Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Ιανουάριος 2020
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Michael Jackson, ο βασιλιάς της POP
"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΣήμερα στις 7:03 am από akaliakoukou

» Anne of Green Gables
"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΧθες στις 6:35 pm από Fay

» Γυάλινη Μάσκα
"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΔευ Ιαν 20, 2020 7:18 pm από Fay

» Glass Mask (Η γυάλινη μάσκα)
"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 18, 2020 8:43 pm από Fay

» Φαν φικ της Ms. Puddle
"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΠαρ Ιαν 17, 2020 1:16 am από Fay

» Candy Albert before and after marriage
"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΤετ Ιαν 15, 2020 4:01 pm από Uranya

» Για την ονομαστική μας γιορτή...
"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΤετ Ιαν 15, 2020 3:57 pm από Uranya

» Χριστούγεννα... ό,τι να 'ναι...
"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΤετ Ιαν 15, 2020 3:45 pm από Uranya

» Artbook Igarashi II
"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 04, 2020 11:34 pm από Fay

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 1 μέλος, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Fay

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Το μάνγκα της Κάντυ

Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Να μεταφραστεί η νουβέλα

Μοιραστείτε

"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
arwyn-t
Candy Star
Candy Star
arwyn-t

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1071
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 20/05/2010

"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ   "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΠαρ Ιουν 11, 2010 6:25 pm

Δεν παω καλα. Δεν παω καθολου καλα! Αντι να σκεφτομαι τη συνεχεια του “People On A String”, αφηνω τη μουσα μου να μου υπαγορευει αλλα ʽντʼ αλλων! Ειμαι απαραδεκτη! Razz

Τελωσπαντων, το εγραψα που το εγραψα, ας σας το δωσω. Είναι και στα ελληνικα, πραμα που θα κανει την Aldebaran να χοροπηδησει από χαρα. Όπως παντα, δεν ειμαι 100% ευχαριστημενη με το ελληνικο μου γραψιμο, αλλα... μια Aldebaran εχω, καλη φιλη καημενουλα, αυτό το μικρο «Εναλλακτικης Πραγματικοτητας» φικ ας είναι ευκολοδιαβαστο για εκεινην!

Τι εννοω «Εναλλακτικης Πραγματικοτητας». “Alternate Reality” στα φανφικς είναι όταν παιρνεις καποιο γεγονος μιας δεδομενης ιστοριας και το παραλλασεις λιγο. Στην προκειμενη περιπτωση, μου ηρθε φλασια τι θα γινοτανε αμα την ωρα που κατσαδιαζανε οι γειτονισσες την Καντυ για τον «ανηθικο» αδελφο της, ο Αλμπερτ ητανε εκει και τα ακουγε κι αυτος. Να λοιπον μια μικρη «παρακαμψη» της κανονικης ιστοριας.

---------------

"Ενα μερος της αλήθειας"

Ο Αλμπερτ εκλεισε την πορτα και εγειρε για λιγο πανω της. Στα αυτια του ακομα αντηχουσανε τα λογια.

Λετε ότι ειστε αδελφια, αλλα μαλλον μας κοροϊδευετε! Και σενα, σε ειδαμε με κατι τυπους το βραδυ να μιλας στην κεντρικη λεωφορο και μετα να μπαινεις σε ένα αμαξι! Δεν ειμαστε χαζοι! Εδώ είναι καλη γειτονια, αξιοπρεπης κοσμος! Συμμαζευτειτε ή φυγετε!

«Ακου κει τη γρια κουτσομπολα! Σα δε ντρεπεται να κρινει και να κατακρινει! Και να σκεφτεις ότι της εκανα και εντριβη την πλατη της όταν την πονουσε το χειμωνα!» ειπε ολο θυμο η Καντυ. «Την αχαριστη...»

Ο Αλμπερτ γυρισε και την κοιταξε. Ειχε τα χερια της διπλωμενα στο στηθος και περπατουσε στη μεση του σαλονιου.

«Θα βαλω το φαϊ πανω να γινεται...» ειπε η Καντυ και πηγε να φυγει προς την κουζινα.

«Καντυ, περιμενε...» τη σταματησε ο Αλμπερτ.

Η Καντυ κοντοσταθηκε και τον κοιταξε απορημενα.

«Τι;..».

Ο Αλμπερτ αναστεναξε και πηγε να καθισει στον καναπε. Η ολη ξαφνικη κατασταση τον ειχε αναστατωσει.

«Συγνωμη... Δεν περιμενα να ερθουν ποτε ετσι τα πραματα...» ειπε χαμηλοφωνα.

«Μη δινεις σημασια, αστους να λενε,» ειπε η Καντυ, αλλα όχι πολύ πειστικα. Η αληθεια ητανε ότι ειχε και η ιδια διαπιστωσει τα ψεμματα του Αλμπερτ. Δεν δουλευε στον ζωολογικο κηπο, αρα... από καπου αλλου εβγαζε χρηματα. Του ειχε όμως τοση εμπιστοσυνη που δεν μπορουσε να πιστεψει ότι εκανε κατι κακο.

Βλεποντας στο βλεμμα της το μειγμα φιλιας, εμπιστοσυνης, αλλα και ερωτηματων, ο Αλμπερτ δεν αντεξε. Δεν ητανε σωστο να την αφηνει στο σκοταδι άλλο.

«Καντυ, με συγχωρεις... Το ξερω ότι σου ειχα πει ότι αμα βρω τη μνημη μου θα ησουνα η πρωτη που θα το μαθαινε, αλλα... το τι θυμηθηκα ητανε πολύ πιο απιστευτο απʼ ότι φανταζομουν...»

Με μιας το προσωπο της Καντυ φωτιστηκε. «Βρηκες τη μνημη σου;... Αλμπερτ βρηκες τη μνημη σου!; Μα αυτό είναι τελειο!» γελασε και όλο χαρα ετρεξε στον καναπε και τον αγκαλιασε.

«Τα θυμηθηκες όλα; Τον καταρρακτη, το Λέικγουν, το Λονδινο, όλα;;;» ρωτησε χαρουμενα.

«Ναι, ναι, όλα τα θυμηθηκα...»

«Πότε;»

«Δεν εχει πολύ καιρο... Λιγο μετα που με χτυπησε το αυτοκινητο και με πηγανε στο γιατρο Μαρτιν.»

«Αχ Αλμπερτ μου, πολύ χαιρομαι, παρα πολύ...» του χαμογελασε η Καντυ σφιγγοντας τα χερια του στα δικα της.

Ο Αλμπερτ παρεμενε συγκρατημενος.

«Μα γιατι δεν μου ειπες τιποτα;» ηρθε η φυσιολογικη απορια της Καντυ.

Για μια στιγμη την κοιταξε στα ματια, το βλεμμα του λυπημενο, και μετα σηκωθηκε αναστεναζοντας και πηγε προς το παραθυρο. Η Καντυ εμεινε να τον κοιταζει καθισμενη.

«Οι γειτονες εχουνε δικιο. Εχω μπει σε αυτοκινητα... Και ένα απογευμα ημουνα με κοστουμι σε ένα κεντρικο δρομο... Αλλα δεν είναι αυτό που νομιζουν...» ειπε αργα ο Αλμπερτ κοιταζοντας προς το δρομο.

«Το ξερω...» ειπε αμέσως η Καντυ. «Το ξερω πολύ καλα αυτό... Δεν εισαι τετοιος ανθρωπος...»

Χαμογελασε σε αυτό της το σχολιο, στην απεραντη εμπιστοσυνη της. Γυρισε και την κοιταξε με νοημα. «Οντως με γνωριζεις ισως καλυτερα απʼολους...»

Η Καντυ του ανταπόδωσε το χαμογελο.

Με μια βαθια ανασα ο Αλμπερτ σκεφτηκε για λιγο πώς να της μιλησει. Δεν ηθελε να της πει ψεμματα, αλλα όχι και ολη την αληθεια. Δεν ητανε ετοιμος γιʼαυτό.

«Οι γονεις μου ειχανε μια αξιολογη περιουσια.... Όταν πεθανε ο πατερας μου, αυτή περασε σε μενα... Αλλα ημουνα παιδι ακομα, όχι σε θεση να την διαχειριστω, οποτε... για να μην αναταραχτουν οι συναλλαγες, η θεια μου αφησε τη φημη ότι ειμαι ταχα πολύ μεγαλυτερος και εκκεντρικος και δεν θελω να δω κανεναν. Στην ουσια με εκρυψε μεχρι να μεγαλωσω... Αλλα παντα μισουσα την ιδεα ότι μια μερα θα πρεπει να γινω ενας μπισνεσμαν, κλεισμενος σε γραφεια και περικυκλωμενος από σνομπ κοσμο... Προτιμουσα να ειμαι ελευθερος στη φυση, με τα ζωα και τους απλους ανθρωπους, με ατομα που εδιναν σημασια στην καρδια, όχι στην κοινωνικη θεση...»

«Αυτό κι αν δεν το ξερω καλα...» σχολιασε η Καντυ κλεινωντας το ματι.

Ο Αλμπερτ γελασε σε αυτό. «Όπως και ναʼχει, το ταξιδι μου στην Αφρικη ητανε η τελευταια μου ʽτρελαʼ. Πηγα εκει κοβοντας κάθε επαφη με την οικογενεια μου, τους ειπα απλα ότι θα γυριζα το πολύ μετα από ένα εξαμηνο και μετα θα ημουνα τυπος και υπογραμμος. Αλλα στο γυρισμο μεσω Ιταλιας...»

«Το τρενο σου ανατιναχτηκε και εχασες τη μνημη σου...» ολοκληρωσε γιʼαυτόν η Καντυ.

Ο Αλμπερτ της εγνεψε θετικα. «Όταν την ξαναβρηκα, ηρθα φυσικα σε επαφη με την οικογενεια μου... Αλλα δεν αντεχα τη σκεψη να επιστρεψω εκει, όταν... όταν θα μπορουσα να ειμαι λιγο ακομα μαζι σου...»

Η Καντυ τον κοιταξε χαμογελωντας του.

«Αν το ηξερα όμως ότι ο κοσμος θα με εβλεπε με τους συνεργατες μου και αυτό θα σε εθιγε εσενα...», κουνησε το κεφαλι του, «Καντυ, λυπαμαι πολύ...»

« Ω Αλμπερτ, τι λες τωρα!», η Καντυ σηκωθηκε και πηγε προς το μερος του. «Δε με εθιξε τιποτα, καλε μου, τιποτα! Δεν δινω δεκαρα για το τι λενε οι γειτονες! Και χαιρομαι τοσο που εισαι καλα!»

«Σε ευχαριστω πολύ, Καντυ... Για όλα...» της ειπε αγγιζοντας την τρυφερα.

«Εγω σε ευχαριστω... Σου χρωσταω πολύ περισσοτερα! Το ξερεις, το θυμασαι τωρα!»

«Όχι, όχι δε μου χρωστας πλεον τιποτα...» αρνηθηκε ο Αλμπερτ γελωντας. «Ισα ισα...»

Η Καντυ χαμογελασε συνομωτικα. «Θα μου πεις το ονομα σου;» τον ρωτησε με λαμψη στα ματια.

Το χαμογελο επεσε από τα χειλη του Αλμπερτ και χαμηλωσε το βλεμμα του.

«Αλμπερτ;» η Καντυ ειδε τη στροφη στη διαθεση του.

Εκανε λιγα βηματα μακρια της σιωπηλα.

«Τι είναι;» τον ξαναρωτησε η Καντυ.

«Δεν θελω να αλλαξει η σχεση μας...» της αποκριθηκε σιγα.

«Να αλλαξει; Γιατι να αλλαξει;» πηγε προς το μερος του απορημενη.

Ο Αλμπερτ δεν της απαντησε.

«Αλμπερτ, τι είναι αυτό που σε στεναχωρει;... Μιλησε μου... Δεν εχουμε υποσχεθει να μοιραζομαστε και χαρες και λυπες;... Εδώ ειμαι...» του ειπε γλυκα.

«Θα σε πειραζε να μη σου ελεγα ακομα το ονομα μου;..» την παρακαλεσε τελικα. «Είναι παλι αδικο και εγωιστικο, το ξερω, αλλα... θελω τοσο να ειμαι λιγο ακομα απλα ο Αλμπερτ...»

«Μα, για μενα εισαι ο Αλμπερτ μου. Δεν θα αλλαξει ποτέ αυτό!..» ειπε η Καντυ.

«Μακαρι... το ευχομαι...»

«Και μαφιοζιος σε παρανομα κυκλωματα μπλεγμενος να εισαι, εμενα δε με νοιαζει καθόλου!» αστειευτηκε η Καντυ.

Ο Αλμπερτ πραγματικα εβαλε τα γελια σʼαυτό. «Όχι μαφιοζος δεν ειμαι σε καμια περιπτωση!»

«Ετσι μπραβο!» γελασε και η Καντυ. «Χαιρομαι που βρηκες τον εαυτο σου...»

«Κι αυτό το οφειλω σε σενα...» της απαντησε απαλα.

«Εγω δε σου βρηκα τη μνημη, μονος σου το εκανες!» σηκωσε τους ωμους η Καντυ.

«Ναι, αλλα... Θα μπορουσανε να είναι πολύ πιο δυσκολα τα πραματα... Μενοντας εδώ στο Σικαγο, ητανε καλυτερα για μενα.»

«Και για μενα το ιδιο! Αν δεν σʼεβρισκα οταν εφυγες απο το νοσοκομειο, θα ελιωνα από την αγωνια μου!»

Το υπολοιπο απογευμα περασε ηρεμα, με κουβεντες από τα παλια. Ο Αλμπερτ απεφευγε προσεχτικα να δινει στοιχεια για τον εαυτο του και η Καντυ δεν ρωτουσε παραπερα.

Το πρωι ομως, όταν ξυπνησε η Καντυ, ο Αλμπερτ ειχε ηδη φυγει...

---------------------

"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 3849267507
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariel
Candy Star
Candy Star
ariel

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Registration date : 19/05/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ   "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΠαρ Ιουν 11, 2010 6:38 pm

"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 922907 "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 922907 "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 922907

Ναι, μαλλον γι' αυτο η Μιζουκι δεν μας εδωσε αυτη τη σκηνη!!
Θα είχαμε και παλι αδιεξοδα ενω η καταληξη είναι η ίδια....
Συγκνήθηκα τωρα..... "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 310719
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...
Aldebaran

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4167
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ   "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΔευ Ιουν 14, 2010 10:31 am

A... καλά... μόλις το ανακάλυψα!!! "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 951845

Είδες βρε κουτό πως γράφεις καλύτερα στα ελληνικά απ΄ότι στα αγγλικά;;;; "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 41307

Συνέχισε λοιπόν έτσι!!! "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 833201
arwyn-t
Candy Star
Candy Star
arwyn-t

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1071
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 20/05/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ   "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ Icon_minitimeΔευ Ιουν 14, 2010 11:12 am

Aldebaran έγραψε:
A... καλά... μόλις το ανακάλυψα!!! "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 951845

Είδες βρε κουτό πως γράφεις καλύτερα στα ελληνικά απ΄ότι στα αγγλικά;;;; "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 41307

Συνέχισε λοιπόν έτσι!!! "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 833201

Καλιο αργα παρα ποτε! "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 315913

Και δεν γραφω καλυτερα στα ελληνικα οχι, δυστυχως. Με τα αγγλικα εχω αλλο ειδος και ευρος εκφρασης, οσο περιεργο κι αν ακουγεται αυτο. "Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ 35868

"Ενα μέρος της αλήθειας", μινι φικ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Η δική σας πλοκή :: Ιστορίες των μελών μας-
Μετάβαση σε: