε ως το σταθμό και τον αποχαιρέτησαν με την υπόσχεση να τα πούνε σύντομα στο γάμο.
Στο σταθμό του Σικάγο τις περίμεναν η Άννυ και ο Άρτσι. Στο δρόμο για την έπαυλη των Άρντλευ τα παιδιά συζητούσαν ζωηρά για τις ετοιμασίες και η Κάντυ τους ενημέρωσε για την πρόσκληση του Τομ.
Άννυ: Αχ! Τι ωραία Κάντυ. Χαίρομαι τόσο πολύ που δέχτηκε ο Τομ να έρθει. Θα του στείλω αμέσως μια πρόσκληση μαζί με της κυρίας Πόνυ και της αδερφής Μαρίας.
Κάντυ: Όμως που είναι ο Άλμπερτ; Γιατί δεν ήρθε κι αυτός στο σταθμό; Δεν έχει επιστρέψει ακόμη στο Σικάγο;
Άρτσι: Νομίζω ότι είναι ακόμη στη Νέα Υόρκη. Ο Τζώρτζ επέστρεψε μόνος του και μας ενημέρωσε απλώς ότι ο Άλμπερτ θα καθυστερήσει λίγο, αλλά θα είναι έγκαιρα εδώ για το γάμο.
Κάντυ: Τι κρίμα μου έλειψε τόσο πολύ! Ήμουν σίγουρη ότι θα τον έβλεπα.
Άρτσι: Έλα τώρα Κάντυ μην κάνεις έτσι. Θα δεις τον Νηλ και την Ελίζα! Αυτοί δεν σου έλειψαν καθόλου;
Τα παιδιά ξεσπούν σε γέλια.
Κάντυ: Άρτσιιι! Πόσο σου αρέσει να με πειράζεις. Αυτούς τους είχα ξεχάσει εντελώς. Αλλά δεν πρόκειται να τους αφήσω να μου χαλάσουν τη διάθεση με τα κόλπα και τις προσβολές τους.
Άρτσι: Πρέπει να σε προσέχουμε Κάντυ . Ο Νηλ δεν χώνεψε ποτέ την ακύρωση του αρραβώνα σας. Μπορεί να επιχειρήσει να σε κλέψει! Χα, χα , χα!
Κάντυ: Ας τολμήσει! Δεν τον φοβάμαι!!
Η Κάντυ κατεβάζει το κεφάλι και σκέφτεται σιωπηλά. ¨ Αν ήταν εδώ ο Τέρρυ κανένας δεν θα τολμούσε να με πειράξει. Τόσες φορές είχε βάλει στη θέση του τον Νηλ τότε στο κολέγιο. Αν δεν είχε φύγει από το Λονδίνο για να με προστατέψει τίποτα από όλα αυτά δεν είχε συμβεί.¨
Άννυ: Έλα τώρα Κάντυ ο Άρτσι σε πειράζει.
Άρτσι: Συγνώμη Κάντυ δεν ήθελα να σου χαλάσω τη διάθεση.
Κάντυ: Άρτσι δεν φταις εσύ. Να απογοητεύτηκα λιγάκι που δεν είναι εδώ ο Άλμπερτ, αυτό είναι όλο. Είμαι κιόλας καλυτέρα!
Πάτυ: Η Κάντυ μας είναι τόσο ανυπόμονη πάντα!
Κάντυ: Ναι έτσι είναι χι, χι , χι!


Κεφάλαιο 4ο

Ο Άλμπερτ είδε τυχαία τον Τέρρυ στο σταθμό που αποχαιρετούσε την Σουζάνα και την μητέρα της. Η σκηνή του κίνησε την περιέργεια. Έτσι έδιωξε τον Τζωρτζ και του είπε να γυρίσει μονός στο Σικάγο. Αυτός θα έμενε κανά δυο μέρες ακόμη στη Νέα Υόρκη να τακτοποιήσει ένα προσωπικό του θέμα. Μόλις το τρένο αναχώρησε, πλησίασε τον Τέρρυ που δεν τον είχε αντιληφθεί.
Άλμπερτ: Τέρρυ ! τι κάνεις φίλε μου;
Τέρρυ: Άλμπερτ εσύ εδώ; Χαίρομαι πολύ που σε βλέπω.
Άλμπερτ: Κι εγώ Τέρρυ. Τελευταία μαθαίναμε νέα σου μόνο από τις καλλιτεχνικές στήλες των εφημερίδων….
Τέρρυ: Μαθαίνατε είπες; Εννοείς και την Κάντυ;
Άλμπερτ: Χμ! Βλέπω πως δεν τη ξέχασες την μικρούλα μας ! Τέρρυ έχεις καθόλου χρόνο να μιλήσουμε; Νομίζω ότι έχουμε πολλά να πούμε. Τι λες για έναν περίπατο στο Σέντραλ Παρκ; Έχω τόσο καιρό να βρεθώ στη φύση και μου έχει λείψει!
Ο Τέρρυ έγνεψε καταφατικά . Φτάνοντας στο πάρκο έφερε στη μνήμη του την ημέρα που πέρασε με την Κάντυ στο ζωολογικό κήπο του Λονδίνου, τότε που δούλευε εκεί ο Άλμπερτ.
Τέρρυ: Άλμπερτ σε βρίσκω τόσο διαφορετικό. Έχεις αλλάξει πολύ!
Άλμπερτ: Τέρρυ έχουν αλλάξει πολλά στη ζωή όλων μας από τότε. Καταρχάς να σου ξανασυστηθώ. Το όνομα μου είναι Ουίλιαμ Άλμπερτ Άρντλευ.
Τέρρυ: Πως; Άρντλευ είπες; Αυτό είναι το όνομα της Κάντυ! Είσαι συγγενής της Άλμπερτ;
Άλμπερτ: Είμαι ο μεγάλος θειος Ουίλιαμ , ο κηδεμόνας της Κάντυ.
Τέρρυ: Είχα ακούσει την Κάντυ να μιλάει για τον μεγάλο θείο που την υιοθέτησε αλλά δεν είχα ιδέα ότι εσύ…
Άλμπερτ: Ούτε η Κάντυ το ήξερε, μέχρι πρότινος. Έπρεπε να κρατήσω την ταυτότητα μου μυστική για οικογενειακούς λόγους που δεν είναι τώρα ώρα να αναφερθώ σ’ αυτούς. Για την Κάντυ ήμουν ο καλός της φίλος ο Άλμπερτ. Γνώρισα την Κάντυ όταν ήταν μόλις έξι χρονών και την συνάντησα ξανά όταν υιοθετήθηκε από την οικογένεια Ράγκαν. Ήταν ένα δυνατό και αξιολάτρευτο κοριτσάκι , γεμάτο αισιοδοξία και αγάπη, παρόλο που η ζωή της έδειξε το σκληρό της πρόσωπο από πολύ μικρή. Με το χαμόγελο και την ζεστασιά της κέρδιζε τους ανθρώπους γύρω της και κάθε φορά που έπεφτε ξανασηκωνόταν και συνέχιζε πιο δυνατή. Μοιάζει τόσο πολύ στην αδερφή μου τη Ρόζμαρι , τη μητέρα του Άντονυ. Στα ματιά της βλέπω τους δυο πιο αγαπημένους μου ανθρώπους , που τους έχασα για πάντα.
Ο Τέρρυ σκέφτεται ότι έτσι εξηγείται η τόση προστατευτικότατα του Άλμπερτ προς την Κάντυ. Στο πρόσωπο της έβλεπε την οικογένεια που έχασε.¨ Πόσο τυχερός ήταν ο Άλμπερτ που μπορούσε να έχει την Κάντυ κοντά του.¨
Άλμπερτ: Όταν λοιπόν ο Άντονυ μου ζήτησε να την υιοθετήσω, σκέφτηκα ότι ήταν ο καλύτερος τρόπος να της εξασφαλίσω μια καλύτερη ζωή. Μετά και το θάνατο του Άντονυ όμως ήταν εκείνη που με βοήθησε χωρίς να το ξέρει. Είναι ότι πιο πολύτιμο έχω σε αυτή τη ζωή ! Θέλω να τη δω ευτυχισμένη και θα κάνω τα πάντα γι’ αυτό.
Ο Τέρρυ ζήλεψε λίγο. Ήθελε να είναι αυτός που θα πρόσφερε στην Κάντυ την ευτυχία. Μπορούσε όμως; Την είχε πληγώσει τόσο πολύ, και ίσως δεν του άξιζε να έχει την Κάντυ διπλά του. Η σκέψη αυτή τον διέλυε!
Ο Άλμπερτ συνέχισε να ενημερώνει τον Τέρρυ για ότι είχε συμβεί στο μεσοδιάστημα, που αυτός φρόντιζε τη Σουζάνα, για το πόσο τον βοήθησε η Κάντυ να ξαναβρεί την μνήμη του, για τις δύσκολες ώρες που πέρασε μετά το χωρισμό τους, για τον εκβιασμό του Νηλ και την απόπειρα του να την αρραβωνιαστεί παρά τη θέληση της.
Τέρρυ: Καταραμένε Νηλ! Μετά τα όσα της έκανες είχες το θράσος να… Αν τον έπιανα στα χέρια
μου…Όμως εγώ ήμουν τόσο μακριά! Δεν μπορούσα να την προστατέψω. Άθελα μου της έκανα κακό , την πλήγωσα και την άφησα να φύγει από την αγκαλιά μου εκείνη την κρύα νύχτα. Ήταν το πιο δύσκολο πράγμα στη ζωή μου! Δεν μπορού
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Candy-Candy ''The end''
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Candy Candy - Ανάλυση εναρκτήριου μουσικού κομματιού!
» Σπαμ mail από το Candy Candy Forum
» 3 Hotty Man in Candy's Life! -Candy in Love with...?
» Candy-Candy Paper dolls!
» Candy Candy's Summer Vacation

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Η δική σας πλοκή :: Ιστορίες των μελών μας-
Μετάβαση σε: