Candy-Candy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Ο μυστηριώδης κύριος Αλμπερτ
Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21, 2024 5:03 pm από ariathniM

» Αλμπερτικό ημερολόγιο
Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21, 2024 5:00 pm από ariathniM

» Αγαπημένες μας συμμετοχές σε Eurovision
Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2024 6:21 pm από ariathniM

» Eurovision 1995 nocturne secret garden
Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2024 8:03 am από akaliakoukou

» Eurovision 2024
Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2024 1:23 pm από ariathniM

» Υπέροχα fanarts!
Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΣαβ Ιαν 27, 2024 11:16 pm από Fay

» Χρόνια Πολλά από την Κάντυ
Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΤρι Ιαν 23, 2024 8:38 pm από Fay

» Candy Albert before and after marriage
Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΣαβ Δεκ 30, 2023 11:53 pm από Fay

» ΔΩΡΑΚΙΑ!
Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΚυρ Δεκ 24, 2023 4:39 pm από ariathniM

Ad astra

Image hosted by servimg.com
Συμβουλές Ομορφιάς

Image hosted by servimg.com
Συνταγές Μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

 

 Αντίο, Albert Uderzo

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3804
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Αντίο, Albert Uderzo Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αντίο, Albert Uderzo   Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26, 2020 9:18 am

Αντίο, Albert Uderzo Albert10


"Mεγαλώνω! Και όσο μεγαλώνω τόσο μου λείπουν τα παιδικά μου χρόνια, η παιδική μου ανεμελιά, που είχε χαραχτεί μέσα από τσαλακωμένες, χιλιοδιαβασμένες σελίδες κόμικς.

Με αφορμή λοιπόν τον θάνατο του Albert Uderzo έκανα ένα μικρο ταξίδι στα παιδικά μου χρόνια. Στα ατελείωτα καλοκαιρινά απογεύματα που ταξίδευα μαζί με τον Asterix, τον Obelix τον Intefix και όλο το Γαλατικό χωριό σε κάθε γωνία του κόσμου.

Εκεί πρωτοσυνάντησα την Βασίλισσα Κλεοπάτρα με τις πυραμίδες της και την όπως (συνήθιζε να μας υπενθυμίζει ο Panoramix ‘’υπέροχη της μύτη’’. Την τρελή αγάπη των Ελβετών για το φοντί και την ισχύ του τραπεζικού τους συστήματος. Ταξίδεψα μέχρι τον άγριο και παγωμένο βορά και γνώρισα του ατρόμητους Βίκινγκς και τα σκληροτράχηλα έθιμα τους. Έφτασα μέχρι την Αμερική πριν την αποικιοκρατία και άγγιξα τον πολιτισμό των Ινδιάνων. Έμαθα ότι η Κορσική δεν τρώγεται και έζησα από κοντά τις φημισμένες τους βεντέτες. Γνώρισα την λαιμαργία των Βέλγων. Την καταστροφή της φύσης στο βωμό του κέρδους και του ‘’εκπολιτισμού’’ διαβάζοντας την ‘’Κατοικία των θεών’’. Το πώς οι προφητείες είναι η καταστροφή μας μέσα από το ‘’Ο μάντης’’ και πως πρέπει να πάρουμε την ζωή στα χέρια μας. Καβάλησα το μαγικό χαλί ενός γκουρού και έκανα τον γύρο της Ινδίας. Γέλασα με την λατρεία των Βρετανών για την χλιαρή μπύρα και έμαθα ότι η διχόνοια και ο πόλεμος αναμεταξύ μας ενώ ο αληθινός εχθρός παραμονεύει συνεχώς, μπορεί να γίνει η καταδίκη μας μέσα από τις σελίδες της ‘’Διχόνοιας’’ και της ‘’Μεγάλης Τάφρου’’ και πως ο έρωτας τελικά μπορεί να μας σμίξει όλους! Τέλος είδα το πώς ενωμένοι μπορούμε να νικήσουμε ακόμα και χωρίς μαγικό ζωμό μέσα από την ιστορία ‘’Ο αγώνας των αρχηγών!

Και όλα αυτά ήταν το έναυσμα, η σπίθα που χρειαζόταν η παιδική μου περιέργεια για να ξεκινήσω να σκαλίζω τον κόσμο. Να μαθαίνω για αυτόν. 18 χρόνια μετά, ξεκίνησα να σκαρώνω και εγώ τις δικές μου ιστορίες και να τις στοιβάζω μέσα σε άτσαλα σκίτσα στην λευκή κόλλα ενός χαρτιού, με την ελπίδα πως ό,τι έζησα εγώ, όπως ταξίδεψα εγώ και όπως άνοιξαν οι δικοί μου ορίζοντες, διαβάζοντας κόμικς, έτσι θα καταφέρω να ταξιδέψω και εγώ και άλλους ανθρώπους. Να γίνουν τα κόμικς μου μία σπίθα, ένα μικρό λιθαράκι, για να ζήσουμε σε έναν καλύτερο κόσμο.

Ευχαριστώ Albert Uderzo για τα ταξίδια, την έμπνευση, τις χαρές και τις λύπες. Ευχαριστώ που μου έμαθες να είμαι ανυπότακτος και ονειροπόλος σαν τους Γαλάτες σου. Τώρα πια δεν θα φοβάμαι να πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μου γιατί θα είσαι εκεί. Ευχαριστώ για όλα! Rest in peace!"

Ευριπίδης Οξυνούδης
Σεναριογράφος των Comicandos Comics



Πηγή: http://www.katiousa.gr/skitsa/efcharisto-pou-mou-emathes-na-eimai-anypotaktos-kai-oneiropolos-san-tous-galates-sou/?fbclid=IwAR2Y6nRPcT9xeaps55j1oiQ8pmEwY2gEh9oWjvFa-vXuGm5wzAdvT6o_o6g

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4882
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αντίο, Albert Uderzo Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίο, Albert Uderzo   Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29, 2020 4:31 pm

Για μένα ο Αντερζώ και ο Γκοσινί έχουν συνυφανθεί με ατέλειωτα καλοκαιρινά μεσημέρια και απογεύματα.
Η πρώτη γνωριμία έγινε το καλοκαίρι του 1982, στο Βροντάδο της Χίου, "όπου έκλεβα" τα τεύχη του Αστερίξ από τη βιβλιοθήκη του ξάδερφού μου και κατέβαινα στα βράχια, στο λιμανάκι κάτω από τον άγιο Νικόλαο, και τα ξεζούμιζα στην κυριολεξία. Ατέλειωτα γέλια με τα ονόματα των ρωμαίων εκατόνταρχων και λεγεωνάριων και με τους απίστευτους διαλόγους, τους εμπνευσμένους από τους δημιουργούς του κόμικ και μεταφρασμένους/αποδοσμένους στα ελληνικά από τον Τάσο Ψαρόπουλο.
Η φιλία μου με τη συμμαθήτριά μου Ειρήνη (και νυν καλύτερή μου φίλη) με έφερνε τα καλοκαίρια στις Λιβανάτες όπου διάβαζα κάποια από τα τεύχη στα γαλλικά... Νέα αποκάλυψη εκεί... άλλα ονόματα, άλλοι διάλογοι μα το γέλιο πάντα άφθονο, να δροσίζει τα ζεστά καλοκαίρια μας.
Αργότερα, ξεκίνησα τη δική μου συλλογή Αστερίξ (και Λούκι Λουκ, βεβαίως βεβαίως)... Η πρώτη σειρά τευχών κατέληξε χάρισμα σε κάποιον φίλο που ακόμη να μου τα γυρίσει... (μυαλό δεν είχα βάλει, και κάπως έτσι απώλεσα και τα τεύχη της Κάντυ)
Δεύτερη απόπειρα να μαζέψω τα Αστερίξ μου... αυτή τη φορά, δεν έβγαιναν από το σπίτι...
Κάποια τεύχη δεν τη γλίτωσαν αλλά τώρα ξέρω πως μπορώ να τα ξαναβρώ.

Για μένα ο Uderzo θα κρύβεται στις αναμνήσεις μου από το Παρίσι, όπου βρέθηκα ένα φθινόπωρο με την Ακάλια... εξουθενωμένη από το ολοήμερο περπάτημα , ανήμπορη να κουνηθώ και με τις καινούριες μπότες να με ξεθεώνουν στον πόνο, είχα σωριαστεί στο Μετρό που θα μας πήγαινε κοντά στο ξενοδοχείο. Η Δέσποινα, βλέποντας το απερίγραπτο χάλι μου, με αποκάλεσε αυθόρμητα: Κορνήλιους Ταύτισους...

Ε, αυτό ήταν... Ο Κορνήλιος Ταύτισους ήρθε για να μείνει στη ζωή μας...
Και μπορεί να μην επισκεφτήκαμε το πάρκο του Αστερίξ, και να μου λείπουν ακόμη κάποια τεύχη, οι ήρωες όμως του Uderzo (και του Γκοσινί) θα είναι για πάντα στην καρδιά μας, κομμάτι της ζωής μας.

Αγαπημένε μας Uderzo σ ευχαριστούμε για όλα Αντίο, Albert Uderzo 509524 !!! Αναπαύσου εν ειρήνη στην αγκαλιά του Τουτάτη και μην ξεχάσεις να βρεθείς με τον άλλο αγαπημένο μας, το Ρενέ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!
akaliakoukou


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3804
Ηλικία : 46
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

Αντίο, Albert Uderzo Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίο, Albert Uderzo   Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2020 1:00 am

Τον Σεπτέμβριο του 1995, έφυγα από τη Χίο και ήρθα στην Αθήνα για να σπουδάσω μουσική. Τρία πράγματα πήρα από τη Χίο, εκτός από τα ρούχα μου.... το στερεοφωνικό μου, τα περιοδικά της Κάντυ και τα Αστερίξ μου.... Δεν είχα τηλεόραση, απέκτησα πέρσι κι αυτή ήταν δώρο από έναν φίλο μου...
Στον ελεύθερο χρόνο μου έγραφα ημερολόγιο, άκουγα τρίτο πρόγραμμα και διάβαζα ξανά και ξανά Κάντυ και Αστερίξ...

Συνδέεται με τα πιο όμορφα χρόνια της ζωής μου
Κι ένα ταξίδι που μας έμεινε αξέχαστο!

Να είμαστε καλά, να περάσει κι αυτή η φουρτούνα, γιατί θα περάσει, όλα περνάνε, και να αξιωθούμε να πάμε στο θεματικό πάρκο του Αστερίξ, θα σου ξαναπώ βέβαια Κορνήλιους Ταύτισους!!!!

Έχουν αφήσει και οι δύο τεράστια παρακαταθήκη και θα μείνουν για πάντα στις καρδιές μας..
Ποτέ δεν πεθαίνει ό,τι αγαπάμε!

Θα μου επιτρέψετε να αφήσω λίγο ακόμη στη μνήμη του την αρχική μας σελίδα.... φόρο τιμής για 40 μέρες

_________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά.Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν... king
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4882
Ηλικία : 53
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

Αντίο, Albert Uderzo Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίο, Albert Uderzo   Αντίο, Albert Uderzo Icon_minitimeΔευ Μαρ 30, 2020 1:46 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αντίο, Albert Uderzo
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ALBERT'S POV (CHAPTER 2 OF VENDETTA)
» Candy Albert before and after marriage
» Θυμιζουν καπως Albert/Candy
» Albert & Candy Story (Movie)
» Deviantart Lobolopez : Candy Albert Terry fanart

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Ο λόφος της Πόνυ!-
Μετάβαση σε: