Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Μιά σκέψη, ένα "γειά" ... έτσι απλά
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2024 10:40 am από Fay

» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΠεμ Απρ 11, 2024 7:51 am από ariathniM

» Υπέροχα fanartάκια
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΤρι Απρ 02, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΔευ Απρ 01, 2024 10:01 am από Fay

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΔευ Αυγ 08, 2022 10:00 am

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 29684110


Ο άνθρωπος που για περισσότερα από 50 χρόνια βρίσκονταν στο τιμόνι του Ευγενιδείου Πλανηταρίου,  ως Διευθυντής του κι αργότερα ως Επίτιμος Διευθυντής δεν είναι πια μαζί μας. Ο Διονύσης Σιμόπουλος έφυγε σήμερα από κοντά μας, ήσυχα, περιτριγυρισμένος από την οικογένεια του.
Αγαπημένε μας Διονύση Σιμόπουλε Αντίο.

Ίδρυμα Ευγενίδου / Eugenides Foundation


H μέρα σήμερα ξεκίνησε με αυτή την άσχημη είδηση...
Και ήμουν τόσο χαρούμενη, το βράδυ σήμερα στα πλαίσια του καλοκαιρινού φεστιβάλ του συλλόγου αστρονομίας Χίου, θα έχουμε την χαρά και την τιμή να απολαύσουμε ακόμη μία φορά τον Δρ.Σταμάτη Κριμιζή...

Αυτοί οι άνθρωποι είναι πραγματικά αστέρια, και όσο είναι εν ζωή και μετά θάνατον. Είμαστε τυχεροί που υπάρχουν ανάμεσά μας...

Νομίζω ότι δικαιούνται και ένα τόπικ δικό τους, αλλά θα το αφήσω στα χέρια της Άλντε, είναι πολύ πιο κατάλληλη από εμένα...  

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Catalo10

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king

Αρέσει στον χρήστη Aldebaran

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΔευ Αυγ 08, 2022 10:03 am

Πολύ θλιβερή μέρα η σημερινή...

Αντίο αγαπημένε μου δάσκαλε...

_________________
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΔευ Αυγ 08, 2022 10:33 am

"Ο καρκίνος στο πάγκρεας είναι πάρα πολύ δύσκολος. Όταν μου ανακοινώθηκε από τους γιατρούς, σκέφτηκα ότι θα έχω 2-3 μήνες ζωής, το πολύ. Ο γιατρός μου είπε αν δεν κάνω τίποτα θα ζήσω 6 μήνες, και αν κάνω αυτά που πρέπει θα ζήσω παραπάνω. Έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε, κι εγώ ακόμα ζω και βασιλεύω και πιστεύω ότι θα δω και την τέλεια ανακαίνιση του πλανηταρίου το 2023" είχε δηλώσει σε συνέντευξή του στην ΕΡΤ.

Αναφορά

Η παρακαταθήκη που μας αφήνει ο αγαπημένος μας Δάσκαλος είναι μεγάλη... θα σταθώ μόνο στα λόγια του: να μην εγκαταλείπουμε καμία μάχη, ακόμη και όταν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας.

Κρίμα που δεν μπόρεσε να δει ένα ακόμη όνειρό του να πραγματοποιείται... θα είναι όμως πάντα εκεί, δίπλα μας...

_________________
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 160_im10

Αρέσει στον χρήστη akaliakoukou

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΔευ Αυγ 08, 2022 12:04 pm

Αποχαιρετισμός στον Διονύση Σιμόπουλο
Θα είναι πολύ δύσκολο να χωνέψουμε ότι θα έρθει μια νέα αστρονομική ανακάλυψη, μια νέα φωτογραφία κάποιας μαύρης τρύπας, και δεν θα τον ρωτήσουμε τι σημαίνουν όλα αυτά.
Αποχαιρετισμός στον Διονύση Σιμόπουλο
Ηλίας Μαγκλίνης

«Είμαι έτοιμος να φύγω. Θέλω μονάχα λίγο χρόνο ακόμα να γράψω μερικά πράγματα αλλά κατά τα άλλα είμαι πλήρης. Εζησα πλούσια ζωή, δεν έχω παράπονο. Και ως προς τη δουλειά και ως προς την οικογένειά μου, ήμουν τυχερός άνθρωπος. Οπότε, σου το τονίζω, είμαι πλέον έτοιμος να φύγω».

Αυτά μου έλεγε το 2019 ο Διονύσης Σιμόπουλος από το τηλέφωνο. Μόλις είχε γίνει η πρώτη διάγνωση και οι γιατροί τότε του έδιναν λίγους μήνες ζωής ακόμα. Αναρωτιόμουν που έβρισκε τη δύναμη. Διότι δεν ήταν μονάχα τι έλεγε αλλά και πώς τα έλεγε: με μια απίστευτη, ζηλευτή στερεότητα, αυτή του χορτάτου ανθρώπου, ο οποίος δεν έπαψε να είναι περίεργος αλλά την ίδια στιγμή έμοιαζε να μην του λείπει τίποτα.

Πέρασαν τρία χρόνια από τότε. Έγραψε όχι ένα αλλά πολλά βιβλία, τα παρουσίασε σε όλη τη χώρα, έκανε πόντκαστ (κάναμε και μερικά μαζί για την «Κ» πέρσι το καλοκαίρι), έδινε ομιλίες, δεν σταμάτησε στιγμή.

Είχε αυτό τον φοβερό παιδικό ενθουσιασμό για τα πάντα και την ίδια στιγμή έμοιαζε να ξέρει, καλύτερα από τον καθένα μας, ότι ζεις μονάχα μια φορά.

Ο άνθρωπος που μας μύησε από παιδιά στη σαγήνη των άστρων και στο αίνιγμα του σύμπαντος, ο άνθρωπος που συνδύασε με τόσο περίτεχνο τρόπο την αστρονομία και την αστροφυσική και την κοσμολογία με την αφήγηση, με το παραμύθι (το οποίο όμως ουδέποτε ξεπέφτει σε παραμύθιασμα), ο άνθρωπος που πρωτοστάτησε στην δημιουργία του Νέου Ψηφιακού Πλανηταρίου του Ιδρύματος Ευγενίδου, αυτός ο άνθρωπος που γελούσε με την καρδιά του και στη σελίδα του στο Facebook ανέβαζε κάθε τόσο τραγούδια που αγαπούσε από μικρός, είναι δύσκολο να πιστέψει κανείς πως δεν είναι πια στη ζωή.

Αλλά η ζωή έχει αυτή την αφόρητη σκληρότητα: η μέθεξη από ιστορίες και η φαντασμαγορία των άστρων, όλα καταλήγουν στη σιωπή.

Βεβαίως, με την περίπτωση του Διονύση Σιμόπουλου δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα: έχουμε τη φωνή του και τη μορφή του αποτυπωμένη σε πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, έχουμε τα βιβλία του και έχουμε κληρονομιά του την εκπληκτική εργασία που γίνεται εδώ και χρόνια στο Νέο Ψηφιακό Πλανητάριο, έχοντας πάρει τη σκυτάλη από εκείνον ο Μάνος Κιτσώνας ο οποίος συνεχίζει δυναμικά και δημιουργικά από ένα πόστο που για πολλά χρόνια ήταν ταυτισμένο με τον Διονύση Σιμόπουλο.

Για εμάς, τους δημοσιογράφους που τον γνωρίσαμε, θα είναι πολύ δύσκολο να χωνέψουμε ότι θα έρθει μια νέα αστρονομική ανακάλυψη, μια νέα φωτογραφία κάποιας μαύρης τρύπας, και δεν θα τον ρωτήσουμε τι σημαίνουν όλα αυτά. Θα μας λείψει πολύ.

Προσωπικά, θα τον θυμάμαι πάντοτε καθισμένο στο γραφείο του, στο Πλανητάριο, να με υποδέχεται όλος χαρά το 2002 για να σχεδιάσουμε κάποιο νέο αφιέρωμα στις Επτά Ημέρες της κυριακάτικης «Κ».

Θα τον θυμάμαι να δίνει διαλέξεις στην φοβερή αίθουσα προβολών, και να διηγείται πώς σε πέντε με έξι δισεκατομμύρια χρόνια ο Ηλιος μας θα τελειώσει τη ζωή του παρασύροντας στο χαμό και τη Γη μας, όπου ένας έντρομος ακροατής τον διέκοψε για να τον ρωτήσει: «Με συγχωρείτε, κύριε Σιμόπουλε, είπατε πέντε-έξι δισεκατομμύρια ή πέντε-έξι εκατομμύρια;» και γελαστός ο Διονύσης Σιμόπουλος τον καθησύχασε, λέγοντάς του «δισεκατομμύρια, μην ανησυχείτε» και ο ακροατής έβαλε τα γέλια μαζί με όλους μας. Θα τον θυμάμαι να τον επισκεπτόμαστε στο σπίτι του για μια συνέντευξη άκρως βιωματική παρέα με τον Νίκο Κοκκαλιά το 2019 και πέρσι ξανά με τον Κωνσταντίνο Γεωργόπουλο για τη σειρά των πόντκαστ.

Πέρσι ειδικά ήταν φανερά καταβεβλημένος. Κι ωστόσο, μόλις του έκανα μια ερώτηση («Υπάρχει χρόνος τελικά;», «Είμαστε μόνοι στο σύμπαν;», «Υπάρχουν παράλληλα σύμπαντα;» κ.ο.κ.), ήταν λες και δεν υπήρχε αρρώστια, φθορά, αδυναμία. Τα ξεχνούσε όλα στη στιγμή.

Περισσότερο από έναν αποχαιρετισμό σε έναν σπουδαίο αφηγητή και μύστη στην επιστήμη, αυτό είναι και αποχαιρετισμός σε έναν μακρινό μα καλό φίλο: ακόμα και πάνω στις πιο δύσκολες στιγμές της ασθένειάς του, είχε το νου του να σηκώσει το τηλέφωνο και να ρωτήσει με ενδιαφέρον και ανησυχία πώς πάει ένα τετράχρονο κορίτσι που είχε προσβληθεί με λευχαιμία, να ευχηθεί κάθε καλό από την καρδιά του, όχι μία αλλά κάμποσες φορές.

Όπως έδειξε σε ένα ποίημα (το «I am Like a Slip of Comet…» – Είμαι όπως το πέρασμα ενός κομήτη) ο Τζέραρντ Μάνλεϊ Χόπκινς, Αγγλος ποιητής της βικτοριανής περιόδου, το πέρασμα ενός κομήτη θυμίζει τον ανθρώπινο βίο: έρχεται από μιαν άβυσσο, γίνεται ολόφωτος χάρη στον ήλιο ώσπου χάνεται ξανά μέσα στο αχανές σκότος.

Η σκέψη φέρνει λύπη. Η συγκίνηση όμως ξεπλένει τη λύπη: συγκίνηση από αυτή την ανεξίτηλη σφραγίδα ανθρώπινης περιέργειας που φέρει μαζί της όλα εκείνα τα ψήγματα των ονείρων του ανθρώπου και της τέχνης του.

Το νεαρό παιδί από την Πάτρα που ως πρόσκοπος είδε μια νύχτα του 1960 τον έναστρο ουρανό με τηλεσκόπιο από την Αμφίκλεια και μαγεύτηκε και έπειτα βρέθηκε να σπουδάζει στην Αμερική με 250 δολάρια όλα κι όλα στην τσέπη, ανέλαβε το πλανητάριο της Λουιζιάνα για να επιστρέψει στην πατρίδα του και να προσφέρει επί σειρά δεκαετιών σε γενιές Ελληνόπουλων, ο Διονύσης Σιμόπουλος έγινε αυτό που έλεγε πάντοτε ότι είμαστε: σκόνη των άστρων. Ο ίδιος μπορεί να έσβησε, το φως του όμως ταξιδεύει ακόμα, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα άστρα.

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη F2-3-910

Πηγή

_________________
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 160_im10

Αρέσει στους χρήστες akaliakoukou και Fay

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΔευ Αυγ 08, 2022 12:49 pm



Κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα...

Ο δικός μας Carl Sagan με τον δικό μας Τέρρυ ανάμεσα σε Κόκκινους Γίγαντες και Άσπρους Νάνους!

_________________
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 160_im10

Αρέσει στον χρήστη akaliakoukou

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΔευ Αυγ 08, 2022 1:00 pm

Είχα την χαρά και την τιμή να τον γνωρίσω από κοντά, μέσω του Συλλόγου Αστρονομίας Χίου. Μας είχε μιλήσει για το 'Αστρο των Χριστουγέννων"  και είχαμε πάει για φαγητό το βράδυ της ίδιας μέρας, 20 Δεκεμβρίου του 2017 στην ξακουστή ταβέρνα "Χότζας"

Ήταν πολύ ευχάριστος στην παρέα, πολύ προσιτός, πολύ απλός άνθρωπος, σαν να καθόσουν με ένα καλό  φίλο στο τραπέζι...

Με ρώτησε πώς μου φάνηκε η παρουσίαση για το 'Αστρο της Βηθλεέμ' και του απάντησα τρομερά απογοητευμένη ότι νιώθω όπως τη μέρα που έμαθα ότι δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης... και τότε μου απάντησε... "και ποιος σου είπε ότι δεν υπάρχει?"...santa

Είχα πάρει μαζί μου το βιβλίο του "Είμαστε Αστρόσκονη" και του ζήτησα να μου γράψει ένα αυτόγραφο για την Άλντε, ήθελα να της το κάνω δώρο, μάλιστα κι η ίδια είχε την ίδια ιδέα, κι έτσι έχουμε κι οι δυο μας το βιβλίο του Σιμόπουλου με αυτόγραφο, αλλά με διαφορετική ημερομηνία... Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 632323

Όταν του ανέφερα την Άλντε (με το όνομα που εκείνος τη γνωρίζει) μου περιέγραψε τον τρόπο με τον οποίο γνωρίστηκαν και, συγγνώμη Άλντε μου, πιστεύω ότι δεν θα έχεις αντίρρηση να το μοιραστώ εδώ, αν κάπου κάνω λάθος, διόρθωσέ με... ίσως δεν τα θυμάμαι και καλά, αρχές Αλτσχάιμερ βλέπετε....

Ήταν λοιπόν σε ένα σάιτ κάποιος εξυπνάκιας και έκραζε γενικώς και ειδικώς τον Σιμόπουλο... (δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιο) στο οποίο είχε μπει μέσα και ο ίδιος ο Σιμόπουλος, με άλλο όνομα βέβαια και έβλεπε αυτά που γράφονταν... στο ίδιο σάιτ ήταν και η Άλντε και πήρε που λέτε ανάποδες η Άλντε μας (πόσο υπερήφανη είμαι για σένα Άλντε μου αλήθεια) και τον έκανε τον τύπο με τα κρεμμυδάκια... Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 720684
Εννοείται ότι ο Σιμόπουλος την λάτρεψε την Άλντε και έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά του... μακάρι να μπορούσα να σας περιγράψω καλύτερα πώς είχε φωτιστεί το πρόσωπό του όταν μου μιλούσε για τη φιλενάδα μου....I love you

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι έφυγε... κάποιοι άνθρωποι δεν φεύγουν ποτέ! Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 202436407

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king

Αρέσει στους χρήστες Aldebaran και Fay

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΔευ Αυγ 08, 2022 4:04 pm

Σκίτσo Γιώργος Γαλιτης @Giorgos Galitis


Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 29718610

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king

Αρέσει στον χρήστη Aldebaran

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Fay
Endless Romance
Fay


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2346
Ηλικία : 52
Επάγγελμα : Η ρομαντική του φόρουμ
Αγαπημένος χαρακτήρας : William Albert Ardlay, Masumi Hayami
Registration date : 08/06/2017

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΔευ Αυγ 08, 2022 9:32 pm

Πόσο σας ζηλεύω, κορίτσια, που είχατε την τύχη να γνωρίσετε από κοντά έναν άνθρωπο αυτού του διαμετρήματος. Sad Λογικό εσείς να νιώθετε την απώλειά του σα να έφυγε όντως ένας δικός σας άνθρωπος. Κρατήστε τη γνωριμία του ανάμεσα στις πιο πολύτιμες αναμνήσεις σας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας και με μας τους λιγότερο τυχερούς που δεν τον γνώρισαν.

Αρέσει στους χρήστες akaliakoukou και Aldebaran

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΤρι Αυγ 09, 2022 12:29 am

"... για τον Διονύση τον Σιμόπουλο, που έφυγε πριν από 26 ώρες, στην πραγματικότητα εγώ το έμαθα λίγα λεπτά μετά που εξέπνευσε και θέλω να αφιερώσω αυτή την ομιλία στο Διονύση, που ήταν επίτημος διευθυντής του Ευγενίδειου Πλανηταρίου και ήταν εκλεκτός φίλος και συνεργάτης που έφυγε για το τελευταίο του ταξίδι. Η Ελλάδα έχασε τον κατ'εξοχήν εκλαϊκευτή της Επιστήμης του Διαστήματος, ο οποίος επιμόρφωσε τις νεότερες γενιές για τη νέα εποχή, αλλά και έναν εξαίρετο άνθρωπο με ακέραιο χαρακτήρα και σπάνιο ήθος, κι αυτό είναι σημαντικό για τη χώρα ως παράδειγμα για την κοινωνία γενικά και για τους νέους ιδιαίτερα. Πρέπει να σας πω ότι με είχε τιμήσει με την εμπιστοσύνη του και την παρουσίαση του βιβλίου του "Από τα Ψηλαλώνια στο Φεγγάρι" που είχε δημοσιευτεί πριν τρία χρόνια. Είχαμε πάει μαζί και το παρουσιάσαμε στην Πάτρα και σε άλλα μέρη στην Πελοπόνησο, και μου ζήτησε να κάνω την εισαγωγή και μεταξύ άλλων είπα ότι "ξέρετε,λέω, ο Σιμόπουλος είναι ο Carl Sagan της Ελλάδος." Μετά όταν το ξανασκέφτηκα, λέω, μάλλον τον έχω αδικήσει. Νομίζω ότι ο Carl Sagan είναι ο Σιμόπουλος της Αμερικής. Ήτανε τόσο καλός στην εκλαΐκευση της Επιστήμης και ειδικά της Διαστημικής Επιστήμης. Εξαιρετικός..."

Σταμάτης Κριμιζής, Χίος 08 Αυγούστου 2022
Θέατρο Μίκης Θεοδωράκης.

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 29786810

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king

Αρέσει στον χρήστη Aldebaran

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΤρι Αυγ 09, 2022 12:27 pm

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 29691510


«Στις 31 Μαΐου τηλεφώνησα στον αστροφυσικό Διονύση Σιμόπουλο, ήθελα να τον ρωτήσω αν θέλει να συμμετάσχει σε ένα project πάνω στο οποίο δούλευα και που θα ήταν υπέροχο να μιλήσει για τον χρόνο, τον γαλαξία, τη ζωή στο απέραντο και ταυτόχρονα μικρό σύμπαν που κουβαλά κάθε άνθρωπος μέσα του.
-Σας ενοχλώ;
-Καθόλου.
Του εξήγησα σε μια πρόταση χωρίς τελεία τι ακριβώς σκέφτομαι, για μία μελέτη που διάβασα για την Κατερίνα Αγγελάκη Ρουκ.
- Δεσποινίς Λύκου, λυπάμαι πολύ. Δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα στα σχέδια σας, αλλά μέχρι το Σεπτέμβρη το πιθανότερο είναι να μη ζω.
Περπατούσα στην Ασκληπιού, φορούσα σαγιονάρες και κρατούσα δύο γλυκοπατάτες.
- Λυπάμαι.
-Το ακούω, αλλά μην. Ήταν μια όμορφη, εντελώς γεμάτη ζωή χωρίς απωθημένα.
-Δεν ξέρω τι να πω.
-Δεν χρειάζεται να λέμε πάντα κάτι.
Έτρεχαν δάκρυα, πρώτη φορά για κάποιον που δεν έχω δει ποτέ και μιλούσα για πρώτη φορά μαζί του στο τηλέφωνο.
-Μην κλαίτε δεσποινίς, ακούγεστε τόσο νέα. Τρέξτε για τη ζωή σας, την αγάπη, τον έρωτα, τη συντροφικότητα.
-Πώς να σας αποχαιρετήσω;
-Να κυλήσουν ήσυχα οι μέρες. Όσες μέρες.
Καλό σύμπαν. Τι άλλο είναι άλλωστε η ζωή μας, πέρα από ένα αστεράκι που τρεμοπαίζει;»

Via @Xrisa Lykou

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king

Αρέσει στους χρήστες Aldebaran και Fay

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΤρι Αυγ 09, 2022 3:22 pm

Σε συνέχεια της ανάρτησης της Δέσποινας, παραθέτω απόσπασμα από τις ειδήσεις στην ΕΡΤ, όπου ο κος Κριμιζής μίλησε για το φίλο του και όχι μόνο.

https://www.ertnews.gr/roi-idiseon/st-krimizis-den-einai-tipota-o-thanatos-elege-o-d-simopoylos-video/

_________________
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΤρι Αυγ 09, 2022 3:36 pm

akaliakoukou έγραψε:
...
- Δεσποινίς Λύκου, λυπάμαι πολύ. Δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα στα σχέδια σας, αλλά μέχρι το Σεπτέμβρη το πιθανότερο είναι να μη ζω.
...
- Λυπάμαι.
-Το ακούω, αλλά μην. Ήταν μια όμορφη, εντελώς γεμάτη ζωή χωρίς απωθημένα.
-Δεν ξέρω τι να πω.
-Δεν χρειάζεται να λέμε πάντα κάτι.
Έτρεχαν δάκρυα, πρώτη φορά για κάποιον που δεν έχω δει ποτέ και μιλούσα για πρώτη φορά μαζί του στο τηλέφωνο.
-Μην κλαίτε δεσποινίς, ακούγεστε τόσο νέα. Τρέξτε για τη ζωή σας, την αγάπη, τον έρωτα, τη συντροφικότητα.
-Πώς να σας αποχαιρετήσω;
-Να κυλήσουν ήσυχα οι μέρες. Όσες μέρες.
...
Via @Xrisa Lykou[/size][/font]

Ίσως να είναι το μήνυμα που έχει κοινοποιηθεί τις περισσότερες φορές, στη φατσόβιβλο.
Δεν ξέρω αν είναι προϊόν μυθοπλασίας αλλά κάλλιστα ο αγαπημένος μας Δάσκαλος θα μπορούσε να είχε μιλήσει έτσι...
Από την αρχή που "μπήκε" σ΄αυτή την περιπέτεια της υγείας του, δεν έκρυψε ούτε ωραιοποίησε κάτι. Μίλησε ανοιχτά για τις εξετάσεις, τις χημειοθεραπείες και τους αβάσταχτους πόνους με τις βαρύτατες συνέπειες στον οργανισμό του... την απόλυτη εμπιστοσύνη στους γιατρούς του Αιγινήτειου (νομίζω) που τον είχαν αναλάβει και τις πρώτες του νίκες απέναντι στο Θεριό.

Δε νομίζω ότι θα έβρισκα ποτέ τη δύναμη να πω σε κάποιον ότι μπορεί σε δυο - τρεις μήνες να μη ζω... ίσως να με παρέσερνε η αυτολύπηση και να μην ήθελα να δω - ακούσω κανέναν.

Κι όμως... τον Δάσκαλο, μέχρι την τελευταία του στιγμή, δεν τον εγκατέλειψε το χιούμορ του και η θετική σκέψη. Είναι και αυτό ένα μάθημα ζωής.


_________________
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3807
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΠεμ Αυγ 11, 2022 1:04 am

Πάντως ένα πράγμα μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση και νιώθω την ανάγκη να το αναφέρω. Και ο Σιμόπουλος και ο Κριμιζής προχτές, φαίνονται να είναι πολύ ήρεμοι όταν αναφέρουν το θέμα του θανάτου. Σαν να λένε "θα πάμε για καφέ αύριο"....
Δεν ξέρω πώς το κατάφεραν, ίσως η επιστήμη τους και η γεμάτη ζωή τους να βοήθησε σε αυτό το κομμάτι.
Κι ο Θεοδωράκης ήταν πολύ άνετος με το θέμα αυτό. Ίσως το ότι έζησαν μια γεμάτη, χωρίς απωθημένα, ζωή? Ίσως γιατί είδαν την απεραντοσύνη του σύμπαντος και τη ματαιότητα ετούτου εδώ του κόσμου?
Ποιος ξέρει...

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king

Αρέσει στον χρήστη Aldebaran

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΠεμ Αυγ 11, 2022 9:54 am

Ο Μάκης Προβατάς ήταν από τους πρώτους παρόντες στην κηδεία και στο πρόσωπό του διέκρινες τη βαθειά του λύπη για την απώλεια του Δασκάλου...
Σε διαδικτυακή ανάρτηση :

Τη Δευτέρα 1η Αυγούστου, γύρω στις 12.30 το μεσημέρι, μου τηλεφώνησε ο Διονύσης Σιμόπουλος. «Μάκη, νιώθω ότι τώρα πράγματι με εγκαταλείπουν οι δυνάμεις μου. Έλα όταν μπορείς, να έχουμε την χαρά μιας συζήτησης». Η φωνή του, για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια δοκιμασίας, είχε αποκτήσει εκείνη την αναπόφευκτη χαρακτηριστική χροιά ενός ανθρώπου που έχει πλέον πολύ μεγάλο πρόβλημα.

Συνεννοηθήκαμε ότι θα πάω γύρω στις 5. Πηγαίνοντας προς το σπίτι του σκέφτηκα να ενημερώσω τον Σταμάτη Κριμιζή, έναν άνθρωπο με τον οποίο ο Διονύσης Σιμόπουλος είχε μια πολύ κοντινή και βαθιά σχέση αγάπης και αλληλοεκτίμησης. Μόλις είχε φτάσει στη Χίο. Συμφωνήσαμε ότι, εφόσον ο Διονύσης είχε δυνάμεις, θα τον καλούσαμε να μιλήσουν.

Έφτασα στο σπίτι και πήγα στην κρεβατοκάμαρα που ήταν μόνιμα πλέον ξαπλωμένος. Για αρκετά λεπτά μιλήσαμε για διάφορα θέματα, από το βιβλίο «Το αλάτι μιας ζωής» μέχρι την αποστολή Parker Solar Probe στον Ήλιο, και καταλήξαμε να συζητάμε για το τηλεσκόπιο Webb και τι εικόνες μπορεί να στείλει στο μέλλον «τις οποίες δυστυχώς δεν θα προλάβω να τις δω», όπως είπε. «Ποιες είναι οι φωτογραφίες που θα ήθελες περισσότερο να δεις, Διονύση μου;». «Όλες φυσικά. Όμως περισσότερο αυτές που θα έχουν μέσα μαύρες τρύπες. Δεν πειράζει, θα τις δουν τα εγγόνια μου»…

Εκείνη τη στιγμή τον ρώτησα αν θέλει να πάρουμε στο τηλέφωνο τον κύριο Κριμιζή στη Χίο. «Όχι. Δεν θέλω να με ακούσει στα χάλια που είμαι».

Δεν επέμεινα και συνεχίσαμε τη συζήτηση, πλέον για το παγκόσμιο συνέδριο διαστημικής επιστήμης, Cospar Athens, που έγινε λίγες μέρες πριν στην Αθήνα και δεν μπόρεσε να παραβρεθεί.

Ξαφνικά μου λέει με λίγο πιο δυνατή φωνή «Έλα πιο κοντά μου. Πάρε τον Σταμάτη και βάλε ανοιχτή ακρόαση».

Τον κάλεσα από το κινητό μου, του είπα πού βρισκόμαστε και ότι ο Διονύσης θέλει να του μιλήσει… «Σταμάτη μου, ο Διονύσης είμαι. Συγχώρεσέ μου τη χάλια φωνή, αλλά δεν είμαι καλά. Ήθελα όμως να σου μιλήσω. Είμαστε σε ανοιχτή ακρόαση και οι τρεις…»

Δεν έκαναν καμία απολύτως αναφορά στην αρρώστια του Διονύση και αμέσως άρχισαν να συζητούν για το Cospar Athens. Έλεγαν και οι δύο πόσο χαρούμενοι ήταν που πήγε εξαιρετικά και για τις σπουδαίες ανακοινώσεις που έγιναν σε αυτό. Μετά συζήτησαν και για τις σημαντικές εξελίξεις γενικά στην επιστήμη τους…

Είχε περάσει περίπου μισή ώρα όταν ξαφνικά ο Διονύσης Σιμόπουλος είπε «Σταμάτη μου, θέλω να σου πω ότι σε ευχαριστώ πολύ για όλα…». «Εγώ σε ευχαριστώ για όλα όσα μας έχεις προσφέρει»…

Από εκείνη τη στιγμή άρχισαν να ευχαριστούν ο ένας τον άλλον με έναν τρόπο που δεν έχω ξαναδεί και ξανακούσει. Η λέξη «ευχαριστώ» έβγαινε μέσα από τα βάθη της καρδιάς τους, αλλά το κυριότερο ήταν ότι ο ένας ευχαριστούσε τον άλλο για την συνεισφορά του στην Επιστήμη. Η Επιστήμη ήταν αυτή γύρω από την οποία εξέφραζαν τις βαθιές τους ευχαριστίες ο Διονύσης Σιμόπουλος και ο Σταμάτης Κριμιζής ο ένας προς τον άλλον.

Ένιωσα ότι ήμουν μάρτυρας στη διαδικασία ενός περήφανου και ανώτερου αποχαιρετισμού…

Δεν έχω ιδέα πόσο κράτησε αυτό, αλλά μάλλον τρία με τέσσερα λεπτά… «Σταμάτη, θέλω να είναι δικό μου το τελευταίο ευχαριστώ». Ο Σταμάτης Κριμιζής ακούστηκε να βουρκώνει «Εντάξει Διονύση μου, Αντίο λοιπόν». «Αντίο»

Ο τρόπος που αποχαιρετιούνται οι σπουδαίοι επιστήμονες…

Κατάλαβα ότι παρατηρούσα την προετοιμασία ενός περήφανου και ανώτερου θανάτου.

σ.σ.: Επί χρόνια, ο Διονύσης Σιμόπουλος μου ζητούσε να του μιλάω στον ενικό, όμως ποτέ δεν τα είχα καταφέρει και πάντα έκανα αυτό το αστείο πήγαινε-έλα μεταξύ πληθυντικού και ενικού μέσα στην ίδια πρόταση. Οι δύο φορές στις οποίες του μίλησα μόνο στον ενικό είναι σε αυτή τη συνάντηση και στην τελευταία μας που με κάλεσε λίγες ώρες πριν πεθάνει. Τη δεύτερη φορά το παρατήρησε χαμογελώντας «επιτέλους μου μιλάς στον ενικό».

_________________
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 160_im10

Αρέσει στους χρήστες akaliakoukou και candymayia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4883
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη Icon_minitimeΠαρ Αυγ 12, 2022 1:39 pm

Από διαδικτυακή ανάρτηση: Γρύλλος Κρεστένων

"Ο Διονύσης Σιμόπουλος, από χθες το απόγευμα αναπαύεται στη γη της Ηλείας. Ο διακεκριμένος αστροφυσικός, μέρος της αστρόσκονης του σύμπαντος και αυτός, βρίσκεται πλέον δίπλα μας για πάντα.

Μετά την τελετή της κηδείας του που έγινε στον Ιερό Ναό Αγίας Σκέπης στου Παπάγου στην Αθήνα, η πομπή με τη σορό του, η οικογένειά και οι συγγενείς του, κατευθύνθηκαν προς το Γρύλλο. Το χωριό της Κρέστενας που μπορεί να μην γεννήθηκε εδώ, να μην μεγάλωσε, αλλά αγάπησε ως τόπο καταγωγής του πατέρα του και πέρασε όμορφες στιγμές διακοπών μαζί με τα αγαπημένα του πρόσωπα.

Εδώ ήταν και η επιθυμία του να ταφεί, να μείνει για πάντα εδώ στην Ηλεία, στην όμορφη γη της Ολυμπίας, στην Κρέστενα, στο Γρύλλο.

Η απώλεια του επίτιμου διευθυντή του Ευγενιδείου Πλανηταρίου, από τον καρκίνο, ήταν ένα πλήγμα όχι μόνο για την οικογένειά του, όχι μόνο για τον επιστημονικό κόσμο, αλλά ευρύτερα για την Ελλάδα.

Ένας επιστήμονας, ένας άνθρωπος, τόσο προσιτός, τόσο ευγενής, με μια απίστευτη διάθεση προσφοράς, μια προσωπικότητα που γέμισε με το μέγεθός και το χαρακτήρα της, αυτό το τεράστιο κενό ανάμεσα στα άστρα και την ανθρωπότητα και έφερε δίπλα μας άγνωστους κόσμους και τους κατέστησε οικείους στο ευρύ κοινό.

Το απόγευμα της Τρίτης στο Γρύλλο ήταν εκεί η οικογένειά του, οι συγγενείς, οι φίλοι, οι συγχωριανοί που καμάρωναν για τον Διονύση Σιμόπουλο, για τον εξαίρετο αυτό επιστήμονα, αλλά και άνθρωπο της διπλανής πόρτας, γείτονα και φίλο…

Ήταν όλοι εκεί για να τον αποχαιρετίσουν, στην ταφή στο κοιμητήριο του χωριού. Ο Διονύσης Σιμόπουλος θα είναι εδώ δίπλα μας… για πάντα… Και θα μας συντροφεύει στη διαδρομή τούτου του κόσμου…

Τα ειλικρινή μας συλλυπητήρια στην οικογένειά του… "

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει...

_________________
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 989321gyey13hzit
All we have to decide is what to do with the time that is given us.   Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη 160_im10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διονύσιος Σιμόπουλος Στον δικό μας Δάσκαλο, με αγάπη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγάπη για τα παιδιά
» Η Καντυ στον πραγματικο κοσμο
» Ένα γράμμα από την Κάντυ στον Άντονυ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Ο λόφος της Πόνυ!-
Μετάβαση σε: